SSïÉil WEKT re 9*L VAN UWE LEVER OP- Eèe Versterkte Vredegroet GEKEKOB NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL I Agentschap AALST 1 Keizerlijke Plaafs, 1 -ij De Deviezen- smokkelarij in Italië Hitler licht gewond door een bloemtuil KERKELIJK NIEUWS In Savjefs Husiatid AAAAAAAAAAA 9 October. H. Ghislenus. Bis- cchop van Athene (Griekenland) kwam hij Jangs Rome, over naar Hene gouwen waar hij in 681 stierf. De verplichte verzekering tegen :'!ïk>c. Luid. Dc Kommissie, aan geduid door de rechterzijde van den Senaat voor het bcstudeeren Van het ontwerp betreffende* de verplichte ver zekering tegen werkloosheid, heeft Donderdag besprekingen gehad met vertegenwoordigers van het centraal nijverhcidscomiteit, de katholieke werk gevers, de werkgevers van de Antwerp- tche haven en de christen syndikaten. De bedoelde kommissie wordt voor gezeten door den h. Moyersoen. Graaf Carton de Wiart te Sofia. Graaf Carton de Wiart, voorzitter van de interparlementaire unie, heeft te So fia een spreekbeurt gehouden ten gun ste van het parlementarisme en de de- mokratie. Minister Heymans met verlof in Italië. M. P. Heymans, minister van ekonomische zaken, middenstand en landbouw heeft Brussel verlaten om een tien-tal dagen met verlof in Italië te gaan doorbrengen. M. De Vleeschauwer, minister van koloniën, zal tijdelijk het beheer van het departement van M. Heymans waarnemen. Dank U, beste vriendin, voor Uw goeden raad, Want sinds ik CICHO REI de BEUKELAAR bij de koffie ge bruik, is iedereen voldaan in huis CI CHOREI de BEUKELAAR is geurig, zuiver, smakelijk. Ja, inderdaad, alle huisgenooten getuigen nu: met CICHO REI de BEUKELAAR is de koffie toch nog wat anders De Colon?' -vuuurtoren in San Do mingo. CL de Fan-Amerikaansche conferentie, die in 1936 te Buenos-Ai res gehouden werd, was het besluit ge nomen om ter herinnering aan Chris- toflcl Colombus een groote vuurtoren te bouwen, die in 1942 (bij de vier- honderd-en-vij f tigste herdenkingsdag van de ontdekking van Amerika), kon worden ingewijd. Daar met het werk nu reeds wordt aangevangen heeft het Pan-Amerikaansche comité voor de Columbusfeesten reeds bijdragen ge vraagd aan de 21 Amerikaansche re publieken. De piannen zijn ontworpen door den Engelschen architect j. Cleare, die werd uitgekozen door een internationale ju ry uit dc inzendingen van 453 archi tecten van 48 naties. De monumentale toren, zal gebouwd worden op de Punta Torrecilla, niet ver verwijderd 'van Ciudad Trujillo, de hoofdstad van de republiek San Do mingo. De verhoudingen onder socialisti sche leiders. Luidens Le Soir wordt het feit nog steeds druk bespro ken in socialistische kringen, dat de h. Vandervelde aan den algemeenen so- cialistischen partijraad het inzicht zou te kennen gegeven hebben geen ver nieuwing van zijn mandaat van voor zitter te aanvaarden. Het blad verzekert dat sommigen dit in verband brengen met de meenings- verschillen die den laatsten tijd' ónder socialistische leiders worden waarge nomen naar aanleiding van de regee- ringspolitiek. De motie, aangenomen op de laat- door AUCTOR 1 5 l ste Vervolg En als de consul belogen en bedro gen wordt, niet hoort wat de Belgen vragen, hoe ze verlangen behandeld te worden, dan zal hij ook wellicht dfe burgers verdrukken en hunne hoogste belangen krenken... Hij zal onwetend zondigen, maar de uitkomst zal er voor ons niet minder wanhopig door wezen. Zoo is het. Het is treurig, en ik zie nochtans geen middel om dat te verhoeden. Onze overheden zijn verkocht of door dc vrees medegesleept, en zullen de stem niet durven verheffen. En, deden zij het, dan is het nog niet zeker dat men zou toelaten dat ze tot in het paleis van den consul klinken zou. Onze benarde toestand. Lamme, is nog ver van eene vermildering te be komen, zoolanger hier geen man op staat, die tot Bonaparte gaat en hem cfe oogen opent. Maar wie zal die man zijn Gij kreet Goedzak. Ik Een onbekende, een hout- hakkerszoon uit Vlaanderen Wie zal mij de taak'opdragen Te mid den van het oproer kon ik mij doen gel den, heeft men mij meermaals als lei der aangesteld, maar mij thans naar Pa rijs zenden, om namens ons volk. te «preken, dat zal in niemands brein op komen. Men zou het bespottelijk vin den, een grappenmaker op den consul af te zenden I... Begrijpt ge dat niet?... ste vergadering van den socialistiscfien partijraad, was voorgedragen door oud minicfer H. De Man en gewijzigd na tusschenkomst van den h. Vandervel de. Die motie bevat gelukwenschen voor eerste-minister Spaak voor zijn be leid tijdens de laatste internationale gebeurtenissen. Zonder dat er een eigenlijke stem ming plaats had, werd die motie aange nomen verklaard. Echter niet door al le aanwezigen. De hh. Vandervelde, Buset en Piot zouden uitzondering heb ben gemaakt Men verwacht dat de kwestie op het aanstaande partijcongres weer te berde ^a! komen. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. Da lever moet eiken dag één liter gnl in de Ingewanden uitstorten Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren: het bederft. Kwade gassen doen u»v lichaam zwellen. U lijdt aan verstopping. L'w orga nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen. U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel is een noodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS I'ILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren. wat U er weer bovenop zal heipen. Het zijn zachte plantcnuittreksels, die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de gal bevorderen. Eischt de Kleine Carters Pillen voor de liever. Ia alle apotheken fr. L2.50, Leemten in de Mobilisatie Aangezien verleden week, tijdens het brengen van het leger op versterk ten vredesvoet, zekere leemten werden vastgesteld, hebben de militaire over heden dienaangaande aan den minister van Landsverdediging een lang verslag laten toekomen. Reeds heeft luitenant-generaal Denis besloten dat de toekomstige wederop- geroepenen in burgerspak hunne een heden zouden ver\oegen, aangezien de militaire zoogezegde reiskleedij er te zeer versleten uitziet en aan de weder- opgeroepenen een weinig ordentelijk voorkomen geeft. De kwestie van de huisvesting en de voeding wordt eveneens bestudeerd. Luitenant generaal Denis is voorne mens zich ter plaatse te gaan overtuigen van de verbeteringen waarvoor de hui dige toestand vatbaar is. Andere kwesties zooals deze van de kndeio cn de wedcroproeping der klas sen hebben de aandacht van de leger leiding gaande gemaakt. De voormobilisatic is lijk geweest aan ervaringen, ook wat de reserveka ders betreft. In het departement van Landsverde diging wordt de kwestie van de wer ving der reserve-officieren en onderof ficieren nader onderzocht. Het stelsel van de schoolcompagnie levert niet de verwachte uitslagen op en moet dan ook door het stelsel van de wapenschool vervangen worden. Voor dc reserve-onderofficieren zul len voortaan terugroepingen worden voorzien, welk hun toelaten zullen zich meer en beter in de militaire kennis te bekwamen. Het ministerie van Landsverdediging zal de maatregelen bekend maken,wel ke het schikt te treffen. Er zijn andere mannen, bekwame, be voegde en hooggeleerde lieden, die daarvoor moeten aangesproken wor den... Zij zullen naar Parijs gaan, prachtige redevoeringen uitgalmen, feesten bijwonen, misschien den con sul te zien krijgen en met eerbewijzen overladen terugkeeren En alies zal in Belgie blijven zooals het was Maar, waarom moet men u vra gen naar Parijs te gaan Kunt ge dat niet uit eigen beweging doen, zoó- als ge heel den boerenkrijg door hebt gewerkt Waarom vragen hoe de anderen er over denken Dat hebt ge toch nooit noodig geoordeeld, Uil enspiegel 't Is waar... Ginder kunt ge misschien meer voor Vlaanderen doen, dan ge tot hier toe hebt kunnen betrachten met hon derd maal uw leven op het spel te zet ten en te strijden als een leeuw. Zoo is het. Laat ons naar Parijs gaan. Tijl! Wat zal het baten Gij zult den consul spreken, in lichten ovérreden, hem voor ons arm volk weten te winnen. Ik zal hem misschien niet eens kunnen naderen... Uilenspiegel, zijt gij het die zoo iets zegt Is hel zoover met u gekomen Is het de ouderdom of volslagen ontmoedi ging, die u zoo spreken doet Zoudt gij vroeger ooit gevraagd hebben, als er iets te ondernemen was, of ge er in slagen zoudt Gij--waart daar zeker van, uw genie liet u nooit in den steek, en bekwaamt wat ge wildet Jeugdige overmoed, Lamme. Die tot de overwinning leidde 1... Tijl, laat ons naar Parijs vertrekken. i KAPITAAL FR. 150 000.003 jjaj Alle Bank-en beursverhandelingen ja onder de beste voorwaarden. M Rome, 7 Okt. Na de aanhouding van den markies en de markiezin Godi di Godio en die van den wisselagent Rena'to Saccrdoti, verneemt men thans de aanhouding van den advokaat van laatstgenoemde, Francesco la Cava. Verder is nog een zekere Jalio Burali in hechtenis genomen. Beiden zijn Joden. Ook garaf Benedetto Orta di Torre Uzzone is ter beschikking van het ge recht gesteld. Diens nicht, gravin Gio- vana, zou als tusschenpcrsoon opgetre den zijn bij den deviezensmokkel. Zij zou naar Frankrijk zijn gevlucht. Er worden nog meer aangehoudin gen verwacht. Een strenge verordening uitgevaardigd Hitler is Vrijdag in het Sudetenge- bied naar de Isezettingszonc nummer IV gekomen, die daags te voren door de Duitsche" troepen irïgeriornen was. Vergezeld van Maarschalk Goering heeft de kanselier het oostelijk deel -van deze streek bezocht. De twee staatslieden werden warm toegejuicht door de Sudeteriduitsche bevolking van de streken van Jaegern- dorf en FrcudènthaL Hitler is licht gewond geworden door een bloeir.enruiker die uit de menigte op zijn auto geworpen werd. Op bevel van den Fuhrer werd een verordening uitgevaardigd, waarbij de leiders van de plaatselijke partij-afdee- lingen gehouden zijn, overal waar de Fuhrer voorbijkomt, de toeschouwers alle bloemtuilen af te nemen. De plaatselijke partiileiders worden verantwoordelijk gesteld voor de toe passing van die verordening. Hitler naar d Plitler zal Zondag ::aar Saarbrucken gaan, om het cbrcnzlandtheater» in te wijden. Ongetwijfeld zal hij een groote rede houden over de rjieuwe Duitsch- Fransche vriendschap. De Fuhrer 2al in het Sudetcngebicd door maarschalk Goering worden ver vangen. BISDOM GENT Benoeming De E. H. B. Dc Craene, pastoor te Ste Maria-Liferne, is als pas toor benoemd te Meerendree. Overlijden Men meldt, te Gent het overlijden van. den E. H. A. Wcemaes geboren te Doel den' 1:6 Mei 185 7 en sedert 9 October 1 89 f in verschillende plaatsen als priester-habituant aange steld. Het voorstel lacht me langs den penen kant toe, maar langs den anderen kant gevoel ik dat het niet zal baten Dring nu niet verder aan, Lamme, en laat me nog eens overdenken wat er te doen is... Des anderdaags *s njtorgens nam hij Goedzak onder den arm en troonde hem mede naar het tweede vertrek van Pot's kc-ldcr, waar Nele zich bevond. Zij is het met ueens, Lamme, zoo sprak hij. Over wat v Zij ook wil dat we naar Parijs gaan. Goedzak greep Nëleis hand en drukte ze innig. rt-, Dat is wel van u, Nele En we vertrekker Nu herken ik mijn Tijl Uilenspie gel weer... Wanneer gaan we op reis? Binnen één uur. ja, maar ik heb niets... Tijl onderbrak hem De uitvoering moet dadelijk op het besluit volgen, als men eene ernsti ge zaak wil afdoen... Binnen één uur verlaten wij Antwerpen., Ik zal gereed zijn generaal 1... II. Waarom Lamme de reis naar Parijs betreurde Het was voor Pot niet moeilijk aan D ij en Goedzak de noodige papieren te bezorgen, die voor hen een vrijge leide uitmaakten tot in de hoofdstad van het Fransche rijk... Zij kwamen dan ook zonder veel hinder te Parijs, maar als ze daar wa len, wisten ze niet al te best waar ze /noesten hun intrek nenien. Men zal dadelijk weten, zei Uil enspiegel,dat we Vlamingen zijn en men zal vergen dat we peggen, wat we KATHOLIEKE KANDIDATEN VAN ERPE Nr 3 1 MEULEMAN Richard. 2 BAEYF.NS Jozef. 3 DUQUET Gustaaf. 4 BOELAERT Kamiel. 5 DL NYS Kamiel. 6 MEULEMAN. Jan. 7 DL BRUECKER Oscar. 8 DE SU I 1 ER Isidoor. 9 ROELANDT Michel. 10 VAN WESEMAEL Jan. 11 VERHOEVEN Frans. Maarschalk B'lücher aangehouden Samen met 43 generaals. Bliicher zou in opstand zijn gekomen tegen Stalin Uit Riga wordt langs het D.N.B.ge meld dat Maarschalk Bliicher opperbe velhebber van het Russisch Oostelijk leger zou aangehouden zijn samen met 43 andere generaals. Blucher die te Serdloski in de ge vangenis zit zou een opstand hebben verwekt tegen Stalin. Hij zou namelijk een oproep tot het -leger hebben ge richt waarin Stalin er van beschuldigd wordt de wereldrevolutie te hebben verraden in China, in Spanje en in Tsjecho Slowakije. De heele generale staf van het leger van Blucher. zou eveneens aangehouden zijn. Zes politieke commissarissen zouden gefusiljeerd zijn. Maarschalk Vorosjilov, volkscom missaris aan oorlog, zou aan de zijde staan van Blucher. Hij zou hebben verklaard dat hij zou ontslag nemen als Blucher voor den krijgsraad zou worden verzonden. FAMILIETWIST TE DEURNE De buurt van Deurne Noord werci Vrijdagavond in opschuldding ge bracht door een bloedige familietwist. Het echtpaar D. uit de Plankenberg straat, geraakte in genoemde straat aan het twisten. Het dreigde tot een hand gemeen te komen, waarop de 24 jarige zoon Willy D. wonende Van Loen- houtstraat, het voor zijn moeder op nam en den vader te lijf wilde gaan. Uitzinnig van woede haalde deze een schroevendraaier te voorschijn, waar mede hij zijn zoon niet minder dan ze ven steken toebracht in de linkerlong- streek. Ook de moeder werd aan de borst getroffen. Toegesnelde personen stelden een einde aan het bloedig tooneel. Moeder en zoon werden naar het Stuivenberg- gasthuis overgebracht, alwaar de toe stand van den zoon zeer zorgwekkend geoordeeld werd. De moeder kon na verzorging huis waarts keeren. Vader D. werd aange houden. VREESELIJKE DOOD VAN EEN VROUW TE LUIK Een vreeselijk ongeluk heeft zich voorgedaan langs de lijn van den buurtspoorweg Luik-Bassenge-Genk. Een dame welke in de tram had had plaats genomen met bestemming naar Heure-le-Romain, wou langs den verkeerden kant uitstappen, even voor de aankomst in deze gemeente. Zij viel, werd met haar, kleederen door de wielen gegrepen en een vijftiental me ters meegesleurd. Toen men de onge lukkige vrouw kon ter hulp snellen,had zij reeds opgehouden te leven. Het slachtoffer droeg geen enkel identiteitspapier op zich. Het parket van Luik stapte ter plaatse af. hier komen uitrichten... ik kan toch be zwaarlijk bekend maken, dat ik Napo leon Bonaparte wensch te spreken, om hem mede te dcelen, hoe zijne landge- i.ooten het in België aan boord leggen.. Dat zou voldoende wezen, denk ik, om ons op het droge te brengen en wie weet of we er in de eerste jaren zouden afgeraken Ik heb het u te Antwer pen willen doen verstaan Lamme, en ik zeg het nog eens, dat het eene dwaze streek is die we hebben uitgestoken Wc zullen er spijt van hebben, beste makker, groot spijt ik begin dat nu ook in te zien... Als we terug naar de Scheldestad ver trokken Neen, als ik iets aanvat, breng ik het ten uitvoer, of ik tracht ten minste zoover te geraken. Ge kent mijn ken spreuk als ik scheep ben, wil ik va ren Maar als ge nu van te voren weet dat ge niet slagen zult Dat wist ik te Antwerpen ook, en 't is op uw aandringen, op den raad van Nele, dat ik de reis heb onderno men. Dat is zoo, maar ge kunt nu op mijn aandringen terug naar de Schelde stad vertrekken. Uilenspiegel keek zijn gezel een paar oogenblikken aan, om dan in lachen uit te barsten. Ge zijt uw gewicht waard in ou de assignaten, beste Lamme Waarom vroeg de andere, met een bedrukt gelaat, waarop de grootste verbazing te lezen was. Waarom Wel, omdat ge mij ja ren lang hebt vergezeld, en mij nog niet eéns kent. Hoedat Kan het nu toch in uw brein van Behoud Uw helderen lach en Uw rc'fverlrnuwen. Cebrui"k zooals miliioencn anderen Wrig- ley's Kauwgom. Het bevordert de spijsvertering en kalmeert dc zenuwen. Zorg er voor r,leeds Wrigley's bij de hand te hebben, op straat cn thuis. Kinderen zi)n ei dol op. Grool in waarde Jaag in prijs. {J |JV AUTO BOTST TEGEN ELECÏRI- SCHE PAAL TE KORTENBOSCH Omstreeks halfdrie Vrijdagmorgen werden de bewoners van den Hassek- schen steenweg in de omgeving van de pastorij te Kortenbosch. opgeschrikt door een geweldigen slag gevolgd door een gekraak van belang. Een hecren- auto was op een electrische paal ge botst. De wagen was bestuurd door den garagist Baus van Hasselt. Gerardstr. die uit de richting van St Truiden kwam. Aan de basiliek is een gevaar lijke draai. Daar had de wagen wel licht te groote snelheid of was er de fect aan het stuur gelijk de voerder verklaarde. De wagen zat weldra in de gracht bezijden den weg. Daar ging hij met alle geweld tegen een electrischen betonpaa! aanbotsen, die overknakte. Door den schok geraakte de auto weer uit de gracht om bij het verder bollen er opnieuw in terecht te komen, vrijwel gansch vernield. Juist zakte hij voor de tweede maal terug in de gracht toen de paal vlak achter den wagen met groot gedruisch op den steenweg neerviel. Het verkeer was er door belemmerd en de kabienwachter Van Wellen werd inderhaast opgeroe pen om de baan weer vrij te doen ma ken. De inzittende voerder en M. en Mevr Robert Van Hasselt waren ernstig ge kwetst aan aangezicht, handen en bee- nen. Door een voorbijrijdenden auto werden allen naar Hasselt overge bracht, terwijl de voerder de komst van de rijkswacht van S. Truiden moest afwachten, om zich achterna door een dokter te doen verzorgen. De auto was geweldig toegetakeld en werd in den voormiddag wegge haald. Het heele net was zonder stroom Toch hoopte de dienst voor den vol genden avond weer klaar te zijn met een voorloopige leiding. RODEX jsdaarenboven ook doode- lijk voor ratten en muizen, maar onschadelijk voor huis dieren en pluimvee. Lamme* Goedzak opkomen, dat ik niet alles gewikt, geschikt en gewogen heb, eer ik besloot naar Parijs te vertrek ken Hoe kunt ge nu toch denken dat ik er niet zeker van was opgewassen te zijn tegen de taak, die mij hier wacht? En met hèt ernstige gezicht van de we reld, stelt die kerel mij voor terug naar. Antwerpen te reizen Neen, Lamme, 'aat me maar eens deugdelijk lachen Zijn gezel was geheel uit zijn lood geslagen. Ik stelde dat voor, omdat ge spijt hadt hier gekomen te zijn. En ge meent dat Zeker. Welnu, ik zal u toonen dat ik overal tot mijn doel weet te geraken. Als de Fransche overheden wenschen te weten wat wij komen doen, dat zal ik hun een kool stoven, die ze met veel plezier zullen zien toebereiden, dat be loof ik u En, als ze ons gevangen zetten, zooals gij daareven liet verstaan Dan zal dat misschien een middej vezen, om tot bij den consul te komen. Ge moet uit alles partij weten te trek ken. Ze waren eene herberg binnengetre den en hadden een beker wijn besteld. Dat is toch een lekker drankje, zei Uilenspiegel en dat zal u wel met Parijs verzoenen. Als nu de keuken ook niet slecht is,dan .zult gij het hier wel gewoon worden. Misschien, want ik heb erge maagpijn. *1 Vervolgt,

De Volksstem | 1938 | | pagina 2