KREDIETBANK cTiTa I WEKT DE GAL VAN UWE LEVER OP- GEMENGD NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL Maansverduistering De hei*to§£j"v. Alva naai9 Gpussei Se Sairgero_9rlt2L,in Spassje Keizerlijke Plaats, \k Priesterlijke fegneestsiuggsi AAAAAAAAAAA 6 November. H. Leonardus. - Na zijn bekeering trok hij zich terug en stichtte een klooster. Tegelijkertijd met Clovis, koning der Franken werd hij te Reims door den H. Remigius ge doopt (Vie eeuw). In het Vatikaan. Z. H. de Paus heeft Zondag zijn gewone levenswijze hernomen in het Vatikaan. Hij ontving in algemeene audiëntie een groep jon gelingen van de Italiaansche Katholie ke Aktie, geleid door de bisschoppen hunner provincies. Z. H. de Paus hield een korte toespraak, waarin hij hen wel kom heette. Hij wees op het uitzonder- l.jk belang van de catechismus, het eerste boek der wereld» en wenschte de geloovigen geluk om de wijze, waar op ze het leeren. November-contmgent voor varkens- vleesch. Het ministerie van Econo mische Zaken, Middenstand én Land bouw deelt mede dat gedurende deze maand November een nieuw, contingent van 100.000 kgr.versch varkensvleesch mag ingevoerd worden. De Bestrijding van de Tsetse-«vlieg) Sihds eénigen tijd' wordt in Zuid- Af rika de tsetse-«vlieg» gevreesd om de rol, die zij speelt bij de overbrenging van ziekten voor mensch en dier, o. a. de slaapziekte, op een nieuwe wijze be streden. Harris heeft een toestel gecon strueerd, waarmee de insecten worden gevangen. Deze toestellen werken zoo schitterend, dat in bepaalde districten de tsetse-uvlieg» vrijwel is uitgeroeid. In zoo een district waren in een maand in 1 93 1 2 1 6,960 van de gevaar lijke insecten gevangen en vernietigd. Daarvoor waren 5 1 van de toestellen gebruikt. In 1938 waren in datzelfde district 1081 vangapparaten in werking geweest, die te samen slechts drie in secten hadden te pakken gekregen. Te gelijk met de afneming van de insecten was een aanzienlijke daling van de ge vallen van de bepaalde runderziekte, door de tsetse overgebracht geconsta teerd. De schoonbroeder van Stalin over leden. De schoonbroeder van Sta lin, bevelhebber Pawel Sergewitsch Al- lilujen is overleden. Deze is een broe der van de laatste echtgenoote van Sta lin en bekleedde een hoogen rang in het commissariaat van oorlog te Moskou als commissaris voor militaire aangele genheden en voor de administratie voor de gemotoriseerde troepen. De necrologische lijst die gepubli ceerd werd vermeldt ook de namen van maarschalk Büdjonny en andere voor name sovjetpersonaliteiten. Benoeming van commissarissen der Regeering bij den raad voor economi sche geschillen. Bij ministerieel be sluit dd. 28 October 1938 zijn be noemd tot commissaris der regeering bij den Raad voor Economische Ge schillen: de heer Bonneville J., inge nieur, onderdirecteur bij het Ministerie van Economische Zaken en Midden stand, en de heer Vanden Abeele F., doctor in de rechten, rechtskundig ad viseur bij het Departement van Land bouw, in vervanging van den heer Ge rard, M., inspëctêurrgeneraal, wn. di recteur-generaal ter beschikking gesteld bij het Departement van Economische Zaken, Middenstand en Landbouw, en van de h. De Winter, E., secretaris-ge neraal van het Departement van Land bouw. door AUCTOR 1 7.4e Vervolg. Daarna kwam hij terug in de kajner, waar Uilenspiegel op hem wachtte, en na de deur gesloten te hebben, sprak hij Welnu Ik heb met vreugde bemerkt dat uwe ambtenaars in "déze sttikkeri naar waarheid worden beoordeeld éri. be knibbeld. Ik heb heden morgen die versla gen gelezen en daareven aan mijne se cretarissen de bevelen gedicteerd, die heden nog verzonden worden naar Bel- gie. Wat daar slecht is, zal binnen en kele dagen verbeterd zijn of niet meer bestaan. Uilenspiegel staarde met bewonde ring den consul aan. Gij zijt de man dien Frankrijk noodig heeft, zei hij na eene korte poos, om over de vereenigde staten van Eu ropa den schepter te zwaaien. Ik doe mijn plicht. Heel Belgie zal u dankbaar we zen en u toejuichen. De consul haalde de schouders -op. De dankbaarheid van een volk, sprak hij, dat behoort niet tot deze we reld. Vandaag zal het mij toejuichen, morgen zal het mij smaden. En plots Uilenspiegel de hand rei kend Gij ook hebt uw plicht gedaan, én men zal het zelfs niet weten De zelfvoldoening... Is eene schoone vergelding... Als gij Bonaparte mocht noodig hebben, Kom tot mij... Tot weerziens... Missionarissen gedecoreerd. Door de President der .Vereenigde Staten van Brazilië werd de graad van officier in de orde van het Zuiderkruis toegekend aan den geleerden missionaris Pater Constant Tastevin, der Congregatie van den H. Geest, voor zijn belangrijke stu diën over de taal en de zeden der vol keren verspreid in de Hoogë Amazone streek van Brazilië. De Stichteres en Generaal-Overste der Zuster-missionarissen van den H. Geest, E. M. Michaël Dufay, werd door- de Fransche regeering gepromoveerd tot ridder in de orde van het Eere-Le- gioen, afdeeling der Koloniën. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. lever moet eiken dag één liter gal ln de Ingewanden uitstorten Wanneer dé gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren: het bederft. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen-, U lijdt-aan verstopping. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U, is zwaarmoedig en terneergeslagen, U wofd.t jeen. zwartkijker. Een laxeermiddel i§ cèn nöodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN yoor -de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de galvcrze- keren. wat U er weer bovènop zal helpen. Het zijn zachte plantenuittreksels. die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de gal bevorderen. Eischt de Kleine Carters Pillen voor de tsver. lu alle apotheken Ir. 12.50, HET LUCHTVERKEER OVER DEN OCEAAN Een geregelde post- en goederendienst voorzien voor April 1939 New York, 4 Nov. De h. Gover- dale, voorzitter van een groote Ameri- kaansche luchtvaartmaatschappij, heeft verklaard dat hij tegen April 1939 de inrichting in het vooruitzicht stelde van een geregelden vliegdienst voor post en goederen van New York naar Parijs, via de Azoren en Bordeaux. Van Pa rijs uit zou de lijn verlengd worden naar Berlijn, Rome, Athene en Alexandrie. Voor de inrichting van dezen dienst zou de maatschappij van den h. Cover- dale 450.000 dollar beschikbaar hou den (ongeveer dertien millioen en half) Dezelfde maatschappij zou 7 millioen dollar (ongeveer 210 millioen fr.wil len besteden aan de inrichting van den passagiersdienst New-York-Parijs, zon der tusschenlanding. Deze dienst, welke twee maal per week zou werken, zou omstreeks October 1939 worden inge wijd. In clen nacht van 7 op 8 November zal ^ich een maansverduistering voor doen,' zooals in 1 920. Volgens de gegevens van het weer kundig instituut te Ukkel, treedt de maan om 19 u. 39 in de halfschaduw en om 2 u. 40 in de schaduw. De vol ledige verduistering vangt aan om streeks 2.1 u. 45 en eindigt om 23 u. 07. De maan treedt in den meridiaan van Ukkel omstreeks 23 u. 28; om 0 u. 1 1 treedt zij uit de schaduw en om 1 u. 1 3 uit de halfschaduw. Het geheele ver schijnsel zal dus 5 34 min duren, wat geen maximum beteekent. De maan verdwijnt gedurende de verduistering nooit gansch uit het ge zicht, maar is met roode vlekken be dekt. "tijdens de maansverduistering in 1854 maakte zich té Parijs een paniek stemming van de menigte meester, daar men dacht, dat het einde van de wereld was gekomen. En hij verliet het vertrek. En als Uilenspiegel voor u iets doen kan, murmelds Tijl bij het verla ten der Tuileries, zal hij niet wijken... Dat is een groot man Uilenspiegel zou spoediger dan hij dacht, in de gelegenheid wezen den consul een grooteri dienst te bewijzen. En hij zou tevens het middel zien om den graaf van Woëlstèen en "zijne doch ter te wreken. Lamme ging hem zulks verschaffen. In de herberg van moeder Goedzak kwamen vele Franschem waaronder er een was, die dadelijk de aandacht van Lamme had gewekt. De man was twee meters lang, danig struisch gebouwd, met een rooden kop, een dikken, langen knevel,- rood als bloéd, die hevig afstak op het melkwit te gelaat, en groote, schier kinderlijke blauwe oogen. Het voorhoofd was laag en gerimpeld, en lange rosse haren wa ren over den kop gestreken en in een staart langs achter samengebonden. Goedzak koesterde een oprechte be wóndering voor dien reus, omdat hij een liter wijn aan den mond bracht om hem slechts terug op de tafel te plaat sen, als hij tot den laatsten druppel ge ledigd was. Dat ging in één teug. De koene drinker kwam steeds alleen in de herberg, bleef geruimen tijd bij de tafel, tegen het venster zitten, zon der iemand aan te kijken of het woord toe te richten, steeds naar buiten sta rend. Dan kwamen één voor één twee of drie mannen hem eenigen tijd gezel schap houden. Zij spraken stil met el kander, en terwijl zijne gezellen een paar glazen wijn dronken, werd de reus nog een paar liters van het druivensap den baas. Kent gij dien kerel had Lamme Een Havas-telegram meldt uit Lon den, dat de hertog van( Alva, de offi cialise vertegenwoordiger van nationa listisch Spanje in Engeland, per vlieg tuig naar Brussel is vertrokken. Aan dit bezoek wordt de veronder stelling vastgeknoopt, dat de hertog van Alva in verbinding zou treden met de Belgische regeering, in verband met de onderhandelingen over een Belgi sche vertegenwoordiging te Burgos. In Spaansch-nationalistische kringen te Londen wordt echter medegedeeld, dat de reis van den Hertog een vol strekt privaat karakter draagt. Hij zou zich naar Brussel begeven hebben om deel te nemen aan de bijeenkomst van een maatschappij, waaYvan hij beheer der is. De Belgische stoomboot'Elisabeth- ville» van de Compagnie Maritime Bei ge, is Vrijdagmiddag onder bevel van commandant A. Hëiremèns, uit de ha- Ven van Antwerpen n'èiar Congo ver trokken. Aan boord haddén zich ingescheept 191 passagiers, waaronder 62 van eer ste klas, 48 van tweede en 3 van tus- schenklas, die de rpis Antwerpen-Bel- gisch Congo medemaken, en 34 van eerste klas, 22 van tweede en 22 van tusschenklas, die te Lobito zullen aan land gaan. 3 alrijke missionarissen behoorden tot de passagiers, namelijk de Eerw. Paters A. Huininck en G. Vermey,van de orde der Assomptionisten J. Claes- sens, L. Truyen, W.-Vissers, G. Scheer der, E. Mensink en O. Cuysterburg.van de orde der Kruisheeren R. De He- nau, V. de Meurisse. jen P. Franssen.van de orde der Josefieten de Eerw. Broe ders J. Scius, M. Herman, F. Rottiers, G. Lavens en A. Raus, van de Christe- rie Scholen de Eerw. Zusters B. Moi- san en A. Malfait, van'"-de eerw. zusters Franciscanersen missionarissen van Maria de Eerw. Zusters A. Claeys, M. Uyttenhove, M. Claes, M. Desoete, J. D'Hondt en J, Ernolsteen van de orde van Sinte Maria de Éérw. Paters M. Van In, O. Daenen, T. Schep ers en de Eerw. Broeder A. Promm van de Eerw. Paters Franciscanen en de Eerw. P. Do- clémont, van de orde dér Salesianen. De lading bestaat uit 3300 ton ver schillende goederen,waaronder 150 ton ijzer, 150 ton machien-onderdeelen, 30 ton olie, 40 ton ledige' zakken, 60 ton bouten en 8 auto's die als deklast me degevoerd worden. Gandesa, 4 Nov. Honderd kilo meter grondgebied Werden ingenomen en l 5 lijnen loopgraven met de bajon- netten veroverd. Het dorp Pissel werd bezet. Acht re- geeringsvliegtuigen „zijn neergeschoten en 700 gevangenen gemaakt. Dit is de balans van den dag die de troepen van generatkl Franco binnen het bereik stellen van een schot van de Ebro. Burgos, 4 November. De weduwe van baron de BorcFgrave bevindt zich te Burgos. Zij bezoekt* het nationalis tisch Spanje. Mevr. de Borchgrave is van hare twee zonen vergezeld die deel uitma ken van het leger van generaal Franco. Zij kregen een bijzondere toelating om hunne moeder gedurende hare reis te 'ergezellen. j JACHTONGELUK TE ZELE De gemeente Zele werd Vrijdagmor gen in opschudding gebracht door een vreeselijk ongeluk dat het leven gekost heeft aan een jongeling. De genaamde Eduard Vinck, 19 j. wonende bij zijne ouders te Zele-Mes- peleir, was met zijn geweer van huis weggegaan om te jagen. Hij begaf zich een 200 tal meters afstand van de ou derlijke woning. Rond 1 1 uur hoorden bewoners van den omtrek een schot knallen, doch zij gaven er niet verder aandacht aan, daar ze veronderstelden dat het schot gelost was door een jager. Op den middag was de jonge Vinck nog niet thuis gekomen, wat zijne ou ders zeer ongerust maakte. Ook besloot vader Gustaaf Vinck op zoek te gaan naar zijn zoon en zoo kwam hij aan de plaats waar de jongeling naartoe ge gaan was. Na hier en daar gezocht te hebben vond hij zijn zoon zonder tee- ken van leven uitgestrekt in eene weide liggen. Men oordeele over de smart van den ongelukkigen vader toen hij vast stelde dat zijn zoon overleden was. Nevens het lijk lag het geweer van den armen jongeling. Het was niet meer geladen en hét bleek dat de on gelukkige door een schot getroffen was in het gelaat en aan de keel. De dood moet oogenblikkelijk geweest zijn. De rijkswacht deed het eerste onder zoek en verwittigde het parket van Dendermonde, dat te 3 uur namiddag op de plaats van het vreeselijk ongeluk afstapte. Het lijk van den verslagene werd naar het doodenhuisje van de ge meente overgebracht. KAPITAAL FR. 150 000.000 Agentschap AALST Alle Bank-en beursverhandelingen onder de beste voorwaarden. SOM VAN 10.000 FRANK VERDUISTERD TE ZOTTEGEM zijne gade gevraagd. Neen, was het antwoord, want ik heb hem nooit vroeger-in mijne herberg gezien... Ik geloof dat hij en zijne mak> kers niets goeds in het schild voeren. Waarom denkt gé dat -Wel, hij durft hier niemand aan kijken en zijne gezellen zouden ook met plezier hun gelaat in hun jas verbergen.. Deftige, eerlijke lieden kunnen dat niet wezen. Als ge niets and,ers weet, om ze zoo te beoórdeelenj zoudt ge beter Op 3 Oktober 11. meldde zich een landbouwer aan op het postkantoor te Zottegem en eischte van het bedrag van zijn spaarboekje een som van negen duizend frank terug. De bediende betaalde deze som in bankbiljetten van duizend frank, maar vergiste zich en gaf er negentien. De boer zweeg als een graf en trok met het geld huiswaarts waar hij be vreesd voor zijn oneerlijkheid 10.000 frank wegborg op zijn zolder. Weldra zag de bediende dat hij in zijn kas een tekort boekte van 1 0.000 fr. en vermoedens vielen op den boer E. S. van St Goriks, die ontboden werd doch alles loochende. Daar de vermoedens hoe langer hoe ernstiger werden, besloot men over te gaan tot een huiszoeking bij S. wat voor gevolg had, dat de bankbriefjes waarvan men de nummers kende, al daar ontdekt werden. De boer legde ten slotte bekentenis sen af. Het gerecht zal zich met zijn zaak be zig houden. doen te zwijgen... Iemand die in één teug een liter wijn naar binnen giet, moet een gerust geweten hebben Denkt ge soms dat het geweten van de menschen in hunne keel zit Ik zeg wat ik denk en ik verbied u kwaad te spreken van dien dapperen kerel. Moeder Lamme zei niets meer, maar ze. grommélde toch, als haar heer en meester het niet hooren kon Soort zoekt soort en Lamme móét ook een gerust geweten bezitten I BISDOM GENT Z. H. Exc. Mgr. de Bisschop heeft benoemd tot Aalmoezenier van het St Amandusgesticht te Gent E. H. J. Ry- senaer, Bestuurder der Zusters van de Visitatie (Coupure) te Gent tot On derpastoor te Eeke E. H. A. Eeckhaut, Ieeraar aan het St Lievensgesticht te Gent. ifiODEX is daarenboven ook doode- llijk voor ratten en muizen, «naar onschadelijk voor huis dieren en pluimvee. ONGELUK IN EEN MOLEN TE LIEDEKERKE Het gehucht Korenberg te Liedeker- ke werd Vrijdagnamiddag in opschud ding gebracht door een smartelijk onge luk, dat zich heeft voorgedaan in den windmolen, toebehoorende aan Hector Redant, 59 jaar oud. Dé eigenaar was bezig met een mo lensteen të schelpen .en bediende zifch hiertoe van een kleine stelling. Öp een gegeven oogenblik moet d.e opgetrok ken ïhólensteen geloat hebben met het noodlottig gevolg dat het zware, tuig kantelde en terecht kwam op den onge.- lukkigen mulder. Het geweldig gedruisch der instor ting deed de bewoners van het mole naarshuis opschrikken.'Zij snelden dan naar den windmolen en troffen er, tot hun groote ontsteltenis den maaldèr ten gronde aan met den zwaren steen ge deeltelijk op het lichaam. Met moeite kon men deze loge massa van den on ongelukkige, die jammerlijk verplet terd was, verwijderen. Redant had de borstkas ingedrukt en was een lijk, eer men er aan denken kon hem hulp te bieden. Begrijpelijkerwijze verwekte dit tra gische gebeuren heel wat opschudding in de streek van Liedekerke, waar het ongelukkige slachtoffer alom gekend en geacht was. Behoud Uw helderen lach en Uw zelfvertrouwen. Gebruik zooals millioenen anderen Wrig- ley's Kauwgom. Het bevordert de spijsvertering en kalmeert de zenuwen. Zorg er voor steeds Wrigley's bij de hand ie hebben, op straal en thu>6. Kinderen zijn er dol op. Groot in waarde .laag in prijs. js |jy Reeds verschillende malen had Goedzak zelf den rossen reus bediend en hem dan toegesproken Een beste weertje, vandaag, bur ger. Ja, had de andere geantwoord en dan zijne blikken naar de straat gericht. Hoe smaakt u mijn wijn had Lamme aangedrongen. Goed, zei de man, zonder den baas aan teskijken, zoodat alle verdere samenspraak afgebroken was. Groot was dan ook de verbazing van Goedz&k, als de kerel, wanneer de ba zin hem zijn liter had voorgezet, haar vroeg j -4- Kan ik uw man even spreken hjlét,groote stappen, kwam Tiji's mak ker [haar dé tafel en zei H— Qij verlangt mij te spreken Ja, zonder getuigen. w-i- Goed... Volg mij. En hij had den reus in de kamer ach ter dë gelagzaal geleid. Daar namen beiden aan eene tafel plaats en de rosse bestelde wijn. - Een liter voor mij. En voor u Ook een liter. De andere keek hem ondervragend aan. Ook liefhebber vroeg hij. Dat geloof ik. Weer had de man zijn tweeden be ker in één teug naar de ton verzonden die hem tot maag moest dienen, en Lamme had het ook beproefd, maar moest de kroes half geledigd op tafel plaatsen, terwijl hij in een hoest schoot, half gestikt was, met opgedrongen hoogrood gelaat en de oogen vol tra nen... Ge hebt nog veel bij te leeren, lachte zijn maat. Met gerstenat zou ik u de baas zijn* 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2