margarine Dg Verloofde ra deo M Solo is onmisbaar om uithoudingsvermogen te hebben êat@PÜ Laatste Berichten Bedenkinpn over flen tragiSGlip brand van Marseille mmmmmmê Fr. 3.50 het 1/4 K° UU DE P0ELE-5TAE5 PIMÏSELSJK fflEUWS :1B Wtteifossi DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Salamanca, 2 Nov. Het nationalistisch hoofdkwatier meldt dat de man schappen van generaal Franco steeds vooruitgang maken op het Ebrofront; vijandelijke stellingen werden ingenomen, zware verliezen aan de rooden toe gebracht en honderden gevangen genomen. Tijdens de luchtgevechten verlo ren de republikeinen zestien toestellen. Barcelona, 2 November. Hunnerzijds berichten de republikeinen dat zij de vijand met zware verliezen hebben teruggeslagen en terrein heroverd heb ben. Van de nationalisten werden 1 4 vliegtuigen stuk geschoten. STEEDS DE MOEILIJKHEDEN IN CENTRAAL EUROPA Weenen, 2 Nov. Graaf Ciano is te Weenen aangekomen waar hij be sprekingen zal voeren met von Ribbentrop, Duitsch Minister van Buitenland- sche Zaken, vertegenwoordigers van Tsjecho Slowakije en Hongarie ten ein de een minnelijke regeling te vinden voor de hangende kwesties tusschen laatst genoemde landen. M. VAN ZEELAND BIJ ROOSEVELT. Washington, 2 Nov. De Belgische oud-eerste minister werd door presi dent Roosevelt ontvangen. Op de vraag waarover het gesprek had geloopen verklaarde de president aan de journalisten dat ze beiden gemeenschappelijke gedachten hebben. Verder wilde h. Roosevelt niets mededeelen. oV De brandweer van Marseille heeft het yreeselijk te verduren. Het staat in alle dagbladen te lezen Verouderd bluschmateri'eel geen reddingsmate- rieel geen krachtdadig bevel geen organisatie wel moedige maar geen geoefende manschappen... Slótsom 92 slachtoffers en 100 millioen schade! De brandweer bleek onmachtig te beletten dat verscheidene gebouwen aan den overkant in brand vlogen. Dit herinnert aan een hevigen brand van een groot stapelhuis op het Falconplein te Antwerpen zoowat 10 jaar geleden waar ook de overkant van de hitte in brand schoot. Doch de Antwerpsche brandweer, goed ingericht wist de stad van een echte ramp te vrijwaren. Nochtans mag men de gekazerneer de brandweer van Marseille geen al te grooten steen toewerpen. Eenerzijds heeft men een brand van licht brandba re voorwerpen alhoewel in een gebouw van steen, glas en ijzer een zware rook die onmiddellijk alle uitgangen afsnijdt, alsook een hevigen wind. Anderzijds heeft men de brandweer die heelemaal afhangt van het stadsbestuur Heeft dit laatste wel zijn plicht gedaan? Heeft het de brandweer gesubsidieerd om haar toe te laten zich uit te rusten vol gens de vereischten van den tijd Vol gens de laatst verschenen dagbladen is het in die richting dat de grootste ver antwoordelijkheid dient gezocht Ver antwoordelijkheid bijzonder tegen over de personen die op een 3e of 4e verdiep zich genoodzaakt voelden in de ruimte te springen om niet levend te verbranden Die ramp die zooveel families in rouw dompelt zal eenieder en bijzon derlijk de stads- en gemeentebesturen doen nadenken over hun eigen brand- bestrijdingsdienst. En zeggen dat er in 1938 nog gemeentebesturen gevonden worden die niets doen, hoegenaamd niets, om een mogelijken brand te blus- schen. Zulke gemeenten bestaan nog heden en zelfs in 't Land van Aalst Bestaat er voor die overheden dan geen verantwoordelijkheidsgevoel meer Doch te Aalst mag overheid en be volking gerustgesteld zijn. De brand weer van Aalst is voor hare taalf opge wassen officieren met ondervinding en gezag een uitgelezen schaar meka- niekers, sappeurs, lansiers, gedrilde manschappen, modern materieel be staande uit 3 auto's, 4 motorpompen, een mekanieke ladder van 1 6 m. red dingsbuis, springzeil enz. Daarbij mo derne elektrische oproeping der man schappen en de onschatbare waarde der stadswaterleiding Het stadsbestuur van Aalst heeft steeds zijn plicht begrepen tegenover de brandweer en is er nooit aan te kort gekomen. Ook de belangrijkste firma's der stad hebben destijds door toedoen van den- Heer Politiekommissaris de brandweer flink geholpen in het aan- koopen van gemotoriseerd materieel. De Aalstersche brandweerman wordt niet bezoldigd vrijwillig'heeft hij zien den plicht' opgelegd dag en nacht teh dienste te staan van zijne stadsgenoo- ten, en de ondervinding heeft geleerd dat vrijwilligers beter werken en met véél meer opoffering dan gekazerneer- deh.Geen gevaar schrikt onze pompiers af.Voor 't leven en den eigendom hun ner medeburgers hebben zij hun eigen leven veil ALLERHEILIGEN-ALLERZIELEN IN ONZE STAD In het Kerkelijk Jaar wordt haast geen feest aangetroffen dat zooveel de votie verwekt bij de menschen, als Al lerheiligen en Allerzielen. Dit komt hoofdzakelijk hierbij dat de geloovigen omzeggens uitsluitelijk ingenomen zijn door de gedachte aan dierbare overle denen die een tastbaar voorwerp vor men van de volksdevotie. Het zijn dagen van de groote Ge meenschap der Heiligen, van innige ver bondenheid tusschen de zegevierende, de lijdende en strijdende Kerk. In onze tempels hebben wij veel volk gezien vroom biddend en in dichte rijen tot de HH. Sacramenten naderend. Naar jaarlijksch gebruik hebben ver scheidene vereenigingen, muzieken, oud-strijders e. a. zich naar het kerkhof begeven om de nagedachtenis te huldi gen van afgestorven leden. Mogen de zielen die uit het vage vuur verlost werden, machtige voor spreeksters voor de levenden wezen FEESTDAG der VIER GEKROONDE Zóndag, 6 November, viert het Syn- dikaat der Vereenigde Aannemers van het Arrondissement Aalst, zijn feest- dag. Om'9' l/2 'ure zeer stipt, vergadering; in het lokaal Niéuwstraat, bij Dame We De Saedeleer, alhier om vandaar met muziek èn vaandel aan het hoofd, stoetgewijze naar St. Martinuskerk te begeven om er de plechtige Mis bij te wonen welkè zal beginnen om 10 uur zeer stipt. Des Maandags, 7 Nov., om 10 ure plechtige Mis voor de afgestorvene le den. Het Bestuur. 16de Vervolg. Mijn omgang met Nelleken schijnt mij veel vijanden gemaakt te hebben. Maar laat ze betijen, de domme rekels, ik zal; ze den mond-wel stoppen. Si- men is een man, die voor niemand uit den weg gaat, en juist dit ongeval heeft mij tot een plotseling besluit gebracht Wijd en breed spreidde de grijsaard zijnen blauwen neusdoek open en snoot zijnen neus met luid geschetter. Dat was de inleiding der gewichtige re devoering, die hij onderweg voorbereid had, en waarvan zijne toekomst wel licht zou afhangen. - Beth, zoo begon hij ernstig, Ko be heeft mij gisteren eene leelijke poets gebakken, en hij heeft zijn aanslag zoo goed overlegd, dat ik mij in zijne strik ken heb laten vangen. Maar vriendlief, Kobe wist... Kobe wist alles, viel haar Simen in de rede. Hij heeft alles zoo fijn in DE PREMIERE VAN NU SYT WELLECOME» TE AALST. Het Vlaamsche Volkstoneel, waarvan de faam tot ver over de grenzen van ons land is doorgedrongen, komt aanstaan den Maandag 7n November, te 7 u. 30 naar den Vlaamschen Schouwburg, Mo lenstraat, 5 7, te Aalst met de «premiè re» van het franciscaansche spel Nu Syt Wellecome», een spel in een pro loog en 4 tafereelen door Broeder Gummarus. Al de prima-tooneelkrachten van het Vlaamsche Volkstooneel presteeren in dit heerlijke tooneelspel onder de be zielende leiding van Staf Bruggen. Alle töoneelliefhebbers uit het land van Aalst zullen deze «première» willen bijwonen. TOONEELNIEUWS. Eerstdaags wordt U reeds de gele genheid geboden, plaatsbewijzen te be spreken voer de aanstaande opvoerin gen van I De Koning der Joden chet evangelisch spel van EerW; Pater Mooier, gecreeërd door «Opwaarts» döelcskens gedraaid, dat hij uw moe derlijk oog zelfs heeft misleid. 't Is mogelijk, doch... 't Gaat vast. Eene zaak slechts heeft r*ij gespeten dat ik in mijne ont steltenis de vlucht genomen héb, om Nelleken aan Kobe over te leveren. Dat heeft mij tegen 't hóófd... Gij zijt in dwaling, Simen Mijne dochter is met mij naar de Pannenwin- ning teruggekeerd, en uw pachter zelf heeft mij naar huis vergezeld. Is 't waar vroeg Simen met be langstelling. 't Was of er een steen van zijn hart viel. Zeker en vast. Gij kunt het uwen pachter zelf vragen. Hoe is zulks mogelijk Kobe heeft u toch in 't Vinksken komen op zoeken; hij is mij tegengekomen, doch heeft mij gelukkig niet opgemerkt. Ik zelf heb hem van de hand ke- wezen! —r Gij maar Nelleken Och, jonkheid is dwaasheid Uw ongeluk is echter ten uwen voordeele lil Voor: menig degelijk beroep zijn volmaakte lichamelijke conditie en groot uithoudingsver mogen eerste vereischten. Niets kan de kinderen hiertoe beter voorbereiden dan een voeding, die rijk i§ aan Solo. Dank zij haar hoog gehalte aan vitaminen D en A, maakt deze heerlijke margarine het lichaam sterk, geeft het kracht en verhoogt zijn weerstand tegen ziekte. BUK AAN VITAMINEN O EN A SO 154 - 079 eet flinke tooneelafdeeling ,van Aalst Mijl beek, dit op 18, 25 en 26 December a.s. in de mooie feestzaal Van de jongens** school, Moorselbaan. Neem de gelegenheid te baat U zult iets eenigs te zien krijgen Propagandeer UNION MARGARINIÉRE BEIGE. N. V.. MERKSEM-ANTWÊRPEN VLAAMSCHE VOETBALBOND Sportkring Aalst I. -Niel V. V. 3 Eere-Afdeelmg. BrasschaetVorst 2-3 GentBrugge 5-0 Aalst—Niel. 1-3 Lebbeke-Oxford 2-1 ZottegemKortrijk 0-4 LedeAntwerp Boys 1-5 ASgemeene rangschikking 1 Antwerp 7 7 0 35 4 14 2 Kortrijk 7 5 1 1 26 7 11 3 Gent 7 5 2 0 35 12 10 4 Lede 7 4,2 116 19 9 5 Vorst 7 4 3 0 12 14 8 6 Brasschaet 7 4 3 0 12 14 8 7 Niel 4 3 10 8 4 6 8 Oxford 6 3 3 0 14 15 6 9 Mariaburg 5 113 6 10 5 10 Lebbeke 7250 923 4 11. Brugge 7 1 5 1 10 20 3 12 Aalst 7 1 5 1 8 22 3 13 Deurne 5 0 4 1 2 10 1 14 Zottegem 5 5 0 1 24 0 uitgevallen. Ik heb van de gelegenheid gébruik gemaakt om mijne dochter te ontgoochelen. Het buitensporig gedrag van Kobe heeft daar machtig veel toe bijgedragen, en Simen, ik mag u verze keren, dat uwe zaken op, den oogenbiik staan, dan gij durft hopen. Spreek voort, vrouw smeekte Si-, men met eenen gelukzaligen glimlach. Dat is nu de tweede maal dat Ko be den strik neven 't spoor legt, en dat hij zijne mislukking als een echt dwaas hoofd viert. Ik heb dat mijne dochter zoo wel aan 't verstand gebracht en baar tevens uwe goede meening zoo klaar voor oogen gesteld, dat zij mij gansch van de kar gevallen scheen. Gij zijt een bravè vrouw, verzeker de Simen met van wellust stralende oogen. Ook vind ik geen bezwaar, om mijne inzichten uitéén te doen. Kobe heeft Ieelijk den lichtmis gespeeld en de achting van alle weldenkende lieden verloren. De volksméening is dus gansch ten mijnen vóordeele. Daarom acht ik het oogenbiik gekomen, om u Er is veel belangstelling als scheids rechter Breugelmans volgende elftallen in lijn brengt Aalst De Schrijver; Leys en De Weerdt; D'Haese, Lamberts en Van Eeckhoudt; De Meersman, Vonck, Ilia- no, Burgos en Janssens. Niel De Raedt; Jansens en Pande- laers; Thys, De Beider en V. D. Mosse- laere; Wiliems, Verreycken, Bal, De Meyer en Colaes. Niel wint den opgooi en Aalst start met de zon in 't gezicht. De eerste aan vallen gaan uit van de bezoekers. A.an den vijfden minuut zal Verreycken op misverstand van de Aalstersche verde diging De Schrijver voor de eerste maal verschalken. Het passenspel van Niel is beter dan dit van de Sportkringers. Dit belet echter niet dat Aalst verschillen de keeren de Nielsche backs aan 't werk stelt. Spijtig dat de voorlijn geen ge bruik weet te maken van haar geboden kansen. Aan den 41 minuut weet de middenvoor Bal een tweede doel te net ten. Aalst reageert maar is niets voor de goal. Met Aalst aan den aanval komt de rust. Na de koffie trekt Niel onmiddellijk ten aanval zoodat de plaatselijke verde diging het hard te verduren heeft. Ver schillende goedgerichte schoten worden door De Schrijver onschadelijk ge maakt. Op aanval van Rood-Wit komt maar vlakaf te zeggen wat ik voorheb. Zoo we maar seffens trouwden. De weduwe scheen na te denken, ter wijl Simen in gespannen verwachting den uitslag zijner pleitrede te gemoet zag* Zooveel haast is er. misschien toch niet noodig bemerkte Beth eindelijk. Veel haast, veel haast Men moet het ijzer smeden terwijl het heet is. Nel leken is bekeerd, zegt ge; Kobe heeft het volk verbittterd. Daarenboven, zal Kobe dagelijks geene niem listen aan wenden om mij te dwarsboomen Wat meer is, zal de tijd zijnen wrok niet scherpen, hem meer en meer tot dwaas heden aansporen, hem misschien tot uit erste pogingen drijven Een kort en goed besluit hem gansch uit het j lood slaan, hem den tijd benemen, om j wraakmiddelen te zoeken, hem eens klaps zoo koud op 't lijf vallen, dat hem alle lust zal ontbreken, om mijne plan- Inen omver te werpen. Wat dunkt u Ik moet u gelijk keven. Ja, 't is |zoo, bevestigde Beth. Wij zijn toch met De Meersman alleen voor doel maar mist jammerlijk. Enkele sékonden later is Niel weer ten aanval en met een grondscherend schot wordt De Schrij ver voor de derde maal gevloerd. Noch tans is de thuisploeg hierdoor niet ont moedigd. Integendeel. Eindelijk zal Ilia- no op missen van Pandelaers de eer voor zijne ploeg redden. Met Aalst in de meerderheid komt het einde. Ver diende overwinning van Niel. RoodWit. Meisje van 18 jaar, Fransch en Vlaamsch sprekend zoekt betrekking, om te helpen in magazijn, ofwel al ge zelschapsjuffer. Schrijven bureel van 't blad, letters D. M. 815 OOSTKNDSCH VISCHI1UIS. Schérreveldslraat, 46, Aai3t Van heden af te bekomen tarbot, ton gen, kabelbauw, rog, pladijs, kleine pladijs, mooie meiden en zeepaling. Alle dagen versche gepelde 'en onge pelde garnalen» Opgelegde rog. gebak ken visch. De kwaliteit is onze reklaam. Spoedige bediening. Telef. 963 Men bestelt ten huize816 de huwelijksovereenkomst tot akkoord, 't Zal dus gansch van Nelleken afhan gen of gij uw doel zult bereiken. En van u. Uw moederlijk gezag zal onontbeerlijk zijn om haar een be sluit te doen nemen. Geve God dat het gelukke -Ik denk het dezen namiddag uit te maken. Zij zoo goed, rond vier uur, als het volk ter kermis is, naar de Pan- nenwinning te komen, om mij ter hand te staan. Neemt ge aan Met genoegen. Dan is 't overeengekomen, moe der besloot Simen met voldoening.En wederom kwam zijn neusdoek te voor schijn, doch ditmaal om zich de zweet- droppelen van 't aangezicht te wisschen. Beth was in den hoogsten hemel van haar geluk. Hare dochter de bruid van den rijken Simen Wat onverwacht heil Nu stond Simen ook volgeerne het woord af, om honderd en een Iofbetui- ging der weduwe te aanhooren. X't Vervolgt.)

De Volksstem | 1938 | | pagina 3