111 ■J11"""1111 EEN VROUW VOOR 6.000 FR. BESTOLEN DOQR HAAR VRIEND TE BRUSSEL Hel Bloempje v. Koekilbsrg GEMENGD NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL Dekking vau tie militaire voorzorgsmaatregelen De Crypt v.d. Uzerloreii 'I He zoek van Koning Leopold aan Nederland L'elg. Koloniaal Instituut Brand aan boord van ren Builsche Paketboot 28 October. HH. Simeon en Ju das Thadeus. Twee apostelen die gezamenlijk vereerd worden omdat ze beiden in Perzie hun evangelisatiewerk met den marteldood bekroonden 1 e eeuw. Beweging van den Burgerlijken Stand tijdens de maand Augustus 1938 Tijdens de maand Augustus 1938, wer den 11,124 levende geboorten aange geven waarvan 3.752 jongens en 3372 meisjes. Gedurende hetzelfde tijdzak werden fel 02 sterfgevallen geboekt, waarvan 4234 van het mannelijk en 3758 van het vrouwelijk geslacht. Er werden verder in Augustus 6423 huwelijken gesloten. Vergeleken met de cijfers van de maand Augustus 1937, is het aantal geboorten toegenomen met 4.79 t.h. en dat der sterfgevallen met 3.98 t.h. Een monument ter herinnering aan het ïnt. Euchar. Kongres van Beunos Aires. De Kardinaal-Aartsbisschop van Beunos Aires heeft den Voorzitter van het 32e Internationale Eucharis tische Kongres, dat in 1934 aldaar ge houden werd, gemachtigd om een Co mité te vormen, dat de middelen vcfor de oprichting van een herdenkingskruis bij de vijfde verjaardag van het Kon gres zal bijeenbrengen. De regeering heeft reeds een stuk land afgestaan voor het monument. De i Kanadeesche Nikkelkoning» overleden. Sir Robert Ludwig Mond bijgenaamd de. Kanadeesche Nikkel- koning» is op 71 jarigen leeftijd, na een langdurige ziekte overleden te Pa- ïijs, bij intieme vrienden, in wier wo ning hij sedert eenigen tijd vertoefde. Robert Mond werd beschouwd als de stichter en de bezieler van de moderne Nikkelindustrie. Na schitterende hoo- p eschoolstudies, eerst in Engeland en daarna te Zurich, deed hij, in samen werking met zijn vader, dr Ludwig Mond, belangrijke wetenschappelijke entdekkingen op het gebied van het carbomet. De ontdekking der electrische golven 50 jaar oud. In Forschungen und k ortschritte van 10 Oct. vestigt prof. dr. Jonathan Zénncck uit Munchen de aandacht op het feit, dat 50 jaar gele den Heinrich Hertz de electrische gol ven ontdekte. Einde 1888 verscheen zijn boek Strahlen elektrischer KraftHertz ont dekking heeft zich, evenals die van Röntgen, jaren lang gehandhaafd, alvo rens op dit gebied .iets ontdekt werd, cat werkelijk boven haar uitging. Na oen overzicht van Hèrtz proeven welke lot de ontdekking leidden (de oorspronkelijke toestellen zijn afge beeld ze worden in het museum te Muncu en bewaard). Kalender van het Voedingssalon. Het 15e Voedingssalon lokt in de Eeuwfeestpaleizen een steeds groeiende menigte verscheidene manifestaties zullen de week van 23 tot 30 October bijzonder kenmerken Donderdag 27, te 10 uur, officieel bezoek van het Comiteit der Fransche Kamer van Koophandel te Brussel Donderdag 27, te 20 uur (in de slad) tradioneel banket. Zaterdag 29, te 21 uur, in de feest zaal der Eeuwfeestwijk, Handelsbal, voorafgegaan door een artistieke avond met de medewerking der Dames Lam bert on Dorvé, zangeressen de HH. George; Villiers, van de Opéra Comi- oue, en Raoul Marcier, van de Opera door AUCTOR 167ste Vervolg. Daarna kwam hij naar de tribune, boog diep voor den consul, ging terug naar het midden van de koord, deed teeken dat hij stilte verlangde, en als stond hij op de planken van een too- neel, liet hij met donderende stem, die heinde en ver gehoord werd, zijn dicht stuk hooren. Nooit had een dichter uit hoogere steren *ot de Parijzenaars gesproken. Het was een zonderling, een stout gedacht geweest,, die hulde van uit den hooge, boven den stroom. Als Tijl het laatste vers gezegd had, dat luidde Heil den cousul, driemaal heil wilden degenen, die de verzen van Uilenspiegel hadden gelezen, met groo- te geestdrift toejuichen. De menigte eischte echter stilte want Tijl scheen nog niet te willen eindigen. En tot allergrootste verbazing van Bobbedruche vervolgde Uilenspiegel inderdaad zijne rede, en met nog krachtiger stem, galmde hij verzen uit die de voorzitter der feestcommissie niet kende. Dreunend klonk het over de menig te en m de ooren van den consul, die scherp toeluisterde Een woord nog, meester van het [Fransche volk. Een woord zooals ge'r zelden hebt ge- [hoord, van Nice de Muziekkapel van het 1ste GidscnregimenU onder leiding van Commandant Prévost twee vermaar de jazzmuzieken. Toegang 25 frank. 1 en bate van liefdadige werken. De andere officieele bezoeken aan het Voedingssalon zullen later bekend gemaakt worden. 1 Dit jaar zal deze van den Wapenstilstan met de onthulling In den Kabinetsraad werd het aange kondigde wetsontwerp goedgekeurd tot oprichting van een tijdelijk fonds voor de dekking van de kosten van den mi litaire voorzorgsmaatregelen, die in September werden genomen. De nadruk wordt gelegd op het bij zonder en tijdelijk karakter van dit fonds dat gestijfd zal worden door mid del van opgelden bij bestaande belas tingen. Aldus rekent men op een bij komende opbrengst van 30 millioen voor de personeele aanvullende belas ting, van 35 millioen voor de roerende belasting, van 1 1 millioen voor de erfe nisrechten, van 95 millioen voor de overdrachtbelasting en soortgelijke. Het fonds zou dus over 170 millioen beschikken, som vereischt voor de dek king van de bedoelde kosten. Wat de bijkomende taksmaatregelen desgeval lend meer zouden opbrengen, wordt ge stort bij de gewone Rijksmiddelen, die aan den anderen kant ook zouden aan gesproken worden in geval de ontvang sten beneden de verwachtingen zouden blijven. Maar men verwacht dat de op brengst ongeveer de 170 millioen zal benaderen. In afwachting dat men dit geld in handen heeft, zullen schatkistbons voor dc betalingen worden uitgegeven. Zooals elk jaar zal, op het Kristus- Koningfeest (Zondag 30 Oktober) in gansch het land, door de leden van al de aangesloten afdeelingen van het V. J. V. K. A., het bloempje van Koe helberg verkocht worden. Deze verkoop geschiedt om te be antwoorden aan den dringenden op roep van Zijn Eminentie de Kardinaal Aartsbisschop van Mechelen en van gansch het Belgisch Episcopaat. De opbrengst ervan wordt besteed aan den opbouw van de Basiliek -van het H. Hart te Koekelberg. Alle geloovigen zullen het ter harte nemen, op het Feest van Kristus-Ko- ning het rood en gélè bloempje te dra gen, als getuigenis van hun geloof, en hun verlangen de Basiliek weldra vol tooid te zien. D. Pastoors der parochiën, waar de verkoop niet is in gericht, worden vriendelijk verzocht zich te wenden tot het Nationaal Se cretariaat van het V. J. V. K. A., Pe perstraat, 23 Gent. Telefoon 197.40 Zelfde verzoek wordt gericht tot de Herwaarde Heeren Bestuurders der openbare Kapellen. Kosteloos toegankelijk op 1, 2 en 11 November Ter gelegenheid van Allerheiligen en Allerzielen, dagen van algemeene doo- denherdenking, zal de crypt van den IJzertoren te Kaaskerke (Diksmuide) evenals alle jaren, kosteloos toeganke lijk zijn voor iedereen op Dinsdag 1 en Woensdag 2 November, alsook op Yrijdag 11 November, herdenking van den Wapenstilstand. En ge er nog weinig hebt gehoord, Omdat degenen die 't u zouden moeten [zeggen Het met veel zorgen steeds verdoken [houden. Gij ziet niet slechts de meester van [uw land, Maar ook van hen die wérden over- wonnen Die snakken naar de vrijheid,gelijkheid, De broederlijkheid en in een ijdelen waan Ook hoopten die van Frankrijk te be- komen. Ge denkt wellicht dat in de wingewes- ten Zij die besturen in den naam der repu- bliek Het volk uit de slavernij verlosten. Dat is niet zoo, want nooit werd met geweld Een volk meer verdrukt dan wel de [Belgen, Zij worden uitgezogen en verschopt [daarbij Door de gezondenen van de republiek, Die er in .uwen naam, consul, regeeren. De toeschouwers, die niet konden vatten waar Uilenspiegel heen wilde, hadden in ademlooze stilte naar zijne woorden geluisterd... Ook de Overheidspersonen die Bo naparte omringden, verkeerden in dat geval, maar hoe langer Tijl sprak, hoe verbaasder zij opkeken en malkaar aanstaarden. Een luid gemor steeg eindelijk uit hun midden op en de menigte volgde hun voorbeeld, als de koordendanser van het verdrukken der Belgen sprak. Nog een paar woorden en luide zou er geroepen geworden zijn, om de stem van Uilenspiegel te overschreeuwen. 0ste herdenking 1 gepaard gaan een gedenksteen lens dewelke de nooit-meer-oor- en zoo eensge- aan den geest der beroerde September dagen van dit jaar, tij zucht naar vrede en d logs-wil van de volkï zmd tot uiting kwam. Bij de onthulling v^n deze gedenk steen zal de heer Germain Lefever, al gemeen voorzitter der^V.O.S. een be stuurslid van het Becjevaartcomité, na mens de Ijzerbedevaart, het woord voeren. De plechtigheid wdjfdt ingeleid door eene Herdenkingsmis ih de kerk van Kaaskerke te 10 uur, (waarna optocht naar den IJzertoren, waar te 1 1 uur de Wapenstilstand, ondeü het luiden van «Nele» plechtig herdacht wordt. Tijdens het aangekondigd officieel bezoek van koning Lébpold aan Neder land zal de Vorst hoogstwaarschijnlijk ook een bezoek brengén aan Amers foort, waar het monümerit voor de Bel gische militairen is' opgericht. De Koning zal ook een bezoek bren gen aan Prinses Juliana" en Prins Bern- hard te Soestdijk, en wel op 22 Novem ber. Tijdens het bezoek aan Den Haag, op 23 November, zal bp het Belgische gezantschap een receptie gehouden wor den. tijdens dewelke de Koning de Bel gische Kolonie en de Belgische Consuls in Nederland zal ontvangen. De Nederlandsche corporaties en in stellingen zullen vermoedelijk te Am sterdam door den Vorst ontvangen worden. In het Belgische gezantschap in Den Haag zal de Koning een maaltijd aan bieden. Het Koninklijk Belgisch Koloniaal Instituut hield op Woensdag 26 Octo ber j.l. in het Paleis de* Akademien, zij ne negenste jaarlijksché algemeene ver gadering. Op het bureel hadden plaats geno men de heeren Chrton de Tournai, voorzitter; Robert én V. de Putte, res pectievelijk directeur van de sectie der natuur- en geneeskundige wetenschap pen en v.de sectie der technische weten schappen, en De jonghe, secretaris ge neraal. De heeren De Vleeschauwer, minister van Koloniën en Ryckmans, gouverneur generaal van Belgisch-Oongo, vereerden de vergadering met Kunne aanwezig heid. De Voorzitter "ïffen Mi nister van Koloniën en bedankt hem deze vergadering te hebben willen bij wonen, spijts zijne menigvuldige bezig heden. De Secretaris generaal diende verslag in, in t fransch en t vlaamsch over de werkzaamheid van het Instituut in den loop van het Academisch jaar 1937-38. De heer Carton de Tournai deed daarna eene mededeeling over «Beigie en CongoDaarna gaf de heer Ro bert lezing van eene studie over de richtingslijn gevolgd door Katanga. De heer Minister van Koloniën bood in het fransch en in het vlaamsch zijne gelukwenschen aan het bureel van het Instituut. Hij gaf zijne voldoening te kennen, deze algemeene vergadering te hebben mogen bijw'onen en te kunnen vaststellen dat het Instituut voortgaat aan de inzichten zijner stichters te be antwoorden. De zitting werd geheven om l 7 uur. Bonaparte bracht echter, met eene enkele beweging der hand, zijne omge ving en dan ook de andere toeschou wers tot zwijgen. X En hij deed teelcen dat de kunsten maker moest voortspreken. Tijl vervolgde Niet langer zal ik hier beschuldigingen [uiteh Ik smeek u, meester van 't Fransche rijk Zie wat er omgaat in de overwonnen [landen Maar zie het zelf of door vertrouwde [oogen, En niet langs die i'vah hen die u uit [eigenbaat Slechts zeggen wat ze niet verbergen [moeten. Ik smeek u, drink slechts aan de klare [bron Het waarheidswater, niet uit gouden [schalen Die u door hovelingen worden aange- [boden. Zoo zult gij weten eri met uw genie De republiek weer republiek doen we izen, Waar zij thans erger is dan een tiran! Luide kreten van verontwaardiging braken los en talrijke mannen, burgers en soldaten drongen vooruit naar den paal waaraan Uilenspiegel's koord vast gehecht was. De koordendanser ging een onaan genaam oogenblik beleven. De bevelen van den consul, die de menigte wilde in bedwang houden,kon den dat zelfs niet meer beletten. De toeschouwers waren opgewonden werden door eenige heethoofden opge hitst, en tegen die volkswoede was geen dam meer np te werpen. Uilenspiegel had dit echter voorzien, New York 26 Okt. Een radio- maatschappij. die haar zetel heeft te Thor. ason (Maine), meldt dat zij een s.o.s. -c.ein heeft opgevangen van de Duitsche paketboot «Deutschland»,mel dende dat brand is uitgebroken aan boord van het schip. Een later bericht meldt, dat het eer ste noodsein omstreeks 23 u. 22 ont- A angen werd. De «Deutschland», op v/eg van Hamburg naar New York,be vond zich toen ten Zuiden van Kaap Race (Newfounland), op 44,9 gr.Noor derbreedte en 47,27 gr. Westerlengte. De brand is uitgebroken in ruim nr 2. New York, 26 Okt. De radiopost van tie marine heeft eveneens een noodsein opgevangen van de Deutsch land waarin het nieuws van den brand bevestigd wordt. In dit telegram verzocht de kommandant van de paket boot dringend om hulp, daar het schip groot gevaar liep. Hamburg. 26 Okt. Men deelt me de, dat volgens de opgaven van de reederij, eigenares van de ((Deutsch land». zich 591 passagiers en een be manning van 400 leden aan boord van het brandend schip bevinden. New York, 26 Okt. De iadio-post van de marine deelt mede, dat reeds verscheidene schepen onderweg zijn om hulp te verleenen aan de branden de paketboot. Men weet o.m. dat de vrachtboot v.American'Farmer» en het Fransche stoomschip «Champlain» naar de plaats van het onheil stevenen. Later hebben ook de Europe» en de «Collamer» medegedeeld, dat zij met een snelheid van I 2 knoopen het brandende schip te hulp varen, dat zij aldus in zes uur kun nen bereiken. New-York, 26 Okt. Om 1 u. 29 werd een radiobericht van de« Deutsch land» opgevangen, meldende, dat de bemanning het vuur meester was. De schepen die op weg waren naar het brandende schip, zullen niettemin naar de plaats varen waar het zich be: vindt om desnoods hulp te kunnen bie den. Hamburg, 26 Okt. De reederij van de Deutschland heeft enkele bijzonderheden verstrekt over de ge teisterde paketboot. Het schip werd gebouwd in 1923. Het is een snelle paketboot, behooren- dë tot de Hamburgklasse. Het meet 22.000 ton. Hamburg, 26 Okt. De komman dant van de Deutschland» heeft aan zijn recdcrijen gemeld dat alle" gevaar thans geweken is, Het schip zet zijn reis voort. Alle passagiers hebben terug hun kajuiten betrokken. KNAAP DOOR AUTO GEWOND TE GENT Een knaap, Vandenbulck Roger, 8 jaar oud, woonachtig Henri Pirenne- straat, 5, te Gent, wilde Woensdagna middag, de Alfred Vanderstegenlaan kruisen, wanneer hij werd verrast door den auto van M. Vanbelle Nicolaas, woonachtig Dendermondschen steen weg, 69, te Sint Amandsberg. Het knaapje werd een eind medege- sleept en liep een wonde op aan het hoofd, terwijl het ook klaagde over he vige pijnen in den rug. Door ooggetui gen werd het naar zijn woning overge bracht. cn op dit oogenblik sneed Lamme op den anderen oever, de koord over... Hij was met Tijl overeengekomen dit op een wenk van zijnen makker te doen. Uilenspiegel berekende zijnen sprong cn duikelde in het water. Eenige schoten knalden. Ware hij op de koord gebleven dan had meer dan een kogel hem zeker ge troffen. Duizenden oogen waren op den :piegel der kalme Seine gericht, die ef fen bleef. De koordendanser verscheen niet meer aan de oppervlakte. Op bevel van den consul werden erscheidene booten uitgezonden. Alles was vruchteloos hét lichaam van den kunstenmaker werd niet ont dekt. Als men zulks den cousul bekend raakte stampte hij woedend met den voet op den vloer der tribuun, en kreet op spijtigen toon Nooit weten de menschen waar ze zwijgen of roepen moeten, waar zij moeten stilblijven of optreden... Dege ne die de koord heeft overgesneden, erdient de doodstraf... Ik wil weten wie die kunstenmaker is, nu ik hem niet levend kan terugzien... Ik zou veel ge ven om met hem te kunnen spreken En een strengen blik op zijne omge ving werpende, zij hij bitsig Gij hebt het sein gegeven om te morren en gij hebt er schhld aan dat de domme menigte den koordendanser te lijf- wilde... Moet ik dan toch gelooven dat hij de waarheid heeft gesproken? Niemand bewoog noch antwoordde. Ge zwijgt allen Hij richtte het woord tot den gene raal die naast hem stond In den nacht van Dinsdag op Woens dag werd op den hoek der St-Michiels- laan en den Tervuurschen Steenweg te Brussel de 30-jarige Louisa De Smedt, afkomstig uit Asgche en gehuisvest in de Atrebatenstraat te Etterbeek, be wusteloos aangetroffen. Zij was gewond aan den arm en werdter verpleging naar het stedelijk ziekenhuis overge bracht. Aldaar verklaarde zij, dat zij door haar vriend Roger Crabbe, wonende te Vilvoorde voor een som van 6.000 fr. bestolen was. Crabbe is ingelijfd bij de grenadiers doch staat sinds"eenigé dagen als deser teur geboekt. Tijdens den diefstal had de vrouw met Crabbe een worsteling aangegaan, waarbij zij door glasscher ven gewond werd. GEVAARLIJKE INBREKER AANGEHOUDEN TE OOSTENDE De Oostendsche politie, geleid door koramissaris Ingelbrecht, is er in ge slaagd de hand te leggen op een ge vaarlijken inbreker, die aan zijn proef stuk niet is en slechts einde Juli uit de gevangenis ontslagen werd. Het geldt Willy Vuylsteke, die zonder bekende woonst rondzwierf. De kerel moet opgemerkt hebben dat de villa ge legen 81, Zeedijk, toebehoorer.de aan cèn h. de Lannier, oud-volksvertegen woordiger, wonende te Gent, niet be woond was. In den nacht van Zondag op Maan dag was hij in de villa gedrongen. Hij had de voordeur opengebroken en stond weldra in bewondering voor de talrijke kunst en oudheidkundige voor werpen die zich in de kamers bevonden. Hij trok er vandoor met een eersten buit en ging de voorwerpen gedeelte lijk aan den man brengen bij een op- l'.ooper, terwijl een ander gedeelte in de garage van de villa geborgen werd, in afwachting dat hij ze zou komen weg halen. Vuylsteke bracht ook den nacht van Maandag op Dinsdag door in de villa en maakte van de gelegenheid gebruik, om enkele pakken te maken, 's Namid dags trok hij er vandoor met twee kost bare Chineesche vazen, ingewikkeld in een deken. Hij geraakte buiten langs de garage, maar in de Koninklijkestraat stootte hij met een der vazen tegen een gevel. Zonder omkijken trok hij verder en sprong in een huurauto. Zulks was echter opgevallen aan zekere personen en de politie werd gewaarschuwd, zoo dat Vuylsteke weldra kon ingerekend worden. Tal van gestolen voorwerpen werden teruggevonden, terwijl het vaststaat dat zeker personen andere voorwerpen heb- hen_9P.geko.éht. Indien bedoelde perso nen niet willen vervolgd worden, moe ten zij onmiddellijk de politie waar schuwen. WERKONGEVAL TE HOEI In de rue du Roe, te Hoei, heeft zich een ernstig werkongeval voorgedaan, waarbij drie arbeiders werden gewond. In deze straat worden werken uitge voerd met het oog op de rechttrekking van de Maas. De 25-jarige Louis Degas- se en de 43-jarige Jean Titelback en nog een derde arbeider duwden een v/agentje voort, dat plots ontspoorde en in een diepte van 8 meter neerstortte. Bovengenoemde personen werden mee gesleurd en alle drie gewond. Degasse liep verwondingen op aan de beenen en het hoofd, evenals Titelback. Zij wer den naar een kliniek gevoerd, waar hun toestand ernstig wordt geacht. Het der de slachtoffer kon ter plaatse verzorgd worden. Gij hebt het gehoord Lerevre... Ik wil weten wie die koordendanser was... En zonder nog iemand een blik te unnen, zonder nog een woord te spre ken verliet Bonaparte de tribune en stapte haastig naar zijn rijtuig. Het feest was nog ver van afgeloo- pen, en dat Bobbedruche en zijne ge zellen den kunstenmaker in het diepste van de hel wenschten, dat hoeft wel rjet gezegd. Waar is de helper van dien ver vloekten koordendanser kreet de voorzitter van het feestcomiteit. Hij kan ons ophelderingen geven. Lamme was echter niet te vinden. Hij is toch niet in het water ge sprongen huilde Bobbedruche... Hij is het die de koord heeft doorgesneden, zei een der aanwezigen, die medegeholpen had om de palen te stellen en dan ook de knecht van den kunstenmaker kende. Gij zult uw oogen niet al te best hebben opengehouden, sprak Fayette. De man hield te veel van zijnen mees ter om zooiets te doen. Ik heb het gezien, herhaalde de andere. Kent ge zijn verblijf vroeg Bobbedruche, zich tot den operazanger wendende. Ja, was het antwoord, en ik zal hem vandaag wel terugzien. Het is nog al te begrijpen, dat hij het hazenpad heeft gekozen, als hij gezien heeft hoe de toeschouwers het op zijnen meester gemunt hadden. Als gij hem ontmoet, zei Bobbe druche, verzoek hem dan mij dadelijk te komen vinden... Ik zal hem een go^- de belooning geven... 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2