BiksmnMe-Kaaskerde Mussolini en tie ingeto genheid! in de kerk GEMENGD NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL De gezondheid van den li. Vader KOLÓmÉ LOTERIJ KSLÖlèfiLi LOTERIJ Een aanslag op de Duitsche ambassade te Parijs 3 9 October. H. Theodoor. Deze Romeinschë soldaat weigerde zijn ge loof af te zweren voor de rechters. Men gaf hem voorwaardelijk de vrijheid te rug om zich te bedenken. Maar gezien hij halsstarrig zijn godsdienstige over tuiging getrouw bleef werd hij in 306 levend verbrand. De Koninklijke Kapel te Marche-les- Dames. Baron Robert- Gendebien heeft twee prachtige kandelaars in brons clagteekenënd uit de 13e eeuw, ge schonken om er de Koninklijke Kapel tc Marche-les-Dames mee te versieren. Herdenking van de Belgische Oud strijders in Engeland. -In de kapel van St Mary op het kerkhof van Kensal Green bij Londen, werd op Zondag een plechtige zielmis opgedragen door E. Pater Van Zuyt pastoor van de paro chie van O. L. Vr. van Hal, tót zielèl'a- fenis van dé Belgische soldaten die tij dens den oorlog óp dit -kerkhof werden ter aarde besteld. De graven werden met bloemen be-; dekt. i, v Voor de familieleden van den brand te Marseille.De bisschop van Ver sailles heeft een oproep gepubliceerd, die Zondag 1.1. (6 November) in alle kerken van het bisdom is voorgelezen, en waarin de bisschop in naam van de Kerk zijn deelname met de rouw van zoovele families tot uiting brengt. Mgr Dolay doet een beroep op de liefdadigheid van zijn diocesanen om de familieleden der slachtoffers hulp te verleenen. Veroordeeld wegens het lezen van de H. Schrift. volgens berichten in de «Krasnaja Swesda» van 28 October zijn voor de rechtbank van Leningrad, 7 jongemannen veroordeeld wegens het lezen van de H. Schrift. Zes beschul digden werden veroordeeld tot 1 0 jaar en een tot 8 jaar gevangenisstraf. Het Engelsch uur. In Engeland heeft de overgang van het winteruur naar het zomeruur, twee weken later plaats dan in Frankrijk, in Belgie en in andere landen van Europa. Gezien zulks alle jaren groote on aangenaamheden veroorzaakt voor het vervoer, heeft de minister verklaard dat die zaak onderzocht werd tijdens eene konferentie te Budapest en men toekomende zomer tot een akkoord zal komen, die Frankrijk zal aannemen voor de uurverandering op denzelfden datum te brengen als Engeland. Duitsche infanteristen met Valscher men uitgerust. -r Uit Brunswick wordt gemeld dat voor de eerste maal een compagnie infanterie door middel van valschermen geland is. De mannen zijn een na een uit hun vliegtuigen gesprongen en landden door middel -van hun valscherm vlak voor de kazerne. - De bevolking stelde danig belang in die verrichting: Meetkundige schatters van de onroe rende goederen. De régeling der zit tijden voor de verschillende proeven van het examen van meetkundige-schat- tcr van onroerende goederen wordt vastgesteld als volgt Schiftingsproef in den loop van de maanden Mei en Oktober, 1 e technische proef, in den loop van de maanden Januari en Juli, 2e technische proef, in den loop van de maanden Februari en 'door AUCTOR 1 76e Vervolg Wel, die kerel doet in namaaksels Namaaksels Wat is dat Hij verkoopt kunstmatige neuzen- - Wat vertelt genu -T— En zijne verzameling is bijna vol ledig. Er ontbreekt hem nog een exem plaar. ay I - H-oedat. Ik versta er geen wp^rd van Kunstmatige neuzen Wat .doét hij daarmede. Een exemplaar ontbreekt -hem-nóg heb ik gezegd, en dat wil hij hier koo- p'en... Het model ten minste... Hij moet nóg een grooten curieushëus maken en zoodia hij u gezien had, vroeg hij mij den prijs van uw gevel versiersel. Uw curieusneus is eenig in zijn aard, naar het schijnt. Goedzak lachte dat hij schokte en zijne gade verliet boos de gelagkamer. Als Tijl terugkeerde vertelde Lamme hém dadelijk wat de neus hem had medegedeeld en gevraagd. -Dat valt met de wol, zei Uilen spiegel. Hij kon zich niet beter wenden dan tot ons. Als die koningsgezinde straks hier komt, moet ge mij dadelijk aan hem voorstellen. Als wij den con sul een dienst kunnen bewijzen, moeten wij van die gelegenheid gebruik maken. Ik heb er ook zoo over gedacht. Wie weet wat die kerels van plan zijn tegen tem te ondernemen. In geen geval iets dat deugt, ver mits zij den zoon des konings op den troon willen brengen... Om daartoe te geraken, moéten ze eerst Napoleon Bo- September en, voor de eerste maal, in September 1-940. Dus zullen er jaarlijks voor elk der proeven twee zittijden ingericht wor den, doch op voorwaarde dat het Mi nisterie van Openbaar Onderwijs ten minste tien aanvragen om inschrijving heeft ontvangen voor het einde der voorlaatste maand, welke voorafgaat aan die waarin een zittijd mag gehou den worden, Bij gelegenheid van de audiëntie die aan de deelnemers van het Archeolo gisch Congres te Rome verleend werd, zeide de H. Vader «Hit ben 80 jaar oud en ik heb mij nog - nooit zoo wel gevoeld.» Ziedaar de woorden van een grijsaard op den Stoel van den H. Pe- trus. - Op verschillende zijden verwonder de men zich erover, dat de H. Vader tijdens de moeilijke Septemberdagen niét eerder zijn stem had dóen hooren. Aan aansporingen Hiertoe heeft het «iet ontbroken, maar de H. Vader bleef erpp wijzen, dat zijn vroegere vredes- ^moeiingen altijd als .p.plftiek wa ren uitgelegd, - hoewel godsdienstige doeleinden altijd het motief waren ge weest. Tenslotte heeft de H. Vader toch gesproken en het heeft allen ont roerd, hoe de H. Vader zijn leven aan bood voor den vrede. Hierover kunnen sommigen ongeloovig het: hoofd ge schud hebben,maar geloovige mënschen weten, dat de Heer over leven en dood een dergelijk offer meermalen heeft aanvaard. Maar het was geen ziekte of zwakte zooals sommigen meenden, die den H. Vader ertoe dwongen om zoo lang met spreken te wachten. Onlangs bekende hij «Ik werk nu als vroeger Dat wil zeggen hij werkt van den vroegen morgen tot laat in den nacht. Hij ziet er beter uit en beweegt zich gemakke lijker. Hij kan zelfs zeer tamelijk lange wandeltochten maken. Over zijn laatste verblijf in Castel Gandolfo, wordt een aardige anecdote verteld. Bij een autotocht door het park bemerkte cle H. Vader, dat de begelei dende kamerheer was ingeslapen. De Paus liet den wagen stoppen, verliet zwijgend den auto en gaf den chauffeur bevel om met den slapenderi kamerheer door te rijden. Men kan zich den schrik van den Kamerheer voorstellen toen hij bij zijn ontwaken zag, dat de H. Vader niet meer iri de auto gezeten: was. Eerst aen «dagdaarop durfde hij weer voor den Paus te verschijnen,- die hartelijk lachte over de ontsteltenis die hij had teweeggebracht. 10e SNEDE 1938 TREKKING VAN 29 OKTOBER 1938 Eerste bestemming der winnende biljetten N. 21 9.832 winnende een millioen verdeeld in vijfden door het N.W.O.I. Acht loten van 100.000 francs 45 7.083 winket der loterij. 364,176 Posterijen (Mechelen. 521.331 verd. in vijfden door N.W.O.I. 226.186 Postërijen (Charleroi). 248.725 Beurs van Antwerpen. 463.988 verd. in vijfden door N.W.O.I 392.888 Beurs van Brussel. 151.920 Posterijen (Antwerpen.) N. B. De biljetten verkocht door tus- fchenkomst van Beurzen of Banken kunnen blijkbaar de plaatsen van het land als eindbestemming gekregen heb ben. naparte doen verdwijnen... Is men dat tegenwoordig met iemand van plan, dan zendt men hem doodeenvoudig naar de andere wereld, vooral hier in Frankrijk Wij moeten dat verhoeden, wat het ook kosten moge, Lamme. Ik ben uw man... Heb ik u niet gèzegd in den kelder van Pot, dat gij eindigen zoudt met den cousul te huldi gen... Hij weet ieder op zijne hand te krijgen... -Behalve uwén niéuwen vriend. i~— Omdat die eén doel heeft, .én Bo naparte in den weg staat, als Hij "hét be reiken wil... In ieder geval moet de consul Frankrijk blijven regëeren foV Heil van ons vaderland We zullen ons best doen om dien Franschman te beschermen... Wie had ooit gedacht dat wij ons daartoe zouden leenen. Het leven is toch een aardig spel - Dat weet ik sinds lang Tegen den avond keerde de rosse te rug en Lamme bracht hem dadelijk in de kamer achter de gelagzaal. Daar bevond zich Uilenspiegel. Ik heb mijn vriend over uw voor stel gesproken, had Lamme tot den reus gezegd, en hij was dadelijk gereed om mede te doen. Tijl had dra de waarde van den :jve- raar voor het koningdom geschat. Een struisch lichaam met een paar kinderhersenen, dacht hij. Van dien deugniet hebben wij hoegenaamd niets te vreezen. Lamme deed de beloofde flesch van het patersvaatje ophalen. De drie mannen klonken en dronken en de rosse richtte het woord tot Tijl: - Uw makker heeft u over mjjn MAAG^iyVALEN EN OVERTOLIG ZUUR Een weinig overtollig zuur en uw maag is ontredderd, de spijsvertering is moeilijk en verv ekt. zuren, oprispingen cn deze slaperigheid die zoo onaange naam is na de maaltijden. Langzamer hand valt dit schadelijk overtollig zuur het maag vlies aan en dan is het de brand die ten laatste, den weg baant tot maagontsteking en zelfs zweren. Vanaf de eerste moeilijkheid in de spijsverte ring, moet gij Het maagvlies beschermen door een kleine dosis Magnésie Bismu rée in een weinig water te nemen na el- ken maaitijd.Niet alleen vormt de Mag nésie Bismurée een beschermend be kleedsel van het geprikkelde maag vlies en stelt een éiijde aan de pijnen, maar zij maakt.^ook het overtollig zuur dat de oorzaak cler kwaal is, onschade lijk. De Magnésie Bismurée werkt oogenblikkelijk en de winderigheid, zwaarten, gassen en alle maagkwalen verdwijnen vanaf de.eerste dosis.Vraag de Magnésie Bismurée vandaag nog aan uw apotheker en in weinig tijd zult gij een goede, spijsvertering weervinden MAGNESIE BISMÜREE In alle apotheken, poeder en tablet ten Frs 7,50 en frs .1 3,50 het groot voordeelig formaat. EEN CIJFER EEN KANS OP 10 om honderd frank te winnen daarbij alle andere kansen te behouden om de loten te winnen van 500 tot 50.000 frank en zelfs de Tien loten van honderd duizend frank Drie loten van twee honderd vijftig duizend frank óf het Groot lot EEN MILLIOEN RADIoTNSTElXmG AAN BOORD VAN DE QUEEN ELISABETH Wij lezen in de Daily Telegraph dat de passagiers yan de «Queen Elisa beth» het nieuwe vlaggeschip van de i.Cunard White Star Line», dat op 27 September 1.1. van. stapel liep, zullen kunnen telefoneeren van uit hun hut met iedereen die over een telefoon be schikt. En over de centrale wereld zijn ei 35.000.000 abonnés. Het schip zal van een zeer uitgebreid radiosysteem voorzien worden dat nog volmaakter zijn zal dan dat yan .de «Queen Mary» Alle eerste klas en vele tweede klas hutten zullen van een telefoon voorzien worden. Evenals pp de Queen Mary» zal er Hier en daar op het schip een publieke telefooncel geplaatst worden. De International Marine Radio C, ven noot van de Bell telephone- Mgf te Antwerpen, is met de instelling belast. De telefoon- en- telegraaftoestellen voor ultra-korte golf, zullen door een personeel van 1 4;| a 20 man bediend worden. Om te beletten dat de uitzendingen door nieuwsgierige luisteraars onder schept zouden w,orden zal 't gesproken woord bij de uitzending van het schip eerst verminkt worden en bij de ont vangststations aan wal verbeterd wor den. Het zal mogelijk zijn op het schip zelf gramofoon- en dansmuziek of toe spraken uit te zenden over het geheele schip. Twee der reddingsbooten zullen behalve met de gebruikelijke telegra fische zendinstallaties met een speciaal radio-telefoontoestel uitgerust worden. Deze draagbare telefonen zullen ook door personen die geen technische ken nis hebben bediend kunnen worden. voornemen gesproken Zooals gij zegt. En gij vindf het goed Opperbest. Wij kunnen dus hier vergaderen? Wijl mijn gezel het met u eens is, kunt gij ever dit hijis heel en al be schikken. En gij wilt medewerken om Frank-r rijk uit de klauwen te redden van de kerels, die Het ngiar, den afgrond sleur ren, Waar het zal wegzinken voor eeuwig vergaan - In de vere^eniging yan koningsge- zinden moet een man zijn die veel woorden verkoopt, en dan ook veel on zin, dacht Uilenspiegel. Ik hóór dat aan het nabrauwen, Hier door dat groqt kind. En hij antwoordde Zeker, willen wij dat. De verlos sing van Frankrijk zal ook de verlos sing van mijn vaderland zijn, en om dat te bekomen ben ik mij te Parijs komen vestigen... Ik wil met u strijden voor het koningdom, op leven en dood Ik had niet minder van u ver wacht. Er werd nog mënige beker geledigd de reus verklapte nog enkele geheimen, en als hij niet al te vast op zijne bèenen de herberg van Goedzak verliet, waren de drie vrienden, want dat schenen ze geworden te zijn, overeengekomen dat de makkers van den rosse twee dagen later, te. middernacht, in Lamme's wo ning zouden vergaderen. - Die domme kinkel is niet gevaar lijk, zei Tijl, maar ik. denk dat er tus- schen de andere samenzweerders slim mer kerels zullen loopen, en daar moe ten we voorzichtig .mede zijn. Hoe min der ge zeggen zult op de vergadering hoe voorzichtiger gij handelen zult. 1 1 Wovember aan den SJzertoren Zooals reeds gemeld, zal het Bede vaartcomité dit jaar, op Vrijdag, 1 1 November 1938, plechtig de Wapen stilstand herdenken, door het onthullen van een gedenksteen aan den Vredes wil der volkeren in de crypt van den IJzertoren, en eene plechtige H. Mis in de kerk van Kaaskerke. De plechtigheid is aldus geregeld te 1 0 u. in de kerk van Kaaskerke, plechtige herdenkingsmis, met sermoen. daarna optocht naar den IJzerto ren, met het V. O. S. muziek en vlag gen vooraan. te T l u. uur van den wapenstil stand, neerleggen van een krans aan het «Nooit-meer-oorlog «-opschrift. daarna in de crypt van den IJzèrtrö- ren a) onthulling van den gedenk steen aan de beroerde Septemberdagen van dit jaar, tijdens dewelke de VRE DESWIL der volkeren zoo sterk tot «uit ing kwam. b) Geestelijke plechtigheid. c) Toespraak door den heer G. Ló* fever, Alg. Voorzitter V.O.S. nameiïs het Bedevaartcomité. d) Gewijde muziekuitvoering. Alle Vlamingen worden dringend tóf deze indrukwekkende plechtigheid uit- genoodigd. Om de talrijke deelnemers, die met den trein over Gent aankomen, toé té laten te 1 0 uur in de kerk te Kaaskerke te zijn, heeft de Nationale Maatschap pij van Spoorwegen, wederom beslo ten, dat de expresstrein n.721 te 8 uur uit Brussel vertrekkend, uit Gent te 8,45 u. voor 1 0 u. te Kaaskerke zal stoppen. Parijs, 7 November. Een vreem deling, die bij zijn aanhouding ver klaarde een Poolsche Jood te zijn, is Maandagvoormiddag de Duitsche am bassade te Parijs binnengedrongen en heeft twee revolverschoten gelost op den h. von Rathe, secretaris der ambas sade, die in de hartstreek en in de le verstreek getroffen werd. Het slachtof fer moest naar de kliniek worden over gebracht. Nader wordt gemeld dat de aanran der op zijn verzoek door den secretaris von Rathe ontvangen werd en onmid dellijk het wapen op den diplomaat af vuurde. Drie deurwaarders die op Het hulpgeroep van den gewonde toesnel de slaagden er in den aanrander fe overmeesteren. De dader van den aan slag werd op de ambassade onder vraagd en verklaarde dat hij zijn Poolsch-Joodsche geloofsgenooten die uit Duitschland verdreven werden, had wilen wreken. Uit zijn verklaringen blijkt eveneens dat hij een Poolsch on- derhoorige is, de genaamde Herschel Feibel Grymztan, geboren te Hannover op 29 Maart 1921. Hij is houder van een reispas, die hem door het algemeen consulaat van Polen te Parijs werd af geleverd. De h. von Rathe is de neef van den gewezen ambassadeur Roland Koester. Hij wordt in een private kli niek door Dr Baumgartner verzorgd. Slechts na het radiographisch onderzoek zal deze zich over den toestand van den gekwetste kunnen uitspreken. De Duitsche ambassade heeft de Gij weet als gij er bij zijt, dat ik dan zwijg- Twee dagen nadien, omstreeks mid dernacht zei Lamme tot zijne gade Ge wordt vriendelijk verzocht naar bed te gaan. En gij Ik heb met Tijl nog eenige belang rijke zaken te bespreken, en er komen hier ook nog een paar vrienden met datzelfde doel. Wie .JV. De kok van de Fransche brik en Piptje van het: derde, beste wijf.v -Wat zijn dat voor kerels Kunt ge mij niet zeggen wie ze zijn. Ken .^k hen vsa-vs Dat geloof ik niet. De kokis in den tijd hovenier geweest op een oor logsschip en Pietje heeft het jachtroer gedragen van Godfried van Bouillon. -Nu weet ik nog niets Hoe zien ze er uit, die plezante jongens, die hier 's nachts komen om met u over belang rijke zaken te spreken Daar zit weer iets achter, dat niet in den haak is Dat is zoo... Ik mag u wel ver-? trouwen hé, ook voor het ergste - Dat spreekt Herinnert ge u den wreeden kin dermoord in het Faubourg du Temple? De vier kleine meisjes die den hals werden overgesneden Zeker. De nieuwsgierigheid van moeder Lamme had het toppunt bereikt. Ze was heur echtgenoot dicht gena derd en keek hem met groote oogen aan. Welnu, zei Lamme op den ernstig- sten toon djen hij kon aanslaan, het zijn de moordenaars dezer kleinen, die heden nacht hier komen. Hé Ja, en ze brengen weer vier kin- «Quay d'Orsay» verzocht een streng on derzoek in te stellen, wat door den mi nister van Buitenlandsche Zaken werd toegezegd. Volgens een verklaring van den pers attaché der Duitsche ambassade is de dader een fanatieker, die handelde voor rekening van de Joodsche propaganda in Frankrijk. De toestand van den h. voh Rathe zorgwekkend. Parijs, 7 Novemb. Professor Baumgartner is er in geslaagd een re volverkogel uit de lenden van den h. von Rathe te verwijderen. Hoewel er geen onmiddellijk gevaar dreigt is de toestand van de gekwetste zeer ernstig. De milt werd zwaar .beschadigd en de maag werd getroffen. «De Maasbode» vertelt «Zaterdag, 29 October, brachten Bru Mussolini en zijrr bruid, na. huwe lijksvoltrekking, een bezoek aan St. Pieter, in gezelschap yan den Duce en Ziijn ecHtgenoote. Op het plein werd de Duce, als naar gewoonte luide toege juicht. Ook in den St. Pieter meenden eenigen hem met den kreet «-Viva il Duce» te moeten eeren. Maar opeens keerde de Duce zich om en gebood «Silenzio Stilte wij zijn hier niet op straat, maar in de kerk OOK EEN ERFENISZAAK TE NINOVE. Te Ninove .werden reeds sedert eeni ge dagen opzoekingen gedaan in ver band met een erfenis, nagelaten door zekeren J.-B. Rollier. Deze is reeds se dert bijna een eeuw overleden, maar totnogtoe was men er niet iri geslaagd al de erfgenamen te ontdekken. Thans was er echter in een zaal al hier door een vreemdeling een samen komst van al de erfgenamen belegd. Uit den ganschen omtrek kwamen zich personen aanbieden. De politie hield echter een oog in het zeil en de politie- kommissaris bevond zich onder de kan didaat-erfgenamen. Nadat den graad van verwantschap van de aanwezigen was onderzocht door den persoon die de opzoekingen leidde, kwam cle aap uit de mouw; die genen, namelijk, die nog verder wenschten in aanmerking te komen voor de nalatenschap van J.-B. Rollier moesten een som van honderd frank storten. De politie liet het echter zoo ver niet komen en hield den persoon, zekeren S. uit Antwerpen aan. Voor vele .men sehenmaar niet voor allen - zal dit een goede les zijn voor de tóekomst. VROUW OVERVALLEN TE ASSCHE De echtgenoote Dannauen-Lemans, vergezeld door haar twee kinderen, slapte bij het vallen van den avond in de richting der Gasthuisstraat, te Assche Toen zij nog een honderdtal meters van haar huis verwijderd was werd zij door zekeren Tr. uit de gemeente, aangeval len. De vrouw verweerde zich moedig, sloeg den aanrander met haar hand- taschje en riep luid om hulp. Tr. heeft de vlucht gekozen door het veld. Hij werd echter door de rijkswacht, die verwittigd werd, alras aangehouden en gevankelijk naar Brussel overgebracht. De aanrander zou niet over al zijn geestesvermogens beschikken en de aanranding zou grootendeels de schuld zijn van ophitsers. derlijkjes mede, die wij in onzen kelder moeten begraven. Lamme -Het zal ons veel geld opbrengen, want de consul is ook in deze misdaad betrokken. Ge houdt me weer voor den gek hé Lamme Al meer dan tien minuten. Als ge dat nu eerst gewaar wordt 1 lachte dé guit. Ik zal u nooit nog iets vragen morde moeder Goedzak. Doe me dat plezier, r,En ik ga naar bed Dat heb ik u bevolen tien minutep geleden, en hadt gij oogenblikkelijk gehoorzaamt, dan ~zou ik 'niet Vóoi den aap gehouden hebben 1 Moeder Lamme trok naar kooi en haar man en Uilenspiegel wachtten met ongeduld op de nieuwe bondgenooten. De eerste die aanklopte was de reus, die onmiddellijk werd binnengelaten door Lamme, die in de gelagkamer op vinkenslag lag. Er moest met voorzichtigheid worden te werk gegaan, want ook des nachts liepen er te Parijs veel speurhonden rond. De rosse was door twee andere man nen vergezeld, die hem naar de achter kamer volgden. Daar vernam Tijl dat de naam van den reus Ivalon was, en die der twee anderen d'Assas en Lahaie de Saint- Hilaire. Een kwartuurs later voegden zich nog drie mannen bij hen, een zee-offi cier die Saint Régent genoemd werd, terwijl de twee overigen Carbon en Li- moelon werden geheeten. 't Vervolgt,

De Volksstem | 1938 | | pagina 2