6 Bladerenval Familiefeest tea Paleize De Bemidüelinoscoiiferentie te Weenen Mussolini scbcuwt 100.000 oud-strijders Eau schaadaal ia Zwitserland Het Dezosk van Keniig L?opdl aan Neöerla Zondag NOV. 1938 Rosd hei Parlement on Disstaphoasn clss Engeüsche recfotesaal DE VOLKS XXXXIIIIe JAARGANG NUMA'EK S3 es Drukker-Uitgever X Van Nuffel- Pe Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 1 25 CENTIEMEN -telefoon Ï1A Publiciteit buiten bet Arrondissement AAbST 3 Agentschap HAVAS. Adolf Maxlaan, 13, te BRUSSEL - Rue de Richeleu, PAKIJS - Bank Bulding-Kingsway. 20 LONDEN, W, C. 4 H. LEONARDÜS iZon op 6,46 *116,22 V. M. 7 1. K. 14 UIT HET LEVEN Grauw grijs is de hemel, 'n schrale, fer aan den grijpenden klauw van ziek- droge wind speelt in de takken enf te en dood twijgjes der boomen Rijp geworden, gele bladeren vallen onophoudend op den vochtigen weg... en vermeerderen de doode naaktheid van de boomen... net als wegvallende haartjes de kaalheid van den menschen- kop... als verdwenen illusies den ernst jvan den boom des van de werkelijkheid. Triestig weer mompelt 'n voor bijgaand groetende man... 't Gaat met het weer, zooals met vele menschen grillig, somber, koud en doodsch. 't Is herfsttijd in de natuur Wat rijp was en niet geplukt, stuikt nederwaarts ter aarde... vergaat en verdort in den grond waarin 't gevallen is. Lente is leven herfst is 't naderen tot den dood. Daarom verkwikt het voorjaar... het najaar echter slaat den denkenden mensch ter neer... ontstemt hem heel en gansch. Groen en zon herscheppen de natuur, geven levenslust en blijheid... doen de vogeltjes tjilpen en zingen... bladeren- val en naakte boomen... kale landen, vergane groen laten *n gevoel van heim wee na in den kijkenden mensch. In den grond der zaak is dit alles het contrast tusschen de vreugde geboren uit het leven... en de smart voortvloei end uit den dood I... Groen is hoop... zoo het leven Zwart is pijn... en asch-grauw treur nis I... Lente en Herfst..Leven en Dood De lentezon had in hun bestaan maar 'n tijdje geschenen... dra was voor hen gekomen het koude najaar, de kiile herfst... met lijden en pijn En hun lichamen geheel vergaan... vergane bladeren vielen jong nog levens... ze vielen Prins Boudewijn nadert voor de eerste maal ter H. Tafel. Donderdag was er groote, innige vreugde in het Paléis te Brussel. Op een 3en November werd zeven en dertig jaar geleden een prinsje ge- niet in den grond... als verdorde herfst- foren. Thans was er de eenvoudige bladeren, maar als geknakte fleurige stille plech .gherd, m de P»vate kaprf eiken werden ze „aar de gewijde aarde van het paters, van de eerste kommume ;en... op een tijdstip waarop voor anderen de lente plaats maakt voor den zonnigen aan vruchten rijken Bladerenval en naakte boomen Maar de naaktheid duurt niet lang Pas zijn de twijgjes van hun bladeren ontlast, of reeds is daar de voorbode van nieuwe hoop... het knopje aan het rijzig twijgje vormt na enkele maanden het nieuwe leven Want de nieuwe lente, het jeugdig groen zullen weerkeeren De lente van hun leven hadden ze bijna niet gekend... Zoo kort was ze ge weest 1 't Had maar 'n oogenblik geduurd... wanneer men 't neemt in verhouding met hun zoo gauw voorbije leven, 't Was niet zoo lang als de lente van het jaar Weinig vreugde... luttel zon... zeld zaam was een blije levenszang van hun lippen gerold... Want de herfst had de zon uit hun leven gejaagd... de nare herfst als een zwarte tijd van kommer en zorg, pijn en van smart... van ziekte en proeving. En lang... zeer lang... duurde triestige najaar van hun korte leven. Herfsttijd bladerenval Hun jonge levens vielen ook ten of- van be- het van het oudste zoontje van den gelief den prins. In het paleis was er dan ook Don derdag morgen de f verteederende, blij de stemming van het kinderfeest. Prins je Boudewijn was er de held van het feest in den kring der Koninklijke fa milie. Reeds weken lang had Mgr Colle. aalmoezenier van het Hof, Prinsje Bou dewijn onderricht in de leer der Chris telijke liefde. En de prins, die zich inge togen en ernstig toont, scheen bewust van de gewichtigheid van, zijn eersten stap naar de H. Hostie, en naar den Ol (lp JiUlA» WW - - Dan zal de zon weer stralen aan den j-jeer die hij later zoozeer zal noodi: hebben. Donderdag morgen was het een plechtigheid van witte bloemen, die van de serren van Laken naar het Pa leis van Brussel werden overgebracht. Prinses J oséphme-Charlotte, die onze betreurde koningin vervangt bij haar broeder, nam prins Boudewijn bij de hand en leidde hem de kapel binnen. Om zeven uur stipt besteeg de aal moezenier van het Hof de treden van het altaar. Alhoewel de versiering der kapel blauwen hemeltrans... 'n nieuwe blader dos zal den koning der wouden weer sierlijk omhullen... en blijde vogeltjes zullen zingen in z'n rijke kruin Nieuw leven na langen dood... fris- schc lente na treurigen winter. Blijd schap na tranen Zoo gaat de natuur haar gang leven en dood, groen en zwart... lente en herfst Maar uit den herfst wordt de lente geboren en uit den dood het leven. Gij vrienden, die rust in den schootsober was, was er een weelde van witte der aarde... den dood ingegaan, weer- bloemen met zachten geur. om zal er leven komen in u, frisch en fleurig zult ge eens opstaan vol stralen de jeugd. De Koninklijke familie had plaats ge nomen op de bfflstoelen voor het altaar. De hoogwaardigheidsbekleeders Zooals gemeld had te Weenen een conferentie plaats, die een scheidsrech terlijk karakter had tusschen Tsjecho-Slowakije en Hongarie; dit laatste land immers eischte een deel op van het Tsjechisch grondgebied dat het als Hon- gaarsch beschouwde. Hierboven de ministers van Buitenlandsche Zaken der confereerende landen M. Chvalkoski voor Tsjecho Slowakije, graaf Ciano voor Italië, von Ribbentrop voor Duitsc'nland en de Kanya voor Hongarie. Want dat heb ik gezien ge hebt ge: het Hof woonden ook het feest bij. leden met Christus, zoo bereidwillig,) Na het gezg^^ij'k gebeden Confi- zoo overgegeven, zoo moedig vasthou-teor, naderde piins Boudewijn ter Hei- dend aan Zijn heiligen wil. 'ige Tafel, vroom de oogen nederge- En wie met Hem geleden heeft, en slagen, de handen gevouwen, met Hem den dood is ingegaan... zal Boudewijn van Belgie heeft persoon- ook door en met Hem opstaan tot de J.jk zijn eerste daad in het leven van verheerli j king. Dan is 't de eeuwige tijdelijken herfst DENDERZOON. lente uit den Rome, 4 Nov. Ter gelegenheid van de 20 verjaring van de overwin- overwonnen voelen door de politiek ning van Italië in den wereldoorlog,had van de rechtlijnige spil. Zij droomen, te Rome een grootsche plechtigheid j met wijd open oogen van onmogelijke plaats. j en denkbeeldige revanches. Hun schuld De Duce heeft 100.000 oud-strijders is het dat wij thans nog moeten het in oogenschouw genomen.. hoofd ter ruste leggen op den ransel, Na het defilee heeft de Duce zich zooals in oorlogstijd in de loopgrachten een Christen gesteld. De plechtigheid werd bijgewoond door der Koning, Koningin Elisabeth, prinses Marie-José, prins Karei, eenige intiemen van den Koning en de digni tarissen van het Hof. politieken hemel van Europa breidt de Rond 7 uur 30 liep de H. Mis ten blauwe zone zich steeds uit. De verant- einde en het klokje der kapel zond woordelijke lieden spannen zich met vreugdetrillingen in den stillen, vreed- dat doel in. Doch het zou onvoorzichtig zamen Novemberhemel.... en niet fascistisch zijn zich te laten M de gevoelens die verleden meesleepen door overdreven optimisme QoncJ„rdag geest en gemoed van on9 Lr zijn lieden die zich meer en meer Uit Basel wordt gemeld dat een af- truggelarij op groote schaal is aan het licht gekomen in de laatste dagen. De zaak moet omtrent zoo ineen steken In de maand Juni kwamen twee Ita lianen, Gerlier en Gilardi, te Milaan en te Parijs handelsagentschappen stichten die zich in betrekking stelden met ver schillende dergelijke instellingen te Ba sel, Zurich, Lucerne, Genève, Londen, Liverpool, Brussel, New-York, enz., en wissels werden op deze verschillende banken getrokken. Maar op 19 October laatsteden waagden de zwendelaars een grooten slag. Zij brachten een serie wissels zon der dekking, of vervalschte in omloop, die alle op New-York getrokken wer den. Dit gaf hun een tijdverloop van zes dagen waarop zij gemakkelijk kon den verdwijnen. Tot heden toe werd bevonden dat de schurken aldus konden ontvangen te Parijs, 20.000 dollar, 19.000 Zwitser- sche frank te Zurich, 38.000 te Basel, en 36.000 te Genève. Dit is alles wat over de reusachtige zwendelzaak tot nu toe geweten is en het onderzoek wordt ieverig voortge zet. prinsje vulden, het licht blijven, die zijn verdere levensbaan moge bestralen lot heil van hem zeiven, tot geluk van ons Vorstenhuis en tot stichting van de katholieke bevolking van ons land. naar het Paleis van Venetie begeven. Een stoet van oud-strijders volgde hem daarheen. Rond het altaar van het vaderland, schaarden zich de leden van de regee ring, de militaire bevelhebbers en de functionnarissen. Een mis werd opgedragen aan een klein altaar aan den voet van het mo nument aan den Onbekenden Soldaat. De Koning en de Koningin woondën de plechtigheid bij. De mis werd opgedra gen door den bisschop krijgsaalmoeze- nier Mgr. Lomasi. De Duce is daarna op het balkon verschenen en heeft de volgende toe spraak gehouden Kameraden oud-strijders uit 99 provincies van Italië, gij zijt naar Ro me gekomen om de verjaring van de overwinning in den wereldoorlog te vieren. Twintig veldslagen, veertig maanden heldenmoed en harde ontberingen wa ren noodig om een Rijk te doen ineen storten dat de eeuwenoude vijand van ons land was en onze kleuren te planten op de heilige en natuurlijke grenzen van Italië. 700.000 kameraden zijn niet nutteloos gevallen op de slagvelden. Hun geest heerscht thans over ons. Gij hebt dag na dag den oorlog overwon nen en gij draagt er de sporen van soms in uw vleesch. Gij zijt fier erover omdat gij gestreden hebt niet tegen' zwakke volkeren doch tegen machtige naties die van oudsher als krijgszuchti ge naties worden beschouwd. Onze vijanden van gisteren hebben herhaaldelijk hulde gebracht aan de waarde van den Italiaanschen soldaat. Na twintig jaar werd d bezegeld door het fascisme. Aan Kameraden oud-strijders, als gij in uw woonst zult teruggekeerd zijn,tracht dan den fascistischen geest ingang te doen vinden bij uwe kinderen.Die geest is moed en onvoorwaardelijke overga ve aan het vaderland. Kameraden-strijders, heil den Ko ning I» Deze levenlooze getuige wint het pleit V uor de districtrechtbank van Shore- I ditch heelt een levenlooze getuige het pleit gewonpen. Een arbeider, Thomas Brunt, sprak de firma, bij wie hij De Telegraaf» meldt dat er ter ge- werkzaam was, in rechte aan om scha- j legenheid van het bezoek van Koning devergoeding te bekomen wegens lood- j Leopold aan Amsterdm, op 21 Novem- vergiftiging. Bij zijn werk gebruikte de ber, na het officieele banket in het pa- mar^ ee° politoermiddel, dat veel lood- i leis een groote militaire taptoe op den bestanddeelen bevatte. Dam zal gehouden worden. Hieraan I zullen verschillende muziekkorpsen van! aV e 11ï? Van^i eZ?\ leger en marine deelnemen. ,zfak. aldus meldt de News Chrom- Inmiddels worden ook door het stads- werd een levenlooze getuige, eenl bestuur van Amsterdam uitgebreide Actaphoon, de rechtszaal binnengerold voorzorgsmaatregelen getroffen, met cn tot gioote vei azing van run, ie het oog op het koninklijk bezoek. par- f]aaw vermoeden had wat er ge- De grachten en torens zullen verlicht b.euren ging, hoorde hij kort daarop z„n worden eigen stem en nog wel m een dialoog In het midden van het Damplantsoen een aIlr!eren arb«<Jar S"farts djn wordt een stelling geplaatst. Daaraan b'J trachtte over te halen wat poeder zal een versiering aangebracht worden met loodbestanddee en m te nemen om als symbool van de vriendschapsban- eveneens m aanmerking voor schade- den, welke Belgie en Nederland verbin- i loosstelling te komen, den. De werkgevers verklaarden reeds ge- Oek het Damrak zal fraai versierd ruimen tijd vermoeden te hebben ge-| worden, terwijl op het Stationsplein had, dat Brunt zich opzettelijk wilde hooge masten komen met de Belgische vergiftigen, maar het bewijs was niet te en de Kongoleesche kleuren, alsmede levere i. Om Brunt uit zijn tent te lok- de donkerroode kleuren van het wapen ken, hadden zij een dictaphoon in de van den Koning. De geheele stad zal aldus een feeste- overwinnjng j lijk uitzicht krijgen bij gelegenheid van den het koninklijk bezoek. woning van den mede-arbeider Spears verborgen die het gesprek dat er tus schen beide mannen werd gevoerd, nauwkeurig registreerde. Pronostieken op voetbalmatchen Ziehier de memorie van toelichting van den minister van financien bij het wetsontwerp houdende verhooging van de belasting op het spel en de wedden schappen betreffende de sommen, inge zet naar aanleiding van pronostieken op voetbalmatchen. De sommen welke in pronostieken op voetbalmatchen worden ingezet zijn thans uitsluitend ten voordeele van den Staat bezwaard met een bijzondere be lasting van 4 t.h. verhoogd met een buitengewone opdecime en met provin ciale en gemeentelijke opcentimes. De pronostieken op voetbalmatchen kennen steeds meer bijval. De Regee ring heeft gemeend dat het billijk zou zijn de fiscale inkomsten, welke zij uit die weddenschappen put, uit te breiden. Bij artikel 1 van het wetsvoorstel, wordt de belastingsvoet van 4 t.h. tot 15 ten honderd van de ingezette som men opgevoerd en de buitengewone op decime opgeheven. Als netto verhoo ging gaat men dus van 4.40 t.h. tot 15 ten honderd. Geen verandering is voorzien voor de provinciale en gemeentelijke op- centimes, welke thans op grond van percentage 4 kunnen worden geïnd. Ook bepaalt artikel I in fine dat het ge deelte der belasting boven 4 t.h. noch met opcentimes noch met soortgelijke provinciale of gemeentelijke belasting mag worden bezwaard. De nieuwe bijdragen moeten alle in zetten treffen, welke in Belgie op voet- balmalches worden aangenomen, onge acht of de matches binnenlands dan wel buitenlands plaats hebben, of de sommen in Belgie door buitenlandsche oiganismen van pronostieken of door hun vertegenwoordigers worden aange nomen, en of de sommen buiten het lijk verblijvende of gedomicilieerde Rijk blijven, of zij speciaal verdeeld worden, ofwel of zij worden gevoegd bij andere inzetten welke voor den zelfden wedstrijd in andere landen' worden gedaan. Uitgaven in verband met het op versterkten vredesvoet brengen van het leger Uit de memorie van toelichting van den minister van financien, houdende instelling van een tijdelijk en bijzonder fonds tot dekking van de bijzondere uitgaven in verband met het op ver sterkten vredesvoet brengen van het le ger, putten wij het volgende Het brengen op versterkten vredes voet van het leger alsmede de voorbe reidende maatregelen hieromtrent heb ben aanleiding gegeven tot uitzonder lijke uitgaven, behoorende tot de gewo ne begrooting van 1938, uitgaven wel ke het niet mogelijk is vooraf te nemen op de voor dit dienstjaar toegestane middelen. Zonder van nu af het juiste cijfer van deze uitgaven te kunnen vastleggen,kan geraamd worden dat ze nagenoeg 1 70 millioen frank zullen bereiken. Om ze te dekken is de Regeering ge noodzaakt U een matige verhooging van zekere belastingen en heffingen voor een nauwbeperkt tijdsbestek voof te stellen. Ziehiei de voorgestelde maatregelen: Par. IWorden geheven, uitslui tend ter behoeve van den Staat 1 Een buitengewone opdecime op de hoofdsom van de aanvullende per- soneele belasting van dienstjaar 1938 2) Een buitengewone halve opdeci me op de hoofdsom van de mobiliën- belasting op a) de inkomsten opgenoemd in arti kel 14, par. 1, der samengeschakelde wetten op de inkomstenbelasting met uitzondering van de onder nummer 2 en 3, litt. a. vermelde inkomsten. b) de inkomsten van maatschappijen en andere belastingplichtigen, bedoeld in artikel 1. par. 1, der wet van 21 Juni 1937 betreffende de belasting der kolo niale maatschappijen en firma's. Wanneer de mobiliënbelasting gehe ven wordt, is de halve decime van toe passing op de belasting verbonden aan de gedurende één jaar, vanaf den dag na de bekendmaking van deze wet in het Staatsblad normaal toegewezen of betaalbaar gestelde inkomsten in de andere gevallen, is deze halve decime van toepassing op de mobiliënbelasting van dienstjaar 1938. Het bedrag van de successierechten en dat van de compensatiebelasting op de veieenigingen zonder winstoogmer ken woiden met een buitengewone hal ve opdecime verhoogd. Het bedrag van de als overdrachts belasting en aanverwante belastingen geheven aanslag (factuurbelasting, be lasting op de verhuring van roerende goederen en vervoer, weeldebelasting) wordt met een buitengewone halve opdecime verhoogd. Dü verhooging is van toepassing met ingaug van den 1 e der maand volgend op de bekendmaking van deze wet in het Staatsblad. Zij blijft van kracht totdat zij 95 millioen frank heeft opge bracht. Voor de toepassing van deze bepaling wordt de maandelijksche op brengst van de halve opdecime forfai tair geiaemd op een vier-en-twintigste van de gezamenlijke maandelijksche opb/engst van de zegelrechten en de personen worden ingezet. Anderzijds is het onverschillig of de [ingezette sommen al dan niet in het!met het zegel gelijkgestelde belastingen^

De Volksstem | 1938 | | pagina 1