Eendracht I - Berchem Sport Aalstefsctie Geschiedenis Laatste Berichten PLAATSELIJK K1EÜWS DE UEPROZENKUS Aan de bevolking der stad Aalst Zondag 9 Oktober 1938, le uur Sportmannen, de strijd om .de eerste plaals. Komt ons elftal aanmoedigen Prijzen der plaatsen Tribuun 9,50 fr. Omheining 6 fr. Volkspl. 4 fr. Werkloozen 3 fr. Kinderen min dan 12 jaar l,oo fr. Een mooi gebaar DE BUITENGEWONE ZITTIJD VAN HET PARLEMENT Brussel, 4 Oct. De socialistische Kamer-en Senaatsgroep vergaderde on der voorzitterschap van h. Fischer en hield zich bezig met de verdaging der gemeenteverkiezingen Sommigen beweerden dat de datum van 9 October moest behouden blijven, waarop Minister Merlot antwoordde dat zulks tech nisch onmogelijk was. De vergadering was het eens om geen bespreking uit te lokken op de ver klaring van eerste minister Spaak in Kamer en Senaat, met betrekking op den internationalen toestand. Wanneer het parlement na de gemeenteverkiezingen opnieuw zal bijeenkomen zal er gelegenheid zijn om de regeering over haar binnen- en buitenlandsche politiek te ondervragen. Ook de rexistische parlementsleden achten het verkieslijk op de uiteenzet ting van den eerste minister geen debat te laten volgen. STORM OP NOORDZEE EN DE KUSTWATEREN Londen, 4 Oct. De geweldige storm over de Noordzee en Engeland be lette de Belgische overzetboot Josephine Charlotte, de haven van Dover bin nen te varen. Het ging aanleggen te Duinkerken om dan nadien te Dover toch te kunnen aanlanden. Vlissingen, 4 Oct. Twee Belgische stoombooten zijn in de Westerschelde gezonken. De bemanning van beide schepen kon gered worden. NAAR REGEERINGSOMVORMING IN TSJECHO SLOWAKIJE Praag, 4 Oct. - De berichten omtrent een spoedige wijziging in de regee- ringsformatie zijn voorbarig. Er zal slechts tot een omvorming van het kabi net worden overgegaan wanneer de onderhandelingen der regeering met de Slawoken zullen geëindigd zijn. GEMEENTERAADZITTING Zitting van den Gemeenteraad heden DINSDAG 4 OCTOBER 1938 te 8 u. 's avonds ten Stadhuize, gewone zit tingszaal. DAGORDE 1 Afstand grond op het Kerkhof. 2) Begrooting voor 1939 van de Kerkfabriek van het H. Hart. 3) Begrooting voor 1939 van de Kerkfabriek van St Martinus. 4) Begrooting voor 1939 van de Kerkfabriek van O.L. Vr. Bijstand. 5) Aanneming 7e klas in de Spaar zaamheidstraat. 6) Aanneming lie klas in de St Gu- dulastraat. 7) Grondaanwervmg in de Kalfstr. (doorsteek Meiboom). 8) Kennisgeving van het besluit der Bestendige Deputatie inzake ver goeding der werkloozen voor de Kermisdagen. 9) Wijziging bediendenreglement. 10 Leeningen Centrale Meisjesschool Werken Siesegembeek Meiboom. 11) Kasoverzicht C.O.O. 1 2 Oninbare. 13Oprichting nieuwe gemeente school op den rechter oever yan den Dender. Kristen Syndikaat van IJ.P.T.T.Z.L. Afd. Aalst. Het werd den lezer langs dezen weg reeds bekend gemaakt dat onze Afd. even als het voorbij filmseizoen een grootschen filmavond op touw zet op Zondag 16 October te 13,30 en te 17 uur, alsook den Maandag 17 October te 1 9 uur. Twee prachtfilmen zullen er afgerold worden, n.l. Shirley Temple in Capitain Janvier en Jackie Cooper in Mon Gos- se. Onbekend zijn deze filmen niet, want in alle bioscopen waai ze werden afgerold, ihochten dezen een grooten bijval oogsten. Beide filmen zijn van onberispelij- ken aard en mogen zoowel van kleinen als volwassenen gezien worden. Prijzen onzer plaatsen zijn als voor heen 5 en 3 fr. Den Zondag 1 6 October zullen er in 't Kollege vanaf 9 uur genummerde kaarten verkocht worden. A. Vinck, Secretaris. Dankbetuiging Eerwaarde Pater Du Four, Jezuiet- Missionaris, die Vrijdag 14 October, naar Indië afreist, dankt van harte de parochianen van St. Jozef, voor hun milde giften, en zal ze in zijne gebeden indachtig zijn. Wegens plaatsgebrek kan het verslag over de indrukwekkende begrafenis plechtigheden van Fonske Van de Mae- le, te Erembodegem, slechts in ons nummer van morgen overgenomen worden Tuinbouwschool van Aalst De opening der school zal plaats heb ben op Zondag 16 October, te 9 uur. De lessen worden gegeven alle Zonda gen van 9 tot 1 1 uur, alsook alle Don derdagen van 17,30 tot 19,30 uur uur 's avonds, in de lokalen van het Koninklijk Atheneum, Graanmarkt. De inschrijvingen worden genomen tijdens de eerste lessen. De waarnemende Bestuurder, Frans D'Haese. DUIZEND FRANK BELOONING, aan de personen die kunnen bewijzen dat Café ((Eendracht» Statieplein, tij dens de mobilisatiedagen zijn gewoon tarief zou overschreden hebben, zooals in zekere geruchten die de ronde doen, beweerd wordt. 750 Isidoor De Lombaert. Bericht. De Burgemeester der stad Aalst brengt ter kennis van de ei genaars dat ze hunne opgeeischte paar den en autovoertuigen kunnen terugbe komen mits er de aanvraag van te doen aan de commissies die ze opgeeischt hebben. De Burgemeester, A. Nichels. «De Koning der Joden Derde Orde van St. Franciscus Van heden Dinsdag tot Vrijdag re traite voor de Derde Ordelingen. Opening heden avond te 7 u. Eiken dag sermoen te 6,30 u. s mor gens en te 7 u. 's avonds Iedereen wordt tot de godsdienstige oefeningen toegelaten. is het nieuwe prachtige werk van R.V. Mortier, S.J., dat zal gecreëerd worden door «Opwaarts», de onvermoeibare tooneelafdeeling van Davidsfonds-Mijl- beek (Aalst). Dit op Zondag 18 en 25, en Maandag 26 December. Wie wat zag opvoeren uit de pep van Pater Mortier, Wie dit, zijn laatste werk, mocht le- zen, Wie de elementen overschouwt, die «Opwaarts» voor het oogenblik de handen sterk ineen slaan, en niets ont zien, verheugt zich in het vooruitzicht van drie opvoeringen, die klaren klank zullen hebben in de rij tooneelpresta- ties van dit seizoen, in de goede Aalst- ersche stede. 14de Vervolg. Hij was juist tegenover Onze Lïeve- Vrouwekerk hij sprong deze schuil plaats binnen, op welker drempel zijne aanvallers schielijk bleven staan. Maar hij zag welhaast dat hij, met één gevaar te ontvluchten, in een veel grooter gevallen was. Inderdaad, niet lang daarna kwamen de overheden der stad, die onmiddel lijk onderricht waren geworden, er die hem van verre verzochten de sa- cristij in te gaan. Zijn besluit was genomen hij zou niet antwoorden op de vragen die hem konden gesteld worden, en hij zou zich Hel is ons een waar genoegen de le- danliingen aan onze medeburgers mede te deelen die wij- vanwege de Militaire Overheid en Soldaten komen te ontvan gen, aangaande het gulharlig onthaal dat hen in onze stad is te beurt gevallen J)e burgemeester en Schepenen dan ken insgelijks dc inwoners voor hunne loffetijkc handelwijze gedurende die da gen van onrust en verschrikking, en drukken den wensch uil dal wij voor eeuwig van die dreigende onweerswolken mogen verlost blijvtn. J)c burgemeester Aalst 3 Okt. 193S ANICHELS BEDANKINGEN. 19de cscadriel vliegwczen Wij soldaten van het 19de escadriel vliogwezen, hebben de Heeren burge meester, Schepenen en-Bevolking der stad Aalst van hnrle'lc bedanken, voor hel gul onthaal dat ieè van wege de bevol king dezer Vlaamsché stad genoten heb ben. Onze oversten drukken insgelijks httnncn hartelijks ftn dank uil tegenover de bevolking der stad Aalst, én voor de genegenheid die er beslaat tusschen Vlaamschs en Waglsche broeders. We ktmnen deze toegenegenheid niet onbetuigd laten doorgaan daarom hei ben we willen onzen hartelijks ten dank uit drukken met het inzamelen eener som voor de goede werken uwer stad. We danken U en de Bevolking nog- muals. (Gel.) Be Soldaten van hel 19e Esbadriel Vlieg we zen. 21s'e Escadriel Lucht vaarthu lptroepen. Bij hun vertrek houden de Officieren OnderofficierenKorporalen en Soldaten van hel 21ste escadriel er aan, het Be stuur en gansch hel personeel der spin nerij uLa Georgië* hunnen harlelijkslen dank te betuigen, voor de welwillende hulp en medewerking verleend tijdens dc moeilijke dagen der mobilisatie. Zij dragen den besten indruk mede van hun verblijft ,en zullen steeds met ge noegen terugdenken aan uwe gulle ont vangst. (Gel.) Be LÜilenan'.-Bevelhebber 'idh hel 21e cscadriel. .lAHi Majoor-Btvdhelber der Hulptroepen van de Luchtvaart Ik ben zeer gel\rf£ig 17 den oprechten dank te nipgen overmaken van de soldaten die in deze moeilijke dagen onder mijn bevel hebben gestaan. Bc bevolking der stad Aalst heeft geen opoffering gespaard om aan onze reserve soldaten een ontvangst voor te bereiden waaraan zij altijd inet veel erkentelijk' heid zullen terugdenken. Dank zij dc welwillende gevoelens van de bevolking zijn wij er in geslaagd tijdig in slaat te zijn desnoods een aanval op ons land te vermijden en alzoo den vrede te behouden. Be bevolking vogral heeft er veel toe bijgedragen de dienstver eis chten der sol daten te vergcmaklaelijken, en daarmede de militaire Overheden grootclijks gehol pen in het volbrengen van hun zware taak Ik kan U ten sh ift mededcelen dal aan de hoogste militaire overheden een zeer vleiend verslag zal worden overgemaakt over de houding van het Gemeentebestuur en de bevolking der stad Aalst. (Get.) Dc Majocr-Ecvelhebber. K-B-V-B- - TERREIN S-C. EENDRACHT BREEDESTRAAT. AALST. Voetbalmatch voor het kampioenschap Eerste Afd. Kaarten te bekomen ten lokale Eendracht Statieplein en in het Café "Stadion'' H. Hartlaan 36 Aalst twee honderd man van de 17e escadrille, die hun intrek hadden genomen in de groote speelzaal van het Sint Jozefscolle ge. Van den beginne af heerschte tus schen studenten, paters en soldaten de beste verstandhouding. Het was voor de soldaten een ongewoon schouwspel te zien hoe de jongens zich rondom hen verdrongen, hen uitvroegen, zich aan hen intererseerden, om dan, bij het eer werk (potten en pannen) gevonden, die jaarteekenden van de VlIIe en de Xe eeuw; en bij het leggen der onder- aardsche goten, werden wapens, Galli sche munten en medaliën van Vespa- sianus en Diocletanus opgedolven. Geen der huidige straten kan nog een flauw denkbeeld geven van de mid- deleeuwsche schilderachtige Kerkhof straat, met als achtergrond de dooden- akker en de «prondelmerct», met hare ste teeken van de bel, uiteen te stuiven,1 lieve trapgeveltjes, gulden pinakels, en zich op minder dan een oogwenk feillooze rijen op te stellen.Toen Vrijdag het heuglijke nieuws van den vrede ver nomen werd, moest de vreugde zich tastbaar uiten, en 's avonds, voor de studie, werd een voetbalmatch belegd tusschen soldaten en studenten. Van beide zijden werd er flinke sport gepres teerd, zonder een enkel moment ruw of zelfs hard spel. Aan geestdriftige sup porters ontbrak het zeker niet, en nie mand kon het den studenten kwalijk ne men, dat voor dezen keer hun steun meer naar de bezoekers dan naar hun eigen elftal ging. Toch konden de studenten, meer gewoon aan samenspel, het ten slotte op het geïmproviseerd militair elftal halen met 4—2. Toen de reservisten heden morgen weer naar huis trokken, werd door lui tenant Polfeys in hun aller naam dank betuigd aan de overheid van het college, en een mooie beker werd aan E. P. Rec tor overhandigd, als aandenken en als blijk van sympathie tegenover college en studenten. Door E..P. Rector werd bij het in ontvangst nemen van dit onver wacht geschenk een ontroerd dankwoord uitgesproken, waarin hij aan de soldaten verzekerde dat hun aandenken met gul den letters in de annalen van het college zou geschreven blijven. Ook bij de stu- denten zal zonder twijfel dit mooi ge baar voor langen tijd het aandenken vast leggen aan die simpele mannen van wie zij geleerd hebben door alles heen hun harden plicht te doen. Aan de mannen van de zeventiende escadrille en aan hun kranige officieren goed heill Het Sint-Jozefscollege. kelijk Godfried van Hindael's degen, dien hij op het moordtooneel gevonden had. Hij wilde zich alléén het J"echt voorbewaren degene te straffen die hij voor plichtig hield, en hij vreesde dat de wraak hem zou ontsnappen, indien hij daarover sprak. Zijne melaatschheid alleen was be rispelijk. ii- Na eene kortstondige beraadslaging met de schouten, naderde hem de meier, op wiens gelaat de droefheid zichtbaar was, en sprak hem met diep ontroerde stem aan. Men had den dienst der dooden over het lijk van Lieven gezongen nu ging men dien zingen voor zijnen zoon die nog leefde Heer Robrecht, de gruwzame Lang nog zullen de soldaten die te Aalst gelegerd waren, zich de vrijgevig heid en de bezorgde mildheid der be volking herinneren. En lang ook zullen de Aalstenaars ontroerd terugdenken aan de simpele dankbaarheid der soldaten in die tragische uren. Op een heel bizondere wijze kwam die wederzijdsche sympathie tot uiting bij de NOG OVER OUDE HUIZEN Wij trekken de aandacht op de wo ning eene der oudste van de stad, van M Jan Van Nuffel, gestaan in de kerk straat, n. 21, rechtover de lijkdeur der Hoofdkerk. Hier, ter plaatse, liep de Hetrwegh, de Via Terana of de Romeinsche Baan, die de volksstam der Katten of Kelten, door de huidige Kattenstraat, bracht naar de voorhistorische statie van den Hunnegem en naar de villa Romana, te Lede, bij hunne Romeinsche bondge- nooten. Hier werd Romaansch aarde- arduinen zitbanken voor de deuren en de druiventakken, die rond de kozijnen der vensters slingerden; ten jare 1560 kende men hier tHuysken onder den Wyngaerten het Renteboek van het Begijnhof vermeldt verscheidene an dere woningen van belang, o. a. de Wilde Gans, Roeden Borch, tPerdekin, de Pelgrim, e. m. a. Het huis is oud. De voorgevel is ge- blanket. Voor dat de Sint Martenskerk bestond, waarvan den opbouw in 1 482 begon, was deze woning reeds gekend: ten jare 1469 werd zij verkocht, door Joost de Smet, onderbaljuw van Aalst, voor 1 7 pond en 8 schellingen groote Vlaamsche munt, aan Adam van Eyne. De overlevering luidt, dat de Hee ren Kanunniken van het Kapittel van St Gorik, hetwelk in de XVe eeuw, uit Haaltert naar Aalst is overgekomen, in deze erve huisvesting hadden. Traditiën zijn taai, hebben een hard leven maar de tijd is lang voorbij, dat zij onvoorwaardelijk verworpen worden, want dagelijksch ondervindt de historicus, dat zij soms een licht straal werpen in menig duister-gebleven geschiedkundig feit... Dat hier, in 1 747 Kanunnik de Dier woonde, en wellicht meer ander heeren van het Kapittel te samen verbleven, kan aan die legende oorsprong geven. Toch hebben wij de zekerheid, dat de Kapittelheeren een weinig overal in den omtrek der kerk gevestigd waren op de Oude Visch- markt, kan. van Pyssote, 1524 in de Klapstraat, kan. Calendries, 1672; in dezelfde straat, kan. Monckhovem 1 767 in de Kerkstraat kan. de Rud^ dere, 1 746 in de Stoofstraat, kan. Pauwelaert, 1750 in de Pontstraat, kan. Nikolaas de Blaer, proost van het Kapittel, 1781, enz. Het Kapittel telde 1 2 Kanunniken, die elk in de abside der Hoofdkerk hunne kapel hadden. Deze stede droeg, in het eerste begin, de benaming van het Wit Cruysken, en ten jare 1747 verschijnt zij als het Cruys, een groot ende schoon huys, zegt ons een Resolutieboek der XVIIIe eeuw. Benevens kanunnik de Dier, in 1 747, kennen wij als vroeger bewoners van het Cruys nog: Martinus t'Serclaes, 1 5 72 Pieter Alboom, 15 79, Michiel de Haene, 1640, en Jan de Dier, 1659, en verders in 1465, al de bewoners der Kerkhofstraat. ('t Vervolgt.) gewillig onderwerpen aan het lot dat kwaal, die op dit oogenblik de bevol- hem was voorbereid. Toen men hem king van een groot gedeelte van Luro- echter beschuldigde eenen der te zijn van de schelmstukken in zijn huis gepleegd, maakte hij zich bekend, daders pa wegmaait, heeft het edel bloed der Gottignies niet gespaard... De smarten, welke gij vroeger te lijden gehad hebt den... Ondertusschen dwingt de plicht ons, de maatregelen te gebruiken welke in dergelijk geval gevorderd worden, en waar gij u des te goedgewilliger aan onderwerpen zult, daar gij, door het leed dat u deze afzondering baart, in zekere mate gelijken zult aan Jezus- Christus, onzen Zaligmaker, die voor het welzijn des menschdoms zware pijnen en bittere vernederingen heeft uitgestaan. Robrecht bepaalde zich met zijn hoofd droevig en gelaten te buigen. Men sloot hem tot 's anderendaags in eene névencel der kerk, opdat hij vandaar zijns vaders lijkdienst kon bij- wonen, die met eene ongemeene prachtten te gedragen en, betrouwen te stel gevierd werd en waarbij zeker de drij len in de liefdadigheid zijner broe- vierden der bevolking tegenwoordig ders, van wie hij slechts met het li- waren. j chaam afgezonderd was, deed hij hem Eene plechtigheid van gansch ande-1 kennen wat hem verboden werd. ren aard, doch even treurig moest de-1 Het was hem verboden zijne le- itleggingen over'al de omstan-en de nog wreedere, welke u bij uwe digheden die zijne terugkomst verge- terugkomst overvielen, zullen heH ze- zeld hadden, behalve van die, betrek- ker bij God in rekening gebracht wor- plechtgewaad, zaten in t midden. De geneesheer der gemeente, met het wet tig onderzoek van des zieken toestand gelast, deeld eerst een verslag mee, waarin hij verklaarde dat de onderha vige over zijn gansch lijf met een me laatschheid was geslagen, die tot een der hoogtste graden van hevigheid ge stegen was. De proost besliste toen de opsluiting des lijders in eene onbewoonde plaats buiten de stad, en,naar gewoonte,vroeg voor dezen droevigen dienst de tus- schenkomst der Kerk. Nadat de officiant Robrecht ver maand had om zich als een goed chris- Kunsttentoonstelling. Kunstschil der Henri Ghysen stelt zijne werken ten toon in de Belfortzaal, te Aalst van 1 tot en met 12 October 1938. opvolgen. XIX. De afzondering prozenkleedcren uit te trekken de wo ning der levenden te naderen; bloots voets te wandelen; door enge wegen te De Lieve-Vrouwekerk was met zwart gaan iemand aan te spreken wanneer behangen gebleven. De overheden, in4deze onder den wind zou zijn; zich' naar eene hoegenaamde menschenver- eeniging te begeven; zich te laven en te wasschen, 't zij in eene rivier, 't zij in eene bron; uit een ander vat dan zijn kommeken te drinken; aan koop waren te raken eer hij ze gekocht had eindelijk, kinderen te streden of hun iets te geven. Vervolgens werd een doodenmis ge zongen. Na de mis las men rond den banneling, die bij den ingang van het koor stond en met een wijd baarkleed overdekt was, de aandoenlijke gebe den welke de godsdienst bespaart voor hen die aan deze wereld niet meer toe- behooren. Dan werd het sein tot vertrek gege ven, en de geestelijkheid, met het kruis aan haar hoofd, trok vooruit, gevolgd van de overheden en den lijder, die al toos in zijn zwart laken gewikkeld was; dit treurig zinnebeeld verborg hem voor aller oogen, gaf te kennen dat er voortaan een rouwsluier tusschen hem cn de maatschappij gehangen was. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 3