Be Advent Katholieken Middenstandsbond Ier Eaiboli Traipin eb trapa 30 Algemeeiie Vergadering van den DE OORLOG IN ABESSINIË De verhooging van den Werkloozensieun en van de Iconen der Staatsbedienden Zaterdag NOVEMBER 1935 Stad Aalst Het lot van twee gevan gen Missionarissen XXXXIe JAARGANOc RUMMER 272 Kerkstraat, 9 en 21 Aalst. Telefoon ii4. DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALS'JJ Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan j 3, te Brussel iRue de Richeleu, Parjis Bank Buiding-Kingsway^ 20 Londres W. G. 2. H. Andreas IZonop 7,22Zonaf 3,56 E. K. 3 V. M. 10 Dat is de tijd van vier weken in berci- Jiïing voor Kerstmis. Vier duizend en meer jaren zuchtten de aartsvaders en het Joodsche volk en verwachtten de 'Messias. De advent of verwachting naar 'Christus komst herinnert ons zulks. iGebed en boete moeten wij daarvoor 'storten en plegen. Om deze les nog dringerder te maken, herinnert ons de >H. Kerk, in het Evangelie, het laatste oordeel en de tweede komst van den Zoon Gods alsof zij ons zegde In dien gij zonder vrees den God, dien ik ii. aankondig, wil zien aankomen, wan. neer hij als opperste Rechter der le- jvenden en dooden zal nederdalen, 'be-^ reid u om hem nu te ontvangen, daar hij nog komt als Zaligmaker. Gelukkig zult gi[j zijn indien ge naar mijnen raad luistert want ziet hoe schrikwek kend zijne tweede komst zal zijn. Er zullen teekenen zijn in de zon, in de J maan en in de sterren de volkeren deri aarde zullen verbaasd wezen de men-1 'schen zullen uitdrogen van schrik, in afwachting van hetgeen de wereld moet overkomen de zuilen der hemelen zul- len beroerd worden alsdan zal men den Zoon des menschen op' eene wolk zien komen met groote macht en heer-1 lijkheid. Wanneer gij deze dingen zult zien verheft het hoofd, want uwe ver lossing is nabij.» Kon de H. Kerk eenc waarheid vinden die bekwamer was om den schrik in de zielen te storien, en de christenen totJ inkeer te doen komen Maar zij wil ook dat bij de tranen der boetveefdig- heid en den schrik voor het oordeel de verzuchtingen en vertroostingen der hoop gevoegd worden. Laat ons van nu af ingetogener en waakzamer zijn dalen we dikwijlcr in ■ons hert om het te zuiveren en te ver sieren denkende dat het de wieg van het Kindje Jezus moet worden Doc*h de groote bereiding is de ver zaking aan de doodzonde. Wat gemeens kan er tusschen den Zoon van Maria en een hert dat met boosheden bevlekt ïs, bestaan Luistert naar S. Carolus "Borromeus hoe hij zijn volk opwekte om den Ad vent te, heiligen, en nemen wij de woor-j den van dien groolen kardinaal-aarts-j bisschop voor ons Gedurende den 'Advenl moeten wij ons bereiden omj den Zoon Gods te ontvangen, verlatende den schoot zijns Vaders om. zich' menseli te maken, en met ons te ver-j koeren. Wij moeten dagelijks een wei-' nig tijd aan onze bezigheden onttrek-' ken om in sliite de volgende vragen tej overwegen Wie is degene die komt j Vanwaar lcomt, hij Hoe komt hilj ?j Wat. zijn de menschen voor wie hij komt Welke zijn de beweegredenen en welke, vruchten moeten dc vruchten van zijne komst zijn Roepen wij hem door onze wenschen mol do rechtveerdigen en de profeten van het Oud Testament die zoo vurig naar hem verlangden en om hém den weg van ons hart te openen, zuiveren wij ons door de biecht het vasten en vleeschderven en de H. Communie. Vergeten wij niet dat de geloovigen eertijds geheel den Advent vastten, als zijnde de vooravond van Kerstdag Zij hadden reden, want de goedheid en hei ligheid van dien dag vereischten wel oenen zoo langen vooravond en eenc zoo groote bereiding eenieder zoude ten minste nog eonon of verscheidene dagen ter week,volgens zijne godvruch tigheid moeten vasten. Wij mtJeten meer aalmoezen in den "schoot der ar men storten en voor de missie voorbe houden, ter gedachtenis van dien tijd waarop de eeuwige Vader ons zijnen 'eenigen Zoon schonk, en nog elk jaar geeft, als eene groote aalmoes van ge nade en bermhertigheid wij moeten meer goede werken en meer godvruch tige lozingen doen. In een woord wij moeten ons tot deze eerste komst van den Zoon Gods bereiden op eene wijze dal. wilj zijne tweede komst zonder schrik kunnen afwachten, en met het betrouwen en de vreugd die altijd een goed geweten vergezellen.» Laat ons mijmeren met Guido Ge- zelle Eer Ge ooit het oordeel vellen komt, eer 'I al wéér vóór Uw voeten kromt, dat. Iiooge en vrij. op heden U tegen is en vol weerspannigheden, bermhertigheid, o God, en 't woord [dat Gij gesproken hebt, dat 't waarheid zij i Vierduizend jaar verlangt het al Wanneer is 't dat Hij komen zal Zoo roept en zucht verlegen Uw volk, u Heore, cn wacht om Uwen [zegen: bermhertigheid. o God, en 'I woord dat Gij gesproken hebt, dat 'I waarheid zij Zie vervolg hierneven.; OP DINSDAG 26 NOVEMBER A 93S Die leden waren goed opgekomen. De voorzitter, heer Bcsseius, heet welkom aan den spreker, Mr. STRUY- velt haftevriend van die middenstan ders, de reuzekamper in het midden- standsleger onzer provincie. De heer Struyvelt i Hij bevestigt ons vooraf het verheu gend nieuws der definitieve vestiging van het Nationaal akkoord onder de ka tholieke Middenstandsbonden van Bel- gie de nationale leiders zijn aange steld het zijn knappe mannen wier verleden borg staat voor de toekomst de eendracht is dus bereikt in het groo te Katholieke Middenstandsleger van Beigie de bijdrage van vijftig duizend middenstanders' is reeds binnen het organisatiewerk gaat snel vooruit binnen -enkel© maanden zullen honderd duizend Middenstanders regelmatig aangesloten zijn bij, het Nationaal Ver bond der Kristelijke Middenstandsbon den. Hoera Naar de langbetrachle macht De Middenstand zal niet wór den verpletterd I Spreker handelt vervolgens over de zoogenaamde samenordening van de vervoermiddelen die een bedreiging is voor de ondernemers' van autovervoer. De duizenden vervoerondernemers, die zich thans zoo verdienstelijk maken voor handel en nijverheid, zullen niet worden opgeofferd ten bate van onze spoorwegen en buurtspoorwegen. Als 't moet zal ons Nationaal Verbond op tafel bonken. Het Koninklijk Besluit van 6 Mei 1935 moet worden afgeschaft onze winke liers worden op grond van die wet, en zoo maar zonder rekéningte houde'n van de omstandigheden die zoo Verschil lend kunnen zijn, in overtreding geno men voor zoogezegde «abnormale kleinhandelsprijzen, waarvan de over heid zelf de abnormaliteit heelemaal niet zou kunnen bewijzen. Maar inlüs- schcn worden de winkeliers onverdiend gekoejonneerd. Dit komt van wetten te maken betrek den middenstand cn waarvoor de middenstanders zelf niet eens wérden geraadpleegd. Dat konink lijk besluit mag dus rap worden inge trokken en voor eëuwig geklasseerd. Daar zal worden achtergezeten. Spreker zet eens van A tot Z het re glement uiteen aangaande het teekenen dep prijzen aan al de aanwezigen wordt een tekst gegeven. De kwestie geeft aanleiding lot een discussie onder de vergadering. Een paar punly'es zullen nader worden on derzocht en toegelicht. Hetzelfde doet spreker met de wette lijke verplichtingen betr. het Werk huisreglement. Daji volgt een woordje uitleg over de Bouwpremie voor goedkoope woningen; interessant desbetr. is ook de ontlas ting van grondbelasting voor de nieu we huurhuizen. Meer uitvoerig wordt vervolgens1 ge handeld over de Belastingen, en spe. ciaal over dc vele gevallen waarin moet gereklameerd voor vermindering, en over de vele middelen om overdreven belastingen te vermijden. Aan de leden worden drie teksten ter inlichting mee gegeven. Het was een echt.e onlwikkelingsavond, een zware hutsepot zei spreker, maar 't was onontbeerlijke kost. De aanwezigen waren een en al be langstelling voor al de nuttige zaken welke ze daar hoorden. Er werd inleres sant gedebatteerd. Er werd ook flink gejuicht om spre kers kloekmoedige vastberadenheid als middenstandsleider. Heer Struyvelt -eindigde die zwaar, zakelijke .uiteenzetting met een prachtig bezield slot. waarin die schoone midden, standsleider sprak over Gezag, fierheid; organisatie, en dc zedelijke beteekenis van de katholieke Middenstandsbewe ging. De zaal geraakte meermalen in ver voering de spreker werd herhaald bij getreden door de toejuichingen der aan wezigen. Voorzitter Bessems vertolkte de ge- lukkige en dankbare stemming der ver gadering tegenover M. Struyvelt om zijn rede, en niet. het minst om zijn letder- schap. Hij deed nog enkele mededeelingen van huishoudelijken aard: dat de alge- meene vergaderingen nu met het Win. terseizoen weer talrijker zullen volgen; dat zeer interessante voordrachten reeds aan de dagorde staan; dat ons ledenaan tal met tientallen aangroeit; dat de le den allen bij onze Spiegelruitverzekering moeten komen, enz. enz. De leden lieten blijken van hun ver langen om talrijker vergaderingen en drukker contact met elkander en met de bestuurleden; maatregelen worden ge troffen om de samenkomsten te bevor deren. Verscheidene nieuwe leden lieten zich inschrijven. Welkom, vrienden in onze rangen Weest trouwe, solidaire mede werkers De vruchten van ons organi. satiewerk zullen goed cn overvloedig zijn. ABBESSIJNSCHE TROEPEPJ ZOUDEN OPRUKKEN IN ITALIAANSCH SOMALILAND. De «United -Correspondent Bcaltie meldt uit Addis Abeba De stad is vol overwinningsvreugd en dagelijks komen nieuwe overwinnings- berichten van 't front. Van de meeste blieft intusschcn de officicele bevesti ging uit. Vandaag heet het, dat zevenhonderd Italianen, die van Dolo uit aan de grens van Italiaansch Somaliland, noordwaarts oprukten door het Ganalc Doria^dat, door de Abessyniers in een hinderlaag zijn gelokt. Eerst, hadden de Abessyniers ander- halven dag lang een terugtocht gesimu leerd. Toen zij echter op een geschikt terrein gekomen waren, hielden zij plot seling stand en met een verrassende flankbeweging renden zij op de Italia nen in. De Italianen werden uiteengesla gen. De vijandelijke voorhoede werd in een heftigen strijd volkomen vernietigd. Slechts* de Italiaansche achterhoede is er in geslaagd, door de vlucht aan den dood te ontkomen. Een ander bericht meldt, dat een Abessijnsche afdeeling de .grens van Tt.a_ liaansch Somaliland heeft- overschreden en oprukt in de richting van Lugh. Harrar, 28 November De Itafiaan- sche verbindingen worden sterk bedreigd door den opmarsch van Ras Desta. Ben den van den Fanno-stam zouden zijn doorgedrongen lot de stad Iscia Baidoa, halverwege tusschen Dolo cn Mogadis- co, in Italiaansch Somaliland, op onge veer 150 mijl van Magodiseo. De hoofdmacht van de indringers be vindt zich meer naar het Noord-Westen. Voorafgegaan door zijn voorhoede van Fanno's is Ras Desta, gezeten op een witten muilezel, met zijn 100.000 man Sidomo's de Juba-vallei op Italiaansch gebied binnen getrokken. Ras Desta heeft den Somalislamhöof- den, die onder de Italianen hebben ge diend, vergiffenis geschonken, doch ont wapende hen -en zond hen naar het bin nenland van Abessynie. Tijdens den opmarsch zijn evenwel vele soldaten van Ras Desta omgeko men, deels door de Italiaansche wape nen, deels door de koortsen in dit voch tige klimaat, doch niettegenstaande dit, trekt de colonne van Ras Desta, als een kronkelende slang, voorwaarts en ver vult Mogadisco met schrik. Generaal Garziani was dan ook genoodzaakt, zijn troepen naar de Juba-vallei te zenden, om de Abessyniers het hoofd te bieden.; NU EEN HEEL ANDERE KLOK..,, Rome, 28 November Generaal Graziani heeft dc overwin ning behaald op de troepen van Ras Desta en aldus de stelling van de Italia— lianen op den linkervleugel bevestigd. Bij dit gevocht bleek de groote waar de van de luchtvaart als verkennend or gaan; tijdens het gevecht stelde de ge-: nie voortdurend de radiotoestellen op teneinde in doorloopend contact te blij ven met de verkennende vliegtuigen. Door de overwinning van generaal Graziani is het plan van Ras Desta, om de verbindingen van de Italiaansche troepen te verbreken mislukt. Het mo reel van de strijders van Ras Besta Keeffc zeer geleden. MAARSCHALK BADOGLIO TE MASSAOEA AANGEKOMEN. Uit Asmara. 28 November. Maar schalk Badoglio is Donderdag morgen te Massaoea aangekomen. In den loop van den dag wordt hij te Asmara verwacht. MAARSCHALK BADOGLIO THANS BEVELHEBBER. Rome, 28 Nov. Maarschalk Bado glio gaat thans het opperbevelhebber-, schap van de Italiaansche kriijgsverricht tingen in Ethiopië waarnemen. Op het Tigre-front wordt de inricn- ting van de Italiaansche posten voltooid. Men gaat verder met de verspreiding- van de strijdkrachten om iederen mo- gclijken aanval der Elhiopiers op da verbindingslijnen te vermijden. Volgens een boodschap, ontvangen in het Engelsch gezantschap van Peffin, werd een der twee Engelsche missio narissen, die men in het begin der maand als gevangenen ontdekt heeft in een kommunistisch kamp, ten Noord Westen van de provincie Huson, is los gelaten, na verscheidene maanden on derhandelingen nopens het bedrag van het losgeld. De tweede missionaris- is nog altijd gevangen. Zij werden gevangen geno_ men in October 1934. Ook verneemt men dat men het lijk van een katholieke missionaris, de eerw. Pater Estébon, waarvan men se dert vier jaar geen nieuws meer had vernomen, ontdekt heeft. De eerw. pater Estébon is gestorven in 1934, in de Kiangri, als gevangene van Chineesche kommunistische 'ban dieten. 't Advent, 't advent weérom. Wie kan beloven dat de vreugde van den Kerstdag ons zal blijven Zijn 't eindlijk niet des werelds laatste [tijïien? Bermhertigheid o, God, cn 't woord dat [Dij gesproken hebt, dat 't waarheid zij MARC. Een ADRESBOEK, Een RECLAMEBOEK Geen gepaster middel om reclame te maken dan een adresboek. Honderden koopen het, bezigen en bewaren het. Het besluit het adresboek dat door De Volksstem» wordt uitgegeven is een ex tra-ad verteermiddel. De afgevaardigden van het Verbond der Katholieke Kringen en Vereen igin. gen zullen op Woensdag 4 December vergaderen in Patria, te Brussel om 10,30 ure. Het vraagstuk der Staatsher vorming zal verder behandeld worden samen met de besprekingen der versla gen van M.M. Nothomb, Struye en Vel- ghe, bespreking die te Korlrijk niet kon worden voleindigd. Den tweeden Woensdag van Januari zullen de afgevaardigden van Fransche uitdrukking der federatie het voorstel onderZtTéken tot hervorming der pro vinciale instellingen, dat'op verslag van M. De Winde in de Ylaamsche sectie te Kortrijk werd besproken. Het bureel zal eene zitting beleggen om eene uiteenzetting le hooren van den heer Senator Mullie over de landbouw politiek. Deze mededecling zal van eene bespreking worden gevolgd, In Zuld-ltalie heeft een vreesolijk tempeest gewoed. Geweldige regens gepaard met stormachtige winden hebben veel schade aangericht. De foto toont, een spoorweg leelijk gehavend door de orkaan. Onrust bij de socialisten Wij hebben de verklaring medege deeld van den minister van Financien, betreffende de verheoging van den werk loozensieun en van de loonen der staats bedienden. De bcgrooting blijft de begrooling, verklaarde de heer Max Leo Gérard, na afloop van de zitting dor paritaire Ka mercommissie. Zoolang' 'l niet vast staat dat de inkomsten stijgen, kan er geen spraak zijn van verhooging der uitgaven. In socialistische middens stelde men de vraag of door die verklaring geen dubbelzinnigheid was gerezen tusschen de beloften van de Regeering en hare voornemens. Om een antwoord te bekomen op die vraag hebben de socialistische leden van de Kamercommissie van Financiën, Donderdagavond eenc vergadering ge houden met de socialistische ministers. Over de verklaringen van de minis ters liepen de uitlating van degenen die ,de vergadering Rebben bijgewoond, ze.or uiteen. Volgens sommigen hobben dc so_ cialislische ministers verklaard dat de werkloosheidsvergoeding zonder den minsten twijfel zou verhoogd worden,' wanneer het indexcijfer 701 punten bereikt, daar de regeering daartoe de formccle verbintenis had aangegaan. Wal de loonen der Staatsbedienden betreft,zouden de ministers hebben doen opmerken, dat niet de huidige, maar de vorige Regeering, de verbintenis heeft aangegaan deze loonen te verhoogen,en dat de verhooging enkel moet worden toegepast wanneer het indexcijfer drie maand lang 083 punten bedraagt, wat? nog niet het geval i§. Van andere zijde verluidde het dat de socialistische ministers onderscheid hebben gemaakt tusschen dc twee ver hoogingen, omdat voor de loonen der, staatsagenten een geschreven contract- tueole verbintenis beslaat, wat niet het geval is voor de verhooging van den werkloozensteun. Een besluit schiljnt op de vergadering niet te zijn getroffen en besloten werd dat de heer Merlot, verslaggever, zich in verbinding zou stellen met den mi nister van financiën, om van hem dui delijke verklaringen te verkrijgen die hij kan inlasschen in zijn verslag. Men mag aannemen dat de kwestie ook in den Ministerraad van heden avond zal worden, behandeld..

De Volksstem | 1935 | | pagina 1