PUROL DENIGGENE Hef Bezoek van Koning Leopold aan Nederland BE NOBELPRIJZEN 1938 Itferiiationale Tentoon- stelling van Luik 1939 Koe Se zaak Oappeea üEMEÜGB RIEUtlfS CONGO Het Leven van UILENSPIEGEL T11DPUM E SI 10 Nov. H. Andreas Avellinus.—- Geboren in 1521 werd hij priester uit verzuchting naar een heiliger leven en voor het heil der zielen: Hij verwierf naam als geleerde en predikant. Tien millioen werkloozen in de Ver. Staten. Volgens een raming van het Amerikaansche vakverbond bedroeg het aantal werkloozen einde September 10.539.000 hetgeen 903.000 minder is dan in Juni. Ook een faam De nieuwe minis ter van het Britsche Kabinet, Sir John Anderson, heeft een faam verworven die gelukkiglijk door niet alleman wordt gedeeld. Men noemt hem «the most-shot-at man in the world», de man op wie in de wereld het meest geschoten werd. Toen hij gouverneur van Indië .was, werd inderdaad op hem herhaaldelijk geschoten. Sir John is ook een vermaard bota nist er zijn bijna geen boomen of planten die hij niet op 't eerste zicht met hunnen naam kan noemen. De rijkdom aan delfstoffen van door Japan veroverde gebieden. De re serve kolen van het door Japan in Chi na bezette gebied wórdt geraamd op 217 milliard ton, 't zij 17 maal de re serve van Japan zélf. Bij de reserven aan ijzererts dienen sedert den val van Hankow 420 mil lioen ton, bij die van Wolfram 800.000 ton gevoegd. Daarbij dient gevoegd de productie der loodmijnen, jaarlijks 61.5 millioen ton, die der zinkmijnen 800.000 ton, wat 3 en 5 maal zooveel beteekent als de Japansche productie. Het gebied van Hankow brengt 16.000 ton of 70 t.h. der wereldpro ductie van antimonium voort. Schatten in Zee. Ieder jaar wordt in de Amerikaansche wateren naar ver zwolgen schatten gezocht. De belang rijkste ontdekking is deze van kapitein John Braig, die er in geslaagd is,nauw keurig de plaats vast te stellen van twee Spaansche galeien, die in 1632, ten noorden van het eiland Domingo tot zinken werden gebracht. Volgens ka pitein Braig zouden deze wrakken voor 75 millioen gouddollar zilver en edele metalen bevatten. Invoercontingent voor 10Ö ton boter. Het ministerie van Landbouw deelt mede De minister van Economische Za ken, Middenstand en Landbouw heeft voor de loopende maand November een invoercontingent voor boter van 100.000 kgr. vastgesteld. Het is het ,uyye*v«#iungent. pat na ae groo- te Zömermelkproductieperiode werd vastgesteld. Verleden jaar gebeurde dit voor 100.000 kgr. over de maand September reeds. De speciale rechten op dit artikel zijn onveranderd geble- Zweden stuurt een vertegenwoordi ger naar Burgos. Volgens een offi cieel communiqué uit Stockholm opent de Zweedsche regeering onderhandelin gen met de Spaansche nationalistische regeering met het oog op het zenden van een vertegenwoordiger naar Bur gos. De Kanadeesche Vijfling ondergaat een operatie.. Heden zal de Kanadee sche vijfling het wegnemen ondergaan van de amandelen en van de aanwassen in keel en neus. De Belgische stoomboot «Albertville» van de Compagnie Maritime Beige, die Dinsdagmorgen te 9 uur in Antwerpen toekwam onder bevel van commandant P. Biebuynk, werd door een talrijke menigte opgewacht. Aan boord bevonden zich 1 24 passa giers waaronder 49 van eerste klas en 33 van tweede, die den tocht Belgisch Congo-Antwerpen aflegden en 1 7 van eerste klas, 25 van tweede en 10 van tusschenklas, die te Lobito aan land kwamen. Onder hen bevonden zich de volgende missionarissen E. P. d' Espierras C. en Eerw. Broe der Fouss V., van de Sociëteit van Je zus. E. P. Driessens L., Dominicaan. E. P. Coene, Redemptorist en de EE. ZZ. Luppus M. en Vertomme A., van een klooster uit Wallonië. In de tweede klas waren er 33 pas sagiers terwijl een persoon de reis van Congo tot Lobito meemaakte. Voor de reis van Congo tot Antwer pen waren er 1 7 passagiers in eerste klas; waaronder EE. Zt. Crapoen, M. Delbare J. en Palaer M., van de Zusters van Liefdevan Gent. De lading van de «Albertville)) be staat uit 2724 ton verschillende kolo niale goederen, waaronder 350 tón ko per, 80 ton tin, 1200 ton suiker, 34 ton olienooitjes, 3 ton hout, 33 ton ca cao, 438 ton koffie, 12 ton rubber, 248 ton cassiterite, 12 tón palmolie, 2 ton ivoor, 283 ton palmpitten en 9 ton huiden. Aan boord bevond zich ook de sym bolische fakkel, die door de oud-strij ders verblijvende in Congo, naar het vaderland was gezonden om op 1 1 No vember met andere fakkels van de provinciën naar het graf van den On bekenden Soldaat te Brussel te worden overgebracht. De fakkel stond op den trap van de groote hall op een voetstuk opgesteld, omwonden met Belgische en Congo- vlagen en waarbij twee matrozen de eerewacht hielden. Naar aanleiding van het bezoek van Koning Leopold aan Nederland wordt te Amsterdam reeds een aanvang geno men met de versiering van de stad. Ko ning Leopold doet zijn intrede langs het Damrak zooals dit steeds het gebruik is geweest. Op 21 November, om 15 uur zal Koningin Wilhelmina haar gast verwel komen in het Centraal Station. De versiering van het Damrak is op gedragen aan den h. CL Feitkamp, ar- m dienst van de Upenüare Wer ken, die een zéér 'mooi ontwerp schijnt uit te werken. Hij wendt vooral vlag gen aan en groen. Wie op straat wan delt zal evenwijdig met de gevels lange banden zwart geel, rood zien... en wie op het voetpad windelt zal blauw, wit, rood als kleuren te zien krijgen. Op het Damterrein wordt voor een specia le versiering gezorgd. In den loop van zijn officieel bezoek zal Koning Leopold zich, in gezelschap van Koningin Wilhelmina, op 23 No vember naar Den Haag begeven. Het college van burgemeester en wethou ders der residentie hebben besloten bij deze gelegenheid de stad een feestelijk uitzicht te geven. Aan de Korte Voorhout zullen een eerepoort en decoratieve masten opge richt worden. De Lange Voorhout zal met Belgi- 'door AUCTOR 1 77ste Vervolg. Georges toeft zoolang, zei een der aanwezigen. Dat is hij niet gewoon. Er zal hem toch niets in den weg gelegd zijn Wil ik even gaan kijken, waar hij zoo lang blijft vroeg de officier. Op ditzelfde oogénblik werd er aan geklopt en een stond later verschenen twee mannen in Lamme's kamer. Ze drukten de aanwezigen de hand en namen plaats. Een der laatstgekomenen nam on middellijk het woord. Dat moet Georges en de leider der samenzweerders zijn, dacht Uilen spiegel. En hij vroeg fluisterend aan Ivalon of hij zich bedroog. Gij hebt juist gezien, antwoordde de reus. Dat is wel Georges Cadoudal, onze leider, en de andere is zijn vriend zijn rechter arm, en heet Eugène Cha teau Mostel. Hij geeft zich uit als een vurig republikein en aartsvijand van Bonaparte. Ik stel echter in hem niet veel vertrouwen, want ik geloof dat hij eerder koningsgezind is. Het was met groote vreugde dat Tijl den naam van Chateau-Mostel hoorde. Dat moet de schurk zijn, die den graaf van Woelsteen en zijne dochter in het ongeluk heeft gebracht, en ik zal dien kerel dubbel in 't oog houden. Cadoudal had de stem een weinig luider laten klinken en gezegd Als ge eerst nog eenige afzonder lijke praatjes wenscht te voeren, weet sche vlaggen en bloemen versierd zijn. De groote boom JWpr het Konink lijk paleis en het geb«|w van de Belgi sche legatie zullen vCTÜcht worden. het mij dan te zeggen. Ik ben niet van plan te prediken in de woestijn. Allen zwegen nu en de leider der menzweerders vervolgde op half luiden toon Ik heb u vandaag bijeengeroepen om eene afdoende beslissing te nemen. Wij mogen niet langer dralen, want ieder oogénblik kunnen wij gevat wor den en aan de beulen van den tiran overgeleverd. Hij kent reeds onze namen en weet wat we in het schild voeren. De anderen keken verbaasd op. Wij zijn verraden kreet de offi cier. Ja, Saint Régent, de politie is óp de hoogte gebracht van hetgeen er in ons midden gebeurt en daarom raad ik u aan niet naar uwe woning terug te keeren. Een paar uren^geleden heeft men mij laten weten dat alles is uitgelekt. Maar dat is niet mogelijk kreet Chateau-Mostel. Het is nochtans zoo... Een hooger beambte van Fouchè's kabinet heeft mij verwittigd. Dan is er, in ons midden een ver rader, zei Ivalon, want buiten ons kan niemand weten wat er op onze geheime vergaderingen besproken wordt. Dat lijdt geen twijfel, beaamde een ander. Georges Cadoudal keek beurtelings al de aanwezigen aan. Wie van u is dan de verrader vroeg hij. Niemand ontbreekt, niet waar Niemand Uilenspiegel stond recht. Ik zal u zeggen, wie u heeft verra den sprak hij met vaste stem. Ware de bliksem te midden der groep Kandidaten voor den® letterkundigen prijs. De dag nadert, waarop de Nobel- prips voor literatuur zal worden toege kend. Vele namen,van kandidaten wor den natuurlijk genoemd, doch nie mand weet iets zeker. Sommige steunen hun voorspellingen op het aantal wer ken, dat de Nobel-bibliotheek van een denzelfden schrijver bestelt. De T sj echo-S'lowaaksche schrijver Karei Capek, werd ih zekere bladen vooruitgezeet. De Finsche schrijver Sil- lanpaa werd onlangs bij gelegenheid van zijn 50e verjaardag, te Stockholm gevierd en tijdens het feestmaal sprak prins Willem, broeder van Koning Gus- taaf, de hoop uit dat hij nu spoedig den Nopelprijs zou krijgen. De Engelsche dichter John Masefield 60 jaar oud en in Zweden zeer populair is eveneens een ernstige kandidaat. De Duitsche deelneming Wij hebben gemeld dat Duitschland heeft besloten op schitterende wijze deel te nemen aan: de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939. Niet alleen de Duitsche werklieden zullen zorgen voor het bouwen van de Paleizen der Duitsche deelneming, maar deze Paleizen zullen mét Duitsche ma terialen gebouwd worden. De Belgische regeéripg. moést deze voorwaarden aannemen, te meer daar bij de Tentoonstelling _<van Parijs 1°37 het Paleis van de Duitsche Sectie in zulke omstandigheden opgericht werd. De 200 Duitsché ^arbpiders die op de terreinen der Ten toonstelling bezig zul len zijn, zullen in automobiel naar Luik en 's avonds naar Düitschland geleid- wórden. Een bezoek De leden van het Congres der Inter nationale Vereenjgihg van de Radio- uitzending zullen op Woensdag 1 6 No vember de gasten zijn van de Interna tionale Tentoonstelling van Luik 1939. Het programma vzaf samenvatten bezoek der terreinen der World's Fair een lunch gegeven -jgledr de Internatio nale Tentoonstelling: ya'n. Luik 1939 ter eere van de Weréld-Radio-Uitzending en daarna, worden de Congresleden naariviaTcne^es-üa;f,1.u»& _i^ia De Rotary Clüb 'van' Hoëi Op Donderdag, 10 November, ten zetel van de RótaryfClub van Hóei zal de Heer Alfred Baar, Secretaris bij de Internationale Tentóonstelling van Luik 1939, een lezing houden qver de Luik- sche Tentoonstelling. Een lezing over de Internationale T enfcponstelling. Op Zondag 10 November, om 20,15 uur, ten zetel van den Koninklijken Kring der Oud-Leerlingen der Gemeen tescholen van Elsene, .37, Major Du breucqstraat te Elsene, Zal de heer René Falkenau, Secretaris van het Toerisme bij de Internationale Tentoonstelling van Luik 1939, een lezing houden over de groote betooging die van Mei tot November 1 939 te Luik zal plaats heb ben, om de inhuldiging van het Albert- kanaal te versieren. gevallen, hij zou niet meer indruk op die mannen gemaakt; hebben dan de woorden van Tijl. Deze keek met doordringende blik ken Chateau Mostel aan, die verbleekte. Dat was voldoende om Uilenspiegel te doen zien dat hij het goed voor had. En hij vervolgde Mag ik voor enkele oogenblikken uwe aandacht in beslag nemen, bur gers, om u eene geschiedenis te verha len, die nauw in verband staat met het verraad dat in uw midden gepleegd is geworden Zeker, zei Cadoudal. Wij luiste ren met de grootste aandacht. Als gij waarheid spreekt, óns zult bewijzen dat er een verrader in ons midden is, zult gij voor eeuwig onzen dank verdiend hebben. Tijl hield nog steeds de blikken op Eugène Chateau-Mostel gericht en zei: -Hoe noemt gij een man, burgers, die aan een jong meisje laat gelooven dat hij haar bemint;- hare wederliefde weet te winnen, en -daar dan misbruik van maakt om haar Vader in het ver derf te storten Een schurk 1 klonk het. Een lafaard J Een ellendeling Zoo denk ik er ook over, burgers, vervolgde Uilenspiegel. En gij zult geen naam meer vinden om uwe verontwaar diging tegenover dien aterling lucht te geven, als ik er zal bijgevoegd hebben dat hij van het meisje eene lijst van menzweerders heeft bekomen, na haar gezegd te hebben dat zulks het eenige middel was om haar vader te redden. Deze werd gevangen genomen en naar een vreemd oord verbannen en de dochter is krankzinnig geworden. Wel nu, de verworpeling, die dat heeft ge- AFGESN EDEN GEDOOD DOOR Frank ia «sBfe ftpothekea STOUTMOEDIGE DIEFSTAL OP DE TRAM TE ANTWERPEN De banklooper A. J., wonende Bree- destraat, 6,Berchem, werd op een tram rijtuig van lijn 2, rijdende van de Meir- brug naar de de Keyserlei, van een som van 68.000 fr. ontlast en 200 fr. aan stukken van één frank. Hij diende klacht in bij de politie die een onderzoek instelde. Politie-officier Janssens, uit de Ves tingstraat, verzocht in verband met de zen stoutmoedigen diefstal, de Fransch- sprekende vrouw die op het tramplat form stond, zich op het politiebureel der Vestingstraat bekend te maken. -y SCHRIKKELIJK ONGEVAL TE BEERNEM Dinsdag morgen rond 10 ure heeft men den genaamden Simoens Ad., wo nende Akkerstraat,, in eene afhanke lijkheid zijnór woning dood gevonden nevens zijn maaldermachien. Hij was de beenen gebroken en droeg ook zwa re verwondingen aan het hoofd en over gansch het lichaam. Men denkt dat de ongelukkige in de riemen van het machien is gegrepen ge worden en tegen de zoldering werd ge slagen. Het parket van Brugge is in den na middag ter plaatse afgestapt. De advokaten van Mijnheer en Me vrouw Van Daele-Cappöen vragen ons het volgende in te lasschen in ons dag blad als antwoord op ons artikel in deze zaak De rechtbank van Dendermonde heeft een zeer lang vonnis uitgespro ken in deze zaak den 31 Oktober 1938. Het toppunt der betichting was het toe passen van Radiésthésie door MevrouW Van Daele-Cappoen, en dit zou een af- troggelmaneuver uitmaken, dat onder toepassing van de wet valt. Het open baar Ministerie, zich steunende op ver slagen van verschillende deskundigen, heeft de Radiésthésie veroordeelt. Deze thesis werd verworpen door de recht bank, die een zeer volmaakte rechtsleer en rechtspraak, voorgelegd door de verdediging aanvaard heeft. De rechtbank heeft alleenlijk gevon nist om te doen onderzoeken of de ge neesmiddelen voorgeschreven door Da me Van Daele-Cappoen, overeenstem den met de diagnose. Over dit punt is beroep aangeteekend, want er spruit uit het dossier dat alle klienten uiterst te vreden waren over deze medicamenten, en dat er nooit klacht werd ingediend, noch over de prijzen, noch over de kwaliteit en gevolgen dezer geneesmid delen een deskundig onderzoek over dit punt scheen overbodig voor de ver dediging. Al de betichten, buiten Mijnheer en Mevrouw Van Daele, zijn vrijgespro ken. Voor deze is gelijk boven vermeld een bijgevoegd onderzoek bevolen. Mijnheer Van Daele en Dokter De Geeter werden gestraft wegens bezit van enkele onbeduidende verdoovings- middelen, die sedert jaren verplaatst waren van de Apothekerij De Geeter te Denderleeuw waar zij mochten verblij ven, naar Aalst ten huize van Van Dae le. CICHOREI F- C- JACOBS GEBRUIKT ER MINDER. - 'T IS DE STRAFSTE daan, bevindt zich in uw midden. De samenzweerders waren allen rechtgesprongen. Wie vroeg Candoudal. Uilenspiegel wees den schuldige aan, die bevend en ontdaan bij zijne gezel len stond en zei Ik beschuldig van die euveldaad den graaf Eugène de Chateau-Mostel. Deze kon met moeite de woorden uit zijne keel wringen en sprak Ja, ik heb dat gedaan. Als ik u zal gezegd hebben, waarom ik aldus heb gehandeld, zult gij mijne daad goed keuren. Maar eer ik u de vereischte op helderingen geef, wensch ik te weten wat die vreemdeling, die niet eens een Franschman is, in ons midden komt doen Wie heeft hem hier ingeleid en wie spreekt er borg voor hem zooals de standregels van ons verbond het voor schrijven. Ik zei de reus. Wie het tegen hem en zijn gezel heeft, die heeft het te gen mij. Dat is voldoende, sprak Candou dal. Hij is een der onzen... Spreek, Chateau-Mostel, als gij tegen Ivalon iets in te brengen hebt. Neen, klonk het antwoord...Maar ik begrijp niet waarom Ivalon voor dien onbekende... Dat hebt gij niet te vragen of niet te beoordeelen, en wij verzoeken u ons te zeggen, waarom gij de daad hebt be dreven waarvan hij u beschuldigt. Het was te Gent en er werd sa mengezworen tegen de republiek. Ik heb de vijanden van Frankrijk willen onschadelijk maken en de wapens ge bruikt die ik vinden kon. Het is gebeurd te midden van den boerenkrijg en de Gentenaars die in het huis van den graaf van Woelsteen te zamen kwamen, waren van plan den kommissaris der republiek te dooden en de andere Fransche ambtenaren ge vangen te nemen of te verjagen. Zooals wij het thans met Bona parte willen doen, viel Uilenspiegel in, die toch ook een Fransch ambtenaar is, door de republiek aangesteld. Niet onderbreken, zei Cadoudal. Dat wordt in ons midden niet geduid. De graaf de Chateau-Mostel vervolg de De regeering wist dat in de wo ning van den graaf van Woelsteen werd samengezworen, dat er talrijke Gent- sche burgers vergaderden om tegen de republiek op te staan, maar men wilde niet optreden, vooraleer al de leden van dien geheimen bond te kennen. Mij werd opgedragen alles te onder zoeken en met een lijst der samen zweerders terug te keeren. Ik heb toen van mijne liefde gebruik gemaakt om de republiek te dienen. Ik zweer het u echter burgers, dat ik de dochter van den graaf oprecht lief had, maar ik wist mijne persoonlijke gevoelens te doen zwichten voor het be lang der republiek, en ik smoorde de stem van mijn hart, om mijn vaderland te dienen. In den ouden tijd zou die opoffering van mijn hoogste goed ten bate van mijn land eene heldendaad geweest zijn Thans komt men mij ze als eene euveldaad aanwrijven. Ik laat u oordeelen, gezellen. Heeft die man gedaan met spre ken vroeg Uilenspiegel, zich tot Ca doudal wendende. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2