Allerzielen Diiitsche Techniek gen' Een nieuwe autostrade In <L Kon. Vlaamsche Akademie voor Taal- en Letterkude I>e Vatiknausche Radio gaat zijn program uitbreiden Nieuwe nederlaag van het Front Populaire in Frankrijk Intepnationals Tcnfoensicüing van Luik IS39 - - m Bf* i liL* De Wet op het Alkoholverbruik XXXXIIIIe JAARGANG NUMMER E5 3 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel- jDe Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, A ALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN Telefoon U^- Fubliciteit buiten het Arrondissement AAES.T Agentschap HAVAS« Adolf Maxlaan, 13, te BRUSSEI# Rue de Rachelcu, EARIJS Bank Bulding-Kingsway, 20 ROND.EN, W, C. 2, I Woansdag 2 NOV. ALLER 7TELEN i Zon opÜ,4D Zon af 16,28 Gond.rdag 3 NOV. 1938 f'. rUBERTUS I Zon op 6,42 Zon af 16.27 Y. i»J.'7 L. U. 14 De dag van de vreugde is henen Opgetogen waren onze harten die mee- jubelden met den jubel der gelukzali- Maar blijvende vreugde is niet van de ze aarde. Zoo snel is ze verstomd door de weeklanken der klagende klokken nog denzelfden avond van Allerheili gendag. Geen blijdschap zonder tranen hier beneden. Geen roosjes zonder door nen... Geen licht zonder schaduw... geen Allerheiligen zonder 'n Allerzie len. En onze geloovige menschen hebben den weg gekozen naar de. kerk en naar het kerkhof. In het huis Gods sprak alles van de gedachtenis der overledenen de mu ren en het altaar met rouwfloers omhan gen,... de zwarte kazuifels van de pries ters,... de nare katafalk voor het hoog koor, de smeekende treurzangen... En ze baden met innige devotie tot lafenis van de dierbare geliefden... die eens ontnomen werden door den onver- biddelijken dood. Het is de dag van treurnis voor de le venden... van droeve herinneringen aan vroeger pijnlijke dagen. Het is de dag waarop de dooden weer leven in het hart van de reizigers hier beneden XXX Nog eens hebben ze den weg geno men die leidt naar het rijk der dooden. Waren ze niet reeds lang vergeten Bloemen hebben hun graven versierd., en den vooravond hebben ontelbare lichtjes en vlammetjes van knetterende kaarsen 'n geheimzinnige klaarte ge worpen op den anders zoo zwart-duis- tèren doodenakker. Is die klaarte het symbool van ver lichting en verlossing in en uit hun pij nen... omdat heden vrome gebeden ge preveld worden door godvruchtige lip pen van christene menschen En zij drentelen er rond op bezoek bij hun dooden die sluimeren: bij naast- bestaanden en vrienden. Hoe stil is het daar hoe ernstig de aangezichten van de vrome bezoekers., hoe welgemeend hun gebed hoe diep nadenken... hoe pijnlijk hun ge voelen Hebben de dooden dan 'n woord ge zegd een taal gesproken Bestaat er n gevoel van innig samenzijn tus- schen dezen die rusten onder de scha duw van het kruis en degenen die nog leven in den dienst van den Gekruiste Geheimnis van het doodenrijk... mysterie van Contact van onsterfelijke zielen Uit de diepten van de kuilen rui- schen stemmen zonder klankgeluiden. Meseremini mei... hebt medelijden met mij... gij mijn geliefden want de hand Gods heeft me geraakt... Waar is uw plechtig woord... uw laat ste troostreden voor we heengingen «ik zal bidden voor u... u nimmer ver geten... Gelukkig de komst van Allerzielen dag... want ge waart het lang reeds on trouw geworden dit is de taal der dooden... de taal der waarschuwing. Droomerig, melankolisch voor zich uitkijkend staat de biddende bezoeker voor het graf van z'n dierbaren. Een heele wereld van herinneringen zweeft door z'n geest en verbeelding... Hodie mihi... eras tibi... vandaag lig ik hier, morgen is 't uw beurt.. Kort is het leven, broos en ijdel alles wat het aan biedt... Draagt dit denkbeeld met u meê en leeft in het licht van de gedachte aan den nakenden dood. Gij die bidt voor hen die lijden in het vagevuur, verkort het uwe door deugd en godsdienstig leven. Allerzielen dag van lafenis voor die gestorven zijn, dag van levensernst voor die bidden, wees welkom 1 DENDERZOON. Hodie mihi, eras tibi Heden aan mij, morgen aan u. Geeft ook heden veel gebeden, Christnen denkt er heden aan, Reeds zooveel Familieleden D'Eeuwigheid zijn ingegaan. Hoort ze vragen, hoort ze klagen, Hoort hun zielen in den nood, Denkt er aan op deze dagen. Denk nu ook aan UWE dood. Dagen, nachten, bange klachten, Komen zij als uit dat graf «Waarom langer mij doen wachten Daar ik veel gebeden gaf. MIJ nu HEDEN uw gebeden, 'k Ben de dood reeds ingetreên MORGEN is het niet lijk heden, Morgen wordt voor U gebeên L. Callebaut. Rijksminister Hess en generaal Raeder hebben te Rothenburg een tech nische instelling ingehuldigd die zal toelaten een schip van 1 000 ton tot 18 meter hoogte op te halen Deze plechtigheid ging gepaard met een andere waarbij een kanaal, dat de verbinding uitmaakt tusschen het bek ken van Rijn, Weser, Elbe Oder en Weichsel in gebruik werd gesteld. De foto toont het beeld van de boot Hermes in den elevator van Rothenburg Werk voor 300.000 menschen De centrale regeering te Praag heeft besloten een autoweg te doen aanleg gen die het Westen met het Oosten der republiek zal verbinden. De aanleg van zulk een weg, men spreekt van een «automagistrate», is een geweldige on derneming. Men is van plan dezen weg geheel door arbeiders uit de werk kampen te doen aanleggen. Geleidelijk zal het aantal van hen die door dezen aanleg werk vinden tot ongeveer 00.000 man stijgen, en men rekent dat er twee tot driemaal zooveel men schen noodig zullen zijn in de industrie- bedrijven die de materialen leveren. Voor de verbindingen in de repu bliek 'beteekent deze weg zeer veel. De wegen waren tot dusverre nog niet op modern snelverkeer berekend en de spoorwegverbinding met het oosten was den laatsten tijd wel veel verbeterd maar toch zeker nog niet ideaal.Nieuwe gebieden kunnen door den aanleg van dezen weg ontsloten worden voor den handel en het toeristenverkeer en de verliezen, die Slowakije en Subkarpa- tisch-Rusland zullen leiden door afstand van gebied, kunnen door een betere verbinding met het Westen stellig voor een deel goedgemaakt worden. Voorts heeft zulk een weg een zeer groote stra tegische be teekenis een mobilisatie wordt er zeer veel gemakkelijker door en voorts bedenke men, al beleven wij ook thans een periode van vredelieven de vei klaringen, dat deze autostrade een eventueeien bondgenoot van Tc'ne- co-Slowakije zeer te pas kan komen. Zondag 6 November, om 1 1 uur# houdt de Koninklijke Vlaamsche Aka- demie voor Taal- en Letteren een plechtige vergadering in de feestzaal van de Akademie, 1 8 Koningstraat te Gent, Minister van Staat Fr Van Cauwe- laert, bestuurder van de Akademie voor 1938, zal een lezing houden over De volksgemeenschappenjke taak der Koninklijke Vlaamsche Akade- mien,), terwijl prof. Dr Jan De Vries, huitenlandsch eerelid, zal spreken over Een Skald onder de Troubadours». Verder komen nog op de agenda voor, dc uitslag van de verkiezingen voor het lidmaatschap van de Akade mie, tii de uitslag der wedstrijden. Voortaan zal iederen Donderdag over Radio Vaticana een uitzending vóór de Britsche eilanden op golflengte 49.75 m. gehouden worden. Er waren reeds andere Engelsche uitzendingen, n.l. Dinsdagnamiddag voor Britsch-In- die en iederen Zondagavond voor de Vereenigde Staten. Er wordt overwogen binnen kort ook Arabische uitzendingen in het pro gram op te nemen. Verleden Zondag had in het depar tement Puy de Dome eene gedeeltelij ke Senaatsverkiezing plaats, ter vervan ging van den radicaal-socialist Eugène Roy. Bij de eerste sterrtbeurt behaalde M. Jacques Bardoux, lid van het Institut de France, candidaat van de republi- keinsche concentratie, 388 stemmen, bij tweede stembeurt 428 M. Moreau soc. 237 bij eerste stembeurt en 337 bij tweede de radicale candidaat 287 bij eerste en 321 bij tweede. Toen wilde de radicale candidaat den toer van vroeger spelen en verklaarde zijne candidatuur in te trekken ten voordeeie van den socialist. De meerderheid der radicale kiezers heeft hem niet gevolgd. In tusschen had ook de oud-Eerste Minister M. Pierre Laval aan de senato- riale kiezers het volgend telegram ge zonden «Ik treed uit mijne eenzaamheid om mijn plicht te vervullen. Gij zult uw plicht vervullen door een einde te stel len aan de demagogie die Frankrijk aan den rand van den afgrond bracht.» En bij derde stembeurt overwon de nationale candidaat glansrijk. M. Jacques Bardoux werd gekozen met 583 stemmen tegen 491 aan Mr Moreau, De voorloopige brug. Om de beide oevers der Maas te ver binden, waarop de Internationale Ten toonstelling van Luik 1 939 wordt opge richt, bouwt men een voorloopige brug die van de Quai de l'Indépendance tot het Eiland Monsin loopt. Deze brug zal 1 76 m. lang zijn en uit 7 vaste en één beweegbare spanning sa mengesteld worden. Zij is 1 2 m. breed en ong. 320 ton staal zullen voor bet bouwen gebruikt worden. Het Congres van het C. E. P. G. L. Het Comité Estudiantin de propagan- de du Grand Liège zal zijn congres te Luik, op 3, 4 en 5 November, om 20 u. 30 houden. Een van de punten van het program ma zal gewijd zijn aan de deelneming der Universiteiten aan de Internationa le Tentoonstelling van Luik 1939. Het Toerismepaleis De werken der Internationale Ten toonstelling van Luik 1939 vorderen snel. De paleizen worden op een be spoedigd ryihme opgericht en dit van het toerisme is bijna voltooid. Dit paleis, door de St. Luc School ge- teekend, is in een schoonen modernen stijl ontworpen, en wordt opgericht bij het Feestpaleis der Stad Luik. J t Gelijkvloers, zal het Paleis een kine- mazaal bevatten, waarin 180 personen zullen plaats vinden en waar Belgische toeristische films zullen geprojecteerd worden. Daarbij zullen alle inlichtings diensten gegroepeerd worden Post- j en Wisselkantoren, Reisagentschappen en ook Pluisvestingsbureel. Dicht bij, zal de Centrale der Robots alle inlich- i tingen verschaffen aan de bezoekers. Een deel van de groote hal is voor behouden aan toeristische vereenigin- gen, Vereenigingen tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer van de Stad Luik en van de Provincie. De natuur schoonheden van onze streken, hun kunstschatten, onze groote nijverheden zullen er getoond worden. Op de eer ste verdieping, in een breede hal, zullen diorama's, foto's en maquetten de aan trekkelijkheid van onze badplaatsen en van onze toeristische centra doen uit komen. Op de eerste etage zal ook een res tauratie ingericht worden, die meer dan 350 gasten zal kunnen ontvangen; de zalen van deze restauratie zullen in ver binding staan met een groot terras, waar men de feesten zal kunnen bijwonen, die op de Maas en in de Tentoonstelling 1 zullen plaats hebben. Een mededeeïing van den Minister van Justitie aan de Pers. Het nieuwe ontwerp vertoont op menig punt gelijkenis met het regiem in Nederland, dat tot een vermindering van het verbruik heeft geleid. Het stelsel der vergunningen De minister gaf een overzicht van het voorgestelde stelsel van vergunningen. De Staat zal deze vergunningen slechts afleveren als verscheidene mo- reele waarborgen door den aanvrager zijn verstrekt. Er zal naar gestreefd worden het aantal drankgelegenheden te verminderen, rekening houdend met het bevolkingscijfer. Er zal niet worden tewerkgegaan door middel van aanbestedingen, noch door loterijen. Het hoogtepunt van het aantal vergunningen zal geleidelijk worden bereikt en door beperkingen zal dit aantal verminderen. De strengheid waarmee bij het toe kennen van de vergunningen zal wor den te werk gegaan, zal reeds vele kan didaten afschrikken. Vervolgens licht de minister de straf bepalingen toe in geval van wederrech- telijken verkoop. Wie kan vergunningen krijgen Zullen mogen alkohol verkoopen al len die eene door den Staat verleende vergunning bekomen. Deze vergunning wordt verleend aan de volgende voorwaarden Eene vergunning per 1000 inwoners in de gemeenten van 100.000 inwoners en meer eene vergunning op 750 in woners in de gemeenten van 50 tot 100.000 inwoners eene per 600 in de gemeenten van 20 tot 50.000 eene" per 500 in al de andere gemeenten met een minimum van één per gemeente. Maar, zei de minister uitdrukkelijk, dat is het maximum en we zullen trach ten het getal te verminderen. Ziehier de voorwaarden die opgelegd zijn voor het bekomen eener vergun ning 1 Het lokaal moet geopend zijn voor 1 Aug. 1938. 2) Alleen beroepsherbergiers kun nen haar verkrijgen zij is niet te be komen door hen waarvan een der ech telingen een bijkomend beroep uitoe fent. 3) De vergunning is niet overdraag baar tenzij tusschen echtelingen en bij sterfgeval. 4) De aanvrager eener vergunning en die deze niet werd toegezegd, kan haar niet te min bekomen zoo hij er toe raakt twee personen die genieten van de vergunning, daarvan te doen afzien. 5) De moreele personen die hun ac tiviteit zien ten einde loopen voor het einde van het 3-jarig termijn, vastge steld voor den proeftijd der nieuwe wet zullen op dien datum de verkregene vergunning verliezen. 6) De prijs der vergunning zal in i verhouding wezen met den vastgestel- den taks. 7) De niet-uitbating gedurende 3 maanden is oorzaak van het verval der vergunning uitgenomen wat de wedu wen betreft van wie men een uitstel van 3 maanden met waarborg zou toestaan. 8) Ten slotte is het niet betalen oor zaak van verval. Uren van verkoop Het aantal uren dat de alkohol mag verkocht worden zou ten hoogste 7 i/2 bedragen, 't is te zeggen van half 1 tot half 3 en van half 8 's avonds tot mid dernacht. De wet laat aan de regeering toe ze kere wijken uit te sluiten, zooals b.v. de nabijheid eener school, eener kazer ne enz. De wet laat eveneens toe alkoholver bruik te schorsen of te wijzigen in troe bele tijden. De straffen Op te merken is dat de overtreding geen fiskaal karakter meer zal hebben, maar onder het algemeen recht zal val len. 't Is te zeggen dat de proceduur voor overtredingen niet meer uitsluitelijk zal zijn, maar bij getuigenis zal kunnen ge schieden. Na overtreding kan geen overeen komst meer getroffen worden. De voorziene straffen zijn de boet, de inbeslagneming en de sluiting. In de toekomst zal het regiem van de private kringen ook aan een strenge controle worden onderworpen dit zal ertoe bijdragen de geheime gelegenhe den te doen verdwijnen. De wet voorziet de sluiting van zulke magazijnen sigarenwinkel, coiffeurs salon, enz. waar, buiten de hoofdzaak, ook alkoholnandel zou gedreven zijn geworden. Men bestudeert de middelen tot in stelling eener degelijke controol van den verkoop, zooals het invoeren van «bandjes», zooals die bestaan voor ta bak en sigaren..

De Volksstem | 1938 | | pagina 1