Internationale Tentoon stelling van Luik 1939 Eea Mitinkaosjs... De versnelde luchtdienst België-Congo ÈsSESSü HIEUWS Het iichteken op den Toren Het Leven van UILENSPIEGEL De Burgeroorlog in Spanje Verschrikkelijke brandramp te Oslo De verplichtingen der Werkgevers inzake Ouderdomspensioenen 7 November. -H. Ernest. Bene- dicfcijnermonnik in Duitschland die deelnam a,an den tweeden Kruistocht. In A-zie predikte hij het Evangelie en stierf den marteldood (Xlle eeuW). 8 November. H. Deodatus. Martelaar uit het voormalig koningdom Napels. Regendroppen, die aan mijn venster kloppen.... zegt het lied. Onze moe ders wachten zich wel den regen te verheerlijken; zij vreezen terecht voor hun- kleintjes de verkoudheden waar mee hij ze bedreigt. Moeders, geeft uw kinderen een versterkende en volko men evenwichtige voeding. Geeft hun dus regelmatig Solo. Deze heerlijke margarine is rijk aan vitaminen D en A, die rachitis voorkomen, den groei be vorderen en het weerstandsvermogen tegen ziekte verhoogen. Solo margarine is een ideaal voedingsmiddel voor groot en klein. De stand van de werkloosheid. De Nationale Dienst voor Arbeidsbe middeling en Werkloosheid deelt mede* dat het gemiddelde aantal "'gdkohfffe- leerde werkloozen 158.642 bedroeg vóór de week van 24 tot 29:- Oktober-. Voor de vorige week was dit cijfer 159:5 27, zoodat er een inkrimping was met 885 eenhèden of 9.55 t.h. De daggemiddelden, voor de over eenstemmende weken van 1935, 1936 en 1937 waren onderscheidenlijk 158,240, 125,819 en 1 1 1.807. stelling bekend gemaakt. Sedertdien werd de aardrijkskundige en politieke toestand van dit land aan zienlijk gewijzigd en de régeering vjan Praag zal dan ook haar begrooting van 27 millioen kronen voor haar deelne ming te New-York niet behouden. Dit bedrag zal, evenals de paviljoenen, merkelijk ingekrompen worden, daar talrijke firma's, die wenschen ten toon te stellen, zich niet meer in Tsjecho- Slöwakije bevinden. De melaatschheid in Brazilië. De regeering van Brazilië heeft een bedrag van 100.000 pond beschikbaar gesteld voor de stichting van nieuwe nederzet tingen voor melaatschen, ten einde al dus een poging te doen, de gevaren van een verdere uitbreiding dezer verschrik kelijke ziekte zooveel mogelijk te be zweren. Het geld zal onder de verschillende staten van Brazilië worden verdeeld en iedere staat zal verantwoordelijk zijn voor den bouw van zijn eigen nederzet tingen. Fransche spoorwegbedienden naar Belgie. Driehonderd Fransche spoor wegbedienden zullen op 10 en 11 No vember naar Belgie komen. Zij zullen de werken der Noord-Zuidverbinding bezoeken, waar M. Marck, minister van Verkeerswezen, hen zal ontvangen. Zij zullen ook de Koninklijke musea van Schoone Kunsten en van het Half Eeuwpaleis bezoeken, en een ontvangst zal ook plaats hebben tèn stadhuize, door burgemeester Max. Een bezoek zal ook worden gebracht te Antwerpen aan de haven, de tunnels, het Plantijn-museum en het stadhuis. Mussolini geeft steun voor de restau- tatie van een kathedraal. De Duce heeft aan den bisschop van Ceneda een gift van honderdduizend lire doen toe komen voor de restauratie van de his torische kathedraal van Ceneda! Dit bericht werd door de bevolking van Ceneda met groote vreugde ontvangen. Adolphe en. Adolphine treden van avond te 2 1 u. 15 op in het Paleis van Schoone Kunsten te Brussel voor Solo Luister naar de heruitzending door Ra dio Luxemburg. Tsjecho-Slowakije op de New-York- sche tentoonstelling. Enkele dagen voor de Europeesche crisis werden de plannen voor de twee Tjecho-SIowaki- sche paviljoenen op de wereldtentoön- WELLS EN DE AMERIKANEN Multatuli, dat «vat vol tegenstrijdig heden», was het die het type van den schoolmeester uit zijn tijd, Meester Pen- newip, schiep. Pennewip op zijn beurt gaf zijn leerlingen een gedicht ter op gave met het onderwerp vaderlands liefde, amandelen, krentekoeken en ma neschijn. Het antwoord op deze expres sionistische verscheidenheid luidde tot genoegenvan Pennèwip Vaderlands-, lief cl e is een schoone zaak, en geeft het menschdom veel vermaak. Maneschijn is een... enz. Verleden week dachten de Amerika nen uit den staat New-York De radio is een schoone zaak en geeft het menschdom veel vermaak. Rond den zelfden tijd dacht Wells De radio is een schoone zaak, en geeft de Ameri kanen veel vermaak. Wells had name lijk langs de radio om, een hoop bewo ners van Mars, in Amerika, bij middel van een reuzenkogel laten neerkomen, met allesbehalve vriendelijke bedoe lingen. De omroepers schreeuwden moord en brand, stikgassen en vernie ling. De journalisten togen moedig naar de plaats van den zoeten inval, en von den er niets, lieten hun fantasie werken, wat bij die menschen een zesde zintuig schijnt te zijn, en 's avonds verschenen de bladen met groote koppen. Er moeten daar toen vermakelijke dingen gebeurd zijn. maar ook in tragi sche. Dien uittocht van al die auto's naar de bergen, dien ren naar gasmas kers. Maar ook de zelfmoorden, de moorden, de wanhoopsdaden van aller lei aard. Het luisterspel, door een omroeper voor de radio naar een roman van Wells bewerkt, was nu eens echt op zijn Amerikaansch ineengestoken. Maar wat hier faalde was de geest van den Ame rikaan, hij vergaat eenvoudigweg op zijn Amerikaansch te denken. Hij deed zooals een doodgewone Euro peaan in zoo een geval zou doen: pa niek verwekken. En zeggen dat een En- gelschman,. Wells, dat gedaan, kreeg. Nu is het natuurlijk de kwestie, wie van het heele gevallettje, de verant woordelijkheid op zich zal willen ne- ;ri Wells is begonnen met den bewerker van het luisterspel een proces, met een eisch tot schadevergoeding, aan te doen. De paniek zou namelijk ontstaan zijn doordat in het verhaal al de namen der steden door Amerikaansche plaatsna men vervangen werden. Er zullen natuurlijk wel een paar of- ficieele menschen geweest zijn, die door hun ontslag in te dienen zich eervol uit den strijd zullen trekken. Officieelen schijnen over de gansche wereld de zelfden te zijn. En tot slot zal Amerika wel een werk- looze meer tellen De bewerker van het verhaal van Wells en van de paniek. Heintje Pieterse. door AUCTOR 175e Vervolg Dat ken ik niet... Luister nu eens goed naar hetgeen ik u ga vragen... Zou ik met mijne makkers niét alle dagen in deze kamer kunnen samenko- men Een zonderlinge vraag, d^cht Goedzak. Wat zouden die kérels, hier. willen uitrichten De andere vervolgde Alvorens gij mijantwoordt wensch ik u nog een paar vragen te stellen. Ik luister. -Gij zijt een Belg Zooals ge zegt. De Franschen hebben uw land in gepalmd Dat zegt ge maar al te wel. Uwe landgenooten beroofd van al wat ze bezaten, mishandeld en zelfs gedood. Ja' En gij hebt dat moeten gedoogen. Dat is te zeggen, begon Lamme een volzin, dien hij niet voleindde. Opgepast, zoo dacht hij. Die kerel kan een speurhond van politie wezen. Tijl heeft mij streng opgelegd met vreemdelingen omzichtig te zijn in mij ne woorden. De reus scheen de gedachte van Goedzak te raden, want hij zegde - Ge l^unt vrij spreken, ik wil u niet het minste kwaad berokkenen. Ik wensch slechts te weten of gij de Fran schen in het hart draagt De nederlaag van de rooden aan het Ebroront breidt zich uit Havas meldt dat het centrum van de roode troepen aan'hët Ebrofront volle dig ingedrukt is en dat thans de beide vleugels dra zullen moeten wijken. De rooden zijn machteloos en kunnen de opmarsch van de nationalen niet stui ten. De vijand vlucht weg. Gevechten werden reeds; geleverd tusschen de voorhoede van de nationalen en ae dekkingstroepen, van. de rooden. De Skal Club van Antwerpen Op uitnoodiging van de Skal Club van Antwerpen heeft een afvaardiging van de Internationale1 Tentoonstelling van Luik 1939 zich, naar Antwerpen be geven om het opëningsdiner "van het Winteiseizoen bij te.- wonen. Deze af vaardiging v\vasr ?'san¥éngesteld uit dé heeren Van Gelder, secretaris van het Uitvoerend Comité, Bestuurder van ^éri Exploitatiedienst";; Salme, Hoofd den Dienst Pers en Propaganda, en Fal- kenau, secretaris van het Toerisme. Een honderdtal- gasten, onder dewel ke de bestuurders der scheepvaart- ver- voerfirmen, en reisagentschappen, wa ren vereeriigd' bij de heeren Wirtz, Voorzitter der Antwerpsche Afdee- ling en Schoevaërts, voorzitter van de Brusselsche afdeeling en André, Bertin: Seevers, Rouquerol en De Poorter, le den van het Comité. Bij het dessert, dVukten de heeren Wirtz en Schoevaërts het groot belang uit, dat de verscheidene afdeelingen van de Internationale Vereeniging van de Skal Club in de Luiksche World's Fair stellen. M. Van Gelder bedankte in den naam der Luiksche afvaardiging en verklaarde de doelen en verwezenlijkin gen van de prachtige Tentoonstelling die van Mei tot November, zal open blijven aan den samenloop van Maas en Albertkanaal. Rotary Club van Antwerpen Bij de wekelijksche lunch van de Ro tary Club van Antwerpen, heeft de h. A.lbert Dewandre, voorzitter van het Uitvoerend Comité der Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 een be langrijke rede gehouden over de World's Fair die Luik voorbereidt, om de inhuldiging van het Albertkanaal te Te Oslo heeft zi.ch Zondag een vree- selijke brandramp voorgedaan, die des te tragischer is, daar zij enkele dagen volgt op de gruwelijke brandramp van Marseille. Het gqbouw, waarin het vuur ontstond, was in een oogwenk in laaien de vlammen gehuld. Het werd gedeel telijk verwoest. Talrijke personen kon den zich niet meer redden en dertien der óngelukkigen werden jammerlijk verkoold. Daarbij sprongen vier onge lukkigen uit een venster der vierde ver dieping en stortten te pletter op de straatsteenen. Het aantal slachtoffers bedraagt dus zeventien. De oorzaak van den brand werd nog niet vastgesteld. De ramp verwekte in gansch Noorwegèn een groote opschud ding. Zijt gij geen Franschman Ja, dat ben ik. Dan begrijp ik niet hoe gij... De rosse sneed hem het woord af. - Ik zal het u in twee woorden uit leggen... Ik ben een Franschman en ik bemin mijn vaderland als niet een... En juist daarom ben ik een vijand van de deugnieten, die thans mijn land regee- ren... Ook van Bonaparte Van hem vooral. Hij heeft nochtans voor Frank rijk... Weer liet de andere, hem niet volein den^ Zijt gij een bonapartist Dat ziet er maar zonderling uit. overwoog Goedzak. Als ik slim ben, kom ik misschien iets te weten, dat Tijl met plezier zal vernëmen. En hij antwoordde met een flink Neen Dat doel me genoegen... Ik heb wel gedacht sdat een Belg mijn man zou zijn. Hij bestelde twee bekers wijn richtte het woord wéér tot Lamme, maar nu halfluid, soms bijna fluisterend. Wij bestrijden Bonaparte, omdat hij in staat is de republiek voor langen tijd te doen rechtblijven. Zijt ge tegen de republiek Ja... Gij ook moet er tegen zijn. Waarom Omdat de herstelling van het ko ningdom ook uw land weer vrij zou ma ken en het aan zijne rechtmatige vors ten zou teruggeschonken worden. Aan de Oostenrijkers! dacht Lam me. Ik dank u wel, vriendje... De kerel is een koningsgezinde... Dat wordt be langwekkend... Ik moet trachten al den troef in mijn spel te houden. Het Ministerie van Arbeid en Socia le Voorzorg deelt mede Naar aanleiding van onderzoeken ter plaatse door de controleurs der sociale verzekering ingesteld werd het Ministe rie van Arbeid en Sociale Voorzorg er toe genoopt in den loop der verstreken maand September, aan de parketten 103 klachten over té ftiaken ten b.ste van werkgevers die tegenover hun per soneel de verplichtingen niet waren na gekomen die hun bij wetgeving inzake ouderdomspensioenen zijn opgelegd. Van dit aantal betreffen 72 klachten,, loontrekkenden die krachtens de alge- meene wet verzekeringsplichtig zijn 31 klachten belangden bedienden aan. Wat aangaat de algemeene wet, wordt er aan herinnerd dat ieder per soon die loontrekkend personeel te werk. stelt; zoowel vastearbeiders, als arbeiders gedurende een ganschen dag of een halven dag werkzam ("naaisters, dagloonsters, enz.) er toe gehouden is de bij de wet opgelegde, verplichtingen na te komen en'diensvolgens van het loon het bedrag der persoonlijke bij drage dient af te houden en daarbij de werkgevers bijdrage te voegen. De stortingskaarf* met de vereischte lijf- rentzegels beplakt moet aan de Lijfrent- kas worden overgemaakt, voor den 26n der maand volgend op die, in den loop waarvan de verzekerde verjaart. Wat betreft de personen in October gebo ren, dient de stortingskaart op zijn laatst, toegestourd op 25 November e.k. Wanneer de kaart door het toedoen van een mutualiteitsvereeniging wordt overgemaakt, dient bedoeld bescheid, aan vermelde instelling afgegeven bij het begin der maand die volgt op de verjaarmaand, ten einde het vervullen der formaliteiten binnen den bepaalden termijn mogelijk te maken. Voor de Vlaamsche Boekenweek te Antwerpen, van 5 tot 13 November, heeft de Firma Opdebeek, van Ant werpen, een Kerstalbum voor de Jeugd saméngesteld, die wij, voor de eerste maal, in dien aard,zagen.Het is een pa rel voor onze uitgeverij en het toont des te meer dat wij in ons land, over bekwame vakmannen beschikken. Het boek, groot 25 x 33 stelt hett prachtigste geschenk daar voor de ou deren, zooals als de jongeren bij de feesten van St. Maarten, St. Niklaas, Kerstmis en Nieuwjaar. Hét werk om vat een Kerstboodschap, als voor-, woordhet onuitgegeven Kerstverhaal «Sterretje» door Hugo Amns; Kerstmis, door M. Honoré-Dé Reggê; eén kla vierstuk St-Jozef ging al treuren, van het Muziekfonds te Antwerpen; De Kerstdroom, door Louise M. Alcott; dit alles opgesmukt door penteekenin- gen. Daarenboven bevat het Album, op zijn stevige omslag een gravuur Terug keer der H. Kerstmis; dan nog zes lu- buitentekst bladen Kerstnacht, kleurgravuur; een kleur-Iinosnede En de Ster schitterde over Bethlehem I een lino-snede in kleuren «Kom la ten wij hem aanbidden; Moeder leert Kerstliederen aan Biddend Meisje, veel-kleurendruk; Winter in Tyrol. De prijs voor eenieders beurs 15 frank, 't Is dus wel een waar geschenk dat de Firma Opdenbeek, 42, Provin ciestraat, Antwerpen, Ued aanbiedt. En hij antwoordde Inderdaad: Gij zijt dus met mij overtuigd, dat een koning op Frankrijk's troon, eene weldaad zou wezen voor uw land. Ik geloof het. Dan moogt ge ons helpen, om Frankrijk's vorst terug op den troon zij ner vaderen te brengén. -De koning is dood. Ja, maar iijn zoon moet hem op volgen. Die is in de gevangenis van den Tempel immers' gestorven De reus antwoordde niet dadelijk. Hij dacht een paar óögenblikken na en zei dan,-met*klem op ieder woord drukkend Dat is een geheim. Gij mistrouwt mij - Toch niet, maar ik weet niet of ik u alles zeggen mag. Maar ik zal het toch weten, dacht Lamme, en hij bestelde nog twee liters wijn. Al wat ge niét moogt zeggen, zoo sprak hij tot zijn gezel, moet ge maar voor u houden... Ik weet nu echter nog altijd niet, wat ge hier in deze kamer met uwe makkers voor hebt. Hier vergaderen. Om samen té zweren tegen de re geering 7 Veronderstel nu eens dat het zoo zijn zou Ik zou weigeren. Waarom Omdat ge geen vertrouwen in mij stelt En als ik dat wel deed Dan zou ik mijn huis voor u open zetten. Weer dacht de rosse na. .Wilt gij ij bij ons aansluiten, gij Gisteren, Zondag, werd de versnelde luchtdienst Belgie-Congd met de vlug ge Sabenavliegtuigen «S.. 83» ingehul digd. De bemanning bestaat uit loods Coc- quyt, bevelhebber aan boord, tweeden loods Priem, radiografist Klauwaèrts en mecanicien Erseel. Het vertrek greep om 8,30 uur plaats met een volledige lading, 't is te zeggen zeven passagiers bij het vertrek te Brus sel, 97 kilo post en verder een lading koopwaren. ZONDERLINGE MOORDPOGING TE BÓRGÉRHOUT De genaamde Wouters, wonend in de Blijde Inkomstraat te Borgerhout, had een ziek paard dat hij deed vërzorgen d'oór dén heer Valere Janssens, veearts, gehuisvest Van de Wervestraat, 70. De- •had Wouters verwittigd dat' hét dier niet zou blijven leven en hun aangera den het te doen afmaken. "Wouters ging hierop echter niet in en tèen het paard gister voormiddag stierf béide hfymoig derf veéarts op om voor eén afspraak in de Drinkstraat. Deze reed er op het vastgestelde uur des na middags heen mét zijn auto, die ge voerd werd door zijn echtgenoote. Ih de Drinkstraat werd hij inderdaad door Wouters opgewacht die hem zeg de dat zijn paard ergens in de Bors- beekstraat gestald was. De veearts liet Wouters in zijn auto plaats nemen doch bemerkte weldra dat deze vrij zonderling deed en iets onder zijn frak verborgen hield. Mr. janssens vond het dan ook geraadzaam niet verder te te rijden, stopte op de Turnhoutsche baan ter hoogte van het huis n. 170 en stapte uit zijn auto. Wouters sprong hem echter achterna haalde een karabijn van onder zijn frak en diende den heer Janssens verscheide ne slagen toe op het hoofd. Deze aan val bracht aanstonds heel wat herrie te weeg; het volk sprong op Wouters toe om hem te bemeesteren. De veearts werd in een nabijgelegen apotheek verzorgd om daarna met ge broken neusbeen en verwondingen aan het hoofd naar het St-Erasmusgasthuis te worden overgebracht. Ook Janssens, die bekend staat als een zeer opvliegend man werd naar dit gasthuis overgebracht alwaar hem een dwangkamisoöl moest worden aange daan. De politie verwittigde het parket dat eenigen tijd later ter plaatse het •odige onderzoek instelde. DOÓDELIJK ONGEVAL TE BETEKOM Zondagnamiddag, omstreeks 16,30 uur deer zich op de baan van Aarschot naar Betekom, op de wijk Metshoven, en doodelijk ongeval voor. Ongeveer voornoemd uur keerde de autobestuurder Jan Vanden Eynde, uit Tremeloo, met zijn voertuig huiswaarts van de Kaarskensprocessie te Scherpen- héuvel. Op den steenweg fietsten drie jeugdige juffrouwen. Hoe het ongeval zich juist heeft voorgedaan, dit zal het onderzoek hebben uit te maken. Een feit staat echter vast, de 1 6-jarige Rosa Cumps, uit Herent, dochter van August, werd door het logge voertuig gegrepen en op slag gedood. De bestuurder van de machine, door het willen vermijden van de fietsters, kwam met zijn auto bus in het veld terecht, naar de Laken- brug. De rijkswacht deed het noodige onderzoek. uw makker Mijn makker Ja, de koordendanser, die op het Seinefeest zoo kranig het woord tot den alleenheerscher heeft gericht. Als ik heb ondervraagd, wist ik alles. Ik zal met open kaart spelen, nu ik me reeds zoover heb gewaagd. Wij hebben uwen makker hooren ipreken tot den consul en gezien hoe gij hem hebt gered, als de dwaze nia hem naar beneden wilde halen. Wij hebben ook geweten, hoe uw ge-, zei zich wi?t te redden en vruchteloos heeft gepoogd den consul te nadeden, Ge weet het niet goed, dacht Goedzak. Nu, des té beter, want als ge* wist wat-Tijl van Bonaparte bekomen heeft, zoudt ge hier zoo niet spreken. Ge zijt slechts half ingelicht kereltje, en ge loopt den wolf in de muil Terwijl Lamme dat overwoog, ver volgde de reus Dan hebben wij inlichtingen doen nemen over u, ook in uw land, en ver nomen dat ge tegen de Franschen dap per waart opgetreden, den vijand van uw land met alle mogelijke middelen hebt bestreden. Gij zijt zelfs krijgsgevangene geweest niet Zoo is het. Als we die inlichtingen hadden ingewonnen, heeft onze leider besloten u te vragen met ons voor den koning te willen werken. Nergens zijn wij veilig, want Parijs is opgepropt met spionnen, maar in uwe woning zouden we niet verraden wor den. Dat kan ik u verzekeren. -Daarenboven zijt gij twee moe dige mannen, en wij hebben zulke bondgenooten noodig. De koningszoon dien den troon moet bestijgen De reus naderde met zijn hoofd dat van Lamme, en met zijn mond schier tegen het oor van zijn tafelgezel, fluis terde hij De jongste prins stierf niet in den Tempel... Baras deed hem oplichten en een ander ziek jongetje nam de plaats yan den vorstentelg in... Wij weten waar het kind van Lodewijk XVI zich bévindt... .1,Waar In Duitschland... Ge ziet nu wel -cjat ik in u een volledig vertrouwen stel. 1-^ Omdat de vijfde liter er binnen Is, zou Goedzak gezegd hebben, had hij vrij kunnen spreken. En' mijri voorstel vroeg de Ros-i se. Ik moet er eerst met mijn makker aver spreken, want hij is hier de mees ter. Zal hij toestemmen Ik denk het wel. Als hij weigert, heb ik u nooit iets gezegd. Vermits het in het belang van Belgie is Wanneer krijg ik bescheid. Morgen vroeg... Misschien nog dezen avond. Zal uw makker dan hier zijn Ik gis het. Dan keer ik hier straks weer... Eene flesch van 't patersvaatje zal u wachten. Dat weiger ik nooit. De rosse verliet hét huis van Lamme. Wat had die deugniet u zoo ver trouwelijk te vertellen vroeg moeder Goedazk. Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2