De uitvoering van het accoord van München LANDBOUWBELANGEN EEN BEZOEK AAN DE TENTOON STELLING DE MENSCH Wat de gedeeltelijke Mobilisatie zal kosten aan ons land XXXXIIIIe JAARGANG NUMMJSfc si<3 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 9 en iï, AALST. DAGBLAD 25 'CENTIEMEN Telefoon HL Pnbliciteit buiten het Arrondissement AALST ;r Agentschap HAVAS. Adolf Majdaan, 13, te BRUSSEL Rue de Richelen, PARIJS Bank Bulding-Kingswnjr. 20 LONDKN, W. C. I De gezondheid is het kostbaarste goed en al onze pogingen moeten er toe strekken ze te verkrijgen en te be waren. Eene volmaakte werking van onze organen is slechts mogelijk door een volkomen evenwicht dat door afwij kingen van regime, door onvoorzichtig heden en door zekere nadeelige omstan digheden van het dagelijksche leven kan verbroken worden. De tentoonstelling De Mensch stelt in 't bereik van eenieders begrip door een reeks van beweeglijke sche- mas die eenvoudig en practisch zijn uitgewerkt^en door platen van eene buitengewone klaarheid, het inwendige en zoo ingewikkelde mecanisme van onze organen. De aandacht van den bezoeker wordt aldus op hunne kwetsbaarheid gevestigd en hij wordt aangespoord ze zoo veel mogelijk tegen sleit en onge vallen te vrijwaren. Op zijne gezondheid waken, bij tijds den raad van een gewetensvol en ver kleefd geneesheer inroepen, alle oorza ken van ontreddering vermijden, zie daar de beste middelen om alle onaan gename stoornissen te voorkomen. Op de galerij boven den grooten trap, ziet men eene reeks modellen en schetsen betreffende de cel, grondslag van het leven en andere die ons de ontwikkeling van het embrio toonen. De eerste zaal is voorbehouden aan het geraamte 222 beenderen schra gen gansch ons lichaam men staat, in bewondering voor het buitengewone weerstandsvermogen van sommige beenderen, 4 spaakbeénderen kunnen een tafel dragen met 50 personen. In de tweede zaal, eene der belang wekkendste bevindt zich alles wat het hart, het bloed, de bloedsomloop en het bewegingstelsel betreft. Tal van modellen laten toe zich zeer duidelijk rekenschap te geven van de snelheid van den bloedsomloop, van den weg door de roode bloedcellen in het orga nisme afgelegd, van de hoeveelheid bloed in ons lichaam bevat, enz. De practische gevolgtrekkingen uit deze theoretische gegevens zijn weer gegeven op platen zoo ziet men bij voorbeeld de verschillende wijzen om eene bloedstorting te stelpen. Achteraan in deze zaal is een stand die vooral onze aandacht vergt. Daar wordt op duidelijke wijze bewezen dat de tering voorkomen en genezen kan worden en dat de verspreiding dezer vreeselijke ziekte vooral aan onvoor zichtigheid te wijten is. In de 2de zaal werden tal van toe stellen samengebracht die tamelijk in gewikkeld en door het publiek weinig gekend zijn. Aldus kunnen we ons re kenschap geven van de vorming van het geluid en van de klanken; van het verbruik van de lucht bij verschillende bewegingen en inspanningen. De rol der huid wordt zeer duide lijk gemaakt door eene zeer aanschou welijke voorstelling van eene doorsne de der huid. Wij zien teVens hoe die huid leeft en groeit, wat eveneens het I geval is met de nagels. In de groote zaal bereikt de bewon dering van het publiek haar toppunt. Daar zien we de ontvangst der gelui den door dit zoo gevoelige orgaan dat ons oor is, zetelplaats varj den even- wichtszin. Zoo ook treft ons de gang van de lichtstralen in het oor; de vor- ming der beelden op het netvlies hoej wij beelden in relief zien, wordt bij voorbeeld op zeer aanschouwelijke wij ze klaar gemaakt. De voeding is het voorwerp van zeer belangwekkende voorstellen. Wij krij gen een duidelijk beeld van de hoeveel heid voedingsstoffen in een jaar ver bruikt; van de scheikundige invloeden door het voedsel tijdens zijn omloop in de ingewanden ondergaan, enz. Aan de rol der klieren schildklier, alvleeschklier, galblaas, maagsapkïieren enz. is gansch een stand gewijd. Voor het zenuwstelsel heeft men zeer vernuftige toestellen geschapen. Zoo volstaat het op een knop te duwen, die de plaats voorstelt waar pijn wordt gevoeld, om aanstonds lichtend den zetel en den aard der kwaal te ken nen. In deze zaal bevindt zich dit wonder van menschelijke vernuftigheid ^n be hendigheid de glazen mensch Alle beschrijving wordt onmogelijk deze verwezenlijking wekte de alge- meene bewondering in de tentoonstel ling van Parijs. Laat ons samenvatten. De tentoonstelling van «De Mensch» is eenigs. Bij een bezoek is men ge boeid van het begin tot het einde. Men ziet, men hoort, men bewondert, en men is overgelukkig in korten tijd zoo veel geleerd te hebben. De Duitsche troepen rukken verder op in de aan het Derde Rijk afgestane gebieden. Bovenstaand beeld werd genomen te Schlukenau bij de intrede der Duitsche soldaten. De politiek van Chamberlain niet eens- gezind goedgekeurd in Engeland Door verschillende parlementsleden, professoren, letterkundigen, enz. werd een verklaring onderteekend, waarbij het Britsche volk verzocht wordt «on der den eersten indruk van de opluch ting bij het wijken van het oorlogsge vaar, niet te vergeten welke prijs voor de ontspanning betaald werd, en wat zij in de toekomst nog kan kosten. Onder de onderteekennaars bevin den zich lord Cecil, sir Malcolm Ro bertson, H. G. Wells, Wickham Steed, Philip Noël Baker, Harold Ni cholson, sir Norman Angeli, enz. Harold Nicholson en sir Norman Angel behooren tot degenen, die van meet af op het verdrag van Versailles -ritiek hebben uitgeoefend. Italië wil een spoedige regeling van het vraagstuk der Hongaarsche minderheid De officieuze «Informazione Diplo- matica» publiceert een nota betreffen de 't Italiaansche standpunt inzake het vraagstuk der Hongaarsche minderheid in Tsjecho-Slowakije. Deze nota luidt als volgt «In verantwoordelijke Romeinsche kringen is men van oordeel dat de Ii- kwidatie van het Hongaarsch vraagstuk in Tsjecho-Slowakije, na de" oplossing van de problemen der Sudeten- en Poolsche minderheden zoo spoedig mo gelijk moet geschieden. Het is in het belang van allen ook van de regeering van Praag dat men geen drie lange maanden wacht. Belangrijk incident in het Sude* engebied (Havas). De stad Bodenbach ging in Duitsche handen over zonder incidenten. Verder gingen de Duit- schers rond 14 uur over de grens te Schnuberg. De bevolking wierp met bloemen. Naar een telegram uit Praag zouden een twintigtal Sudetenduitschers te Za- cler met mitrailleuzen de Tsjechen heb ben aangevallen. Deze mieken dan ook gebruik van hun wapens, terwijl ook van uit de huizen geschoten werd. Het gevecht zou ongeveer drie uren ge duurd hebben, maar niemand werd ge troffen. Maandagmiddag hebben de Tsjecho- Slowaaksche troepen de eerste zone ontruimd. De ontruiming van de derde zone (N.-W. Bohemen) zal van 3 tot 5 October plaats hebben. De Poolsche inbezitneming lokt even eens een incident uit. In overeenstemming met de Pool sche nota van 30 September, werd met de bezetting van Ifet Silezisch gebied in de streek van Tes« hen een aanvang ge nomen. De Pools» he troepen zijn met de bezetting begonnen. De Poolsche nc ta eischt ook de ge leidelijke overdracht van Oderberg, Freistadt en Jabkmkat, evenals een volksstemming in de distrikten Schle- .«isch.--Ogt.ran. en >FHft staat, ach*, ter niet vast, dat de Tsjechoslovaaksche regeering het met dit laatste eens zal zijn, want beide distrikten zijn zuiver Tsjechisch. Onderhandelingen rijn aan den gang over de samenstelling van een Poolsch- Tsjechoslovaaksche kommissie tot rege ling van de overdracht der afgestane gebieden. Voor deze overdracht is een tijdperk van tien dagen voorzien. Te Mosty, bij Jablunkau, werden in de buurt van een Tsjechische school verscheidene handgranaten geworpen. Een Tsjechische leeraar en een soldaat werden door Polen ontvoerd. Te Jablunka zelf ontstond een vuur gevecht tusschen Poolsche opstandelin gen en een Tsjechoslovaaksche patroel- je. Drie Polen en drie Tsjechoslovaken werden ernstig gewond. Ten Noorden van Jablunkau werden Tsjechoslovaaksche tolbeambten aange vallen en ontwapend. Hitier bij de Sudeten Na zijn oponthoud te Asch, waar hij geestdriftig begroet werd en te Fran- zensbad, waar een escader vliegtuigen hem de militaire eer bewees, kwam Hit- Ier te 13 u. 25 te Eger aan. Een dui zendkoppige menigte stond langs de straten geschaard om d^n Fuehrer te verwelkomen. Zijn auto werd als het ware onder de bloemen bedolven. Langzaam reed hij naar het stadhuis waar de gewestelijke leider Wollner Hitier verwelkomde. Twee kinderen nationale kleerderdracht boden den kanselier een prachtigen bloemenrui- ker aan. De Fuehrer begaf zich vervol gens naar de eerezaal waar de histori sche documenten van stad en gewest op een lange tafel tentoongesteld waren Wollner begroette toen den kanselier met de verklaring dat hij de glorie van het oude keizerrijk heeft doen herle ven. Hierop antwoordde Hitier dat hij in rijn streven slechts geleid werd door de gedachte om de millioenen Duit- schers van Oostenrijk en van Bohemen terug naar het Groot-Duitsche Rijk te brengen. Dit verlangen is thans werkelijkheid geworden. Vervolgens voerde Henlein het woord er op wijzend dat de woorden van koning Lodewijk van Beieren, yol- gens dewelke Eger eens zou bevrijd worden, na zes ecuwen een feit werden. Henlein overhandigde Hitier ook document dateerend van 1315 waarin bevestigd werd dat de autonome, kei zerlijke stad Eger als pand geschonken werd aan de kroon van Bohemen, maar haar karakter van keizerlijke stad mocht bewaren. Daarop verliet de rijkskanselier on- der de langdurige toejuichingen der j menigte het stadhuis4 slechts op Woensdagmorgen en liep Maandag-avond ten einde, wat een tijdruimte van zes volle dagen betee- kent. De bevoegde diensten ramen de uit gaven op 40 frank per dag en per sol daat onder de wapens, waarin de voe ding dh de algemeene uitgaven voor de landsverdediging zijn inbegrepen. Er waren 300.000 man onder de wapens, wat 1 2 miljoen per da: of 100 miljoen <roor 8 dagen. Maar hierbij moeten nog de op- eischingen gerekend worden, de schiet voorraden en al de andere toebereid selen die getroffen werden. De onder mijnde bruggen en spoorwegen moe ten terug in orde gebracht worden. Aan de gezinnen der heropgeroepen solda ten moeten vergoedingen worden uit gekeerd. Het bedrag van 100 miljoen zal dus zeker overtroffen worden. Om deze kosten te dekken zullen er aanzienlijke kredieten moeten voor zien worden. In de bevoegde middens wordt ver klaard, dat de Belgische regeering in den loop der tragische week I 00.000 ton graan heeft aangekocht, -om de be voorrading der bevolking te verzeke ren wat een waarde van ongeveer 100 tiljoen vormt. Ook werden in het bui tenland allerhande grondstoffen en ma- Er worden allerhande geruchten ver spreid, in vefband met de onkosten- rekening van het op versterkten vre- desvoet brengen van het Belgische le ger. In het algemeen sprak men over 300 tot 400 miljoen frank. Toen de eerste maatregelen getrof fen werden, heeft de regeering de on kosten op 30 miljoen per dag geraamd hetzij ongeveer een miljard frank per HET CONGRES VAN DE SOCIALISTISCHE PARTIJ VERDAAGD Maandagmorgen heeft het bureel van den socialistischen partijraad een vergadering gehouden onder voorzit terschap van volksvertegenwoordiger Van Acker. Ministers Bathazar, Delattre en Men- lot, alsook staatsminister Vandervelde woonden de vergadering bij De bespreking liep in hoofdzaak over den internationalen toestand. Een motie van sympathie voor Tsjecho-Slo wakije werd goedgekeurd, en het bu- maand. In feite begon de mobilisatiereel betuigde zijn gelukwenschen aan eerste-minister Spaak. Een gedachtenwissellng werd gehou den over de gemeenteraadsverkiezin gen en er werd ook besloten het con gres van October te verschuiven tot 5 November. Naar verluidt zou de h. Vandervelde staatsminister, tijdens de vergadering hebben aangekondigd dat hij de ver nieuwing niet zal vragen noch van zijn maakt j mandaat als voorzitter van de Werk liedenpartij, noch van zijn mandaat als lid van het Bureel. Een millioen lire verborgen in een slaapwagen Nabij de Italiaansche grens heeft zich een eigenaardig incident voorge daan. Markiezin Violet Godi di Godio, echtgenoote van een Italiaansch diplo maat, werd te Modana aangehouden en dadelijk naar Rome overgebracht. De markiezin, die de dochter is van een be kenden Britschen sportman, was per trein op weg naar Brussel om aan een paardenwedren deel te nemen. Tolbe ambten, die het gebruikelijk onderzoek deden, ontdekten onder de matras van een slaapwagen, een som van één mil- hoen lire. Beschuldigd van deviezensmokkel, kreeg de markiezin zulk een hevige ze- nuwkrisis, dat zij tenslotte naar een zie- teriaal voor het leger aangekocht, wat ke„huis mocst overgebracht worden, ook betaald moet worden. graanvoorraden terug zal verkoopen en bepaalde produkten in den handel zal brengen, zal het totaal der uitgaven in zekeren zin verminderen. Uit dit alles blijkt ten overvloede, dat het op dit oogenblik volstrekt on mogelijk is om over een juist bedrag te spreken, zelfs een betrouwbare raming naar voren te brengen. Anderzijds is het oneindig verkies lijker, wat meer belastingen te betalen om de kosten van den Vrede te betalen dan miljarden te moeten uitgeven den oorlog vol te houden, om dooden en gewonden niet te spreken. De bankbiljettenomloop met bijna 8 miljard gestegen De geweldige rush van de laatste da- Wat er in October dient gedaan 1. In October, of tijdens de wijn maand zooals de landbouwers zeggen, wordt er overal tarwe gezaaid, en dat op groote schaal, omdat dit graange was een voornaam voeder is voor men3chen en dieren en in tal van nij verheden wordt gebezigd. Wil men ge lukken dan behoort de grond diep be werkt en wel bemest. Aan tarwe op ora j klaverveld, geve men per hectare 1 00 van.de 150 kgr. ammoniaksulfaat, 500 kgr. superfosfaat en 700 kgr. sylviniet- kainite. Aan tarwe na aardappels, zal men per hectare 150 tot 200 kgr. ammo niaksulfaat toedienen, alsook 600 kgr. gen naar de winketten van de banken, j superfosfaat en 800 kgr. sylvinite-kai- de Spaarkas en het kantoor der Post- j nitc. De minerale meststoffen worden checks, heeft voor gevolg gehad dat de i ondergeploegd en het ammoniaksulfaat omloop aan bankbiljetten "gestegen is met 2 miljard 994 miljoen. Van den anderen kant echter, is de goudvoorraad van de Nationale Bank gestegen met 289 miljoen frank. Dit schijnt hieruit voort te komen, eenige dagen voor het zaaien uitge- ströoid en ondergeëgd. 2. Alhoewel de grootste hoeveelheid rogge, masteluin en spelt over 't alge meen in September geteeld wordt, mag men deze graangewassen, met hoop op dat vele Belgen hun bezit van uit het goeden uitslag, nog in October zaaien; Buitenland hebben d<?en overkomenen foier Z£J men niet nalaten, per hec- uit vrees voor een oorlog. tare 25.000 tot. 30.000 kgr. stalmest Men hoopt echter, nu de woelingen oncjer te ploegen met 500 tot 600 kgr. achter den rug zijn, weer heel gauw te- J superfosfaat of 800 kgr. staalslakken rug te gaan naar een normalen toestand |en 200 tot 300 kgr. chloorpotasch o£ Hoeveel manschappen waren onder de kgr. sylviniet-kainite. wapens tijdens de mobilisatie-dagen Eenige dagen voor het zaaien zal ff- t i men nog 150 kgr. ammoniaksulfaat Volgens officieele mededeelingen uitstrooien en zorgvuldig ondereggen. bedroeg in de afgeloopen week het aantal gemobiliseerde manschappen 360.000, d.i. meer dan het dubbele van de getalsterkte van het Belgisch leger in Augustus 1914. Het eigenlijke veldleger zelf telde toen nauwelijks 100.000 man. Thans is de organisatie van de Bel gische weermacht van dien aard, dat bij een algemeene mobilisatie zonder territoriale troepen, op 650.000 man kan worden gerekend. Het Belgisch leger telt nu 1 7 regi menten infanterie, 8 regimenten gemo toriseerde cavalerie, 12 regimenten ar tillerie en 3 regimenten genietroepen, in totaal 40 regimenten. «Vluchtelingen aan de kust Wij hebben kunnen vaststellen hoe in den loop van verleden week, toen de internationale spanning haar top punt had bereikt, talrijke gezinnen uit de streek van Luik en van Luxemburg De stikstofbemesting zal verder de lente aangevuld worden. 3. Het koolzaadplanten mag deze maand voortgezet worden Benevens stalmest zal men voor de vruchtbaar- making van den grond 500 tot 600 kgr. superfosfaat per hectare onderploegen met 250 kgr. potaschsulfaat. Voor het ophakken zal men 200 tot 250 kgr. ammoniaksulfaat uitstrooien^ Deze stikstofmest zal de jonge plantje3 krachtig doen doorgroeien. 4. Wie over te veel groen voeder als maïs, gras of raygrass beschikt, mag niet verwaarloozen het in te kuilen. Het zal heel goed te pas komen in den win ter, en het zal toelaten de dieren re gelmatig en voldoende te voeden, wat een regelmatige bate voor gevolg zal hebben. 5. In den tuin moet men reeds maat regelen nemen voor het overwinteren van sommige groenten. Zoo zal men krulandijvie en breedbladandijvie licht- aangegrepen door paniek, naar de kust jes bedekken,, en wintersalaad en ka- zijn gevlucht. In menige kleine bad plaats zijn er aldus «vluchtelingen» aangekomen die dadelijk een villa of [een appartement hebben gehuurd. Eenmaal het gevaar geweken rijn ze J evenwel rustig huiswaarts gekeerd. buiskoolen in greppels bewaren. 6. Wilt gij dat uwe hoenders gezond blijven, vrij van croup of dyphterie, be schenkt ze dan tegen regen en wind. en waakt er op dat de parken en hokken goed droog rijn. Dixi.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1