HEERENSCHOENEN PRACHTIGE BAMENSCHOENEN LICHTE EN STERKE THE BUFFALO SHOE 22, MOLENSTRAAT, AALST GEMENGD NIEUWS BEGRAVEN BIJ VOLMACHT 125 jaar geleden werd de beroemde Afrikavorscher Livingstone geboren De Goudverzendingen naar Amerika LEGERNIEUWS CONGO De ingestorte brug te Hasselt BE BURGEROORLOG IN SPANJE Auto-ongeluk !e Harelbeke Brand te Viehte Erg werkongeval te Tiegem Botsing te Hannuit MAAR OOK 20 MAART. H. WULFRAM. Na r>chc><lc»c jaren doorgebracht tehebben i=an bet hoi van Clotarius III bcstehidfc hij zich tot het priesterschap ai werd aartsbis schop van Sens in 682.T\vcV'tsar daarna ghig bij ter evangelisatie naar Friesland en' v crlite talrijke bckecringen. llij stierf in 729. HET GENERAAL KAPITTEL DER JEZUÏETEN. Op 12 Maart is liet Otne; r ial Kapittel der Sociëteit van Jezus geo pend. De 162 kloosterlingen, die aan liet Ka pittel deelnemen, zijn onmiddellijk aan het werk gegaan. In de eerste zittingen zijn ver schillende commis.-ics benoemd, voor de be-; studcering der vcrschillerfde ontwerpen. "Met onvcnnocibarCn ijver presideert de Generaal Overste, Pater Ledoihowskr, het Kapittel.Al het noodig zal blijken zal hij eerst later aan de vergaderden vragen om een Coadjutor te benoemen met het recht van opvolging. Ten aanzien van de huidige "gebeurtenissen zal waarschijnlijk voor "deze' uiterst' belang rijke post een kloosterling uit e n neutraal land in aanmerking komen. ka zijn ingeschreven, hebben tegenover die kas een verbintenis aangegaan, die evenals om liet even welke andere overeenkomst dient nageleefd Daar echter bedoelde onderlinge ka< wordt opgericht mét het oog op de foepas.-ing van de wet, zoo wordt de gesloten ..overeenkomst geacht.een stilzwijgende ontbindendr voor waarde in zich te sluiten voor het geval de kas niet mocht worden erkend. liet verkregen lidmaatschap kan nochtans, in elk geval, slechts voor geldig worden' ge houden te rekenen van den dag waarop de, onderlinge kas wettelijk zal erkend zijn. DE BEGROOTING VAN JUSTITIE. Lil het verslag van de Senaatscommissie van Justitie over de bcgrooting voor 1938 blijkt dat voor gewone uitgaven dit jaar 312 miljoen is voorzien, tegen 279 milliocn in 1927, en voor buitengewone uitgaven 1.063.000 fr. in>tcdc van 1.074.OüO fr. in lpj?. In totaal een verliooging van meer dan 34 iii'Piocn frank. De uitgaven voor personeel zijn gestegen met 22.3 milliocn, een verbooging die over eenstemt met de eenvoudige stijging van het indexcijfer de uitgaven van voorzorg," ge- rcchtclijkcn bijstand en weldadigheid met 8.7 milliocn gewettigd door de stijging van den ouderhoudsdag. I11 hoofdzaak worden drie vraagstukken omstandig in het verslag behandeld de kwestie van de persgedingen, die van de kansspelen en die van de aanwerving van 1 lagislratcn, NIEUWE INKRIMPING VAN DE WERKLOOSHEID. liet nationaal fond voor werkverschaffing deelt mede T11 de week van 7 tot 12 -Maart bedroeg bet aantal ge kou troleer de werkloozen dagelijk gemiddeld' 173.043, met een maximum vat 1116.245 den Maandag en een minimum van 163.851 den Donderdag. De vorige week bereikte het cijfer 187.Tq4. zoodat er een inkrimping is vast te stellen met 14.151 of 7.56 t.h. De dag' i jkschc gemiddelden van de over een stemmende weken van Uj36 en 1037 be droeg - 11 onderscheidenlijk 175.747 en 130.174 ALS GE GELUK HÈBT Tn Florida L op 54 jarigen leeftijd Tony Oakland over leden, een millionnair, die in een weelderige woning verbleef, champagne dronk bij liet ontbijt en grootc goudklompen als papier- drukker gebruikte. Hij was uit l.itauen-zon der een cent in Amerika ingeweken. I11 I929 tijdens de krLis viel hij uit het werk en gini iu Ontario goud zoeken. Hij vond er op twaalf verschillende plaatsen en zijn fortuin was gemaakt. DE KASSEN VOOR GEZINSTOELA GE. Antwoord van den minister van Ar beid en Sociale Voorzorg op een vraag van Kamerlid Pclgroms De uiterste datum, voor welken, door per sonen, die onder toepassing vallen van de wet op de gczinstoclagcn, keuze zal dienen gedaan van een onderlinge kas of afdecling zal bij een organiek koninklijk besluit wor den bepaald. Zij, die nu reeds als lid van een onderlinge GROOT VOLKSVERHAAL 34c Vervolg. Jack gat er echter de voorkeur aan den roem zijdvlings te aanvaarden van een over ledene, dan uit den mand der kanonnen en hij maakte er hoegenaamd gecnc gewetens zaak van onder dc/.c omstandigheden cene bcloooing in ontvangst te nemen waarop hij geen recht had. Hij ging rechtop staan, fronste zijne wenk brauwen, kuchte eeift en deed meer andere pogingen 0111 er als een held, en dat liefst zoo verschrikkelijk mogelijk uit te zien, toen hij de voorkomende woorden. der levendige Frangaisc op beschermenden toon beant woordde. Mijnheer Phish had nu gelegenheid om het Franscb, dat hij gedurende zijne reizen met den overleden Graaf van Cantonbury had opg'-iraan, te pas te brengen. Zoodoende werden zij uitmuntende vrien den, en bijgevolg vond onze «sobdisant» held die nog al spoedig tevreden was, zijne gevangenschap niet meer zoo lastig en zijn voedsel niet onsmakelijk. De oude mairc en zijn zoon vermeden op zettelijk iedere gemeenschap met den gevan gene, opdat de officiccle oogen door cene vermindering van tucht ten zijnen gunste niet zouden geërgerd worden en zij waren er evenmin direct of indirect in betrokken, toen mijnheer Flush ccnigc nachten later,als een boer verkleed, het fort door de grootc poort verliet, en den langen en gevaarlijken weg naar de grens opging zijn vertrouwen Hellende in de voorzienigheid ofschoon hij den inhoud van Leech's bricventasch niet vergat. Kerkboeken, Paternosters, Schapulieren, Beddekens in alle maten en prijzen, te ver krijgen ten bureele dezer,Kerkstraat,21 Aalst David Livingstone, de beroemde natuur •fobsclier, werd den 1 pen Maart 1813 te Bian- tyre, in. Schotland geboren. Als geneesheer c*i lid van de Zcndelingcn-Society te Londen, verbleef hij in de Kaap en ging zich dan ves tigen onder de Bechuanas. Ten jare 1849 bereikte hij, tijdens een eer ste ontdekkingsreis, de boorden van. het meer Mgamr, In 1851 drong hij door tot in het land der Kololos en den stroom Zambèze. In 1852 ging hij eerst van Kaapstad naar St-Paiil de Loanda, waar hij in 1854 toe kwam; na een erge ziekte doorstaan te heb ben, doortrok hij vervolgens het Afrikaan- schc vasteland in heel zijn breedte, kwam terug langs den Zambeze en bereikte Quilli- mane, op de Oostersche kust, in Mei- 1856. In 1858, na een verblijf in Engeland, on dernam hij een ontdekkingsreis langs de Zambeze, Chiré en het Nyassa-meer. I11 1864 vas hij te Londen teruggekeerd. Een nieuwe expeditie bracht hem van Zan- ibar naar de streek der Grootc Meren (1866- 1871). Herhaaldelijk deden geruchten de ronde dat hij omgekomen was; de Amerikaan Stan ley,. die op zoek ging naar den «vermiste» ontwaarde hem te Ujiji in November 1871. en Ham afscheid in 1873. Door Stanley bevoorradigd exploreerde Li vingstone heel den Oostelijken boord van liet Tanganyka-meer en stierf aan bloedloop in iiet dorp Chitambo van Itala op 1 Mei 1873. Het stoffelijk overschot van den grooten ontdekkingsreiziger werd naar Engeland overgebracht en in de Abdij van Westmin i-tcr bijgezet. Washington, 18 iMaart, - Het drieledig muntakkoord heeft Woensdag met den groo ten aanval op den Franschen frank zijn zwaarstcn schok gekregen, maar heeft prach tig weerstand geboden. De toekomst zal waarschijnlijk nog zware stormen brengen, maar het ergste is stellig voorbij. Men verwacht te New York belangrijke goudverschepingen uit Engeland en Frank rijk. Uit Engeland wordt een eerste zending van 35 millioen dollar (meer dan 1 milliard frank) verstuurd. DE GOUDPRIJS STIJGT TE LONDEN Londen, 18 Maart. Na de vaststelling •an den officteelcn prijs van het goud, die reeds de hoogste was sedert 1 December, is deze prijs met nog 2 punten gestegen.. XVI. JACK PLUSII ONTDEKT EENIG LICHT, DOCH BLIJF1' DESNIETTEMIN IN ÏIET DUISTER Maar zeer weinig verandering was er merk baar. aan den uitersten zoom van liet bosch te Hamburg waar Simeon Bunstcin, de woe keraar, met zijne waardige wederhelft en haar afschuwwekkenden broeder woonden, Het lniis zelf was, gelijk de meeste dingen die langzamerhand in verval zijn geraakt, nu tot een oogenblik van stilstand gekomen, en hield den strijd tegen de verdere verwoes- Tfngch, die de tijd aanbracht hardnekkig vol; en ofschoon het hout ch pleisterwerk rn cr- barmclijkcn toestand verkeerde, was het ge bouw op zichzelf nog zoo sterk dat het op den huidigen dag nog bestaat, ofschoon dak en vensterloos en door niemand bewoond, naar aanleiding van het treurspel, dat aan het verblijf van den laatstcn bewoner een plotseling einde maakte. Oppervlakkig beschouwd was het dan ook, zelfs in Bunstein's tijd nog slechts goed 0111 gejjoopt te worden. De vensterramen ratcl- Jen bij de woeste windvlaag die de sterkte van het voor enkele ruiten geplakte vuile papier dal de plaats van glas moest vervul len, op de proef wilde stellen doch zoo ver-; allen en onooglijk als het huis er van bui ten uitzag, was zijn uitwendig gedeelte on getwijfeld nog zijn beste zijde. Van binnen was het een onherstelbare rui-, ne. Tengevolge van den oorlog had de arbeid de nabuurschap opgehouden, de bloem der .geüngschap was in den krijgsdienst, en er was geen werkvolk, dat juffrouw Bunstein's brandewijn kwam koopen. Zij leefden in de grootste armoede, want Simeon die nu hij den t>jd naderde,waarop hij zijne door de misdaad verworven bezit tingen zou moeten achterlaten, hardvochtig KAMP VAN DE 7e RESERVEDIVISIE TE BEVERLOO Ter gelegenheid van de aankomst van de 7c Reserve-divisie te l»evcrlo<|, laat de Aal moezen iersdien st aan al de belanghebbenden v.eten dat, op Zondag, 20 Maart, in de Kerk vzrf Leopoldsburg, een Mis zal gecelebreerd worden te 12 u. Dus Missen te 6, 8, 9, 10, 11 ti. als naar gewoonte, en daarbij nog te 12 u. Op het oogenblik is het nog onmogelijk de werkelijke oorzaken uit te maken, die ge leid hebben tot het instorten van de brug over het Albertkauaal te .Hasselt. Uit het water van het kanaal is nog. niets opgehaald geworden ai men veronderstelt dat het ge deelte, waar zich de breuk, heeft voorgedaa welke het bouwwerk hoeft, ontwricht, zich ook nog in liet kanaal bevindt. De minister is voornemens bnvcrwijld een kommissie van personen uit het beheer van Bruggen en Wegen, van höoglcerarén en andere bevoegdheden, aim 'te 'stellen, óm de oorzaken van het ongeval.'en dus ook de ver antwoordelijkheden vast. te stellen. Deze kommissie zal eveneens tot opdracht krijgen den toestand ha tè gaan Van alle andere bruggen, gebouwd' naar eenzelfde mo del over het Albcrtkartaal.De minister van Openbare Werken, hoopt aldus aan de ge bruikers van het kanaal. e;i aan de bevotkin; alle waarborgen van verkeersveiligheid V kunnen geven. EARCELONA ANDERMAAL GEBOMBARDEERD Barcelona, 18 Maart. Te 13 uur hebben ijandelijke vliegtuigen! andermaal Barcclo- a gebombardeerd. Twintig bommen werden op de stad geworpen. Te 15 uur nieuw alarm. De vijandelijke vliegtuigen wierpen nog een twintigtal bom men. Men weet nog niet hóéveel slachtoffers thans weer gevallen zijn. Later seint men Te 14 uur was het aantal dooden sinds1 eer gisteren 22 uur, 600. Men-telt duizend ge kwetsten. Het bombardement van Jièdeii maakte meer dan 330 slachtoffers waarpnder minstens 100 dooden. VERKLARINGEN VAN «GENERAAL FRANCO - 'AragonTróift, 18 AfaarL'T^ "Aan ccii Yijzoh- deren correspondent van llavas, heeft gene raal Franco Vrijdag volgende verklaring ge daan «Het statuut van de Middellandsche Zee zal door ons niet worden gewijzigd Ik her haal dat na onze volledige.zegepraal, niet het kleinste gedeelte van ons grondgebied1 aan gelijk welke vreemde Mpgendheid zal wor den afgestaan. Er bevinden zich thans min der vreemde soldaten, in Nationaal Spanje :an verleden jaar. Het is onwaar dat andere vreemde soldaten thans op weg zijn naar Spanje Generaal Franco bevestigde verder dat hij niets beoogt dan van Spanje opnieuw een groot en vrij land te maken; door de andere landón geëerbiedigd; Spanje, zegde hij tenslotte, heeft aan ge heel de wereld en aan de beschavingden grootsten dienst bewezen met te beletten dat het communisme zich in West-Eurooa ves tigde. en gierig geworden was, wilde slechts geld geven voor sterken drjjtjlc, ,eij voor niets an ders. Op den avond dat wij 'hem weder komen opzoeken, zat het drietal óm de brandewijn- flesch elkander aan te kijken bij liet walmen de licht cencr vetkaars, die. in een raap gc- token was, en door den lievige 11 tocht zoo sterk afliep dat zij nog spoediger verging als dat men haar aan be de1 einden tegelijk had aangestoken. Twaalf jaren hadden i de magere figuur van Simeon weinig verandering" gebracht maar de herculische gespte van Fritz was inééngezonken, en hij zag er ziekelijk en ver vallen uit. Het kale hoofd van Simeon was een greintje gladder en meer gepolijst ge worden terwijl de verwarde baard en het dikke borstelige haar Van Fritz zoo wit ge worden waren als sneeuw. Hunne lel ceding was. in .overeenstemming met de ellendige omgeving, en bestond uit wendig uit lompen, terwijl liet daaronder kwalijk verborgen linnengoed door en door versleten was en sinds óiiheugclijkcn tijd met geen zeep in aanraking was geweest, en hunne voeten in. schoenen staken, die 'maar «a? te duidelijk lieten zien, dat zij geen kou sen of sokken droegen. 1 Ieder hunner deed nu eii dan werktuigelijk een trek aan zijne pijp de lichtblauwe oni- Loogstijgend'c rookwolkjes nastarende, gelijk hij dit reeds sinds jaren gedaan had, met on bestemde» blik en droomerige onverschillig heid, totdat zij in liet niet verdwenen en dan herhaalden de beide mannen de bewer king, die zij bij tusschcnpóozen door een slok uit de op tafel staande flesch afwisselden Wat juffrouw Bunstti» betreft, de lijd had getoond dat hij evenmip haar vriend was. In een' schamel gewaad, zat zij buiten het be- DE ANVERSVILLE» OP WEG NAAR ANTWERPEN GEDEELTELIJKE LIJST DER PASSAGIERS Aan boord van de Congoboot «Anversvil- le»^ die thans uit de Kolonie op weg uaai Antwerpen is, bevinden zich ondermeer de volgende passagiers Mgr Van .Goethem,' apostolisch vicaris. Ministerie Ie klas Brouwers, Cailloux, Dcmcestcr, Lesage. Gezinnen Blancquacrt en kind, Demanet en twee kinderen I.ogot, Dupcroux, Lienart, Preys en kind. Mevrouw Depoorter en kind, Droesliaut. 2c klas Denis Eloy, Humblct, Kets, Lc- luhre, Stilmant, Verbinncn. Gezinnen Charot Corbisicr en drie kin deren, Davin, Hanottc, Martin en kind, Prcaux, Servais en kind, Scvrin en twee kin deren, Symons en twee kinderen, Yankees en twee kinderen, Vaiuvel. Mevrouwen Hoen en Lepage, Kasai .Gezinnen Dryon, Procoubowsky en kind. Lomani Gezin Jacquemin, Ciments Gezin Folie, L,acs'; .Gezin Gillemot. Belgika. .Gezin Frère.én Örie kinderen. Geestelijken: Meurant, Declcrcq,'Drossens. Hulstraet, Piechnik, Vannyen. Chan ie Gezin Stereq. Cotonco Mevrouw Dierekx, Vrijdag morgen deed zich in de Kor tri jk- tiaat te Ilr.relbcke omstreeks 9 uur een vree- sclijk auto-ongeluk voor dat het leven kostte aan de bedelares De Kimpe Bertha, oud 56 jaar, inwonende bij de Wwe Dhondt, Stace- gemstraat te Kortrijk. Als naar gewoonte was de arme] vrouw op ronde en stak plots de straat over zonder zich te vergewissen of de baan vrij was. Ongelukkiglijk kwam juist uit de richting van Kortrijk de auto gebold gevoerd door Dr Declerck, wonende Ilenri Nolfstraat te Kortrijk. De autogeleider clced het onmogelijke om de vrouw te mijden en kwam zoo op de muur langs den anderen kant van de straat terecht, gelukkiglijk zon der erg. Het vrouwtje was echter ten gron de geworpen en met een schedelbreuk opge nomen. In een nabijgelegen woonst binnen gedragen overleed ze spoedig aan de gevol gen harer verwondingen. Het eerste onder zoek werd gedaan door de plaatselijke policie onder leididng van den heer kommissaris Van Opbrouck. Te 10 uur was het Parket reeds ter plaatse samengesteld door onderzoeksrechter de la Kethulle de Ryhó.vc," de prokureur d'cs Ko- ngs en de griffier.. Het lijk werd daarna naar het doodenhuisjc overgebracht. Vrijdag avond rond 7 uur is brand ont staan in de mekanieke weverij Ad. Stcve- iynck,' Staticstraat. Het vuur is ontstaan bo ven het magazijn in de afdecling schccrdcrij en nam spoedig geweldige uitbreiding. De pompiers van Waregem en van Kor trijk werden ontboden, en bestreden met ver- eenigde-krachten het vernielend clement dat echter nog gansch den avond voortwoedde. De Rijkswacht van Ansegem en de veld wachter der naburige gemeenten verzekerden den ordedienst en hielden de toegestroomde menigte op afstand. Men vermoedt dat, de brand aan kortsluiting is Ie wijten. Vrijdag-namiddag rond 2 uur was de ge naamde August Duponchel, 30 jaar oud, wo nende te Berchem-Oudcnaarde, en werk zaam in de waschmachienfabriek «Flandria», loebehoorende aan Kamiel Van 'Mareke, be zig met een chalumeau- te herstellen. Tijdens dit werk ontplofte plots het tuig, met het ongelukkig gevolg dat de werkman de lading" in volle gc'aat kreeg en bewusteloos ten gronde zeeg. Zijn werkmakkers kwanten toe gesneld én droegen het slachtoffer binnen in de woning van Van Mareke. Dokter Denbonker, uit Ingooigem, ontbo den diende de eerste zorgen toe en deed het .lachtoffer vervolgens naar de kliniek van dokter De Meulemecstcr te Oudenaarde, ter verdere verpleging overbrengen. Men vreest dat Duponchel het gezicht zal verliezen. Vrijdagnamiddag, rond 3 uur, volgde M. Robyn, bestuurder van een fabriek te O'rp, per auto de groote baan Hannuit Brussel. Hij was vergezeld van de hecren Vayro en Bonhommc. Op de markt te Hannuit daagde er onver hoeds uit de richting van Landen een zware vrachtwagen op van de firma Roquet te Bierwars die de personenauto langs achter aanréed. De schok was geweldig. De auto maakte verscheidene buitelingen. Al de ruiten vlogen aan stukken. M. Robijn kwam er met den schrik van af. Erger was het gesteld met M. Vayro, die een schedelbreuk opgeloopen had, terwijl M. Bonhomme erg aan de boenen was gekwetst; M.1 Vayro werd naar de kliniek van Borg worm vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. Het Parket van Hoe» is Vrijdagavond ter plaatse afgestapt. reik van het schijnsel der kaars, als een uit geteerd geraamte naast de kachel. Deze schets, is geenszins overdreven .of be zijden de waarheid. Zij hadden de ellende ge durende een tijdverloop van verscheidene ja ren druppelsgewijze uit de brandewijnflcsch gezogen. Niemand' wordt opeens een vol slagen dronkaard, maar tracht zijn fatsoen zoo lang mogelijk te bewaren, totdat liet ge- oel van eigenwaarde alleiigskens geheel ver dwenen is. De Bunsteins hadden zelf geen erg in hun ne ellende, die voor de buitenwereld zoo bui tengewoon in het oog liep. Hunne wetclcl be tond alleen in de flesch. Het was voor hen gewoonte geworden, en gewoonte is som tijds een tweede natuur. Naar de vaste gewoonte van volslagen dronkaards, bewaarden zij een diep stilzwij gen. Van tijd tot tijd kwam juffrouw Bun- stein overeind en nam een flok uit de flesch. Dan keerde zij zonder een woord te spre ken naar haar stoel naast de kachel terug, en trok aan haar pijp, totdat zij weder in een wolk van stinkenden tabaksdamp verdween. Het geraas.van wielen verbrak de stilte. Wat zou dat zijn vroeg Simeon, ter wijl hij de vuile Duitschc pijp met een be vende hand uit zijn mond nam. Niemand beantwoordde zijne vraag, en alh drie luisterden oplettend. Het rijtuig hield voor het huis stik De be woners rezen haastig overeind en naderden de deur om door een reet te zien wie er was; want ofschoon zij voor het oogenblik niets te vreezen hadden, waren zij altijd met een instinctmatigen angst voor de politie" be zield. Er werd luide op de deur geklopt en Fritz haastte zich de grendels af te schuiven. Twee wclgeklccde mannen traden binnen, Jufvrouw Bunstcin maakte met moeite ecne neiging, terwijl Simeon met een wantrouwen den blik vroeg, wat zij op zulk een laat uur nog in een fatsoenlijk man's huis verlangden. Een uitroep van Fritz beantwoordde de vraag. Hij had in een der bezoekers Jack Plush berkend. Toen herkende het oude Avijf «Herr Plush» insgelijks, en stond zond'er ecn woord te kunnen uiten, bevende voor hem. Zorldcr acht op hen te slaan zag de man de ka ner rond, als zocht hij nog iemand an ders. ^Vacr is... de knaap vroeg hij haastig. De'vrouw aarzelde, toen Ayendde zij hare flctsche oogen, die veel op die van een doo den schelvisch geleken, vragend naar haar broeder, en van hem naar haar man, alsof zij \^an hen'hulp verwachtte maar zij zag óp hunne gelaatstrekken niets dan de terug kaatsing van haar eigen onrust. Zij had geen goed oog op Jaik's metgezel, want deze had het uiterlijk van een geheimen politicagent, terwijl uit zijne houding bleek, dat hij van alles wat er gedaan of gesproken werd goede nota zou houden. Zij begon toen met haar tandeloozen mond ccnigc verAvarde Avoorden te mompelen, die eene verwelkoming moesten beteekenen. Wel 1 zeide Jack, lang geleden zeidc ik u, dat gij mij eens zoudt weerzien en hier hen ik nu, rechtstreeks van Frankrijk, met het overwinnende Fransclie leger bijna op mijne hielen. Zijt gij allen doof Bij alle duivels 1 riep Jack dreigend,Avilt gij antwoorden of niet .1 Waar is Guy ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1938 | | pagina 2