Inkomsten zonder Arbeid 24 I Woensdag OOQST 1938 Na de groote legermaneuvers in de Ardennen Hei Xe Radiosalon ie Brussel 425 jaar chocolade De uilvoer van onze Iandbouwprodukten Volksopvoeding door Volksvoorlichting Interparlementaire Conferentie in Den Haag Eene zwakzinnige moeder die niet van haar doode kind wilde scheiden Goede vangst te Antwerpen NUMMER XXXXIIIIe JAARGANG Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-I)e Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. Publiciteit buiicn het Arrondissement AALST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan, 13, te BRUSSEL DAGBLAD - 25 CENTIEMEN - Telefoon n*. de Rdcheleu, PARIjS Bank Bulding-Kingsway, 20 LONDEN, W. C. 2, H. Babtholomeüs Zon op 4, 56 a! 18, 49 E. K. 1 N. M. 25 Dat is nog iets' dat van sodalis-1 Bij socialisme zouden geen in- tische zijde besproken wordt, om- komsten zonder arbeid bestaan, om dat. het door zijn simplici- dat niemand meer zou vergaren, leit doorslaat. Inkomsten zonder Immers de socialisten miskennen arbeid dus waarvoor men, in .toch soms dat de zaken vooruitgaan schijn niets doet, en dus als gebra- |cn door arbeid (gewone en geestes-) den kiekens uit. de lucht vallen, ter- jen door kapitaal. Dat nu kapitaal wijl anderen moeten werken voor hun korst brood, welk schoon rood thema En de conclusie is ook, van wege tie socialisten, of enkelen onder hen (want er zijn er veel soorten) zulk inkomen zou naar den arbeider moeten gaan. Dat vindt natuurlijk ingang bij simpele menschen doch 't is goed dat hier en daar er een oude mar xist zit. die toont wat het socia lisme eigenlijk is.Als men dan voor de gebroken potten staat, zooals in Rusland en in Spanje kunnen de socialisten niet. beweren dat ze dat O iet leerden of niet wilden. Tiet gaat hier om de inkomsten van aandeelen en obligaties en zelfs interest van spaarboekjes. Waarom niet om de huishuur Omdat men zou zien dat men voor eene ver beurdverklaring staat, die bij sim pel inkomen niet in 't oog springt. 't Zij genoeg hier te zeggen dat» die gezegde inkomsten zoo hoog niet beloopen dan men denkt en er p'sico van verlies en waarlijk ver lies van kapitaal is. Daarbij ten verstaan van het totaal der loonen is het c/o inkomsten verre van groot. Doch de grond der zaak ligt el ders. We hebben reeds meer doen op merken dat de socialisten buiten hun wete misschien, altijd spreken in eene veronderstelling rlie doet denken aan 't vel van den nog te schieten beer. de vrucht is van sparen en meest van geestesarbeid doet niets ter za ke. Er is en er zal altijd verschil van vermogen tusschen de men schen zijn. Er was eene periode dat de ar beid (de gewone) tot zijn recht niet. kwam. Maar dit is geen reden om te overdrijven, al den anderen kant, en het kapitaal (dat men niet. moet verwarren met kapitalisme) te ver ongelijken. Want zonder kapitaal kan men niet voort. Maar zullen er vragen Kan men de maatschappij niet regelen dat iedereen kolektivistisch genoeg voortbrengt opdat er kapitaal (overschot) zou overblijven Men heeft het geprobeerd in Rusland, en toen het er zeer slecht ging, kwam er echter wat verbete ring door wat achteruit te gaan op den kommunistischen weg. Wil zeggen dat men het partikulier ini tiatief weer wat vrij gaf. Het gaat dus net het kapi taal te plagen of zelfs s'chuw te ma ken. Tusschen haakjes gezegd dit gebeurt ook door devaluatie. We staan hier dus voor een staal tje van klassenstrijd. 't Is beter aan arbeid en kapitaal hun rechten te laten en aan klassen verzoening te doen. Anders gebeuren er van die za ken die men, geloof ik, facisme of kommunisme noemt maar die ei- HET TROEPENDEFILE TE SPA Onder een stralend^ zon heeft gisteren te Spa, als bekroning dsr groote legeroefenin- gen, het troependéfilé in tegenwoordigheid van Koning Leopold)plaats gehad. Speciale treins, trabis, autobussen en au to's hebben een groote volksmenigte naar de waterstad gebracht waar de Fransche vlag gen niet meer naast de Belgische prijken. De Koning die den nacht had doorgebracht in het provinciaal gebouw te Luik, had zich reeds in den vroegen ihorgen naar Spa bege ven, zonder zich op te houden te Herve en te Verviers. Te 9 uur i® de Koning te Spa toegcko- pien alwaar hij door de personaliteiten werd verwelkomd. Hij begaf zich te voet naar het monument der gesneuvelden alwaar hij bloe men neerlegde. Er is groote geestdrift onder de menigte dtie den Vorst onophoudend toe juicht. De Koning begaf zich vervolgens naar het park alwaar hij te paard steeg voor het troe- pendefilé. Te paard' ging de koning plaats nemen naast de officiecle tribune waarop hauden plaats genomen eerste minister. Spaak, mi nister Merlot, van Bi. nenlandsche Zaken de vreemde militaire attache's die de ma neuvers hebben bijgewoond en tal van bur gerlijke en militaire personaliteiten. Tegenover de tribune waren militaire mu ziekkorpsen opgesteld? Even na half tien weerklonken bevelen f de muziek speelde en het troepen défilé werd ingezet. De bevolking juichte toe cn ontblootte het hoofd wanneer de jdjzervaandels voorbij werden gedragen. Gedi ende 2 uur hebben de troepen in dc beste rde zonder ophouden gedefileerd en bleef Ide Koning te paard' naast de ofïicieele trib ne. Even na half twaalf eerklonk het geronk ,-an vlieituigcn die ,1e revue met een Tuihtapotheose duoesten besluiten" Op het middaguur is de Koning luide toe gejuicht uit Spa vertrokken. Ze veronderstellen dat eens het genlijk regiemen zijn voor men schen die hun verstand niet willen gebruiken. Er is een betere te vol gen weg kristene demokratie voor alle standen, voortbrengen en spa ren. X. socialisme ergens ingevoerd, het nog zou gaan, v,oor wat de inkom sten betreft als nu. Daar zit de gro ve dwaling, waaruit zooveel dwang ontstaat. Van al de groote salons die elk jaar een •roote massa bezoekers naar Brussel lokken is het Radiosalon stellig een der meest po pulaire een der -aangenaamste en een der drukst bezochte. Dit jaar is de opening van het Radiosalon te Brussel een gebeurtenis van belang. Het salon is tien jaar oud: en men mag zeggen dat het «zeer groot is voor zijn ouderdom». Inderdaad meer dan 14.000 vierkante meter vloeroppervlakte is bezet ïïoor de stands van vele tentoonstellers die alle een zeer groote inspanning op velerlei gebied gedaan hebben. De «Veteranen van de Radio» zullen er een overzicht krijgen van den afgelegden weg cn zullen zich kunnen overleveren aan merkwaardige vergelijkingen. We staan in derdaad zeer ver van van het nedcige be gin dat gemaakt werd in de zeer eerbare in richtingen van het Jubel park. Het tiende Radiosalon bieut de bezoekers de som van tien jaren arbeid, verricht met het gemeenschappelijke verlangen tot verbe tering. Dit werk werd gedaan zoowel door de technici als door de fabrikanten van wat we wel «Het koetswerk» zouden kunnen noemen. De resultaten van dit werk verdie nen onze nieuwsgierigheid onze sympathie en zeer dikwijls zelfs onze bewondering. Deze resultaten worden tentoongesteld van 3 tot 12 September alje dagen van 10 tot 18 uur, 's Zondags van 9 tot 18 uur in het groo te Eeuwfecstpaleis op den Heysel. Voegen we erbij dat het N.Ï.R., nu we op den vooravond staan .der inwijding van zijn nieuwe studio's op de Eugène Flagey plaats zijn zeer groote stand zal versieren •net de fotografische afbeeldingen van zijn :euwe lokalen. Ongetwijfeld zal ook dit be- nngstellenden doen toestroomen. Ja, de chocolade bestaat 425 jaar. Het was inderdaad in 1513 dat het eerst in Europa chocolade gemaakt werd, en wel in Spanje. Moedige zeevaarders hadden deze lekkernij leeren kennen op een van hun reizen naar Mexiko en noemden ze met den naam welke de inboorlingen er aan gegeven hadden. In Frankrijk vond de chocolade spoedigc verbreiding. Zij kreeg haar ofïicieele beves tiging ter gelegenheid van het huwelijk van Lodewijk XIV met Marie-Thérése, dochter van Philippe IV. Nochtans had de chocolade ook veel vijan den; zoo schreef Pater Brancaccio een groot memorandum, getiteld «De usu et potu chocolati diatriba» waar hij hard van leer trekt tegen de chocolade. Wat haar niet belet heeft een schitteren de loopbaan te hebben, die nog ver van geëindigd 's- EEN VERHEUGEND NIEUWS VOOR AL DE KATHOLIEKE ORGANISATIES DIE AAN VOLKSOPLEIDING DOEN In den Haag nam Maandagvoormicfdag <fe Interparlementaire conferentie aanvang in bijzijn van den Nederlandschen eerste-mi- nister Colijn, heeren Patijn en Van Boeijen, wederkeerig minister van Buitenlandsche en Binnenlandsche Zaken. Vierhonderd vijftig afgevaardigden, vijf- en-twintig- landen vertegenwoordigend, vul den de ruime zaal van de Staten Generaal. De Belgische afvaardiging telt 57 leden, onder wie heeren Moyersoen, voorzitttcr den Senaat; Pholien, minister van Rechts wezen; de oud-ministers Carton de Tournai, Carton de Wiart, De Schrijver, Heyman, La- boulle, staatsminister Van CauWelaert, de ondervoorzitter van de Kamer, haron de Kerchove d'Exaerd'e, enz. De negen afgevaardigden met stemrecht zijn heerén Graaf Carton de Wiart, De Bruyn, De Schrijver, Desmidt, Godding, Heyman, Hoyau, Moyersoen en Volckaert. Talrijke leden van het diplomatisch korps woonden de zitting bij. Na de openingsrede van heer Carton de Wiart, voerde de Nederlandsche eerste-mi- nister het woord. Hij verklaarde dat het par lementair stelsel een groote weldaad was en ernstig gestreden had voor het behoud van den vrede. De interparlementaire unie, be sloot hij, heeft aanzienlijk werk geleverd ^an groot nut voor dc solidariteit onder de staten. Heer Colijn verwelkomde in naam van Ko- Iu een brief over «liet Katholiek Priester schap» heeft Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey geschreven «dat men mag zeggen dat op dit oogenblik niet de sectarische vijandig heid der tegenstrevers, maar wel die onver geeflijke on wetenheid der geloovigen het grootste gevaar is dat het geloof en de Kerk bedreigt Een terrein waar deze onwetendheid on herstelbaar verlies voor God en Kerk zou kunnen veroorzaken is dit van den waren aard van met communisme. Het Communis me voert naar het woord van onzen Heiligen metrische 23.036 me- 3.196 me- Welke zijn de voornaamste buitenlandsche afzetgebieden voor oude Iandbouwprodukten? In een tabel, die slaat op de handelsver- richtingen van de Belgisch-Luxemburgsche Ekonomische Unie en verstrekt wer<j door den minister van Buitenlandsche Zaken en Buitenlandschen Handel, treft men daarom trent gegevens aan. De bedoelde tabel geldt voor lp37. Duitschland is de voornaamste afnemer van artisjokken: 54 metrische centenaren komkommers en augurken, 461 centenaren; versche bloemkolen; trische centenaren; palmboomen trischc centenaren. Nederland koopt voornamelijk versche as perges 742 metrische centenaren versche boonen 7q6 metrische centenaren; versche wilde latuw 62 metrische centenaren; ver sche tomaten 62 metrische centenaren; ver- S cTkT"?erdtfrlj'"TZ55 mCtrtsTITC ceniunuren bloembollen van bloemplanten 5.372 me trische centenaren; azalea's: 7,625 metrische centenaren; kruidaardigc planten voor open grond 450 metrische centenaren. Naar Frankrijk vooral worden uitgevoerd: erschc witloof 390.499 metrische cente naren; versche groote tuinboonen en kleine erwten 96 metrische centenaren; rozen struiken: 1.487 metrische centenaren; truit- boomen en strbiken voor onmiddellijke plan ting 1.100 metrische centenaren versche Dloemen, enz. 38 metrische centenaren. Spanje is onze voornaamste klant voor versche kooien (behalve bloemkoolen) metrische centenaren wortelen in bussel: EEN AANGRIJPEND DRAMA DER ELLENDE Parijs, 22 Augustus. Sinds enkelen tijd v/oonde aan de rue Coquillière, te Parijs, de 28-jarige vrouw Louise Lemoine, met haar kindje van 10 maanden. Iïaar man had haar verlaten, reeds voor de geboorte van het het kind. Buurvrouwen verbaasden er zich over sinds verscheidene dagen het kindje niet meer gehoord te hebben, en zij klopten bij Louisa Lemoine aan de deur. Toen deze weigerde te openen werd dc politie gehaald, die de deur deed openbreken. Zij stonden voor een meelijwekkend schouw spel. De jonge vrouw zat bij het lijk van haar kind. Mijn dochtertje is veertien dagen gele den gestorven, zei ze. Het begon plots te braken en was dood. Ik heb het sterfgeval niet willen aanmelden, omdat Denise het eenige is, wat mij in het leven bleef en om dat ik haar zoo lang mogelijk bij mij wilde bewaren. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de jonge moeder sinds de geboorte van haar kind leed aan hersenstoringen. Deze zwak zinnigheid! zou nog toegenomen hebben sinds ze ontslagen werd op het bureel waar ze werkte. Ze leefde nu op een zolderkamer en was tot de diepste armoede vervallen. GEVAARLIJKE INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Door de politie der 5e wijk werd in d'en nacht van Zondag op Maandag eene schoo- ne vangst gedaan, waarbij twee beruchte in brekers voor zekeren tijd onschadelijk wor den gemaakt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag had den dieven een bezoek gebracht aan dc woonst van M. Smets, gelegen Van Afaer- lantstraat, 27. Dit werd Zaterdag vastgesteld en uit lipt on dab d'e Inbrekers slechts hun werk hadden voorbereid en dat ze zouden weerkomen. Door de politie werden de noodige maat regelen getroffen om in dit geval de kerels te klissen, wat hun ook ten volle gelukte, want werkelijk kwamen dc inbrekers Zon dagnacht terug. Terwijl een der kerels aan de deur de wacht hield, drong die andere langs de kel derval in huis. De laatste werd aldaar door een paar agenten in ontvangst genomen, ter wijl de andere eveneens werd geklist, door een paar ager#cn, die in de buurt in hinder laag lagen. Op het bureel kwam men tot de vaststel- Belgisch-Kongo voor ling dat men met doortrapte inbrekers te I9 metrische centenaren; doen had. Deze die in huis drong was de 45- Zwitserland voor andere versche wortelen: jarige E., van Gent en alhier goed gekend 2.140 metrische centenaren; Zweden voor onder den spotnaam van 't Stroppcke. Het versche spinazie 345 metrische centenaren; Engeland voor versche uien 20.349 metri sche centenaren en versche preien 219 me trische centenaren. Andere groenten dan dc reeds vernoemde gaan voornamelijk naar Engeland 403 me trische centenaren; andere planten voorna melijk naar Nederland 3.593 metrische cen tenaren. Vader een echt dtw alle landen van de were den waren aard van de an op een aanschouwelijk sche propaganda eld. Om aan ons volk communistische leer wijze te kunnen voorhouden heeft ons Comité een strookfilm laten maken waarin geen andere beelden zul len worden opgenomen dan deze die gefoto grafeerd zijn uit de oorspronkelijke kommu- nistische uitgaven. Deze strookfilm zal in vier deelcn de vol gende vraagpunten aanraken Het programma van de kommunisten in Vlaanderen, aan dc hand van de fotographi- sthe reproductie van de statuten van d'e Bel gische sektie van de IITe Internationale. De sociaal economische toestand in Rus land. De militaire opvoeding van gansch het volk in Rusland. Voor deze twee deelen v/orden d'e licht beelden gehaald /uit del ofïicieele Russische uitgaven. De anti-Kerkelijke en anti-Godsdienstige propaganda van de Kommunisten. Bij dezen strookfilm zal een voordracht worden gehouden door P. B. Janssens O. P., ningin Wilhelmina en van de regeering de over een vraag «Stalin of God». congressisten. Wij hopen dat al de Katholieke organi- Graaf Carton de Wiart sprak daarop een saties dit initiatief van ons Actiecomité zul-, nieuwe rede, in hgt Fransch en in het Neder- j len toejuichen. De beste bestrijding van de landsch uit en stelde als voorzitter van heer 1 communistische leerstellingen en sympahie is dezelfde kerel, die jaren geleden met eenen verhuiswagen was toegekomen aan een huis van de Isabellalci en daar den gehcelen inboedel oplaadde. De andere spitsboef is de 55-jarige E., van Atitweipen. Deze werd daarenboven in het bezit gevonden van eenen geladen revolver. Beide inbrekers werden ter beschikking van den procureur des Konings opgesloten. DE OMLOOP VAN HET WESTEN. Bongaerts, oud-minister van Waterstaat, én is de objectieve en zakelijke voorlichting Op dit oogenblik betwisten Fransche en Belgische renners den omloop van het Westen. van het volk over de waren aard van de op- I Op de foto de winnaars van den tweeden rit, nl. Grysolle van het eerste gedeelte en Ach, voorstel dat door dc vergadering werd' aan- enomen. voeding van ons volk. Buysse van het tweede gedeelte.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1