Gaat de Heer Heymans heen Iels over Lucifers GEMENGD NIEUWS KOLONIALlFlOTERIJ Huïdonzuëtrsrlied^rs, zwapie stippen, vlekjes, puistjes est uitslag Het Leven van UILENSPIEGEL 27 October. H. Sabina. Een rijke weduwe die door het voorbeeld van een harer onderdanen, zich tot het christendom bekeerde (He eeuw.) Belgische onderscheiding voor graaf Ciano. De Belgische gezant te Rome graaf dc Kerchove de Dentergem,heeft Maandag namiddag het grootlint der 1. eopoldsorde overhandigd aan graaf Ciano, taliaansch minisier van buiten- landscne zaken. Drie milliard voor Engelands defen sie Volgens de Daily Express.) zou het kabinet hebben besloten tot het af kondigen van een witboek over de de fensie. Het zou voorstellen de som van anderhalf milliard, die is toegestaan voor hei herbcwapeningsprogramma te verhoogen tot drie milliard pond ster ling. Het programma zou dan in drie, ui plaats van in vijf jaar voltooid moe ien Zlj.l. De derde inlandsche bisschop in Achter-indië. Niet alleen in Japan, China en Voov-lndie groeit het aantal inlandsche bisschoppen en priesters. Ook in Achter-Indie. gaat de inlandsche clerus vooruit. Men telt hier reeds 1 22(1 inlandsche priesters en drie bisschop pen. Dc jongste van deze bisschoppen Mgr Ngo-dinn-T hue, die pas 40 jaar oud is en afkomstig is uit een hoogge plaatst ambtenaarsgezin, heeft onlangs de bisschopswijding ontvangen. Geen afbiedingen meer in Italië. In Italië wordt de strijd tegen oude ge bruiken op allerlei wijzen voortgezet. Aldar.i bestaat de gewoonte, in alle winkels van kleerstoffen en andere ar tikelen af te bieden op den voorgestel den prijs. De fascistische leer besloot dat hieruit te veel tijdverlies voort spruit en dat dit stelsel van aanbod en afbod slechts voor andere rassen goed kan zijn.» Deze fascistische nieuwigheid van vaste winkelprijzen kan echter geen op hefmakende uitvinding genoemd wor- oen. Snelheid in Zwitserland. Voor de eerste maal heeft de electrische auto rail van de Zwitsersche federale spoor wegen in het kanton Wallis de snelheid van 180 km. in het uur bereikt. Loopende mitrailleurnesten. Bij *t Amc/ikaansche leger zal binnenkort een nieuw halfautomatisch geweer in gevoeld worden, waarvan het gewicht nog geen 4 1/2 kgr. bedraagt, en waar van het magazijn acht patronen bevat. Naar het oordeel van militaire deskun digen wordt iedere infanterist door dit wapen »ot een loopend mitailleurnest». Een lot van 250.000 frank. 80e trekking. Uitslag van dc 80e trekking van de premieleening 1932, die Dinsdag in de Nationale Bank te Brussel plaats had Reeks 258.770 wint 250.000 frank. De volgende 25 loten zijn betaalbaar met 25.000 frank 101281 104676 111518 117093 120921 132160 144471 153675 157300 165484 178375 179379 183310 185928 199937 213687 239742 245199 259790 273116 274541 283528 289140 291864 294455 In de Wetstraat deed het gerucht de ronde dat de actueele minister van Eco nomische zaken. Landbouw en Mid denstand van zin zou zijn er het poli tiek bijltje bij neer te legegn omdat tus- schen hen en den eerste minister en zijn kollega's meeningsverschillen zouden bestaan in verband met zijn economi- sohen hem en den eerste minister en zijn handelingen met Berlijn en Rome, zon der ertoe opdracht van den Minister raad ontvangen te hebben. Naar het heette zou M. Spaak in gemeenschappe lijk overleg met zijn kollega's en de lei ders der rechterzijde reeds naar een plaatsvervanger hebben uitgezién. Zelfs werd de naam van den heer Koelman, Kamerlid van Antwerpen, genoemd. Later vernamen we dat bovenstaan de geruchten door een paar Brussel- sche bladen verspreid, Dinsdag avond door den heer eerste-minister Spaak ka- tegoriek werden gelogenstraft. DE FABRIKATIE DER VOLKSAUTOS IN DUITSCHUAND De grootste automobielfabriek ter wereld, het geweldige complex van staal, glas en beton, dat op het oogen- blik 20 kilometer ten Oosten van Han nover verrijst, en waar de Duitsche volkswagen binnen afzienbaren tijd het levenslicht zal aanschouwen, maakt naar de N.R.C. meldt, snelle vorderin gen. Typeerend voor de verhouding op ue Duitsche arbeidsmarkt is, dat onder de vierduizend arbeiders te Fallersleben de buitenlanders verreweg in de meer derheid zijn. Niet minder dan 2600 Ita lianen zijn er aan het werk. Het betreft hier behalve bouwvakar beiders, ook timmerlieden, monteurs en metaalbewerkers. De geschoolde werk krachten overheerschen, maar men treft ook ongeschoolde aan. Het zal nog een goed jaar duren voor het fabriekcomplex geheel gereed komt. In den nazomer van 1939 hoopt nen een aanvang te kunnen maken met dc autoconstructie. In de eerste weken van 1 940 zal men een begin met de le vering maken. Men weet dal tot nutoe, 1 30.000 ge gadigden zich hebben aangemeld voor een volkswagen, die niet comptant kar worden gekocht, doch die men alleen kan verwerven via een spaarsysteem, waarmede 5 mark per week gemoeid is. Ruim de helft dezer aspirant auto mobilisten genieten inkomens van 300 mark en minder per maand. JDe volkswagenfabriek zal in staat zijn twee auto's per minuut te leveren, v/at neerkomt óp 450.000 wagens per jaar. Daar er volgens officieuze schat tingen waarschijnlijk 2 miilioen en in elk geval niet meer dan 3 miilioen in Duitschland afgezet kunnen worden, is men voor de enorme productie in hoo- ge mate op buitenlandsche markten aangewezen. g'gLIL'»'»". KAMERS! VAN AMBACHTEN EN NERINGEN Zondag 30 October zal te Brussel, zooals wij reeds gemeld hebben.de her denking van den Xe verjaardag van de Kamers van Ambachten en Neringen gevierd worden. Om 10 uur heeft in het Academiepaleis eon plechtige ver gadering plaats waarop de Koning zal aanwezig zijn. Prof. Van Goethem, in het Nederlandsch, en M. E. Janssens, in het Fransch zullen er het woord voeren. Om 1 1 uur vertrekt een stoet van afge vaardigden met vaandpl naar het Graf van den Onbekenden Soldaat en ver volgens naar de GrcRie Markt, waar een vaandelgroet plaats, heeft. Voor de plechtigheden van 30 Oct. werd een eerekomitcit - samengesteld, waarin verscheidene ministers en al de provinciegouverneurs zetelen. Het in richtend komiteit bes'kat uit personali teiten uit verschillcndd kringen van den middenstand. Doe! van de betoqging is te bewijzen dat de beroepsverecniging in ons land leeds verder verwezenlijkt is dan het publiek gewoonlijk ijeseft. Zij staat buiten elke politieke strekking. Ook afgevaardigde^ uit Nederland Frankrijk, DuitschJ^ad, Zwitserland en Rumenie zuilen na<ir Brussel komen. De leden van dé regeering vergader den Dinsdag namiddag té 16 ure onder voorzitterschap van Mj Spaak. Drie vraagstukken' maakten het voorwerp van een langdurige bespre king uit: De steenkolchkwestie, d<2 éco nomische organisatie van het land en de kwestie van Burgos, j De Senaatskommis^ie voor buiten landsche zaken zal aanstaanden Vrijdag den h. Spaak hieromtrent hooren en de regeering zal in verb/rid hiermede stel ling moeten nemen. Ziehier het officieel communiqué der zitting die om 8,45' ure ten einde liep: De Raad machtigde» dén minister van financien tot het neérléggen van een wetsontwerp, betreffende de verhoo ging der taks op de sommen belegd in de voetbal-pronostiekèn, alsook een ander wetsontwerp houdende instelling van een bijzondei' ert lijdelijk fonds, met het oog op het dekken der uitga ven voortvloeiende het brengen van het leger op verslerRt<*ri yredesvoet. De ministers van rechtswezen en van landsverdediging, wedden - -gemachtigd tot het neerleggen van een wetsvoorstel houdende amnestie voor zekere mis drijven. De minister van rechtswezen werd ook gemac*htigd tof" Hfit meer leggen van een wetsvoorstel tot wijziging van art. 253 van het WetboeB van rechtsple ging in strafzaken, alsook van een ont werp houdende instdfmgvan Hoven van Hooger Beroep iii Tuchtzaken. De minister van bi "menlandsche za ken en volksgezondheid onderwierp aan den raad een ontwerp van konink lijk besluit, houdende 'instelling in Bel- gic van een Vlaamsche Akademie van geneeskunde. CICHOREI F. C- JACOBS GEBRUIKT ER MINDER. - 'T IS DE STRAFSTE 45 DRANKSMOKKELAARS AANGEHOUDEN New York, 25 Okt. Veertig man nen en een vrouw zijn door de federale jury in beschuldiging gesteld wegens ernstige benadeeling van den staat. Zij hadden onwettig handel gedreven in alkohol tusschen de Vereenigde Staten en Kan ad a en hadden aan de verschul digde belastingen niet voldaan. Het gaat hier om een bedrag van ten minste 15 miilioen dollar (bijna 450 miilioen li-ank.) Volgens het onderzoek van de be ambten van de schatkist zou in het ge heel-eet: hoeveelheid van 50.000 liter alkohol op onwettige wijze verkocht zijn. De handelingen van de bende duur den van 1931 tot 1937. De eerste poging om het vuurslag door een beter materiaal te vervangen werd gedaan in 1813 door den Franschman Chancel. Hij gebruikte voor zijn nieuwe vinding aimant (een soort van asbest), dat met zwavelzuur gedrenkt werd en kleine houtstaafjes die aan het eerie einde met een meng sel van kalium-chloraat of zwavel of suiker bestreken waren. Deze houtjes waren door het zwaveL zuur v:ij gevaarlijk. Men dacht daarom over een verbetering en zoo ontstonden in 1823 de lucifers van den Beievschen chemicus Joh'ann Wolfgang Dobereiner een toepassing van ontbrandbaarheid van waterstof door platina. In 1831 kwamen de veiligheidslucb i'ers, de eerste die afgestreken werden; de kop bestond uit zwavel met een mengsel van een deel kalium-chloraat, twee deeien zwavel-antimonium en een bindmnteriaal. De eerste bruikbare phospho-luci- rers dateeren van 1833. Zij hadden een mengsel van phosphor en kalium- chloraat over gezwaveld eind. Daar dit mengsel echter vaak ontplofte, werden deze lucifers in verschillende landen verboden. In 1837 wérd door Freshel het kali um-chloraat door bruin lood-süperoxy- de vervanger! en later door een meng sel van menie en bruinsteen. Van dezen tijd af dateert de vooruitgang 'der luci fers-industrie. In 848 vond professor Böttger te Frankfort, de zoögériaarridè veilig heidslucifers uit, die ook Zweedsche lu cifers genoemd werden, daar zij van uit Zweden het eerst in den handel wer den gebracht. De koppen hadden in plaats van phosphor een mengsel van zuurstof af gevende organische lichamen, dat door wrijving met niet-giftigen - phosphor ontvlamt. AUTO TEGEN EEN BOOM TE BEUZET Gisteren omstreeks I uur 's nachts is op den straatweg Namen-Brussel, grondgebied Beuzet, een ernstig ver keersongeval gebeurd. Een auto, bestuurd door Georges Jadot, uit Andenne, kwam uit de rich ting van Brussel gereden. Bij het verla ten van Beuzet werd de bestuurder verblind door de lichten van een snel rijdende auto, welke uit de tegenover gestelde richting kwam aangereden. Bij hel uitwijken voor dezen wagen, botste Jadot's auto tegen een boom. -De bestuurder en vier andere inzit tenden R. Hubot, vrouw Graindorge, Georges Graindorge en G. Detierine liepen zware verwondingen op. ARBEIDSONGEVAL te ANTWERPEN Dinsdag, ojAstrèeksv het middaguur, gebéurde in de petroleuminstellingen aan de D'Herbouvillekaai te Antwerpen ten" zwaar arbeidsongeval, waarbij drie werklieden levensgevaarlijk werden ge wond. Drie arbeiders waren aan het werk an een nieuwe petroleum tank. Zij hiel den zich bezig met aan de binnenzijde van de tank ijzeren platen door middel van bouten aan elkaar te brengen. Zij stonden hierbij op een hangbrug, die door middel van haken aan den boven rand van de tank was vastgemaakt. Door een totnogtoe onbekende oor zaak is een der haken losgeraakt en de drie arbeiders stortten van een hoogte van twaalf meter op den ijzeren bodem van de tank, temidden van allerlei ge reedschap dat voor bouwwerk gebruikt werd. De 18-jarige Albert Merckx, wonen de te Stekene werd zwaar gewond aan de wervelkolom; Albert Cordeel, 26 jaar oud, uit St. Niklaas, liep ernstig in wendig letsel op; terwijl de derde, ze kere Pauwels, afkomstig uit West- Vlaanderen gewond werd aan het hoofd. VRACHTAUTO IN HET WATER TE SNAASKERKE Op de brug te Snaaskerke heeft zich Dinsdagnamiddag, omstreeks 5 uur, een verschrikkelijk ongeluk voorgedaan. Aldaar is de enkele richting verplich tend. De bestuurder van een vrachtauto, in dienst van de firma O. Saey en zoon, uit Kortrijk, bemerkte dit te Iaat. Om zich naar de noodbrug te begeven, die gebruikt wordt Voor de ontdubbeling, Tced hij achteruit. Met een helsch lawaai sloeg de I vrachtwagen door de borstwering van de brug, viel in hét water en verdween onmiddellijk. Een herbergier, uit den omtrek, sprong in het water met het doel het portier van den auto te openen en den ongelukkigen bestuurder te redden. Hij slaagde hierin echter niet. verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende kracht die Purol in hooge mate bezit. Tube 12 fr. Doos 7,50 fr. en 4 fr. In alle Apotheken. door AUCTOR 1 6óste Vervolg. Dikke zweetdroppels perelderi op zijnen neus. Ontmoedigd, wierp hij de ganzenve der op de tafel. Dat Fransch is eene deugnieten- taal 1 kreet hij... En verzen maken is een duivelswerk Al die woorden zoo in gelid naast elkaar zetten, even wijd, even groot, met hetzelfde getal lettergrepen én een rijm aan den staart! 't Is een echt kinderspel én een ernstig mensch verliest en zijn geduld bij... In 't Vlaamsch gaat het van zelf... Nog maar eens beproefd... En hij zette zich weer aan 't schrij ven en doorhalén. Tegen den avond scheen hij voldaan over zijnen arbeid. Hij- riep Lamme en begon zijn werk voor te lezen. Als hij gedaan had, zei Goedzak Dat ziet er mij zeer schoon uit, voor zoover ik er met mijn Fransch.dat ik in de gevangenis geleerd heb, iets van begrijp. Des anderdaags ging Tijl den voor zitter der feesten zijn dichtstuk ter band stellen. Bobbedruche las het met aandacht en luidop, het eene woord op hoogen en het andere op lagen toon uitgal mend, zoodat Tijl er zelf niets meer van begreep en het dicht erger dan mislukt vond. Zijne Fransche karamellenverzen kwamen nagenoeg op het volgende neer Eens ontmoette de vrijheid de broe- {derlijkheid, Samen gingen ze naar Parijs, bij 't volk. Dat het drietal op juichkreten ontving.. Een deugniet van een korving wilde ge- [lijkheid kwaad. Maar 't volk belette het hem en tot straf Sloeg het den wreeden vorst den kop af En op den troon van het Fransche rijk. Plaatste men vrijheid, gelijkheid en [broederlijkheid. Maar mannen, die beweerden uit het [volk te komen, Benijdden den troon aan het drietal, En om hun naijver verlichting te geven, Besloten zij vrijheid, gelijkheid en {broederlijkheid Te wurgen en zelf den troon te beklim- [men. Het volk was onmachtig dit te beletten, Ën wanhopig, handenwringend, mach- [teloos. Zag het 'n ijselijke toekomst te gemoet! 'Dan zijt gij gekomen, 6 Bonaparte, En met een enkelen wenk van uw {machtigen arm. Met een enkelen blik uwer arendsoogen Hebt gij de volkstirannen op de vlucht {gedreven. En. zélf hebt ge den troon beklommen. Niet als Vorst om het volk te dwingen, Niet als Koning om het te verdrukken. Niet als hoofdman, om u te doen ge- {hoorzamen, Neen; als consul, om het voor te lichten Cm Het te brengen naar voorspoed en {rijkdom, Met de hulp van vrijheid en gelijkheid, Gesteund door de overwinnende broe- [derlijkhéid. Heil groote consul, heil u Bonaparte, Gij zijt eenig en zult, onsterfelijk wezen, Tot meerdere glorie van 't Fransche rijk Heil den consul, driemaal heil Dat is allerprachtigst, zei Bobbe druche en ik geloof dat de consul u zal weten te beloonen voor dat heerlijk v/erk... Een dichter van stiel zou het niet beter kunnen maken... Het slot vooral treft geweldig. De consul zal er opgetogen kennis van nemen... Ik dank u namens hem en namens de republiek. Het is schoon Uilenspiegel dacht er geheel anders Hij wist dat Bonaparte een zeer ver- standig mensch was en hij was er dan ook overtuigd van, dfet 6 de consul het stuk allerellendigst zou vinden en wel- licht den koordendanser zou verbieden I het op te dreunen. j Groot v/as dan ook zijne verbazing als een bode van Bobbedruche hem j een paar dagen later kwam melden.dat. zijn werk uitermate had bevallen aan 'den cousul, deze Tijl zijne gelukwen- schen deed aanbieden en met veel ge- noegen het huldedicht': zóu hoeren op- 1 zeggen door den schrijver, i -Als Uilenspiegel-zdo goed de hoog geplaatste lieden als -de andere meri- schenkinderen had leerep van nabij be zichtigen en hunne daden-ontleden,dan [zou de handelwijze - va"ri den consul geene verwondering bij Tijl hebben t gebaard. Hij zou dan geweten hebben dat kunst in de meeste hoogere kringen j bijzaak is, omdat ze-ritet genoten of be- grepen wordt en vleitaal hoofdzaak, j omdat hooggeplaat^teo steeds .met wijdgeopende neusgaten gereed staan om wierrook op te snuiven. Uitzonderingen aan dien algemeenen 'regel zijn. uiterst zeldzaam, en Bona parte, alhoewel hij eep genie was, hield er aan het wierookvat onder den neus te'krijgen. j Eén genie heeft gewoonlijk zeer veel igebreken Daarenboven dacht 'de consul wel- licht, dat men hem in het aanschijn van het volk niet genoeg kon huldigen,niet génoeg kon vleien, niet genoeg kon ver afgoden I Zou ik nu toch schoone verzen gemaakt hebben zonder het zelf te we ten vroeg Tijl zich af. Hij herlas zijn dichtstuk, en vond het nu zoo slecht niet meer hij las het nog eens, veranderde een paar woorden en begon het nu reeds een werk met j prachtige gedeelten te heeten, en als hij het nog een paar malen herlezen .'had, was hij er niet ver. rpeer af het een llerbeste verzenstuk te noemen. Zoo zijn de meeste verzenmakers een paar woorden aanmoediging van een gezaghebbend man, en zij wanen ch een meester, een evenknie van Vondel Hij sprak tot Goedzak Beste jongen, nu gaan we er eens voor zorgen dat de staken en de koord op tijd geplaatst zijn en stevig genoeg om mij te beletten met het water der eirië kennis te maken. Zoo gezegd, zoo gedaan, en den dag der feesten was de kabel opgespannen aan twee masten, waarvan de eene vlak raast de tribuun stond, waarop dè con- 1-cV sul zou plaat nemen. Dat de boorden der rivier zwart van volk zagen, dat hoeft wel niet betoogd. Uilenspiegel moest op zijn koord het eerste deel van het feest sluiten, en als hij langs eene koorden ladder den mast beklommen had, op den anderen oever en als iemand die op vasten grond loopt tot op het midden der koord ge klommen was, braken donderende toe juichingen los. Tijl Lep vooruit, achteruit, sprong.de hoogte in. draaide op zichzelf rond, en begon eindelijk op de tonen der muziek te dansen. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2