Plechtige aanstelling van den E. H. Bnarinck als pastoor te Onkerzeie NIEUW STRAAT 28, Aalst. eEftSENOD NIEUWS De Jodenvervolging in Düitschland /e LEQERKÜEÜWS Het Leven van UILENSPIEGEL 14 Nov. H. Alberik. Geboren in Holland, werd hij in 775 bisschop van Utrecht en stiert als dusdanig in 784 15 Nov. H. Leopold. In 1096 volgde hij zijn vader op als graaf van Oostenrijk. Na een leven van gebed en meditatie stiei f hij in 11 36. De Fransche Spoorwegarbeiders in ons land. De 300 Fransche spoor wegarbeiders, die Zaterdag te Brussel aangekomen waren hebben Zondag morgen de voornaamste monumenten in de hoofdstad bezocht. Om 1 0 ure werden de gasten ont vangen door den h. Van Puyvelde, hoofdkonservateur van de museums van Schoone Kunsten. Een bezoek werd gebracht aan de verscheidene zalen van de museums. Om 1 1 u. had ten stadhuize een ont vangst plaats. 's Namiddags kwamen de bezoekers te Antwerpen aan en begaven zich paar het Plantin-Moretusmuseum, waar zij door konservator Bouchery verwel komd werden. Na een boottocht in de haven had op het Antwerpsch stadhuis een officieele ontvangst plaats. De tweede dag van het bezoek van de Fransche spoorwegarbeiders mag als zeer geslaagd genoemd worden. Zaligverklaring van de Eerw. Moe der Francisca-Xaverius Cabrine, sticht ster der Zusters Missionarissen van het H. Hart. Zondagvoormiddag had in dc pontifikale Basiliek de plechtigheid plaats tot zaligverklaring van de Zeer Eerw. Moeder Francisca-Xaverius Ca brine, stichtster der Zusters Missionaris sen van het H. Hart. Verscheidene Kardinalen en Bis schoppen waren aanwezig o.m. Mgr Prieto, bisscho'D van Lodi (Italië) waar de gelukzalige geboren werd. Zooals men weet stichtte deze talrijke kloos ters in verscheidene landen, waaronder 36 in Amerika. De pontifikale Mis werd dan ook opgedragen door Z. Em. Kardinaal Muendelein, aartsbisschop van Chicago, waar de gelukzalige in 1917 overleed. In de Italiaansche Kolonie te Brussel. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Koning van Italië, vergaderde de Italiaansche Kolonie in de ambassa de. De ambassadeur, bijgestaan door zijn dame, ontving zijn genoodigden en sprak een redevoering uit. M. Preziosi, nam afscheid van de kolonie, en zal kortelings naar Buenos-Ayres vertrek ken. Hij was het voorwerp van een hul de- en sympathiebetuiging, 's Avonds hielden de Italiaansche reserveofficieren in tegenwoordigheid van den ambassa deur, een feest in het Italiaansch huis.. ADOLPHE EN ADOLPHINE tre den vanavond te 2 1 u. 15 op in het Paleis van Schoone Kunsten te Brussel voor SOLO. Luister naar de heruitzen ding door Radio Luxemburg. Het bezoek van Koning Leopold aan Nederland Extra trein naar Amster dam. Ter gelegenheid van het offi cieel bezoek van Koning Leopold van Amsterdam, op 2 1 November, wordt door de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen een extratrein ingericht tegen zeer verminderden prijs. Vertrek uit Brussel N. 5 u. 30; Me- chelen 5 u. 45Antwerpen C. 6 ure 1 3 Antwerpen Oost 6 u. 18 Esschen 6 u. 45. Aankomst te Amsterdam 9 u. 37. Terugreis Vertrek Amsterdam 20 uur 36. Aankomst Esschen 22 u. 32; Antwerpen O. 23 u. 20; Antwerpen C. 23 u. 25 Mechelen 23 u. 45. Brussel N, O. 1. De E. H. Duerinck, de zoo sympa thieke en geëerde priester, die te Aalst, waar hij op St Martinus' parochie bijna tien jaar onderpastoor was, onuitwisch- bare herinneringen nalaat door zijn on- ermoeid werken en tal van initiatieven v/erd Zondag te Onkerzele-bij-Geer- aardsbergen, plechtig ingehuldigd als nieuwe herder dér parochie. Begunstigd door een heerlijk najaars- weder mag men zeggen dat dit feest ten volle slaagde. Ook wapperde aan alle huizen de nationale driekllur en de straten langswaar de stoet zijn door tocht deed waren met staakjes afgezet die omwonden waren van guirlanden. Twee praalbogen waren er opgesteld bovenaan de Volderstraat intrede der emëente, alsook aan de Kerkstraat. De ruiters en gekroonde wielrijders wachtten de nieuwe herder af in de Vre- destraat, te Geeraardsbergen, terwijl kerk, gemeente en armbestuur per auto de nieuwe herder ter woonst van den Z. E. H. Deken te Geeraardsbergen af haalden. Boven aan de Volderstraat stapte de heer Burgemeester Peerts uit den auto en heette aldaar de nieuwe pastoor Eerw. Heer Duerinck hartelijk velkom, hij was er vergezeld van den Zeer Eerw. Heer Kanunnik Mannaert, pastoor-deken van Geeraardsbergen en de twee priesters getuigen van den nieu- ven herder namelijk Z. E. H. Kan. Reynaert, pastoor-deken van Aalst en den Eerw. Heer Goethals, pastoor van Schoonaarde, geboorteplaats van de nieuwe herder. Daarna zette de stoet die bestond uit ruiters, wielrijders, schoolkinderen, jongens en meisjes, de Maria-congrega- tie, de vrouwenbond, de kajotters, de muziekmaatschappij van Ons Huis balspelers en voetbalbond, de hoeren gilde,de H.Hartbond, Arm- gemeente- Kerkbestuur en Geestelijkheid aan het hoofd zich langzaam in beweging langsheen de Volderstraat, de Boter- melkstraat, alwaar een rede werd uitge sproken door den Heer Isidoor De Smet, sekretaris der hoerengilde. Aan de Kerk werd hij verwelkomd door den Heer De Boeck, voorzitter van den Kerkraad en werden hem de sleutels der kerk overhandigd. Na de geloofsbelijdenis van den nieu wen herder ging de Z. E. H. Deken Mannaert over tot de liturgische aan stelling van den nieuwen herder. De nieuwe pastoor werd geleid naar Doop- ont, Biecht- en Predikstoel, daarna be klom de Z. E. H. deken Mannaert den kansel en sprak een gelegenheidsser moen uit, waarna het danklied Te Deum gezongen werd. Een kort lof met de zegen van het Allerheiligste eindigde dê liturgische aanstelling. De plechtige aanstelling ging door in aanwezigheid \an den vader en de broeders van E. H. Duerinck. Daarna weiden de geestelijke en bur gerlijke overheden door den Eerw. Hr Duerinck in de pastorij op een lunch ontvangen. Onnoodig te zeggen dat er geen volk ontbrak in Onkerzeie. Onder de zeer groote belangstelling waren ta'rijke vrienden van den E. H. Duerinck, uit A.alst, die per auto de verplaatsing naar Onkerzeie hadden ge daan, alsook een afvaardiging der ka jotters van de Dirk Martensstede. Aan den Eerw. Heer Duerinck alle heil en zegen op zijn nieuw arbeidsveld. Zijn apostolaat moge er mild gedijen en even vruchtbaar wezen als te Aalst. Dat is de wensch van alle parochianen van St Martinus en van De Volks stem. Londen, 13 Nov. Tijdens een onderhoud met de'pers heeft dr Goeb- bels uitleg verschaft over de nieuwe anti-Joodsche wetten. De minister zei, dat de gebeurtenis sen van de laatste dagen slechts het symptoom zijn van een besmetting welke in het Düitsche volk en in alle landen van Europa en zelfs verder tracht door te dringen. Düitschland heeft het recht hierop te antwoorden op zijn manier. De afgekondigde be sluitwetten zijn genomen tijdens een /'aterdag morgen gehouden minister raad. Een nieuwe reeks van besluit-wetten is binnenkort te verwachten. Al deze wetten hebben ten doel de Joden uit het zichtbaar economisch leven van het land te verwijderen. De nieuwe wetten houden overigens rekening met de Joodsche kuituur, wel ke het nationaal-socialistisch regiem geenszins wenscht te vernietigen. De joodsche kultuurvereehiging, waarvan dè schouwburg en ,$le kabaretzalen se dert drie dagen gesloten waren, heeft van minister Goebb^ls jast gekregen de ze zalen weer te openen. Hetgeen vooral beoogd wordt, is een strenge afscheiding tusschen Duitschers Joden. Dr Goebbels voegde er aan toe, dat de Joden van vreemde nationaliteit niet onder de besluit-wetten vallen. De regeering heeft bovendien het voornemen niet, ghetto's te vormen.De Joden zullen het recht hebben in Düitschland op beperkte schaal handel te drijven. Zij mogen echter niet deel nemen aan het kuituurleven van het land en zullen niet toegelaten worden in het leger en het landsbestuur. De paspoorten gullen hun teruggege- en worden en zij zullen vrij het land mogen verlaten, onder medeneming van een zeker deel van hun bezittingen zooals dat door de wetten op den uit voer van deviezen is vastgesteld. Dr Goebbels besloot met de verkla ring dat hij het artikel verschenen in de Angriff» en en waarin de namen van Churchill, Duff Cooper en Attlee zou den vernoemd geweest zijn in verband met de moord op den h. Von Rath geenszins goedkeurt en de noodige maatregelen zcu treffen om deze ver- ;issing indien zij werkelijk begaan werd e straffen. Berlijn, 13 Nov., De boete ten be drage van een milliard mark, welke aan de Joden opgelegd is, zal geheven wor den in den vorm van een bijzondere belasting "op het Joodsche bezit. De bruto-waarde van dit bezit bedraagt op het oogenblik '8 itfjt 10 milliard mark. De heffing zal dus ten minste tien t. h. bedragen, Het totaal aantal Joden in Düitsch land kan op ongéveer 600.000 ge schat worden. Per hoofd zullen de Jo den dus ongeveer 1 700 mark te beta len hebben, vrouwen, kinderen en inva- lieden inbegrepen. Dit is echter nog niet alles wat de'Jo den te betalen hebben. Volgens minis ter Goering zullen zij ook op eigen kos ten de schade moeten herstellen, welke m de afgeloopen dagen aan Joodsche eigendommen i.s toegebracht. En voor geheel Düitschland wordt deze schade thans eveneens op een milliard mark geschat, zoodat feitelijk de totale opge legde boete 2 milliard mark bedraagt. Ruw genomen zal dus elke Jood groot of klein, arm of rijk, een bedrag van 3000 mark (ongeveer 35.000 fr.) te betalen krijgen. Het katholiek vraagstuk zal opgelost worden zooals het Joodsche In een rede te Gaenserdorf heeft Jury, gouwleider voor beneden-Oosten rijk, verklaard Wij zullen het vraag stuk van het jolitieke katholicisme op lossen op dezelfde wijze als het Jood sche vraagstuk. Een initiatief van President Roosevelt? Parijs, 1 3 Nov. Volgens het blad li Oeuvre zou president Roosevelt een zeer belangrijk initiatief overwegen in verband met de Joodsche kwestie. Hij zou namelijk rijkskanselier Hitier laten weien, dat onmiddellijk vergel dingsmaatregelen zullen getroffen wor den in de Vereenigde Staten, indien hij volhardt in zijn beslissing de dekreten legen de Joden toe te passen. President Roosevelt zou bijvoor beeld -verklaren dat, indien Hitler de joden binnen een afzienbaren tijd doet uitwijken; zij m de Vereenigde Staten zullen opgenomen worden in de plaats van de talrijke Duitschers, die er thans openbare ambten bekleeden. Deze Duitschei s zouden dan naar hun vader land moeten lerugkeeren. Zeker, dat moet gauw nog even verteld worden, ook al regent en stormt het. En als U dan verkouden wordt, vraag niet, hoe dat komt, maar neem direct liiSPIRINE HET PRODUCT VAN VERTROUWEN Tube mef 20 fobl. Fr. 10.-, kleine verpakking Fr. 3,75 Wederopvoepingen in 1939 van de klasse 1936 bij het 4e Vervoerwezen De wederoproepingen van de jaar klasse 1936 bij het 4e vervoerwezen zijn vastgesteld als volgt Voor de militairen der le 2e, en 3e kompagnies le periode van 2 Jan. tot 12 Febr. 1939 2e periode v. 6 Febr.tot 19 Maart 1939 Je. periode v. 1 3 Maart tot 23 April 4e periode v. 1 1 Sept.tot 22 Okt. 1939 periode v. 16 Okt. tot 26 Nov. 1939 6c periode van 20 Nov.tot 31 Dec. 1939 Voor de militairen der 4e kompagnie 1c periode van 9 Jan. tot 19 Febr. 1939 2e periode v. 1 3 Febr. tot 26 Maart 3e periode v.tot Maart tot 30 April 4e periode v.24 April tot 4 Juni 1939 5e periode v. 29 Mei tot 9 Juli 1939 6e periode van 3 Juli tot 1 3 Aug. -1 939 7e periode v. 7 Aug. tot 17 Sept. 1939 8e periode v. 1 1 Sept. tot 22 Okt. 1939 9e periode van 1 6 Okt.tot 26 Nov. 1 939 10 periode v.20 Nov.tot-31 Dec. 1939 Voor de militairen der Kampkompagn. ie periode van 2 Jan. tot 12 Febr. 1939 2e periode v. 1 3 Febr. tot 26 Maart 3e periode, V;27 Maart tot 7 Mei 1939 4e periode, van 8 Mei tot 18 Juni 1939 5 e periode, v. 9 Okt. tot 1 9 Nov. 1939 óe periode, v.20 Nov. tot 31 Dec. 1939 De dienstplichtigen die, om beroeps- of familiebelangen, een bepaalden da tum mochten verkiezen, moeten hun aanvraag voor 20 November a.s. aan den Kommandant van het 4e Vervoer wezen, Waverschesteenweg 910, Etter beek, laten geworden. EEN AUTO LOOPT TE PLETTER OP EEN PAAL TE BERCHEM- Op de groote baan te Berchem-Ant- werpen ter hoogte van het Pul-hof had Zondagavond een erg ongeval plaats. Een auto komende uit de richting van Brussel reed in volle vaart op een draad van de elektrische verlichting die gevallen was De auto werd bezijden de baan geslingerd en vloog te pletter op een paal der verlichting. Het voorge deelte van het voertuig werd geheel ingedrukt. In het rijtuig zaten vier personen Hendrik Scrayen, zijn dame, een 15 ja rige zoon en een vriend. Ze werden uit het rijtuig gehaald door oogetuigen en het bleek aanstonds dat de zoon ge vaarlijk gewond was en hij werd in zorgwekkenden toestand naar het Sinte Maria-gasthuis gevoerd waar men voor een schedelbreuk vreest. Ook zijn ou ders werden naar het ziekenhuis overge bracht. Hun wonden zijn niet levensge vaarlijk én zij zullen spoedig het gast huis mogen verlaten. Op de plaats van het ongeval kwa men talrijke nieuwsgierigen samen. Het verkeer moest afgeleid worden. Een politieagent die den ordedienst waar nam zou ook door een auto verrast ge weest zijn. Dit nieuws werd echter tot nogtoe niet bevestigd. Het parket stap te ter plaatse af. ONGELUK TE ST LIEVENS- HOUTEM Onder de bezoekers van de jaar markt en veetentoonstelling bevond zich de veefokker Merckx Alfred met zijn vriend De Rouck Alberieck en het was deze laatste die het slachtoffer van een ongeluk zou worden. Toen de paar den terug in de wagens gebracht wer den, kreeg Alberieck een stamp van een der paarden zoodat hij voorover op het voetpad stuikte, waar hij badend in zijn bloed en met een gapende wonde aan het linkeroog bewusteloos bleef liggen. Terstond daagde er hulp op en hij werd in een naburige w;oning verpleegd Men slaagde er slechts in na een uur werken de levensgeesten op te wekken. 'door AUCTOR 180ste Vervolg. Een helsche machine Ja, zoo noemt men die toestelle tjes... Ik heb" de noodige studies ge daan, om zooiets te vervaardigen. Ik heb zelfs thuis al het noodige om er binnen enkele dagen mede klaar te ko men. Hoe denkt de vergadering daar over vroeg de leider. Als gij ons eens zeggen wildet, hoe gij er over denkt, sprak Saint-Ré- gent. Het voorstel van Carbon schijnt mij het ecnige goede toe. En het zal veel indruk maken op de massa ook,als de consul de lucht wordt ingeblazen... En in stukken en brokken terug op Franschen grond valt, voleindde Carbon. Aangenomen dan Het antwoord der verbondenen klonk bevestigend. Bonaparte zou met eene helsche ma chine naar de andere wereld worden gezonden. Wanneer kunt ge met uw spring tuig klaar zijn vroeg Cadoudal. Binnen drie dagen, als het noodig Neen, we geven u zeven dagen... Den 24en dezer maand, zal de consul in groote gala, want hij heeft reeds koetsen, net als de koningen, naar de opera rijden, om er de vertooning van "een werk van Haydn bij te wonen. Als wij hem op den weg naar den schouw burg in zijne volle pracht krjnnen tref' fen, zullen we veel indruk pp het volk maken... -Afgedaan, zei Carbon, maar ik moet een helper hebben, om het tuig te plaatsen. Ik zal uw man zijn, sprak Saint- Régent. Het is gevaarlijk... Het toestel kan springen terwijl wij het plaatsen. Dan springen we mede. Uilenspiegel bewonderde de koel bloedigheid van die mannen, die zonder de minste aarzeling eene zoo gevaarlij ke taak op zich namen. Het is spijtig, dacht hij, dat ment schen met zulke wilskracht en zulken moed niet voor het goede strijden... Nu, zij meenen dat zij kampen voor het welzijn van hun land en ik heb hun eigenlijk niets te verwijten. De samenzweerders hadden er vrede bij dat Carbon en Saint-Regent den 24 December den aanslag zouden wagen. - Slaagt gij, zoo sprak de leider, dan moeten wij onmidellijk in Parijs de mare laten verspreiden dat de consul dood is en de zoon van Lodewijk XVI bezit heeft genomen van de Tuileries... Zoodra de machine van Carbon, Bona- Finest Bekend om z'n schoonste Fantasie Itemden SPECIALITEIT in II ifle hemden Ceremonie HEMDEN voor het BAL, Huwelijken en andere Feestelijkheden. 802 Grootste keus in allerfijnste liassen, en in alle prijzen. Prachtige keus in Ualsdoehen. parte naar het Pierenland heeft gezon den, moeten wij allen met den jongen koning naar het paleis... De v/acht zal hem toejuichen, zei Lahaie de Saint-Hifaire. Dat is in regel. De Bonapartisten der wacht zullen dan gedood zijn en de koningsgezinden nog alleen overblijvers Opperbest... En het volk van Pa rijs zal ons dadelijk volgen... Bonaparte dood, dan loppen. ze fiver zijn lichaam, om den nieuwen vorst te begroeten... De groote kwestie is, uit de klauwen van de grij-pgieren van Fouché te blij ven tot de groote slag zal geslagen zijnl Wel, zei Uilenspiegel, blijft allen hier, dan zijt ge zeker dat niemand u zal opmerken en u gevangen nemen... Ge kunt ook hier het helsche tuig ver vaardigen, wat alle mislukken zal voor komen... Als ge in uWe woning aan het springtoestel werkt, zou men het er met u kunnen ontdekken. Daar men uwé na men kent, zal men ook spoedig uwe woning gevonden hebben. En hier loopen wij niet het minste gevaar, voegde Ivalon er bij, want er komen hier aleen republikeinen van den echten stempel, dat wil zeggen, beproef de vrienden van den consul... Hier zal men ons niet komen zoeken. Er werd besloten dat al de samen zweerders in Lammes woning zouden verblijven en alleen des nachts zich i: de straten van Parijs wagen. Den dag van den aanslag zou zelfs den jongen koning Goedzak's huis tót verblijf worden aangewezen, om van daar uit naar de Tuileries te wordèn gé- leid, om er bezit te nemen van den troon zijner vaderen. En zoo werd de herberg van moeder Goedzak het brandpunt van de nieuwe omwenteling, den burgeroorlog die eenige dagen later Parijs zou kunnen teisteren. De samenzweerders bespraken nog tal vqji maatregelen en't was morgen als zij door Lamme geleid naar de zolders togert van zijn huis, om er, op een paar matrassen, in een leunstoel en op een paar 'dekens, over stroo uitgespreid, eene welverdiende rust te zoeken... Wat denkt ge er van, zei Lamme, als hij met Uilenspiegel alleen was. Dat wij eene rol spelen, antwoord de Tijl, die ons bij de eerlijke lieden in geen geurtje van heiligheid plaatsen kan. En dat wij misschien goed zouden handelen, ten minste toch in ons voor deel, met die mannen trouw te helpen. Als Lodewijk XVII op den troon zou zitten zou hij zijne helpers zeker dik en vet beloonen en wij zouden er bij zijn. Wie weet of het ook niet in het voordeel van ons land zou wezen. Kon ik dat gissen, dan was er over het lot van Bonaparte beslist, maar het tegenovergestelde schijnt me waar schijnlijker toe... Wordt Lodewijk XVII koning, dan zal ons land onder het juk van Oosten rijk komen en dat moeten wij beletten, de Franschen het allerbest met onze gewesten voor hebben. En daarom zullen we Bonaparte red den.... Des anderdaags begaf Uilenspiegel zich naar de Tuileries, waar hij onmid dellijk door Bonaparte werd ontvan- gehv - Tijl ging niet meer langs de groote poöjt, waar hij niet alleen door ieder -werd opgemerkt, maar dan tusschen.de andere lieden, die den consul wensch- ten te spreken, zijne beurt móest af wachten. Neen, hij kwam langs de trap der dienstboden en bereikte zoo Roustan, die dan onzen held, bij zijnen meester voerde. Gij hebt mij iets van het grootste belang mede te deelen, zei Bonaparte. Laat hooren. Er is een aanslag tegen uw leven op touw gezet, sprak Uilenspiegel, en ik kom u verwittigen. Ik heb aan u, voor mijn land, eene groote schiSd te kwij ten en ik hoop er vandaag een klein gedeelte te kunnen van afbetalen. De consul haalde een snuifje uit zijn giletzak en na het met genoegen te heb ben opgesnoven, sprak hij uiterst kalm: Ik dank u, maar ik weet reeds hetgeen ge mij gaat zeggen. Denkt ge dat zei Uilenspiegel onthutst. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2