KREDIETBANK Brand te Gent Het radicaal-socialis tisch congres te Marseille Tragische brand te Marseille GEMENGD NIEUWS Keizerlijke Plaals, 14 Aantal vreemdelingen in ons iaird' Het Leven van UILENSPIEGEL Kabinetsraad Priesterlijke beneemlsigen 30 October. H. Alfons van Ro driguez. Gedurende veertig jaar oefende hij als broeder het nederige werk van portier uit. De hoogste per sonaliteiten kwamen bij hem te rade om wille van de bovennatuurlijke ver lichting van zijn geest. (XVIIe eeuw.). Nieuwe postzegels en postkaarten. Door het bestuur van Posterijen wordt medegedeeld Ingevolge de wijzigingen in de post- tarieven gebracht, wordt een postzegel van 40 c. ingevoerd, alsmede enkele en dubbele postkaarten van 40 c. en taks- zegels van 60 c. en 80 ca. De huidige postzegel van 70 c. wordt vervangen door dien van 75 c. en de zegels van 2 fr. 45 (Koninklijke beelte nis) worden met «2 fr. 50» overdrukt. Bovendien worden de zegels van 35 c. en 70 c. met opdruk «gevleugeld wiel vervangen door andere van 40 c. en 7 5 c. Eene internationale tentoonstelling van vogelkweek in de eeuwfeestwijk. De Kon. Maatschappij Les Avieyl- tcurs Beiges richt een Internationale Tentoonstelling van Vogelkweek in, welke zal gehouden worden in het Eeuwfeestpaleis nr 7, op Zaterdag 21 en Zondag 22. Januari 1939 f, tijdens hel Auto-Rijwiêlsalon. Voor inlichtingen en programma ge lieve men zich schriftelijk te wenden tot het lokaal, 74 Koolmarktstraat te Brussel. De Vlamingen en de Koninklijke Militaire School. De toelatingsexa mens in de Koninkl. Militaire School zijn gedeeltelijk afgeloopen. Het aantal Vlaamsche aspiranten is andermaal dit jaar vermeerderd. Dit is namelijk het geval voor de afdeeling genie-artillerie, waar 1 7 leerlingen de kursussen zullen volgen. In de afdeeling infanterie-ruiterij zijn de examens nog niet geëindigd, maar ook daar neemt het aantal Vlaamsche kandidaten toe. De uitslagen voor de Vlamingen,wat het procent bekomen punten betreft, zijn bijzonder goed. Trekkingen gedurende de maand November. 10 Verw. Gew. 1922, 4 0/0, 250.000 15 Brussel 1905, 2 0/0 10.000 18 Lotenleening 1933, 4 0/0 500.000 19 Verw.-Gew. 1923, 4 0/0 100.000 25 Lotenleen. 1932, 4 0/0 1.000.000 Poststukken met zegels die niet door de post werden uitgegeven. Hét Be stuur der Posterijen deelt mede In den internationalen dienst is het ■verboden op de adreszijde der post stukken zegels te plakken die niet door de post werden uitgegeven, alsook lief dadigheidsvignetten of andere, die met postzegels zouden kunnen worden ver ward. Hetzelfde geldt voor de stem pelafdrukken, die moeilijk van fran- keermerken te onderscheiden zijn. Het bestuur der Posterijen heeft be sloten deze bepalingen tot den binnen- landschen dienst uit te breiden. Hooge Belgische onderscheiding voor den kardinaal van Reims. De Belgische konsul te Reims, de h. Voos, heeft in de kathedraal aldaar, in aan wezigheid van de geestelijke overheden de eereteekenen van het Groot Kruis van de Orde van Leopold II uitgereikt aan mgr. Suhard, kardinaal-aartsbis schop van Reims. De konsul verontschuldigde den Bel gischen ambassadeur en den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, die belet hadden laten melden. De kardinaal van Reims dankte, en wees in een gelegenheidstoespraak op de diepe waardeering, welke het Fran- sche volk het Belgische Vorstenhuis toedraagt. KAPITAAL: FR. 150 000.000 Agentschap AALST Alle Bank- en beursverhandelingen onder de beste voorwaarden. Uit een mededeeling van den centra- len dienst voor de statistiek blijkt, dat er op 30 Juni 1938 in Belgie 339.799 vreemdelingen verbleven, hetzij 40.6 op 1 000 inwoners. Naar het geslacht worden zij inge deeld als volgt 179.621 mannen en 160.178 vrouwen, 282,526 vreemde lingen waren in het bezit van een defi nitief verblijfbewijs (inschrijving in de bevolkingsregisters) en 5 7.273 van een tijdelijk verblijfbewijs (inschrijving in hel vreemdelingenregister). De tien landen, die de meeste onder danen hebben in ons land, zijn Frankrijk 71.322 Nederland 68.014 Polen 61.809 Italië 37.134 Tsjechoslowakije I 16.230 Duitschland 14.472 Luxemburg 11.185 Engeland en N.-Ierland 9.161 Hongarije 6.063 Zuid-Slavie 5.917 Onder de 339.799 vreemdelingen, van hierboven sprake,telde men 12.515 v ad<$4and loozen. Vrijdagochtend merkte een vrouw, die zich naar haar werk begaf, dat er vlammen en rook opstegen uit de ma gazijnen van een firma die hapdel drijft in veevoeder en welke gebouwen gele gen zijn aan de Ketelpleinstraat. Het alarm werd onmiddellijk gege ven en de brandweer snelde met volle dig materieel ter plaatse. Meer dan twee uren moest er ge werkt worden om het onheil te beper ken. Aan den achterkant van het gebouw waren de eerste en tweede verdiepingen geheel uitgebrand, met den grooten voorraad veevoeder, die zij bevatten. De aangerichte schade wordt dan ook op ten minste 200.000 fr. geraamd. Menschen uit omliggende woningen die in paniekstemming de straat oplie pen, konden spoedig gerust gesteld worden. Het tramverkeer moest ter plaatse gedurende meer dan een uur onderbro ken worden om het bluschwerk niet te belemmeren. geven, dat hij de koord moest door snijden, en op hetzelfde oogenblik dui kelde ik naar beneden. Ik heb leeren zwemmen als ik nog een kind was en ik kan onder water blijven als een visch. Boven kwam ik dan ook niet, dan nadat ik de brug over de Seine voorbij was gezwommen onder water, en legen den oever, waar een bootje vastge- meerd lag. Ik wipte daarin en ging plat op den buik op den bodem liggen. Niemand dacht er aan voorbij de brug opzoekingen te doen en zeker niet in het ranke vaartuig den drenkeling te 'vinden. Eenige oogenblikken later kwam Goedzak mij daar vinden, want onge merkt had hij naar mijne plaats kunnen sluipen achter de brug en hij kwam lk_heb niet op de koord gs&mst^ naast mij in het bootje liggèn: Zoo lieten wij het feest eindigen door AUCTOR 1 69ste Vervolg. En dorst ook, voegde Goedzak er bij... Zorg voor eten en drinken. Moeder Lamme gehoorzaamde met veel spoed en eenige oogenblikken la ter konden de twee makkers dapper het avondmaal aansprekfcn. Zeg me nu toch eens, zei de vrouw wat er aan de Seine gebeurd is Ge hebt mij niet eens verwittigd dat ge er op de koord gingt dansen Is het tot mij dat ge spreekt vroeg Lamme. J beste wijT^Ï -Gij niet, maar Tijl. Die heeft u toch zijne geheirtien niet toe te vertrouwen, naar ik hoop Neen, maar gij die hem gingt hel pen, hadt mij toch kunnen verwittigen. Ja, en dan zoudt gij ons hebben kunnen vergezellen, en veel misbaar maken en ons hinderen met in den weg tc loopen. We kennen de vrouwen, als er iets voorvalt buiten 't gewone. En laat me nu als 't u belieft wat eten en schenk mijnen beker vol, als ik hem een halven dag geleden heb uitgedronken Uwe vrouw weet nu wat er ge beurd is op het feest, zei Uilenspiegel, want anders zou ze gedacht hebben dat ik verdronken was... Wie heeft u dat verteld vroeg Goedzak. i-ayette, die tweemaal hier is ge weest, om u dringend te spreken. Dan zal hij wel terugkomen. Hcwel, moeder Lamme, sprak Tijl, ik ben dus in het water gevallen,of liever, ik had mijnen vriend teeken ge- als al de toeschouwers den boord had den verlaten en de duisternis begon te Vallen, kropen wij uit onze schuilplaats en kwamen hierheen. Een oogenblik hebben wij gedacht dat men ons had herkend en dat wij door een paar mannen werden opge volgd. Wij hebben dan een anderen weg genomen, een uurtje door de stad ge wandeld en onze vervolgers als het er waren kwijtgespeeld. Dan zijn wij met snellen stap naar uwe woning gekomen. Als men u maar niet heeft gevolgd zonder dat gij het hebt opgemerkt I Dan zullen ze ons hier vinden, zei Lamme, en we zullen weeral een ander middel moeten zoeken om uit de litsen te geraken. Wat zou Bonaparte er over den ken vroeg Tijl. Dat ik verdronken ben Als dat waar is, dan spreek ik morgen met hem. hayette zal er meer van weten... Het Congres zal de politiek van Daladier steunen en ook het einde van het Volksfront vaststellen Marseille, 28 Oct. De commissie voor algemeene politiek van 't radikaal socialistisch congres heeft reeds een tekst opgesteld van een motie die aan de goedkeuring van de congressisten zal worden voorgelegd. De buitenlandsche politiek van Da ladier wordt volmondig goedgekeurd. Het Congres vraagt dat die politiek zou worden voortgezet. De verklaringen in zake de binnen- landsche politiek luiden, als volgt Oproep tot eendracht onder alle Franschen; bevestiging der noodzake lijkheid om het financieel en econo misch herstel te bevorderenoproep tot de arbeidersklas om mede te werken tot dit herstel. Het congres stelt vast dat de conj- munisten door hun houding en de vijandelijke stemmingen in de kamér uitgebracht, zich zelf uit het Volksfront hebben gesloten. v In geval de maatregelen door de re geering voorgesteld niet zouden worden goedgekeurd door de;kamer, zal de ka mer worden ontbonden. De nieuwe ver kiezingen zouden plaats hebben op de basis van volledige vrijheid voor de partijên. Nopens de evenredige verte genwoordiging heeft de commissie zich nog niet uitgesproken. De leden der regeeririg vergaderden Vrijdag namiddag te 4,30 ure onder het voorzitterschap van M. Spaak, eer- sle-minister. Te 7,30 ure werd aan de pers vol gende mededeeling verstrekt. Bestuurlijke aangelegenheden Als eerste punt stond aan de dagorde de afhandeling van bestuurlijke zaken, en meer in het bijzonder een ontwerp betreffende het leuren met mobilaire waarden en levensmiddelen, alsmede een wetsontwerp betreffende de finan- cieele tusschenkomst van den Staat in de waterleidingskosten uit te voeren door de tusschen-gemeentelijke maat schappij der Vlaanderen voor waterlei dingen. De verplaatsing van den Kruidtuin Ten slotte keurde de kabinetsraad een ontwerp goed, waarbij naar aanlei ding van de werken van de Noord- Zuidverbinding, dén»Kruidtuin naar het Domein van Beochout wordt overge- BISDOTVTGRNT Z. H. Exc. Mgr de1" Bisschop heeft be noemd tot Pastoor te Onkerzele, E. H. O. Duerinck, onderpastoor óp S. Marti- nus te Aalst; te Warizele E. H. R. Van Coppenolle, onderpast. te S. Amands- berg (Centrum); te 'Godveerdegem E. H. J. De Ridder, onderpastoor te S. Lievens-Houtemté Bevegem-onder- Zottegem (nieuwe ""plaats) E. H. L. Bressers, onderpastoor op S. Jozef te Gent; tot Onderpaslóor te Hamme E H. R. Van Coppenolle, onderpastoor te Bevere-bij-Oüdenaarde. Ik kan mijne oogen niet openhouden. De rust zal mij ook welkom we zen... Een paar oogenblikken later werd de kaars in de gelagkamer uitgeblazen en heerschte de grootste stilte in de wo ning van Lamme Goedzak. In den vroegen morgen, als Tijl en zijn gezel nog te bed warén, verscheen Fayette reeds in de herberg en vernam er uit moeder Goedzak's mond, hoe Uilenspiegel zich had weten te redden. Des te beter, zei de zanger, want ik heb allerbest nieuws voor hem. Ik ga hem wékken, beste burger, maar. zeg mij nu toch eens wat er gaan de. is. Ik geloof dat Lamme zich weer met zijn makker aan gevaarlijke onder nemingen waagt. Is het niet zoo Heeft uw man dan niet gezegd, wal Tij) van plan is-le doen Uit La mme krijgt ge geen gebe nedijd woord, dat moogt ge gelooven. Als hij u niet op de hoogte wil brengen, hij uw echtgenoot, dan ver staat ge toch wel, dat ik u niets kan mededeelen. Gij zijt allen diezelfden, zei moe der Lamme tusschen de tanden en ver liet het vertrek. Eenige oogenblikken later bevond Uilenspiegel zich bij den operazanger. Dus niet verdronken Springlevend I Des te beter, want ge hebt uw troef thuisgehaald, uw plan is geslaagd. Denkt gij het Ik ben er zeker van. De consul wil weten wie ge zijt. Als ge nog in le ven waart, zou hij u wenschen te spre ken. Heeft hij dat gezegd Zeker, en hij was woedend op zijne hovelingen,die u Hadden uitgekre ten en zoo bang gemaakt, aldus meen de het Bonaparte, dat ge in 't water ge sprongen waart en verdronken. Des te beter. (Vervolg van de le Bladzijde) De dokumenten van M. Daladier en De strijd tegen het vernielend Bonnet gered De bijzondere commissaris begaf zich naar de appartementen van den eersten minister en van M. Bonnet, mi nister van Buitenlandsche Zaken. Hij kon de dossiers wegnemen die er waren en vertrouwde die toe aan een inspec teur der speciale politie die ze naar de prefectuur bracht. De gebouwen die zich op den Boule vard Garibaldi bevinden spreiden zich uit tot aan de arbeidsbeurs en zijn allen bedreigd. De pompiers spannen zich in om de ze te beschermen. Men lean niet te weten komen of er slachtoffers zijn. Het parket door de bijzondere com missaris verwittigd begaf zich ter plaat- De prokureur Hoïdy, de substituut Loyet, en de onderzoeksrechter Ducup de Saint Paul, door' zijn griffier ver gezeld, bevinden zich ter plaatse. De pompiers van het Arsenaal van Toulon zijn bij hoogdringendheid ge vraagd geworden. Een slachtoffer Een persoon die in den loop van den brand der Nouveiles Galeries gekwetst werd is in het gasthuis overleden waar heen hij "gebracht werd. Eenige pom piers liepen brandwonden op of werden door den rook bedwelmd. Zij werden in de naburige apotheken verzorgd. Geweldige uitbreiding- De pogingen der brandweer bleken onmachtig tegenover de uitbreiding der vlammen. Een belangrijke afdeeling Senegalee- sche schutters werd belast met het op werpen van een dam. Twee nabijgelegen schouwburgzalen konden worden ontruimd. De brand weer stelde alles in het werk om de uit breiding langs deze zijde te keer te gaan. Ook de brandweer van Lyon vertrok met een specialen trein om deze van Marseille in haar werk te helpen. De gebouwen naast de Nouveiles Ga leries, uitgevend op de Canebière moes ten eveneens worden ontruimd. Rond 16 u. stortte het dak van het hotel in. De stads- en legeroverheden kwamen ter plaatse. Het Verkeer ontredderd Te 17 u. werd hét verkeer in al de aangrenzende straten gehéél onderbro ken. Om den brand doelmatiger te blus- schen heeft de brandweer een groöte machine opgesteld die water pompt uit de oude haven. Reeds vier dood en en twintig gekwetsten Het aantal dooden cijfert reeds met vier. Een jonge verkoopster Mej. Mig- lian kwam om met door een venster der vierde verdieping te springen. M. Fruï- tet werd bedwemd en liep brandwonden op, waarvan hij stierf. Er zijn nog twee andere personen overleden die nog niet vereenzelvigd werden. Er zijn twintig gekwetsten ongevtjer. Hij heeft het feest verlaten en al len waren het hart in... Bobedruche en al wat in de Tuileries thuis hoort, zoekt naar u of uw knecht. Dat maakt, als ik me bij den con sul aanbied, dat ik deze maal zal ont vangen worden. Dat lijdt geen twijfel. Dan ga ik mij op mijn paaschbest kleeden, Lamme wekken en we zetten ons op weg. Moeder Goedzak, die naar het ge sprek had geluisterd, plaatste zich voor Tijl en sprak Laat Lamme slapen... Ik verbied element Op de Canebiere zijn de winkels in de buurt van de brandende huizen ge sloten en is de verlichting afgesloten. Het schouwspel is akelig. De «Nouveiles Galeries» zijn zoo goed als opgebrand. Het stalen geraamte teekent-zich af op helder rood. De pompiers spannen zich in om de brand'té omschrijven die zich uitstrekte tot eenige huizen naast de Nouveiles Galeries en aan de andere zijde van de Canebiere zijn twee hotels en een bank instelling de prooi der vlammen. Van op een hoogen ladder tegen de zes-vetdiepige gebouwen, richt een pompier den waterstraal zijner lans naar de brandende daken. Een bijtende-rook hangt in de straten zonder dat avetiwel de nieuwsgierigen er aan denken zich te verwijderen. De straten zijn door water overstroomd dat uit de zware lansen spuit. Alle verkeer ligt op een grooten af tand rond den brand stil. Met den nacht wordt het betrekkelijk stil. De oorzaak van de brandramp Volgens de verklaringen van een jonge arbeidster van de Nouveiles Gale ries, ontstond de brand op een houten stelling op de tweede verdieping op ge steld en dienende voor het uitvoeren van herstelllingswerken binnen in den bouw. De brand spreidde zich met zulke meiheid uit, dat de verkoopsters vluch ten moesten bij middel van koorden van uit een venster. De strijd tegen het vuur duurt voort. Bewogen oogenblikken Wanneer de brand het hotel bereikte waar de congressisten waren onderge bracht, heerschte enkele oogenblikken algemeene consternatie. Dadelijk echter was de samengeloo- pen massa toeschouwers gerustgesteld toen werd medegedeeld dat alle offi- cieele personen en journalisten naar het congres vertrokken waren. Eerst werd vermoed dat er niet vol doende water voorhanden was om net vuur ie bestrijden maar gelukkig vond men hiervoor dan een oplossing door een slang in de haven te leggen. Weldra moest men dan aanzien hoe het hotel en de brandende bijgebouwen ineenstorten. Er werd zelf gevreesd dat sok het lyceum zou worden vernield, aaar de wind in die richting dreef, zoo dat order werd gegeven dit. gebouw te ontruimen. Nog meer slachtoffers Het is mogelijk dat klanten door den brand van het magazijn verrast zijn ge worden. Niettegenstaande het alarm zeer spoedig gegeven werd vanaf het begin van den brand. Gezinnen die de hunnen niet zagen weerkeeren in den loop van den avond, verkeeren in de grootste onrust. Heden zal men bij het krieken van den dag beginnen met de puinen af te zoeken. hem met u mede te gaan. Hij kan hier nu rustig met mij leven en moet zich met meer aan alle gevaren blootstellen. Gij hebt mij goed begrepen, hé En als ge mijn man niet hier laat.dan ontbied ik de politie en ik laat u van gen... Denk daar eens goed over na, want ik meen ten volle wat ik zeg,Tijl Uilenspiegel I Een zware hand kwam op dit oogen blik op haren schouder neder. Zij keerde verrast het hoofd om en bemerkte Goedzak, die hare woorden had gehoord. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2