Terugkeer dss Konings Seiiaatsvsrklszingeo iu Frankrijk HET LICHTEKEN OP OEN TOREN GEMENGD NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL ie geloevigen staan isi®s-4 aan geweld Bezoek van Koning Leopold aan Holland NOLOilIËLE LOTERIJ 24 October. Rafael. Rafael, een der drie aartsengelen waarvan de H. Schriftuur den naam noemt, trad op als cisgezél van "den jongen Tobias en als helper van een beproefde Joodsche familie. BenecJictus XV breidde den eerediensl van den engel Rafael over heel de kerk uit. 25 October. H. Cnspmus. Crispinus en zijn broeder Crispinianus, behoorden tot een adellijke Romein- sche familie en kwamen naar Gallie om het Evangelie te prediken, s Nachts hielden ze zich onledig met schoenen maken daar zij tot niemands last wilden dienen. Na vreeselijke folteringen door staan te hebben omdat zij christen wa ren, werden zij in 284 te Soissons ont hoofd. Dc eerste najaarsmist. De eerste dikke najaarsmist is over Engeland nee gestreken cn vooral de Midlands zijn zwaar bezocht, zoodat treinen en vliegtuigen uren te laat op hun bestem ming aangekomen zijn. Op den grooten weg Londen-Cambridge was het zicht nauwelijks 18 meter. Ongelukken van betcekenis zijn niet te melden. De Feestdagen in 1939. In 1939 komt Paschen op 9 April, en dus zeer vroeg. Halfvasten komt op 21 Maart; Hemelvaart op 1 8 Mei. Het Nationaal Feest komt op een Vrijdag. O.-L.-V. Hemelvaart op een Din dag. Allerheiligen op een Woens dag, 1 1 November op een Zaterdag, en Kerstdag op een Maandag. De andere officieele feestdagen zijn Allerzielen (2 November). De feestdag van den Koning (27 November) en tweede Kerstdag (26 November). Voor diegene die er op rekenen feest- en rustdagen te overbruggen, is 1939 een slecht jaar; inderdaad, het biedt slechts gelegenheid tot het slaan van een enkele «brug» tusschen twee rustdagen. De kolen voorraden. De koien- voorraden bedragen 2.330.680 ton te gen 2.380,270 ton de vorige maand, het zij een vermindering van ongeveer 80.000 ton. Nochtans is deze vermindering uit sluitend toe te schrijven aan het Lim- burgsche kolenbekken, terwijl de cijfers van de andere bekkens licht verhoog den. De voorraden kunnen als volgt ver deeld worden Charleroi: 584.580 ton, of 950 ton meer; Centrum 406.900 ton of 15 70 ton meer; Borinage 422.640 ton of 390 ton meer; Kempische bekken 646,1 90 ton, of 36.140 ton minder. Luik 252,100 ton of 320 ton meer; Beneden-Samber 38,270 ton of 3840 ton meer. Film over Congo. De film van de expeditie,onlangs in Belgisch-Kongo on dernomen door den heer Armand De- nis en zijn vrouw Leila Roosevelt, heeft haar eerste voorstelling beleefd te New- York. De titel luidt ..Dark Rapture». De film is opgedragen aan de ge dachtenis van Koning Albert. De ex peditie was gesteund geworden door Koning Leopold en door de Belgische regeering. Proces tegen W. Disney. Bij het hooggerechtshof te New York hebben Adriana Caselotti en Harry Stock well dooi AUCTOR 1 64ste Vervolg. Als de opstand was losgebroken en 'de troon der Fransche vorsten begon te wankelen, had de kruidenier echter zij ne republikeinsche gevoelens niet lan ger kunnen bedwingvm. Van een zachtmoedig mensch was hij een geweldige oproermaker geworden, en had zich hals over kop in den strijd geworpen. Dat gaat gewoonlijk zoo..,. Men schen die zeer vreesachtig zijn, geen ziertje-moed bezitten," worden dappere kerels als ze vooruit worden geduwd naar 't gevaar. Eens'dat ze aan slag geraken, we ten ze van angst niet meer wat ze doen vechten als leeuwen tegen al wat hen bedreigt. Zoo weiden tal van helden uit zacht zinnige menschen gekweekt. Bobbed ruche werd dus een echte op roermaker en stond geruimen tijd mede aan het hoofd der opstandelingen, en als het koningdom was omgeworpen, werd hij een der-leiders van de hevig ste republikeinen. Tusschen de bloeddorstigsten van het schrikbewind was de oud-winkelier te vinden en onder de hardnekkigste ijveraars voor het Directoire, stond Bobbendruche aangeschreven, tot de ster van Bonaparte aan den hemel klom en dan ook de vroegere leverancier des konings een der vurigste bewonderaars van den consul werd. Steeds wist de man zich naar de rij zende zon te wenden, om haar tc be tegen Walt Disney, den schepper van Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen, een eisch ingesteld tot schadevergoedingen van 200.000 en 100.000 dollar. Er is ook een rechtsvervolging inge steld tegen de uitgevers van Disney's muziek, met het argument, dat een der filmliedjes de vrucht van plagiaat is. Een Zwitsersche jodelaar heeft een schadevergoeding van 50.000 dollar geeischt, omdat zijn melodieën zouden zijn gestolen. Het lot van de mijnpaarden. In 1932 telde men in onze mijnen 4930 paarden die onder den grond werkten en die nooit werden opgehaald. Dit cij fer is thans tot 3776 geslonken. De Vereeniging voor Dierenbescher ming richtte anderzijds een verzoek tot de besturen van 80 kolenmijnen om de paarden tijdens het tijdperk van het be taald verlof op te halen en in 17 ko lenmijnen werd hieraan gevolg gege ven. Tijdens enkele dagen konden de dieren in volle weide van gras en licht genieten. Sommige paarden worden nu zelfs van Zaterdags tot Maandags in de vrije lucht gelaten. Koning Leopold III, die een kort be zoek van privaten aard aan de Engel- sche hoofdstad heeft gebracht, is Zater dagavond per trein uit Londen vertrok ken, om naar Belgie terug te keeren. Hij scheepte te Harwich in op de ..Antwerp); en kwam Zondag morgen aan in de haven van Antwerpen, waar eene automobiel hem wachtte, om on middellijk naar Brussel door te rijden. Bij het ontschepen werd de vorst be groet door den vertegenwoordiger van den Londen North Eastern Railway in Antwerpen. Toewijzing van 96 zetels in 30 depar tementen, aan den vooravond ven een groolers ommekeer in de regeerings- politiek. Dc huidige verdeeling Parijs, 23 Okt. In Frankrijk heb- zen de driejaarlijksche verkiezingen plaats gevonden voor de aanduiding van 96 senatoren voor de 30 departe menten van de reeks A, namelijk in al fabetische orde van het Ain-departe- ment lot cn met het Gard-departement. De betiokken Senaatszetels waren tot dusver verdeeld als volgt de so cialisten 3, de linksche demokraten 58, de demokratische en radikale unie 9, de onafhankelijken 7 en de groep van de nationale cktie 7. De eerste officieuse uitslagen Parijs, 23 Oct. De officieuse uit slagen bij de eerste stembeurt luidden als volgt Republikeinen, 14 zetels, links-repu blikeinen 7 zetels onafhankeliik-ra- dikalen 7 zetels; radikalen en radikaal socialisten 26 zetels. De toewijzing van 42 zetels bleek in ballotage te zijn. Eén uitslag ontbrak nog, namelijk voor Guadeloupe. Onder degenen, waartusschen ballo tage bestond, telde men ook Tasso, den socialistischen meier van Marseille en den radikaal-socialistischen oud-minister Schrameck. groeten. Bobbed ruche was op het oo£enblik dat Tijl tot hem ging, een der invloed rijkste leden van het bestuur der stad Parijs en ieder was er van overtuigd dat de man zou eindigen met minister te worden. Verstand was er bij hem niet te zoe ken en onderwijs had hij schier niet ge noten. Eene mooie handteekening Was een zijner grootste gaven op gebied van schrijven, maar die onwetendheid, dat gebrek aan gezond oordeel, werden ruimschots vergóed door eene groote wilskracht. Als 46j iets wilde doordrijven, dan kon ni/sjnand het hem beletten. i Om,zoover te komen, wendde hij tw^e. gaven aan, die moeder natuur Hem had geschonken: hij bemoeide zich,met. alles, bewerende dat hij alles kende, en beging de grootste domhe den, terwijl hij den schijn behield de rechte man op de rechte plaats te we zen. 5Vie de massa kent en ze weet te be handelen, de domme compacte massa, zooals Ibser. ze noemt, kan haar met het grootste gemak appelen voor citroe nen verkoopen. De tweede gave om zich boven de anderen verheven te houden, bestond hierin, dat de oud-winkelier zich als een tiran aanstelde over zijne minderen en kroop als een geslagen hond voor zijne meerderen. En dat te midden eener republiek, die de rechten van den mensch had uit- gefoepen en gesteund was op gelijkheid cn broederlijkheid Veel verwondering dient dat niet te baren, als men nagaat dat meer dan honderd jaar later, in een democrati- Paiijs, 23 Okt. Hieronder volgen de officieuse uitslagen van de eerste twee ronden der gedeeitélijke Senaats verkiezingen. Republikeinen 16 zetels. Linksche republikeinen 10 zetels. Onafhankelijke radikalen 1 1 zetels. Radikalen en radikaal-socialisten 35 zetels. Socialistische en republikeinsche unie 3 zetels. Socialisten 4 zetels. In het geheel waren er na twee ron den 79 zetels toegekend en bleven er I 6 in ballotage. Tijdens de tweede ronde werd de gewezen socialistische minister Marx Dormoy y^fslagen. De volledige officieuse uitslag Parijs, 23 Okt. De volledige offi cieuse uitslag, na de drie voorziene ron den, luidt als volgt Republikeinen. 23 zetels (9 nieuwe) Linksche republikeinen 1 I (3 nieu we) Raciikale onafhankelijke 17 (8 nieuwe) Radikalen en radikaal-socialisten 38 (9 nieuwe). Socialistische er. republikeinsche unie: 4 (2 niéuwe). Socialisten (2 niëuvéd). Z. H. de Paus zinspeelt en nogmaals op in een aanspraak Z. H. Pus Pius XI heeft Zaterdag te Castel-Gandolfo, gehoor verleend aan een groep van vijftig Missiezusters- Franciskamssen van Mavia-Onbevlekt, alsmede aan een .groep Zusters van het H. Hart van Albano, en voorts aan 350 pas in den echt verbonden paren. De H. Vader heeft de Zuster? opge wekt om aan Onzen Lieven Heer de smarten op te dragen, welke zij in voor komend geval mogen te verduren krij gen. De Paus voegde er aan toe dat, in verscheidene landen, de geloovigen blootgesteld zijn aan geweldplegingen, maar dat zij zulks met zooveel edel moedigheid verdragen, dat de H. Va der er een stillen troost in ondervindt, niettegenstaande de smart welke die ge beurtenissen zijn hart aandoen.. Te Amsterdam, in het.koninklijk pa leis, dat zoo pas hersteld werd, wordt dag en nacht onverdroten gewerkt, op dat Het geheel klaai" zijn tegen het bezoek dat Koning Leopold er binnen kort zal brengen. De Vorst zal er zijn intrek nemen op de eerste verdieping, dat totnogtoe tot verblijf diende voor prins Bernard en prinses Juliana. Dc meubileering is hier in Engclschen stijl, terwijl er thans ook de centrale verwarming werd aange bracht. Op het feestmaal dat op 21 Novem ber den Koning zal worden aangeboden zullen alle diplomaten in Nederland en de hoogste ambtenaren tegenwoordig zijn. Koningin Wilhelmina en Koning Leo pold zullen zich in het Nederlandsch met elkaar onderhouden, terwijl ook de toespraken in het Nederlandsch zullen uitgesproken worden. Vroeger, bij het bezoek van wijlen Koning Albert, wa ren de toespraken nog in het Fransch. schen Staat, nog steeds dezelfde ijdele vaten zien weten te doen doorgaan voor gevulde tonnen. Bobbedruche zal achter eene groote tafel, met pakken, brieven en boeken oveiladen als Tijl bij hem werd toege laten. Wat verlangt ge Ik ben Tijl Claes.. Ja, genoeg... De groote man nam een notaboek je en bladcrdè er even in» Gij werdt mij aanbevolen door den zangen Fayette. Zeg mij spoedig, en in korte woor den, wat ge yerlangL..JkJNb nog. twee honderd dossiers na te zien; evenveel besluiten te nemen en heden morgen drie vergaderingen te leiden... Ge be grijpt dus dat mijne oogenblikken kos telijk zijn... Den consul dienen, dat wil nog al war zeggen... Zoodus, zonder veel spreken, mij ineens duidelijk ma ken wat ge wilt... Tijd is geld zeggen de Engelschen, en zoo is het..; Ik luis ter... Kort en bondig, he Uilenspiegel liet dien woordenvloed over zijn hoofd gaan. Hij begreep dadelijk met wat soort mensch hij te doen had. Als die blaaskaak het nu zelf kort maakte en zweeg, zoo dacht hij, dan zou ik hem kunnen mededeelen wat mij hier brengt. F.indelijk geraakte hij aan het woord -Hooggeachte burger, zoo sprak hij, ik kom tot u om eene gunst te be komen, die ik u niet zou durven af- smoeken, als ik niet bij voorbaat wist dat gii een ontwikkeld, een klaarziend man zijt, die dadelijk een besluit weet te Kcmcn. als het een belangwekkend geval geldt. Bobbedruche zette zich recht in zijn De sigaret van M. Daladier Hoe hooger men in de maatschappij een openbare funktie bekleedt, hoe meer men in het zicht staat van degenen die men bestuurt. Aan de meeste klei nigheden m de wijze van zich te klee- den, te spreken of te handelen van een staatsman is men stilaan groot belang gaan hechten. Het feit dat bijv. Chamberlain dol is op de edele vischvangst, Hitier op de geest- en hartverheffende muziek, (de muziek verzacht de zeden, zegt men)> en Dalad'cr van romantische zeilsport, is wereldbekend. Door de laatste gebeurtenissen op in ternationaal gebied is de figuur van den Franschen premier erg op den voor grond getreden. Er is een slimmerd die nagegaan heeft dat de eeuwige sigaret in den mond van Daladier als een soort barometer te beschouwen valt voor in ternationale zoowel als nationale atmoö-> ferische spanning. Hij- heeft uitgemaakt dat wanneer er storm op til is, steeds op politiek terrein gesproken, natüut- lijk, Daladier niei rookt. Hij heeft een voudig geen tiid om er eentje' op -té' steken. Wanneer hij ze nu vlug oprookt, be- teekent dit dat alles gelukt is, dat alle •partijen meewillen, dat de regeering sa mengesteld is Wanneer hij een onaan gestoken rookertje in den mond heeft, dan zijn beslommeringen oorzaak daar van. Het weer gaat omslaan tot storm en geeft aanleiding tot wantrouwen. Wanneer nu het stompje zijn lippen bijna verbrandt, dan is het mooie weer blijvend. Dat wts het geval bij zijn te rugkeer uit München. Wannc-er hij nu de sigaret tusschen dc vingeis klem:, dan wordt dit ((ver anderlijk» op den politieken barometer. Er is nog niets om zich over te veront rusten. doch ook nog niets om zich over te vei blijden. Er is hoop. Wanneer het stompje uitgedoofd aan zijn bovenlip kleeft, dan wil dat zeg gen dat de situatie van uur tot uur ver ergert, zcoiets als toenemende regen neerslag. En dat is een slecht teeken. En tenslotte als hij een lange aan gestoken sigaret in den mond heeft dan is er regen cf wind, met neiging tot op klaring, een symptoom van kalme over weging. Bij mij, Heintje Pieterse, filosoof van aen toren, zal men niet hoeven te kij ken hoe ik mijn sigaret rook, want euh... ik rook de pijp En dit nog wel zonder pretentie gezegd Heintje Pieterse. ■Week-end. biljetten voor Allerlieiligen en 1 1 IM ovemloer De week-end biljetten die op Zater dag 29 en Zondag 30 October afgele verd worden, mogen voor de terugreis gebruikt worden tot en met 2 Novem ber. Evenzoo zullen de week-end biljet ten, die op 10 en 11 November afge leverd worden, geldig zijn voor de te rugreis tot Maandag 14 November. Op 28 en 29 dezer, alsmede op 9 en 1 0 November, kunnen de reizigers aan de loketten van de voornaamste sta tions van het land biljetten bekomen die daags na de afgifte er van mogen gebruikt worden. leunstoel en stak het hoofd fier in de lucht. Voor vleierij, hoe grof ook verkocht, zijn zulke menschen allervatbaarst. Ik steun steeds mijn oordeel op gezond verstand en rechtvaardigheid, klonk het antwoord. -lk wensch u te spreken in uwe hoedanigheid van voorzitter van het door u ontworpen groot feest op de Seine, ter eere van den consul. -Dat moogt ge wel zeggen: groot feest. In den begin wilde niemand er van hooren, maar zoodra ik er de goed keuring van den consul verworven had, nofemde ieder het een heerlijk ontwerp. Ik wist bij voprbaat dat de consul hét een flink gedacht zou geheeten heb ben, want hij is mijn vriend en ik had hem van te voren daarover aangespro ken. Eer ik iets in de wereld zend, moet ik zeker zijn dat het lukken zal, anders blijf ik er liever mede weg. Als al de menschen zoo handelden, ze zouden gemakkelijker door dé we reld geraken. Ge moet zien van waar de wind komt, als ge naar een doel wilt zeilen Als de man zoo voortpraat, dacht Tijl, dan beklaag ik de dossiers, de be sluiten en de vergaderingen die hij moet leiden En hij antwoordde, met een bemin nelijk glimlachje Ge zegt het maar al te wel, hoog geachte burger De meeste menschen weten zich niet naar de omstandighe den te plooien en dit komt hun duur te staan. Een goedkeurend knikje van Bobbe druche was Uilenspiegel's loon. De groote man zei -Wat verlangt ge nu te weten HELP U ZELVE... DE KANS ZAL U HELPEN Koop heden Uw biljet van de 10e Snede 1938 van de De kans kan U een fortuin bezorgen bij de TREKKING VAN ZATERDAG AANSTAANDE VALSCHE STUKKEN VAN 20 FRANK IN OMLOOP TE BRUSSEL Een firma van de Nieuwstraat te Brussel heeft aan de post van St-Jans- Molenbeek een gelooden zak overhan digd, die een valsch stuk van 20 frank draagt den beeldenaar van Leopold 111, jaartal 1934. Het stuk werd in beslag genomen. Anderzijds wordt gemeld dat een valsch stuk van 20 frank ter betaling werd aangeboden in een póstbureel der Zwarte Vijverstraat, te St-Jans-Molen- beek. Het stuk bevat veel lood ea "riraagt den beeldenaar van Leopold lil, jaartal 1935. Het werd; ook aangesla gen. r JUWEELEN EN EEN RING VAN 30.000 FR. GESTOLEN TE VORST 's Namiddags, tijdens de afwezig heid van mevr. Julienne Viaene, Ko ningslaan te Vorst, is iemand met val- sche sleutels in haar appartement ge drongen en heeft er de hand gelegd op verscheidene mooie juweelen, waaron der een platinaring met edelsleenen ter waarde van dertig duizend frank. Een onderzoek werd door de politie inge steld. BRAND TE TURNHOUT Brand is uitgebroken in de stapel plaatsen van den kruiaeniershandei Leysen, in de Paterstraat te Turnhout. De brandweer, onder leiding van den h. Alois Verveer, was spoedig ter plaat se en vatte onmiddellijk den strijd aan tegen het vuur. Wegens den wind was er gevaar voor een groote uitbreiding zoodat de pompiers dan ook al hun krachten inspanden om de belendende woningen te vrijwaren. Het vuur vond in de opgestapelde waren, waaronder een wagen lucifertjes, een gemakkelij ke prooi. Na enkele uren zwaren arbeid was de brand gebluscht. De gansche inboe del van het magazijn ging in de vlam men op, verwijl het dak en de muren instortten. Er moest een strenge ordedienst wor den ingericht. VROUW VERDRINKT IN DE ZUID WILLEMS VAART TE BREE Zondagnamiddag had de 35-jarige schipper J. Van Cleempoele met zijne echtgenoote Maria De Kempe, varende op het schip. ((Sophie» in de kom van Bree net anker gelegd. Als tijdverdrijf ging hij met zijn 3 1/2 jarig eenig zoontje een uitstap doen in de omge ving, terwijl zijn vrouw den kleinen wasch deed. Bij zijne thuiskomst be merkte hij zijne vrouw niet. Na enkele tijd werd hij ongerust en vermoedde dat zijne vrouw in het water gevallen was daar een laken opengespreid was en de mand mand met lijnwaad er ne vens stond Opzoekingen werden ge daan en na korten tijd werd het lijk der vrouw boven gehaald. Na een genees kundig onderzoek werd de ongelukki ge naar het doodenhuis van Bree over gebracht. De droefheid van den bra ven man is onbeschrijfelijk. over het feest der Seine 7 Vooreerst, of het met uwe goed heid zou kunnen overeenkomen, uw programma te wijzigen De voorzitter der feesten fronste de wenkbrauwen. Hij wilde spreken, maar Tijl sneed hem het woord af en zei Zeg niet neen, ik bid u, vooraleer, ge mij alles hebt laten uitleggen/want ik weet dat, als gij éénmaal iets wei gert, gij niet niet meer op uw besluit 'terugkomt. i- Als ik weiger, weet ik waarom, en ik heb dan ook geen reden meer om van gedacht te veranderen. -Zeer juist, maar omdat gij zulk een practiSch man zijt; wil ik eerst toelichten. 'Practisch man, dat scheen indruk te maken op Bobbedruche. -Ik luister, zei hij. Ik geloof dal; gij mijn tijd niet zult rooven, om over iets te spreken dat niet belangrijk is. Gij ziet er te verstandig uit, om derwijze kostbare oogenblikken te verkwisten. Ik heb den kerel beet, dacht Tijl. Hij begint reeds met mij te vleien, en. zulks beduidt wel dat ik hem aan den haak heb zitten En hij antwoordde Gij hebt juist gezien, hooggeach te burger. Als ik u vraag om het pro gramma der feesten te wijzigen, dan is het omdat ik uwe hooge bescherming over mijn onbeduidend persoontje wensch in te roepen. Vooruit ei mede Ik zou aan het feest willen deel nemen. Eene uitnoodiging Ata he* dat.... 't Vervolgt

De Volksstem | 1938 | | pagina 2