29 De opvattingen van de groep Vlaamsch-Katholieke Politieke Jeugd AsM, Kmingm der Eelgea DE OORLOG IN ABESSINIË Ds Politieke Toestand in Frankrijk Vrijdag 80VEM8ER19351 HER DEN KIN GS-ALBU M nationale inschrijving De zaak der gestolen Beeldjes te O.-L.Vr. Lombeek 2&XXXI6 JAARGANG. NUMMER 272 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen*— Uitgever J. Van Nufiel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond, AALS'i Agentschap HAVAS, AdolJ Maxlaan :j3, te Brussel Hue de Kietelen, Parjis Bank Buiding-Kingaway,, 20 Londres \V. C. 2. H. Saturiaus |Zonop 7,2lZonaf 3,57 E. K. 3 V. M. 10 BESCHOUWINGEN OVER DE VLAAIYISCHE KWESTIE 2de Vervolg en. slot. En omdat de Vlaamsehe taalwetten niet worden toegepast stelt, Nieuw Vlaanderen als oplossing het federa lisme voor, niet als definitieve hoor,het 3s maar een poging om de Vlaamsehe 'strijdkrachten daarop samen te trekken en eens het federalisme verwezenlijkt kan men nog steeds verder zien wat er te doen valt. Wal het juist is blijkt niet ïeer duidelijk uit het artikel. Wel is er isprake van «structureele omvorming van den centralistischen staat door grondwetsherziening op basis van de erkenning van twee volksgemeenschap pen en «politieke autonomie voor ie dere gemeenschap. Men zal toegeven dat dit zeer vaag is. Iedereen zal eveneens toegeven dat een eenheidsstaat heel w:at krachtiger de belangen van zij 2 bevolking kan ver dedigen dan een federale staat. Want een staat is toch niet alleen een amb ïtenaar die de Vlamingen ambeteert. De voorstanders van het federalisme handelen alsof het Vlaamsehe volk steeds een volk van zwakkelingen zal blijven, onbekwaam tot zelfstandig fier optreden en wiens cultuur angst vallig moet beveiligd worden door een stel ambtenaars, uitgepuurde flamin ganten. Laten we echter niet vergeten dat de activiteit van een. staat ook nog andere domeinen dan die van kunst, let teren en onderwijs bestrijkt, ja dat zijn meest omvangrijke laak van technischen malerieelen aard i§, gericht op het ma terieel welzijn der burgers. Waarom zouden de Vlamingen niet kunnen op leid worden tot. burgers welke beseffen dat ze behoor en tot een Vlaamsehe een Belgische gemeenschap, dat er geen tegenstelling is tusschen Vlaanderen en Belgie, dat dit laatste zonder Vlaande. ren niet bestaat, dat het belang van Vlaanderen dit van Belgie is, en omge keerd. De echte Vlaming is dan ook de echte Staatsburger, wanneer hij leeft eri han del! als lid van de Vlaamsehe gemeen schap, welke behoort tot een Belgische staat die ook Walen en Ppitschers be. vat, en durft erkennen dat er gemeenza me belangzijn zijn welke boven de par ticuliere Vlaamsehe gaan. Voldoende voorwaarden één admini- stratuur, één magistratuur, één leger. De eenheid.van den staat hoeft ook in werkelijkheid gezien, en daartoe be hoor en als voldoende voorwaarden ééne administratie, ééne magistratuur, 'één leger. Vergeten we niet dat de na- deelcn van den unitairen staat, in Belgie getemperd worden door een sterk de cent raliseerend element de machten onzer gemeenten en provinciën. Het domein waarop fieze machten kunnen werken tot bevordering en instariüliou-! ding der Vlaamsehe cultuur is zeer groot,. Wr mogen deze studie niet beperken tot het vaststellen van de ontoereikend heid der federalistische formule. We moeten oprecht de middelen opzoeken om de naleving der taalwetten te verze keren. Sarreties I Er is vooreerst een diagnostiek noodig der oorzaken van de niet-naleving der taalwetten. Indien we alles verklaren door Vlaamschhaterij, dan zullen we den vij and dikwijls zoeken waar hij niet is. Daar zijn andere elementen, daar is de partijgeest die den kandidaat-ambte naar beoordeelt, niet volgens zijn Vla ming of Waal zijn, maar volgens de kleur van zijn politieke overtuiging. Daar is het anti-clcrikalisme, daar is de administratieve sleur en slenter die alle ingrijpende hervormingen hinde ren. De redmiddelen moeten in de eerste plaats gezocht langs den kant der sanc. ties. Wc hebben reeds gesproken van bet Ilof voor betwiste zaken. Dit Hof zal niet in alles kunnen ingrijpen, maar de Vlamngen moeten er op waken dat zijn bevoegdheid zoover mogelijk worde uit gestrekt. Waarom zou men niet de mogelijk heid kunnen onderzoeken dat in igeval van benoemingen in overtreding met de wet oen openbaar ministerie van ambts. wege het geding in verbreking voor het Hof zou aanhangig maken Hervorming van den geest bij de ambtenaren. Buiten de sanct'es is er nog. en alles bcheerschende, de noodzakelijkheid van de hervorming van den geest bij de ambtenaren, het besef dat zij er niet zijn voor zich zeiven, maar voor de ge- me enscbap.- Die onwilltgenv de lamlendigen de on- bekwamen dienen verwijderd. Die hervorming wordt niet bewerkt door formules, daar geldt alleen de ver_ nieuwingswil van een doelbewuste- jöngo generatie. We hebben hier gezegd waarom wij de federalistische oplossing verwerpen. Dit wil echter niet zeggen dat wij de toekomst willen binden aan clen. be- staanden staatsvorm en deze als> onver anderlijk aanzien. Het is het wezen van de staatkünde, midden de veranderde omstandigheden steeds nieuwe politieke vormen te vin den die het best beantwoorden aan hel ideaal dat wordt nagestreefd. Het zou verkeerd züjn de toekomst voor een formule prijs te geven. •Het is anderzijds-veikecrd te denken dat de grootheid van Vlaanderen af hangt van de verwezenlijking van een formule. Indien we het federalisme verwerpen, dan is het niet- omdat de formule ontoe reikend is maar omdat we hoofdzakelijk willen betoogen dat Vlaanderens toe komst niet afhangt van louter vormelij ke hervormingen. En dat is juist het gevaar van de 'neo. federalistische beweging dat het al de Vlaamsehe strijdkrachten wil samen trekken op de verwezenlijking van de vormelijke hervormingen en dat zooda nig dat zij een oppositiegesteltenis er een provincialistische geest bestendigt die de Vlaamsehe krachten lam leggen en de gezonde expansie der Vlaamsehe mogelijkheden hinderen. We zijn er van overtuigd dat de Bel gische staat grondige hervormingen zal ondergaan maar we zijn volstrekt niet overtuigd dat het de taalkwestie zal zijn die deze hervormingen zal determinee- ren. Er zijn andere krachten aan het groeien het corporatisme bijvoorbeeld dat de uiterlijke figuur van Belgie grondig zou kunnen wijzigen. 1 Het is hoog tijd dat we ons met die nieuwe krachten bezighouden. Besluit. We stellen ons voor de (jeugd te bezie len voor een christelijken staat, omdat we overtuigd zijn dat in een dergel ijken staat het volk alleen zijn tijdelijk geluk kan vinden. Ons volk is het Vlaamsehe volk. Tot dit lijdelijk geluk behoort de integriteit van zijn Kuituur, en de Staat welke we droom en zal haar beschutten en stimulecren. De huidige Belgische staat is daarvoor de aangeduide staat en dient te worden aangepast aan de 'duali teit van de bevolking met behoud van, zijn eenheidskarakter. De verdere uit-' bouw en betere toepassing der taalwet ten- dient daarvoor uitgevoerd. Boven dien moet de jeugd, cle Vlaamsehe zoo wel als de Waalsclie, opgevoed worden in den zin dal haar de volksverboriden- heid wordt ingehamerd te gelijk met do staatsverbondenheid, dat zij fier moet gaan te behooren tot een Vlaamsehe of een Waalsche Kuituur, en te gelijk tot een Staatsverband dat benevens de be hartiging van de gemeenschappelijke economische maatschappelijke en gods_ dienstige belangen, zijn bestaan grond vest op7le exaltatie van beider Kuituren. VL. KATH. POLITIEKE JEUGD* VIIe Olympiadelaan, 159, Antwerpen. De «BELGISCHE KUNST wil" «ene opperste hulde brengen aan de nage dachtenis onzer welbeminde Koningin. Men herinnert zich het heerlijke werk dat dit- tijdschrift wijdde aan Zijne Ma jesteit Koning Albért. Het geeft een ge lijkaardig groot luxe-album uit, de mooiste portretten groepeerende der vorstin, schetsende de gelukkige' ston den van haar leven en haar. kortstondig riljk. Zijne Excellentie M. Bovesse, minis ter van openbaar onderwijs, schreef de voorrede. Alle ouders zullen aan hunne kinde ren de Koningin willen voorstellen als het treffend voorbeeld der huiselijke deugden. Hare gedachtenis moet voor immer in alle harten bewaard blijven. D,it album zal prijken in elk huisgezin als een burgerlijk monument, deze ver heerlijkende die niet moer is. De «Belgische Kunst» heeft aan dit loyaal initiatief eene menschlievende gedachte willen paren, door het Natio naal Hulpkomiteit, gesticht door de Ko. hingin, in de w-i'nst zijner onderneming te laten deelen. Het is overtuigd aldus te beantwoorden aan den oproep tot de Natie, gericht door Zijne Excellentie M. Jaspar, oud-eerste minister, voorzitter van het Nationaal Hulpkomiteit De Belgen, op het oogenblik dal zij hunne Koningin komen te verliezen hebben voor plicht haar werk te redden. Zij zullen er niet aan te kort schieten. Dat alle personen van goeden wil, die wenschen de nagedachtenis van Ko hingin Astrid te eeren. in het Nationaal Hulpkomiteit den natuurlijken uitweg vinden vOor hunne vorige edelmoedig heid, voor hun treurend en diep gevoe lig hart'. Door in te schrijven voor hel Album: ASTRID* KONINGIN DER BELGEN» zult ge beantwoorden aan den oproep der Koningin. De eerste uitgave, bepaald op 100.000 exemplaren, werd aangeboden aan 25 frank. Wanneer op 5 November de inschrij ving werd gesloten, waren er meer dan 60.000 albums verkocht. Er blijven er nog ongeveer 40.000 te verkrijgen aan denzelfden prijs. Herinneren wij dat, na uitputting der eerste uitgave, de prijs van het- Her- denkings-album zal gebracht, worden op dezes werkelijke waarde 't zij 100 fr. N. B. De personen die in den boek handel van J. Van NufTcl-Pie Gendt op het album ingeschreven hebben, kunnen het reed* van morgen af in hoogerge- noemden boekhandel bekomen. Addis Abeba, 27 Nov. De regeering deelt mede wat volgt «De Italianen zijn in vollen aftocht op het front van Ogaden. Uit Gorahai wórdt bericht dat na het gevecht bij Anale, waarbij] de Italianen 4 vecht wagens' cn 6 vrachtauto s, waaronder 2 bewapend met machinege weren, verloren, de Italiaanschc Soma- l's in wanorde gevlucht zijn, met ach terlating van talrijke dooden. De paniek is overgeslagen tot de gar nizoenen van Gorahai en Gerlogoebi, die hun stellingen verlaten hebben en de wijk hebben genomen naar Oeal Oeal en Wardair, vanwaar zij weigeren weder op te rukken. P,e Abessiniers .treffen thans maatre gelen om Gorahai en Gerlogocbi op nieuw te bezetten. De vruchten van een veldtocht van 55 dagen in Zuid-Ogaden zijn voor de Ita lianen verloren. DE ITALIANEN ZOUDEN MAKALLE HEBBEN ONTRUilVID. Een Reuterbericht uit Addis Abbeba behelst dat- de Italianen de stad Makalle hebben ontruimd en zich op Adigrat hebben terug getrokken. ITAL1AANSCHE LOGENSTRAFFING Rome, 27 Nov. Op het ministerie van de propaganda, wordt het bericht van Abessinische zijde, dal Makala zou ontruimd zijn, uitdrukkelijk gelogen, straft. Rome 27 Nov. In officieele Ita liaansche kringen worden de geruchten ten stelligste gelogenstraft, volgens de- welke de Italiaansche troepen uiteenge dreven zouden zijn op het front van Ogaden. P.eze geruchten moeten, vol gens deze kringen in het buitenland verspreid zijn. Er werd in voornoemde inlichtingen 0.m. gezegd, dat de Italiaansche troe pen, die Gorahai bezetten en Gerlogoe bi gevlucht zouden zijn naar Oeal-Oeal cn Wardair. Bevestigd wordt, dat deze bijzonderheden van allen grond ontbloot zijn en als bewijs daarvan wordt aan. gehaald, dat de laatste verkennings vlucht over Harrar uitgevoerd werd door een eskader, dat opsteeg te Gorahai. AFTOCHT VAN DE ITALIANEN IN GUERALTA EN TEMBIEN Berlijn, 27 November. Uil Addis Abbeba wordt gemeld dat de Italianen den aftocht aanvaard hebben in Gueral- ta en Tembien onder den druk van de Abessynische troepen. De beschieting van verschillende plekken en namelijk van Daggapoer door de Italiaansche vliegtuigen wordt beschouwd als een middel om dien af. tocht te dekken. TECLE HAWARIATE TERUG ADDIS-ABEBA TE De vroegere Abessinische gezant t Parijs en de vertegenwoordiger van zijn land te Genève, Tec'le Ilawariate, is gis teren na een vakantie op zijn plantage in de hoofdstad aangekomen. In een gesprek verklaarde hij, dal de Italianen thans beginnen te beseffen, Een ADRESBOEK, Een RECLAMEBOEK Geen gepaster middel om reclame te maken dan een adresboek. Honderden koopen het, bezigen en bewaren het. Het besluit het adresboek dat door De Volksstem» wordt uitgegeven Is een ex- tra-adverteermiddel. iBG DE ONZEKERHEID VAN HET LOT VAN HET KABINET LAVAL Uit Parijs, 27 November De redeneering door M. Laval uiige- sproken daags voor de herneming dei- werkzaamheden door de kamers, houdt de aandacht der morgenbladen gaande. De «Petit Parisicn» schrijft Lie ver waehle redevoering der regeering heeft niet ontgoocheld. Zij doet de waarheid zegevieren: het grootsche werk onder nomen door het kabinet Laval voor de verdediging van den frank. De «Matin» De oproep door Laval tot het land gericht zal enkel er toe bij dragen om het succes der regeering té verzekeren. De «Echo de Paris» Die volksverte genwoordigers hebben nog vier en twin tig uren 0111 na te denken vooraleer zij hun verdict uitbrengen. Veroordeelen zij de regeering, dan veroordeelen zij zich zeiven. Het land heeft er genoeg van. «L'Oeuvre»Dc regeering komt voor de gemeente, m een lade van den fuac- de kamers met meer troeven dan de tionaris, beeldjes uit het drieluik, meest opimisten haar toedeelden. Voor- De burgemeester keek verwonderd op spellingen kan men niet doen. Het gaat! en gaf aan h. Van Cauwelaert, G maand er om zijde of keerzijde. tijd om ze terug te geven. Intusschen- De Populaire Het lot der regeering J tijd kwam men er toe de identiteit vast hangt van de radicalen af. dat de Abessiniers meester zijn in hefi aanvallen van achterhoeden. Dc gedwongen uittocht van de Italia nen uit Gorahai en Gerlogoebi schreef hij ten deele toe aan dc malaria, welke de Italiaansche strijdkrachten in dit ge bied hevig teister!. Hij was er zeker van dat zijn landgc- nooten den Italiaanschen opmarsch zou den tegenhouden, totdat de regentijd in Mei of Juni zou terugkeeren en dan zouden de invallers elk stukje grond dat zij hebben bezel, weer moeien prijsge ven. VREUGDE IN DE HOOFDSTAD. In Addis Abeba heerscht groote vreugde over de officieele berichten die vertellen oyer de vlucht van de Italia nen naar het Zuiden en naar Adrigat ia het Noorden. De vaderlandslievende gevoelens wor_ den ook opgewarmd door berichten, vol gens welke ras Desla met zijn troepen uit Dolo op de grens van Kenia en Ita- liaansch Somali land in Zuidelijke rich ting marcheert. Ras B;esta heeft lang het plan gehad Luch in Italiaansch Somaliland aan io vallen. Hij geloofde daar groote Ita liaansche voorraden te kunen buitma ken. ITALIË ZAL. ZICH NIET ZONDER TEGENSTAND LATEN VERSTIKKEN, j Het Havas-agentschap verneemt uit/ Rome, dat men aldaar een verbod om petrool naar Italië uit te voeren, zou be schouwen als een poging om Italië te verstikken. j Italië zal zich echter niet zonder te-1 gensfand laten verstikken. Het zou in! staat zijn tot de wanhopigste besluiten.' Zoo redeneeren talrijke Italianen, vooral die wier meening van gewicht is,! omdat zij lot. de eerste l'acislen behoof ren. Die geestesgesteldheid, welke reke ning houdt met een soort van nationale waaghalzerij als de eenige nog mogelij ke uitkomst, had zich in dc eerste helft van October stiel ontwikkeld, maar na het eerste bezoek van den Britschen am bassadeur bij Mussolini, den 18 Qcfober, was een zeer lichte hoop op de verzoe ningsgezindheid in Engeland in do plaats getreden. Een maand late? nog, op 18 Novem ber, wanneer de toepassing van de sanc ties van kracht geworden was, heeft de groote fascistische raad een afwachten de houding aangenomen en de deui; open gelaten voor onderhandelingen. Over. de besprekingen tusschen Brit-I sche cn Fransche deskundigen, werd inj tusschen niets medegedeeld. Men meent wel te weten dat er sprak© was van een verschuiving van de gren zen van Brilsch Somaliland, door de naasting van een gedeelte van. Ogaden/ Maar te Rome werd daar geen kommen- taar overgegeven, om de kans op een re geling niet te schaden. De geruchten over een uitvoerverbod betreffende de petrool, heeft een te groo, ter ontgoocheling gewekt: .Waarom, zoo vraagt men zich af, een nieuwe sanctie afkondigen, dan wan neer de onderhandelingen die Genève* heeft aanbevolen nog niet eens begon nen zijn In ons nummer van gisteren meldden we een en ander omtrent verscheidene diefstallen van houten kunstbeeldjes die in 1914 en 1921 in de kerk van O. L. Vrouw Lombeek werden gestolen en die vóór enkele maanden gedeeltelijk wer den teruggevonden. In «La Libre Belgique van Donder dag 28 Nov. lezen wiij in verband me deze zaak Ziehier in welke omstandigheden de h. Karei Van Cauwelaert. in deze zaak ge wikkeld werd. De h. Karei Van Cauwelaert. is ge meenteraadslid te O. L. Vrouw Lombeek. Bij een bezoek aan het bureel van den h. Van Cauwelaert op bet ministerie van Economische Zaken bemerkte de h. MoL teux, burgemeester van hooger genoom l te stellen van twee tusschenpersonenl h. Van Cauwelaert, die de houten beeldjes tevoren in hun bezit hadden. Na 6 maanden diende de h. burge meester Mottcux een klacht in hij dep? procureur des Koni'ngs waarin hij èii op wees dat de h. Van Cauwelaert nut tige inlichtingen in deze zaak zou kun nen verschaffen. M. Van Cauwelaert zet op volgend© wijze uiteen hoe de beeldjes in zijn bc-* zit kwamen. Een antiquaar was sinds enkelen tijd te weet. gekomen waar de beeldjes ver bleven. De houders ervan, op de hoogt© van hunne herkomst overhandigden de ze aan bedoelde antiquaar die ze Qp zijrii beurt aan den h. Karei Van Crriwclaert' bezorgde. P.eze verklaart den h. Burge meester en verscheidene functionaris1- sen ervan ingelicht te hebben, en dat liijc niet zinnens geweest was de ontdekking onmiddellijk ruchtbaar te maken, daai de hooger geciteerde handelaar in oud heden op het spoor was gekomen van ander houtsnijwerk eveneens afkomstig uit het drieluik. De Procureur heeft M. Van Cauwe laert gevraagd hem de beeldjes te bezor gen, wat gebeurd is. Het parket, heeft een verder onderzoek ingesteld. Men tracht vooral de namen te kennen van al de tusschenpersonen die de kunst* voorwerpen in handen hadden vóór den

De Volksstem | 1935 | | pagina 1