5989 Kaf,'Socialisten be stormen het paleis van Kard. ïunifzer te Wees en 'GEKEkSS nieuws üonegiiiiatieiijsf vasrde Gemeenteverkiezingen van 16 October 1938 KRE'STEHEEI, steetsf ©iidap ns*. Het Leven van UILENSPIEGEL 10 October. H. Franciscus Borgia Geplaatst aan het hof van Keizer Karei in Spanje werd hij zekeren dag fot in zijn diepste vezels geroerd door uitwerksels van den dood op het stoffe lijk overschot der keizerin. Hij trad in de orde der Jezuïeten en hield zich on ledig met predikatie en studie .(^^1 eeuw 11 October. H. Gummarus Na jarenlang verblijf aan het hof van Pepijn, Koning der Franken trok hij zich terug in de eenzaamheid. Hij stierf in 774. Radiorede van den Paus op 18 Octo ber. Ter gelegenheid van het Natio naal Eucharistisch Kongres der Veree- nigde Staten in Nieuw Orleans van 1 7 tot 20 October, zal de H. Vader een boodschap tot de kongressisten voor de radio uitspreken. Deze uitzending zal geschieden over Radio Vaticana op Dinsdag 1 8 October, des avonds om 1 9 uur 30 (Midden-Europeesche tijd) Invoer van Varkensvleesch. Het ministerie van economische zaken, mid denstand en landbouw deelt mede, dat in verband met de plotselinge prijsstij ging van de varkens, een kontingent van 200.000 kgr. toegestaan wordt voor den invoer van versch varkens vleesch, gedurende de maand October. Dit met het doel den prijs van het varkensvleesch ecnigszins te doen da len. Adolphe en Adolphine treden van avond te 2 1 u. 15 op in het paleis van Schoone Kunsten tc Brussel voor Solo. Luister naar de heruitzending door*Ra dio Luxemburg. Beenderen van een voorhistorischen neushoorn in Rusland gevonden. ln de republiek van de Wolga-Duit- schcrs, behoorendc tot de Sowjet-Unie, zijn bij de rivier Karaman beenderen ontdekt van denneushoorn, Elasmothe- rium. Van dit in den tijd van het Dilla- nium levende dier kende men overblijf selen, die in het begin van de 1 9e eeuw en later zijn gevonden in verschillende deelen van Europa, ln 1878 vond men in de Wolga een goed bewaarden sche del. Het dier had vermoedelijk een lengte van 3 tot 4 meter. Dc tanden waren anders gevormd dan bij den rhinoceros. Zij bestonden uit gewonden plooien van email en de aan 't Grieksch rmtl^»^» „l~. ma, bewerkt metaal en therion, dier is op dit gebitskenmerk gegrond. De sa ge van den eenhoorn herinnert ver moedelijk aan dezen neushoorn uit den Steentijd. Afgifte van drukwerken en nieuws bladen gedurende de verkiezingsperio de. Het Postbestuur kan er absoluut niet voor instaan dat de dagbladen en drukwerken zonder adres voor Zondag 16 October zullen uitgereikt worden dan onder de uitdrukkelijke voorwaar de dat bedoelde poststukken afgege ven worden op Vrijdag 1 4 dito voor 1 6 Een merkwaardige oorlogsherinne ring. ln een gieterij te Verona is men bezig een klok te gieten voor Ro- vereto, welke gewijd zal zijn aan de ge sneuvelden uit alle landen uit den groo- ten oorlog. Er zijn kanonnen uit Enge land, Frankrijk, Belgie, Zuid-Slavie, Rumenie, Polen, Portugal, Italië en an dere landen naar Verona gezonden om tot klokspijs versmolten te worden. De nieuwe kjok zal een géwicht krijgen van 16 ton, bij een middellijn van drie meter en een hoogte van drie meter. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft water uit de historische stroo men Warsar, Drina, Sau, Morava, Jor- daan, het meer van Ochrida en het Do- rianmeer laten komen, welke naar Ro- vereto gezonden, met water van de Pia- ve zullen dienen voor de wijding van de klok. Reeds een jaar onderweg. De ijsbreker «Edov» die met een beman ning van 15 leden sedert October 1937 naar de Noordpool afdrijft, be vond zich op 1 Oktober laatstleden op een afstand van 374 mijlen van de pool, of 84 gr. 13 Noorderbreedte en 1 38 gr. Oosterlengte. Dit is de hoogste breedte totnogtoe door een schip bereikt. In 1895 bereik te de «Fram» slechts 83 graden. De ijsbreker heeft levensmiddelen en brandstof voor twee en een half jaar. GESTOLEN RENPAARD VOOR 39.000 FR. VERKOCHT AAN PRINSES JULIANA Londen, 9 Okt. Prinses Juliana van Nederland heeft onlangs een be kend renpaard gekocht, namelijk ((Mi crobe», waarvoor zij 275 p. sterling (iets meer dan 39.000 fr.betaalde. Thans zou gebleken zijn dat het paard cloor den verkooper gestolen werd. De gewezen eigenares, een Engelsche met name miss Lethbridge, heeft name lijk een klacht ingediend bij het Engel sche gerecht. Zij verklaarde inderdaad, dat negen paarden uit haar stallen bij Parijs wa ren weggehaald, terwijl zij op reis was in het buitenland. STAD AALST DE HERT Pedro, Advocaat, lcath'. D'I-IAESE Albert, Advocaat, V.N.V. HERMANS Léo», Advocaat, Rexïst. SCHELFHOUT Julius, Dokter, kath. Mev.GRAVEZ-HAEGENS, V.N.V. BASTIAENS Alfons, Syndicaatleid.kath. DANCKAERT Emiel, landbouwer kath. BOCQUE Victor, handelaar, V.N.V. SAEY Marcel Advocaat, kath. VANNUFFEL Gustaafjbifrn'al.VNV CALLEBAÜT Frans, arbeider, kath. DE BRAÈANTER Jozef, hand., V.N.V. BORREMAN Jozef, nijveraar, kath. PODEVYN Jozef, bediende, V.N.V. SCHOUPPE Louis, landbouwer, kath. DE WIN NE Oscar, arbeider, rexïst. DESOMER Philemon, handelaar, kath. RASSCHAERT Juul, vakbenfll., V.N.V, BOSTEELS Gustaab nijvcraar, kath. DE NÉVE Jan, behanger, V.N.V. KEYMEUL-EN Léon, rust machin.kath. EECHAUT Lcon. behanger, kath. VAN MOSSEVELDE Frans; hand. rex. door AUCTOR 1 52e Vervolg Wat hebt ge Maagpijn Als dat waar is, moet ge maar dadelijk uw testament laten opstellen, 't Is dan hoog tijd. Mijn testament Zeker, want als de maag van Lamme Goedzak niet meer dag en nacht op 't appel is, dan zal hij er niet lang meer loopen... Ik kan mij u voor stellen, zonder armen, zonder beenen, desnoods zonder kop, als uw mond er nog is, maar met eene zieke maag, neen, dat is niet mogelijk Spot niet, Tijl, want maagpijn is eene zeer erge kwaal. Tijl bestelde nog twee kruiken wijn. Ik zal uw geneesheer zijn. Lam me. Zie daar komt men met de genees middelen. Ze hadden luidop gesproken, daar zij er zeker van waren dat niemaifi der aanwezigen een woord Vlaamsch ver stond. Dat was nu echter niet het geval, .want aan de tafel naast die van hen, zat een welgekleed jongeling, die dade lijk scherp had toegeluisterd en geen woord van hunne samenspraak liet ont snappen. Hij stond recht en naderde het twee tal. Burgers, zoo nam hij het woord met een sterken Brusselschen tongval, spreekt niet zoo luid als gij geheimen hebt te vertellen, want er loopen hier meer menschen rond die Vlaamsch ver staan Tijl en Lamme keken verrast op. De eerste antwoordde Wees gedankt voor uwen wijzen raad, burger, maar wij hebben malkaar VOOR DE ZALIGVERKLARING VAN PATER DAM IA AN Zes melaatschcn, twee Mormonen en vier katholieken, die Pater. Damiaan ge kend hebben, toen hij op Molokai werkzaam was, hebben getuigenissen omtrent zijn leven afgelegd voor de rsx-i ke11j ite KéCfilD'alïR"," dié KCT enaiKT bezocht, om bewijzen te verzamelen voor het helfdhaftige leven van Pater Damiaan. Het onderzoek werd geleid door Mgr Alencastrc, Apostolisch Vicaris van Hawai. Een van de getuigen was een bootsman, die Pater Damiaan re gelmatig van de eene nederzetting naar de andere bracht. Deze man heeft dik wijls de PI. Mis gediend bij Pater Da miaan. Vijf en veertig jaar lang ver toeft deze man reeds op het eiland, en hij werd door de vreesdijkc melaatsch- heid aangetast, toen hij met Pater Da miaan zijn rondreizen over het eiland maakte. Aan zieke en gebrekkige kiezers De zieken en gebrekkiger., die wen- i schen naar het stembuteel gevoerd te worden, dienen aangemeld to worden, bij den heer Antoine De Hert, Brussel- schestraat, n. 2. De tegenstellingen tusschen de na- tionaal-socialistische overheden en de Oostenrijkschc katholieken zijn plotse ling opgevlamd en hebben Zaterdag avond aanleiding gegeven tot woeste tooneelen. Omstreeks half négen is het tot een aanval op het paleis van kardi naal Innitzer gekomen. f Uk* vcrscmlfige richjngcrï kwamen rond dien tijd een duizendtal betoo- igers aangestormd en verzamelden zich 'voor en om het huis vfjm den kardinaal. Gedurende tien minuten werd toen een onafgebroken aanval cp het aartsbis schoppelijk paleis gedaan, waarbij ach tereenvolgens alle ruiten werden inge worpen. Ten slotte werd de huisdeur in- I gebeukt. De aanvallers stieten dreigende kre- j ten uit, zooals «Levert ons den zwar- 1 ten hond Inriitzer uit. j De politie en militairen bevonden I zich wel in de omgeving, dóch deden geen poging om het oproer te bedwin- !gen. Blijkbaar voelden zij zich nume riek te zwak. Kort daarop werd het optreden der menigte nog driester. Het aantal betoogers was intusschen g'estegen tot omstreeks vijf duizend. Jeugdige heet hoofden brachten ladders aan,en klom men daarlangs tot aan de bovenste ver dieping. Hier verschaften zij zich toe gang door de ingeworpen vensters, waarop zij een ware verwoesting aan richtten. De overige ruiten werden eveneens ingeslagen. Het meubilair werd naar buiten geworpen. Buiten joelde de opgewonden me nigte, kreten werden gehoord zooals «Weg met Innitzer, dood aan alle priesters». De tijd verliep, en tegen ne gen ure begon men uit de vensters ook electrische Lampen, schilderijen, enz. naar buiten werpen. De menigte buiten stapelde dit alles op tot een grootc brandstapel tusschen het paleis en de Stefansctom, en die spoedig in vuur gezet werd, en een ge weldige hitte ontwikkelde. Tot ver in den omtrek was de gloed te zien. Doch op dit oogenblik trad de poli tie met kracht tusschen beiden. Zij drong door de oproerige menigte heen en wist de hoofd- en zij-ingangen te be zetten. De weg werd afgezet en lang zaam werd de menigte verdreven. Ook de plunderaars, die in het palcis door gedrongen waren, werdén verjaagd. Kardinaal Innitzer niet gekwetst Tijdens de bestorming van het paleis werden talrijke partijgangers van den kardinaal afgeranseld. In strijd met de geruchten als zou kardinaal Innitzer door glasscherven gekwetst zijn, wordt vernomen dat hij niet werd getroffen en zich nog steeds in het paleis bevindt. De brandweer kwam ter plaats en doofde het vuur. 1 waalf ambulancies moesten zorgen verleenen aan de ge kwetsten. De Engelschman Bryan, korrespon- clent van de «Times», werd bij misslag aangehouden en twee uren later in vrij heid gesteld. Te middernacht was de orde rond het bisschoppelijk paleis hersteld. Agenten bleven nochtans in de om liggende straten patroeljeeren. Rijkskommissaris Burckel heeft krachtdadige maatregelen tegen de schuldigen getroffen. Zij zullen voor dc rechtbank worden gedaagd en nadat zij hun straftijd hebben uitgezeten, naar een koncentratiekamp worden overge bracht. De onlusten ontstonden na een plech tigheid in de St. Steianuskerk, waar de kardinaal zelf had gepredikt. Bij den uitgang werd kardinaal Innitzer door katholieke jeugdgroepen, toegejuicht. Dit leidde tot een tegenbetooging van Hitlenaanschc jongelieden, dié den kar dinaal smaadden en tót een stormaan val op het bjsschoppeliik paleisover gingen. 7 T TWEE ONDEROFFICIEREN VERONGELUKT TE VELTEM Zondagmorgen werden in de gevaar lijke bocht van den weg Brussel-Leu ven, nabij den St. Pietersberg te Vel- tem, op een 3-tal meters afstand van el kaar, de afgrijselijk verminkte lijken j aangetroffen van twee onderofficieren j van het 8e linieregiment in garnizoen te j Brussel. I Aanstonds werd de plaatselijke rijkswacht verwittigd, die spoedig een 'onderzoek instelde en de krijgsoverheid i verwittigde. De jonge militairen werden geidentificeerd als zijnde André Karei j Servais, geboren te Chaumont-Gistoux, j op 24 Januari 1917 en joz. Leon Mor- j reau, geboren te Bossut-Gottechain, op 28 Juni 1917, beiden ongehuwd. Hun voertuig is in de bocht, die ze wellicht te laat bemerkten, tegen een zware boom terechtgekomen. Het werd vernield en lag omtrent zeven meter {verder op het linkerfietspad. Dc arm bandhorloge, die Servais droeg en die vernield werd, wees 3 uur. Vermoede lijk had dan het vreeselijk ongeval plaats. De lijken werden per Roode Kruisauto naar het Leuvensche krijgs- gasthuis overgebracht. VERKEERSONGEVAL TE EEKLOO Zondagavond te 7 uur botste dc fa milie-auto van P. De Naek, uit Mortsel, waarin zeven personen gezeten waren tegen een der lichtsignalen op" de Markt. De echtgenoote en het 3-jarig zoontje liepen hoofdwonden op en Wer- den verzorgd in de apotheek A. De Jaeger. Dè auto was beschadigd het lichtbaken was tot tegen grond afge rukt en buiten gebruik. EEN AUTO OP HET VOETPAD TE ANTWERPEN Op de Keizerlei, ter hoogte van de Van Ernbornstraat, had Zondagavond eeni ernstig verkeersorf geval plaats. Tweepersonenutos kwamen in bot sing, zoodat een dezer gevoerd door zekeren V., uit Hoboken en waarin ook zekere Gaston Van de B. had plaats ge nomen op het voetpad terecht kwam. Twee voorbijgangers werden aange reden en gewond aan de beenen. Zij werden naar het ziekenhuis evenaio V. en Van den B. overgebracht. Deze laat ste had een lichte hersenschudding op- gelcopen, en is er ter verpleging geble ven. De drie anderen konden huis waarts keeren. nu wel juist geen geheimen toe te ver trouwen. Kortaf werden die woorden gespro ken. Verschooning, burgers, zei de jongeling, maar het doet goed aan 't hart in den vreemde de moedertaal te hooren, en dat wekt ook dadelijk sym pathie voor de landgenooten die ze spreken. Daarom heb ik naar uwe woor den geluisterd en was ik zóo vrij u toe te spreken. En hij ging terug naar de plaats die hij verlaten had. Ik geloof dat gij ongelijk hebt, zoo fluisterde Goedzak zijnen makker toe, dien man zoo kortweg af te sche pen. I Wij kennen hem niet, antwoord de Uilenspiegel op denzelfden toon, en niémand zegt ons, dat het geen spion is... Vergeet niet, dat wij hier niet voor-1 zichtig genoeg kunnen zijn. Zeker, maar hij zou groote diens ten kunnen bewijzen, als hij een eerlijk man is. Inderdaad, maar ik heb tot heden j toe het middel niet gevonden, om op 't' eerste zicht iemand te schatten op dat gebied... Wie zal ons zeggen of wij in hem desnoods vertrouwen zouden kun- nen stellen i Dat is zoo... Wij zullen wel op onze eigen bee nen komen waar wij wezen moeten... Nog een beker voor uwe zieke maag Ja, want de wijn warmt ze op en doet de pijn verdwijnen... Zij praatten nog over 't een en ander j en ontboden den bediende om hem te vragen of- ze daar ook den nacht kom den doorbrengen. Neen, klonk het antwoord, maar vier huizen verder, in de herberg waar uithangt «Au Cochon d'Or», zult ge goedkoop een zacht bed vinden. Dan zullen wij daar eens gaan zien, zei Tijl, die het gelag betaalde en met Lamme wilde heengaan. Maar op dit oogenblik stegen luide kreten in de gelagzaal op en onze twee helden bemerkten dat een hevige woor denwisseling was ontstaan tusschen den jongeling die hen in 't Vlaamsch had aangesproken, en een ander verbruiker die radbespraakt scheen en in 't Fransch een aantal scheldwoorden uit braakte, vergezeld van tal godlasterin gen. De Brusselaar scheen echter ook al lerbest met de taal van Co^neille be kend te zijn, want even snel en even zweepend rolden de woorden uit zijnen mond. Dat duurde slechts enkele oogenblik- ken tot de '/laming wellicht dieper ge troffen door hetgeen de Fransehman hem nu verweet, zijnen tegenstrever een vuistslag in het gelaat toediende, met zooveel kracht, dat het bloed de man uit neus en mond sprong- De getroffene deinsde een paar stap pen en kromp als het ware ineen, zoo als eene kat die een sprong gaat wa gen. Dc omstaanders keken het spel na, zonder te roeren, als liefhebbers die eene bokspartij te aanschouwen krij gen. Ook Uilenspiegel en Lamme waren het twistende paar genaderd en ^tonden in den kring toeschouwers, die zich rond de vechters hadden geschaard. De Fransehman was op 't punt toe te springen op zijnen tegenstrever, die hem met gebalde vuisten afwachtte, toen Uilenspiegel opeens bemerkte dat de zoon der republiek een mes in de hand had, dat hij ongemerkt had ge trokken. Dat is laf kreet Tijl, en met één sprong stond hij naast den verbluften man en gaf hem een hevigen, slag op den arm, zoodat het waperj op den grond viel. De toeschouwers, die nu ook be merkten dat de kerel zijn vijand met een mes had willen te lijf gaan,: lieten een luid gemor hooren. Werpt dien lafaard aan de deur riep Tijl... Hij mag niet vechten met een eerlijk man 1 Deze woorden waren voldoende om de menigte tot handelen te bewegen. Verscheidene handen werden in de MOORDPOGING TE ANTWERPEN In een herberg aan de Plantinfcaai te Antwerpen geraakten tijdens den nacht eenige dronken verbruikers verwoed aan het twisten. Weldra ontstond een gevecht zoodat de herbergier besloot zekeren Frans Van Hul, uit Haasdonk, en dezes neef aan de deur te zetten. Na eenigen tijd verliet ook de 27-ja- rige Jan Van Luyck, afkomstig uit Lier en wonende Lepelstraat, 1 3, te Antwer pen, de herberg. Pas was hij buiten of hij werd overvallen door een man die met een mes gewapend was en hem een vreeselijken steek toebracht in den buik, zoodat de ingewanden bloot kwa men. De ongelukkige zakte in een bloedplas neder terwijl de dader de vlucht nam. De gewonde werd door de inmid dels toegesnelde politie opgenomen en naar het Stuivenberggasthuis overge bracht. Zijn toestand is zoo zorgwek kend dafe-hij nog- niet kon onderhoord wórden. Dadelijk koesterde men zware ver moedens ten opzichte van Frans Van Hul, die opgespoord werd en werd aan getroffen in een herberg aan de Kleine Tunnelplaats.. Hij werd ingerekend en ondervraagd. Van Hul, die ontslagen was uit een bijzondere instelling waar hij geruimen tijd onder toezicht ver bleef, loochende hardnekkig iets met deze moordpoging te maken te hebben. Hij was echter nog in het bezit van het bebloed mes dat aangeslagen werd. Van Hul werd opgesloten en Zondag door den h. onderzoeksrechter Schuer- mans onderhoord. richting van den Fransehman uitgesto ken. Hij werd vastgegrepen, en na eenige slagen en stampen ontvangen te hebben, op straat geworpen, waar hij een paar meters ver rolde, haastig op krabbelde en de vlucht nam. 't Vervolgt,

De Volksstem | 1938 | | pagina 2