jt^rtktokutg PECTORAL. Aalstersche Geschiedenis PRIEUR Piljen Hei faeAle, taa££Jurwddel 0m o— ASIe ApoÜwksn.6fr. 5ssr d@ss. Tf fr. %aim 12?» fr. V» een pAaefr ajx cmqe. halten Geen DRONKAARDS meer Niezen, kriebelingen in de keel, moeilijk slikken, lichte heescbheid van de stem, dat zijn de eerste verschijnselen van een verkoudheid. Het is noodzakelijk de kwaal onmiddellijk te stuiten, diei zonder eenige verzorging veel vuldige en pijnlijker zouden worden, een einde te maken aan dat gevoel van branderig- heid in de keeL Om dat te doen, moet gij bij voorkeur warme dranken innemen, Uw keel warm be schermen, van tijd tot tijd een Pectoral D up iris opzuigen, niet kauwen. g Gij zult een snelle verbetering verkrijgen, omdat Pectoral a Dupuis een doelmatig geneesmiddel is, lekker van smaak, gemak- g kelijk in te nemen. VAN WAMBEKE. Op de voormalige Kastanjevesten of .Warande sedert dat Napoleon I, met zijn echtgenoote Marie-Louise, aldaar ten jare 1810, passeerden, veranderd in Keizerlijke Plaats staat eene hee renwoning nr 25, met een voorgevel in Empyrestijl. Aldaar woonde VAN WAMBEKE Victor-Paul-Frans- Jozef, geboren te Aalst, den 27 Augus tus 1813, die zoon was van Carolus- Franciscus-Josephus en van Beeckman Theresia-Josephina. Victor van Wambeke studeerde de Rechten, werd advokaat, en verwierf de faam van een knap jurisprudent. In de politiek speel de hij ^.edurende eene halve eeuw, een gewichtigen rol. Opvolgentlijk gemeen teraadslid, volksvertegenwoordiger en ondervoorzitter der Wetgevende Ka mer gekozen, werd hij den 7 Augustus 1871, burgemeester van Aalst, in ver-j vanging van Alexander van Langenho- i ve, overleden. Hij had als eerste echt- J genoote de Vis Eugenia-Ludovica-Fran-j cisca en, weduwnaar geworden, sloot hij eene tweede echtverbintenis met de i baronnesse Emeüa-Antonia van der Noot de Vreckem. Hij overleed te Aalst, den 3 December 1 896. Onder het Burgemeesterschap van1 Victor van Wambeke werden te Aalst de nieuwe kaaimuren aan den Dender gebouwd.de vage gronden der Scheeps- timmerwerf in een gansch nieuwe wijk^ herschapen, de groote herstellingswer- ken van ons Belfort en het oude Sche penhuis uitgevoerd, enz., enz. M. van Wambeke was Kommandeur der Leo poldsorde en werd als burgemeester opgevolgd door M. Leo Gheeraerdts. In de maand Februari 1872 bracht het Davidsfonds een groot petitionne ment teweeg, met het doel het gemeen tebestuur van Aalst eene Vlaamsche richting te geven twee verzoekschrif ten, bekleedt met de handteekens der voornaamste ingezetenen, werden naar het Stadhuis gezonden, en ten jare 1873 werden aldaar, tot eenieders voldoe ning, de rechten der Moedertaal voor alle bestuurszaken erkend. Te dier gele genheid richtte het Davidsfonds een banket in, waarop burgemeester van 'Wambeke, benevens een groot getal raadsheeren waren uitgenoodigd.- Het eerste Vlaamsch straatnaambordjè de Albert Liénartstraat verscheen onder zijn bestuur en hij deed in den gemeenteraad de eerste Vlaamsche ope ningsredevoering, en zeven nieuwe raadsleden legden den eed af in de Vlaamsche taal. Het stadsbestuur gaf den naam van Victor van Wambeke aan een gedeelte van den nieuwen kaaimuur, onder zijn bestuur opgericht. In de stedelijke raadszaal werd zijne levensgroote beel tenis aangebracht en in het kabinet van het Schepencollege zijn marmeren borstbeeld. Ter gelegenheid van zijn ju belfeest werd hem vanwege het Stads bestuur zijn portret, geschilderd door Juliaan de Vriendt, aangeboden, en alstoen dichtte een volksjongen, Petrus Van Schuylenbergh hedejr Volksver tegenwoordiger de volgénde verzen: Ik heb eens de weide mijns harte door- [loopen en bloempjes gezocht en geplukt Ze zacht tot een tuiltje gebonden zoo gced het mij maar is gelukt. Want, zie, ik en ben juist geen fijnaard, Dê Prieur Pillen purgeereft S «=- zachtjes, zonder kolieken, zonder gewoonte te doen ontstaan zonder te verzwakken. Zij bevatten het bladgroen, de ver sterker der ingewanden... Met 2 genomen zijn deze kleine pillen altijd voldoende om de verstopping te overwinnen. Wanneer gij lijdt aan schele hoofd pijnen, hoofdpijnen, slapeloosheid, ge< brek aan eetlust, zuren, beladen tong, huidaandoeningen dan is zulks omdat gij misschien wel zonder uw weten ver stopt zijt. Men kan inderdaad een dage- lijksche stoelgang hebben en toch verstopt zijn. De ingewanden moeten eiken dag volledig geledigd worden. Neem 2 kleine Prieur Pillen, bij voorkeur na uw avondmaal, en 's an derendaags morgens zul len uw ingewanden totaal gezuiverd zijn en zult gij uw dag goed geluimd, opgewekt en in goede gezondheid be ginnen. om bloemen te schikken... vergeef [het mij heer; Maar is het een ruiker, waar kunst smaak aan mangelt, het hart is toch goed, dat is meer. Aanvaard dus, o Vader, het kleine ge- schenk je, dat een uwer zonen u biedt Ontvang het in naam mijner andere [broeders, het kroost, dat u nooit en verliet. Het is u ten volle van harte geschonken, Als blijk onzer liefde voor u, Een liefde, die nooit, o neen, nooit zal [verflauwen, dit zeggen, dit zweren wij nu. Victor van Wambeke had voor vader: VAN WAMBEKE Carolus-Francis- cus-Josephus, en voor moeder Beeck man Theresia-Josephina, geboren te Aalst den 6 Maart 1 777, en hier overle den den 1 3 November 1 863, Ontvan ger der Burgerlijke Godshuizen, die zoon was van VAN WAMBEKE Joannes-Francis- cus en van Maria-Anna Berteloit, ge doopt te Aaist, den 23 Februari 1 749, en alhier overleden den 3 Germinal Jaar XIII Fr. Rep. Notaris en Gemeen teraadslid. die zoon was van VAN WAMBEKE Joannes-Francis- cus en van van der Gucht Isabella-Jo- sina, geboren te Sottegem en alhier overleden, raadsheer en griffier der re derijkkamer De Barbaristen, 1 767. De vader van Berteloit Maria-Anna, bij name Kristoffel-Jozef, was geboren te Saint-Omer. Hare moeder Maria-Ca-| rolina Stevens was geboren in onze stad. Een van Wambeke Bernard-Frans- Jozef, geboren te Aalst, den 10 Augus tus 1 764, overleden te Gent, den 9 Ja nuari 1841, was voorzitter der Burger lijke Rechtbank en hoogleeraar aan de faculteit der Rechten te Gent, ten jare 1819. Wij moeten over dezen Aalstenaar, een onzer verdienstelijkste stadsgenoo- ten, een woordje meer zeggen. Hij deed zijn studiën te Leuven en werd er den derde van de eerste lijn uitgeroepen. :1e Gent zijn verblijf gekozen hebben de, bekleedde-hij er opvolgenlijk ver scheidene bestuurlijke ambten. In het jaar 1792 werd hij schepen van der i Keure. Bij den eersten inval der Fran- ;chen bekwam hij de plaats van alge meen bestuurder voor Oost- en Zeeuwsch Vlaanderen later bewaarder der Hypotheken, Commissaris van het Uitvoerend Bewind bij 't Centraal be stuur van het departement der Schelde (1799) en Raadsheer der Prefectuur (1800). Zijne grondige kennissen in oud en hedendaagsch Recht verwierven hem een groote faam als Rechtsgeleer de, en te dien titel, had hij de eer te ze telen als lid van het Wetgevend Korps (Fructidor Jaar XI Fr. Rep.) Na al de ze bedieningen met wijsheid en waar digheid vervuld te hebben, werd hij,den 23 November 1 809, geroepen tot het voorzitterschap der Burgerlijke Recht bank van Antwerpen, in welker vesting hij zich voor het vertrek der Franschen, ten jare 1815, met den generaal Carnot opsloot. De geleerde van Wambeke Bernard-Frans-Jozef vormde een aan zienlijk getal uitmuntende advokaten. Aalst 6 "November 1938. SINE VIRTUTI NIHIL. voor 2d 5." ff. pillen moet gij uw tong bezien. Indien zij wit, vuil, slijmerig is dan zijt gij ver- ,iu «topt. Wacht dan fliet langer en neem twee kleine Prieur Pillen JVees can uw lijdI Neem een modetti geneesmiddel. Koop een Jlcsch Pricui Pillen can Fr. 5.en indien gij na de helft van dcflesch gebruikt te heb- ben niel tevreden zijt, stuur dan de. hatfledige fleich franco terug aan het S.A. Anciennc Maison Louis Sanders te Brussel, die U onmiddellijk er» zonder betwisting de som Van Fr. 5 zal terugbetalen. KUNSTKRONIEK.*' TENTOONSTELLING PH. BERCKMAN, Kunstschilder. De snelle opgang van dezen jongen kunstenaar, die thans zijn werk ten toon stelt in het Belfort, is wel merk waardig genoeg om er even op te wij zen. Hij heeft pas zijn vijf eri twintig ste verjaardag achter den rug, en reeds wist hij zich op in 't oog vallende wijze te ondeischeiden. Als weesjongen van Geeraardsber- gen liep hij vier jaar akademie aldaar en verwieif er vier jaar vervolgens de grootste onderscheiding bij uitmun tendheid. Op zijn 18 behaalde hij den Eersten Prijs van Oost Vlaanderen in den provincialen prijskamp voor affi- chen. In 1936 werd hem het officieel diploma van Sierkunstenaar toegekend met de grootste onderscheiding, dit aan het Hoogcr Instituut voor Kunst te Gent (St Lucas). In den loop van '37 werd hij in zijn geboortestad plechtig en offi cieel' gehuldigd om zijn bekroning met den Grooten Prijs voor Schilderkunst met gouden eeremetaal aan voormeld Instituut. Een weezejongen heeft al geen zon nige jeugd beleefd, maar deze bezit reeds, merkwaardig genoeg, de bezon kenheid en den ernst van den kalmen man. Berckman zal nooit buitensporig heden begaan hij neemt de kunst ern stig op, ze is hem heilig. Deze tentoonstelling pleit voor de veelzijdigheid van den artist hij be steedt zijn talent zoowel aan het portret als aan het landschap en aan intieme intérieurs. Op de enkele maanden dat hij in onze stad heeft vertoefd, wist hij hier enkele dichterlijke hoekjes te schilderen zijn kunstenaarsoog heeft onmiddellijk het typisch-Aalstersche weten te ontdekken, dat ons nauw aan het hart ligt Dit ware reeds op zichzelf voldoende om hem te loven om zijn ga ven. Neen, Berckman is geen hoogvlieger, de soberheid van zijn werk, dat groote beloften in zich draagt, is een kenmerk van den geboren kunstenaar, gesterkt en gerijpt in ernstige en betrouwbare studie. Opvatting, samenstelling en uitwerking dragen den stempel van schoon en hoogstaand werk. Berckman, wij wenschen U in onze stad veel succes toe en een eervolle plaats onder de groote schaar der beel dende kunstenaars in Vlaanderen. Deze Tentoonstelling blijft tbegan- kelijk tot 1 7 November. Albert BAEYENS GEESTELIJKE VOORDRACHTEN Door de zorgen van het Davidsfonds, afdeeling Aalst en Omstreken, worden een reeks geestelijke voordrachten in gericht in het Nieuwe Parochiehuis, Dr. De Moorstraat, parochie van het H. Hart. Het gaat over: Moderne Grootmach ten. Ziehier de verschillende onderwer pen die zullen behandeld worden door de EE. PP. Dominikanen Donderdag, 1 7 Nov. a.s. Geld: Za ken zijn zaken, P. Janssens. Donderdag, 24 Nov. a.s. Film. P. Van Outryve. Donderdag 1 Dec. a.s. Mode, P. Janssens. Donderdag 8 Dec. a.s. Dans. P. Go- bert. Telkens te 8 uur 's avonds. Toegang voor iedereen. Shirley Shirley Shirley immer en steeds Shirley Temple, die immer en steeds iedereen genoeglijke uurtjes kan doen beleven met haar be koorlijk filmspel Vooral in haar mooie «Lievelingsgiimlach die reeds millioenen menschen wist te veroveren Deze film wordt afgerold op 20 No vember in 't St. Jozefscollege, om 2 uur en 5.30 uur. Als kluchtfilm «Bric a Brac». Verders nog een smakelijken teeken film Kaarten: 5 fr. en 3 fr. te bekomen bij M. J. Van Nuffel, Kerkstraat; M. A. Colson, Koolstraat, 167, alsook bij de Eerw. Broeders, De Ridderstraat. Dezen puiken filmavond wordt inge richt door «De St. Jan de Deo's Vrien den. STUDENTENBALS De Leuvensche studentenvereenigin- gen «Domper», «Lovaniensis» en «Oost Vlaamsch Gild» maken de belangheb benden bekend dat hun bals respectie velijk zullen plaats hebben op 3 Decem ber en 14 Januari, in de zaal Modern Palace, Lange Zoutstraat. STAD AALST AANBESTEDING Het College van Burgemeester en Schepenen brengt ter kennis van de be langhebbenden dat op Maandag 21 No vember 1938, om 11 uur voormiddag, ter zittingzaal var het Schepencollege zal worden overgegaan tot de aanbeste ding betreffende het maken van kasjes voor kleedkamer en vollediging der lambriseering op het eerste verdiep in de gebouwen der Handelsrechtbank, Kapellestraat. Alle inlichtingen zijn te bekomen ten Bureele van den Heer Stadsbouwmees ter. Prijsaanbiedingen onder gesloten omslag vermeldende de woorden «aan besteding werken Handelsrechtbank kunnen ingediend worden ten stadhui- ze Bureel 8. Zij mogen ook ter zitting worden afgegeven. De Secretaris, F. De Meyst. De Burgemeester en Schepenen, A. Nichels. VOOR AALST. Vaste bediening mag aangevraagd worden door ernstig en eerlijke heer, Fransch en Vlaamsch ver- eischt.Vroegere betrekkingen laten ken nen. Schriftelijk aanvraag sturen aan 't bureel van 't blad onder de letters G. A. C. 861 Een boeiend zeedrama, met den meest geliefden filmacteur Dat is de hoofdfilm van den piachti- gen avond, dien de Vlaamsche Toeris tenbond, afd. Aalst op heden Dinsdag 15 November, te 20 u. zijn leden uit stad en omtrek in de Palacekinema der Schoolstraat, aanbiedt. «Zielen op Zee» (Souls at Sea), een meesterwerk van den Amerikaanschen kineast Henry Hathaway, een der vooraanstaande werken van de jongste Paramount-pro- ductie, werd nog niet in onze stad ver toond. Gary Cooper munt er in uit door zijn heerlijke, sobere vertolking. Geor ge Raft, Frances Dee en vele anderen staan hem schitterend terzijde! Ook het bij programma zal de moeilijkste bevre digen. Een avond rijk aan genot en ont wikkeling staat alle aanwezigen te wach ten. Toegang slechts 3 fr..; uitsluitend voor de leden van den V.T.B. Wie aan sluit voor 1939 mag de vertooning reeds bijwonen.. IK KOOP 25 auto's F. N. Citroen C.s 4 of Imperia 30 a 35. Schrijven met op gave van alle détails en prijzen Garage Cosmos, Rue Croix Jurlet, 279 Herstal. 860 BEENENBREÏSTERS gevraagd, Bon- neterie. Esplanadestraat, 5 Aalst. 845 CAFE JAVA. Wegens reden van vertrek is het gekend café Java over ta nemen. Voorwaarden, Molenstraat, n. 61, Aalst.857, GEVRAAGD een goede keuken meid, goede getuigschriften vereischt. Hoog loon. Schrijven bureel van 't blad onder de letters J. V. N. 860, POUDRE JANEHJO Apeiheelc De Vslkeater, Esplaiiat!», 14, T/3 Apotheek Ranneboo^ Rwuvrstraat, te Aai&S

De Volksstem | 1938 | | pagina 4