DE XXIVste VERJARING VAN Derde Kongres van het Katholiek Blok van België Tentoonstelling van Luik 1939 Duitschland eischt niets dat aan iemand behoort Uit de Vaiikaansche Stad DE VOLKSSTEM Maandag 24 OCT. H. RAPHAEL l'Zon op 6,20 Zon af 16,44 Dinsdag 25 OCT. 1938 11. CRISPINUS M^Zon op 6,27 Zon af 16.42 XXXXIIIIe JAARGANG NUMMER -a a N e. K. 81 M. 7 Dn.kker-Uitgcver J. Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, A ALST. DAGBLAD 25 'CENTIEMEN Telefoon lil. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST 3 Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaau, J3, te BRUSSEL Rue de Richelcu, PARIJS Bank Bulding-Kingsway. 20 LONDEN, W. C, 2. De gevangenis doet weer dienst Bij gelegenheid der 24ste Verjaring van den slag van den IJzer, defileerden de oud-strijders en de vaderlands lievende maatschappijen voor den Koning. De stad Brussel prijkte Zondag mor- Op het Paleizenplein De eerewac'nt stelde zich op recht te genover de Koninklijke tribunen, de muziekkapel van de gidsen had intus- gen in volle vlaggentooi. Aan alle open bare gebouwen en aan vele particuliere gebouwen wapperde de nationale drie kleur. Op de Waterloolaan werden drie ko- lonnen vaderlandsche vereenigingen gevormd Nationale Strijdersbond, In- valiedenbond, legerverbroederingen, oudstrijders, oorlogsvrijwilligers, Ijzer- kruisers, na-oorlogsche verbroederingen rustende officieren, enz. Verschillige militaire en burgerlijke muziekkorpsen namen deel aan de vor ming van den optocht. Twee afdeelingen grenadiers met het regimentsvaandel en de muziekkapel gingen, te 10 u. 15, de vaandels van de Brusselsche regimenten in de Prins Albertkazerne afhalen. Ook het vaan del van de Koninklijke Militaire School werd in den stoet gedragen. Zij bega- De optocht De optocht op bet Paleizenplein ving te 1 1 uur aan. De veteranen, wier borst uiuiitAivapci vaii ue giuscn naa inius- i i sche ter zijde van het Akademiepaleis ™et >\un eereteekenen was versierd, de met den Nationalen Strijdersbond plaats genomen. Op het Paleizenplein, was een ruimte voor de zware verminkten en oorlogs- blinden voorbehouden. In de Konink lijke straat, vormden de scholen met hun vaandels de haag. Op de eeretribuun namen plaats eerste-minister Spaak, de ministers Bal thazar en Delattre, gouverneur baron Houtart, burgemeester Max, de gene raals Denis, minister van Landsverdedi ging, Vanden Bergen, hoofd van den Algemeenen legerstaf. Biebuyck, groot lint der Leopoldsorde; de Fransche am bassadeur, de vreemde militaire atta che's, talrijke opper- en hoofdofficie ren, enz. Een 5-tal minuten voor 1 1 uur, weer- ven zich naar het Paleizenplein, waar klonk de «Brabangonne» de Konin zij, links en rechts van de koninklijke tribunen zouden plaats nemen. Op gansch den doortocht, werden zij door de menigte eerbiedig begroet, verscheen. Na de federale voorzitters en de groot-invalieden te hebben begroet nam hij plaats op de eeretribuun. Het publiek ju'.chte geestdriftig toe. fileerden, op rangen van zestien man voor den Koning, die hen rechtstaande en zichtbaar ontroerd, den wedergroet bracht. De prachtige stoet werd geopend door een peloton bereden gendarmen, gevolgd van de federale vaandels en het vaandel van 1930. Daarna kwamen de ex-gea!lieerde vaandels. De Italianen brachten den vorst den fascis.tischen groet, dan stapten groetend de talrijke Belgische groepen oud-strijders. Rijn soldaten, koloniale groépen en andere vaderlandsche vereenigingen voorbij, waaronder de pb*chtgroep der politie- agenten oud-strijcfersr Wanneer de laatste groep voorbij was en duizenden oud-strijders voorbij den Koning hadden gedefileerd ging de Koning de hand drukken aan de groot- invalieden, de «Braban^onne» weer klonk een laatste maal en onder het da verend gejuich der menigte ging de ko ning terug het paleis binnen. De zware eiken deuren van het pa leis van justitie van den kleinsten staat ter wereld, zijn thans voor de elfde maal ontsloten en wel voor een straf proces tegen Mario Politi, een 30 jari gen bibliothecaris der Vaticaansche bi bliotheek, die beschuldigd is van ver duistering van kerkelijke géiden. Politi heeft vier jaren lang de Va ticaansche boekerij beheerd. Men kreeg verdenking tegen hem, toen bekend werd dat hij een leven leidde, dat een kerkelijke beambte eigenlijk niet past. Hij bezocht namelijk de duurste loka len te Rome en was daar een perma nente gast van zekere clubs, waar hij in zeer licht gezelschap verkeerde. Een plotselinge controle van zijn boe ken deed een aanzienlijk tekort aan het licht komen. In Augustus werd Politi door pauselijke gendarmen aangehou den en naar de Vaticaansche gevange nis gebracht. Sinds bet sluiten van bet verdrag van Lateranen, d.i. sinds 1929, heeft het Vaticaan, zooals men weet, een eigen justitie. Van de tien personen die tot nu toe voor het pauselijk gerecht verschenen werden er slechts twee wegens «niet- verantwoordelijkheid» vrijgesproken. De zwaarste straf trof Guiseppo de Paolis, die in 1930 tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld werd, wijl hij een offerblok in den St Pieter had opengebroken en geledigd. De Vaticaansche gevangenis is slechts een klein gebouw in de nabijheid van de pauselijke munt. Zij telde aanvanke lijk slechts drie cellen, die echter nooit alle drie tegelijk bezet waren. Toen zij onlangs vergroot werd, kwam de H. Vader zichzelf persoonlijk overtuigen, dat alles aan menschelijke eischen beantwoordde. -VN/V- BEN OETTVmvG Bij net ter per3 leggen van ons blad vernemen wij de benoeming van E. H. Duennck, onderpastoor aan St Martinus alhier, tol pastoor van Onkerzele bij Geeraardsbergen. Onze beste wenschen aan den nieu wen herder en Ad Muitos Annos I rXe Groot-mufti van Jerusalem, Haj Amin el Huseini, hoofd der Moskee's van Palestina, is naar men vermoedt, de ziel van de opstandsbeweging in Palestina Een telegram uit Berlijn, van het Duitsche Nieuwsbureau zegt, dat de Politieke en Diplomatieke Correspon dentie een artikel wijdt aan het kolo niaal vraagstuk. Het commenteert daarin de standpunten van enkele Brit- sche middens, die pogen aan dit vraag stuk een gansch ander uitzicht te geven van wat redelijk en rechtvaardig mag worden geHeeten. Het blad schrijft onder meer f V Duitschland eischt niets dat in recht aan iemand anders toebehoort. Het eischt slechts de bezittingen op, die men afgenomen heeft ingevolge bewe ringen die strijdig zijn met de waarheid en die gewoonweg lasterlijke aantij- n Het komt er niet op aan te weten aan wie deze Duitsche bezittingen wer den toevertrouwd. Een redelijk mensch za! toegeven dat men zoo spoedig mo gelijk deze klaarblijkelijke onrecht vaardigheden dient te herstellen, en dat de mandaatvoerders deze bezittingen moeten teiuggeven aan het land, dat op grOnd van absoluut niet te houden re denen er van onteigend werd. Zondag morgen om 10 u. 15 werd in Patria de algemeene sluitingsvergade ring gehouden van het 3e Kongres van het Katholiek Blok. De groote feestzaal is bomvol en een aanzienlijk aantal katholieke vooraan staande peisonaJiteiten, senatoren, ka merleden en andere openbare manda tarissen. De heeren ministers Marck, De Vleeschauwer, Heymans en Pholien ne men plaats aan het bureel dat wordt voorgezeten door de heeren senator VERBIST en HOYOIS, voorzitters, we derzijds van de K.V.V. en P.C.S. De heer VERBIST richt een kort wel komwoord tol de aanwezigen en geeft eenige aanwijzingen nopens het verloop der vergadering. Er zal heden geen de bat zijn, doch eene algemeene grondi ge bespreking der thans aangeraakte punten zal plaats hebben op een nieuw Kongres voorzien voor 27 No vember, bespreking waarvan thans nog voorname documenten ontbreken. DE BESLUITEN M. J. BOON, algemeen secretaris geeft lezing van de besluiten der onder scheidene verslagen, waaraan enkele wijzigingen of volledigingen werden aangebracht, in den zin der bijzondere wenschen op de vergaderingen van Za terdag uitgedrukt. FINANTIEEL VERSLAG De heer Graaf 't KINT de ROO- JJENBEKE en graaf de la BARRE d'£ RZULL1NNES handelen over den fina;:cieelen toe'.tand der partij. De Ka:holieke Partij kan niet leven of bloeien indien zij niet op eene mach tige finanteele organisatie kan rekenen. Spreker somt de maatregelen op die dooi het Diiectcrium van het Katholiek Blok in een algemeen plan werden voorden Hij besluit Het Blok wenscht de verzameling te worden van al de mannen en vrouwen van goeden wil; van al degenen die wenschen dat onze kristelijke zedeleer gegrondvest op liefde en eendracht, de steunpilaar onzer instellingen blijve. Het is door eene vereenigde aktie en wederzijdsche toegevingen dat wij eens gezind moeten zijn, door een machtig georganiseerd Blok wij sterk zullen worden. In zijn naam doe ik op U be roep opdat er door U, over geheel het iand een groote krachtinspanning zou worden gedaan om een machtigen steun te bekomen die de partij in staat zal stellen ten volle haar zending te ver vullen. STEMMING Er wordt dan overgegaan tot de stemming der woordvoerders van de arrondissementsvereenigingen, namens hunne onderscheidene groepeeringen, over de bepaalde besluiten. De vergadering wordt hiertoe voor enkele minuten geschorst en de stemop neming wordt door eene bjjzondere kommissie gedaan. De uitslag is 843 stemmen. BesL^en betreffende den Land bouw 843 ja bedrijfsorganisatie van den Midden stand 836 ja, 7 onthoudingen. Krediet aan den Middenstand 836 ja. 7 onthoudingen. Gelijkstelling voor de belastingen 741 ja; 2 neen; 100 onthoudingen. Reglementeering van den Kleinhan del; 827 ja; 16 onthoudingen. TOESPRAAK VAN M. PHOLIEN Minister van Justitie De h. Pholien, handelt in zijn toe spraak hoofdzakelijk over Het begroo- tingsvraagstuk en brengt hulde aan den h. Spaak, die de regeering leidt als een onpartijdig voorzitter. REDEVOERING VAN DEN HEER P. HEYMANS Minister van Economische Zaken, Middenstand en Landbouw Ook de h. Heymans raakt even het begrootingsvraagstuk aan maar weidt vervolgens breedvoerig uit over de eco nomische politiek der regeering. REDEVOERING VAN M. MARCK Minister van Verkeerswezen Minister Marck omlijnt de taak der Katholieke ministers in de regeering Spaak om daarna te handelen over ac- tueele Vlaamsche en sociale kwesties. SLOTWOORD VAN MM. VERBIST EN HOYOIS Heer Senator VERBIST, voorzitter van de K.V.V. richt een warm dank woord tot de heeren ministers om hun ne vereerende aanwezigheid en hunne belangwekkende uiteenzettingen. Ten einde de toehoorders bij deze langdurige zitting voor hun geduld te beloonen, zegt spreker, hebben M. Hoyois en hij besloten aan hunne slui tingsredevoeringen te verzaken. M. Verbist houdt er nochtans aan M. Hc yois geluk te wenschen met zijne be paalde verkiezing tot voorzitter van het Directorium van de P.C.S. Hij verheugt zich om het welslagen van het Kongres en dankt al dezen die daartoe hebben medegewerkt inzonder heid de bestuursleden van de beide or ganismen en de verslaggevers. De heer voorzitter stelt ten slotte den vooruitgang en de stevige organisatie vast van het Katholiek Blok, en de Kongressisten nogmaals dankende noo- digt hen dringend uit voor de vergade ring van 2 7 November. Na nog enkele woorden, in de Fran sche taal, van M. Hoyois, die nadruk legt op de nauwe en innige samenwer king van de twee afdeelingen van het Blok, de Katholieke Vlaamsche Volkspartij» en de»Partij catholique so cial», wordt de vergadering om 1 uur in de beste stemming geheven^ De instelling van het officieel Perscomité De Journalisten deelden in de eer, op Zaterdag 22 October te Luik. Zij wer den ten zetel van het Algemeen Re- geeringscommissariaat hartelijk ontvan gen door den heer Baron de Launoit en zijn medewerkers, bij gelegenheid van de Instelling van het Officieel Perscomi té. Deze zitting had de leden van het Of ficieel Perscomité, eenige leden van den beheerraad en van het Uitvoerend Co mité der Tentoonstelling vereenigd bij den heer Varen de Launoit, groote stuwkracht van de Luiksche World's Fair. De minuten voor de instellingszit ting boden aan alle journalisten de ge legenheid om voeling te krijgen met dé bestuurders der Tentoonstelling van Luik 1 939 en om vast te stellen hoe groot is hun geloof en hun zekerheid ia het succes van hun onderneming. Twee redenen werden gehouden gedu rende deze zitting. De eerste, door den heer baron de Launoit, Algemeenen Regeeringscommissaris, en de tweede door den heer Paul Hennen, Voorzitter van de Algemeene Vereeniging der Belgische Pers en Voorzitter van het Officieel Comité. De Heeren leden van de Pers werden dan uitgenoodigd een prachtige ma quette der Tentoonstelling te bewonde ren, en de Heer Albert Dewandre, Voorzitter van het Uitvoerend Comité, maakte gebruik van deze gelegenheid om het waar gezicht der Tentoonstel ling te toonen aan de journalisten. Na de lunch begaven zich de journa listen per vedette naar de terreinen der Tentoonstelling die zij bezochten, on der leiding van den Heer Bodinaux, Di-* recteur-Generaal. Heer Baron Launoit, Algemeen Regeeringscommissaris, houdt zijn rede.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1