GEMENGD NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL Om een zieke Maag te verlichten KOtiite LOTERIJ Voor de Keuken 19 October. H. Wendelinus. Van koninklijken bloede leefde hij en kelen tjid in de eenzaamheid van een bosch. Nu de schapen gehoed te heb ben trok hij zich opnieuw terug in een cel om ten laatste Benedictijn te wor den (Vlie eeuw). Bijzondere postzegels. De Ver kooptermijn in de postkantoren der bij zondere postzegels «Nationale Basiliek van Koekelberg» is verlengd tot 30 No vember 1 938. Ter i.eiegenheid van de Internationa le Tentoonstelling van het Water Luik, 1939, worden er bijzondere postzegels van 35 c 1 fr., 1.50 en 1,75 fr. uitge geven op dewelke merkwaardige zich ten van genoemde tentoonstelling of van het omliggende afgebeeld staan. Deze zegels zullen in de postkanto ren gedurende het tijdperk van 31 Oc tober '938 tot 30 September 1939 worden verkocht, in de plaats van de gewone zegels met overeenstemmend bedrag. Zij blijven geldig tot 30 Sep tember 1940. Daarvan waren 2.003,85 7 blanken. Dit is, vergeleken bij 1931 een toeneming van 2,19 pet. der totale bevolking. De ze cijfers schijnen te wijzen op snellere toeneming van de niet-blanke bevol king dan van de blanke bsvolking. Weenen wordt de grootste-stad van Duitschland. Hitier heeft een de kreet onderteekend, waarbij de bond- distrikten in Oostenrijk worden gewij zigd. 97 landelijke plaatsen worden aan de stad Weenen toegevoegd om een nieuw bestuurlijk gebied te vormen, onder den naam «Groot Weenen». Weeren zal thans 2.087.000 inwo- .ers teilen en 27.600 Ha. groot zijn, in plaats van 21.800. Het zal de grootste stad van het Reich zijn voor de opper vlakte cn de tweede wat de bevol king aangaat. Voorname vondsten. In de om streken van Bisceglie, in dé provincie Bari (Italië) zijn tengevolge van pei lingen in de streek der grotten paleon tologische ontdekkingen gedaan van groote waarde. Men heeft steenen wa pens aar. het licht gebracht uit den tijd van hel oude tot het middelste paleon tologische tijdperk met verscheidene op elkaar gestapelde lagen. Bloemenvervoer per vliegtuig. Over de hoeveelheid bloemen die per vliegtuig reizen, kan men versteld staan, in 1935 verlieten 217.021 kgr. bloemen Nederland per vliegtuig en in 1937 was dit reeds 243.061 kgr. De Nederlandsche Luchtvaartmaatschappij heeft nu een nachtlijn ingelegd naar Londen die het mogelijk maakt, dat bloemen 's nachts voor elf uur 'geplukt in de groote .bloemenstreken van Ne derland nog voor twee uur *s niorgens in Croydon zijn, en dus in de vroegste morgenuren reeds een groot aantal plaatsen in Engeland kunnen bereiken. De eserve-officieren en de vcormo- bilisatie. Zooals bekend, telt de voormobilisatie voor een prestatie, zijn de oen wederoproeping, voor de reser ve-officieren van alle rang, die, einde Sept ember, onder de wapens geroepen zijn geworden. Zulks geldt niet alleen voor infante risten, artilleristen, kavaleristen en ge nisten. Ook de officieren van de admi nistratie- en intendentiediensten komen daarvoor in aanmerking. De bevolking van Zuid-Afrika. De t esluurder van den dienst voor volkstelling en statistiek, te Kaapstad heeft bekend gemaakt, dat de bevol king der Zuid-Afrikaansche Unie op 5 Mei 1936 bestond uit 9.589.898 zielen. NATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES TE NEW-YORK De voorbereidselen voor de formele opening van het Nationale Eucharisti sche Congres dat vandaag zal plaats hebben te New York zijn zoo goed als geëindigd. Een podium van 120 vier kante voet is op eèn plein in het stads park opgericht, plaats biedend voor 65.000 geloovigen, die naar men ver-' wacht de H. Mis en de religieuze oefe ningen zullen bijwonen. Het -podium wordt bekroond door een groote gou den bal waarop een 3 meter hoog kruis van cypressen hout staat. Verder zijn er 350 altaren opgericht voor de 150 aartsbisschoppen en bisschoppen en 5000 priesters die aan het Nationaal Eucharistisch Congres zullen deelnemen DE NIEUWE PREWIIELEENING VAN EEN MILLIARD Men weet dat de inschrijvingen voor dc nieuwe premieleening van één mil liard Maandagmorgen geopend werden Den dag zelf werd het milliard over troffen, zoodat de inschrijving gesloten werd verklaard. Maatregelen zullen genomen worden opdat de kleine inschrijvingen, die zeer talrijk zijn, voldaan zouden worden. GIDSENFEEST TE BRUSSEL Wapenschouwing op het plein te Etterbeek In aanwezigheid van Prins Karei Maandagochtend, zette het Gidsen- regiment te Brussel zijn feestelijkheden in met een wapenschouw op het Etter- beeksche oefenplein. I Te 8 uur 's ochtends, stelde het Gid- senregiment zich op de binnenplaats van de ruiterijkazerne te Etterbeek op, j om achteraf, op het ruime oefenplein j door luitenant-generaal de Neve de Ro- j de te worden geschouwd. Prins Karei nam het bevel over zijn eenheid. De motortroepen begaven zich naar het oefenplein, gevolgd van de muziekkapel der Gidsen, welke zich links van het plein opstelde. Even later kwam luitenant-kolonel Deboeck -kora- mandant van het regiment, in een pant serauto op het plein aan. Bevélen, trompetgeschal, 'marsch van het regi ment. Weldra zou het vaandel, voorafge gaan door een gemotoriseerde eere- wacht en gevolgd van pantserwagens op het plein aankomen. De Braban- conne» weerklonk en de troepen groet- ten. De korpskommandant had intus- schen prins Karei begroet en vervolgens zijn regiment geschouwd. Luitenant-generaal de Neve de Rode, vergezeld van generaal Keyaerts, kom- mandant der motortroepen, en van zijn staf, begaf zich te voet van de kazerne naar het plein, waar hij door luitenant kolonel Deboeck begroet werd. De wapenschouwing ving onmiddel- lijk aan. De muziekkapel voerde mar- schen uit. De generaals bleken zeer te vreden ovei de houding der troepen. Een defilee en groet aan het vaandel besloten deze mooie plechtigheid. door AUCTOR 1 59ste Vervolg. Die menschen hadden het misschien góed voor, deed Uilenspiegel opmerken Maar ze zouden toch beter gedaan heb ben minder tooneelschikking uit te den ken en meer tijd te wijden aan de be langen van het vaderland Er was heel wat anders te doen ja, sprak Fayette, dat is waiar, nraar ge verliest uit het oog dat de meeste menschen zich slechts laten bin den door zware eeden, uitgesproken te riiiddën eénér indrukwekkende tooneel Schikking... Zelfs de republiek heeft feefetën der Rede en andere plechtighe den moeten uitvinden, die inwerken op den geest der burgers... Ik geloof dat de graaf van Woelsteen het góed voor had. Ge kunt gelijk hebben... En ver der moeder Goedzak. Er werd toen een treurspel afge speeld'in de woning van 'den edelman. 'Hoe de óverhéid wist dat mijn mees ter geen partijganger was van het vreemd bewind en hij samenspande met tal burgers, om de vreemde ver- drükkers te verjagen, dat is mij niet be kend. Dat is natuurlijk, zei Tijl. Als er twintig menschen bijeen zijn, is het bij na onmogelijk dat er geen verrader zou tusschen wezen, of ten minste een met eene te lange tong. I Maar, wist men dat hij geen vriend der Franschen was, dat hij ande re Gentenaars in zijne woning verga- Het is niet voldoende welkdanig re giem te volgen. Men moet tevens de overtollige verzuring onschadelijk ma-j ken en het maagvlies versterken waar van de entsteking de allereerste oor zaag is van het meerendeel der maag kwalen. Wacht niet tot de brand, de zwanrten en de oprispingen van het be gin ontaarden in maagontsteking en zelfs zweren, maar vanaf de geringste moeilijkheid in ce spijsvertering moet gij het maagvlies beschermen door het nemén van de Magnésie Bismurée na uw maaltijden.. Niet alleen vormt de Magnésie Bismurée een beschermende bekleeding van het maagvlies, maar zij maakt tevens, oogenblikkelijk het over tollig en adeelig zuur onschadelijk dat zoo dikwijls het begin is van de kwalen der spijsvertering.Vanaf de eerste do sis Magnésie Bismurée stilt de pijn der spijsvertering en in weinig tijd geschiedt deze dan ook normaal en zonder pij nen.. MAGNESIE BISMUREE In alle apotheken, in poeder en tablet ten. Frs 7.50,eo Frs 13.50 het groot oordeelig formaat. diocesane; CATECHISTEN SCHOOL De leergangen der Diocesane Cate- chistenschool -t—ender toezicht van Z. E. H. Groot-Vicaris Van Crombrugghe worden op 2.0 October hervat. Het programma van het 2e Jaar is heel belangwekkend. Benevens een grondige theoretische vorming, worden er aan de toekomsti ge catechisten beginselen van paedago- gie voorgehouden en practische wen ken gegeven". De lessen kunnen ook met vrucht gevolgd worden door leidsters en leden van de Katholieke-Actie, den Evchaiistischen Kruistocht, of andere werken. Men aanvaardt nieuwe leerlingen in het 2e Jaar Ze mogen eventueel toeko mend jaar de cursussen van het le Jaar volgen De leergangen gaan door eiken Donderdag, van 17,15 u. tot 19.15 u. in hel Technisch Instituut O. L. Vr. i weëbruggënstraat, 37, Gent. Inschrij- vings.v-e.cht l 25 frs. te betalen voor de eerste les. Voor inlichtingen wende men zich Secretariaat V.J.V.K.A. Peper straat, 23, Gent. Bréng Uw avonden aangenaam door in familie of onder vrienden en speel voor EEN SPAARPOT .- i.v: vw.syt .de Aldus hebt u plezier en daarenboven een fortuin ih hét vooruitzicht LAFFE AANRANDING TE BURST Maandagavond omtrent 6,45 u. be gaf de genaamde D. B. Bediende, wo nende op de wijk Krielhoek zich naar het dorp. D. B. die' bijzitter geweest was van het l'ste bureel voor de ver kiezingen op zijne gemeente, werd op het onverwachts aangevallen door een der kandidaten. D. B. werd ten gronde geworpen met vuistslagen overladen en zijn kleedéren gescheurd. Toege snelde personen redden het ongeluk kig slachtoffer uit de handen van den woesteling. D. B. werd bij Dr Bernard gebracht die hem de noodige zorgen toediende en benevens uitwendige kwetsuren ook inwendige kneuzingen vaststelde ver oorzaakt door de vuistslagen. De woes- taard zal met het gerecht af te rekenen hebben. BELANGRIJKE DIEFSTAL I Mej. Maria Haelterman, wonende op j den hoek van de Biezenstraat cn Kerk- j straat te Ninove, heeft ook te Oülter j een villa, waar ze nu en dan met haar meid verblijft. Dit was nu ook het ge-1 val geweest, doch intusschen heeft ze het bezoek ontvangen van dieven die door middel van valsche sleutels in de J woning zijn gedrongen. De schelmen hebben de gansche woning doorzocht al wat ze konden meenemen werd gestolen. Op het oogenblik kan nog niet met zekerheid worden gezegd wat den buit uitmaakt, doch een radio, een bontjas, een kostelijk schoorsteenuurwerk zijn ontvreemd. Alle kassen werden open gebroken en de inhoud die hun niet dienen kon, werd op den grond gewor pen. Al de sleutels der woning zijn meegenomen, zoodat men mag veron derstellen dat de dieven dachten van nog eens terug te komen. MOTORONGEVAL TE ST MARIA HOREBEKE De genaamde Van der Haegén Alb. van Ste Maria Horebeke, reed Zondag avond rond 10 u. 30, de Dorpstraat af de richting Zottegem. Op de duozit ting was zijn vriend, Van Lerberge Maurice, gezeten. Even voorbij de too- neelzaal werd plots Callaert Lodewijk, dienstknecht in het klooster, met ge weld aangereden, zoodat hij bewuste loos en erg bloedend bleef liggen. De motor met de beide voerders kwam neven de baan in de gracht terecht,bei de mannen werden vrij erg gekwetst. Dr De Vos was spoedig ter plaatse om de gekwetsten te verzorgen. Voor al Callaert is er erg aan toe. Men vreest voor een dubbele schedelbreuk. De plaatselijke rijkswacht stelde een onderzoek in en verzocht den voerder zich ter harer beschikking te houden. WISSELAGENT BESTOLEN TE ANTWERPEN De wisselagent Lemberger, wonende Cuperusstraat te Antwerpen, die zooals men zich herinneren zal, een paar jaren geleden in zijn huis werd aangevllen en neergeslagen, is andermaal het slachtoffer geworden van een paar boe ven, die hem ditmaal geen lichamelijk leed toebrachten, doch hem van een vrij aanzienlijk bedrag beroofden. De hr Lemberger, wiens kantoor ge vestigd is aan de Pelikaanstraat,kwam aldaar 's morgens aan, en nam uit de kluis een omslag met allerlei vreemde bankbiljetten, ter waarde van ongeveer 35.000 fr. Hij wilde deze biljetten rangschikken in het uitstalraam, toen een onbekende binnenkwam met ver zoek om dollars te wisselen. De wisselagent sloot de schuif van het uitstalraam om den klant te bedie-1 nen, zoogezegd om zilverstukken te wisselen. Deze hield op opvallend zon derlinge wijzé een dagblad geopend, zoodat de heer Lemberger argwaan kreeg en den tweeden klant mededeel de dat hij hem niet bedienen kon waarop beide mannen den winkel ver lieten. Toen zij heengegaan waren stelde de heer Lemberger vast dat de schuif van zijn uitstalraam geopend en den omslag met den kostbaren inhoud verdwenen »s. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, die beide kerels, die vermoede lijk goed vertrouwd waren met de ge woonten van den wisselagent, naarstig opspoort. derde, om de toestanden te bespreken, Je jonge gravin behulpzaam was om men kon echter niet achterhalen wie erkaren beminde weder te zien. in zijn huis die bijeenkomsten bij-1 Had ik dat maar nooit gedaan woonde, en dat wilde men, kost wat I De officie* boezemde mij echter ver- kost, weten. i trouwen in, en daarom ook liet ik mij Dat bewijst dat er onder de Vla- overhalen de bode der geliefde te we- mingen, die op de vergaderingen aan- zerij en zelfs toe le laten dat de luite- wezig waren, toch geen verklikker was, nant in de woning van den graaf kwam anders zou hij het ook wel hebben me- i om enkele oogenblikken, in mijne te- degedeeld. I «-enwoordigheid, met het meisje te spre- Zoo denk ik er ook over. In ieder ken. geval, wilde men het weten aan hoo- j De gravin had mij medegedeeld dat gerhand en men gebruikte een middel Je luitenant ook e?n edelman was, toe dat aantoont hoe de vreemde tirannen hoorende aan een oud adellijk-Fransch tot 'alles in staat waren. geslacht, door d^ omwenteling gansch Een volk kan niet verantwoorde- ten onder gebracht. lijk gesteld worden, voor enkele schui mers, die er uit voortgesproten zijn, sprak Fayette. Zooals te Antwerpen, had men te Gent de edele freules gedwongen feesten der Rede en andere republikein- sche vertooningen bij te wonen, en, op een dansfeest, geloof ik,door de vreem de meesters ingericht, had de jonge gra vin van Woelsteen een Fransche officier leeren kennen. Hoe zeer zij ook haren vader lief De jongeling had van den nood eene deugd moeten maken en had dienst ge nomen in het leger der republiek, daar hij trouwen" de ontvoogding van het volk steeds toegedaan was geweest. Op korten tijd wist hij de genegen heid van het meisje zoodanig te win nen, dat zij door geene andere oogen zag dan de zijne en naar geene andere woorden lu.sterdé; I Als de deugniet, want dat was hij in den vollen zin des woords, bemerkte DIEF OPGESPOORD TE MEENEN Zekere Oskar Noppe, uit Meenen, een jonge man met een zwaar rechter lijk verleden, werd onlangs in de wo ning van zijn moeder, gebaren Rosalie Geldhof, door de rijkswacht aangehou den, nadat hij zich aldaar enkelen tijd had schuil g.ehouden. Noppe werd over gebracht naar de gevangenis van Kor- trijk, maa: in voorloopige vrijheid ge steld, in afwachting dat voldoende be wijzen binnen kwamen, om zijn zoo- veelste aanhouding te bekrachtigen. De jonge boef vond een tijdelijk on derkomen bij zijn zuster, Maria Noppe, wenende aan den Hoogeweg, te Mee nen. Tijdens den nacht stond hij op, opende t-en familieschrijn en stal haar briljanten ter waarde van 9.000 frank. Op klacht van Maria Noppe wordt haar broeder ijverig opgespoord. m ONTIJDIGE VOORRAAD In" ontelbare gezinnen zuilen de me nu's gedurende de komende weken vast in het teëken der jóngstè 'gebeurtenissen star.n. Inderdaad, door panischen schrik gegrépen, hebben tal van huis- vróuwen' de ..eetwaren-zaken belegerd en om slrijd meelspijzen ingeslagen. Meelspijzen zijn natuurlijk uitstekende voedingsmiddelen en laten zich tot heerlijke schotels verwerken. Om ech ter onzen voorraad macaroni en noe dels in figuurlijken en letterlijken zin aan den man te brengen, zonder dat hun heihaaldelijke v'erschijning aanlei ding tot protest gaat worden, is het ge raadzaam zooveel afwisseling als moge lijk in de toebereiding dezer spijzen te brengen Hier volgen enkele recepten die u hierin wellicht behulpzaam zullen zijn. Gevulde tomaten Neem vaste to maten. Snij er een deksel van. Haal ze uit (var. hetgeen men uithaalt kan men een tomatensaus maken.) Vul de toma ten met gekookte macaroni, met klont jes Solo er. gruyerekaas bewerkt. Bak de tomaren in een matigen oven en strooi er peterselie over. Macaroni of spaghetti met nieren De macaroni of spaghetti wordt in zout water gaar gekookt. Daarna laat men ze uitdruppeien en mengt men er in een warmen schotel een groot stuk Solo bij. Snijd intusschen 1 of 2 kalfsnieren in schijfjes Braad ze ras in bruine Solo, zout lichtjes. Leg de niersneetjes rond de warme spaghetti en giet het sap van de nier er over. Noedelschotel 100 gr. noedels, 5 0 gr. gruyere, 100 gr. ham, tomatensaus en Solo. Noedels in zout water koken, de ham hakken. Een vorm of een vuur vasten schotel met Solo bestrijken, daarin -een laag noedels met ham,- So lo, tomatensaus en zo'ovoort totdat de vorm gevuld is. 20 a 25 minuten in den oven zetten en warm opdienen. Schelp met macaroni Gestampte macaroni in gezouten water gedurende 25 a 30 minuten laten koken. Goed laten uitdruipen. Eert tamelijk dikke saus bereiden met Solo, bloem en melk; onmiddellijk bijvoegen macaroni, een handvol geraspte gruyere, een handvol gehakte ham en een weinig pe per; goed mengen. Nog een lepeltje So lo bijvoegen. Bestrijk een vuurvasten vorm of schelp met Solo. Leg de ma caroni in lagen op den schotel en leg tusschen elke laag kaas (1/4 van een pond geraspte kaas, zoo versch moge lijk, voor 1/2 pond macaroni drie kwaart gruyere en 1 1/4 parmezaan of gruyere) Bestrooi met paneermeel en leg enkele stukjes Solo op de bovenste deelde en de vreemde ovcrheerschers haatte, de liefde had zich van haar hart meester gemaakt en daar kan 'i^sterke had, hoe zeer zij ook zijne gedachten I dat hij het vertrouwen van het meisje heel en al bezat, besloot hij zijn hate lijk plan uit te voeren. w Eenen avond deed hij mij melden, reus niet tegen worstelen. Strijden mis-dat hii de freule kost wat kost moest schien wel, maar overwonnen worden,spreken, over eene zaak die voor haar is het einde van dien kamp Hoe wilt van het grootste belang was. ge dan een zwak meisje tegen die Ik //as tij hunné samenkomst aan- macht doen opstaan jwezig doch, daar zij Fransch spraken Ook de luitenant scheen een grooteen ik toen geen tien woorden van die genegenheid voor de freule te hebben j taal vei stond, kon ik.-niet weten wat zij opgeval, want hij deed al wat mogelijk zegden. - was om haar weder tezien. Mijn meesteres deelde mij dien dag Daarin slagen twee geliefden altijd, niet mede wat er voorgevallen was, en welke hinderpalen ook hun den weg: ik dorst naar niet vragen wat de luite- versperren, en ik moet bekennen, dat ik]nant haar gezegd l>#d. Later heeft zij mij verteld wat er ge beurd was, maar dan was het te laat, helaas Ik heb dan vernomen, dat de offi cier haar als volgt had toegesproken Kent uwe dienstmaagd Fransch Neen, waarom vraagt ge dat Omdat niemand hooren mag hetf geen ik u thans te zeggen heb. Spreek vrij.... Kunt ke haar niet -verwijderen, onder 't een of ander voorwendsel Het is niet noodig zij begript geen woord van al wat we zeggeni Dat aandringen om met haar %lleejn, te wezen, ahd het meisje op hare hbe^" de moeten doen wezen. De jeugd denkt echter zoo diep niét na, omdat ze ondervinding mist. De Fransche deugniet vervolgde dan Een groot gevaar dreigt uwen vader. Wat zegt ge Hij zal weldra worden 'aangehou den, daar men weet dat hij aan hét hoofd staat eener samenzwering. Dat is niet waar Zeg dat niet, liefste. De ovëihéid is allerbest ingelicht en weet zelfs dat de samenzweerders in de woning van uwen vaclei vergaderen. Het meisje boog hét hoofd. Ze bekende dus'dat de luitenant de waarheid sprak, dat inderdaad haar vader de aanleider der opstandelingen is. Ze had de gewoonte niet te liegen en daarenboven bevond zij zich immers tegenover den man die zij het liefste had op aarde Ik ben hier gekomen om u te ver wittigen en u tevens te zeggen dat ik uit liefde tot u bereid ben mijn oversten te misle'den om uwen vader te redden. Dank stamelde de maagd. Dank Ik heb reeds de hand aan het werk geslagen en ik zal er in gelukken, daar mij reeds de hulp van een der overheden is toegezegd, maar eene voorwaaide is mij gesteld geworden. Het zal van u afhangen mij daar te la ten aan voldoen. r**- Spreek. Men wil uw vader laten ontsnap pen, alhoewel hij de grootste schuldige is, maar de anderen moeten allen voor hunne misdaad boeten. Hij alleen zal in de vlucht zijn heil kunnen^zoeken. 'D it zal hij nrét willen dóen Ge hoéft het hem niet te 'zeggen. Als hij niet weet welk lot zijne makkers beschoren is, zal hij wel trachten te ont komen. En de voorwaarde Ik moet de lijst leveren van'al de samenzweerders. Dat is eene dwaze voorwaarde. Toch niet. Waar zult ge die lijst halc« Gij moet ze riiij overhandigen. Ik Gij kent toch al degenen die hier vergadeien - Ja. Welnu, maak eene naamlijst op, geef ze mij en uw vader is gered. -Nooit Weet ge welk lót uw vader wacht, als hij morgen vroeg zal aangehouden zijn Neen. De kogel zal zijn straf zijn. 't Vervolgt,

De Volksstem | 1938 | | pagina 2