Nog de tragische brand te Marseille GEMENGD NIEUWS De Burgeroorlog in Spanje Rede van Mussolini verwacht LANDBOUWBELANGEN Het Leven van UILENSPIEGEL op' SeehffeaEtk van Dendenirade 2 November. Allerzielen. Al de aandacht derKerk gaat op dezen dag naar de zielen in 't Vagevuur. De Kerk bidt om hunne verlossing en vraagt dat de zielen, eenmaal in den hemel, voor de levenden op aarde zouden ten beste spieken. 3 November. H. Hubertus. Hubertus leidde een mondain leven aan het hof van de Frankische vorsten. Hij 1 wam tot inkeer deed boetvaardigheid en werd priester en bisschop. Hij stierf een heiligen dood in 727. Uitbreiding van de Luchtpost -De bijzondere taks dient afgeschaft. Het comité der Luchtpost van de Interna tionale Kamer van Koophandel drukt het verlangen uit dat de beslissing het princiep dat in 1935 werd aanvaard door al de betrokken postbeheeren vol gens het welke de gewone koerier in Eu ropa bij middel van den vliegdienst zou bevorderd worden telkens daardoor tijd gewonnen wordt en dat zonder bij zondere taks, in de werkelijkheid zou toegepast worden. Betreffende de verlaging der tarieven voor andere voorwerpen zal hét cöinité een verslag indienen op het aansfeande Wereldpostkongres dat in 1939 te Bue nos Ayres zal gehouden worden. Oorlogsschade 1923)"j fwee loten van 1 00.000 frank, drie loten van 50.000 fr. en, vijftien loten 10.000 frank. Op 25 November: 81e loting der leening met loten van 1932 één lot van 1.000.000 frank en twintig loten van 25.000 frank. Goudvoortbrenging in de Vereenig- de Staten. In het derde kwartaal van dit jaar bereikt de opbrengst van de goudmijnen in de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika, een waarde a ongeveer 47.200.000 dollar, tegenover 40.400.000 dollar in hetzelfde kwartaal van 1937. De Italiaansche Katholieken protes teeren tegen de gebeurtenissen in Wee- nen. De in Londen woonachtige ka tholieke Italianen hebben een protestte legram gericht aan den Duitschen ge zant, tegen de gebeurtenissen in Wee- nen en de hetze tegen Kardinaal Innit- zer. In het telegram staat onder meer ((De Italiaansche katholieken te Londen bidden God, dat het groote Duitsche volk weer moge terugkeeren op dén weg der beschaving)). De Nationalisten zetten hun offensief op het Ebrofront voort De rooden erkennen den vooruitgang der Francotroepen Ebrofront, 1 Nov. De republikei nen melden dat de nationalisten hun aanvallen voortzetten vooral tegen de hoogten 366 en 582 van de Sierra de Caballcs. De Franco luchtmacht over vliegt de lijnen der roode troepen en bombe.rdeert onophoudend de stel lingen der regeeringstroepen. Eike nieuwe overwinning kóst aan de nationalisten bloedige verliezen. De verliezen gedurende het Ebro- offensief geschat op 130.000 dooden Ssaragossa, 1 Nov. Sedert het be gin van de gevechten aan de Ebro op 25 Juli j.l. worden de verliezen aan bei de kanten geschat op 1 30.000 dooden, gekwetsten of geëvacuèerden. De verhouding der verliezen is zeer ongelijk daar de nationalisten dank aan hun sterke luchtmacht en hun superieu re legerstaf veel minder hebben geleden dan de republikeinen ondanks hevige en herhaalde aanvallen. De jongste aanvallen op het Ebrofront door generaal Franco geleid Saragossa, 1 Nov. Tengevolge van het vooruitstormen der Nationale troepen op den oost i W% - Rome, 1 Nov. Naar aanleiding van de twintigste verjaging der over winning, zal Mussolini den 4 November een groote rede uitspreken. Een stoet van 90.000 oud-strijders zal op den Keizerlijken Weg defileeren om zich dan op het Venetiëplein te scharen, om er de rede van den Duce te aanhooren. Naar verluidt zal Mussolini een ver klaring afleggen die van bel&ng zal zijn voor de gansche wereld. Wat er in November dient gedaan 1November is de geschikte maand voor de bemesting van de weiden, die dan gansch vrij komen, aangezien het vee, ter oorzake van het gure weder, op stal wordt gehouden. Mén zal deze best bemesten met ,800 kgr. staalslak- ken en 800 kgr. sylvinite-kainite per hectare. - a, In de lente zal men-deze bemesting aanvullen met 200 tot ,300 kgr. ammo niak-sulfaat. Daarna mag men niet na laten de weide zorgvuldig te eggen met de ijzereneg. Deze bemesting past ook aan boom gaarden; doch daar mag de hoeveel heid aan te wenden meststoffen verdub beld worden, aangezien men benevens gras ook veel en smakelijk fruit begeert te winnen. 2. Telkenjare zijn de landbouwers verplicht nog tarwe te zaaien op voe- derbeeten of suikerbeetenland, en al hoewel het weder dan reeds koud wordt deze teelt nog heel goed uer ïxtiuuiiöic.kan men bij- zuid-oostkant j gelukken, op voorwaarde den grond van de Sierra de Gaballes kan de Fran coartillerie de boorden van den Ebro T en de bergwanden door den tegenstan der bezet onder vuur nemen. Geneiaal Franco heeft persoonlijk ter plaatse de leiding genomen van de jongste verrichtingen op het Ebrofront. Een duikboot bleef een uur lang op 125 meter diepte. De Italiaansche duikboot «Mocenigo» die in de wate ren van Tacenta proefnemingen uit voerde, is 125 meter diep gedaald, en meer dan een uur op die diepte geble ven. De bijval der proefnemingen was volledig. De Wereldtentoonstelling in Italië. Italië heeft alle staten ter wereld uitge- noodigd, deel te nemen aan de in 1942 in Italië te houden wereldtentoonstel ling. KIND ONTVOERD TE LANAKEN Leeningen met loten. Vier lotin gen zuilen in den loop van de maand November in het openbaar plaats heb ben ten zetel van de Nationale Bank van Belgie, te Brussel, telken male om 10 uur, te weten Op 10 November 198e loting der 2de leening van het Verbond der Sa menwerkende Vennootschappen voor Oorlogsschade (1922) één lot van 250.000 fr.en één lot van 100.000 fr. Op 18 November 62e loting der leening met loten van 1933: één lot van 500.000 frank en vijf en veertig loten van 25.000 frank. Op 19 November 186e loting der 3de leening van het Verbond der Sa menwerkende Vennootschappen v< 'door AUCTOR 1 7 1ste Vervolg. Tijl Uilenspiegel trad in het vertrek. Hij boog even voor den consul, en staarde hem dan vlak in de oogen. Napoleon was rechtgestaan. De ar men over de borst gekruist, keek hij een paar oogenblikken den koordendanser aan en zei dan op afgebeten toon Wat wilt gij - U spreken. - Ik luister. Zonder getuigen. - Een wenk van Bonaparte en Lefe- vre verliet het vertrek. Een tweede wenk, en Roustan ver dween de dèür achter zich sluitend. Fayette wilde zich insgelijks verwij deren. Blijf, zei Tijl, op bevélenden toon, als ware hij de meester geweest in de kamer van den consul. De zanger bleef bij de deur stilstaan. Ik luister, herhaalde Bonaparte. En hij nam terug in den zetel plaats. Uilenspiegel ging op een stoel zitten, nabij de tafel. Laat mij toe insgelijks een weinig rust te nemen, zei hij... Van mensch tot mensch is dat wellicht toegelaten on der de republiek Bonaparte's oogen fonkelden. Hij wilde spreken, wellicht om den koordendanser te herinneren dat hij zich tegenover den meester van Frank rijk bevond, doch hij liet geen woord aan zijnen mond ontsnappen. Hij voelde dat de man, die zoo on eerbiedig handelde, zeker van zijn stuk Dinsdagavond omstreeks 19 u. 30 is te Lanaken een stoutmoedige diefstal gepleegd. In het kosthuis «Houtvast» gelegen Smeermaserweg, verblijft se dert een 4 tal jaren zekere Henri J. af komstig uit Gent, die door zijn vrouw Verjaten is. Deze man verblijft aldaar met Zijn twee kinderen een zoontje van 7 jaar en een meisje van 4 jaar. Omstreeks voormeld uur stapten een 4-tal mannen, alsook eene vrouw uit een heerenauto en kwamen in het kost huis en bestelden een avondmaal.Plots zijn zij in de achterkeuken gedrongen en hebben het 4 jarig meisje geschaakt na een viertal stoelen en andere meu bels vernield te hebben. Ook werd de huisgenoote met een revolver bedreigd. Snel zijn zij in den auto gesprongen en vertrokken in de richting van Tonge ren. De vader der beide kinderen was juist afwezig. De rijkswacht heeft on middellijk de nabijgelegen gendarme rie opgebeld, zoodat de aanhouding van de daders verwacht wordt. Het gerechtelijk onderzoek wordt voortgezet Marseille, 1 Nov. In den loop van den morgen zijn geen verdere lijken meer gevonden in het puin van het af gebrande warenhuis. Ip de zaal van de stadsbibliotheek, waar de lijken opgebaard staan, heeft de bestuurder van het politie-laborato- rium den geheelen morgen gezocht naar bijzonderheden, welke zouden kunnen leiden tot herkenning van de gevonden lijken. Anderzijds is ook het gereehtélijk onderzoek voortgezet. Er worden geen nieuwe getuigen verhoord, maar het dossier werd verder in orde gebracht. Het schijnt thans wel vast te staan, dat de brand is uitgebroken in de afdeelingj meisjeskleeding, waar juist herstellings werkzaamheden werden uitgevoerd. In verband hiermede zijn de aanne mers van de herstellingswerken en hun arbeiders bij den onderzoekserchterge roepen. De opzoekingen in de kelderingen Marseille, 1 Nov. Het water ge raakt meer en meer uit de kelderingen verwijderd en men kon er opzoekingen doen of er nog meer lijken te vinden zijn. Die opzoekingen leverden niets De personen die er zich bevonden tijdens den brand konden langs de rue Thubaneau vluchten. Na hoeveel tijd de pompiers ter plaatse waren Sinds vijf dagen wordt te Marseille fel geredetwist over de omstandigheden van den brand. Beweerd werd dat de pompiers eerst na een kwart uur ter plaatse waren. Uit het onderzoek der strooken van den telefonist der pompiers weet men thans wat volgt Te 14 u. 37 meldde een agent den brand. Het strookje wordt verwijderd en aan den overste van het detache ment gegeven dat vertrekkensgereed stond. Drie minuten later waren de pom piers ter plaatse. Te 14 u. 38 werd de telefonist der pompiers van de Nouvel- les Galeries opgebeld langs den bijzon deren draad. Twee andere detache menten .vertrokken te 1 4 u. 38 en 14 uv 39 om drie of vier minuten later op de Canebière te zijn. Aantal slachtoffers gestegen tot 74 Nog een vermissing aangegeven Marseille, 1 Nov. Er is thans nog een vermissing aangegeven, namelijk van de 28-jarige Mevr. Feiicie Ram- baldi. Het aantal slachtoffers, dat tot nu toe bekend is, bedraagt thans 74. Twee lijken vereenzelvigd Dank zij juweelen werden twee lij ken van de brandramp van Marseille herkend. wel te bewerken en doelmatig te bemes ten met 25.000 tot 30.000 kgr. stalmest per hectare, 500 tot 600 kgr. superfos faat en 700 tot 800 kgr. sylvinite-kai nite, zorgvuldig ondergewerkt. Daar voeder- en suikerbeeten zeer uit puttende planten zijn, dient deze be mesting volledigd met 125 tot 150 kgr. ammoniaksulfaat, dat eenige dagen het zaaien wordt uitgestrooid en ondergeegd. Op die manier zullen de plantjes spoedig dporgroeien, en vol doende ontwikkeld zijn, vooraleer de vorst intreedt. -•*' 3. Klaver en luzerne worden in No vember voordeelig bemest met 800 kgr. staalsiakken en 800 kgr. sylviniet-kaini- te zorgvuldig ondergeëgd ten einde de ontbinding dezer minerale meststoffen te bevorderen. - - 4. In den tuin worden de ledig ko mende perken n?et str^yetten bemest en in winterbedden" gel !egd, 5. Tijdens deze maand herplant men tulpen en hyacinten, alsook doorleven de en eenjarige bolgewassen met lente bloei. Al deze planten, alsook de laagstam- mige Rozelaars, zal men beschutten te gen de koude met bladeren en stalmest. 6. Verwaarloost niets opdat uwe hoenders gezond blijven, en bevrijd van alle besmetting. Houdt daarom hokken en parken droog, en beschut ze tegen regen en wind. DIXI. 67-JARIGE VROUW DOOR EEN VAL OP SLAG GEDOOD TE SOMBEKE Maandagvoormiddag rond 11 u. is Wed. Van Walle, die bij haar dochter in de Smoorstraat te Sombeke inwoont, aldaar plots het slachtoffer geworden van een smartelijk ongeval. De onge lukkige vrouw, die een losgelaten koe van het voeder wilde wegjagen, werd plots door het dier aangevallen en woest ten gronde geslingerd. Toen men haar ter hulp kwam,bleek het dat de ongelukkige op slag gedood was. CICHOREI F- C- JACOBS GEBRUIKT ER MINDER. 'T IS DE STRAFSTE ^:L ?.3«J was, voor hem een te duchten vijand, of een verknocht vriend kon worden. Een kun§tenmaker Daaraan dacht de consul niet meer, zeker als hij was, reeds toen Tijl hem van ziine koord had toegesproken, dat er onder die vermomming een ander mensch verborgen was, en zooals hij tot den generaal gezegd had, een mensch die kon en durfde... Hij ook was er ,zoo een en daarom bewonderde hij Uilenspiegel, voelde hij sympaihic voor dezen zonderlingen ke rel. Hij liet Tijl begaan, omdat hij weten wilde, Z3at er niets onder den man, dan was liet tijd genoeg te handelen, hem bij de lurven te doen grijpen, als hij daar ze kerheid zou van hebben. Kalm zegde hij -Ik heb u reeds tweemaal gezegd, dat ik luister... Mijn tijd is goud waard... Mag ik u vragen, burger-consul, of ge u nog herinnert wat ik u op de Seine heb gezegd Wat ik eens gehoord heb en het heeft iets te beteekenen, vergeet ik nooit meer. En had mijne voordracht iets te beteekenen Ja Dit antwoord zal mij de taak, die ik hier te vervullen heb. licht maken. Eene taak, die gij hier te vervul len hebt... Maar, wie zijt gij dan Een vlaming Dat heb ik sinds lang gehoord.. Uw naam Uw doel Gij zijt geen koordendanser van beroep, dat heb ik sinds lang bespeurd... Wie zijt gij Kom veer de waarheid uit. Bonaparte was rechtgestaan, had uit EEN TRAM ONTSPOORD TE BERCHEM (Antwerpen) Zes licht gekwetsten Op den grooten steenweg te Ber- chem, ter hoogte van het politiebureel had een vrij ernstig tramongeval plaats waarbij zes personen gewond werden en groote schade werd aangericht. Op voornoemde plaats, vermoedelijk tengevolge van een verkeerde wissel stand, is een tram van lijn 7 'komende van Mortsel en gevoerd door Jozef Torfs, in botsing gekomen met een an der tramrijtuig van dezelfde lijn, ko mende van Antwerpen, en bestuurd door Jozef Detroetsel. Het laatste rij tuig werd uit de sporen geslingerd, kwam op het voetpad terecht, tegen over de huizen 175 en 177, na ook nog een gaspaal te hebben uitgerukt. Beide voertuigen werden zwaar be schadigd. De twee bestuurders werden gewond aan de handen, terwijl vier rei zigers verwondingen opliepen in het aangezicht. Deze zijn de vrouw Anna dochter, wonende Het vonnis over de kwestie der radiesthesie Na lange beraadslagingen heeft de Rechtbank van Dendermonde, samen gesteld uit de heeren Maillet, Voorzit ter, Van Schooten en Heyndrickx, Rechters, De Vrieze, Substituut-Procu reur des Konings, en Octave De Schep per, Griffier, Maandagavond vonnis ge veld in de zaak der radiesthesie, ten laste van Van Daele en Cappoen. Ont houden wij het volgende Van Daele en Dr De Geeter werden ieder verwezen tot 3500 frank boet we gens overtreding op de wet op de ver- doovingsmiddelen. Be... ziét al de fei ten ten zijnen laste gelegd als verjaard. De Fransche geneesheeren Soustenoble, Röusséaux en Redu werden niet ver volgd, daar zij het niet kunnen zijn, gezien de hun ten laste gelegde feiten zich in Frankrijk hebben voorgedaan. Voor wat betreft de zwaarste feiten van aftruggelarij enz. ten laste gelegd van verdachten Van Daele en Cappoen, wordt de zaak gesplitst. Twee deskun digen worden aangesteld de eerste M. Vermeylen, scheikundige deskundige te Brugge, met opdracht de inbeslagge- nomen geneesmiddelen te ontleden,ver volgens de heer Bessemans, Hooglee- raar en gewezen Rector te Gent, met opdracht te zeggen of die geneesmidde len werkelijk gediagnostikeerde ziekten konden genezen of niet, ofwel .ze kon den helpen. Zoo eindigt voorloopig echter een der zaken, welke in de laatste tij- Hollands en haar Beerschotstraat en de vrouw Elsa Cor- c{en zooveel werk geleverd heeft en bo- sele en haar vierjarig dochtertje, wo nende Groenstraat te Mortsel. Zij wer den ter plaatse verzorgd. zijn gilcizak weer een snuifje gehaald en stapte nu zenuwachtig door het ver trek, de armen over de borst gekruist. Hij bleef plots voor Tijl staan herhaalde 1 Kom voor de waarheid uit, zeg ik u... Wie zijt gij Spreek Onze held rees recht en trotsch sprak hij zijnen naam uit Tijl Uilenspiegel. Een oogwenk dacht de consul nu. !k heb nooit dien;naam gehoord... Ik ken u niet. F, gij regeert ook over Belgie Een glimlach speelde op Napoleon s lippen. /.Moet ik kennel, om uw land te besturen. Och neen, riiaSr als ge mijn naam niet hebt gehoord, die aan den strijd der Vlamingen tegen de Fransche ver drukkers zoo nauw verbonden is,dan is dat wel het bewijs hoe men u onwetend laat var, al wat er jji het windgewest geschiedt. Daarom riep ik u toe en gij negeert over Belgie Mijn landgenooten hebben u toch de vrijheid gebracht en uw land ver lost van Oostenrijksche juk. Als men den nek wordt omge wrongen dan is het toch hetzelfde, of dat het met eene Oostenrijksche of eene Fransche hand gedaan wordt En nu uw taak, want gij verkwist hier vele woorden, om mij niets te zeg gen. Gij vraagt mij er naar Ik zwijg nu en luister. ik kwam te Parijs om u te spreken ei. daar ik er niet in slaagde 'n verhoor tc bekomen, of, als ik, het bekwam, bij te yoiden toegelaten, besloot ik ge bruik te maken van mijn koordendan- serstalênt, om het woord tot u te richten en op die wijze uwe aandacht op mij vendien zooveel opschudding heeft te weeggebracht, zoowel in de geneeskun dige als in de rechterlijke middens. te trekken. Gij zijt er in geslaagd. Ik heb nog nooit iets onderno men, of mijn werk werd met goeden uitslag bekroond... Wij mogen elkander de hand reiken, want gij ook, burger consul, hebt steeds uw doel weten te treffen. Bonaparte beweerde steeds dat hij in alles wat hij aanstak slagen moest en was daar trotsch op. De woorden van Tijl vleiden dus zijn hoogmoed. Verder En zoo ben ik eindelijk hier., om u te herhalen, wat ik van op de koord heb gezegd. Ik zal hier echter niet in dicht het woord tot u richten, maar kort en bon dig in proza, omdat dat beter de naakte waarheid afschildert. Burger-consul, de mannen die u om ringen bedriegen u. Dat weet ik, zei Napoleon kalm. Wie de hoogte ingaat, wordt door zijn vrienden benijd en bedrogen. Hoe zou den zij hem anders hunne dankbaar heid betuigen Als gij het weet, zult ge gemakke lijker begrijpen, dat men zorgvuldig voor u verborgen houdt, al wat er in het land voorvalt en dan zeker hetgeen er in de overwonnen gewesten geschiedt. Ik kan dat niet genoeg herhalen. De Franschen, die in Belgie zijn bin nengevallen om het vrij te maken, heb ben er zich gedragen als roovers en ban dieten. Hier in Frankrijk ook... Eeuwen had het volk geleden en zijn haat te genover zijne verdrukkers opgepropt... Als de woede eindelijk is uitgebroken, heeft het natuurlijk zijne prooi ver scheurd, alles omvergeworpen, vernield, verbrand. En 't heeft natuurlijk ook plunderd Belgie had uwe landgenooten toch niet verdrukt; de Belgen hadden aan uw volk toch niets misdaan... Laat mij u zeggen, dat gij nu woorden, niets dan woorden spreekt, zonder beteeke- nis Bonaparte zweeg. Uilenspiegel vervolgde De Fransche overheerschers heb ben al ontvreemd wat niet te heet of te zwaar was en het meegenomen naar Parijs, ons in den diepsten nood laten de, schier zonder eten... Ze hebben mijne landgenooten ge- dob)d, die tegen hun misbruik van ge zag,' ^Cgen hunne kneyelarijen dorsten opstaan, onze vrouwen en dochters mis- handefd, en als ze eindelijk van onze gewesten een oord van rampspoed en ellende hadden gemaakt, zijn ze onze jongens de bloem onzer jeugd komen opeischen, om hun bloed te vergieten voor de verdrukkers van hun land Soldaten heb ik niet noodig -Waren de Franschen tot ons ge komen om ons waarlijk de vrijheid, de gelijkheid, de broederlijkheid te bren gen, ons van een vreemd juk te verlos sen en ons vrij, met onze aloude zeden en gebruiken te laten leven, onder een bestuur uit onze landgenooten gevormd dan zouden wij het oppergezag van Frankrijk hebben geduld, na korten tijd gehuldigd, en als ge ons jongens hadt gevraagd om voor u te strijden, met honderden zouden ze komen toegeloo- pen zijn, om de wapens voor u op te nemen... 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2