ALLERHEILIGEN Hel Licbteken den Toren 16.009 Italiaanseh3 kolonisten naar Lybië mm Anto door trein gevat nabij Rijsel op Tragische bimnd te. Marseille Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 ,JT rij£M Bij de Katholieke Journalisten XXXXIIIIe JAARGANG, NUMMER asa Drukker-Uitgever J. Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, A ALST, DAGBLAD 25 CENTIEMEN Telefoon lik Publiciteit buiten bet Arrondissement AAEST j Agentschap HAVAS, Adolf Maxlaan, 13, te BRUSSEL Rue de Racheleu, l'ARI jS Bank Bulding-Kingsway, 20 BONDEN, W, C, 4 Maandag 31 OCT. H, Ql'INTIJN |Zon op S,lt7 Zon af 16,82 Dinsdag I NOV. 1938 AI.LERHF1I.1GEN Zon op t>, 30 Zon af 16.30 M. 7 L, K. 14 Dit groote feest schijnt wel in den moment van de ononderbroken blijd- geest der liturgie de bekroning te be- teekenen van het kerkelijk jaar. Inder daad na dit feest komt er geen ander van belang het godsdienstig leven nog opluisteren. We zijn daarmee aan het uiteinde van het lituigisch jaar. Nog 'n viertal weken en opnieuw gaan we door den Advent naar nieuwe religieuze feeste lijkheden. schap. Gaudeamus... verheugen we ons In die blijdschap zijn binnengetreden zoovelen van dewelke de herinnering aan hun afsterven onze harten nog bloeden doet. Zij echter leven... want de zielen der rechtvaardigen zijn in Gods handen, en de kwelling van den dood zal hen niet raken voor het dog der dwazen schenen ze te sterven, Hoe prachtig sluit aldus de cyclus ech.lar ziJn in. den "ede van den van de opeenvolgende kerkelijke plech tigheden. Vandaag wordt ons gewezen op al degenen die door het practisch beleven van wat de kerk ons aanleert in haar feesten... zijn ingegaan naar het rijk der gelukzaligen. Het is de triomf na den kamp, de ze gepraal na den hard gestreden strijd,... de bekroning na de inspanning, het overheerlijk loon na den afmattenden arbeid. Zij die in tranen zaaiden hebben in vreugde gemaaid Die door de dorre zandwoestijn des levens gingen, heb ben bereikt de veilige haven van eeu wige rust en verkwikking. Het is 't feest van alle gekroond en... de blijde dag der viering van alle hei lige menschen Het is dan heel natuurlijk dat het Introitus» van de mis van dezen hoog dag ons uitnoodigt tot de vreugde. Gaudeamus... Verheugen we ons in den Heer, nu we dezen feestdag vieren van Allerheiligen... een plechtigheid om dewelke de engelen jubelen en den Zoon Gods toejuichen. Gaudeamus... Verheugen we ons want hierboven zijn geen tranen meer... geen zuchten... geen ziekte of geen dood I Het is daar het eeuwigdurende Heer (Communie der Mis.) Gaudeamus... verblijden we ons In dit oord van rust en peis, tellen we heden ontelbare beschermers. Ze stel len belang in onze wederwaardigheden en levenslot... ze zijn steeds paraat om door de kracht van hun voorspraak ons te helpen en bij te staan 1 Deze feestdag strekke ons tot troost en tot opwekking ten goede Een troost Laat het leven hard zijn voor u en zwaar... het gaat spoedig voorbij. Heb moed, dra komt de dageraad op dagen vol lichtende horizonten van blij de jubel en nooit eindigende vreugde. Het diene u tot opwekking In de oogenblikken van moedeloosheid... bij zware beproeving. Harten omhoog oogen hemelwaarts gericht Voor u is daarboven ook 'n plaats voorbereid. Gij nochtans even als die u zijn voor gegaan, moet dit loon verdienen. Niemand wordt gekroond tenzij hij billijk en rechtmatig heeft gestreden. Strijd dan dapper, vertrouwend op God. Als een rook gaat het leven voorbij. Like dag brengt 'n stap na der tot uw vaderland. Laat de kroon u niet ontvallen. Moe dig vooruit... eens vervoegt ge 't ont zaglijke leger der uitverkorenen. Denderzoon. HET AANTAL SLACHTOFFERS OVERTREFT 90. DE ERGSTE RAMP WELKE FRANKRIJK TE BETREUREN HEEFT SEDERT HET VERGAAN VAN DE PLEZIERBOOT ST PHILIBERT ERGER DAN DE BERUCHTE BRAND VA N DEN BAZAR DE LA CHARITEu IN 18.97. De Duitschers bijna de slimsten in de wereld Een Italiaansch blad, de Difesa del la Razza», (De verdediging van het ras), publiceert volgend lijstje over den graad van verstand der onderscheiden rassen. Italiaansche rassenvorschers hebben het namelijk gedaan gekregen, om in millimeter, het verstand van Ita- I lianen, Duitschers enz., uit te meten. I Zij baseeren zich op de meting van de hersenen, bloed en karakter. Hoe zij daartoe kwamen, blijft ons echter een raadsel. Ziehier dqs het lijstje Duitschers 347 mm.; Russen 342 mm.; Belgen 335 mm.; Joden 327 mm. Wat we hier al eerst kunnen opmerken is, dat de Duitschers_ eerste geklasseerd staan, (op het lijstje), want onderaan in de begeleidende tekst wordt gezegd dat vermits de Italianen de verstandigste en knapste lui zijn van geheel de wereld, zij zoo iets als .hors coucours zijn, kwestie van de astkamaraden een ple ziertje te gunnen, zonder zich zelf te kort te doen. Wat ons hier in deze belachelijke in- telligentieschaal nogal verwonderde, was de verstandelijke graad der Russen ten overstaan der Duitschers langs de andere zijde is het ook waar dat men zich niet vernedert door van zijn vijand te zeggen dat hij bijv. moeilijk te over winnen is, integendeel men haalt er nog meer lof door en de lauweren zijn nog zwaarder. Wat ons met verwonderde is het feit dat de joden maar stumperds geheeten worden, zij komen aan het staartje van de intelligentie. Zij hebben volgens de Italianen het minste (verstand, in Duit- sche versie heet het dat zij te gierig zijn om zich vee) verstand te gunnen. Wij vragen ons hier terecht af wat de dapperste aller Galliërs hier op die vier de plaats staan te doen. En ook, welke het specimen van ,G' ,ao o~ weesrrs daf mén voor de verstandsme ting uitgepikt heeft? Was het een Waal, een Vlaming of een Iprnsselaar Het zou gevaarlijk zijn in dit verband een Aaistenaar te noemen ofwel werd ik, Heintje, van mijn toren naar bene den gegooid, of anders werd de brave man steendood geslagen, door zijn slimmere medeburgers. Heintje Pieterese. Sch '«wekkende verhalen der ooggetuigen Uit de verhalen der personen die zich uit den vuurhaard hebben kunnen redden, blijkt hoe onmiddellijk na het uitbreken van den brand,een ontzetten de paniek in het warenhuis uitbrak. Een vc.rkooper van de benedenver dieping zegt, dat op het oogenblik dat alarm gec.?aakt werd, de verkoopers zich bij de toonbanken bevonden en plotseling een vrouw brand hoorden roepen en een man zagen wegrennen, die riep «Red u, alles staat in brand Het tjoneel, dat terstond hierop ont stond, was ontzettend. Alles stormde naar de uitgangen. Vrouwen en kinde ren vielen en werden onder den voet geloopen. Stoelen en toonbanken wer den door de opstuwende menigte om vergeworpen. In een oogwenk vertoon den zich ook de vlammen en de rook. Een andere verkooper vertelt, dat de centrale tiap in een oogwenk in lichte laaie stond en dat een groote lift vol schreeuwende menschen met een ont zaglijk lawaai omlaag stortte. De meeste geredden, die spreken kunnen, zeggen dat het vuur als het ware van alle kanten tegelijk op hen aankwam zoo snel greep het om zich heen. De chef van het administratieve per soneel, die wist dat zijn ondergeschik ten zich boven bevonden, rende naar boven om hen te waarschuwen, doch kon niet verder, omdat de vlammen en rook hem den weg versperden. Hij vluchtte een kamertje in met drie winkelmeisjes, deed de deur dicht en opende het raam om een uitweg te zoe ken. Hij legde de meisjes uit hoe zij langs de gevellijst moesten loopen, om op een bepaalde manier veilig den be- ganen grond te kunnen bereiken. Twee der meisjes, die het beproefden vielen echter te pletter. Het derde werd zwaar gewond. Hijzelf kon de straat bereiken doch werd eveneens gewond. Zij, die aan de vuurzee in het ge bouw ontkomen waren, vluchtten in alle richtingen zoover mogelijk weg, velen met lichte verwondingen. Voor verschillende ramen van het gebouw kag men menschen in wanhoop heen en weer loopen, totdat zij meestal plotseling verdwenen met de instorten de vloeren. Intusschen speelden zich de meest hartroerende tooneelen af onder de toe gestroomde familieleden en de verwar ring van het publiek werd nog vergroot door het overslaan van den brand naar de overzijde vein de Canebière en zelfs twee straten verder. In deze ontzettende verwarring vin gen de plunderingen aan. Heel Mar seille was natuurlijk naar de plaats van de ramp gestroomd en eerst na de komst van de Senegaleezen kon het pu bliek eenigszins op afstand gehouden worden. Het Fransche volk protesteert verontwaardigd De opgewondenheid onder de be volking over de onvoldoende brand weermiddelen is zeer groot. Het regent protesten en ook de pers windt er geen doekjes om. De Tempsspreekt van een ramp waarvan gezegd moet worden, dat zij ■wel de ontzettende wanorde aantoont van sommige raderen van het admini stratief beheer van Marseille. De Paris-Soir» verschijnt met een vlammend protest en zegt Er zijn verantwoordelijkheden. Den brand weerlieden heeft het aan moed niet ont broken, maar zij hadden een in het oog springend onvoldoend materiaal te hunner beschikking, hetgeen nog ver ergerd wordt door het ontbreken van een administratieve organisatie, waar door de gevolgen van de onvoldoende bluschmiddelen niet zijn uitgebleven Een die zich van brandstichting be schuldigt, doch hij schijnt gek Zondagmorgen heeft er zich een per soon, Penajoubid, kleermakersgast, bij het middenbureel der politie te Mar seille aangeboden, zeggende dat hij het was die den brand had gesticht. Een haastig onderzoek in zijn woning heeft bewezen, dat die kerel niet over de volledige verstandsvermogens scheen te beschikken. Niettemin werd hij voor den onderzoeksrechter ge bracht om verder onderhoord te wor den. Zie vervolg 2e bladzijde. Zaterdag zijn te Genua en te Napels ongeveer 16.000 personen aan boord gegaan van veertien groote vrachtsche pen. 1800 boerenfamilies zullen zich in de streek van den Djeb rond Benghazi in nieuw ingerichte dorpen, vestigen. Reeds 5 jaar lang werden in Lybië proeven genomen met dergelijke demo grafische kolonisaties. 5 000 Italiaansche kolonisten hadden zich reeds in Lybië gevestigd. Eerst in den loop der laatste maanden werden deze proefnemingen als bevredigend beschouwd, mede om dat er nieuwe waterbronnen op zeer kleine diepten werden ontdekt, die de bebouwing van uitgestrekte streken on mogelijk maken. I Waterputten werden geboord, vel den omgeploegd, dorpen gebouwd. De Itaiiaansche regeering heeft voor dit kolonisatiewerk 500 millioen lire beschikbaar gesteld, te verdeelen over j 5 jaar. De overgebrachte boeren werden zorgvuldig uitgekozen, en hebben allen minstens drie volwassen zoons en twee j volwassen vrouwelijke gezinslede*. Gedurende een korte periode wordt de boer door de organisatie bezoldigd daarna wordt hij deelgenoot in de pro- ductie en. na vijf jaar, eigenaar van de boerderij die minstens 25 Hectaar grond bevat. Hij heeft 20 tot 30 jaar tijd om het kapitaal, dat door de orga nisatie werd aangewend voor gebou wen en land, terug te betalen, j Elk dorp krijgt een kerk, school, postkantoor, ziekenhuis, coöperatieve winkel enz. Bij hun aankomst op de hun bestem de boerderij, zullen de kolonisten alles klaar vinden land gereed tot bezaai ing, zaaikoren, eerste voorraad levens- j middelen, vee en veevoeder, landbouw werktuigen, plantages van olijf- en amandelboomen enz. Thans reeds houdt men er rekening mee, dat in 1 940 nog 20.000 kolonis ten naar Lybië zullen kunnen vertrek ken. De heer G. Vaxelaire, Algemeen Commissaris der Albaneesche houdt zijn redevoering, na het symbolisch gebaar. Regeering De eerste steenlegging van het Albaneesch Paleis De gebeurtenissen volgen elkaar op bij de Internationale Tentoonstelling van Luik 1 939. Elke dag brengt mee hetzij een nieuwe deelneming, hetzij het bezoek van een belangrijke afvaar diging, hetzij de instelling van een co mité, hetzij de eerste steenlegging van een paleis of van een paviljoen. Intus schen, worden de werken met een ideaal weder begunstigd en snel voort gezet. Dezen Zaterdag zijn de terreinen der Tentoonstelling het theater geweest van een schoone plechtigheid die in te genwoordigheid van officieele overhe den heeft plaats gehad. Het ging hier om de eerste steenlegging van het Albaneesch Paleis die bij het Groot Paleis der Star! Luik en dicht bij den Rozengaard zal opgericht worden. De volgende personaliteiten woon- 'Iv.11 ,.1. -■ 1_»X> Gc liucicji Camille Daman, Voorzitter van het Uit voerend Comité der Albaneesche Sec tie Georges Vaxelaire, Algemeene Commissaris der Albaneesche Regee ring G. Faser, Toegevoegde Algemee- re Commissaris Robert Logelain, Se cretaris van het uitvoerend Comité Deldime, Algemeene Secretaris van het Albaneesch Commissariaat Graaf de Bethune en Parser Jr., Attachés bij het Albaneesch Algemeen Commissariaat; Albert Dewandre, Voorzitter van het Uitvoerend Comité der Internationale Tentoonstelling van Luik G. Bodinaux Directeur-Generaal der Tentoonstel ling G. Manderveld, Algemeen Se cretaris van het Belgisch Algemeen Se cretariaat Marcel Habets, Lid van het Uitvoerend Comité van Luik 1939, en Yvon Falise, Architect der Tentoon stelling. De heer Georges Vaxelaire legde de eerste schopvol cement op het metsel werk en dit symbolisch gebaar werd herhaald door de heeren Damman, Parser, Dewandre, Bodinaux en Victor Boin. In zijn redevoering drukte de heer Georges Vaxelaire de vreugde uit, die hij gevoelde, toen Albanië de uitnoodi- lging van Luik 1939 aannam. Het zal I een belangrijke deelneming zijn die da pogingen van een jong en heldhaftig j volk zal toonen. i De heer Albert Dewandre bedankte in naam der Tentoonstelling en zegde de waarde die Luik 1939 hecht aan do Albaneesche deelneming zijn tevre denheid is zeer groot, te meer daar de personaliteiten die deze deelneming veioorzaakten en aanmoedigden, zeer sympatiek zijn. Na deze plechtigheid werd een lunch door den heer G. Vaxelaire geboden zij vereenigde de Albaneesche en Bel gische dirigeanten» en ook den heer J. Ochs, Directeur der Academie van Luik De Algemeene Commissaris van de Albaneesche Regeering nam het woord bij het dessert, en na de pogingen van Luik en Belgie opgeroepen te hebben, verklaarde hij, dat hij ten zeerste ge- iUk.jG.lg Vi cXO <1441 UCL 3UU.CS v exil I^UIIV 1939 mede te werken. De Albaneesche deelneming zal zeer belangrijk zijn en degenen die de plannen van het prach tige paleis kennen, weten dat het he- dendaagsche symbolische gebaar eene groote beteekenis heeft. Na verklaard te hebben da. de heer Damman naar Albanië zal vertrekken om de bijzon derheden van de Albaneesche deelne ming te regelen, stelde de heer Vaxelai re voor dat een loyauteitstelegram ge adresseerd zou worden aan Koning Zogou en Koningin Geraldine. De heer G. Manderveld verontschul digde de afwezigheid van Baron de Launoit en verheerlijkte de Albaneesch Belgische vriendschap hij wenscht dat HH. MM. Koning Zogou en Koningin Geraldine de Internationale Tentoon stelling van Luik 1939 met hun bezoek zullen vereeren. Dan toonde de heer Daman de be- langrijkeid van de economische be trekkingen tusschen Albanië en België, twee landen die dezelfde proeven gele den hebben en die elkaar verstaan. Albanië wil deelnemen aan de Ten toonstelling van Luik in zoo schitteren de wijze als aan die van Parijs 1937. Zondagmorgen hield de Vereeni- ging der Katholieke Journalisten, in het Pershui3 te Brussel, haar jaarlijksche statutaire vergadering, onder voorzit terschap van heer Van Haesendonck. De vereeniging vierde op hartelijke wijze heeren Leon Collette van La Li bre Belgique», Honoré de Regge, van «De Gentenaari). Tellier en Delforge Herve van Vers l'Avenir», om hun 25 jarig ambtsjubileum. De voorzitter wenschte verder de journalisten, die in den loop van het jaar met pauselijke onderscheidingen vereerd waren geworden, hartelijk ge luk heeren Leopold Foncour (Journal de Huy), Joseph de Marteau (Gazette de Liége). Jan Kregerman (De Gente naar), Decerf (Métropole), Leon Col- lette (Libre Belgique) en Karei Libera- ti, onzer zeer goeden confrater van de «Gazet van Antwerpen». Daarna werd overgegaan tot de ver kiezingen. Werden verkozen tot leden van den raad heer Mare Delforge (Vers l'Ave nir), Kregerman (De Gentenaar), en Storck (Libre Belgique). Heer William Ugeux (XXe Siècle) werd verkozen tot ondervoorzitter en heer Storck (Libre Belgique) tot secre taris. Twee onderwijzers gedood Z^ondag ochtend gebeurde er een vreeselijk ongeluk op de spoorbaan Douai-Rijsel, te wijten aan den dichten mist. Een auto, waarin twee onderwijzers van de katholieke school te Libercourt waren gezeten, reed rond 3 u. 20 over den spooroverweg in deze gemeente. De barreel was open. Anderzijds belet te de mist alle uitzicht op eenigen af stand. De auto kwam juist op de sporen toen de sneltiein 359, die te 3,40 u. te Rijsel moet aankomen, aan een snel heid van 1 1 0 Km. per uur opdaagde. De auto werd gevat en over een afstand van meer dan 200 meter medegesleurd. De machinist van den trein remde onmiddellijk uit volle kracht. Uit de totaal vernielde auto haalde men de lijken van M. Dardenne,32 jaar,school hoofd, cn M. Devos, 26 jaar, onderwij zer. Door dit ongeluk ontstond een stoor nis in den dienst de postkoerier uit Parijs en mtrek kon Zondag ochtend in het Rijselsche niet rondgedeeld wor den..

De Volksstem | 1938 | | pagina 1