Uilenspiegel en Napoleon Vlaamsche Zoetigheden GEMENGD NIEUWS UILENSPIEGEL IN DEN BOERENKRIJG De opeischingen door het leger De Romeinschs Rota Financieele hulp aan Tcheco-Slowakije De weg gebaand voor een Economische Wereldconferentie 5 October. H. Flavia. Deze heilige werd met andere christenen tij dens de eerste kerkvervolgingen om het leven gebracht. Het stoffelijk overschot van de eer biedwaardige moeder Cabrini naar Italië overgebracht. Het stoffelijk overschot van de Eerbiedwaardige Moeder Cabrini, stichteres van dè Con gregatie van Missiezusters van het H. Hart van Jezus, is vanuit Amerika, waar Moeder Cabrini in 1917 in Chi cago overleden is, naar Italië overge bracht. Het stoffelijk overschot is met de «Conté di Savoia» te Napels aangeko men en zal naar Rome worden over gebracht. Wegens rijkdom gesloten. Een schoenlapper uit Burgos, zoo vertelt men, die een zooveelste gedeelte van een lot bezat, had het geluk een heel klein deel van den hoofdprijs te win nen: hij kreeg 75.000 pesetas. Nauwe lijks had hij van dezen onverhoopteri geldzegen gehoord, of hij rende naar zijn winkel, sloot dezen en hing een groot bord aan de deur, waarop hij geschreven had Gesloten wegens rijkdom». De chef van de Italiaansche lucht macht te Lourdes. De opperbevel hebber van het Italiaansche Luchtleger, Generaal Penna, heeft in de afgeloopen week een bedevaart naar Lourdes ge maakt uit dank voor zijn genezing. Om economische redenen mogen Ita lianen geen bezoek meer brengen aan Frankrijk, en eenzelfde matregel is ge nomen voor de Fransche pelgrims, die Italië willen bezoeken, maar in het ge val van Generaal Penna en zijn fami lie werd een uitzondering gemaakt. „Sedofi. een tweede winter in het ijs. Een tweede poging om den ijs- breker «Sedof», die in het Poolijs be kneld is geraakt, te bevrijden, is mis lukt. Rusland's grootste ijsbreker, de «Joseph Stalin», vergezeld van den ijsbreker «Litke» is wel tot den 83sten breedtecirkel doorgedrongen, maar moest den strijd tegen de onwrikbare ijsmassa's opgeven. In de dagen van internationale span ning. De Westminster-kathedraal werd niet gesloten. Tijdens de voorbij gegane internationale crisis bleef de ka tholieke Westminster-kathedraal dag en nacht open. Zonder onderbreking werd er gebeden voor de vrede. Iedej ren morgen begon om 6 uur de eerste H. Mis en iederen avond om 10 uur werd de Litanie van Aile Heiligen ge beden. De nieuwe officieele tijd. Het besluit dat in ons land de invoering van zomer- en wintertijd regelt, ver meldt dat de «normale» tijd weder wordt ingevoerd in den nacht van eer sten Zaterdag op Zondag van Oktober. Er dient opgemerkt dat de zooge zegde «normale» tijd in ons land niet meer bestaat sedert 1 Mei 1892, da tum waarop de tijd van den meridiaan van Greenwich werd aangenomen. De normale tijd voor Belgie is deze van den meridiaan van Brussel, die 1 7 min. 26 sek. voorloopt op dezen van Greenwich. Wij hebben twee «wettelijke tijden»: den zomertijd en den wintertijd. Geen dezer tijden is echter de ((normale». Indien men het aantal uren optelt waarop het klaar is, daarbij de tijd van Greenwich in aanmerking nemend, dan DERDE BOEK door AUCTOR 147ste Vervolg. Hij rees op en zette zijn weg door het bosch voort... Als Uilenspiegel de aarde die hem bedekte had verwijderd en uit de kuil was gekropen, om langs den dooden- akker te sluipen en over den muur te vluchten, was een serjant van achter de kloosterkerk te voorschijn gekomen. Hij had goed rondgekeken of nie mand hem bespiedde en was dan naar de versch omgewoelde gracht gegaan. Daar had hij de door Tijl verwijder de aarde weer met eene spade ver gaard, nog enkele schuppen bijgewor- pen en dan den grond zorgvuldig ge slist.... Die zal er voorloopig wel genoeg van hebben, zoo dacht hij onder 't werk... Hij heeft den dood gesmaakt en zal zoo spoedig niet meer tegen ons opstaan. De man wist niet dat hij Tijl Uilen spiegel, de ziel van Vlaanderen, had zien verrijzen. Einde van het derde boek. VIERDE BOEK I. Waarom Uilenspiegel en Lamme besloten naar Parijs te gaan. Tijl Mijn lieve Nele Het was in den kelder van Pot dat stelt men vast dat de voormiddagen jaarlijks een duur van 2345 hebben en de namiddagen een duur van 2125 u. Het verschil bedraagt 220 uren De avond valt dus vroeger in en zoo zijn wij allen op meer kunstlicht aan gewezen, wat ook meer kosten betee- kent. Leden van het Britsch Legioen, op weg naar Tsjecho Slowakije te Brussel verwacht. De Britsche afdeeling die zich naar Tsjecho Slowakije zal be geven, overeenkomstig het akkoord van Munchen, zal gedeeltelijk al thans, langs Brussel komen. Het ministerie van Landsverdedi ging heeft in het Eeuwfeestpaleis een slaapzaal voor 600 manschappen in orde laten brengen, evenals een kan tien. De leden van het «Britsch Legioen worden in de hoofdstad verwacht bin nen de 48 uren. Zij zullen door de gementebesturen vergoed worden De vergoedingen, wegens de op eischingen van allen aard, die vöor het leger bij het op versterkten vredesvoet brengen ervan, gedaan werden, alsme de de vergoedingen wegens schade aan de opgeëischte voorwerpen, voertui gen enz., worden overeenkomstig de voorschriften van de wet en van het reglement op de militaire opeischingen door tusschenkomst van de gemeente besturen betaald. Bijgevolg moeten de door de op- eischingsstukken tegen ontvangstbe wijs, aan vermelde gemeentebesturen afgeven. Van hun kant zullen de gemeentebe sturen zich gedragen naar artikels 1 1 2 en volgende van het reglement op de militaire opeischingen. Er wordt de gemeentebesturen dringend aangeraden de bij dit regle ment voorgeschreven dokumenten zeer zorgvuldig op te maken, opdat het mi nisterie van Landsverdediging de ver goedingen zoo spoedig mogelijk zou kunnen uitbetalen. Het juridisch jaar plechtig geopend Aan de «Maasbode» wordt uit Ro me gemeld op Zaterdag Hedenmorgen heeft de opening plaats gehad van het juridisch jaar der Rota Romana met een plechtige H. Mis ter eere van den H. Geest, 's mid dags gevolgd door de eedsaflegging door alle auditoren tijdens een audiën tie bij den H. Vader op Castel Gandol- fo. De deken, Mgr Grazioli, las een adres van hulde aan den H. Vader voor, waarin tevens melding werd ge maakt van de werkzaamheid der Rota gedurende het afgeloopen arbeidsjaar, waarin tachtig definitieve vonnissen werden geveld, waaronder 74 nietig heidsverklaringen van huwelijken. Vervolgens werd in het adres den H. Vader medegedeeld, dat voor de juri dische studiën 1 3 7 studenten werden ingeschreven, onder wie 85 priesters van zestien verschillende nationalitei ten. In de korte redevoering, waarmede de H. Vader het adres beantwoordde, sprak Zijne Heiligheid zijn vreugde uit over de in het adres vermelde resulta ten der Rota en op de wijsheid van de huwelijkswetgeving der Kerk. zij malkander wederzagen. Nele liet het hoofd op Uilenspiegel's boezem zinken en borst in snikken los. Tijl zoende de tranen uit hare oogen weg en vroeg op half verwijtenden toon die echter duidelijk hooren liet dat hij geen woord meende van het geen hij zegde Hebt ge spijt dat ik terug ben Tijl Wat durft ge zeggen 1 Waarom weent ge dan Van vreugde en geluk Ik heb dagen en nachten geweend van smart, omdat ik de overtuiging had dat ik u nooit meer zou wederzien... Ik was er zeker van, dat gij dood waart... Weer en voorgevoel vroeg Tijl, met iets spottends in de stem. Neen, maar een verschrikkelijke droom Ik heb gezien dat men u op het kerkhof bracht met nog vele ande re menschen, die allen tegen den muur van de kerk op eene rij werden ge plaatst, de aVmen en beenen gekoord... Voor u was een diepe kuil gegraven... En dan zijn er soldaten gekomen, die den loop hunner geweren op u allen hebben gericht, en een officier heeft «vuur» geroepen... Al die menschen zijn gevallen, Tijl, en in de gracht ge rold en ik heb u, met bloed overdekt dat uit eene wonde aan uw hoofd stroomde, in den put zien sterven... Het was akelig en ik heb dien droom niet meer kunnen vergeten... Ik dacht dat het een geheimzinnig bericht was, dat gij het tijdelijke met het eeuwige hadt verwisseld... Hebt ge niet voortgedroomd Wat wilt ge zeggen Wel, alles is gebeurd, zooals gij het in uwen slaap hebt gezien. Men heeft u gedood i IliU .'-MiJ Londen, 3 Oktober. De «Daily Telegraph and Morning Post» meent te weten, dat gedurende het weekeinde in conservatieve kringen te Londen is gesproken over aan Tcheco-Slowakije te verleenen financieele hulp. Maandag zou in de wandelgangen van het Lagerhuis stemming worden gemaakt ten gunste van een dergelij- ken bijstand. Men overweegt een voorstel, waar bij de mogendheden met name Groot Brittannie en Frankrijk, financieele hulp zouden geven aan het verkleinde Tcheco-Slowakije, waardoor dit land in staat zal worden gesteld, zich te her stellen. In Tcheco Slowaaksche kringen te Londen Wordt verklaard dat ten min ste een bedrag van 50 miljoen pond sterling noodig zal zijn. Harold Macmillan, de afgevaardig de van Tockon, zal de zaak ter sprake brengen. Hij zal daarbij steun onder vinden, zoowel uit conservatieve krin gen als van de zijde der oppositie. Aan de regeering zal gevraagd wor den, in overweging te nemen een com missie naar Tcheco Slowakije te zen den, al dan niet in samenwerking met andere landen, om dr. Bënes te helpen uit de moeilijkheden, waarvoor zijn re geering zich thans geplaatst ziet. Het Engelsch Lagerhuislid George Lansbury heeft te Bow een rede ge houden, waarin hij wees op de vreugde welke ontstaan was, doordat de vrede tusschen de groote mogendheden was gehandhaafd. De erkenning dat oorlog onder alle omstandigheden en om onverschillig welke reden, in barbaarschheid moet eindigen, beteekent een groote winst voor de zaak van den vrede. Spreker was echter van meening,dat wat meer gedaan moet worden voor het handhaven van den vrede. Het verslag Van Zeeland'begint langzamer hand onder het stof verborgen te ge raken in de verschalende ministeries van buitenlandsche zaken. De veront schuldiging om dit verslag niet in over weging te nemen wqs de politieke toe stand. Thans kan de^e verontschuldi ging niet langer staande gehouden worden. Het verslag dient dan opk aan een ander onderzoek - onderworpen. Er zou dan ook a$n nieuwe wereld conferentie bij een «.floepen moeten worden. Het is niet voldoende dat de vier groote mogendheden vereenigd zijn. De geheel Europeesche en wereld economie moet geraadpleegd worden. Op deze Conferentie mag geen spra ke zijn van de binnenlandsche vraag stukken in elk land. Ieder volk moet voor zichzelf uitmaken, hoe 't wenscht te leven. Het zou er hier slechts op aankomen de internationale betrekkin gen te regelen. ZWAAR VERKEERSONGELUK TE MELLE Gisteren avond heeft zich te Melle, ter hoogte van de bloemisterij Vits, op den Brusselschen steenweg een zwaar verkeersongeluk voorgedaan. Een auto, komende uit de richting van Gent, is met volle geweld gereden op den stilstaanden vrachtwagen van een Mechelsche firma, bestuurd door zekeren Nantens. De aanrijdende auto was bestuurd Tijl borst in lachen los. Gedood Voor een doode, moet ik er nog al gezond uitzien, Nele! Wat is er dan geschied Hebt ge mij niet uit mijnen put zien kruipen, zooals Pierlala Dan is uw droom er maar half geweest, lief ste kind... Hij verhaalde wat er met hem was voorgevallen, hoe de Fransche overste hem het leven had gered en hoe hij ge vlucht was... Als ge nog zoo eens droomt, Ne le, moet ge niet in de helft van het schouwspel wakker worden... Het is met een droom, als met een boek het schoonste komt altijd op het laatste 't Is wel verstaan, he, als ik weer weg ben, dat ge dan alles droomt wat met mij gebeurd is. Als ge weer weg zijt Gaat ge mij nu weer verlaten, Tijl Denkelijk ja... Ik moet eens zien wat er mij te doen staat, wat ik tegen den gehaten vijand kan uitrichten... Ween nu niet, Nele... Gij hebt me vroe ger zelf gezegd dat ik mijn plicht doen moest... Ik heb gezworen moeder te wreken, ik heb gezworen al het on schuldige bloed te wreken, dat de Franschen hier vergoten hebben... Zult gij mij nu beletten tot het einde mijne taak te vervullen Ik heb reeds zooveel geleden, Tijl Het lijden moet versterken... Het is voor onzen geboortegrond, Nele Kom, droog uwe tranen, in de eerste dagen zal ik u nog niet verlaten... Ja, laat mij uw zoeten glimlach nog eens aanschouwen, en uw schoone oogen zien schitteren door de tranen, zooals de lachende zonne door de onweers door een dame, die uit den wagen ge slingerd werd. De twee inzittenden van den heerenauto, twee hoogere officie ren, werden, werden evenals de be stuurster, vrij ernstig gewond. Zij werden ter plaatse verpleegd door een dokter uit Aalst, die ze bij hoogdringendheid naar een Gentsche kliniek deed overbrengen. ZWAAR VERKEERSONGEVAL TE ANTWERPEN Maandagnamiddag had op den hoek van de Vlaamsche Kaai en de Pour- busstraat te Antwerpen, een zwaar verkeersongeluk plaats. De 13-jarige wielrijdster Maria Pee- ters, wonende Pourbusstraat, reed ach ter een auto. Op het oogenblik dat een vrachtauto, bestuurd door Vertongen uit Hoboken, den eersten auto wilde voorbijrijden, stak het meisje de straat over. Niettegenstaande een zwenking van den vrachtauto kwam zij met geweld tegen het voertuig terecht. Zij werd zwaar gewond en" in bedenkelijken toe stand naar een ziekenhuis gevoerd. EEN BEWOGEN TOONEELTJE TE LUIK Een opgewonden menigte wil een her berg bestormen. Drie politie-agen- ten gewond Een aantal gedemo- biüseerden aangehouden In een overvolle herberg aan de Rue Souverain Pont, een van de schilder achtigste volkstraatjes van Luik, had een dronken afgezwaaide soldaat heel wat herrie geschept, zoodat de baas hem ten slotte de deur uitgooide. Onmiddellijk had een samenscho ling van opgewonden burgers en gede- mobiliseerden plaats voor het lokaal en het ordewoord werd onder de gedemo- biliseerden doorgegeven dat men de herberg zou gaan plunderen. Uit al de café's en kroegen van de gansche buurt kwamen mannen bijge- loopen die partij kozen voor den bui- tengeworpen gedemobiliseerde, en een dreigende houding aannamen. Zij wa ren ruim een paar honderd, de mees ten onder den invloed van den drank. De politie wordt overrompeld Juist toen de woeste bende zich ge reed maakte om de herberg te bestor men verscheen een politiepatroeltje van vier man die vergeefs poogde de menigte uiteen te jagen Politieversterking kwam weldra aanrukken maar kon niet verhinderen dat een van de agenten ernstig mis handeld werd. De politieagent Du- mont die zijn in noodverkeerenaen kollega wou tejr hulp snellen, kreeg van een soldaat een harden vuistslag op het hoofd. Zijn aanrander ging onmid dellijk daarna op den loop, zpodat het een wilde jacht werd door kronkelende straatjes en steegjes. Ten slotte kon de soldaat toch wor den.'aangehouden in een herberg tan' de rue Leopold. Hij bood heftig weer stand, met het gevolg dat hij met ge weld werd, weggesleept en, jammerli.|c toegetakeld het politiekantoor bereik te. Inmiddels duurden de wanordelijk heden voort in de rue Souverain Pont, waar een van de agenten, zekere De- reydt,overmeesterd was door een twin tigtal personen en herhaaldelijk tegen den grond geslagen werd, terwijl men hem meedoogenloos met vuistslagen en schoppen bewerkte. Een oogenblik leek het wel of de ongelukkige zou ge lyncht worden. Nog steeds was intusschen politie versterking bij gekomen, zoodat men er tenslotte in slaagde de orde te her stellen, waarna anderhalf uur lang po- litie-afdeelingen bleven patroeljeeren wolken breekt... Geruimen tijd verbleef Uilenspiegel te Antwerpen en trachtte zooveel in lichtingen in te winnen als het maar mogelijk was, over al wat er in het land voorviel. Al wat hij vernam, ontmoedigde hem ten zeerste, want hij moest er uit opmaken dat de opstand overal teene- mal gesmoord was en ons land voor goed onder de vreemde overheer- sching den nek boog. De boerenkrijg behoorde tot het ver leden en zoovele mannen en jonge lingen hadden nutteloos den vader- landschen grond met hun bloed ge drenkt. Ik alleen zal er toch niets aan ver anderen,zoo had Tijl moedeloos tot Ne le gesproken... Ik moet den kop in den schoot leggen en wachten op hetgeen de toekomst ons brengen zal... En ik geloof dat ik goed zou handelen een beroep te kiezen en den kost voor ons beiden te winnen... Gij woont hier reeds geruimen tijd, Nele, en we heb ben Pot geenen duit betaald. En nu heb ik hier ook een onderkomen ge zocht... Maar, zeg mij eens hoe ik het moet aan boord leggen... Als ik op de groote baan ben en op Gods genade ieef, zooals ik met Lamme het land heb doorreisd, dan kom ik gemakkelijk aan den kost. Als ik tegen den vijand op trek, dan vind ik zonder moeite mijn brood, en als Goedzak er bij was, dan zorgde die voor den drank Ik ben geboren, Nele, om als vagebond van de eene streek naar de anderen te trek ken, nergens te blijven en aan het toe val mijn bestaan te vragen... Wat kan ik nu toch in deze stad uitrichten Laat ons samen gan, Tijl, de wij- in de straten en alle samenscholingen uiteen drven. Na afloop van de vechtpartij moes ten drie agenten van politie naar het ziekenhuis gevoerd worden. Na ge neeskundige hulp werden zij huiswaarts overgebracht. Zij zullen gedurende verscheidene dagen onbekwaam zijn tot werken. Kletsnoppen Vermeng in een pan een deciliter water en honderd vijf en zeventig gram boter. Laat smelten, en voeg vijf honderd gram bruine suiker, vijftig gram gepelde en gestampte amandelen, en eindelijk vierhonderd vijftig gram meel toe. Bewerk met een houten lepel, juist genoeg om te vermengen, zonder evenwel te kneden. Rol dit deeg tot worstjes ter dikte van uw pink, en ver deel ze in stukjes van een of twee cen timeter. Leg deze brokjes op een met boter bestreken plaat, en laat ze in een tamelijk heeten oven bakken. Leg de gebakken noppen in een droogoven, of zet ze vooraan in den open oven van uw fornuis, om ze een heele nacht te laten drogen. Om ze te bewaren zult ge ze in een blikken doos en in een droge kamer moeten leggen, zooniet worden ze te malsch door de vochtigheid. Dikke wafelen Giet zeshonderd gram meel in een teil. Smelt middenin vijftig gram gist in iets minder dan vier deciliter lauwe melk; vermeng gist en meel, laat on der doek in omvang verdubbelen op een lauwe plaats. Strooi onderwijl vier honderd gram meel op de tafel, en leg midden in een half kilo boter, twee eieren, honderd gram gecristaliseerde suiker, tweehonderd gram honig of glu cose, een koffielepeltje zout, een flink greepje vanielje, drie gram ammoniak- carbonaat en twee gram sodabicarbo- naat. Bewerkt dit alles zeer grondig begin met boter, suiker, honig enz. om eindelijk het meel toe te voegen. Voeg aan dit deeg uw eerste deeg met gist toe, bewerki flink, en voeg einde lijk nog een half kilo parelsuiker toe. Bedek, en laat een half uur rusten. Laat een ijzer met groote gaten (vier op vijf) heet worden, verdeel het deeg in brokken van ongeveer zestig gram, en laat bakken in het evenwel niet a! te heete ijzer bakken. Huiselijke wafelen Smelt, middenin vijfhonderd gram meel, vijftig gram gist in een deciliter lauwe melk, en vermeng met een ge deelte van het meel om een malsch deegje te bekomen; bedek met het overige meel. Laat rijzen, voeg twee gram kaneel, een flink greepje zout en een deciliter en een kwart melk toe kneed dit alles flink en voeg aan het bewerkte deeg honderd vijf en twintig gram boter en eindelijk nog tweehon derd gram parelsuiker toe. Laat in om vang verdubbelen, verdeel in brokken, en laat die in een ijzer met niet al te groote gaten bakken. Warme Vlaamsche wafelen Smelt dertig gram gist in vier decili ter lauwe melk; zorg er voor dat er geen klontertjes overblijven; voeg dan vier eierdooiers, een greepje zout, een goeden soeplepel poedersuiker, een weinig vanielje en een likeurglas goe den cognac toe. Vermeng alles goed, en voeg tweehonderd vijftig gram meel toe. Na bewerking zult ge honderd vijf en twintig gram lichtjes gesmolten boter toevoegen, en eindelijk het tot stevige sneeuw geklopte wit van vier eieren. Laat bakken in een ijzer met niet te groote ruitjes, en dien de warme wafelen op met fijne suiker of met bruine suiker bestrooid. de wereld in. Dat is spoedig gezegd, Nele, maar zoo spoedig niet gedaan... Alleen zou ik dat kunnen en mijne poetsen zouden mij weer door het leven helpen, maar met eene vrouw gaat dat niet Ik dien u tot last Zeg dat niet, Nele... En ik zal u bewijzen dat ik voor u het onmogèlijke weet te doen... Binnen een paar uurtjes zult ge er van overtüigd wezen... Als Uilenspiegel iets wil, dan gebeurt het, hoe moeilijk het dan ook te bereiken is Hij omhelsde teeder zijne gade en wilde de woning verlaten," als Pot bin nentrad en hem op blijden toon zei Er is verandering in de lucht, Tijl... Ze schijnen te Parijs alles veran derd te hebben... De Belgische krijgs gevangenen worden naar huis gezon den... Er is een heel groep op weg naar Antwerpen... Het zijn allen mannen *it den omtrek... Krijgsgevangenn vroeg Tijl... Kon men dan die in het leger der repu bliek niet meer tot kanonnenvleesch la ten dienen Het zullen wel diegenen zijn die armen of beenen werden afge zet, want een volledigen mensch laten de Franschen toch niet los Ze zullen nu wel in de stad zijn... Willen we even gaan kijken... Ze bren gen ons wellicht nieuws mede, goede tijdingen. Beiden gingen naar de Groote Markt waar de losgelaten gevangenen zouden gebracht worden door hun geleide, en daar bepaald in vrijheid worden ge steld om naar hunne haardsteden te vertrekken. k('t Vervolgt)

De Volksstem | 1938 | | pagina 2