Qnqeloo hoe 010 den De Verloofds van üea M enOlO^! tebo</eiid,en lichte1* t lnde'aaki plaatselijk nmm Laatste Bericliten is? Memorial FRANS PAELSTERNIANS NIEUW het moderne, zuivere plantenvet, voor KOKEN, BAKKEN en BRADEN KWALITEIT GEWAARBORGD DOOR DE FABRIKANTEN VAN SOLO DE POLITIEKE TOESTAND Het Katholiek Blok blijft op zijn standpunt. Kabinetsraad verdaagd. Brussel, 8 Nov. Het Directorium van het Blok dér Katholieken van Bel- gie heeft vergaderd en een motie goedgekeurd waarin herinnerd wordt aan zijn besluit van Februari 11., besluit dat formeel gehandhaafd wordt en vol gens hetwelk in het belang van 's lands economie een oplossing geeischt wordt inzake de kwestie van onze handelsvertegenwoordiging in nationalistisch Span- 1 De rechterzijden van Kamer en Senaat vergaderden om 1,30 .u om de noo- dige (.Conclusies te trekken uit de motie door het K. B. aangenomen. Brussel, 8 Nov. De liberale groepen van Kamer en Senaat besloten in een gezamenlijke vergadering, hun houding te bepalen naar de verklaring van eerste minister Spaak in het parlement. HEER We kunnen het moeilijk ontveittKPti dat de tijding ❖an het overlijden va» den h. Frans Paelstermans ons geroerd en ontroerd heeft diep in ons hart. Dinsdagochtend, omstreeks 4 u. is hij na een lange ziekte ten Heere gevaren, in den ouderdom van 54 jaar. Talloos velen zullen het met ons her halen een goed mensch is uit ons mid den heengegaan Een goed mensch, inderdaad, dat was h. Paelstermans in den vollen zin van 't woord. In zijn handel en wandel, in zijn omgang met allen trad deze hem specifiek kenmerkende hoedanigheid steeds 'op den voorgrond: goed te zijn, den menschen het beste te willen, hun hulpvaardig en diestbaar te zijn. Ze zijn legio die een of ander blijk van zijn goedhartigheid mochten ervaren, en daarom zal zijn verscheiden in breede kringen een pijnlijken indruk verwek ken. De h. Paelstermans heeft zijn leven gesteld in dienst van een ideaal dat hij met eer en trouw gestand bleef en waar voor hij openlijk getuigde. De goede zaak was hem zoo dierbaar De Katholieke Godsdienst was voor hem geen louter theqrie of een bijkom stigheid maar een hoogst verheven noodzakelijke waarde die het leven in al zijn uitingen moet beheerschen. en doordesemen. Zijn bestaan was één be lijdenis voor de waarheid en de schoon heid van onze katholieke levensbe schouwing. Ook de katholieke politiek', waaraan hij sinds lang door ziekte" belemmerd was actief deel te nemen, verliest in hem een loyalen en oprechten kamper die, steeds voorkomend en principieel han delend, toch eerbied had voor ander mans overtuiging, al stond die radicaal tegenover de zijne. Na verscheidene jaren het ambt van I TENTOONSTELLING. Van 8 tot onderwijzer m St Camilluschool, waar Nqv teIkenmale van 9 tot 20 u. stelt hij de genegenheid zijner collega s en1 den eerbied der leérlingen wist te win nen, verliet hij deze carrière om zich aan de katholieke politiek te geven. Hij werd de toegewijde en bevoegde secretaris van het Katholiek Verbond van het Arrondissement Aalst, en sinds 1932, zetelde hij in den gemeenteraad waar de belangen der arbeiders en in zonderheid der mutualiteiten zijn aan dacht gaande maakten. Zijn dood doet ons nadenken over dat leven vol van schoonheid en goed heid, en, gesterkt door ons heilig ge loof zijn we er vast van doordrongen dat de h. Frans Paelstermans bij God, de Al-Schoonheid en Al-Goedheid, reeds genade heeft verworven. Ook deze gedachte moge zijn acht bare gade en talrijk kroost tot steun en troost strekken, en mede de zeker heid dat zij niet alleen weenen om het verlies van een dierbare echtgenoot en vader maar dat zoovelen deelen in hun rouw en het heengaan van een weldoener betreuren. De film van de jongste Ijzerbedevaart wordt Dinsdag a.s., 15 November, te 20 u. in de Palacekinema der School straat vertoond. Toegang uitsluitend vóór de leden van den Vlaamsche Toe ristenbond. Prijs slechts 3 fr. Wie lid wordt voor 1939 mag de. vertooning reeds lj>ijwonen. De hoofdfjlm, Souls at Sjea» is een der meesterwerken van den Amerikaanschen kineast Henry Hatha way en van den volksgeliefden filmac teur Gary Cooper. DE PLAATSBEWIJZEN voor Westerman en Zoon schuiven. Ze zijn te verkrijgen in 't Paviljoen, Groo- te Markt, Aalst, telefoon 520. Voor deze die het nog niet weten Westerman en Zoon wordt opge voerd door de Catharinisten op Woens dag 16 November a.s. te 7,30 u. stipt in 't Feestpaleis. Liefhebbers van prachtig, degelijk gesproken tooneel, allen er heen. De Catharinisten spelen. Hebt gij het reeds opgeschreven 't Bal van Land van Riem Het aangenaamste Burgersbal Eén Land Eén Bal 't Is t Onze! Zaterdag 1 2 November in den Rink Supportersbal Op Zondag 13 November e.k. v zorgt het Supportersverbond het Dans feest in de Zaal Madeion, Groote Markt dit vanaf 5 ure 's avonds. Sportmannen, en Dansliefhebbers, op post.' Bij ((Sportleven» De verrassingen der Steunbons der Supp. Club «Sportleven» zullen slechts binnen enkele weken bekend gemaakt wordén, dit gezien allerlei moeilijkhe den onafhankelijk van het Bestuur. De leden der Supp. Club «Sportle ven», welke de reis naar Assa Ronse willen medemaken, moeten zich ten laatste tegen Zaterdag avond laten in schrijven in het lokaal, 66, August Marcelstraat. Prijs 5 Fr. Lidkaart medebrengen! BOND VOOR LUQHTBESCHERMING Afdeelfnê Aalst. Zondag 6 November had de procla matie plaats voor de tweede groep ge- breveteerde vrijwilligers. Eene reeks van 84 leden werd voorgedragen, zoo dat voor het oogenblik Aalst reeds be schikt over 15 0 gébreveteerden. De uitreiking der bevrétfen zal voor Aalst vast eene gelegenheid bieden tot een heerlijke plechtigheid, waarop de voor aanstaanden der stad en van den lan- delijken en provincialen bond zullen aanwezig zijn. Het oogenblik is aange broken waarop de bond zich in betrek king stelt met het stedelijk brandweer korps. Het gaat er öm gansch de brand-1 weer in haar geheel in te lijven. Daartoe hoeven dus leergangen ingericht spe ciaal aangepast. Op1 Maandag 7 Novem ber gaf Dr. R. De Co$k de eerste les over Het Luchtgevaèr. Hierna komt de inrichting van den geneeskundigen dienst aan de beurt. Naar een bevelhebber over het gan- sche kader', werd reeds uitgezien. Wij hopen een flink element te heb ben gevonden. Over enkele we^eri :krijgen ,wij terug een voorraad maskers die tot eigen, en persoonlijk gebruik dieneri zullen van eiken vrijwilliger. Vooruit weze de \£eg Langzaam maar zeker de leuze. Opdat welhaast onze stad moge rekenen op een flink, ja een voorbeeldig beschermkorps bij eventueele luchtaanvallen, paraat om actief op te treden' ten bate onzer ste delijke bevolking. Het secretariaat. R. V. C. kunstschilder Berckmans, winnaar van den grooten St. Lucasprijs voor schil derkunst 1937, zijn werken ten toon in de zaal van het Belfort portretten, landschappen, stillevens, karakterkop pen, enz. KAARTEN. De kaartersclub «Eer lijk duurt langst» gevestigd bij Frans Buys, Breedestraat, 36, T./S. hield Zondag 1.1. met eene groote opkomst der leden hun «Koningspeling». Den heer Kamiel Van der Meersch heeft zich koning gespeeld en de vol gende leden hebben den 2, 3, en 4 pr. Ph. Grysouille, Louis Buys, Fr. Van Nieuwenborg. Al de leden waren eene vroolijke stemming en hebben hunnen Koning feestelijk gevieird. De voorzitter hield een korte toespraak waarin hij de aanwezige leden dankte. De lijkplechtigheden zullen- plaats hebben Zaterdag 1 2 November,-te 10 u. in St. Martinuskerk. STUDENTENBALS De Leuvensche studentenverenigin gen «Domper», «Lovaniensis» en «Oost Vlaamsch Gild» maken de belangheb benden bekend dat hun bals respectie velijk zullen plaats hebberi^óp '3 Deceiti- bër en 14 Januari, in de zaal Modern Palace,'Lange Zoutstraat. 2 le Vervolg. IX. Simen schrikte op als een verraste haas, en alle hemels en paradijzen ver gingen eensklaps voor zijne oogen. Nelleken daarentegen keek onver schillig op en maakte van Simen's ver warring gebruik om hare wangen eens goed af te drogen. O, dat gevloekt janhagel brom de Simen. Kiekeboe, lief paartje klonk het van uit eene andere richting. 'k Zal u doen hangen mom pelde de boer. Zie de vrek werd er andermaal geroepen. Op meisjes gek was 't antwoord Hij lijdt met al zijn geld gebrek besloot een derde. En nu begonnen al de omliggende hagen deze rijmen zoo krachtig te her- Woeibwi Temsica F. C. 6 V. V. Volharden 4 Na de niet al te^ schitterende partij van voorgaande Zondag tegen Dender- monde gleverd, is de nederlaag (6-4) van groen-zwart tegen de leiders ons gemoed terug koméh sterken. We weten dat alle dagen niet dezelfde zijn voor een ploeg, maar het mag nu ook eens gezegd, dat de Volfiarders op de match van Zondag tegen Temsica, niet op ge lijken voet, maar een tikje vlugger en fijner waren dan hun tegenstrever, nochtans er de nederlaag kenden iets waaraan hun keeper Bosteels in de toe komst zou moeten trachten te verhel pen. Van meet af was het initiatief aan Volharden die er zich op toelegden van aanhoudend aan te vallen en de tegen partij te overompelen, dat er langs Meert aan de 5 e min nog maar een doel aangeteekend is geworden voor Volhar den is te danken aan het prachtkeepen van doelman De Block van Temsica. Als dan moest er tot'den 32 min. ge wacht worden, om op misverstand on zer achterhoede den gelijkmaker (1-1) te zién netten, en,h'bg!B min. nadien op openlijke (3 meter) ofside-stand is het 2-1 vóór de bezochten, 5 min. later op flauw schot, die géma~kkelijk door on zen keeper was te stoppen en dit langs hun midden rechts (Heiemans) is 3-1 tot daar de rust. In de 2de speelhelft is het terug aan de Volhaiders gedurende de 10 eerste minuten het meest aan te vallen en 't is 12 min. spel dat de bezochten op hunne beurt gevaarlijk komen opzetten, hun rechts buiten zendt gepast over aan hun midden-voor in ofside stand, schiet van op 20 meter in doel, door dit suc ces aangemoedigd en ziende wat met de icheidsrechter omging wordt het 2 min. nadien op schermutseling voor doel en door het zenuwachtig gedoe van onzen doelwachter die het den scheidsrechter opmerkzaam had gemaakt wordt num mer 5, zonder meër verweer der onzen in ons doel getrapt. Geprikkeld door dit gedoe, als wilden de onzen het onrecht doen verdwijnen, zal het voor het ove rige der match dit van aan de 1 5 min. aan de Volharders zijn om de teugels voor goed in handen te nemen, Van dat oogenblik af, is het of er maar een ploeg in het veld ware en dit zijn de bezoe kers, we moeten maar 2 min. wachten om onze Center-half Carlos Meert van op 30 meter, met een grondscheerend schot de Block te vloeren. (5-2). Na- dién gedurig mooie opgezette aanval len der enzen langs hunne vleugels, op een dèzeT op Y>rachtpas van Van Geit zal Ganzeman er met een kvachtigé kop stoot er 5-3 van maken. Aangemoe digd door dié snellë bijval gaan de onze als zwëvende (duivels op los en als i. ken en braden. maakt dcsp.j"» 2- ,icht verteerbaar. OM laat g«n smaak na. A Ozt» is gen.akkel.jl» in h« gcbtuik. 5 Ozo is vütittlcebg. weet met olieaenuB halen, dat Simen op zijn paard sprong en met dreigenden stok op de guiten af tierde. Maar de bengels werden het gewaar en snorden als eene vlucht mus- schen, van kant. Wacht, schobbers, ik zal u krij gen riep hij ze woedend achterna. Hoor den vrek, op meisjes gek antwoordden zij, zich in een goedsgat tot den gierigaard keerende. Wat wilt ge van mij, leelijke straatjongens bulderde hij verder. Ik zal u de gendarmen aan het lijf zetten. 't Zou kunnen geld kosten, vrek Lach maar niet. te hard verze kerde Simen, zijnen stok toonende. De bedreiging moest echter van hit ter weinig waarde zijn, want de ben gels zetten. Simen eenen neus van twee spannen en weg waren zij. Nu was Simen's toorn ras gestild, en met een spijtigen glimlach op de lippen keerde hij weder tot Nelleken, die het tooneel xnet eene soort van voldoening had gadegeslagen. Ik zal dan toch moeten gaan, l er nog 8 min. te speien zijn is het terug Ganzeman die op mooie pas van Van Santbergen nummer 4 ter wereld brengt Toegejuicht door het gansche publiek voor hun prachtig samenspel, zetten on ze Volhavders er alles op om minstens een gelijk spel af te dwingen, want op dit oogenblik twijfelt er niemand of de onzen gaan gelijk stellen, misschien een nipte overwinning behalen, als helaas de rechterback van Temsica met een ver schot naar buitenlinks zendt, welke overgeeft naar hun centerfoor dewc'ke minstens 5 m. ver staat, onze verdedi ging twijfelt, wat gaat de scheidsrechter doen laat begaan en 't is (6-4). Spijtig voorwaar, scheidsrechter Van C.raenenbioeck (St. Niklaas) onze jongens verdienden voor hun fair op tieden toch beter, dan zoo te moeten benadeelhgd worden Verliezen met 6-4 op het veld der leiders en dit na het opzettelijk geknoei van den heer Van Craenenbroeck is im mers zoo slecht niet, en dat de onzen aan het eropkomen zijn, belooft voor de toekomst. En dit zullen we Zondag kunnen vast stellen op het plein van den Asschen- dries tegen het sterke elftal van Stan daard Lokeren. Veel volk wordt er ver wacht voor Zondag a.s. Aftrap te 2 ure. LUC. zeide hij spijtig, want straks komen de kapoenen terug -óm het spel te herbe ginnen -lk geloof hét ook antwoordde het meisje, zich om 's mans vertrek ver blijdende. Tot van avond of morgen dan. Maar 't meisjë Was reeds heengegaan om de koeien voort te tuieren, zonder Simen eenen afscheidsblik te gunnen. Toen Simen uit het'oog verdwenen was borst Nelleken in Wanen uit en ging in den lommer van hooge elzenhout haar treurig lot beséhreien. X. Hoe, jongen, zulder ge ziet er vandaag zoo droef nit, fiep Bedel-Trui tot Kobe, die met- zijn gespan hui: waarts keerde. Zulder-ja, man?lief, ge hebt hartzeer en ik-'wil een keersken bij dien offerblok daar branden, als 't Nel leken weer niet gedaan heeft, zulder-ja! En zê zette 't kind dat zé op den arm droeg neder/als vóórzag zij een lang durig gesprek. Hartzeer ja,!2wie hééft al geen BELANGRIJKE TEXTIELFABRIEK van de stad zoekt meestergast-opzichter ten minste goed lager onderwijs geno ten hebbend ouderdom minstens 25. jaar en hoogstens 35 jaar. Schrijven on der de letters Y. W. aan bureel van dit blad en breedvoerig vorige bedienin gen aangeven. 84l Caouichouc Fabriek, Hooge Vesten, Aalst, vraagt stoker op de hoogte van de leiding van alle stoomaparaten, ouderdom tusschen de 35 en 45 jaar. Getuigschriften geëischt. Zich aanbie den aan bovengemeld adres. 833 GEVRAAGD betrekking als werk vrouw bij particulieren of in instelling, voor alle dagen der week. Schrijven bu reel van 't blad onder de letters B. K. 842 GEVRAAGD voor fabriek te Aalst, huisgezin zonder kinderen. Vrouw con cierge, man boodschapper. Schrijven ten bureele van 't blad onder de letters J. F. M. 840 Leermeisje gevraagd voor schoenfa briek C. De Boeck, Assché'rendries, n. 16, Aalst. 835 hartzeer in de wereld zuchtte Kobe. Dat is waar, zulder, en zijt ge ook zoo rijp als waterdiep, toch zult ge er uw deel van krijgen, zulder-ja. Ja Kobe Iaat uw gespan maar wat staan, en rook eens aan, zulder-ja. Ge moet u zoo ook niet onder de voeten smijten, zulder. Sukkelen is zalig, maar wie *t kan ver zetten doet het ook. 't Is licht zeggen, maar doen dat is de knoop, en dat kan alleman niet, vrouw. En Kobe haalde zijn ketsgetuig uit en sloeg vuur om zijne pijp ©an te ma ken. 't Is maar al te waar, bevestigde Trui, met haar kind aan de hand tot den jongeling komende. We zijn er om te sukkelen, zulder. De pastoor zegt het zoo dikwijls alleman moet zijn kruisken dragen, en oude grootmoeder heeft het mij duizende keeren voorge houden, dat een huisken zonder kruis ken een duivelshuisken is, zulder ja. Maar ik sta maar versteld van u Ge placht zoo'n guitige jongen te zijn, en nu loopt ge daar als een oude schim mel, die tien jaar in de zandkar gegaan heeft, zulder. Mag ik 't weten Kobe -Ongelukken rampen hebben mij het hart met spijt vervuld. Zeg eens, Kobe, zulder-ja, her nam zij iezelend, heeft uw moer mis- ;chien hare erfenis vermaakt Wat denkt ge wel En wanneer zulks ook was," zou ik daar een stond zuusdcr om kijken, meent ge Bah Dan scheelt er toch wel iets an ders, zulder-ja Kom, ik zal het u maar vlakaf zeggen het kan immers toch geen ge heim blijven Nelleken Stuypen gaat ti ouwen. En niet met u Met mij Wacht Doch ware het mij niet zoo koud op het lijf geval len, ik zou er weinig om gegeven heb ben. Hoe, zoo koud, Kobe en Trui nam haren voorschoot om het zweet van haar gezicht te droogen. ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1938 | | pagina 3