FAKKELOPTOCHT LEVE DE CONCENTRATIE Voor een Iiristelijk, Vlaamsch, democratisch bestuur 12 Marcheert vanavond mee in den Het moet een massale* alles-overweldigende manifestatie worden I Nog enkele dagen en de zege is aan ons Hoezee Vergaderen op da Groote fclarkt on 7.3SO u* VREDE!VREDE Woensdag OCT. 1938 HOUDT DEN DIEF BEWIJZEN WAT VASTSTAAT STRIJDT, Werklieden, Middenstanders, Loeren ea Burgers, Nog eenige dagen 't Is niet te veel om eene stad te winnen I 't Is genoeg, indien wij het willen Katholiekenin t gelid Van af heden moet gij gansch ten dienste staan der katholle- lieke zaak Volgt onze vergaderingen Stapt mee in onze stoelen Maakt propaganda van man tot man. Ten strijde - en ter zege NUMMER XXXXIIIIe JAARGANG NUMMER 2] G Drukker-Uitgever J. Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD Publiciteit buiten het Arrondissement AAUST Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan, 13, te BRUSSEL Rue de Richeleu, PAKIJS Vrede I Vrede zingen de socialisten in alle tonen. Zoo bijna of het ver zekeren van den vrede van hen heeft afgehangen. Maar zij die in de laatste weken de internationale rubrieken in hun dagblad hebben gevolgd, weten het beter. H. AURELIA IZoa op 6,07 af 17,07 L. K. 16 N. M. 23 I>E VEItlüVDIXG Brussfi,- Eindhoven Wij hebben gisteren verslag uitge bracht over de inwijding van de recht- streeksche spoorverbinding tusschen Brussel en Eindhoven. Deze prestatie wordt als zeer beteekenisvol aanzien in de toenadering tusschen Belgie en Ne derland. Minister Marck aan wien deze tot standkoming grootelijks te danken is verdient den dank van de handelswe reld want deze vooral zal bij deze nieu we verbinding baat vinden. Terecht werd ook hulde gebracht aan <v '-minister Van Isacker. Van Hollandsche zijde was een tal rijke afvaardiging naar Brussel geko men om de inhuldiging bij te wonen. De Nederlandsche gasten lieten zich voor het Noordstation fotografeeren. 't Is deze fotó die we hierneven afbeel den. Dit alles in aandacht nemende, zijn we gerechtigd de vredesgezindheid der socialisten in twijfel te trekken. 't Staat immers vast dat het sluiten der internationale overeenkomsten te Munchen tegen hunnen zin gebeurd is. Ze hadden liever gezien dat de po gingen van Chamberlain en Daladier schipbieuk hadden geleden, hopende dat een oorlog Duitschland en Italië klein hadden gekregen. Maar wat bloed en wat ophoopen van puin hadde dit niet gekost aan het arme Europa, en hoe bitter waren de naweeën niet geweest Waarlijk, de prijs om den politieken wrok en den haat der socialisten te bevredigen was te boog gesteld. En dan. hun onvaderlandsche verlangen om zoo noodig onze grenzen open te zetten voor de Fransche krijgsmacht! Op gevaar af Belgie ten prooi te wer pen aan het oorlogsmonster onzen grond opnieuw te bemesten met het bloed van tien duizenden jongelingen en mannen al wat wij sedert 1918 konden herbouwen en herstellen, opnieuw te zien neerhalen sloopen, vernieti gen Dit verlangen om den geesel des oorlogs in ons land te roepen, werd open lijk ui'gedrukt door socialistische voormannen als de Brouckère, Rolin en honderd andere. En zelfs hun hoofdman, Vandervelde, stond in dit opzicht niet zuiver in zijne schoenen. Dat is een openbaar geheim. Ze zwijgen dan over vrede, de socialisten. Want ze spelen een afschuwelijke comedie, wanneer ze gebaren in 't krijt te treden als kampioenen voor den vred;. 25 CENTIEMEN - Telefoon 114. Bank Bulding-Kingsway, 20 LONDEN, W, C. 2, Want zoo we voor 't oogenblik verlost zijn van de nachtmerrie eens alge- meenen oorlogs, hebben we dat toch niet te danken aan de socialisten, en nog minder aan hun afstammelingen, de communisten. Waren de diplomaten en de verantwoordelijke staatslieden de richting ingegaan hun door de roode partijen aangewezen, Europa stond op dit mo ment in vuur en vlam. Immers, eischten zij niet van Engeland en Frankrijk dat ze niets zouden toe geven. Op wat hadde die roekelooze hardnekkigheid uitgeloopen De vraag stel len is ze beantwoorden. De comedie welke de socialisten thans spelen tegenover het volk, dat den oorlog vreest en verafschuwt, herinnert aan de gewone doenwijze van zekere schurken, die wanneer ze hunnen slag hebben geslagen, het hardste roepen „Houdf. den dief ten einde de aandacht van hen af te wenden en de ver volgers op een dwaalspoor te sturen. Wanneer ze nu, de socialisten, alles trachten te overschreeuwen door hun vrede-geroep, dan gebeurt dit om den leelijken indruk te vervagen, teweeg gebracht door hun maandenlang sturen in 't vaarwater van den oorlog. Ware dit gebeurd, dan hadden Italië en Duitschland op hunne beurt inge grepen; en de oorlogspoppen waren aan 't dansen gegaan, Gelukkig kon En geland de Fransche Volksfrontregeering tegenhouden op de helling op dewel ke zij aan 't afglijden was, en zoo bleef het Spaansche bloedbad gelocaliseerd. Maar 't heeft zeker niet aan de Francche roode partijen gelegen dat aan dient kant de vrede bewaard bleve en gezien onze socialisten en communis ten met het Fransche Volksfront en het Spaansche Frente Popular één zeel trekken, 't is te zeggen hun aanstuwen op den oorlog toejuichten en steunden zoo moet heden op hun lippen branden het woord vrede, telkens zij het uit spreken. De bewijzen dat de socialisten in deze een misdadige rol speelden en zich tegenover het volk schijnheilig aanstellen, liggen maar voor het grijpen. Hun houding ten aanzien van het Spaansche conflict Hun pogingen om Chamberlain en Daladiei tot onwrikbaarheid aan te zet ten om de Tsjechen tot halsstarrigheid aan te moedigen De scherpe critiek welke zij naderhand op beide staatslieden uitoefenden, toen het bleek dat deze den bedreigden vrede gered hadden. En we onderlijnden reeds het feit dat de socialisten, in 't Belgisch Parle ment, wel hunnen partijgenoot Spaak toejuichten, maar stom bleven gelijk vis- schen. toen hun herinnerd werd dat we, in voorkomend geval, buiten den oor log zouden gebleven zijn, dank de wijze richtlijnen welke Albert 1 en Leopold III aan de Belgische Regeering gaven. Bedenkelijk noemden we ook het feit dat ze in den Senaat, met strakke gezichten en gesloten mond bleven zitten toen de Katholieke voorzitter onzer Lerste-Kamer, hulde bracht aan onzen duurbaren Koning en aan heer Cham berlain. den apostel voor den vrede. Hoe geweldig heeft het roode Volksfront in Frankrijk, niet betoogd en ge- juixoat om dit-land te Leirekken in.-den. Spaa.ischen burgerkrijg Zij «iwchten dat Frankrijk openlijk en daadwerkelijke partij koze voor de bolsjewisten van Barcelona, Madrid en Valencia.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1