e?MEWOD KIEÜWS De Koning volledig hersteld NIEUWE MUNTEN Het Leven van UILENSPIEGEL Bisschopswijding van Z* Exc> Mgr. Henri Pierard Vluchtelingenkamp te Merksplas Ontgraving van Hendrik Conscience,Peter Benoil en Leopold De Waei IS November. H. Odon. Als pater Benedictijn stelde hij zich in de weer om den oorspronkelijken regel van zijn orde in eere te herstellen. Zijn naam blijft innig verbonden aan de vermaarde abdij van Cluny (Xe eeuw). Zuivering van het Amerikaansche filmwezen. Volgens een bericht van dc keuringsliga van het bisschoppelijk fiimcomité werden van November 1937 tot Oktober 1938 in totaal 580 films door liga goedgekeurd, hiervan werden slechts 7 geheel afgekeurd. Uit de vergelijking met de afgekeur de films van vorige jaren blijkt dat de actie voor de goede film in de Veree- nigde Staten goede resultaten heeft ge boekt. Zwitserland verhoogt den duur van den diensttijd. De minister van oor log werkt een wetsontwerp uit waarbij de militaire diensttijd wordt verhoogd. Tot dusverre waren de mannén dienstplichtig tot den leeftijd van 48 jaar. Die grens wordt thans gébracht op 60 jaar. de jongelingen deelnemen. Het schoolgeld in het middelbaar onderwijs. M. Dierckx, minister van Openbaar Onderwijs, had bij rondzend brief bepaald, dat het kwijtschelden van betaling van het schoolgeld in de mid delbare scholen voortaan slechts zou kunnen verleend worden aan de leerlin gen, die de zes tienden van de punten bekomen hebben. Door een nieuwen rondzendbrief heeft de minister echter bepaald, dat deze maatregel slechts van het volgende schooljaar af zal toegepast worden. Een geschenk van Z. Em. Kardinaal Van Roey aan den Hertog van Bra bant. Ter gelegenheid van zijn Eer ste H. Communie heeft de Hertog van Brabant talrijke geschenken ontvangen, o. m. van den Koning, van Koningin Elisabeth, van Prins Karei, van Prinses Josephine-Charlotte en Prins Albert. Van Z. E. Kardinaal van Roey ont ving de Hertog van Brabant een kost bare relikwie van het H. Kruis. De Koning die aan een lichten aan val van griep heeft geleden, is thans volledig hersteld, en zou heden Donder dag zijn gewone bezigheden hervatten. Woensdagnamiddag ontving hi> zelfs verscheidene ministers. Vrijdagnamiddag zullen Koning. Ca rol van Roemenie en Prins Michaël te Brussel aankomen en door den Koning ten paleize ontvangen worden, waar zij zullen verblijven. Heden Donderdag te 1 6 u. heeft de Koning in de Brusselsche Universiteit de plechtigheid bijgewoond, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen Ernest Sol# vay. Een koninklijk besluit heden versche nen in het Staatsblad, meldt dat volgens de vastgestelde noodwendigheden Jnieuyve muntstukken zullen; Van af hun zeventiende jaar moeteff "slagen, die w.ettelijken koers zwfön Keb- aan vooroefeningen,n 1 Faillissementen in Belgie. De Belg. N.V. Van der Graaf Cie (Afdeeling Handelsinformaties) te Brussel, deelt mede Er werden over de week eindigende 11.08.38 in Belgie 12 faillissementen uitgesproken, tegenover 9 over hetzelf de tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 4-11-38 tot 11-1 1-38 21 Diversen, l bioskoop- houder. In totaal werden van 1.1.38 tot 11.11.38, in Belgie 532 faillissementen uitgesproken, tegenover 483 over het zelfde tijdperk van 1937. Concordaten van 1,1.38 tot 11.11,38 werden in Belgie 191 aanvragen inge diend tot hét bekomen van een con cordaat en 109 aanvragen gehomolo geerd, tegenover resp. 242 en 93 over hetzelfde tijdperk van 1937. Protesten: Over de week eindigende 1 11 1.38 werden in Belgie 1 934 protes ten geregistreerd tegenover 1501 over hetzelfde tijdperk van 1937. Van 1.1.38 tot 11,11,38, werden in Belgie 86834 protesten geregistreerd tegenover 68123 over hetzelfde tijd perk van 1937. door AUCTOR 1 29e Vervolg Carbon en Saint-Régent zagen den consul in het rijtuig zitten, dat hen blik semsnel voorbij reed. De aanslag was mislukt. Uilenspiegel en Lamme bevonden zich- op de benedenplaatsen van de Opera* Ieder sprak er luidop met zijne bu ren, in afwachting dat Bonaparte in zijne loge jcqp,. verschijnen,, en de zaak *faei leek een hommelnest... Zoo kwam het dan ook dat het ge-' luid der ontploffing er niet gehoord werd. Op dit oogenblik heeft de consul wellicht zijne hardnekkigheid met het leven betaald, zei Tijl. De mannen van Cadoudal zullen hem "niet missen. Gij hebt de kar zien staan Ja, en Carbon met Saint-Régent er naast. En ik heb den koetsier van Bona parte gezien en met hem gesprokén. Hij wachtte op zijnen meester, die langs den gewonen weg op het afgesproken uur, naar de Opera zou rijden. Misschen werd op 't laatste alles gewijzigd Ik begrijp er niéts van I Op dit oogenblik verlieten eenige hooggeplaatste lieden de zaal er vorm den zich groepen in dé gangen. Men wist dat een aanslag had plaats gehad, maar men kende geene bijzon derheden. Bonaparte was ongedeerd en verschijnen. ben terzelfdertijd als de huidige munt stukken, zoolang dezelve niet buiten omloop zullen gesteld zijn. De oude muntstukken worden naar gelang de uitgifte van nieuwe munt stukken buiten omloop gesteld. De nieuwe muntstukken dragen on derstaande kenmerken De pasmunt van 5, 10 en 25 centi mes bestaat uit een legeering van koper zink en nikkel, met ten minste 1 5 t. h. van laatstgenoemd metaal. Zij wegen onderscheidenlijk 2 1/2, 4 en 6 1/2 gram zij hebben een dia meter van 19, 22 en 26 millimeter. Zij dragen in het midden een doorboring van 2 1/2, 3 en 3 1 [2 millimeter dia meter Zij dragen op de beeldzijde het naamcijfer L. III, met erboven de ko ningskroon eronder het jaartal. Op de keerzijde staat het inschrift Belgie-Belgique en de aanduiding van de waarde ze verbeeldt een reeks van drie schilden met de wapens der negen hoofdplaatsen van provinciën. Schilden die aldus zijn verdeeld Op het stuk van 5 centimes, de wa pens van de steden Aarlen, Gent en Luik op het stuk van 1 0 centimes,deze van de steden Antwerpen, Hasselt en Namen, en op het stuk van 25 centimes deze van de steden Brugge, Brussel ;rgen. De muntrand is glad. De deelmunt van fr. 0,50, 1 frank en 5 frank zijn uit zuiver nikkel ze we gen respectievelijk 2 1 [2, 4 1 [2 en 9 gram ze hebben een diameter van 1 8 21 1 [2 en 25 millimeter. Op de beeldzijde staat de Belgische leeuw, het jaartal en de waarde. Op de keerzijde staat het inschrift Belgie-Belgique»; ze verbeeldt een reeks van drie schilden met de wapens der negen provinciën aldus verdeeld Op het .«tuk van 50 centimes, de wa pens van de provinciën Oost Vlaande ren, Luik en Luxemburg op het stuk van één frank, deze van de provinciën Antwerpen, Limburg en Namen, en op het stuk van 5 frank, deze van de pro vinciën Brabant, West Vlaanderen en Henegouwen. De muntrand is geribd voor de 5 frankstukken is daarenboven diepge- ;raveerd in de ribben, het inschrift Belgie-Belgique» voorhanden. Z. E. P. Henri Pierard, der Paters Assumptionisten, werd 14 Juni tot eer ste Apostolisch Vicaris van Beni (Kivu) benoemd. Deze onafhankelijke Missie, waarvan hij, 12 Juni 1934, door de Propaganda als overste werd aange steld, werd inderdaad, 10 Februari 1938, önmiddéllijk tot Apostolisch Vicariaat verheven, zonder de gebruike lijke stage van Apostolische Prefecture te doorloopen. "Rome wilde hierdoor een blijk geven vah bizondere tevre denheid over dep door de Missionaris sen geleverden arbeid. De Missie van Beni telt tegenwoor dig: 22 Priesters, 4 Broeders en 9 Zus ters (Oblaten vah O. L. V. Hemel vaart). De bevolking bedraagt 35.000 zielen, waarvan 21.000 Katholiek en 65.000 geloofsleerhngen. Tevens oii'tymg de Nieuwe Aposto lisch Viéaris den fltel van Bisschop van A.ndröpblis. De plechtige wijding zal plaats heb ben in Congo door Mgr Dellepiane, Apostolisch Delegaat, Maandag 21 No vember, op den feestdag van Maria Op dracht en op den verjaardag van het za lig afsterven van Pater d'AIzon, sticht ter der Paters Assumptionisten. Z. Exc. Mgr Pierard werd geboren te Felenne (bij Beauraing) 21 Juni 1893. Hij deed-zijne studie bij de Pa ters Assumptionisten te Bure en te Tain- tignies (1906-1911). Hij had juist zij ne philosophic gedaan te Leuven toen de wereldoorlog losbrak. Hij maakte dien ganschen oorlog mee, in de voor ste linies als brancardier-infirmier en werd in 1925 priester gewijd te Leuven door Z. Exc. Mgr. Lagae, die nu het genoegen zal hébben hem in Congo bij zijne Bisschop wij ding bij te staan. Missieprocuur, 35 Duquesnoystraat, Brussel). EENE VONDST VAN 200.000 FR. IN AANDEELEN TE NINOVE Benjamin Tuylie, oud-politiekommis- i saris te Ninove, en thans woonachtig te j Meerbeke, heeft d,e- gewoonte een da- I gelijksche wandelirig" te doen. Zoo was hij deze maal langs; den voetweg van j Meerbeke naar Ninove gegaan. Op een gegeven oogenblik zag hij twee pakj liggen, die dadelijk .de aandacht van den man trokken. Hij; ging kijken want het eene lag in de.-,wy#de van den heer senator De Clercq en het andere een meter buiten de afgesloten haag. Men kan zien dat er een groote opening ir de haag was gemaakt, hetgeen doet ver onderstellen dat dip ven langs daar zijn binnen gedrongen e,n daar hun buit heb ben achtergelaten xfcm hun spoor kwijt te geraken. - heer Tuylie opende een der pak jes en tot zijn groote verwondering moest hij vaststellen dat dit een boek deel was van 1 00 aandeelen der maat schappij Dinuce en''ook'het andere pak je was van dezelfde waarde. Zoo mag gerekend worden dat de waarde van dc twee pakjes ongeveer twee honderd :uizend frank moet beloopen. De eerlijke vinder heeft seffens zijn ,-ondst bij den huidigen politiekommis- saris gebracht, die zich met de zaak be zig zal houden. Als de consul in zijne loge trad, werd hij op luidruchtige toejuichingen onthaald. Op denzelfden stond ging het nieuws van mond tot mond, dat men den con sul had willen dooden met een helsch tuig... Aller blikken vestigen zich op hem... Kalm zat hij daar en blikte de zaal in... Dan werd plots het volk uitgelaten, als aangegrepen door een soort .waan zin, want met hoeden, doeken en ar men werd er gezwaaid, en; ahén,naar dé lége van Bonaparte gekeerd, juichten :m toe met luide kreten, met wild ge tier. Het was eene ovatie, zooals men er tot dan toe nog geene gezien had. De consul stond recht, boog even, ging dan weer zitten... Minuten lang hield het gejuich aan... Uilenspiegel was medegesleurd door het geroep en gehuil der anderen er hij schreeuwde als om ter luidst met zij ne buren... Als die uitgelatenheid bedaard was, fluisterde Lamme zijnen gezel toe Gij hebt nog luider geroepen Tijl dan al de anderen. Ik heb er geen spijt van, Lamme. Bonaparte heeft een spel gespeeld, dat hem groot moet maken en zal maken want het volk van Parijs ligt nu gansch aan zijne voeten, maar de inzet was zijn leven Wie dat durft te doen, is een man van staal en die mag de mees ter van een land zijn... En daarom heb ik zoo luid ik kon, geroepen Leve Bo naparte 1 VII. Tiji's loopbaan als hopfdtoezichter Hoe Fouché, de minister van politie, Er bevinden zich op het oogenblik in ons land duizenden buitenlandsche Jo den, die zonder middelen van bestaan n. Dit heeft maatregelen vereischt en, met instemming van de regeering, heeft een komiteit tot behartiging van de rechten der joden de vroegere landloo- perskolonie te Merksplas ingericht tot «kamp» waar de bedoelde Joden een onderkomen vinden. Reeds nu zijn er enkele honderden Joden ondergebracht, maar er is plaats voor enkele duizenden In dit kamp vinden de geïnterneer den gelegenheid om zich bezig te hou den. Voor het geleverde werk ontvan gen zij een klein loon. De vluchtelingen genieten er een ze kere vrijheid van beweging. Ze mogen bezoeken ontvangen. Ook aan sport kunnen ze doen. Ze kunnen eten krij gen toebereid naar Joodsch voorschrift. De bewakers van de landloopersko- lonie, die hun opdracht nu ook voor de. geïnterneerden uitoefenen, worden bij-r gestaan door Joden uit het kamp daarjj toe dopr geïnterneerden aangeduid. ,V De stoffelijke resten naar het Schoon- selkerkhof overgebracht. Woensdag werd op het Kielkerkhof te Antwerpen overgegaan tot de ont graving van Hendrik Conscience, Peter Benoit en Leopold De Wael, deze laat ste gewezen burgemeester van Antwer pen. Tevens werden de stoffelijke resten opgegraven van de vrouw en de doch ter van Hendrik Conscience en van de vrouw van De v/ael. Na de herkisting werden de zes lijken naar het Schoonselkerkhof gevoerd, waar de definitieve bijzetting plaats vond en waarheen ook de grafmonu menten zullen worden overgebracht. Als eenig familielid woonde de zoon van oud-burgemeester De Wael de ont graving bij. VERKEERSONGEVAL TE LOKEREN Woensdag namiddag rond 3,30 u. kwam de voerman, Prosper Van Lint, wonende Heirbrug te Lokeren van de Statie gereden met eene driewielkar,ge laden met 2500 k'g. kolen en getrokken öoor twee paarden. Gekomen over de brug aan de Marlet wou de voerman de Durmelaan oprijden. Hier helt de straat een weinig af en daardoor begon de kar door te bollen. Op een tiental meter in de straat stond zekere Van Assche, jongman, wonende te Eksaarde, Kerk straat, gereed om op zijn rijwiel te springen. Doch dit ging niet gemakke lijk. Ondertusschen bolde de kar maar voort, alhoewel de voerman alles in het werk stelde om ze tegen te houden. Hij rjep den wielrijder toe uit den weg te gaan. Doch deze was niet rap genoeg en geraakte tusschen de paarden, waar door hij viel. Toen de kar en paarden stil stonden kon Van Assche niet meer opstaan. Aanstonds werden twee geneeshee- ren verwittigd die spoedig ter plaats waren. Een eerste noodverband werd gelegd van onder aan het been dat scheen gebroken te zijn. De man moet door de balkjes waarin het wiel van het lamoen draait, en slechts een twintigtal centimeters van den grond af zijn, me- degesleept zijn geweest. De adjunkt kommissaris Lerno, vergezeld van twee agenten, was spoedig daar om het noo- dige onderzoek te doen. De gekwetste is ook seffens met een draagberrie naar het hospitaal overge bracht. EEN VRACHTWAGEN TEGEN BOOM TE NINOVE Woensdagnamiddag om drie uur had op het gehucht Bakergem te Ninove,op den steenweg naar Aalst, een erg ver keersongeval plaats, dat waarschijnlijk toe te schrijven is aan de gladheid der baan. Uit de richting van Ninove-stad kwam een vrachtwagen, geladen met viggens, toebehoorend aan de gebroe ders Leus, uit Bavegem, afgereden. Ter hoogte van het café Louiza» wilde de vrachtwagen een auto voor bijsteken. Bij het beschrijven van den bocht, gleed de wagen weg en kwam Ijdelings tegen een boom terecht, zoo dat hij slechts dertig meter verder tot stilstand kwam. De drie inzittenden, de drie gebroe ders Leus, werden met geweld uit de auto geslingerd. Kermend van pijn wer den de drie slachtoffers döör toegesnel de getuigen opgenomen eh in vernoemd café binnengedragen. Een dokter uit Aalst diénde er hen de eerste zorgen toe. Remi Leus liep zware verwondingen op aan den hals en aan den rüggegraat. Gustaaf Leus bekwa mernstige ver- ondingen over gansch het lichaam. Bij hoogdringendheid werden beiden naar een kliniek te Aalst overgebracht. De derde, Polydoor Leus werd min erg gewond. Hij kon ter plaatse worden verpleegd. De vrachtwagen is deerlijk gehavend. Gansch het koetswerk werd aan splin ters geslagen. De rijkswacht van Ninove stelde een onderzoek in. HET TRAGISCH ONGELUK TE ELSENE Zooals gemeld, had te Elsene aan oen vooravond van de gemeenteraads verkiezingen, een tragisch ongeluk plaats waarbij een jonge liberale propa gandist, Albert Reynaert, het leven ver loor. Het onderzoek had uitgewezen dat de ongelukkige, die dood op den open baren weg aangetroffen werd aangere den werd door den auto van mevr. Cle- mence Genir.. De vrouw, die onder aanhoudingsbevel opgesloten werd, is thans op vrije voeten gesteld. den dag na den aanslag, 's morgens door Bonaparte werd onthaald, kan men zich allicht voorstellen. Zijne mannen hadden niets van het plan der samenzweerders geweten en de minister had niet eens. den consul op zijne hoede kunnen stellen. Het was dan ook na eene bolwas- sching van belang bekomen te hebben, dat Fouché naar zijp kabinet terugkeer de. Hij vloekte al dé dhivels uit de hel, tegenover de politiehoofden, die recht streeks met hem afbeïddén, en dreigde met de zwaarste straffen, als viér-én- twintig' uren later dé pRchtigéii niet wa ren aangehouden en achter slot en gren del geze.t. Eer er een uur verjoopen was, had den al de politiemannen van hun on- middellijken overste dezelfde bood schap ontvangen, met grooter scheld woorden en leelijker bedreigingen, naarmate het lagergeplaatste bedienden gold. En een uur later wgs ook geheel, de Parijzer politie op den loop om de schuldigen op te sporen en bij de lur ven et grijpen. In den namiddag, zaten er reed3 hon derd dertig burgers op het droge, waar- tusschen de meeste samenzweerders die den aanslag hadden beraamd en uitge voerd... Ze waren, na. een hardnekkigen strijd, gevangen gepomen in de woning van Lamme... De politie had daar het nest der eed verbondenen ontdekt, .denkelijk door de kar, die er had gestaan en waarop een vat geladen was geworden korten tijd vóór den aanslag... Uilenspiegel en Lamme, dezes vrouw VOERMAN HET HOOFD VERPLETTERD TE WESPELAAR Woensdagavond, omstreeks 1 7 u. 15 deed zich, op den grooten weg te Wes- pelaar, een doodelijk verkeersongeluk, voor. De 40 jarige Fransch Van Assche, afkomstig uit de gemeente Malderen, Smidsestraat, als voorman in dienst bij Jozef Bisschop, houthandelaar, gehuis vest aan het Sas te Tildonk, was in den namiddag naar Boortmeerbeek vertrok ken om er een lading hout te halen. Toen de man nu met zijn gespan over den grooten weg te Wespelaar, naar Tildonk kwam gereden, wilde hij aan den voorkant, op een stuk boom sprin gen. Hij gleed echter uit en viel met het hoofd juist voor het rechterwiel. Het slachtoffer behield nog zijn tegen woordigheid van geest en riep een wan hopig «ho» op zijn twee paarden. De dieren bleven onmiddellijk staan, maar de boomezel reed nog een meter ver der. De arme man werd het hoofd verpletterd. en Nele waren ook gevankelijk mede gevoerd geworden Tijl bekwam echter de toelating om een paar woorden tot den consul te mo gen richten... Een man werd met zijn schrijven naar de Tuileries gezonden en reeds een half uur later kwam er bericht dat het viertal in vrijheid diende gesteld. Ze moesten echter dadelijk Parijs! verlaten en naar Antwerpen reizen... Een geleide, uit gendarmen bestaan de, moest hen tot aan de poorten-dezer stad brenger},.. Als men <^e gevangenen deze bellen, liet "kennén,-zéi Lamme tot Tijl 'iGe ziet dat de groote man u dank weet te betoonen. Hij wensch't wel niet óp het schavot te zien klein makenj maar hij wil toch van uwe tegenwoor digheid in zijne hoofdstad ontslagen zijn, Wellicht heeft hij er reden toe... - Natuurlijk Als alles in Vlaande ren niet zou gaan, zooals gij het u voor stelt dat het er moet gaan, zoudt ge wel eens ernstig samenzweerder kunnen worden Nu de deugnieten bij ons thuis gesnapt zijn, stelt de consul niet veel vertrouwen meer in u Ge hadt den aanslag wel kunnen verijdelen. Hij heeft het niet gewild Dat zegde hij u, maar hij meende er misschien niets van... Hij heeft u op de proef willen stellen En gij zijt er in geloopen... Ge zijt een brave vriend, zegt Bonaparte, maar buiten moet ge 1 Ge zijt een kwatong, Lamme. Omdat ik de waarheid zeg. Ge kent ze niet Ik gis ze I Zwijg dan liever... Ook goed... Als ge wilt, zal ik roepen leve Bonaparte Maar, on dertusschen, worden wij over de gren zen gezet, en blijft mijne herberg, met al wat er in is, te Parijs. Ik was eigenaar en nu ben ik weer alles kwijt. Daar zal ik den consul over schrij ven, zoodra we te Antwerpen zijn. Ja, en in afwachting dat hij u ant woordt, kan ik met mijne vrouw leven van dén hemèlschen dauw -Dat zou de eerste maal niet we zen, Lamme 1 Daarom houd ik er juist niet van! Ik weet hoe aangenaam het is Gij weet toch ook, dat zoolang ik '^eten heb, gij en de uwéfPhiét Van hon ger zult vergaan Zeker. - Welnu, houd dan uw mond' én wacht de gebeurtenissen af Hun geleide was aangekomen en de twee burgers en de twee burgeressen werden verzocht den bestuurder der ge vangenis te volgen. Men behandelde hen dus reeds niet meer als aangehouden lieden, maar als vrije menschen. De bestuurder vergezelde het viertal tot aan de poort van zijn gesticht, waar een ruime flink gebouwde koets op hen wachtte. Ze stapten in en werden met een eer biedigen en diepen groet van den amb tenaar vereerd. Hierin zullen we de reis allerge makkelijkst kunnen afleggen, zei Tijl. Alles is degelijk ingericht. Ge ziet dat de consul voor ons heeft zorg doen dra gen. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2