'!p GEMENGD NIEUWS De tentoonstelling van Luik 1939 De Tentoonstelling De Mensch Naar verhooging van het Spoorwegtarief Het Leven van UILENSPIEGEL W©edt Uw huid 's stsehts aaiet Paar»©! 20 October. H. Joannes Cantius. Uit christelijke ouders geboren stu deerde hij aan de universiteit van Kra- kau waar hij nadien de theologie leer aarde. Tot vier maal toe ging hij te voet naar Rome. Hij stierf in 1473. De Koning ten paleize voor Schoone Kunsten. Een nieuwe blijk van Zij ne bijzondere welwillendheid aan - de oudstrijders, weggevoerden en politie ke gevangenen, van geen invaliditeits pensioen genietend, en in nood verkee- rend willende geven, zal de Koning op 2 1 October aanstaande het eerste Gala feest van het NWOS2, ten gunste van zijne menigvuldige beneficianten opge richt bijwonen. De Ja- Katholieke Missie in Japan. statistieken over het katholicisme pan geven een goed beeld over de actié der Missionarissen in het Verre Eilan denrijk. Japan (zonder Corea en zon der eiland Formosa) telt 319 katholie ke kerken of kapellen, 1 15. inlandsche priesters, 127 inlandsche broeders en 673 inlandsche kloosterzusters. Er zijn 112 Groot-Seminaries, Z71 Klein-Seminaries, 1 Kath. Universiteit, 27 scholen met 13036 leerlingen 27 weeshuizen met 829 weeskinderen 8 te huizen voor ouden van dagen, 2 me- laatschenkolonies met 1 78 melaatschen, bovendien nog 15 hospitalen. Eerste-minister Spaak met rust. De eerste-minister die zich eenigszins overspannen voelde, heeft een paar dagen rust genomen. Hij keert echter reeds Woensdag te Brussel terug om den ministerraad voor te zitten. Belgische werkkrachten in Frankrijk De seizoensinwijking van buiten- landsche werkkrachten in Frankrijk, heeft thans haar hoogtepunt bereikt. Volgens de officieele statistieken zijn in de afgeloopen week 5.990 Belgische arbeiders naar Frankrijk gegaan. Daar onder telt men 2.821 man, die het werk hebben gevonden in de nijverheid 3169 man die te werk gesteld zijn in het landbouwbedrijf. Ijzer- en staalproductie in het Groot- Hertogdom. Gedurende September werden door de ijzerfabrieken van het Groot-Hertogdom Luxemburg 119.099 ton gietijzer voortgebracht tegen 1 1 7 duizend 15 ton in Augustus en 212.993 ton in September 1937. De voortbrengst der negen eerste maanden bedroeg 1.023.573 ton tegen 1.964.5 71 ton in 't zelfde tijdperk van 1937. Aan staal bedroeg de productie 1 I 7 duizen 341 ton tegen 113.246 in Au gustus en 214.301 in September 1937. In de negen eerste maanden 1.023.5 73 ton staal tegen 1.974.221 gedurende hetzelfde tijdperk van verleden jaar. Belgische Leening 1933 Groot Lot 1 MILLIOEN FRANK Dinsdag heeft in de Nationale Bank te Brussel de 61 trekking plaats gehad van de leening 1933. Reeks 243.096 wint 1 miljoen frank De volgende 45 reeksen zijn betaal baar met 25.000 fr. Ieder obligatie van die reeksen wint dus 5000 fr. 120388 120690 129181 132170 De Propaganda in het Groot Hertogdom Luxemburg De vertegenwoordigers van de In ternationale Tentoonstelling van Luik 1939, de heeren Manderveld, Algem. Secretaris van het Alg. Regeeringscom- missariaat bij de Internationale Ten toonstelling van Luik 1939; René Ly; Bestuurder der Pers- en Propaganda- diensten en Salme, Afdeelingschef, zijn naar Luxemburg gegaan, om voe ling te krijgen met de toeristische krin gen en de Luxemburgsche Pers. De Luiksche afvaardiging werd over al hartelijk onthaald en, na een wel be steden dag, heeft zij een lunch gege ven ter eere van de verschillende per soonlijkheden die zij ontmoet hebben. De heeren Manderveld en Lyr heb ben redevoefingen: gehouden, geduren de dit feestmaal, dat onder het voor zitterschap van Baron Kerviri de Mee- rendrec. Minister van Belgie te Luxem burg stond, en dat de heeren Simon, Algémeen Commissaris der Luxem burgsche regeering bij de Internationa le Tentoonstelling van Luik 19*39 Pletinks, Kanselier van het Belgisch Gezantschap en Vierset, Zaakgelastig de bijwoonden. Een afvaardiging te Bergen Een afvaardiging van de Internatio nale Tentoonstelling van Luik 1939, vertegenwoordigers van de Permanente Deputatie van de Provincieraad van Luik en van den Gemeenteraad van Luiic hebben zich op Woensdag naar Bergen begeven, op uitnoodiging van den heer Van Mol, Gouverneur Provincie Henegouwen. De Luiksche afvaardiging bestond uit de heeren Georges Truffaut, voor zitter van den Beheerraad der Interna tionale Tentoonstelling van Luik 1939; Albert Dewandre, voorzitter van het Uitvoerend Comité Jules Laurent- Neuprez, Algemeen Secretaris van den Beheerraad G. Manderveld, Algem. Secretaris van het Algem. Regeerings- commissariaat René Lyr, Bestuurder der Pers- en Propagandadiensten; Piet- te, Noel en Thonet, Leden van de Per manente Deputatie Troclet, schepen van de stad Luik en Wilkin, Bestuur- dér van den Dienst der Betwiste Zaken der Stad Luik. Het programma van dezen dag was goed gevuld en begreep om 1 2u. 1 5 een ontvangst op het Kabinet van den heer Van Mol, Gouverneur om 12,30 uur, een ontvangst in het Gemeente huis door den Gemeenteraad om 13 uur een lunch bij den h. Gouverneur. Om 15 uur heeft een zitting plaats gehad fn de zaal van den Provincie raad de leden van den Provincieraad persoonlijkheden en ambtenaars waren Bezoek van Prinses Marie-José van Piemont Dinsdag te 1 2 uur, bezocht H. K. H. de Prinses van Piemont, vergezeld van burggravin de Landsheere en den graaf de Grunne, de Tentoonstelling De Mensch in het Egmontpaleis. Bij hare aankomst werd zij ontvan gen door den heer Dronsart, direkteur generaal van het Roode Kruis van Bel gie, den heer voorzitter Nolf vertege* woordigend de barones Carton de Wiart, de barones Hankar en mevrouw Morel-Jamar. De prinses van Piemont liet zich de dokters en studenten in de geneeskunde die de beste medewerkers van het Roode Kruis zijn, en die zich, vanaf 1 October reeds, opofferen om de geleide bezoeken te verzekeren, voorstellen. Een tiental studenten der Universiteit van Brussel en Leuven, gaven aan de doorluchtige bezoekster de nauwkeu rigste technische inlichtingen der ten- toongestélde stukken, De prinses van Pièmont toonde een groote belangstellingvoor de Ten toonstelling haar bezoek meer dan een' uur. Bij haar vertrek werd zij geestdriftig toegejuicht door de duizenden leerlin gen der verschillende scholen van het land, die eveneens de Tentoonstelling bezocht hadden. Zij hield er aan het Roode Kruis der!^arte'^^ geluk te wenschen voor de bewonderenswaardige poging tot hygië nische opvoeding door de Tentoonstel ling De Mensch bereikt. CICHOREI F. C. JACOBS GEBRUIKT ER MINDER. - 'T IS DE STRAFSTE PROVINCIERAAD VAN OOST-VLA AN OER EN Dinsdag te 2,30 u. kwam de Provin ciale Raad van Oost Vlaanderen in aan wezigheid van den heer Goeverneur en onder voorzitterschap van den heer Ronse, bijeen, ter bespreking van het begrootingsontwerp. TWEE MOTORRIJDERS VERONGE LUKT TE ZINNIK Op den weg naar 's-Gravenbrakel te Zinnik, heeft zich 's avonds een ver keersongeluk voorgedaan, dat het leven kostte aan twee motorrijders. De 27-jarige Frans Vandercruysen, gehuwd en vader van vier kinderen reed met zijn 18-jarige schoonzuster Simone Solas op de duozitting, langs Voorat werd verslag uitgebracht over hogergenoemden steenweg, toen hij te- verschillende punten zoo o.m. over de gen een vrachtauto botste, toebehoo- vraag om toelage voor het Tehuis voorrende aan houthandelaar Resteau, uit Moeders te Gent, het verdeelen der toelagen aan mutualiteiten enz. Daarna werd overgegaan tot de eer ste lezing van het begrootingsontwerp Verschillende sprekers maakten voor behoud op sommige artikelen en lieten zich op de lijst der sprekers inschrijven. Daarna werd. de algemeene bespreking der begrooting belegd voor Woensdag. Er zaj word en„overgegaan tot de aanstelling van r£wee raadsheeren bij t cii_ het Hof yan; Beroep te Gent - waarvoor duurde 'kandidatenzijn de hh. De Clippele, Dubois, Van Wetter,Thienpont en Van Rooy. De nationale maatschappij overweegt een nieuwe aanpassing van de tarieven. Het personentarief zou worden ge wijzigd in de volgende mate gewone kaarten verhooging met 1 8 t.h. kaar ten voor. heen- en terugreis 20 t. h. korting op het dubbele van den prijs van gewone kaarten deze verlaging zou niet gelden voor wie reeds op kor ting recht heeft (oud-strijders, kongres- sisten.enz.) korting met 20 t.h.voor de weekeindkaarten10 t.h. verhooging voor het reisgoed. Het stelsel van abonnementen zou buitendien heelemaal herZièn worden. De prijzen van algemeene abonnemen ten zouden ongewijzigd blijven. De beperkte abonnementen^ zouden onge- 132591 153417 170724 189680 205011 229411 255714 277196 307740 354453 167523 133062 153865 172690 197613 206546 237262 256588 281663 320842 377471 134846 156261 178328 201191 212254 245427 270819 287592 325832 381806 137212 165160 179694 203076 218103 249149 274972 296340 345260 381873 door AUCTOR 1 60ste Vervolg. God Maar, dat zult gij belet ten Gij zult toch den vader uwer bruid niet laten dooden Hij is schuldig en ik heb niet de minste macht, tenzij ge mij de lijst... Nëen> dat'doe ik niet. Dan zal uw vader sterven, en gij zult hem-gedood -hebben,. Maar ik mag die menschen, die in ons een volledig vertrouwen hebben ge steld, niet verraden. Kies tusschen hen *en uw vader T Had de gravin mij nu maar' twee woorden gezegd, mij slechts eventjes laten hooren wat de vreemde ellende ling van haar verlangle, en ik had een bezem gegrepen om hem tot aan de deur te ranselen Maar ze hield zelfs hare wanhoop Verborgen, ze liet niet eens blijken wat Cr in haar omging, want ik mocht 'niét gissen wat er gebeurde Laat mij toch nadenken, mijn verwarde hersenen tot kalmte brengen, Cer ik een besluit neem. Morgen vroeg wordt uw vader gevangen genomen en de andere sa menzweerders met hem, want ze zijn bijna allen gekend.... Om er een paar te laten ontsnappen, zult gij uwen vader tn handen van den rechter leveren Maar, als ik hem nu verwittig, dan kan hij vluchten, daar men hem morgen slechts... Onmogelijk.. Uw huis is bewaakt. Hij zou niet buiten de stad geraken. En als ik de lijst geef er uiigenoodigd. P_e h. Albert Dewan- yeer 10 t.h. meer kostén. ^i®ld een over de Internatio- Arbeidsabonnementen zouden wor- nale Tentoonstelling van Luik 1 939. den ingevoerd geldende'alle werkdagen Daarna werd een openbare zitting om en waarmede men alleen Zaterdags tus- 17 uur ten zetel van het Instituut Supé- schen 11 en 14 uur.- in de treinen zou rieur de Commerce georganiseerd. Een mogen plaats nemen. Deze .abonnemen- redevoermg over de Tentoonstelling erd gehouden door den h. J. Laurent Neuprez. Om 1 8 uur vereenigde een lunch de Laiksche en Henegouwsche persoon lijkheden. Schoolbezoek van de Terreinen Onder de leiding van afgevaardigden der Tentoonstelling, hebben de leerlin gen van de Normale School van Luik de terreinen der Tentoonstelling be zocht. Het doel van dit bezoek is de schep ping van lessen over de Tentoonstel ling en haar uitgebreid thema dat alle gebieden van het onderwijs betreft. HENGSTKEURINGEN IN OOST-VLAAN DEREN De volgende keuringen en wedstrij den voor hengsten worden, in de maand November in Oost-Vlaanderen gehouden Oudenaarde Zaterdag 1 2, om 9 u. 30. Gent, Slachthuis Maandag 14, om 9 u. 30. Sint-Niklaas Woensdag 16, om 10 uur. Aalst Donderdag 1 7, om 1 0 uur. Eekloo Maandag 2 1om 1 0 uur. Geeraardsbergen Woensdag 23, om 9 u. 30. Gewestelijke wedstrijd te Deinze, op Zaterdag 26, om 10 uur. Om aan deze keuringen en wedstrij den te kunnen deelnemen, moeten d- hengsten ten minste 0 dagen op voor hand in het kantoor, Van Hulthem- straat, 55, te Gent, ingeschreven zijn; inschrijvingsbulletijns werden gestuurd aan al de kweekers die verleden jaar een hengst ter keuring hebben aangebo den. De nieuwe hengstenhouders kun nen er op bovenstaand adres bekomen. Voor de driejarige hengstén moet bij dit inschrijvingsbulletijn een in- schrijvingsgetmgschrift in Het Stamboek afgeleverd door Het Belgisch Trek paard», Koningstraat,60, te Brussel ge voegd worden. MOTORRIJDER VERONGELUKT TE WETTEREN Omstreeks 9,30 u. 's avonds heef pmaio ïiuiiJEii. uc/.c.aouüiicmi;u- L J 1 1 ten zouden eenigszins duurder zijn dan 2,c.1? °P de" Centschen steenweg, op de 1 \AT\ 1 \r I IrrovKo Y- r> fö oov. dc* weekkaarten, maar npen zou toegang hebben tot meer treinen. Ook de weekkaarten voor arbeiders zouden eenigszins verhoogd worden, vooral voor wie meer dan 25 of 30 km. ver moet gaan. Ook het goederentarief zou worden aangepast. Aldus eenige inlichtingen over plan nen van de spoorwegmaatschappij, die evenwel nog moeten onderzocht wor den door het tarievenkomiteit en de re geering. De opbrengst van die maatregelen zou 1 00 millioen beloopen per jaar. Dan bezorg ik hem een vrijgelei- Ge kunt nooit wéten dat we dien de en twee beproefde vrienden, die kerel niet eens op onzè '^veg vinden, hem naar eene veilige schuilplaats zul-J zei Uilenspiegel, want 'deugnieten blij len voeren. De vraag: en als ik de lijst geef zei voldoende dat het meisje van plan was verraad te plegen, om haren vader te redden. De kinderliefde was vaardig gewor den over elk ander gevoel Zweert ge mij dat Op wat ik aanbid, op uw hoofd ven er ook loopen... Daarom is het goed ze. te kennen En, de graaf werd doodgescho ten vroeg Fayette. Neen, zijn naam en rang, en mis schien meer nog de achting en de eer bied, die het volk hem toedroeg, heb ben hem van den dood gered. Men heeft hem niet durvem van kant hel JDe freule gebood mij pen en papier pen, omdat dan misschien de opstand, zonder samenzweerders te Gent zou losgebroken zijn... Hij y/erj verbannen, naar eene verre streek. -Dat" staaT tóch'' nSëFütën dóöd ge lijk l .zei Tijl. En zijne dochter Vroeg Fayettè.' -Is krankzinnig gëWbriden, en ge lukkig lijk kort daarna ^óVerléden. -"— En de godereh van den graaf wer den ten bate der republiek aangeslagen en verkocht sprak de zanger. Dat'hoeft ge niet te vragen, zei "Tijl. Dat was immers het hoofddoel-van de verdrukkers. 11 Dat weet ik niet, zei moeder Goedzak, 'maar in ieder géval zou "ik weer zónderi kruis noch".'munt op r de straat hebben gestaan," had een onder officier, die mede den inventaris van de woning van den graaf van Woelstéen opmaakte, mij zijne liefdé en zijne hand niet aangeboden. Ik heb dan eene ról gespeeld, die niet in mijn voordeel pleit, maar ik had vroeg; niet te kiezen, wilde ik zonder kom mer of ellende verdér ddor het leven té brengen en schreef met köorteigen -kaast. HaeFik toen maar geweten wat zij daar deed Zij overhandigde het papier aatvdeft luitenant. o Deze drukte een zoen op haar vCrar- hoofd, beloofde nog eens plechtig voor haar vader te zullen zorgen en verliet de woning. Het meisje zonk in eenen zetel en borst in snikken los. Maar, zij deelde mij niets mede. Ge kunt gemakkelijk raden wat ér gebeurde. Denzelfden avond nog,- werd de graaf gevangen genomen en al zijne vrienden met hem. Geen enkel ontsnapte de overheid bezat de lijst der samenzweerders Ik heb den laffen Franschman niet meer wedergezien, en ik hoop dat een kogel uit een boerengeweer hem loon naar werken zal hebben gegeven. Kent ge zijn naam niet Tijl. Toch wel... Een oogenblik... Ja, komen, dat is het Eugene Mostel... Zoo heette' Ik liet den man gelooVen, dat ik hem hij in het leger... Zijn echten naam ken niet ongenegen wap eri wij den eenen ik ook... Laat mij eens denken...ik heetof anderen dag in het huwelijksbootje hem: graaf de Chateau-Mostel. {zouden stappen. :1' wijk Overbeke, te Wetteren, een smar telijk ongeluk voorgedaan. Gilbert Eeckhout, oud 18 jaar, wo nende bij zijn ouders, Brusselschen siw. te Melle, reed aldaar met een motor rijwiel. Hij kwam in volle vlucht te recht op een elektrischen paal en bleef op slag dood tengevolge van een sche delbreuk. s-Gravenbrakei. Hoogstwaarschijnlijk werd Vandercruysen verblind door de koplichten van den wagen. De schok moet buitengewoon hevig geweekt zijn. De twee motorrijders wer den met geweld weggeslingerd en Van dercruysen -kwam onder de -voorwielen van hft zware voertuig terecht. Hij blééf op slag dood. Ook mej. Solas gaf nagegx^g oogenblikkelijk den geest. ffi'Def; twee ongelukkige slachtoffers woonde"1 allebei te Zinnik. ZWARE AUTOBOTSING TE WINKSELE-DELLE Op den Mechelschen steenweg, aan dé grens van de gemeenten Winksele- Delle, Tildonk en Buken, nabij de be kende herberg Zwarte Flesch, heeft 's avonds, omstreeks 7 u. 45, een zeer ernstige aanrijding plaats gehad. De vrachtauto van de firma J. Kr., wijnhandelaar, wonende Langeloo- 'broekstraat, geladen met vaten wijn, kwam uit de richting van Leuven, naar Mechelen toe gereden. De zware wa gen reed langzaam, toen de bestuur der Georges Heymans, wonende Nic- keistraat te Antwerpen, een schok ge waar werd en glas en vaten in alle richtingen rondvlogen. De man stopte onmiddellijk en stel de vast dat een auto van achteren op zijn wagen was gébotst. De lichtere au to was het voorste gedeelte gansch in gedrukt en de inzittenden zaten be kneld tusschen hout en ijzer en riepen om hulp. De in de nabijheid wonende rijtuigmaker Jos. Pues kwam met ha mer en beitel toegesneld, om stukken hout weg te kappen. Het duurde om trent een uur alvorens men de gewon den kon bevrijden. Een geneesheer uit Tildonk deed de slachtoffers in een herberg dragen en diende hen de bes te zorgen toe. De aanrijdende wagen, toebehooren- de,. aan -Van Bockselaar, bierhandelaar fe Harén, was gevoerd door Jos. Maes, in dienst van Van Bockselaar en wo nende te Haren. De man had een ga pende wonde onder het rechteroog, dat fieri zeker zal verloren zijn, en bloedde uit neus en mond. De andere zwaarge wonde, die naast den bestuurder zat, is Eduard Leseys, 37 jaar oud, wonen de Heidestraat, te Zaventem. gehuwd en vader van twee kinderen. Deze brak het linkerbeen op twee plaatsen, had een groote wonde aan den neus en bleek verder over gansch het lichaam gewond. De derde gewonde, Artoos Louis, wonende insgelijks Heidestraat, kon na eerste hulp huiswaarts keeren. want zij wordt er zoo zacht en schoon, zuiveren gezond door.Doet dit 1 of 2 x per week. Ook alle huidonzuiverheden, zcoals vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uit- s'ag verdwijnen er door. Tuba 12 fr. Doos 7.50 fr. en 4 fr. In alle Apotheken. Zoo kwam ik in dienst als kame-j huwen, na den veldtocht, nier bij een der hoogste officieren van j De lijd zal wel raad brengen, zoo het Fransche leger, burger Sirbeau, die dacht ik. riü maarschalk is geworden, en die eene' Lamme heeft mij geleerd op die wij- allerliefste vrouw heeft, die uit een oud ze de toekomst te gemoet te zien adellijk Belgische geslacht spruit. I En bezovgt de tijd geen raad, zoo Met dit gezin heb ik bijna geheel ons oordeelde ik er verder over,dan laat ik land doorreisd, om eindelijk hier te mijn toekomende in den steek en keer Parijs aan te landen. [terug naar Belgie. Mijn aanbidder wist steeds de zaken j Den dag vóór het vertrek van mijn zoo te regelen, dat hij in de nabijheid aanbidder naar Italië, deed ik mijne van den heer Sirbeau in dienst was en blijde intrede in dit huis en opende rmj dan ook dagelijks kon zien. mijn 'drankwinkel. Aarrhdudend drong hij op ons huwè- Dé tijd handelde niet, zooals ik het - --géri j dat^de eigenaar; dér herberg, -rii'et rpeör uitstak, maar gelukkiglijk is de liefdé tetu^keerde. blind af té schépen. j jheb later vernomen dat de brave In de Fransche hoofdstad wist de'ké'reljin den krijg gesneuveld is. man deze herberg Jn handen te krijgen j Hij had al wat Hij bezat aan zijne eii ze Voor mij op degelijken voet in aanstaande briiid vermaakt én ik werd té richten.... Eer ik er binnentrad, moest ik hem plechtig zweren dat, eer er eene maand eigénares van dit huis en al wat er ras. Mijne herberg werd druk bezocht en met hém zou gé- ik kan thans een ronden spaarpot laten vétlóopen was, ik trouwd wezen. Ik was van plan hem alles te zeggen, j Dat zijn nu mijne lotgevallen. Het le- hem bekend te maken dat ik gehuwd ven van een mensch is toch éen zónder- Was met Lamme Goedzak en de "armén ling spél. kerel dus geruimen tijd voor den aap had gehouden. Het was echter niet noodig. Mijn aanstaande bruidegom ontving bevel met het Fransche leger, onder Bbnaparte naar Italië op te rukken, én wat Lij ook in het werk steldé om te Parijs te mogen bh'jven, dit werd hem niet toegestaan. - Zulks blijkt eens te meer, zei Tijl, als gij nagaat dat wij in deze groote stad juist bij u kwamen aanlanden. Dat is toch geen louter toeval. Het was voorbeschikt dat ge Lamme moest we- dervinden. Ja, 't is echt verbazend zei Fay ette. Ik hoop, zei de vrouw, dat Goed- De generaal wilde vooral beproefde zak mij nu niet meer zal verlaten. Hij krijgers, oude ijzervreters hebben, om kan hier rustig zijn besuaan slijten. In bij de macaronies oorlog te gaar" voé-alle geval, zal ik hem zoo gemakkelijk ren, en mijn verloofde moest mede. [niet meer loslaten J ik beloofde dan dë man te zullen 't Vervolgt,

De Volksstem | 1938 | | pagina 2