OOR UW VACANT! TOERISTISCHE DOCUMENTATIE COMFORT T ^ENc?DgoNIEUWL na De «Kensfplichtige van 1937 w TUL UILENSPIEGEL IN VLAANDEREN Pensioen aan Mevr. Rubbens DE SPOORWEG BIEDT U EEN VOLLEDIGE VEILIGHEID SNELHEID Inlichtingen en geïllustreerde vouwbladen worden kosteloos toegezonden door denpubliciteitsdienst der NATIONALE MAATSCHAPPIJ der BELGISCHE SPOORWEGEN 17, Leuvensche weg te Brussel. Telefoon 12.13.95 NATIONALE MAATSCHAPPIJ DER BELGISCHE SPOORWEGEN 9 IvTLI H. GREGORIUS VAN NA ZI ANZE. Geboren rond 328 in Cappa- docic was hij een der geleerdste menschcn van zijn tijd. In 380 werd li j bisschop van Constat, tinopcl. Zijn laatste jaren bracht hij door in beschouwing en studie, gekend zijn vooral zijn verhandelingen over de ii. Prie- vuldigheid. 10 MEI. H. ANTONIUS. Na de stu die van het Kerkelijk Recht doorgemaakt te hebben trad hij in-de orde der Dor canen trad in 1446 aarts-bisschop van .Flo- rentie. Iemand die hem naar liet leven stond schonk hij grootmoedig vergiffenis. Z'jn leuze was .God dienen is hccrschcn. PENSIOEN AAN MEVR. RUBBENS. Het pensioen dat de regee'fJng voorstelt te verkenen aan de weduwe van don minis-' ter vat: Koloniën zou 24.000 fr. per jaar be- loopen, plus 1,500 fr. per minderjarig kind. DE BETAALDE VERLOFDAGEN Naar blijkt uit het verslag Van Acker over het ontwerp tot herziening van de wet op het verlof met behoud van loon. heeft d> bevoegde Kamerkommissic den tekst «enigs zins gewijzigd. Art. 1 zou nu luiden "Is aan de wet'ónderworpen, al wie eert ei meer personen aan den arbeid bezigt, on- aangezicn den aard van den arbeid noch de kunne. Is insgelijks aan deze wet Onderworpen, al wie een of meer dienstboden of huisbe dienden in zijn dienst heeft. Kan de voordeden van deze wet genieten, a! wie aan den arbeid is gebezigd, naar.duid van de wet van 4 Augustus 1030 tot Ver al gemeen ing van de kindertoeslagen, gewijzigd hij Koninklijk besluit ïi. 2y0 van 30 LMaart Genieten insgelijks de voordeden van de ze wet, de dicn-tbodcn en de huisbedienden. Zijn uitgezonderd, de ondernemingen en in richtingen waar enkel de leden van het ge zin onder het gezag, hetzij van de moeder, hetzij van den voogd arbeiden TOERISTISCHE REISKAART IN FRANKRIJK. In het l ranschc staats blad is de regicmentcering verschenen be treffende het toekennen van de toeristische re:-kaarten. Deze kaarten waarmee de bui tenlander in Frankrijk een reeks van voor deden en tegemoetkomingen kan bekomen zullen van 15 Mei af, te koop worden ge stelek Hun geldigheidsduur is CO dagen maar loopt niet verder dan tot 31 December. Om van de voordeden aan de kaart verbon den te kunnen-genieten, moet men geduren de 6 dagen'ten minste en zonder onderbre king in Frankrijk verblijven. De kaarten, die persoonlijk zijn. worden in hit buitenland, in de Fransche grenssta-": tion-havens en luchthavens aan de bui tenlanders afgeleverd. Old. l-.lbl NGSSCIIIP «M KR CAT OR" 15c REIS. Het opleidingsschip «Merca tor1» heeft Antwepen verlaten heden Maan dag i» Mei 1938, rond 11,30 ure. Het schip lag gemeerd aan n. 11 van het Bonapartdok, te Antwerpen. SCHOOLKINDEREN IN STAKING. In een Londensche wijk zijn de-school kinderen met toestemming van hun ouder 4 in staking gegaan. Aanleiding daartoe i$ het feit. dat een makkertje bij liet overste- ben van de straat overreden eii gedOOp werd. Moeders en kinderen bctoogen thans in de- straten en eischcn een beperking van de snelheid der auto's in de straat waar zich de- school bevindt, alsmede politietoezicht op de plaat- waar de kinderen de straat dienen over te steken. HET ONDERZOEK BETREFFENDE DË NATIONALE BANK. De deskun digen Van Assche, Gtiyot, Eilporn en Lais- ny hebben bij den instructicrechter Orian- r.c hun verslag ingediend over hun onder zoek in de Nationale Bank. Daarmede is het onderzoek gesloten, het dossier bevindt zich thans in handen van den Procureur des Konings die thans te be- s!i--eii heeft over de gevolgen die aan. het onderzoek dienen gegeven. door AUCTOR. 25ste Vervolg". Van eten was er geen spoor; de vromv la. te bed en snorkte dat het een aard bad. Ze is weer dronken riep de baas ver ontwaardig uit. Ze is weer zat Hij greep de vrouw vast en sleurde haar uit het bed. Ze geraakten aan slag. 't Gaat me niet aan, zei Uilenspiegel, maar broeder Wannes heeft gelijk zé moeten thuis vechten en met op de itr&aL Hij plaatste zich voor de deur, liet man, en vrouw cent*' góed worstelen, maar telkens een hunner naar buiten wilde, weerde hij ze. at en duwde ze weer in het vertrek.... Het gevolg is licht te raden. De twee dronken menschcn zagen dón v ijand in Ti.il en als hadden ze malkaar at- ,.;i-prollen, video, zesamen op ojizcn gi|it, die zich dapper te verdedigen had... Hij kon echter niet zijne groote lichaams kracht het echtpaar van zijn vel houden, tot ij afgemaat en heel en gansch door den dêank overheerscht, den strijd opgeven... De baas lag weldra te snorken op den grond en de vrouw kroop terug ln het bed. Zulk een volk heb i': nog nooit ont moet. dacht onze held... De slagen en stam pen, die ik thans heb moeten in ontvangst nemen, zal ik hun duur doen betalen... Ik scheur van den honger en de muizen liggen hier dood in de kast Wc zullen ons wekelijkscb loon maar nemen. Hij naderde den slapende» schoenmaker, haalde dezes beurs uit den zak, nant er een muntstuk i»it, stak de beurs weer op hare plaats en verliet de woning... Des anderendaags, in den vroegen mor gen kwam hij terug. De baas was aan het werk, hamerde met volle kracht op oenen zool en floot daarbij een lustig deuntje. De vrouw sliep nog. Ha. zijt gij daar vroeg de schoen maker. Ik dacht dat ik u nooit meer zou teruggezien hebben... F.r is haastig werk. 3-.r moet leder gesneden worden voor het klooster... Daar maken ze .zelf hunne san dalen, maar ik moet ze snijden... Gij kunt dat toch Is dat nu eene vraag I antwoordde Met liet oog 'op bezuinigingen, heeft de algemeene legerstaf be foton op 28 Mei a.s. de dienstplichtigen van de lichting 1937 naar hu:s te zenden, zoodat d- soldaten, die tot deze lichting behooren, slechts vijftien in plaats van zeventien maanden dienst zul len doen. Een groot aantal dienstplichtigen van be doelde lichting hadden een verbintenis voor zeventien maanden geteekend en ontvingen tan de dertiende maand af, een maandloon an vijfhonderd frank. De verwezenlijkte be- luiniging zal nogal aanzienlijk' zijn. Er wordt echter uitzonderng gemaakt voor de leerlingen van de schoolkoma pgnieen 'lie geen maandloon ontvangen, en hun ze en tien maanden dienst zullen hoeven uit te Ten bureele der Kamer werd een wet neer gelegd ondeteekend door alle in ambt zfjiidc minister, en strekkende tot het teekenen van een pensioen, aan Mevr. Rubbens, we duwe van den gewezen mini-ter van kolo niën. In .de beweegredenen wordt gezegd «De heer Rubbens, gewezen minister' van arbeid en sociale voorzorg, gewezen minis ter van koloniën, vroegtijdig overleden, wj deus de uitoefening van zijn ambt, laat een weduwC- achter mét tien kinderen ten baren laste. Do regérring i- van oordeel dat het haar plicht is Mevr. Rubbens hij te -tiar> om hare kindéren voor stoffelijke moeilijkheden te vrijwaren. De maatregel v.örxlt gebillijkt door de waarde van de diensten, welke de aflijvige onder bijzonder benarde omstan digheden aan het land heeft bewezen: Diensvolgcns heeft de regeerIng de eer U vour stellen aan Mevr. Rubbens een levens lang voor af-!and en beslag niet Vatbaar pensioen toe te kennen. Dit pensioen zal verhoogd worden met ten toeslag van 1500 frank uit hoofde van elk barer in leven zijnde kinderen benéden den leeftijd van hun meerderjarigheid. Het zal ingaan op 1 Mei 1038. Het wetsontwerp bevat eene bepaling die uitgaat van de vigeerende wetten op de we duwen- en weczenpcnsiocnen, voor het ge val dat Mevr. Rubbens, bij eventueel over lijden kinderen moest achterlaten beneden den leeftijd van meerderjarigheid. VROUW ERNSTIG VERBRAND TE BEVERËN-WAAS Zondag omstreeks het middaguur, heeft zich in een huis aan den Kruibeekschen weg te Beveren-Waas een pijnlijk ongeval voor gedaan. Aldaar bevond de 73-jarige vrouw De Gauwer zich waarschijnlijk te dicht bij de kachel zoodat haar klecren vuur vatten. De zoon van het slachtoffer" kon 'spoedig de vlammen dooven, maar toch had het oudje ceds talrijke brandwonden over gansch het lichaam .opgeloopen, zoodat ze ln .deernjs wekkcridtn "toestand naar hei 'ziekenhui: moest overgebracht worden. BRAND TE OORDEGEM Zaterdagavond werd de brandweer te Aalst opgebeld wegens een brand, die een rubberfabriek, op de wijk «Kouter» te Oorden gin, uitgebroken was. OTpstreeks 21 uur enten vöorb'jgaugcr.-j ast dat vlammen bp'sfcgc'u uit een opslam plaats van bedoelde fabriek. Dadelijk werd het noodsein gegeven en ..-nelden de buren u hulp. De Aalstcrschc brandweer Jew spoedig ter plaatse en bestreed onmiddellijk het onheil door middel van drie slangen. Ook de Gc'ntschc brandweer wérd opgebeld en telde eveneens alles in het werk 0111 het vuur te beperken. De brand had eclitcr spoedig een groote uitbreiding genomen, gezien de groote voor raden licht ontvlambare stoffen die in de fa briek opgestapeld lagen. Een groote opslag plaats, drie werkplaatsen en de machlncka- ïcr werden tot den grond vernield. Rosba re machines, grondstoffen en afgewerkte goederen gingen in de vlammen op. Tij!... 11: heb mijn gansch leven niets an ders gedaan. - Zoovéél te beter... Op den zolder ligt het leder en al het gerief... Maak spoed, want 'k moest het eergi^ter leveren, en pa- ter-overste zal hier op - zijnen hiel -komen draaien... En 'k zou niet gaarne zoo'n goe den klant verliezen. Hoe moet ik ze snijden, baas Wel, de voeten van de eerwaarde broeder-, zullen zooal verschillen als die van de gewone menschcn, denkt ge dal piet - Natuurlijk, baas. - Dus, -telt ge mij eene domme vraag!... Ge hebt ze dus groot en klein te snuijden, f.00 gelijk de herder ze de poort uitdrijft... Begrepen ?-... - - Ja wel, baas, En Tij 1 klom, zonder verderen uitleg te vragen, naar den zolder. Hij ging op den driepikkel zitten, die er voer de lage snijtafel stond, en staarde <Kn stohd strak voor, zichvuit. Hier blijven, dat is niet mogelijk, zoo dnciit hij... 't Js een leven- als in eene hel... De helft van den tijd zal ik hier geen eten krijgen en misschien geen loon... Daaren boven, zoodra de baas bemerkt dat ik zoo veel van 't schoenmaken ken al- eene koe van houtzagen, zal hij mij doorzenden... liet beste is dat ik er van onder trek en iets anders zoek... Maar de slagen en stampen, die het lieve echtpaar mij toegediend heeft, moeten ze toch dubbel en dik betalen Ik moet ze snijden, zoo gelijk de herder ze de poort uitdrijft, heeft de baas gezegd. Een spotlach speelde op zijne lippen, en in zijne oogen blonk een glinsterend ster retje dat als een glans van guitigheid over zijn gelaat spreidde. Zoo zag er Uilenspiegel steeds uit, al- hij eene poets ging uitsteken.- Hij zal ze hebben zooals de herder ze de poort uitdrijft zei hij. Klein en groot... l'ater overste zal er tevreden over zijn Hij nam het schoenmakersmes, legde eene gelooide huid opengespreid op tafel en be gon te kerven en te snijden, dat er het eind aan verloren was. Het ganschc vel ging er aan. Als er geen stukje meer overbleef, ging hij naar de trapval en riep Baa-... Ze zijn er... Zoo gelijk ge hebt gezegd klein en groot, zooal- de herder ze de poort uitdrijft. Hij bekwam geen antwoord. Ba3s Baas EN NATIONALE MAATSCHAPPIJ DER BELGISCHE SPOORWEGEN ERGE BOTSING 'TE DEINZE Zondag avond', om 8,15 u. kwam uit de cluing van vTiclt een Nifxe-auto, bestuurd door een. genaamde GodrfynWdly, 44. jaar' oud, woonachtig te Scha:qj&ceV.'Gekomen ter Iiöógle val» l>citi.zï'-W:rv,. ..JCaiff- hi'j in -bot sing inct den motorfjëR r Thyiléns Katrïièl, 48 jaar, van Aar-ede korvende' van Deinze- Knok. De schok was* zee lievig bij zoover re dat de motofijder al ever moto en auto cslingerd wérd en inet ten -mak ten'gron de viel, waar hij bewusteloos liggen bleef. Voorbijganger- droegen het slachtoffer in de herberg "Het vliegende paard» bij Gus- taaf Slock, waar dokter Dclmcirc 111 del- haast ontboden, den ongelukkige de eerste zórgen toediende en een dubbele schedel breuk vaststelde terwijl een bijgeroepen priester den. gekwetste het H. Oliesel gaf. Daarna werd het slachtoffer' pér draagber rie naar het'stedelijk hospitaal 'overgebracht. De politic van Démze deed het gebruike lijk onderzoek en verwittigde het parket. AUTO-ONGEVAL TE BRUSSEL Zondagnacht deed zich te Brussel op de Bib.schoföhcinUaaii, eene ernstge botsing1 voor. Een auto waarin hadden plaats geno- jmen M. Persyn, geboren in 1917, wonende i in de Congostraat, te Elsene, en Pierre Theys, geboren in I9I6 en wonende te Brus sel, slipte en reed tegen een trampaal. De wagen werd ernstig gehavend' en de beide inzittenden liepen erge verwondingen op. Zij werden doodelijk naar het hospitaal der Hoogstraat overgebracht. De dokters stelden bij Persyn een sche delbreuk vast' en ernstige inwendige verwon dingen. Zijn makker is eveneens ernstig ge wond aan het hoofd en over heel het lichaam. De politie stelde een onderzoek in en ver wittigde het parket dat ter plaatse verwacht werd. Het was- de bazin die bij de trap kwam n onzen held toeriep Ltc baas zit weer in de herberg, en t verwondert nic dat gij er niet bij .zit Dank u wel voor compliment! zei Tijl. at hebt ge te kort Het leder voor 't klooster is gesneden. He wel En dan Wat moet ik er medé doen Doe het in den zal. en brengt het naar 't klooster... Goed, bazin. Den zak op deu rug kwam Uilenspiegel naar beneden, en. dccd.zicü-.door. de schoen- roakcre- den weg naar het klooster wijzen. Hij bestelde er den zak en haastte zich voort, zoodat hij weldra het stadje Aalst achter den rug had. Hij volgde de; batrrr-baar Dcndcrmoncle. Ik zou geld gevttr, zób niórnpclde hij, wel te verstaan als rk geld had, om 't ge zicht van b roede r-over-te te zien, als hij den zak leeg schudt... En 'k zou er nog wel een kroon bijdoen, als k eene kroon rijk was, om 't gelaat van dèiP deugniet van een schoenmaker te mogen aanschouwen, als broeder-overste hem den inhoud van den zak vertoonen zal... Hij verdiénde toch wel wat, en 'k heb overigens gedaan wat hij mij bevolen heeft: zoo gelijk de. herder ze tie poort uitdrijft VV'at er in 't klooster gebeurde en hoe het er toeging in de woning van den schoenma ker, als de zak met Ieder hem werd terug besteld. zult ge u kunnen voorstellen, als weet dat Uilenspiegel uit het leder scha pen, varkens, koeien, ganzen had gesneden en aan deze dieren de grilligste vormen had gegeven... t Was een hccle kudde... zooals de her der ze de poort uitdrijft UILENSPIEGÈL ALS KOK Onderweg had Tij! een paar dagen bij eenen boer gewerkt, en met ecnigc duiten op zak kwam hij te Dendermonde Het was tegen den avond, en hij besloot maar dadelijk een dak voor den nacht op te zoeken, om 's morgens frisc'i en uitgerust de reis voort te zetten, en zoo spoedig mo gelijk Brugge en zijn gezin te bereiken. 11 ij trad de afspanning Het Vliegend Paard» binnen en beste de een pot bier en een koppel lichtgckookie eieren. Aan dezelfde tafel war een struischc ke rel gezeten, die dapper aan 't smullen was en geen aandacht schei :i te schenken aan fcc.tgccn rondom hem gebeurde. Als ik mij nic-t bedrieg, dacht Tijl, is dat een. veekoopman. De kleeren maken den vogel niSt en hij kan ook wel iets an ders zijn De eieren werden Uilenspiegel voorgezet, maar deze laatste wenschte ook brood te bekomen en begaf zich naar de keuken der afspanning. De veekoopman greep Tijl's eieren, at ze haastig op en legde de schalen op den scho tel van. onzen guit. Allerbeste versche eieren, zei hij tot deze laatste, die op dit oogenblik terug in de gelagkamer kwam, en allerbest gekookt ook... Dat doet me veel genoegen, zei Tijl en het is een bewijs dat ge honger iiad't en eene goede maag bezit. In ieder geval zult 'ge tftij op deze wijze niet nicer beet ne men... Hij stond recht en begaf zich terug naar de keuken van de afspanning, waar hij een appel vroeg, de vrucht uitholde, met peper \uldc en dan in den oven liet braden. Als de appel gaar was, deed Uilenspiegel hem opdienen. Beste jongen, zei, hij tot den veekoop man, >ik eet 1 fever appels dan eieren. Dat wil zeggen: ik ga dien appel zelf binnenspelen. Op dit oogenblik vielen er in de keuken ONGEVAL OP DE BAAN BRUSSEL-VILVOORDI3 Zondagavond heeft zich op de baan Brus sel-Vilvoorde, ter hoogte van de"Buda-póli- t'.epost, een verschrikkelijk ongeval voorge daan. A^Jëro^. naast plken voerder een'danic óp tie duozltiiug-iiad plaat genomen reden naar Antwerpen terug, toen zij door een tot nog' toe onbekende oorzaak door een auto werden aangereden die in de zelfde richting voorbijkwam en vermoede lijk uitglipte. De ty.ee motorfietsen wedden met geweld omvergeworpen. Een, der voerders bleef op -iag dood. De drie andere werden zwaar ge wond opgenomen en door voorbijkomende automobilisten naar- het gasthuis van Vil voorde overgebracht. - De identiteit van de slachtoffers werd nog niet medegedeeld. Men weet enkel dat allen woonachtig zijn te Antwerpen. De drie ge kwetsten zijn bijzonder aan de beenen ge wond. ecnigc borden op den grond, een bestoken spel van Tijl, en keek onze held nieuwsgie rig naar dien kant uit. De veekoopman maakte er gebruik van om den appel weg te nemen en er gulzig in te bijten. Het gevolg is licht te raden. Hoestend, proestend, met tranen in de oogen, met op gezwollen slapen zat de dief ecnige oogen- blikken tegen verstikking Ie worstelen.' Als die verschrikkelijke oogenblik ken voorbij waren, sprak Uilenspiegel zeer kalm '"Eieren kan ieder eten, maar appels zooals ik ze bereid, kan de eer-te de besta boerenmaag niet verdragen. Ge moet met kwaad worden, ik heb u niet uitgenoodigd om mede te eten De ingepeperde, die nu geheel terug op zijn - effen was geraakt, 11a een .paar potten bier gedronken te hebben,- maar nog steeds een. hévigen brand in de keel voelde, sprong recht en gaf Uilenspiegel een slag- met de vuist op de schouder. Tijl sprong op zijne beurt recht en'wildi ziclr <f[> den ttah werpen, niaar ac overige gasten kwamen tusschen, kozen bijna allen de partij van Uilenspiegel en wisten met goede woorden den woedenden koopman tè bedaren, waartoe ecnige 'potten bruinen ook veel bijbrachten.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2