Overvloedig SoLo margarine Lotenleening De Weide m den Vrek en hei zwaarste werk zal hem licht schijnen latev! F. De Citppel Laatst© Berichten BONNER PLAATSELIJK WIIUWS Als meester Arthur Meulemans dirigeert U—' mij. Ml1» VOOR DEN ECONOMISCHEN BLOEI VAN HET SUDETENGEBIED Berlija, 18 Oct. De Duitsche minister van Economie. Dr Funck heeft een verordening uitgeschreven waarbij de indnstrieelen aangezet worden hun bestel ling in het nieuwe Duitsche gebied te doen. s jaresKTSTjeTEHa: Men verzoekt ons het overlijden te melden van MEJUFFROUW VIRGINIE'MARIA geboren te Aalst, den 26 Januari 1856, en er godvruchtig en zacht overleden Hen 16 October 1938, voorzien van de Heilige Sacramenten Lid van den Bond van het H. Hart, van de Congregatie van O. L. /rouw Onbevlekt Ontvangen en van verschei dene andere Godvruchtige Genoot schappen. Medestichster van de Bede vaart naar 't heiligdom van den H. Jozef, te Leuven. De, Kooirdienst, gevolgd van de Bij zetting in den familiekelder, zal plaats hebben in de dekanale kerk van St. Martinus, te Aalst, op Woensdag, 1 9 October, te 9,30 uur. De Vigiliën zullen daags te voren ge zongen worden na het Lof. De Vrouwmis gedurende den dienst. De dertig Gregoriaansche missen in de St. Martinuskerk om 7 uur, vanaf Donderdag 20 October, en in de Kapel der Eerwaarde Paters Jezuïeten vanaf Maandag 1 7 October. Vergadering ten sterfhuize, 27, Brus- selschestraat, om 9 uur. Vrienden en Kennissen, die bij ver getelheid geen doodsbericht zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit als dusdanig te willen aanzien. Concert ingericht door Vlanara Vrijdagavond ging voor de bomvolle feestzaal van het Vlaamsch Huis, het concert door het groot symfonisch or kest van het N.I.R., onder leiding van meester Arthur Meulemans door. In het labyrinth der kleedkamers, on der het verhoog staan we plots voor Meester Arthur Meulemans. En wij ma ken dan ook gebruik van de korte tijd die ons nog scheidt van de uitvoering van het concert, even een paar vraagjes te stellen. a U heeft daar .voor vanavond noga een verscheiden programma, meester, zeggen wij. «Het programma voor van avond, zegt hij bestaat uit twee deelen. Het eerste dat hoofdzakelijk gewijd is aan werk van Vlaamsche toondichters, en waar ook werk van mij in voorkomt en het tweede bestaan de uit gekende stukken, dat geheel ge wijd is aan de legende en de ballade» Aeneïs van Frans Uyttenhove, komt ons niet onbekend voor,» vragen wij. Ik voerde het nog eens op voor de radio,» antwoordt den heer Meulemans Ik ontdekte dit werk van twintig jaar geleden. Het was in den vergeethoek geraakt. Nu wordt het een succes,spij tig genoeg dat de toondichter dit niet meer heeft mogen beleven.» Mogen we nog even iets hooren over uw eigen werk, Meester», vragen we nog gauw, want daar heeft reeds een heer waarschuwend op hem wenkt. Al loopend doorheen de gangen der kleedkamers, vertelt hij ons nog snel Die «Kermis» dat is geschreven naar een schilderij van Teniers. Hoofdthe ma's er in zijn twee volksrhytmen een walsrhythme. We hebben den tijd niet meer den heer Meulemans te bedanken, want daar staat hij reeds groetend op het verhoog onder een vuurwerk van toe juichingen. Het is acht uur. De dirigeerstok gaat omhoog en de «Aeneïs» van Frans Uyttenhove heeft een aanvang geno- Het eerste gedeelte. De ouverture begint met een droo- merig, gevoelvol en sourdine. Er is even een stilte en dan zet het orkest in eens, in met een overstelpende, opbrui sende muziek. Het slot is het terugkee- ren tot het gevoelvolle met hier en daar, als een laatste stuiptrekking het opbruisende motief. Voorwaar, hier werd verdienstelijk werk geleverd door den heer Meulemans, niet alleen door de onberispelijke uitvoering doch ook door het aan de vergetelheid te ontruk ken van een groot componist. Dan krijgen we Toutenel, van de Muntschouwburg die ons twee liede ren van Gaston Feremans, bestuurder der Aalstersche Muziekschool, zingt. Het eerste lied is een ballade, die zacht en droomerig gehouden wordt als een vertelseltje van zeer, zeer lang ge leden, het tweede, een, liefdeliedje, is vroplijk en opgewekt. Ook de heer Toutenel wordt lang toegejuicht. Heidestemmingen» van Marinus De Jong, is fijne muziek. Hij weet at mosfeer te scheppen, de natuur wordt een zang, een zang van de heide. Al leen vonden we de fragmenten Herfst Lente, Zomer, Storm, Najaar wat kort. We hadden graag meer genoien van die zonnige muziek van De Jong. In het applaus werd ook de toondichter begre pen. Meester Meulemans feliciteerde hem van op zijn dirigeerverhoog. De heer Piette toonde in de «Rhap- sodie voor clarinet» van A. Meulemans, dat hij de techniek volkomen baas was van het hoogergenoemd speeltuig. Sta tig en grootsch is de aanvang dezer rhapsodie, doch de vroolijke dansklank een tamboerijn onderbreekt speelsch, en wil domineeren,maar spoe dig heeft het statige, geleid door het heftige der klarinet, weer haar plaats ingenomen. Hier moest de heer Meule mans een bloemenhulde in ontvangst nemen. Hij dankte ontroerd. Kermis» was luidruchtig en dan weer vroom, boersch en speelsch, Te niers op zijn best. Het tweede gedeelte. Na de pauze krijgen we «Le roi d'Ys» van Lalo, een gekend concertstuk, weefsel van sagen, en legenden uit het hooge Noorden, dat gevolgd wordt door «Don Juan» van Strauss. Dat symfonisch gedicht werd Strauss geïn spireerd door het diepzinnige drama van Lenau. Het bestaat uit een reeks episoden, waarin de verschillende vrou wenfiguren rond-don Juan uitgebeeld wordtin. Strauss nam alleen Zerlinchen, het naieve boerenmeisje uit de opera Mozart, gravin Anna, dweepziek en ly risch, en het anonyme carnavalmeisje. Het begin is breed en onstuimig, daarna wordt elke type uitgebeeld met tot slot van elk fragment, het steeds weerko mend thema de onverzadigde Don Juan. Carnevalspret en jachtgenoegens brengen de horens ons Don Juan ver langt weer naar Anna, en kan ze niet vergeten. Hij is tegen zijn eigen geluk. Het einde brengt ons een dooreenwar- reling van al de motieven en themas. Resultaat is grootsch en aangrijpend. Mevrouw Mina Bolotine, van dt> Munt, zingt ons met haar warme praanstem, het romantische «Elfen- könig» van Schubert, «fantasia» van Mestdagh, en een Russisch lied van Moussorgsky, Onder daverend applaus wordt ook zij in de bloemetjes gezet. Op den Kalen Berg» van Mous- sorgsky is triestig en ontroerend pak kend terzelfder tijd, spiegel van Mous sorgsky's eigen ellendig einde. De Ou verture van Tannhauser van Richard Wagner is te bekend om hier nog ver der gecommenteerd te worden. Wie Wagner speelt is zeker van zijn succes. Het was een waardig besluit van een schitterenden kunstavond, een buiten kansje voor den muziekliefhebber. Ie dereen was opgetogen, verrukt en ge lukkig. De Vlaamsche Leeuw werd tot slot rechtstaande aanhoord. ,v PETERLEN. 4de Vervolg. II. *s Anderendaags reeds kwam Simen naar de «Pannenwoning» om Nelleken meer duidelijke bewijzen zijner plotse ling ontwaakte liefde te geven. Hij voedde des te meer hoop op welgeluk- ken, omdat de ,«Pannenwoning» hem toebehoorde: dit gaf hem minstens te veronderstellen, dat derzelver bewoners zijne plannen zouden toegedaan zijn. Simen's verklaringen brachten het meisje zoo niet in verlegenheid, dan toch in één toestand, dje het geens zins wenschte. 't Ware haar duizend maal welkomer geweest, zoo zij den verfoeiden vrek nooit meer gezien had. Nu, zij moest dan toch van den nood eene deugd maken, en om Simen's vuur zoo gauw mogelijk te blusschen, be sloot zij den oude, zoo deerlijk om den tuin te gaan leiden, dat het haar vrijer Kobe en gansch het dorp in 't oog zou vallen. Zij wachtte dan om uitspraak te I SO 152 - 079 BFl. De jongen die veel Solo gebruikt,zal een sterk man worden, wien de langewerkdagen richt zullen schijnen. Solo is rijk aan vitaminen D en A, die onontbeerlijk zijn voor een volmaakte licha melijke conditie, omdat zij de ledematen sterken en het weerstandsver mogen van het organisme tegen infectie verhoogen. Solo margarine is een ideaal voedingsmiddel voor groot en kleingeef dus rijkelijk Solo aan heel liw gezin. RIJK AAN VITAMINEN D EN A UNION MARGARINIÈRE BEIGE N. V.. MERKSEM-ANTWERPEN MEN KAN NOG ONDERSCHRIJVEN BIJ 52, KEIZERLIJKE PLAATS T/S.784 «BLIJF AF VAN GODS LIEFDE roept EDGAR WILLS den goddeloo- zen JOE TRENT toe, wanneer deze spot en lastert in zijn haat tegen God en godsdienst, in het prachtig bekee- rinespel «VRUCHTEN en ONKRUID» waarvan de opvoérirtg doorgaat op 30 October om 5 uur in de Feestzaal van St Jozefscollege te Aalst. Dit stuk werd geschreven in den geest van de actie voor God tegen de vernielende werking van de goddeloo- zen. Een puik katholiek tooneelwerk dat bij de toeschouwers zoowel geloovigen als ongeloovigen, den machtigsten in- berg I Kleine Meert kon af en toe be druk zal nalaten. hendig gebruik maken van 't passen- De opvoering wordt verzorgd door spel van Gaston en Gustaaf. De vleu- Qg Jan de Deo's vrienden» wpIItp rrAlcnplprc iw**#> kleine mannen, hebber niet aan hun proefstuk zijn Als bijbrokje wordt «De Boemelba- ron» van Fr. Van Duinen voor 't voet licht gebracht; een kluchtspelletje met Karei Colson, den leider van den kring, in de titelrol,- zoodat een smakelijk half uitje mag verwacht worden. Kaarten 7 fr., 5 fr., en 3 fr. VOETBAL Schitterende overwinning van Volhard. V.V.Volharden 2Geeraardsbergen 0 De komst van Geeraardsbergen ver wekte 'n goede belangstelling.Al de ge trouwen waren op post. Onze spelers hebben waarlijk hun beste gedaan eu verdienen ruimschoots hunne overwin- welke gelspelers, twee kleine mannen, hebben hunne taak goed begrepen en aarzelden niet om te centeren. Geeraardsbergen die spelers opstelde uit verschillende gewesten (BrugVfe Gent, Ronse, Antwerpen en Brussel )j bezit een elftal met schitterende ele menten. Schot, balkontrool en techniek staan ver boven de kwaliteiten onzer* jongens maar of de sterke wil om te winnen er wel is valt te betwijfelen. Over de arbitrage mogen we zeggen dat het lang geleden is dat we op onze ontmoetingen zulke stevige leiding ge zien hebben. Met vaste hand, doch zon der pretentie, werd deze match tot vol doening der beide partijen geleid. 'n Woord van dank aan de suppor ters die hun club talrijker steunen bij zijn her wording. Zondag aanst. gaan we naar VIGOR HAMME. Onze vrienden die de ver doen, en 9telde Simen gerust met te zeggen, van aanstaanden Zondag te rug, te komen, wel besloten, zich tegen Simen's komst uit te voeten te maken. Op een der uithoeken van 't dorp, stond een klein hutje, met krijtwitte wanden en wel onderhouden stroodak. Zindelijkheid en orde heerschen rond deze nederige woning. Langs deszelfs voorgevel,, was een strookjen geel zand gespreid en het overige van 't pad, dat huisjen en tuin scheidde, lag sierlijk ge harkt. Dit tuintje, met een kunstmatig haagsken van doode brem omringd, was zorgvuldig bebouwd en van weer zijden van het paadjen, dat het in twee ën en verdeelde bloeiden zelfs eenige keizerskronen en morgensterren. Van verre had men het gaarne voor een lusthuisje genomen; doch naderbij komende, zag men, aan de ongeverfde en gespleten deuren,, en aan het plomp vervaardigd vensterraampje, dat er, zoo niet armoede, dan toch bekrom penheid woonde. t Was dat huisje, dat Nelleken, den volgenden Zondag, inden namiddag binnentrad. Dat was het geringe erf ha- rer moedèr. Deze Was eene vijftigjarige doch nog krachtige vroüw, meer dan middelma tig van gestalte, en met vriendelijk, ja, goede uiterlijk. Zij was zoolang weduwe, dat Nelle ken haren vader nooit had gekend. Lange jaren had zij tegen de armoede moeten worstelen; doch met oppassen en sparen had zij 'hare eenige dochter zonder bedelen kunnen grootbrengen. Van hare rampen en ellenden, was er echter op haar wezen geen spoor zicht baar gebleven.-Men zou gezegd heb ben, dat zij steeds zorgeloos in een pa leis had geleefd. De vrouw was zeer verwonderd over de komst harer dochter; het meisje had immers, bij haar laatste bezoek, de komst tot Pinksteren-kermis verscho ven. Nelleken riep zij verrast. Dag, moeder. Wat beteekent dat Is er iets En de moeder keek hare dochter scherp aan. Juist niet. Zeg het^rtaar rechtuit: daar is De verdediging is in 'n buitengewo ne forme geweest. Ondanks de menig vuldige aanvallen van Geeraardsber- gen werd de backlijn nooit doorboord Plaatsing willen mede maken moeten en 't was gewoonlijk van verre dat de j z,c» z'° spoedig mogelijk aanmelden kanonniers van Sportkring het moesten m hunne lokalen. Sportman, wagen om kapitein Bosteels aan het werk te stellen. Menig schot werd op de moeilijke plaats met brio gestopt. De halflijn kan nog beter. Spil Carlo-Meert was hier de uitblinker. De voorlijn werd goed voortgetrokken door Van Pottel- iets. Mijne oogen hebben mij niet be drogen. Ja, als ge wilt, daar is iets ik heb eenen ouden vrek op stoppen getrok ken. Wat kost ge beter Gij heb im mers met nierhand meer te vrijen. Is Kobe Smaeckx uw verlóófde niet De vrouw was ernstig geworden. Wie is die wrek Baas Simen, moeder. Baas Simen, kind herhaalde de oude vrouw, de handen verbaasd te gaar slaande. Baas Simen Dat is wat [anders Nelleken ontstelde bij die verande ring van toon. Wat anders, moeder 7 vroeg het. Ja, kind-lief, Simen is rijk, schat rijk. Daar moogt ge zoo licht niet over gaan. Ieder mensch heeft zekere oogen- blikken in zijn leven, die hij moet be nuttigen, om eerlijk door de wereld te komen. Let er wel op een van die ioogenblikken is voor u gekomen, en 't zou jammer zijn, zoo gij hem misbruik- tet. Maar moeder die Siraoen is een VROUWELIJKE BEDIENDE ge vraagd voor briefwisseling, goede steno- dactylo, praktijk hebbende, voor fabriek omstreken Aalst. Schrijven bureel blad onder N° 12. 785 verfoeilijk mensch: door wie wordt hij in 't dorp geacht Óórdeel niet te licht, kindlief; gij; kent de wereld immers nog niet. Ik heb Simen al lang gekend en ik moet u ver zekeren, dat het niets dan afgunst er* nijd is, wat Simen zwart maakt. Sime» spaart, en sparen en rijker worden zij» twee begrippen, die de menschen niet verdragen kunnen. Goed, heel good; maar wat ga ik dan met Kobe aanvangen Kobe, ja, Kobe 't is jammer I Doch de jongen zal zich wel schikken^ Schikken 1 Neen, hij zal zich niet schikken Daarom bemint hij mij te v»- rig en ik... Hoor eens, meisje, .en luister naar goeden raad. Onze lieve Heer bied* u eene fortuin aan; ze van de hand wijze» waren spotten met Zijne goedheid. Zoo een fortuin begeer ik niet. Uc wil den arme Kobe niet ongelukkig: maken Gij spreekt stoutweg. Is het zoo. dat ge naar mijne raadgevingen luis tert? [('t Vervolgt.)]

De Volksstem | 1938 | | pagina 3