De K,A. jeugUl brengt eea geestdriftige hulde aan Z, Exc, Mgr. Coppieters GEMENGD NIEUWS UILENSPIEGEL IN DEN BOERENKRIJG Geen verdaging van de Raadsverkiezingen xx. -Vv-'' KOLONIALE LOTERIJ !3RSr*TS5ES?339 27 September. H. Justinus. Zijn leven was gröotendeels dat van een kluizenaar. Als dusdanig werd hij door brigands om het leven gebracht (VIc eeuw). 28 September. H. Damianus. Met zijn broeder Gosmas, die evenals hij geneesheer was, werd hij aangehou den en in 303 onthoofd omdat zij de Leer van Jezus Christus beleden. Wild» zwijnen in zuid-Limburg. Niet lang geleden was de burgemeester van Noorbeek gewaarschuwd, dat zich wilde varkens in de bosschen van zijn gemeente ophielden. En op een dag 6tond werkelijk een dergelijke knaap voor hen, doch daar zijn jachtgeweer siechts met lichten hagel geladen was, miste hij waarschijnlijk de kans van zijn leven om een everzwijn te schieten Dezer dagen heeft een boer in den vroeger morgen een paar wilde, var kens op den weg zien loopen vlak. bij de Belgische grens tusschen St. Geer- truid en Mesch, vanwaar de bosschen zich uitstrekken tot ^oorbij Noorbeék; het waren bijna volwassen exemplaren. De boeren hadden in die buurt reeds aan hun roggeakkers bemerkt,dat er wat gaande was; zij hopen nu dat er opruiming gehouden zal worden. Een korps vrijwilligers voor lucht verdediging In bevoegde kringen wordt de oprichting overwogen van een korps vrijwilligers-mitrailleurs belast met de bestendige luchtverdediging van het binnenland. Alle gewezen frontmilitairen, die thans meer dan 45 jaar oud zijn en dus buiten de reserve vallen zouden, plaatselijk georgani seerd, in dit korps kunnen worden op genomen. De verschillende afdeelingen zouden onder het bevel komen te staan van niet meer dienstplichtige of ficieren en onderofficieren van de luchtdoelartillerie en mitrailleursdeta chementen die aan den wereldoorlog hebben deelgenomen. De gezondheidstoestand van den H. Vader. Zij, die den H. Vader de laatste dagen in openbare en particulie re audiënties hebben gezien, hebben opgemerkt, dat de H. Vader er zeer goed uitziet en weer gemakkelijk spreekt. In verschillende particuliere audiënties heeft de H. Vader uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de politieken toestand, maar hij is tevens vol vertrouwen op Gods Voorzienig heid. Het aantal aanvragen voor een audiëntie is zoo groot, dat dezer dagen iets zeer ongewoons "geschiedde ver schillende jonggehuwden konden geen toestemming ontvangen om een au diëntie bij de H. Vader bij te wonen, daar het aantal bezoekers veel te groot" was. De gemeenteverkiezingen te Zoete- naai. De kleine gemeente Zoetenaai bevindt zich in een eigenaardigen toe stand ten overstaan van de verkiezin gen. Er zijn inderdaad slechts 5 man nelijke en 5 vrouwelijke kiezers. De gemeenteraad heeft recht op zeven ze tels en daar zijn slechts vijf zetels, die kunnen bezet worden, vermits de vijf vrouwen gehuwd zijn en dus niet met hun man in den gemeenteraad kun nen zetelen. Aan het kiesbureel mogen slechts kiezers zitten die geen kandidaat zijn. Hoe hakt men dien gordiaanschen knoop door Er is namelijk een voor zitter noodig, een secretaris, twee vrouwelijke en twee mannelijke bijzit ters of zes kiezers die geen kandidaat mogen zijn. Een duikertoestel dat tien ton weegt In Italië heeft het oorlogszeewezen een DERDE BOEK door AUCTOR 140e Vervolg Het Fransche bewind had strenge bevelen gegeven de opstand moest kost wat kost bedwongen worden. De bevelhebbers hadden eene uit gestrekte macht, zij mochten zonder rekenschap te geven over het leven der oproerlingen beschikken, indi-pn deze in een gevecht werden gevangen genomen of iets tegen de Fransche sol daten hadden durven ondernemen. Alleen in het bloed was de opstand te smachten, zoo had men te Parijs ge oordeeld en de Fransche aanvoerders maakten dan ook ruimschoots gebruik van de onbeperkte macht, die hun was toegekend geworden Daar verscheen een jonge boer voor den krijgsraad. Tenger van lichaamsbouw, baarde loos met een rozig gelaut scheen zij nog een kind. De officieren keken den jongen me delijdend aan en spraken stil tot el kaar Dusverger richtte het woord tot hem niet op barschen toon maar met iets vaderlijks in de stem Hoe oud zijt gij mijn zoon Zeventien jaar. Leeft uwe moeder nog Zij is thuis. Deze antwoorden werden kort, droogweg door den knaap gegeven. nieuw duikerstoestel in dienst genomen dat weliswaar 10.000 kilogr. weegt, maar een diepte van 1 500 meter kan bereiken. Het zal hoofdzakelijk gezon ken duikbooten aan de oppervlakte moeten brengen, maar ook kunnen be nuttigd w'orden om wrakken op te ~o- itn. De gezant van Duitschland bij Kar dinaal Pacelli. Kardinaal Pacelli, f'.aatssekretaris van Z. H. den Paus, heeft M. von Bergen, gezant van Duitschland bij den Heiligen Stoel, ontvangen. Adolphe en Adolphine treden van avond te 21 u. 15 op in het Palèis van Schoone Kunsten te Brussel voor Solo. L,uister naar de heruitzending door Radio-Luxemburg DE BETOOGING VAN DE WEGGE VOERDEN EN POLITIEKE GEVANGENEN TE BRUSSEL De ^verscheidene afdeelingen van de Nationale Federatie der Politieke Ge vangenen en vab de Nationale Fede- Opgeeischten enWeggevoer den vark Belgie hadden tégen Zondag •Ha de hoofdstad en betooging kJegd voor de Techten Van dé burgerlijke slachtoffers. Dé meeste aangesloten vereenigin- gen bij dezè organismen hadden er aan gehouden den oproep van de inrichters te beantwoorden. De federale vaan dels bjachtén 's frforgehs Kulde aan de gesneuvelden van 1830 op het Marte- laarspfefn. In< dén namiddag werd op het IJzerplein een optocht gevormd voorafgegaan door een spandoek, waarvan het opschrift luidde «Wij ei- schen recht voor de 150.000 burger lijke slachtoffers van den oorlog». Onmiddellijk na de muziek van de Opgeeischten uit Groot-Gent, stapten in den optocht dé1'1 voorzitters en be stuursleden van de politieke gevange nen en de opgeeischten, geleid door de hh. Bauweraerts, Van Haelteren, Léveque, Doornaert, Damien, Lootens, Eykens, enz. Daarop yolgden een hon derdvijftigtal vaandels en een zeer groot aantal betoogers. Op het St. Jansplein werd halt ge houden voor het standbeeld van Ga- briellé Petit, waar bloemen werden neergelegd en waar de h. Bauweraerts in de beide landstalen verklaarde «Wij zullen niet rusten alvorens wij recht hebben verkregen. Na de uitvhering van het vader- landsch lied begaven de betoogers zich naar het Zuiderpaleis, waar een mee ting werd gehouden. HET WARME WEER Het doet vreemd aan wanneer aan 't einde van den Zomer, die een te kort aan warmde heeft gebracht, het weer plotseling zoo warm wordt als het het slechts enkele malen in dien Zo mer is geweest. Gisteren is de thermo ter i.o den namiddag gestegen tot 26 graden. Minder vreemd zal het feit schijnen als er een verklaring van wordt gegeven en dezé verklaring is gen andere dan. dat het plotseling is gekomen tot een echten Föhntoestand. Dit blijkt niet alleen uit de weerver- schijnselen.zelf, beschouwd in verband met den algemeenen weerstoestand maar ook uit de tallooze klachten over de drukkende warmte, die wel terug zijn te brengen tot het gebied der aan doeningen bij het optreden van de Föhn. Zooals men weet ontstaat de Föhn toestand door de nederdaling van luchtmassa's uit hoogere sferen, welke luchtmassa's tengevolge der samen- drukking in temperatuur .stijgen, mees tal ver boven het peil van het dage- Iijksch maximum uit. Dit is thans ook het geval. Het hoofd fier opgeheven, zijn rech ters vrank in de oogen blikkende, stond hij daar. Gij werdt gevangen genomen tusschen de opstandelingen Ja- Met uw vader Vader is dood. Gij waart niet gewapend Ik had een geweer. Gij hebt de Fransche soldaten niet willen schieten niet waar, Ik heb op de Franschen gemikt en gqschoten. D^» bevelhebber keek den jongen een wijl aan. Bewondering voor den heldhaftigen knaap straalde uit zijne blikken. Hij schudde het hoofd en sprak tot de officieren 'Een moedige jongen, 't Is spijtig. En weer het woord tot den knaap richtehde Uw geweer was niet geladen, niet waar Met los poeder Neen, met kogels. Wie heeft u bevolen te schieten? Niemand. Gij hebt langs den kant van het bosch uw geweer afgevuurd, zonder iemand te willen treffen. Ik heb zesmaal op de Fransche soldaten gemikt en geschoten. Ik lieg niet. De bevelhebber wilde nog eene laat ste poging doen, om den jongen held te redden. Gij hebt niemand gedood Ik geloof dat ik twee soldaten ge- Zondag bracht de katholieke jeugd van het bisdom Gent een roerende en indrukwekkende hulde aan haar ge liefden bisschop Zijne Doorluchtige Exc. Mgr Coppieters. Uit alle gewesten van het bisdom kwamen de jeugdgroepeeringen te Gent samengestroomd, per trein, tram, autocar en fiets. In de groote zaal van het Feestpaleis Park, werd om 10 uur 15 door Z. D. Exc. Mgr. Coppieters een pontifikale H. Mis opgedragen, waaraan duizen den leiders van het Jeugdverbond van Katholieke Aktie de'élriamèn. Langs de twee zijden van het altaar waren de veelkleurige vlaggen der talrijke gïqf- peeringen opgesteld., Mgr de Bisschop werd aan het al taar bijgestaan dopr. K®" nunriiken Standaert, Lejour en De Praetere. De Heilige Mis werd opgelui sterd door de Schola Cantórum onder de kundige leiding'van Z. E. H. Van Laere. Onder de vooranstaande geestelijke en wereldlijke qv-efheden welke de plechtigheid bijwoonden, bemerkten wij Mgr Cruysberghs, algemeen proost van het J.VJK.A., de ZZ. EE. HH. vikarissen-generaal Poppe en Vani Crombrugghe, de ZZ. EE. HH. kan.: Van den Gheyn en Callewaert, enz. enz. De optocht. Na afloop van de godsdienstige plechtigheid in het Feestpaleis, stelden de ^verschillende jeugdgroepeeringen zich in stoet op en voorafgegaan door hun honderde vlaggen en onder de op wekkende tonen eener stapmarsch, uit gevoerd door de muziekkapel van Don Bosco uit Mqaltebrugge, - doortrokken zij de bijzonderste straten der stad in de beste orde en onder de sympathieke bewondering der bevolking. Op het St-Baafsplein werd de indrukwekken de stoet door Z. D. Exc. Mgr Coppie ters omringd van de geestelijke en wereldlijke overheid in oogenschouw genomen. De feestvergadering. Duizende leden van het J.V.K.A. vergaderden 's namiddags om 2 uur in de Velodroom (Feestpaleis). Een tal rijk publiek had zich bij hen aange sloten waaronder vele vooraanstaande personaliteiten uit de katholieke par tij en uit de christéjijke sociale actie. Wanneer de aankomst ;van Z. D. Exc. Mgr Coppieters world aangekondigd, rijst gansch de zaaj richt en_ het is onder de tonen van een dreunend «Ev- viva^ied» dat Monseigneur vergezeld van de geestelijke overheid en leiders der J. V. K. A. zijne intrede doet. Beurtelings, nadat een kort gebed is gelezen geworden/ komen dan aan het woord de leider van d<? Kajotters A. Van Dammé en der- studentenjeugd M. Piet De Somer. In een geestdriftige rede die meermaalJ wordt toegejuicht brengen beide redenaars den groet van kinderlijke verkleefdheid, van lief de en dankbaarheid aan hun geliefden bisschop. Zij wijzen op de heilzame kracht die uitgaat van de Kerk en de Geestelijkheid en brengen getuigenis van hun innige - gehechtheid en onder danigheid aan Paus en Godsdienst. Zij beloven steeds in dienst te zullen blij ven van het christen geloof dat zij met groote dankbaarheid in het diepste van hun hart bewaren. Het Bisschopslied weerklinkt als slot hunner geestdriftige rede. Het indrukwekkende massaspel troffen heb. Ik heb hen toch zien val- len -Als ge vrij gelaten werdt, wat zoudt ge doen Opnieuw tegen de Franschen op rukken. tt— Hij heeft het zelf gewild, zei de bevelhebber op spijtigen toon tot zijne officieren. We kunnen niets anders f De jongen werd tér dood veroor deeld Een tiental boeren stonden tegen den muur der kerk, op een stap van el-e kaar, voor de gapènde versch gegras ven groeve, die hunne lijken moest ontvangen. Met den heldenmoed in de oogen wachten ze koelbloedig den kogel af. Voor hen stond het peloton, dat hun den dood moest geven. Vuur klonk het uit den mond van den officier. Een salvo en de boeren waren door den kop gebrand. Op hetzelfde oogenblik knalde een schot en de officier; die het bevel ge geven had, stortte neer voor de voe ten zijner manschappen. Een oogenblik aarzeling en dan sprongen allen vooruit, naar de zijde van de kerk, vanwaar het schot gelost was. Geen levend wezen was er te be speuren. Zij vonden alleen het lichaam van een jongen man, wiens kleeren met bloed gedrenkt waren en die den laat- sten adem scheen te hebben uitgebla zen Aan de overzijde, paast de huizen, «Kruis en Kerk» door Z. E. H. Kan. Engelen, algemeen proost der Belgi sche Boerenjeugd, onder regie van derv heer Herman Van Overbeke, wordt dan opgevoerd. De talrijke aan grijpende en diep inslaande tooneelen die elkander afwisselen en die in hun volle waarde worden gesteld door de machtige spreekkoren, worden meer maals langdurig toegejuicht. Mgr Cruysbergs komt dan onder langdurige applaus aan de spreekbeurt en houdt een treffende gelegenheidsre de. Monseigneur Coppieters aan het woord Wanneer de langverwachte spreek beurt wordt angekondigd van Mgr Copppieters juicht gansch de vergade ring rechtstaande den bisschop toe. De vaandrigs groeten zwaaiend met hun vlaggen en aan de geestdrift komt'geen einde. Monseigneur bestijgt ontroerd het podium en het is onder groote be langstelling dat hij het woord neemt. Hij dankt vooreerst om deze buitenge wone blijken van liefde en verkleefd-* heid waarvan hij dien dag het voor werp was. Vervolgens drukt hij im ge- móedelijke, wporden zijne groote Joe- langstelling en innig vertrouwen Jn dé werking en het streven der christe lijke jeugdactie en zegt hoe nauW/ deze hem aan het hart ligt. Hij spreekt ten slotte zijn dank uit aan de leden van het J.V.K.A. welke in de kazernen weerhouden zijn voor het huldeiele- gram dat zij hem hebben gestiiürd. Ook dankt hij de leiders der Katholie^ ke Jeugdactie, geestelijke en anderen, voor het prachtig werk dat zij prestée- len en waarvan dagelijks de vruchten worden geplukt. Mgr Coppieters verleent ten slotte aan de neergeknielde vergadering den bisschoppelijken zegen. De welgelukte feestvergadering loopt ten einde onder het zingen van het Bisschopslied. Zooals gemeld was de meening vooruitgezet dat de aanstaande raads verkiezingen, die op Zondag 9 Okto ber moeten doorgaan, ingevolge den internationalen toestand zouden uitge steld worden. Deze maatregel blijkt inderdaad in regeeringskringen over wogen te zijn en in verband hiermede had eerste-minister Spaak verscheider ne besprekingen met den h. Merlot, minister van Bjnnenlandsche Zaken. Uit 'ingewonnen inli<Jbtingen is even wel gebleken dat men er dé voorkeur aan geeft de verkiezingen op den gé stelden datum te laten doorgaan, veel eer dan een moeilijke procéduur të' volgen, namelijk de buitengewone bijeenroeping van het parlement, om de verkiezingen met enkele weken, of hoogstens voor enkele maanden te ver dagen. Daarenboven hebben de geraad pleegde personaliteiten er op gewezen dat nergens in het land met het oog op de raadsverkiezingen opwinding be staat en dat, om de kalmte, waarvan onze bevolking blijk geeft, niet te storen, vooral in de gemeenten rond om de hoofdstad en in sommige pro vinciesteden de voorgenomen politieke vergaderingen werden afgelast. Zondag was men te Brussel dan ook van meening dat de gemeentverkiezin- gen niet zullen verdaagd worden, ten zij zich natuurlijk ernstige internationa le gebeurtenissen zouden voordoen die dan een geval van heirkracht in het le ven zouden roepen. strekte het bosch zich uit, tegen den berg op. Geen der soldaten had den moed tusschen het dichte geboomte eene na sporing te doen.... Een eind wegs in bosch, op een klein wegeltje, stapte Uilenspiegel voort. Hij wist dat niemand hem daar zou durven volgen. r Dat is de eerste die voor. moe ders dood boet. sprak hij, en het zal de laatste niet zijn Als Lamme niet dood is en ze genezen hem, dan zal bij wel weten uit de listen te geraken... Is hij dood; dan hebbe de Heer zijne ziel.. Ik heb voor hem gedaan wat ik kon... Karei van Loupoigne Het verging den s' ijders van, den Knuppelkrijg, zooals de boeren van Vlaanderen en van Brabant... Zij leverden overal den vijand veel spel, talrijke gevechten hadden op al le punten van het land plaats, een groot getal Franschen drenkten den grond van ons vaderland met hun bloed, naast vele boeren, die voor de vrijheid sneuvelden, maar de slecht geoefende,, halfgewapende benden moesten het onderspit delven voor de soldaten der republiek, die de opstan delingen in den wapenhandel en in ge tal merkelijk overtroffen. Uilenspiegel nam aan talrijke ge vechten in Luxemburg deel, daar hij overal .wilde komen waar Fransche DE DOOD OP DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN Zondagavond had op een onbe waakte overweg te Wichelen op de wijk Bohemen een tragisch ongeluk plaats met doodelijke gevolgen. Omstreeks 18 u. 30 kwamen twee motors uit de richting Wetteren aange- ïeden. Op het oogenblik dat de tweede motor, bestuurd door zekeren Dhooge, uit Zele, die vergezeld was van zijn vrouw, die op de duozitting zat, over de spoorlijn reed daagde de sneltrein Mechelen-Gent op. De motorrijders werden gegrepen en weggeslingerd. Dadelijk werd hulp geboden. De man werd opgenomen met vreeselijke wonden aan het. hoofd en aan de le dematen en in allerijl naar een zieken huis te Wetteren gevoerd. Zijn toe stand is' zeer zorgwekkend. - De vrouw van Dhooge had een schedelbreug opgeloopen en bleek reeds dood te zijn. Hét lijk werd naar het doodenhuis van Wichelen overgebracht. T)e rijkswacht Van Lede stélde het eeréte onderzoek ifi. BRAND TE WONDELGEM Zondag morgen om 3 uur, brak brand uit in de mekanieke houtzagerij van M. Collebaert, gelegen op de wijk 'Kouter. Gezien de brand groote uitbreiding ,nam, werden de pompiers van Gent verwittigd, die met volledig materiaal tér plaats snelden en het vernielend element aanvielen. Gansch het gebouw werd echter door het vuur vernield en slechts om 7 uur kon de brandweer naai de kazerne terugkeeren. De scha de is aanzienlijk. VERKEERSONGELUK TE GENT Zondag morgen, rond 1 ure, had er op den hoek van de Kortrijksche straat en Nederkouter, te Gent een erg verkeersongeauk plaats. Twee auto's gevoerd de eene door Frans De Henon, wonende Brusselsche steenweg, 264 te Gentbrugge en deze van Jozef Loubris, gehuisvest Vissche- rij, 25, kwamen in botsing. Loubris en Frans Dierickx, welke in zijn voertuig was gezeten, werden bei den licht gekwetst aan het hoofd en konden na verzorging in het gasthuis zich naar hunne woning begeven. Bei de autos werden erg beschadigd. De politie van de 5e wijk heeft een onderzoek ingesteld. HET IS EEN VERGISSING te denken dat alleen de anderen geluk Hébben Zij hebben het reeds vroeger gehad, dat is alles, maar uw beurt zal ook komen Misschien volgenden Vrijdag Waarom niet BRAND IN DE ANTWERPSCHE HAVEN Zondagnamiddag is brand uitgebro ken onder afdak 5 der dokken, in de buurt van het stapelhuis. Het vuur ontstond aan een stapel van 300 balen vlas en kemp. De brand nam groote uitbreiding. De pompiers van de Kipdorpkazerne, on der bevel van commandant Van Ca- pelle, snelden ter plaatse en moesten eén uur werken om den brand te om schrijven. Het dak van de hangaar stond ook reeds in vlammen. Men vermoedt zelf ontbranding. De schade is aanzienlijk. soldaten te bestrijden waren, om zij ne moeder te wreken. 't Vervolgt,

De Volksstem | 1938 | | pagina 2