GEKE&y* Nlt^WS nieuwe Odë^anreus UILENSPIEGEL IN DEN BOERENKRIJG KOLONIALE LOTERIJ Rechtbank van Dendermonde meer dan voör de Christenen trouwens iecn goed jaar voor de Israëlieten. I Wat het nieuwe jaar aan de joden 29 Septcm her. H. Mtchaël. zaj brengen is "nog het geheim van de Een der drie aartsengelen waarvan de toekomst. H. Schriftuur den naam noemt. Vanati cfe eerste eeuwen van het christendom j Wilt ge een schoen huis winnen. iVerd Michael in de Kerk vereerd en Verschaft u zonder uitstel een biljet den strijd tegen de aangeroepen helsche machten. De Fiscale Amnestie. Het minis terie van Financiën vestigt de aandacht op'art. 7 der wet 28 Juli 1938. Volgens deze bepaling worden de personen die een belastingswet voor den 20 Augustus 1938 overtreden heb ben, ontheven van de fiscale geldboe ten en van den aangroei van de belas ting, indien zij uiterlijk op 20 Novem ber 1938 de spontane aangifte der overtreding doen. Deze gunstmaatregel is niet van toe passing op diegenen die, in een gehei me stokerij, voortgebracht of voort te brengen brandewijn aan het accijns- recht hebben onttrokken of gepoogd hebben te onttrekken. De spontane aangifte dient verstaan de aangifte, die door den belastings- plichtige uit eigen beweging gedaan wordt, alvorens hij door het bereikt werd in verband met dekte overtreding. bestuur de ont- De invoer van plantaardappelen in Frankrijk. Het recht tot aflevering van een invoervergunning voor plant aardappelen zooals dit vastgesteld is door het op 1 3 Juli in het Fransche Journal Officiel» uitgevaardigde ad vies ten gunste van de opkoopers van Fransche officieel gecontroleerde aard appelen van den oogst van 1938, is vastgesteld op een kwintaal vreemde plantaardappelen in vergelding voor een kwintaal F-.ransche plant. een van de vierde Tombola der Invaliden. Het kost slechts 5 frank. Maar haast laat uwe kans niet ontsnappen,want ge zoudt de gelegenheid verliezen de ;clukkige eigenaar te worden hetzij van een schoon burgershuis, naar uw behagen te bouwen, hetzij van een bungalow, hetzij van een prachtige Renault Novaquatre, een moto, een mobilier of van een der 200 schoone prijzen van die belangwekkende lote rij. Het boekje van 3 biljetten ko3t slechts 20 fr. en geeft recht aan de kostelooze opzending van de lijst der winnende nummers dadelijk na de trekking. Stort aanstonds 20,70 frank ten voordeele van de postcheckrekening 1385.01 van de Home des Invalides rue Mont Saint Martin, te Luik, en ge zult bediend worden door de eerstyol- gende koerier. DE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING TE LUIK Ministers Spaak en Merlot bezoeken de terreinen Op Zondag, na de officieele inhuldi- De redding van een belangrijk kunstwerk. In de kruisgang van het vroegere Carmelietenklooster te Frank furt bevindt zich als wandversiering een van de meest beduidende kunst werken van de Duitsche middeleeuwen de Passie-cyclus van Jörg Ratgeb. D< ze groote wandschildering had in den loop der eeuwen veel van haar schoon heid ingeboet, doordat bruin patina zich op het kunstwerk had afgezet er de kleuren verduisterde. Na verschil lende vergeefsche pogingen is nu prof. Kurt Wehlte er in geslaagd om door het gebruik van een nieuw uitgevonden preparaat de platinalaag te verwijderen zonder de origineele kleuren te bescha digen, zoodat het heerlijk kunstwerk nu weer in volle oorspronkelijke glorie te zien is. CICHOREI F- C JACOBS GEBRUIKT ER MINDER. 'T IS DE STRAFSTE Plechtige vergadering van de Ko ninklijke Vlaams^1»?-ere Koninklijke Vlaamsche Akademie voor Taal en Letterkunde een plechti ge vergadering. De agenda voorziet een lezing van den h. Fr. Van Cauwelaert, bestuurder van de akademie voor 1938, over «De Volksgemeenschappelijke taak van de Koninklijke Vlaamsche Akademie» een lezing van prof. dr Jan de Vries buitenlandsch eerelid, over «Een skald onder de troubadours)»; uitslag van de verkiezingen voor het lidmaatschap van de akademie en uitslagen van de prijsvragen. Die vergadering wordt gehouden in de feestzaal van de akademie, Koning straat I 8, Gent. •mg van het Lyteum Léonie de Waha hebben de heeren P. H. Spaak- Eerste Minister, en J. Merlot, Minister van Binnenlandsche Zaken, begeleid door den heer G. Truffaut, Voorzitter van den Beheerraad der Internationale Tentoonstelling van Luik 1939, de ter reinen der World s Fair bezocht. Na de werken van het Groot Pa leis te hebben bezocht, hebben de Mi nisters de Maas, in vedetten overgeva ren, om de werken van den rechter oever te bekijken. Ministers Spaak en Merlot hebben zich verrukt verklaard over hun bezoek De Railye van St Vith georganiseerd door de Royal Automobile Club Liegeois. Een groot succes De Railye voor Automobielen geor ganiseerd door de Royal Automobile Club Liégeois heeft een waarachtig succes behaald. De schoone stad St Vith, toeristisch centrum van den Belgischen Eifel, was als verzamelplaats ge kozen geworden. Honderd automobielen en nagenoeg drie honderd personen namen deel aan deze betooging die door de Internatio nale Tentoonstelling van Luik 1939 beschermd was. Graaf Adrien van der Burch, Re- geeringscommissaris voor Spa en de QUEEN ELISABETH i?> LOOPT 27 SEPTEMBER VAN STAPEL Londen, 23 Sept. Dinsdag 27 September om half vier 's'namiddags, is dc nieuwe, oceaanreus van deGunard White Star Line, de «Queéfl Elisabeth» op- de werf var. John Brbv/n. en Co te Clydebank van stapel geloo-i pen. Maar voordat, het schip zijn! eerste reis raat maken, zai het wel 1 940 geworden zijn. Het nieuwe schip is 314 meter lang dus nog 3 meter langer dan het zus terschip de «Queen Mary,» en meet ongeveer 85.000 ton. (De Queen Mary heeft een tonnemaat van 81.235). Een vergelijking tusschen de beide schepen toont duidelijk den vooruit gang van de scheepsböuwtechniek in de vier jaren sedert het van stapel loo- pen van de «Queen* Mary aan. Hoe- Wel beide schepen op dezelfde werf ge bouwd zijn, lijken zij toch nauwelijks op elkaar. Vooral valt het op dat de Queen Elisabeth» slechts 2 schoor- steenen hééft, terwijl de «Quèen Ma- ;y i er 3 bezit. Daardoor is meer ruim te beschikbaar gekomen voor de dek ken en de cabines. De Queen Elisabeth» zal voorts 3 plaats van de 2, waarmede de o Quee^i Mary» tevreden moest zijn. Om een gemakkelijk uit werpen van het derde anker mogelijk te maken, moest het boeg scherper ge maakt worden, waardoor f de geheele scheepsvorm slanker 'schijut en inder daad ook 3 meter langer werd. Het schij heeft 16 Parsons-turbines, die de vier schroeven aandrijven. Ie dere machinegroep, bestaande uit vier turbines, heeft haar eigen" cóndensator met de daarbij behoorende pompen. In vier ketelhuizen bevinden zich twaalf ketels die den stroom voor zestien tur bines leveren. Het zijn de grootste ke tels die ooit voor een schip vervaar digd werden en zij bevat-ten 71.000 buizen. Het voornaamste buizen systeem zal bijna 1000 meter lang zijn Naast de 4 belangrijkste machineka mers, bezit de Queen Elisabeth» een eigen electrische centrale. Vier Turbe- generatoren zullen hier een stroom op wekken, die in staat zou zijn een stad 20Q.000 inwoners vari voldoende -UïaKnfAl ..«-Tcfe'iTObSl glf,"gjHureria? Joodsch nieuwjaar. Zondagavond begon het Joodsche nieuwe jaar. He den is het 1 Tisjri van het jaar 5699. Het vorige jaar was voorzeker niet DERDE BOEK door AUCTOR 142ste Vervolg. Uit ieder boschje, eiken struik grijnst hem de dood tegen. Eens hier met een voldoend getal mannen kunnen wij iets op touw zetten en mislukken we, dan hebben we eene veilige schuilplaats in onze legerplaats boomen het ook naar opstand is onder de hooge struikgewas. Ieder van ons moet dan de dorpen gaan, waar de losgebarsten en zooveel soldaten mo gelijk inlijven voor ons woudleger. Gaat en bezorgt mij mannen genoeg om het vaderland vrij te maken, om ons teergeliefd volk onder eene regee ring te plaatsen die vrede en welstand doet heerschen en al onze rechten op nieuw erkent, opdat we als vrije man nen kunnen leven. Gaat Leve Karei van Loupoigne Leve Oostenrijk Heil onze generaal. Onder deze kreten verlieten de man nen hunnen aanvoerder, om zich in al le richtingen to verspreiden, en overal in geheel het departement der Dijle, den smeulenden opstand aan te blazen en in laaie vlam te doen opflakkeren. Gaat gij naar Brussel vroeg Tijl of is het naar uw paleis in het bosch dat ge weerkeert Ik ga met u naar de hoofdstad, antwoordde Karei van Loupoigne, mar eerst moei ik uaar mijn paleis om mijn valsclicn baard en pruik te aejnen hetwelk de prijzen uitgedeeld werden .door den heer Mathieu, Gouverneur der Provincie, de Internationale Ten toonstelling Luik 1939, den Toeristen bond der Provincie Luik, enz. geboden De Schoone Kunsten De Commissie der Schoone Kunsten der Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 organiseert een groote Tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerken, die de meesterwer ken van alle scholen zal verzamelen aan het Water door de groote meesters gewijd. Alleen wereldberoemde werken zullen ten toon gesteld worden in een speciaal paviljoen dat door den Luik- schen architect Etienne zal gebouwd worden. De Commissie heeft reeds de medewerking gekregen van de Euro- peesche musea die hun schilderijen in bruikleen zullen afstaan. Dan ga ik met u. Liet paleis van den aanvoerder was eene hut, met een enkel vertrek, waar niets te zien was dan een haard, een bed, en tafel en een houten bank. Daar verbleef de generaal, de ge volmachtigde van Oostenrijk soms da gen en dagen als het in de steden en dorpen voor hem niet meer veilig was. Op een paar oogenblikken was hij vermomd en na eenige minuten een smal wegeltje gevolgd te hebben, dat schier tusschen de boomen verborgen lag, stapten zij op de baan naar Brus sel. Gij hebt daar straks gezegd, sprak Karei, dat gij den strijd hebt meegemaakt in geheel het land Wat deed u alzoo handelen 7 Waart gij een politiek agent der Nederlanden of van Engeland Nu we samen zullen atrij'den, moogt ge mij dat toch wel toevertrouwen. Uwe tegenwoordigheid bij de ge vechten dan in Vlaanderen, nu in Bra bant, dan weer in het Walenland, in Luxemburg zelfs, was mij steeds be kend, want ik deed mij op de hoogte houden, omdat het mijn betrachten was met de verschillende en verspreide legerbenden in betrekking te komen. Dat is de eerste vereischte om met hoop op welgelukken te strijden. Zoo kwam het dan ook dat ik mij door mijne gezondenen deed in lichten over hetgeen er in de vreemde legers gebeurde. Steeds werd er mij over Tijl Uilenspiegel gesproken.Over- al waart gij. Mijne bijgeloovige man nen beweer-len en begonnen te geloo- ven dat gij een bovennatuurlijk wezen moest zijn, een dienaar van God gezon den, oia de boeren te doen .zegepralen. van licht te voorzien. Het schip zal 29 zalen vóör gemeen schappelijke bijeenkomsten hebben. Zoo zal men op het promenadedek een theater, een wintertuin, ^ëh' conversa tiezaal, eén kinder ferie-i één biblio- ristenklasse zullen de beschikking heb- hen over een rookkamer,-een. cocktail-, bar, salons, een bibliotheek en een kin derkamer. De derde klasse wordt uit gerust op een wijze zocals tot nog toe door geen schip geboden werd. Alle hutten zullen van warm eh koud water moderne verlichting en ventilatie voor zien zijn. ENKELE SCHOONE BILJETTEN VAN DUIZEND FRANK en zelfs het groot lot van EEN MILLIOEN kunnen u te beurt vallen Vrijdag 30 September bij de trekking van de Negende Snede 1938 van de Ik heb zulks bemerkt, want nim mer werd ik in een boerenleger met meer eerbied bejegend door de man schappen dan door de uwe. Ik die met deze praatjes gek scheerde, zag in u alleen den man eener vreemde mogendheid. Heb ik juist geraden Men zegt van u hetzelfde. Ik weet het. De waarheid is het niet. Ik strijd tegen de Franschen voor niemands rekening, al wil -men mij dan ook doen doorgaan voor den man der Oostenrijksche regeering. Zoo is het ook met mij gesteld. Ik heb evenmin met eene regeering iets gemeens. Ik strijd alleen als vaderlan der omdat ik de Franschen aan het werk heb gezien en geen vreemd juk kan dragen Gij zult u afvragen waar om ik het gansche land doorloopen heb, instede van te midden der Vla mingen te blijven, met mijne stamge- nooten te strijden, waarom ik zelfs een gedeelte van den Knuppelkrijg mede- maakte? Ik zal u dat in een paar woor den klaar en duidelijk doen inzien. Kort en bondig verhaalde Tijl hoe de Franschen op de hoeve van den meester hadden huisgehouden en Ne- le opgelicht, en wat er later gebeurd was. Om haar te vinden, zoo besloot hij heb ik me overal vertoond waar Fransche troepen waren, en eindelijk heb ik haar weergevonden, in handen van den Franschen commissaris. Toen hebt gij me een onderkomen verschaft Als Nele zich in veiligheid bevond,heb ik weer de wapens opgenomen. Toen ik gehooffd heb dat gij hier den moed nog niet ©pgaaft, kwam ik u opzoeken. En ik zal met u strijden tot het Ill HlHi ill I ■WHI 'II' II AUTO OP STILSTAANDE AUTO BUS TE ZELE Dinsdag morgen, rond 8 uur, heeft e- te Zele een botsing plaats gehad tusschen een stilstaande autobus, toe- behoorende aan M. Van de Vijvere, wonende Dcnderrriondschebaan te Ze- lc, en een autotaxi van M. Willems van Dendermonde, in de volgende om standigheden. De taxi voerde Mevr. Keppens, 38 jaar oud, handelaarster, wonende te Lebbeke, naar de wekelijksche markt van Zele. Op den Dendcrmondschen steenweg kwam plots een vischkar van achter een stilstaande auto opdagen. De geleider van den taxi zwenkte plots' naar rechts om de kar te mijden, met het ongelukkig gevolg dat hij in volle geweld den stilstaanden autobus, waar in verscheidene personen hadden plaats genomen aanbeukte. Hiervan werd ge lukkig niemand noemenswaardig ge kwetst, maar erger was het gesteld met Mevr. Keppens. Deze werd uit het rij tuig gehaald met kwetsuren aan het voorhoofd en neus en een diepe won de aan de rechterborst. Zij kloeg ver der over inwendige pijnen. De gekwet ste werd in een naburige woning bin nen gedragen en voorloopig door een geneesheer verzorgd. ARBEIDER DOOR EEN DORSCH- MACHINE GEGREPEN te GAVERE Op de hofstede van landbouwer Oscar Verbanck, wonende Baaigem- straat te Gavere had 's namiddags een ernstig arbeidsongeluk plaats. De gebroeders De Maertelaere, af komstig uit Asper, waren aan den ar beid met hun dorschmachine. Om streeks 16 u. is een hunner, Remi De Maertelaere, gehuwd en wonende te Eecke, door de bindmachine gegrepen die hem de linkerhand letterlijk af sneed. De man kon nog van de machi ne afstappen doch zakte dan bewuste loos ineen. Een geneesheer deed het slachtoffer naar Gent overbrengen. INBRAAK IN*EEN HOTEL TE OOSTENDE De h. Albert Daled, algemeen se cretaris van de Athletische Sportver- eeniging van Oostende «A.S.O.die tevens in de stad een hotel uitbaat, ge legen Hertstraat, 30, komt een onge woon avontuur te beleven. In den nacht van Maandag op Dins dag, toen hij te bed was, hoorde hij een ongewoon gerucht op het gelijk vloers. Ook viin vrouw was zulks ere-; waar geworden. Van op het trapportaal zagen zij •licht.- -Zij -trokken naar beneden en be merkten er een onbekende kerel, met opgetrokken kraag en die er nog tame lijk jeugdig uitzag. Het duurde niet lang of beide man nen en de vrouw werden handgemeen. De inbreker zou het onderspit gedol ven hebben, totdat hij zich meester maakte van een flesch en er een harden slag mede toebracht op het hoofd van den h. Daled, die een diepe wonde op liep en de inbreker moest lossen. Deze maakte van de gelegenheid gebruik om ook een slag toe te bren gen op het hoofd van Mevr. Daled, die eveneens gewond werd, en dan op de vlucht te slaan. Politiecommissaris Tulpin werd ver wittigd en begaf zich ter plaatse. Men stelde vast dat de deur opengebroken was. Er werd niets ontvreemd. De Kwakzalverij van het «Radiesthe- tisch Centrum Maris» te Aalst Voortzetting der debatten Heden wordt het getuigenverhoor voortgezet. De eerste getuige is de h. Van H., apotheker te Aalst. Hij zet uiteen dat Van Daele zekeren dag bij hem is ko men vragen of hij depositaris wilde zijn van de medicamenten zijnde de spe cialiteiten C. M. B. (Nota deze spe cialiteiten waren degenen voorschre ven door vrouw Van Daele-Cappoen.). De H. Van H. heeft dit voorstel aan vaard, doch na enkele maanden zegde hij de overeenkomst op. Getuige bekent dat hij nooit de me- dikamenten onderzocht noch ontleed heeft. Zij droegen geen etiket van den codex. Die specialiteiten heeft getuige niet meer willen voortverkoopen om dat zij hem verdacht voorkwamen omdat de voorschriften tot het leve ren van die medicamenten altijd van dezelfde geneesheeren kwamen, name lijk de hh. Radu en Rousseaux. De volgende getuige is De Donder, H. van Aalst. Getuige verklaart be handeld te zijn geweest door mevrouw Van Daele-Cappoen. Hij verklaart ge nezen en niet genezen te zijn geweest. Driemaal heeft hij medicamenten ge had. De. prijzen waren nog al duur 1 00 fr. voor de eerste visiet en rond de 200 fr. voor de geneesmiddelen een fleschje en drie doozen poeder. De tweede visiet kostte minder, 75 fr. In het geheel heeft de behandeling hem 700 frank gekost. Getuige aanzag mevrouw Van Daele-Cappoen als eeri doctores. Deze heeft de noodige be werkingen gedaan op een geschrift van „etuige. Volgens haar leed hij aan ze ven ziekten. Hare behandeling ge schiedde zonder de aanwezigheid vari een geneesheer. Getuige Roelandt Lucie van Aalst, verklaart te hebben geleden aan eeri zeer zware ziekte; zij was verlaten vooï dood, bevestigt zij, en het is mevrouw, Van Daele-Cappoen die haar genezen heeft. Zij .is er heel tevreden over ge veest. Zij heeft slechts ongever 300 fr.i moeten betalen om verlost te zijn van al hare miseries. De behandeling is ge beurd met een proeve van haar ge schrift aan mevrouw Van Daele-Cap poen te leveren. Beeckman Benoit van Aalst komt vervolgens aan de beurt. Z.ijn vrouw leed aan een zware hartziekte. Zij is behandeld geweest door Mevrouw Vari Daele-Cappoen. Zijne vrouw leeft nog en stelt het tamelijk goed. Zonder de behandeling van mevrouw Van Daele- Cappoen was zij misschien al onder de aarde, voegde getuige er aan toe. De behandeling is gebeurd bij middel vari een geschrift geleverd door yrouvy; Beeckman. Bael Al fons van Denderhoutem leed aan een geronk in het oor. Hij is bij mevrouw Van Daele Cappoen geweest. Deze heeft hem onderzocht en heeft hem fransche medicamenten, gegeven die hem 30 fr. gekost hebben. Voor de visiet heeft hij 1 00 fr. betaald. Ten ge volge van de behandeling van me vrouw Van Daele-Cappoen is getuige volkomen genezen geweest. Getuige herhaalt dit en bevestigt het ten stellig ste. (Zie vervolg 3de bladzijde)'. uiterste. Voor ze de hoofdstad bereikten na men ze van malkaar afscheid en gingen een tegenovergestelden weg op. Ze zouden malkaar in het woud we- dervinden, waar de vijand reeds bin nengedrongen was en de strijd spoedig zou uitbarsten. Des anderdaags was dit reeds het geval. Allen hadden het geweer in de hand gereed om op te rukken. Loupoigne en Tijl stonden te mid den van een twintigtal boeren, nabij de hut in het bosch. Loupoigne namhet woord Wij zijn langs alle kanten inge sloten sprak hij, en eer eenige minuten verstreken zijn zullen wij overal de Frainehe soldaten zi«n te voorschijn sluipen. Wij zijn verloren. We zullen ons leven duur ver- koopen Dat is al wat ons rest. Op genade moeten wij niet hopen. Wie zich niet tot zijn laatsten adem dapper verd digt schiet er toch het leven bij ii Wie zich overgeeft sterft weerloos want wij worden beschouwt als ban dieten wier leven op prijs is gesteld, overal heeft men rondgezegd, dat geene strijders meer in het Zonien- bosch zijn, dat er alleen roovers rond loopen, die de reizigers aanvallen en van alles berooven. Men zal ons dus als bandieten be handelen en neerschieten, waar men ons kan te pakken krijgen. Er blijft ons dus niets over dan tot den laatsten man te vechten. - Dat zullen wij I Moet zoo de laatste strijd eindi gen I zuchj&» Uilenspiegel. Moet alle hoop worden opgegeven Hebt ge spijt, Tijl Spijt Nimmer in mijn leven heb ik spijt gevoeld tegenover eene daad die ik uit vrijen wil heb bedre ven. 't Is overigens ons lot in den oor log. Wanneer wij den strijd beginnen, weten wij dat elk oogenblik het einde daar kan zijn door de overwinning of door den dood. Ik heb er trouwens reeds te veel met heldenmoed zien sterven, om thans een oogenblik spijt te gevoelen. Sneuvelen voor het va derland is schoon en edel 1 Leve Uilenspiegel kreten de boeren. Loupoigne spitste de ooren. Ik hoor gerucht in het hout* 't Is de dood die nadert. Voor den vijand ook J bij brengt den dood voor zich zeiven mee.; Tot hierboven, Tijk Uilenspiegel greep de hand van den boerenleider. Tot hiernamaals. Mocht ge ont komen, denk aan Nele. Hier ontkomt niemand^ Alles is mogelijk. Dan zorg ik voor uwe vrouw1,- Zeg haar dat mijn laatste ge dachte voor haar was. Het groepje boeren had een oogen blik raad gehouden en zonder het be vel van Loupoigne af te wachten,zon der hunnen aanvoerder te raadplegen, hadden zij zich in een kring om dezen laatsten en Uilenspiegel geschaard,het geweer vooruit, den vinger aan deri den trekker, gereed om vuur te geven.; Dat niet, zei Loupoigne, ge be hoeft ons niet te beschermen. De boern bleven rondom het twee tal staan* Vervolgt.), ttT' J'

De Volksstem | 1938 | | pagina 2