Gansch Aalst heeft in een geest van dankbaaiv heid en vereering deelgenomen aan de onthul ling van het Monument van Koningin Astrid Hst Euilscli memorandum aan TsjecliG-SIowakije CE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING TE LUIK Hooge personaliteiten woonden de plechtigheden bij. HERDENKINGTE BRUSSEL DE TOLESST] XXXXIIIIe JAARGANG NUMMER 203 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN Telefoon lil. Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Agentschap HAVAS. Adolf Majdaan. 13, te BRUSSEL Rue de Richeleu, PAKIJS Bank Bulding-Kingsway, 20 LONDEN, VV. C. i Maandag 26 SEPT. >1. JUSTINUS Zon op 5,43 Zon af 17,40 Dinsdag 27SEPT. 1938 I'. PA.MIANI S Zon op 5.4ö Zon af 17.3b Lh. 1 Ai. V Zelden zijn we in de Dirk Martens- stede getuige geweest van een feest waaraan de bevolking in haar algeheel heid en zoo spontaan heeft deelgeno men. Maar het ging hier toch om een piëteitsvolle hulde aan haar, die spijts haar kortstondig bestaan onder ons, geven: de vertegenwoordiger des Ko- nings was daar De Brabanconne weerklonk waarna luitenant-generaal Nuyten, alvorens zich naar zijn zetel te begeven zich zeer hartelijk onderhield met de enkele orlogsinvaliden die voor de tribune gezeten waren. Nadat de hooger genoemde perso- door haar gratievolle vriendelijkheid* naliteiten naast meer andere genoodig- haar edelmoedigheid, haar moeder-zijn als zoovele Vlaamsche moeders, haar leven met en onder ons volk, de war me genegenheid, ja, de eerbiedige ver eering van allen had verworven. Het ging hier om de hulde aan Koningin Astrid de charmante vorstin, de plichtbewuste echtgenoote, de minne lijke moeder van haar kinderen en haar onderdanen. Wij moeten vooraf bekennen, tot fierheid van het inrichtend comité dat de plechtigheden een even ver zorgd als goed geordend karakter droegen, wat in niet geringe mate heeft bijgedragen tot het schitterend verloop van heel het feest. 's Zaterdags werd reeds ingezet met een beiaardconcert door M. Rob. De Niette die nationale muziek uitvoerde en met een kunstconcert op het station plein door de Fanfare «Hand in Hand» onder leiding van h. Van der Meirsch. Plechtige Mis in St. Martinuskerk Zeer Eerwaarde Heer Kanunnik Reynaert,pastoor-deken te Aalst,droeg te 10 u. een zeer plechtige Mis op. Vooraan hadden plaats genomen de h.h. Moyersoen, voorzitter van den Senaat, Bouckaert, arrondissements commissaris, vo.lks vertegen woordi gors Van Schuylenberghe, en Dhaese, sena tor Deneve, Camu, koninklijk Com missaris en meer andere personalitei ten. De misdienaarsgroep van het Sint Jozefscollege, bereidwillig ter beschik king gesteld voor deze plechtigheid, gaf aan de ceremonie een cachet van voornaamheid en strenge stijl. Het groote. koor van het college, onder de kundige leiding van E. P. Renneboog, voerde de vierstemmige Jeanne d'Arc »-mis van J. Nibelle uit: een echt koninklijke mis, geheel aangepast aan de omstandigheid, en waarvan vooral het Credo, machtig en fier, in bijna ge sproken ritme, diepen indruk maakte op de aanwezigheid. De Heer Renaat den op de tribune hadden plaats geno men werd een aanvang genomen met de eigenlijke onthullingsplechtigheden. De symfonie Lyra speelde «In Me- moriam» van den jeugdigen toondich ter Gustaaf Cammaert, die zelf diri geerde. Kommandant Lemmens, voorzitter van het inrichtend comité opende de reeks der spreekbeurten en huldigde KoninginAstrid als echtgenoote,moeder en vorstin. Spreker richtte zich vervol gens tot den heer Burgemeester en de Aalstersche Jj^volking en feliciteerde tevens den kunstenaar, h.Van de Winc- kel. Minister Marck wenschte de orga nisators van dit feest geluk, en schetste in schoone bewordingen het korstston- dig maar rijkgevulde -bestaan van on ze Koningin in ons midden. De minis- lijks dank, voor Zijne hooggewaar deerde tegenwoordigheid alhier. Heeren Senators, Heeren Volksver tegenwoordigers in een adem dank ik U allen voor Uwe tegenwoordigheid. Aan U, Mijnheer Lemmens, Voor- :itter en uwen ijverigen Secretaris, den heer Sielbo, wil ik een bijzonder dank woord richten voor al de moeite en op offeringen die gij U getroost hebt om aan de stad Aalst dit schoon monu ment van wijlen Onze Koningin Astrid te kunnen toevertrouwen. Toen gij mij enkele maanden gele den hebt gevraagd deel te willen ma ken van uw Eere-Comité heb ik on middellijk aanvaard. Ik gaf mij rekenschap van uw edel doel. Immers onze zoo beminnelijke als liefdadige Koningin Astrid, hier in Aalst willen vereeuwigen, dit scheen mij en verheven ideaal, Je meer daar uw inzicht was cle gansche Aalstersche bevolking te willen deelachtig maken aan dit edel als prijzenswaardig werk. En ik mag het hier in het openbaar verklaren Gij zijt volledig geslaagd. De Aalstersche bevolking heeft mild r.geteekend; door allen is uw edel ge- Zooals telkenjare had Zondag in de hoofdstad een huldebetoon plaats tot nagedachtenis van de gesneuvelden tijdens de Septemberdagen te Brussel. De schoolkinderen namen deel aan de plechtigheid en defileerden voorbij het monument op de Martelarenpladts. tei ©bette diep het sierlijke beeld dat baar gunstig onthaald geworden en wat na zijn rede van _het doek ontdaan de kroon op het werk heeft gezet is, werd, terwijl het Zweedsche en Bel- ;isch volkslied gespeeld werd. Dan kwam burgemeester Nichels aan het woord wiens rede in haar ge heel luidde Mijn eerste woord is een woord van dank aan Zijne Majesteit den Koning, aan wien het heeft behaagd een Ge neraal af te vaardigen, bij deze heug lijke- gebeortemsT ofizc bevoliriTTg-Vocrr- wie de trouw aan ons geliefd Belgen- land geen ij del woord is, zal deze wel willendheid naar waarde weten te schatten. Het weze me toegelaten U te ver zoeken Heer Generaal aan Zijne Ma jesteit onze gevoelens over te maken van onze verknochtheid aan Zijnen persoon en aan het Vorstenhuis. De Heer Moyersoen, Voorzitter van den Senaat, niettegenstaande hij land in rouw is, heeft insgelijks er aan ge- j rouw, houden deze plechtigheid met tegenwoordigheid te vereeren en hier om onzen innigen dank. Mijn dank gaat ook tot den Heer Minister Marck, die niettegenstaande monument, zijne drukke bezigheden, den heer reeds zeg dat gij er in geslaagd zijt onzen ge meenteraad, met eenparigheid van stemmen te kunnen doen besluiten het stadsbestuur voor een niet te on derschatten deei in de onkosten te doen inschrijven. Gij schenkt ua^ het Monument aan de stad. Moet ik U - b* prijs op stellen dit aanbod te doen aan vaarden U tevens belovende dat het Stadsbestuur het onmogelijke zal doen om het in eere teliouden en het te ver zorgen als een eeuwig sieraad. Koningin Astridwas toch een be minde en edele vrouw en lieftallige moeder voor haar kroost en de gan sche Belgische Bevolking. Haar ongelukkige dood bracht dan ook groote verslagenheid in heel het de gansche bevolking was in en door dit monument wordt ze alst zijne nu in onze goede stad A; wigd. Namens de bevolking onzer stad aanvaard ik met dankljpre handen dit hetwelk wij, zooals ik U Mores, orgel,st der hoofdkerk hield op D",s.nfae"^ aen "cer ree°s z?fa<: ten dage met «,„«1 opaak, Lerste Minister, door andere liefdevolle zorgen zullen bewaren. - - - - I plichten belet, heden heeft willen ver-. Dit gedenkteeken zal aan onze kin- tegenwoordigen. j deren getuigen hoe diep in onze harten De heer Goeverneur der Provincie de liefde gedrongen was welke wij aan Oost-Vlaanderen, die ijvert voor den Koningin Astrid toedroegen het zal bloei en de opgang onzer Provincie en ook getuigen van den band gesmeed ons reeds heeft bewezen hoe wij op tusschen ons Vorstenhuis en ons volk. zijne medewerking mogen reken voor In de laatste dagen hebben wij allen wat betreft het belang onzer stad, mag nogmaals betrouwen gesteld in de er van verzekerd zijn, dat wij Tijdens de Consecratie werd het Te Velde geblazen en speelde het orgel in sourdine het Vaderlandsch Lied. Ontvangst ten Stadhuize De optocht Haast aan geen enkel huis ont breekt de vlag, 't zij de Belgische, 'l zij de Leeuwenvlag. J Aan het stadhuis wapperen de Bel- sche driekleur, de Vlaamsche en de stadsvlag. In de feestzaal van het stadhuis wer den om half drie de hooge personalitei ten ontvangen door het magistraat der stad in wiens naam burgemeester Ni chels een welkomstrede uitsprak. Waren aanwezig luitenant-gene raal Nuyten, vertegenwoordiger van Z. M. Koning Leopold; de militaire atta ché van het Zweedsch gezantschap te Brussel, in vervanging van den h. Dar- del, MM. Moyersoen, voorzitter van den Senaat, minister Marck, Fredericq, gouverneur der provincie, Z. E. H. Kan. Reynaert, vertegenwoordiger van Z. H. Exc. Mgr Coppieters, die we gens de bisschopshui de door het J.V. K.A., te Gent weerhouden was, Bouc kaert, arr. com., volksvertegenwoordi gers en senatoren, het inrichtend comi té. Inmiddels werd op het stationplein de lange stoet gevormd bestaande uit vaderlandlievende maatschappijen van allerlei aard en uit heel de provincie.de kinderen van het vrij- en officieel on derwijs der stad, muziekmaatschap pijen enz. Over heel den doortocht stond een rijendichte menigte om den stoet in oogenschouw te nemen. Langs de stra ten waar de stoet doortrok hadden tal van winkeliers in hun uitstalraam het beeld van onze overleden Koningin aangebracht. De Onthullingsplechtigheden Te 3 u. 10 min. werd het signaal ge- zijn, dat wij zijne aanwezigheid ten zeerste op prijs stel len. Ook den militairen Bevelhebber der Provincie Oost-Vlaanderen zeggen wij dank en tevens maak ik er gebruik van, cm Hem te zeggen, dat wij in zijnen persoon hulde brengen aan de duizen den, welke hun leven veil hadden, voor 't behoud van onze onafhanke lijkheid en onze vrijheid. Den Eerwaarden Heer Reynaert, die hier Monseigneur Coppieters, Bisschop van Gent vertegenwoordigt vragen wij dat Hij aan dien Hooggeplaatsten Geestelijke zou zeggen, dat wij Hem dank zeggen, om onze vraag welwil lend beantwoord te hebben, want ten tijde dat Hij hier als Pastoor-Deken heeft verbleven, heeft Hij zich zeer verdienstelijk weten te maken voor de Aalstersche bevolking. Den Heer Minister van Zweden vra gen wij aan de Koninklijke Familie van Zijn land te willen overmaken, hoe zeer wij er aan houden, een hun ner dochters, onze betreurde Koningin Astrid, te vereeuwigen. De Heer Arrondissementscommis saris, die nooit te zoeken is, wanneer Hij aan onze stad en bevolking diens ten kan bewijzen, ontvangen hierom onzen welgemeenden dank. En Mijnheer Camu, den Koninklij ken Kommissaris. dien Aalstenaar waarover wij allen fier zijn, voor zijn hoogen post die Hij bekleedt en voor zijne groote diensten die Hij reeds aan wijsheid van ons vorstenhuis, want dreigende en onheilspellende wolken kwamen in het verschiet. Moge Koning Leopold III er in sla gen ons van die onheilspellende wol ken te bevrijden het is het belang rijkste dat wij van onzen geliefden Koning voor het oogenblik verwach ten. Moge Hij slagen, dat is. Heer Afge vaardigde van Zijne Majesteit den Koning der Belgen, onzen vurigen \yensch dien wij U bidden Hem te willen overmaken. De hooge personaliteiten leggen ver volgens elk een prachtigen krans neer aan het monument. Dan wordt het spreekkoor «In Me- inoriam» van J. De Smedt, onder lei ding van Mevrouw Pletsier-De Groot ten uitvoer gebracht. De Symfonische kxing Lyra verleent hieraan zijn mede werking. Niet min dan 75 bloemen garven werden aan het standbeeld neergelegd. De onthullingsplechtigheden wer den besloten met een défilé van de maatschappijen voor het memoraal waarna een optocht plaats heeft door verscheidene straten der stad. Des avonds te 1 9 ure had een kunst concert plaats op de Groote Markt.De gekende muziekkapel van het 2de li nieregiment onder de kundige leiding van ond. luit. Servais voerde er onder zeer groote belangstelling een zeven- het Land heeft bewezen, zeg ik insge- tal nummers uit van zijn repertorium. Ziehier de tekst van het memoran dum van Kanselier Hitier aan Tsjecho- Siowakije j «Steeds talrijker berichten betreffen de incidenten welke zich voordoen in de Sudetenstreek bewijzen dat de toe stand er volstrekt onuitstaanbaar is ge worden voor de Sudetenbevolking, en dat hij dus een gevaar beteekent voor den vrede in Europa. Het is diensvol gens noodzakelijk dat de aanhechting van de Sudetenstreek door Tsjecho- Slowakije aanvaard zonder verderen Op de hieraan toegevoegde kaart is de Sudetenstreek die moet worden af gestaan in roode kleur aangeduid. De streken waar een volksstemming moet plaats vinden, buiten de te bezetten ge bieden, zijn in groene kleur aangeduid. De definitieve aanduiding van de grens zal moeten overeenstemmen met den wensch van de belanghebbenden. Ten einde dien wensch te bepalen is een zekere periode noodig tot het voorbereiden van de volksstemming, periode gedurende dewelke alle wan ordelijkheden in alle omstandigheden moeten worden vermeden. Een toe stand van gelijkheid moet worden ge schapen. De op deze kaart als Duitsch gebied aangeduide streek moet door de Duit- sche troepen worden bezet zonder re kening te houden van het feit dat de volksstemming er, in een of ander deel een Tsjechische meerderheid zou kun nen vaststellen. Anderzijds zal het Tsjeechsche grondgebied door Tsje chische troepen moeten bezet worden, zonder rekening te houden van het feit dat in deze zone, zich breede strooken zouden kunnen bevinden van Duitsch sprekenden, waar tijdens de volks stemming, eene meerderheid zonder twijfel haar Duitsche gevoelens zou te kennen geven. Om een onmiddellijke en definitie ve oplossing van het Sudetenvraagstuk te bereiken, stelt u de Duitsche regee ring het volgende ontwerp voor I. Verwijdering van alle Tsjechisch» gewapende macht, politie, gendarmen tolbeambten en grenswachten uit de zone die moet worden ontruimd zoo als dit op bijgevoegde kaart wordt aangeduid deze zone zal aan Duitsch- land moeten worden afgestaan op I Oktober. 2 Het afgestane grondgebied zal het moeten worden in zijn huidigen staat. De Duitsche regeering aanvaardt dat een gevolmachtigde vertegenwoordi- .tfcöi .V.U1 Thjcuiiu SluwdMjc en van zijn leger zal gehecht zijn aan het hoofd# kwartier der Duitsche troepen, om de modaliteiten van de ontruiming te re gelen. 3. De Praagsche .regeering zal on middellijk al de Sudeten-Duitschers vrij van dienst stellen die in het leger of in de politie van Tsjecho Slowakije ingelijfd zijn. 4. De Praagsche regeering zal alle Duitsche politieke gevangenen in vrij heid stellen. 5. De Duitsche Regeering aanvaardt de volksstemming in de aangeduide streken ten laatste op 25 November. De grenswijzigingen die er het gevolg zullen van zijn zullen geregeld worden door een Duitsch-Tsjeechsche of door een internationale Commissie. Verder meldt het memorandum en kele bijzonderheden over de regeling van de volksstemming. 6. De Duitsche regeering stelt sa menstelling voor een Duitsch-Tsjeech sche commissie om de andere bijzon derheden van uitvoering te regelen. Een bijgevoegde paragraaf bepaalt dat, in de aangeduide streken alle mi litaire of economische instellingen, alle vervoermiddels enz. moeten onbescha digd blijven, even als alle spoor- en luchtvaartmateriaaL de openbare ge bouwen, electrieke centralen, enz. Vee voeder, koopwaren, grondstoffen van allen aard, mogen niet worden verwij derd. -*-»'■ D? Internationale Vereeniging der Skal Clubs heeft te Luik gezeteld Hier zijn de afgevaardigden gedurende hun bezoek op de terreinen der der Internationale Tentoonstelling van Luik 1939*

De Volksstem | 1938 | | pagina 1