GEMEKGB NIEUWS CONGO Gratis de Maandagkiezer fCSLONIite LOTERIJ Het Leven van UILENSPIEGEL isqm. petje )ASSPSSBIR3]S 4 October. H. Calixtus. In 218 werd Qdixtus Paus van Rome. Zijn pontificaat dat slechts 5 jaar duur de, was .zeer heilzaam voor de Kerk, en wérd bekroond met het martelaar schap'. Het bezoek van Koning Leopold aan Amsterdam. De Koning van Belgie, te gast bij de Koningin vaii Holland gedurende de aanstaande maand, zal op 21 November te Am sterdam toekomen. Hij zal plechtig in de middenstatie ontvangen worden. De koninklijke stoet zal dan het paleis van den Dam vervoegen. Het koninklijk bezoek zal twee da gen duren. Op Woensdag 23 Novem ber verlaat de Koning Amsterdam om naar Brussel weer te keereri, nadat hij een kort Opzoek aan 's Gravenhage zal doen. Ter verovering van den Blauwen Wimpel. Henri Morin de Linclays is met dé «11 de France» te New York aangekomen en heeft aangekondigd, dat zijn maatschappij voornemens is, een schip te bouwen grooter dan de- Normandie» dat 60 miljoen dollar zal kosten en een snelheid kan bereiken van 36 knoopen. Daardoor zqu het mo gelijk zijn in minder dan vier dagen den Atlantischen Oceaan over te ste ken. Onze kunstenaars in den vreemde.— De Eerw. Pater Plum, van de Servieten van Maria, is door Radio Straatsburg uitgenoodigd geworden om een auditie te geven van enkele zijner werken voor orgel. Deze auditie zal plaats hebben op Donderdag 13 October aanstaand om 18,30 ure en zal uitgezonden wor den van uit de zaal Berlier van het Con servatorium van deze stad. Aanbevolen aan de liefhebbers voor prachtig orgelmuziek. Professor Piccard en het diepzee-on derzoek. Professor Piccard zet zijn voorbereidende studie met hét oog op zijn diepzee-onderzoek met ijver ver der. De drukkingskamer, waarin de verkleinde modellen van zijn vrije sfeer zullen beproefd worden, is klaar en zal binnenkort in de laboratoria van Solbosch aankomen, evenals een pomp die bestemd is om olie op 1500 atmos feren samen te drukken, wat overeen stemt met een diepte van 15.000 meter Deze diepten bestaan niet, maar er is een veiligheid van 50 th. voorzien. Achthonderd Nederlandsche patiën ten te Geel. Op het ©ogenblik be draagt het aantal zwakzinnige Neder landsche patiënten die te Geel worden verpleegd, achthonderd. Zeventig per cent van hen behoort tot de armlasti gen. Op haar 47e jaarvergadering,, zóo- evcn gehouden, heeft de «Vereeniging in het belang van lijdende Nederlan ders verpleegd te Geel.» besloten een öpröep te richten tot de Nederlanders, die zich in zooveel gelukkiger omstan digheden bevinden dan hun landgenoo- ten te Geel opdat zij de vereeniging zouden steunen. Om ook kennis te maken met onze Dampo.het voortreffelijke middel tegen elke verkoudheid, ontvangt U bij koop van een groote doos Purol van 7.50 fr. tijdelijk een doosje Dampo gratis. Purol en Dampo in allé Apotheken. Onze Missies Pater Grégoire Coussement heeft de St Jansmissie te Elisabethstad verlaten om het bestuur op zich te nemen van de Benedictijnsche missie van Bun Keya. Hij werd te Elisabethstad ver vangen door Pater Jules Plissart. Mgr. H. Chappoulie, voorzitter van het Werk tot Geloofsbevordering te Parijs, die de Fransche Katholieke missies in Afrika bezocht, en eene stu diereis in Belgisch Congo ondernam, werd bij een bezoek aan Elisabethstad ontvangen door Mgr de Hemptinne, M. Dupont, waarnemend hoofd der provincie en M. Leriche, consul van Frankrijk. Een christen feest te Kigali, in Roeanda Te Kigali, in Roeanda, werd het Bel gisch Nationaal Feest met uitzonderlij ken luister gevierd. Het viel samen met de wijding der nieuwe kerk van de H. Familie, aldaar opgebouwd. De tegenwoordigheid van Mgr.Clas- se, bisschop van M. Simon, commissa ris resident en van een 100-tal blanke en negerpriesters. Men schat dat er 3500 christene in boorlingen verzameld waren, toen de «rrioeami» de christen koning van Roe anda aankwam. I-fet is .een pracht van een kerel, die Koning Mutura Roedahigoea, 30 jaar oud ongeveer als inboorling gekleed doch. dragend om den hals de cravatte van .commandeur der Leopoldsorde hij bezit eene volledige Westersche cultuur en spreekt vloeiend Fransch. Tegenover hem waren gezeten Ko ningin moeder Kankasi, de vrouw en de zusters van den Koning, allen met vreemdsoortige diademen op het hoofd Toen Pater Quananne in 1931 zijne missie stichtte had hij 900 gedoopten nu heeft hij er meer dan 1 0.000. De wijdingsplechtigheid werd be sloten met een Te Deum voor Koning Leopold de gewijde gegzangen wer den uitgevoerd door de leerlingen van het Klein Seminarie van Kabgay, onder de leiding van Pater Overste Antoon Van Overschelde, oud bestuurder van het bransche Ste Anna Heiligdom te Jerusalem. Na den dienst bood Mgr Classe, aposu lisch vicaris, in de residentie der missie, den eerewijn aan zijne blanke weldoeners en aan Koning Roedahi goea, zijn geestelijken zoon. Dan volgden allerlei volksspelen op de Groote Markt van Kigali, en des avonds .voerde de muziek de Braban- connc uit, ter eere van Koning Leopold en Belgie, gevolgd door de Marseillai se ter cere van de 6 aanwezige Fran- scheu, waaronder 'Monseigneur zelf. Een schoone dag voor u en voor ons zegde de Koning, op het oogen- blik dat hij afscheid nam van de blan ken. Weet men dat op dit oogenblik de' christenheid in Roeanda, onder be scherming van den vorst, 300.000 zie len telt Voorhistorisch Congo Onder de tentoonstelling-stands van de «Week van Katanga», die in den loop der maand September te Elisa- bethv'lle gehouden werd, was deze van de Congoleesche voorhistorie een der meest belangwekkende. Men kon er tusschen de rijke verza meling, die sinds een jaar aangelegd werd, als gevolg der ontdekkingen die gedaan werden, zeer interessante stuk ken bewonderen, die betrekking heb ben op de oerbevolking van Afrika. De eer der ontdekking van het eer ste typisch stuk van döde Congoleesche nijverheid komt toe ^an den heer Hen ry, territoriaal agent, die op het oogen- blik secretaris is van het district Luala- ba Ie Jadotstad. Ouder een inzerfding van 18 stuks die door hem gevonden werden in Juli 1937, tijdens de aanleggingswerken van de baan Kamina-Luputo, bij het doortrekken van het moeras van Kias- hie, is inderdaad een prachtig trape zium in gleiswerk. De andere stukken zijn ook zeer interessant en bewijzen dat het moeras van Kiashie reeds be woond werd op het einde van de mé- solitieche periode. Liberalen, socialisten en communis ten zitten met den daver op hun lijf. Niet zonder reden- Het groeiend sukses der Concentratie bewijst dat al le weldenkende menschen een stadsbe stuur willen dat Kristelijk handelt, Volksch en Vlaamsch. Het volk kiest zélf zijn Bestuurders; daarorn beschikt het over kiesrecht. Wie geen stemrecht heeft, hij weze de Koning in persoon, heeft bij de verkie zingen niets in den pap te brokken. We begrijpen dan ook de handelwij ze niet van den heeradvokaat Firmin i Verbrugghen, alia? FIRVER, die de eerste viool speelt in het onbenullig li- jberaal weekblad en met zijn blauwe vrienden cle Concentratie aanvalt, j Meneer de advokaat waar haalt gij I het recht om u met de gemeentekiezing tc bemoeien 7 Waar is uw kiesbrief j Och kom, ge Weet toch wel dat ge te Aalst geen kiesrecht bezit. Uw knecht en uw kindermeid, mits ze 21 jaar oud zijn, hebben meer te zeggen dan Gij. En wat is er gebeurd in Erpe Daar waart g'er in gelukt u op de kiezerslijst te doen inschrijven, alhoewel gc de ge meente niet bewoont. Of zijt U mis schien vergeten, Méneer de Advokaat, dat het Beroepsho( van Gent, bij arrest van 3! Maart 1938, U van deze lijsten geschrapt hééft Spijts uw stellige ver- i zekering dat uw vader en moeder te j Erpe wonen dat aldaar uw eigen dommen en toekomstige eigendommen gelegen zijn..., hebben de heeren van het Beroepshof zich door uw schitte rend pleidocij niet laten vermur wen. pus. Meneer de, Adyokaat, Gij die te Erpe als kandidaatvocjr de gemeente verkiezing optreedt, .terwijl, volgens de verklaring van. het J^ej-pepshpf zelf, uw kiesdomiciiie aldaar niet is Gij die niet alleen, in Aalst, maar ook in andere gemeer^e.p^ ;.den kiesdrav.er speelt 's Gij wiens aanspraken pp kiesrecht door hét Beroepshof yan" Génf werden gewogen en te licht'bèvónden. Blijft Zondag 1 '6 October stiÜekens thuis, rnet de and'ëre onmondige kin deren. s Anderdaags krijgt ge «congé». Dan moogt ge meevieren met de Maan dagkiezers. Een echte kiezer. HET GELUÏT" laat soms op zich wachten DAT IS EEN REDEN OM GEEN KANS te laten ontsnappen U geboden door de 10e SNEDE 1933 Groot lot EEN MÏLLIOEN. door AUCTOR I 55 ste Vervolg. Hier is het, zei de Brusselaar. We Zullen nu eens gaan vragen of de brave moeder Goedzak nog een paar kamers voor ulieden over heeft. Uilenspiegel fronste de wenkbroü- wen, als hij den naam der herbergier ster vernam, en keek Lamme aan. Deze scheen niet geluisterd te heb ben, want zijn gelaat bleef zeer kalm. wat niet het geval zou geweest zijn.haa hij gehoord wie hij in de herberg zou; aantreffen. Als ik goed gehoord heb, dacht Uilenspiegel, en er bestaan op de we reld geen twee brave moeders die den- zelrden naam dragen, dan gaat het hier plezant worden en het koppel oogen dat Lamme zal opzetten als hij 'de brave moeder te zien krijgt, zal te bewonderen wezen. Misschien is het slechts een naamgenoot. Nauwelijks waren 2ij binnengetre den en in de gelagkamer gezeten, en had eene mooie meid hun eene kruik wijn gebracht, of Goedzak sprong recht, als had eene adder hem gebeten en staarde met wijdgeopende blikken naar eene deur, die aan de achterzijde van het vertrek was geopend geworden Daar stond de brave moeder... lij) keel: insgelijks in die richtingen herkende dadelijk de vrouw van Lam me, alhoewel deze fel veranderd en bo venmatig dik was geworden. Goedzak legde zijne sidderende hand op UilenspiegeTs schouder, als) zocht hij een steun om niet te vallen,en; stamelde, met bevende lippen Zij is het Ik geloof het ook. Zij Zij Meer kon Lamme niet zeggen. Zijne knieën knikten en hij zonk te rug op zijnen stoel. Ik kan niet gaan loopen, mom pelde hij Het is mij in de beenen ge slagen. Des te beter. Wat zegt ge We zullen uwe vrouw wellicht noodig hebben, 't is een geluk voor ons Ge moogt het geluk voor u alleen hebben Ze heeft u nog niet herkend. Als ze nog een paar minuten wacht om mij te herkennen, dan zet ik hel op een loopen, want mijne beenen zullen me wel dragen en ik zal vleugels hebben om aan het noodlot te ontsnap pen - Neen, dat zult ge niet, dacht Tijl. Moeder Lamme kan mij groote dien sten bewijzen, naar ik gis, en als zij ons niet herkennen wil, moeten wij haar herkennen. Op 't oogenblik dat Lamme recht stond, om naar buiten te sluipen, en zonder door de herbergierster opge merkt te worden, het hazenpad te kie zen, wie»p Uilenspiegel als bij toeval de kruik van de tafel. Rinkelend viel ze aan stukken op den grond. De vrouw was naderbij gekomen, en op het gerucht door het vallend voor werp gemaakt, wendde zij zich om. Ze keek Uilenspiegel en daarna Lam me aan en wilde het woord tot hen richten. Geen lettergreep kwam over hare lippen.v Als versteend bleef ze staan en de grootste verbazing was op haar gelaat te iezen I Dat duurde slechts enkele seconden, tot ze een juichkreet hooren liet en de hevigste blijdschap hare trekken ont spande. Zij sprong op Lamme toe, die reeds een paa. slappen in de richting der deui gedaan had. Zij strengelde hare armen om zijnen hals. -*«- Lamme I riep ze. Lamme, zijt gij het I Zij overlaadde Goedzak's bollig ge laat met zoenen. Met moeite kon.hij zich uit hare ar men losmaken. Hij loosde een djepen zucht. Het stond weeral geschreven, sprak hij gelaten en nam terug plaats naast Uilenspiegel. Wat beteek<?nt dat vroeg Fayette. Ik krijg er geen kop aan. Is de burgeres een familielid van uwen riend Hij \".ndt zijne vrouw weder, antwoordde Tijl. Het schijnt hem niet al te veel ge noegen te verschaffen. I Och, ge moogt op het uiterlijke niet voortgaan, meende Uilenspiegel. I Hij is zeer tevreden, dat moogt ge ge- lcoven, want hij hpudt zeer veel van zijne gade. Ja, ieder mensch heeft eene ver- scniliende manier om zijne vreugde uit i te drukken, maar deze van uwen vriend j kende ik nog niet 'i ijl richtte het woord tot moeder Goedzak. Drink een beker met ons, burge res De toegesproken^ stak hem de beide handen toe. HET BEDRIJFSTEKORT VAN DE NATIONALE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ Men weet dat de besprekingen aan gevangen zijn tusschen de regeering en de vertegenwoordigers van de Nationa le Spoorwegmaatschappij, met het oog op het nemen van maatregelen tot ver helping van het bedrijfstekort van de spoorwegen. Dit tekort wordt voor 1938 op 250 tot 280 millioen geschat en voor 1939 op 315 millioen. De vorige jaren sa men lieten een tekort van 396 millioen zoodat men einde 1939 niet ver meer van het milliard zal zijn. De stelling van de. Spoorwegmaat schappij is bekend zij beweert dat de Staat moet tusschenkomen ter vergoe ding van lasten, die zij te dragen heeft en die haar door regeering of parle ment zijn opgelegd. Aldus geeft zij i 80 millioen uit aan pensioenen aan personeel van voor de oprichting van de maatschappij, zij schat op 33 millioen de vervrachtingéif die zij kosteloos doet voor Posterijen en op 16 miljoen, die voor de regie van Telegrafie en Telefonie. Boven dien genieten zooveel personen kor-, tingen op het spoorwegtarief dat, in dien ze den vollen prijs betaalden, het tekort grootendeels zou opgeslorpt zijn. Er zijn tenslotte de spoorlijnen van bijkomend belang, waarvan de exploitatie het tekort doet verhoogen. - De regeering aanvaardt natuurlijk niet zoo maar de stelling van de spoor wegmaatschappij, maar zal de bespre kingen voortzetten over de te nemén maatregelen. Een kommissie van juristen en amb tenaren bestudeert de kwestie van de pensioenen, ten einde uit te maken in hoeverre de lasten ervan dienen opge dragen aan den Staat of aan de Spoor wegmaatschappij. BRAND TE ANTWERPEN Woensdag avond te 6,30 uur, is er branci uitgebroken in de kelderingen van de stadsboekerij op het Conscien- ceplein, te Antwerpen. De pompiers waren spoedig met hun materiaal ter plaatse. In de kelderin gen hing een dikke en verstikkende rook, wat de blusschingswerken ten zeerste bemoeilijkte. Dit niettegen staande drongen de moedige brand weermannen in de aangetaste kelderin gen. Vijf hunner werden, alhoewel zij maskers droegen toch door den zwarén rook bevangen en ondergingen een be gin van verstikking. Een hunner _was zelfs zeer erg aangetast, zoodat zijn toe stand zorgwekkend is. De vijf slachtoffers werden onmid dellijk ter verzorging naar een kliniek overgebracht. Intusschen waren de andere brand weerposten ter plaats gekomen, en vie len met vereende krachten het vuur aan. Na twee uur moedig en krachtda dig werken gelukten zij erin de vlam men uit te dooven. Te 8,30 uur was al le gevaar geweken. In de kelders waren de stedelijke ar chieven geborgen. De schade is zeer be langrijk. maar vooral niet, wanneer elke trede een kwelling is. Welke rheumatiekiijder kent niet die bijna ondraaglijke pijnen! Verzachting brengon U Aspirine-tabletten! HET PRODUCT VAN VERTROUWEN Tube met 20 tobl. Fr. 10.-, kleine verpakking Fr. 3.75 Beide ver pakkingen dragen het kruis als kenmerk van echtheid. TWAALFJARIG MEISJE GEDOOD TE SAINT-LEGIER Gisterenavond heeft zich een vreese- lijk ongeval voorgedaan, te Saint-u.c gier waar het kermis was. Er was ook een nieuwe molen, op een hellend vlak gebouwd, die veel bij val had. Metalen wagentjes rijden hier op in tegenovergestelde richting var. een draaiende schijf. Plots hoorde men kreten opstijgen uit de groep kinderen, die op den molen had plaats genomen. Een meisje, de 12-jarige Fernande Poncelet, was uit een der wagentjes ge stort, terwijl de molen in volle snelheid ronddraaide. Het kind zat met een voet beklemd in het raderwerk, en werd ver volgens tusschen twee wagentjes mee- gsleurd. Het lichaam verdween gedu rende een oogenblik om daarna vree- selijk verpletterd te voorschijn te ko men. Tenslotte kon de machine stilge legd worden. Personeel van de inrichting en toe schouwers snelden toe; men haalde het ongelukkig meisje uit het raderwerk; de beenen en de dijen waren op verschei dene plaatsen gebroken, terwijl de ove rige gedeelten Van het lichaam even eens vreeselijk verminkt waren, even als het hoofd. Het slachtoffer kermde nog en werd naar dé ouderlijke woning overgebracht waar het kort daarna bezweek. De kleine was de oudste van een fa milie van vijf kinderen. EEN VERSCHRIKKELIJKE ONTPLOFFING New-York, 12 Oct. (Reuter) Te Linden (New-Jersey) zijn twaalf nafta- tanks, samen 27.252.000 liters inhou dend door eene nog onbekende oor zaak ontploft. Geheel de streek, op één kilometer afstand, moest worden ontruimd we gens de verschrikkelijke hitte. Ontelba re brandweermannen pogen de andere tanks te vrijwaren. Slachtoffers worden tot nog toe niet gemeld. CICHOREI F- C- JACOBS GEBRUIKT ER MINDER. - 'T IS DE STRAFSTE Hoe gaat het u. Ik ben blijde dat ik u zie, omdat ge mijn man hier brengt. Dat had ik van u niet verwacht. En tot Lamme - Hoe stelt gij het, engel van mijn hart Opnieuw kwam een stortvloed van kussen op Goedzak's aanschijn neer. Op ons weerzien gaan wij een beker ledigen. Lamme s betrokken gelaat helderde op. Dat heet ik spreken f kreet hij. Zijt ge ook gelukkig mij terug t« zien Of ik, was het antwoord... Laat ons nu maar eens drinken op dat on verwacht geluk De herbergierster verwijderde zich. Hewel, schat van een Lamrr; vroeg Uilenspiegel, zijt ge nu oprecf|É tevreden 't Vervolgt,

De Volksstem | 1938 | | pagina 2