WEKT DE GAL VAN UWE LEVER OP- GEKENGB mms Keizerlijke Finals, lij DEN UILENSPIEGEL IN BOERÏEMRUü De Gezondheid in het Egmonipaleis Kabinetsraad V- LOTERIJ >V1-,-it 3CT j leeft, die 25 jaar cud ie en nog gezond I Deze Lat Marquise Lcuissia zou dus 2 October. HH. Er.gelbewaar- °"d!;'C kat tcr 'v' cl ders. Op dezen dag vereert en hu!- Drie en een hal? m'diioea voor een digt de Kerk de engelen die aan de Rembrandt. De hertog van Buc- menschen als beschermers zijn tocge- cleuth heeft, voor zoo wat drie en een wezen. i half miliioen, aan de National Gallery, ite bonden, een Rembrandt van zijn Het Wmteruur. In den nacht van partikulicre verzameling verkocht. Het Zaterdag l op Zondag 2 Oktober is een portret van Saska, de vrouw van wordt de wintertijd of normale tijd den schilder, die voor de gelegenheid opnieuw ingevoerd. Te 3 uur worden'Flora werd genoemd, de wijzers van de klok een uur achter- j De hertog bezit nog een Rembrandt uitgeschoven, zoodat 3 uur zomertijd van zeer groole waarde dc oude overeenkomt met 2 uur wintertijd. De vrouw, lezende». goed tc maar guizlg in dc uitgestrekte len zal gc: regelJ de zuivc: ven die ze noó dag, in overvioe Wanneer mer |et wonderbaarlijke in plaats van ze Wanneer men ïrv'iakte der longcel- ien Irflen, zal men die ge il versche lucht ge- hebben, nacht en van het hart zahebben aangeraakt, dag van Zondag zal dus 25 uren du ren. Het zomeruur wordt 2 A genoemd en het bijkomende v/intcruur 2B. Zoo als elk jaar, zullen de nachttreinen stoppen bij het aflocpen van het uur 2A tot hun rit zich aansluit bij den nor malen tijd. Aan de treinen waarvan het uur van vertrek is vastgesteld tus- schen 2 uur en 2 uur 59, zal het ver treksein worden gegeven gedurende het uur 2B. De Godsdiensten in Britsch-Indié. In Britsch-Indie bevinden zich volgens de laatste gegevens 240 miliioen Hin does, 80 miliioen Mohamedanen, 1 2 miliioen Boedhisten, 1,2 miliioen Jens (Boedhistische secte), ongeveer 300 duizend Thomas christenen 3 miliioen protestanten en 22 miliioen Roomsch- Katholieken. KAPITAAL FR. 150 000,003 Agentschap AALST Aiie Bank- en beursverhandeiingen onder de beste voorwaarden. zal en deen tor, aan wlen alfcjst.is ontzegd. In i i i __i t, zijn taak zondci helpen, door go rustigen slaap jonge jaren. Men zal vernjten hem te beulen door die de menschel Een brief van 400 jaar. De arbei ders, die werken aan de restauratie van het kasteel van Tournon, hebben, ach ter een balk, eenige oude documenten gevonden, waarbij een brief voor den doorluchtigen kardinaal van Tournon, minister en gezant van Frans I. De brief is geschreven door een Italiaanschen heelmeester uit Conegliano, niet ver van Venetie, waar de kardinaal toefde bij zijn reizen in Italië, die hem raadt wegens de jicht zich van vleeschgebruik te onthouden en weinig wijn te drinken. De brief dagteekent uit 1536. Een rijke oogst in alle landen. De graanoogst is dit jaar in alle landen zeer rijk. Hierdoor dalen de prijzen, bij zooverre dat de tarweprijzen ge slonken zijn op het peil van tijdens de krisis. Ingevolge hiervan heeft de regee ring de valorisatieformule gekozen, die het meest past bij de huidige omstan digheden. De toestand van de Schatkist laat geen uitdeeling toe van premien aan voortbrengers die moeilijkheden ken nen. Voor het stijven van het valorisa tiefonds, heeft men beroep moeten doen op een vergunningstaks. Een groot gedeelte van onze graan- voortbrenging is voor veevoeder be stemd dit geldt voor 40 t.h. van het graan, voor 65 t.h. van de wintergerst en voor nagenoeg de heele roggevoort- brenging. Luidens een onderzoek door het de partement van Landbouw, is vastge steld dat slechts voor 15 t.h. van onze graanvelden de pachtprijzen afhangen van de graanprijzen, wat uit zeker oog punt een gunstige faktor is, daar anders de pachtprijzen invloed zouden kun nen hebben op de duurte. De oudste kat ter wereld. Eenige dagen geleden stierf de Engelsche ka ter Sammy, die 21 jaar oud was en in heel Engeland verklaarde men, dat dit de oudste kat ter wereld was. Onmid dellijk daarna kwamen de Amerika nen met een kat van 23 jaar te voor schijn, doch thans publiceert "de Parij- zer «Jour; het bericht, dat in een klein plaatsje in Midden-Frankrijk een kat DERDE BOEK .door AUCTOR 1 45ste Vervolg. Met de liefde is het ook alzoo gesteld het toeval brengt u bij een meisje, gij gevoelt plotseling voor haar cene onweerstaanbare genegenheid en het liefdespel is begonnen.,. Nele... Zeg eens, moedige Tijl Uilenspiegel, begint ge opnieuw. Zakt uw moed weer in de schoenen Afgeloo- pen Ln hij floot het deuntje van Lamme Goedzak voort, om eindelijk tusschen de tanden het lied te neuriën. Hij ging even door het raam kijken en bemerkte twee soldaten die er met het weer in den arm op wacht ston den. Hij ging tot b$ de deur die zelfs niet eens gesloten was, en daar zag hij eveneens twee gewapende schildwach ten. Aan vluchter, was niet te denken. Een diepe zucht ontsnapte zijnen boezem. Het was cr onwederroepelijk mede gedaan. En Uilenspiegel floot weer van Pier- lalasassa. C est béve, zei Pierlala Zoo verliepen een paar uren en nu cn d \n kwam nog een boer de groep verg: naan ook door d aad ter dood en zcoge- kwam er :ïrcn van vertrek. te zijn er een den Over het algemeen, geeft men er zich niet in voldoende mate reken schap van, dat de practische weten schap tegenwoordig over de noodige kennissen beschikt, om aan elk persoon die er den wil toe heeft, voor zichzelf en voor zijne familie, een groot aan tal ziekten, die het menschdom teiste ren te vermijden. Een bezoek aan de Tentoonstelling cDe Mensch» die door het Roode Kruis van Belgie ingericht wordt in het Eg- montpaleis, te Brussel en geopend blijft gedurende gansch de maand Oc tober, zal eenieder overtuigen, dat men met een weinig aandacht en logisch denken de wonderlijke machine die het menschelijk lichaam is, ter hulp kan ko men. Ja, de mensch kan zijn lichaam hel pen, met al de kracht van zijn geest, in den strijd tegen ongevallen, ziekten en vroegtijdigen dood. Het verstand is een waarborg tot welslagen in zake gezondheid en ge luk, evengoed als in een handels- of nijverheidsonderneming. Een moeder die weet wat de spijs vertering, de ademhaling, de reinheid van den huid is, neemt voor haar kind een wonderbare levensverzekering, die ze door haar liefde, zoo ze onwetend is, niet geven kan. man die siecnts Tager onderwijs enoten heeft maar die gezond ver stand bezit zal, als hij de tentoonstel ling «De Mensch» bezocht heeft en naar den geleider der bezoeken, geluis terd heeft, aan zijn vrouw en kinderen nuttigen raad kunnen geven betreffen de voedingshygiëne, die van onbetwist baar nut is, maar die hij vroeger niet begrepen had, daar hij te weinig ken nis bezat en de spijsvertering nooit op aanschouwelijke wijze voorgesteld zag. Zoo zal eveneens het zicht van de zoo prachtige stukken die de ademha lingsorganen voorstellen, (het hart, de slagaders, de huid. het zenuwstelsel, de neus, de ooren), de noodzakelijkheid van zekere zorgen die werkelijk aan deze organen moeten besteed worden in het oog doen springen. Wanneer men de kwetsbaarheid van het maagvlies zal gezien hebben, zal men er wel zorg voor dragen zijn spij- dèn vinger de stuwpomp bben met dien mo- lstand zal men hem nachten, door een ilks vooral in zijn rondig af ke sper toef eningen, krachten te boven gaan. Men zal h< riet op zijn geweten willen het hem tig te maken, door misbruik van tab alkchol, of andere giftstoffen. Kortom, de entoonstelling De Mensch:; is de g genheid die U door het Roode-Kruïs boden wordt om in prachtige omgevè, zooals die tot op heden, in Brusse: oöit te zien was, in voeling te komen net oog en oor) met de werkelijkheid vaaruit de toekomst groeit De Men$( heeft zijn lotsbe stemming in eigei tanden. Hij is mees ter over zijn gez< dheid en over zijn geluk, zooals hij iester is over de ge zondheid en het uk der zijnen. Allen naar «D Mensch» in het Eg- montpaleis, in de^aand October, allen naar die mooie leSjen en naar het derbare schouwsfi wij kunnen van den Mensch, l'ents goed bij varen. Di L. DELATTRE, Eere Hoofdinspecteur der Hy- giënèvan den Staat. Trekking van «e 9e schijf 1938 Vrijdagavond HH in het Paleis voor Schoone Kunsten fe Brussel de trekking plaats van de Koljfauale Loterij, negen de schijf 1938. Hierna de uitslepen der trekkingen Winnen 100 frank al de biljetten eindigend met 52.1 13, 26 en 61 Winnen 200 frank al de biljetten eindiglnd met 5-2 Winnen 1000 fr<nk eindigend met 63 Winnen 2000 eindigend 472. Winnen 5000 eindigend met Winnen 10.000 eindigend met 0223 en 9438. Winnen 20.00( eindigend met I rank al de biljetten al de biljetten f rank al de biljetten -?s? frank al de biljetten 2421, 1028, 7635, frank al de biljetten 5 737, 95 763 5 7952, Hij bekleedde wis een hoogen rang in het leger, want de anderen waren uiterst voorkomend en beleefd tegen over hem. Uilenspiegel keek op als de Fran- schen binnentraden, en staarde den overste aan... Het was alsof het bloed plots in zij ne aderen ophield met loopen... Als versteend bleef hij, met groote oogen, den officier aankijken. Deze laatste wierp van zijnen kant eveneens een langen diep navorschen- den blik op Tijl, schonk slechts één oogslag aan de andere gevangenen en verwijderde zich zonder een woord te spieken. Is het een geest in uniform vroeg Uilenspiegel zich af. Of is het mogelijk dat twee menschen zoodanig goed op elkander gelijken Is het mis schien een broeder, zijn tweelingbroe der Menschen komen toch uit de andere wereld niet meer terug en die man was toch dood I... 't Is eene won derbare gelijkenis. Het mag een geluk heeten voor mij dat hij het niet is, want wellicht zou hij mij herkend hebben en dan zou het hier niet al te best met mij afloo- pen. Het zou mijn leven wat rekken, ja, maar ze zouden eene gansche ver tooning met mij op touw zetten, mij voor dc rechtbank sleuren en een voorbeeld stellen aan heel het land. En 't einde zou niet een kogel maar de schandelijke dood op het schavot wezen. Hij dacht een oogenblik na. Ja, ik zou intusschen wellicht de gelegenheid vinden om te ontsjjappen. Neen, dal is een middel om eene laf heid te verbloemen. Ik sterf met de Winnen 50/00Ö tiank al de biljetten eindigend met 4461 1 en 19947. Winnen TOO.O0(j frank de acht bil jetten die de volgende; nummers dra gen: 221858,; I 503678, 272371, 1445 78, 515049, $20415, 206967 en 120634. Het biljet dragend nummer 364450 wint het groot lot van één miliioen. VOETGANGER DOOR BUURT- TRAM GEDOOD TE MARIAKERKE Vrijdag avond, rond 6 uur, werd de voetganger Gustaaf Van Petegem, wo nend in de Meibloemstraat te Gent, op den grooten steenweg te Mariakerke door den buurttram uit Zomergem ver rast en op slag gedood. Zijn lijk werd naar het doodenhuis overgebracht De rijkswacht stelde een onderzoek in en verwittigde het parket. andere Koeren en daarmede uit. U-i-t C'est béte zei Pierlala, sasa 1 C'est béte zei Pierlala En hij knoopte een praatje aan met een paar zijner medegevangenen, over hun laatsten strijd en de Franschen die ze in 't stof hadden doen bijten. Eenige stonden na het verschijnen van den overste, kwam een onderoffi cier met vier gewapende soldaten in het vertrek. De serjant duidde Uilenspiegel aan, die door twee soldaten bij de armen vastgegrepen werd en zoo buiten de kamer geleid, door de twee andere krijgslieden gevolgd. Tijl teekende luid verzet aan. Waarom moet ik alleen naar den dood kreet hij. Dat men hier handele zooals men overal elders doet dat men ons samen late sterven De andere gevangenen lieten mor rend hünne ontevredenheid blijken, maar de soldaten troonden Uilenspie gel mede. Instede van ergens voor een peloton tegen eenen rr.uur te worden geplaatst, om er eenige kogels in het hoofd en borst te ontvangen, leidde men Tijl Lngs verscheidene gangen van het klooster en bracht hem in eene groote zaal, waar een officier bij het raam stond en naar buiten tuurde. Als de soldaten hun gevangene bin nenbrachten, wendde de bevelhebber zich op het 't gerucht hunner stappen cm en beval Laat ons alleen De serjant en zijne manschappen trokken zich onmiddellijk terug. Plet was dezelfde officier dien Uilen spiegel met zulke Verbazing had zien binnentreden in de kamer der terdood- De ministers zijn Vrijdagnamiddag in Kabinetsraad bijeengekomen onder voorzitterschap van eersten-minister Spaak. In deze vergadering, die vijf uren heeft geduurd, heeft de regeering zich in hoofdzaak beziggehouden met den internationalen toestand en de voorbe reidende schikkingen met het oog op de demobilisatie, de kwestie van de ge meenteverkiezingen en de buitengewo ne begrooting voor 1939. Na afloop der vergadering, heeft eerste-minister Spaak persoonlijk vol gende officieele mededeeling aan de pers verstrekt Daar de internationale toestand aan zienlijk verbeterd is, heeft de Regee- ring besloten de noodige maatregelen te treffen om 'het leger terug op vredes- voet te brengen. De Regeering brengt hulde aan den geest van vaderlandsliefde die het le ger heeft bezield. Zij verheugt'" zich over de kalmte waarmede het gansche land de lasten heeft aanvaard die het opgelegd zijn geworden. De Regeering heeft besloten aan de militairen die in de maand Septémber onder de wapens werden geroepen bij gelegenheid van de maatregelen, ge troffen om de veiligheid van het land te verzekeren, dagelijksche vergoedin gen toe te kennen van 8 frank voor de echtgenoote of de bloedverwanten in de opklimmende linie en van 3.50 fr. per kind. De uitbetaling dezer toelagen zal geschieden door de gemeentebesturen op aanvraag van de belanghebbende militairen. De maatregelen, die in de laatste da gen werden genomen, hebben voor ge volg gehad dat de normale uitvoering der verrichtingen, voorgeschreven door de wet met het oog op de gemeentever- verkiezingen van 9 October aanstaande, stoffelijk onmogelijk is geworden. De Kamers zullen in buitengewonen zittijd worden bijeengeroepen tegen Dinsdag. De Regeering schikt hun voor te stellen, de gemeenteverkiezingen te verdagen zeer waarschijnlijk tot 16 October. De demobilisatie zal in vier dagen voltrokken zijn Wij vragen aan generaal Denis, mi nister van Landsverdediging, hoeveel dagen de demobilisatie in beslag zal ne men. Hoogstens vier dagen, antwoordt hij. De wederopgeroepenen moeten een weinig geduld oefenen. Men zal begrijpen dat niet allé manschappen in 24 uren thuis kunnen zijn. Voor de de mobilisatie van honderdduizenden we- ^MoneeroeDenen is_er minstens- veel tijd vereiscnt als emóocHg: is ge weest voor de mobilisatie. Alles moet met methode geschieden. ✓V'VV Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen.. De lever moet eiken dag één liter gal ln de ingewanden uitstorten. Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren: het bederlt. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen; U lijdt aan verstopping.Uw orga nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen. U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel is een noodhulp. Een ge- dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien vah de gal verzej keren, wat U er weer bovenop zal heipen. Het zijn zachte plantenulttreksels, die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien -van de gal bevorderen, Eischt de Kleine Carters Pillen voor de tgver. In alle apotheken 11. 12.5HJ veroordeelden. Alles is naar den duivel dacht Tijl. Het is de gewaande doode en hij heeft me wis en zeker herkend. Maar ge zult toch geen gemakkelijk spel met mij hebben kereltje. Ik zal nog zoo spoedig niet bekennen, dat ik u heb geholpen als gij aan 't sterven waart uw laatsten wil heb uitgevoerd. De overste trad op Uilenspiegel toe. Spreek stil, zei hij halfluid. Hij ging naar de deur der zaal en sloot ze. Ik heb u dadelijk herkend. Tijl sprak geen woord. Herkent gij me niet Neen, was 't korte antwoord. Te Herenthals Herinnert ge u den officier niet, die gevallen was voor... Uilenspiegel onderbrak hem. Ik ben nooit te Herenthals ge weest. De overste schudde het hoofd. Ik zal nooit uwe trekken vergeten sprak hij. Ik wil u geen kwaad, wel in tegendeel. Ik wil u redden, zooals ik uw makker heb gered. Mijn makker Ja, ik heb hem driekwaart dood vinden liggen, als ik met eene wacht soldaten een bandiet nazette, die een mijner makkers had doodgeschoten. In Luxemburg Ja en ik heb hem ook herkend... Ik heb hem van den kogel gered en onze dokters alhoewel hij op den boord van *t graf stond, hebben hem in 't leven kunnen houden. Hij moet nu ergens in Frankrijk wezen, als kri j gsgevangene. Lamme leeft, dacht Tijl. Hij zal weten los te komen en voor Nele zor- RODËX jts daarenboven ook doode jlijk voor ratten en muiten Mtaer onschadelijk voor huis 'dieren en pluimvee. DOODELIJK VERKEERSONGELUK TE MELLE De genaamde Driessen Frans, rente- nier, wonende te Merelbeke, Guido Ge- zellelaan, 44 kwam Donderdag avond per rijwiel omstreeks half zeven, uit de Florastraat den Hundelgemsteenweg opgereden. Hij werd aan dén hoek der Florastraat door een auto gevoerd door een officier van het 2e Linie gevat en ten gronde geslingerd. Hij bleef be wusteloos liggen. De bijgeroepen Dok ter Van Garsse uit Melle kon enkel den dood vaststellen daar Driessen eene schedelbreuk opgeloopen had. Driessen is Nederlander en is gehuwd zonder kinderen. Zijn lijk werd naar het doo- denhuisje te Merelbeke overgebracht. MEISJE VERPLETTERD TE GENT Vrijdag, omstreeks den middag, ge beurde een verkeersongeluk op den hoek der Twee-Bruggen en Lange Vio- lettenstraat te Gent. Een vrachtauto bestuurd door Jozef Van Gansbeke, gehuisvest Jan Lampenstraat, 13, te Gent, kwam langs de Lange Violetten- straat gereden, in de richting van Gentbrugge. Op den hoek der Twee- Bruggenstraat kwam uit deze straat een auto gereden, bestuurd door Leonard Loth, geneesheer te Wonbrugge bij Leiden (Nederland). De bestuurder van den vrachtauto wilde den auto ont ijken, zwenkte, maar kwam terecht op het voetpad, waar de schoolierster Ly- liane Verheden, 1 1 jaar, gehuisvest Sportstraat, 1 09, die op de tram wacht te, werd verpletterd tusschen den muur en den kamion, met het ongelukkig ge volg dat het meisje de beide beenen werd gebroken. Het kleine slachtoffer kloeg daarbij over inwendige pijnen. Na verzorging is het meisje oyerge- bracht naar het gasthuis. Jozef Braet, stuurder van den vrachtwagen werd ge- die gezeten was nevens den autobe- wond in het aangezicht door glasscher- «4V Kommissaris De Walssche, der 4« wijk deed ReY èerste onde*;cvck. ONEERLIJKE BEDIENDE VERDWENEN TE KNOKKE De persoonsbeschrijving van O. ÜS., Oostendenaar van geboorte, die werk zaam was in een belangrijk reisagent- ichap te Knokke, werd in alle richtin gen opgezonden, daar hij ervan ver dacht wordt de plaafr gepoetst te heb ben met den inhoud van de kas, zijn de ruim 50.000 fr., alsmede een som in Engelsche munt die enkele dagen voordien op de rekening van het agent schap te Knokke overgemaakt was. Een bijzonder tdezicht wordt gehouden op de treinen met bestemming naar het buitenland, daar men vermoedt dat de kerel naar Duitschland zal trachten te luchten, alwaar een zijner naaste fa milieleden leeft. gen. Nu kan ik geruster sterven. Ik heb na lang pramen uit den mond van uw nfiakker vernomen dat gij nog in leven waart, maar hoe ik er ook op heb aangedrongen, hoe ik hem gezworen heb nooit een woord van zij ne mededeeling te zullen prijsgeven, hij heeft me niet willen zeggen wie gij waart, hoe uw naam was. Uilenspiegels gelaat helderde plots op. 't Is waar, zoo overwoog hij., de officier wist niet, te Herenthals, wie ik eigenlijk was. Een opstandeling, meer ongerust S Ik begin te gelooven dat niet 1 En ik maakte me over dit alles mijne hersenen sleet krijgen, 't Is tijd dat er eene Fransche blauwe erwt kort spel mede maakt. Gij hebt me het leven gered, zei de officier. Hadt gij me niet gelaafd,ik ware lang reeds begraven en vergeten. Nu hebben onze soldaten mij gevon den en bij mirakel heeft men het leven in mij kunnen opwekken. Ik heb later vernomen dat gij woord hebt gehouden, dat gij u hebt gekwe ten van de taak die ik u stervend had opgedragen. Ik moet u daarvoor mijn eeuwigen dank zeggen. Vermits de kerel niet weet wie ik ben, zoo dacht Uilenspiegel, is het met noodig langer te peinzen en te ontkennen dat ik te Herenthals ge weest ben, om hem te redden, 't Is wellicht beter eens te zien wat de man met mij voorheeft. Ik had beloofd uwe papieren aan uwe moeder et bestellen, zoo ant woordde Tijl, en als een Vlaming iets belooft, dan doet hij het ook. De overste naderde "Uilenspiegel zeer dicht en sprak nu nauW hoorbaar: 't VervolgL

De Volksstem | 1938 | | pagina 2