SLEGHTsTilLlÖEN FR. VOOR EEN REMBRANDT Hel scliQOlsoltip MERCATOR GEMENGD NIEUWS De verdeeling van het invoercontingent voor bevroren vleesch Het Leven van UILENSPIEGEL Het bezoek van Koning Leopold aan Nederland 19 November. H. Elisabeth. .infanterie-ruiterij is de toestand nog be- vooruitgang waar te nemen deeling artillerie-genie, in de de af- afdeeling Van adellijken bloede, had zij veël te ter- verduren vanwege de familie van haar echtgenoot die landgraaf was van Thq- ïingen. Na dezes dood, werd zij zelfs van net noodige beroofd om voor het bestaan harer kinderen te zorgen. Vier jaar na haar dood werd zij reeds heilig verklaard (1231). Werkeloosheid óver de geheeie we reld. Het internationale Arbeidsbu reau heeft de volgende statistieken ge publiceerd over de werkloosheid In Juli-Augustus van dit jaar waren e: in Denemarken 73.990 werkloozen in Engeland 1.780.243, in Zweden 49.093, in Finland 2747, in Frankrijk 366,331,in Hongarije 43.434, in Polen 226,712, in Ierland 70.552, in Japan 265.845, in Nederland 301.600, in Bulgarije 4363, in Canada 30.520, in Rusland 39.810, in Belgie 115.382, in Duitschland 363.379. Tegenover dezelfde periode van het vorig jaar is het aantal werkloozen in Frankrijk met 31,800, in Engeland met 451.000 en in de Vereenigde Sta ten met 3.561.753 vermeerderd. In de andere landen is het getal werk loozen min op meer hetzelfde geble- Door zijn brevier gered. Een Chi neesche priester in een Noord-Chinee sche stad is er op het laatste nippertje in geslaagd om aan den dood te ont snappen, toen de stad door de Japan- sche soldaten was ingenomen en door vrijbuiters op hen was geschoten. De priester, die kort daarop op straat liep, werd aangehouden en beschuldigd van medeplichtigheid. Het oordeel luidde ((doodstraf met onmiddellijke tenuit voerlegging». De priester verklaarde tot de katholieke missie te behooren, maar dit werd niet aanvaard, en hij knielde neer om voor een goeden dood te bidden. Toen herinnerde hij zich zijn adres in zijn brevier. Hij liet het boek zien aan de rechters, en dit boek werd aanvaard als bewijs van zijn eenzelvig heid, waarna hij onmiddellijk in vrij heid werd gesteld. De Vlaamsche Academie voor ge neeskunde. In het Staatsblad van he den verschijnt het Koninklijk besluit waarbij een Academie voor geneeskun de wordt opgericht, die den titel draa: van Koninklijke Vlaamsche Acade mie voor Geneeskunde van Belgie. De academie heeft haar zetel te Brus sel. De academie is in zes afdeelingen on derverdeeld deze hebben voorname lijk de volgende bevoegdheid Eerste afdeeling Ontleedkundige en physiologische wetenschappen, genees kundige physica en scheikunde Tweede afdeeling Menschelijke ge neeskunde Derde afdeeling Heel- en vroedkun de Vierde afdeeling Hygiëne, gerechte lijke geneeskunde en politie der genees kunde, sociale geneeskunde Vijfde afdeeling Arsenijbereidkun- de Zesde afdeeling Veeartsenijkunde. In de Militaire School. De exa mens in de Koninklijke Militaire School zijn geëindigd. Zooals vorige jaren, hebben zich heel wat kandidaten aan gemeld. Voor de Vlamingen is er een lichte Verscheidene kandidaten, die in de Fransche taal dé examens hebben afge legd, met de bedoeling bij de Waalsche afdeeling te worden opgenomen, heb ben er in toegestemd zich bij de Vlaam sche afdeeling te laten indeelen. Sommige Vlaamsche kandidaten hebben het toelattingsexamen gedeelte lijk in het Fransch afgelegd in ver band met het feit, dat zij nog enkele vakken in het middelbaar onderwijs in het Fransch hebben aangeleerd. Bij het examen werd nauwgezet ge let op de kennis van het Nederlandsch. Door Amerikaan aangekocht. Tijdens de veiling van de collectie van wijlen A. W. M. Mensing, te Amster dam is 'het bekende schilderij van Rem brandt voorstellende het portret van Maatften Looten, voor Amerikaansche particuliere rekening aangekocht yoor een bedrag van 102.000 gulden. Dit portret is voor kunsthistorici o.m. zoo belangwekkend, omdat de afge beelde figuur van Maarten Looten in de linkerhand een brief houdt met een op dracht aan Maarten Looten, door Rem brandt eigenhandig geschreven en geda teerd Januari 1632. Er ontstond groote beroering in de zaal, toen het schitterende doek -werd binnengedragen. Een gespannen stilte volgde en het bieden begon. Ingezet werd 40.000 gulden en de algemeene verwachting was dat ook dit maal wel een bedrag van omstreeks 300.000 gulden bereikt zou worden. Snel volgden de verschillende biedin gen opelkaar, mét 10.000 gulden tege lijk sprong de prijs omhoog, en alge meen was de verbazing groot, toen plotseling op een prijs van 102.000 gul den niemand een hoog^r bod bleek te willen doen. Een oogwenk heerschte er een stilte, waarin men zijn eigen adem kon hqo- ren, toen viel de hamer en het prachtige schilderij was verkocht aan een Ame rikaanschen particulier, voor een be drag waarvoor nog slechts enkele qogénblikken geleden vrijwel niemand verwacht had dat een Rembrandt van deze kwaliteit verkocht _kon worden. Een Hieronymus Bosch werd afgeha merd voor 2800 gulden, een winter landschap van den fluweelen Brueghel ging voor 3200 gulden weg en twee doeken van Chardin werden toegewe zen voor 3600 gulden én 4300 gulden. Hooge prijzen haalden voorts de twéé portretten van den Hertog Au gust van Saxen en zijn echtgenoote An na van Denemarken, geteèkend door Cranach met zijn drakenembleem, n.l. 15.800 gulden. Deze doeken werden aangekocht door den grooten New- Yorkschen kunsthandelaar Knoedler. Een zelfportret van Van der Helst, ging weg voor 2500 gulden, een doek van Jan van der Heyden voor 3100 gulden, een stilleven van John Hoppner voor 9800 gulden, terwijl een land schap van Aert van der Neer het tot 4800 gulden bracht en een tweede van denzelfden schilder tot 6100 gulden. Voor een portret van de hand van Nicolaas Eliasz Pickenoy werd niet min der betaald dan 10.000 gulden. AUTO-ONGEVAL TE GENT Donderdagavond, rond 18 u. 15,had op het St Pietersplein të^Gent, waar nu de foortenten zijn opgeslagen, een erg auto-ongeluk plaats. De genaamde Stevens Anna, 1 8 jaar wonende Abrikoosstraat 37, te Gent, en Dielman Nelly, 1 6 jaar oud, wonen de Gentstraat 30, Mariakerke, werden door een auto aangereden, bestütird door De Vriendt Robert, handelsverte genwoordiger, woonachtig Akkergem- laan 27, te Gent. Beide meisjes werden gewond en moesten geneeskundige zorgen ontvan gen. Stevens Anna moest bovendien naar het Burgerlijk Gasthuis worden overge bracht. De politie yeeft een onderzoek inge steld. Om ook kennis te maken met onze Dampo. het voer treffelijke middel tegen elke verkcudhcid, ontvangt U bij koop van een groote docs Purcl van 7,50 fr. tijdelijk een docsjï Dampo gratis. Purol en Dampo in alle Apotheken. door AUCTOR 1 30e Vervolg Ja, sprak Lamme, om ons het bui tenzetten te vergulden en te doen slik- ken. Hoe eene uitzetting kan verguld zijn en geslikt worden, dat kan ik niet vatten, Goedzak. Uwe moedwilligheid doet u onzin praten Zie eens door het raampje, en ge zult weer kunnen bemerken, dat de consul al doet wat hij kan. om ons de reis aangenaam" té maken; Men heeft, ons gezegd, dat wij door gendarmen zouden naar Antwerpen ge bracht worden. De ruiters, die daar staan, zijn soldaten, dat kunt ge aan hun uiterlijk bemerken, maar ze dragen een burgerspak. Is dat niet voorkomend tegenover ons handelen 7 Mij is 't gelijk, bromde Lamme van uit den hoek der koets, waar hij gemakkelijkshalvé had plaats genomen, en zonder uit het raam te kijken, mij is 't gelijk, of een gendarm in uniform of een gendarm in menschenkleeren mij .vast heeft, als ik toch den bak in moet! Op dit oogenblik werd de deur van .het rijtuig geopend en een burger, den hoed in de hand, richtte het woord tot Uilenspiegel. Ik ben de bevelhebber van uw ge leide, burger, zoo sprak hij. Als het u gelijk is, zullen wij dadelijk afreizen. Mij goed, antwoordde Tijl. Ik stel mij geheel te uwer beschik king, ging de bevelhebber voort, en de pleisterplaatsen zult gij wel gelieven aan te duiden. Het ministerie van Economische Za ken, Middenstand en Landbouw, deelt mede, dat met ingang van 1 November j.l. de contingenten van bevroren rund- vleesch als volgt worden verdeeld. 1. 50 t.h. der hoeveelheden worden verdeeld op de gewone basissen schen de vroegere rechthebbenden op vergunningen 2.50 t.h. zullen verdeeld worden tusschen de in Belgie gevestig de firmas en personen die sinds 1 Ja nuari 1937 handel drijven in bevroren vleesch. Worden als handeldrijvenden in be vroren vleesch beschouwd a) de fir ma's die, bij kontrakt aankoopen ge daan hebben bij de vroegere vergun ninghouders om hen gedurende het tijd perk 1 Mei 1937-31 October 1938 ten minste 100.000 kgr. bevrorenvleesch te leveren onder de volgende voorwaar den ex-koelstapelhuizèn van den Staat of op wagon Antwerpen ex-SS.b) de commissionnairs van .vergunninghou ders die, onafhankelijk de verrichtin gen gedaan voor rekëhiïig van hunne lastgevers gedurende hetzelfde tijdperk tenminste voor 100.000 kgr. bevroren yleesch- als particuliere firma ver kocht en gefactureerd hebben. De personen of firma's die deze voor waarden vervullen, worden verzocht zich voor 23 Nóvembèr a.s. in verbin ding te stellen met den Centralen dienst voor contingenten en vergunningen, zij worden terzelfderlijd-verzocht de benaderende hoeveelheid te laten weten waarover hunne Verrichtingen liepen ge durende het beoogde tijdperk. De Cen trale dienst voor contingenten en ver gunningen zal ze vervolgens verwitti gen omtrent de te vervullen formalitei ten en de documenten welke dienen voorgelegd om vergunningen te kunnen bekomen. De firma's die zonder zich juist in dezelfde voorwaarden te bevin den, nochtans in hunnen naam en voor hunne persoonlijke rekening in den loop van bovenvermeld tijdperk aankoopen zouden gedaan hebben welke minstens 100.000 kgr. vertegenwoordigen en die uit dien hoofde zich in het recht zouden achten om een vergunning te verzoeken worden uitgenoodigd hun geval uitvoe rig en nauwgezet schriftelijk voor te HET OFFICIEEL PROGRAMMA Het officieel programma van het be zoek van Koning Leopold aan Neder land is thans vastgesteld. Maandag 21 November 1 u. 01 na middag, aankomst te Roosendaal 3 u. aankomst te Amsterdam 6 u. 45 ont vangst door Koning Leopold, van de hoofden van missies 8 u. galafeest maal in de Burgzaal 10 u. taptoe. Dinsdag 22 November 1 0 u. 45 bezoek aan het stadhuis te Amsterdam; 11 u. 30 reis.naar Soestdijk en middag maal in familiekring 3 u. bezoek aan het Belgisch monument te Amersfoort 3 u. 45 terug naar Amsterdam en be zoek aan Jiet 'Rijksmuseum 7 u. 30 eetmaal in de Burgzaal 9 u. 15 vertrek naar het Concertgebouw. Woensdag, 23 November 1 0 u. 45 bezoek aan een Nederlandsche vlieg- tuigenfabriek 2 u. 45 vertrek naar Den Haag 4 u. aankomst aan het Pa leis Noordeinde 4 u. 25 vertrek van Koning Leopold naar de Belg. legatie. Donderdag 24 November 11 u. 13 vertrek van den Koning naar Brussel 11 2 u. 18 aankomst te Roosendaal en af scheid van de Nederlandsche overhe den. UITZENDINGEN VAN HET N.I.R Vlaamsche golflengte In verband met het bezoek van Ko ning Leopold aan Nederland worden de volgende uitzendingen van het N. I. R. (Vlaamsche Golflengte) aangekon digd Zondag 20 November 20 uur Re de door den gezant der Nederlanden te Brussel. Maandag 21 November 14,30 uur: Reportage door Pol Heyns van de aan komst van Koning Leopold in het cen traal station te Amsterdam. Dinsdag 22 November tusschen 1 0,1 0 en 1 1,30 u.Reportage door Pol ken. Goed, zei Tijl. Laat ons vertrek- TWEE DIEVEN AANGEHOUDEN TE GENT In de jongste weken werden te Gent talrijke konijnendiefstallen gepleegd, ten nadeele van inwoners van de 1 0e en 1 2e wijken en ook van landbouwers.ge huisvest te Mariakerke en Wondelgém. De politiekommissaris der 10e politie- wijk leidde het onderzoek en is er thans in geslaagd de dieven aan te houden. Het zijn Richard Vercauteren, 59 j. oud, en Cyriel De Vos, 46 jaar oud,bei den gehuisvest aan de St Antoniuskaai. Tijdens een huiszoeking werden in hun woning gestolen konijnen, een ko nijnenvel en een kabel der elektrische geleiding van een duim dik gévonden. Vercauteren en De Vos werden naar het gerechtshof overgebracht, na in on- derhoor te. zijn genomen door den on- onderzoeksrechter Limpëns. BRAND TE MEULEBEKE Donderdagavond, omstreeks 5 uur, brak brand uit in het huis Emeric Van- deviane, Oostroozebekesteenveg, te Meulebeke. Het vuur was uitgebroken boven aan het strooien dak en werd eerst opgemerkt door kinderen, die voor de deur speelden. Spoedig daqgde Hulp jop van geburen, die er in gelukten de s 'meubels buiten te brengen, die hier door fel beschadigd werden. Seffens werd aan de blussehingswer- ken begonnen en de pompiers die on- dertusschen ter plaatse kwapien, wa ren gauw het vuur meester. De schade is groot. Er bestaat verzekering. Donderdag voormiddag moest het Belgisch Schoolschip Mercator uit Antwerpen vertrekken, voor het onder nemen zijner groote jaarlijksche reis,die zoowat vier maanden duren zal, en die de Zuid-Amerikaansche havens tot doel heeft. Over de Schelde en de dokken hing echter zoo'n dik mistgordijn, dat er van een onmiddellijk vertrek uit Antwerpen niets terecht kwam. Om 10 u. 15 min. werd nochtans het sein gegeven dat iedereen, die niet tot de bemanning be hoorde, het schip verlaten moest. Toen dit gebeurd was werd de loopbrug in getrokken, en begon men de maneuvers van de afvaart aan boord uit te voeren. Dit alles ging vlot van de hand, en om 10,30 u. stipt verwijderde de Merca- Heyns van de aankomst van Koning tor» zich van de kade, om langzaam Leopold op het Prinsenhof en ontvangst in de raadszaal van het stadhuis te Am sterdam 1 4 u. Heruitzending van de reportage in den voormiddag te Am sterdam gedaan 1 9 u. 15 Rede door Dr Frans Van Cauwelaert, minister van State onderwerp Nederland Belgie 19,30 u.Uitzending der bandopname van dé plechtigheid bij het monument j te Amersfoort, opgericht ter herinne ring aan het verblijf der Belgische .vluchtelingen in Nederland, tijdens den wereldoorlog 20 u. 40 Overname Jvan een uitzending uit Nederland. De- clamatie met een muzikalen achter- grond over het onderwerp Belgie en •.Nederland in het verleden en het Tie nen». Woensdag 23 November rond 20 u. 45 (tijdens de eerste pauze van het J oratorium De Schelde van Peter Be- jnoit) Flitsen uit Nederland's hoofd stad» een klankbeeld door Pol Heyns. Donderdag 24 November 1 3 uur reportage door Pol Heyns van het ver trek van Koning Leopold uit Den Haag (bandopname) Een paar woorden tot den koetsier en deze legde de zweep over zijne paar den. Naast het rijtuig reed de bevelheb ber der gendarmen en er achter zijne vijf manschappen... En zoo zijn de bannelingen op weg gromde Lamme. Bewijs dan maar al diensten aan Fransche meesters Ge stelt waarlijk mijn geduld fel^ op de proef kreet Uilenspiegel... Men zou beter gedaan hebben u in de gevan genis te laten zitten - Wees niet boos, Tijl, zei moeder Goedzak. Ge begrijpt toch wel waarom "LamHte zoo kwaad is als eenê spfhrre- kop Neen -:fj - - .Wel, in den. kelder onzer Herberg, liggen nog verscheidene tonnen van .den besten wijn. m Doe mij ei niet aan denken riep. Goedzak, met wanhoop in de stem., Ik zal den consul vragen dat hij ze naar Antwerpen doe verzenden. Onzin gromde Lamme. En als hij het deed, zouden de kostbare va- jten toch niet tot in de Scheldestad ge raken. Ledig misschien, ja De koets was de poorten der stad ge naderd. De deur van het rijtuig werd geqpend en de bevelhebber van het geleide ver toonde zich weder. Mag ik de burgers Claes en Goed zak verzoeken even uit te stijgen Waarom Iemand verlangt u te spreken in de zaal der wacht, was het antwoord. -Men zal u toch geen kwaad doen! .Wees gerust, sprak de bevelheb- I ber nu met Brabantschen tongvak Nele had natuurlijk Vlaamsch ge sproken en de overste der gendarmen liet hooren dat hij die taal machtig was. Hij bleef bij de twee vrouwen en knooptemet hen een :'t$rjaatje aan,ter ijl Uilenspiegel, door Lamme ge volgd, in de wachtzaal-traden. Tot hunne groote verbazing bemerk ten zij er onderscheidene hoogere offi cieren, Yn groot uniforfri. En in hun midden stond de consul. Bonaparte trad op Tijl toe en drukte hem de hand, die hij in de zijne ge- !klemd hield, terwijl hij hem toesprak. Ik heb het noodig geacht, zoo zei de consul halfluid, u naar Antwerpen te zenden. Het is in uw eigen belang, want men weet dat gij tusschen de sa menzweerders waart, en de politie is niet te betrouwen, zoomin als de rech- ters ,Ze willen schuldigen vinden, om- het dok uit, en de Bonapartesluis door té stevenen. Zonder incidenten bereik te de driemaster, gedreven door zijn motor, de Schelde. De Mercator» wendde echter den steven niet zee waarts, maar voer den stroom op ter hoogte Van het Steen, waar gezwaaid werd. Dé mist belette nog steeds totaal het vrij uitzicht, en het liet zich niet aanzien als zou hij spoedig optrekken. Com mandant Van de Sande achtte het dan ook voorzichtig zijn schip niet verder den stroom op te wagen, en gaf bevel cm te meren aan afdak 23 der Schelde- kaaien, waar een vrije plaats was. Dë mist verlamde Donderdag inder daad de scheepvaart volledig, zoodat de meeste booten die voor Antwerpen bestemd waren, te Vlissingen voor an ker wachtten op opklaring. En er had den ook geen vertrekken uit de Ant- werpsche haven plaats. Spoedig lag de Mercator aan de kade vastgemaakt, in afwachting dat de nevel zou optrekken, om dan on middellijk koers naar zëe te zetten. dat ze den aanslag niet hebben kunnen beletten, zelfs niet wisten dat men van plan was voor mij een beter leven hier namaals te zoeken Als ik u mocht noo dig hebben, zal ik u wel weten te vin den. Steeds zult ge mij gereed zien om voor u te werken en te kampen. Ik weet het. De consul wendde zich tot Lamme. -Ik berokken u veel schade door dien (maatregel, burger. Dat geloof ik bromde Goedzak in slecht Fransch. Wat wilt ge er aan doen Mag ik. mijne beeltenis aanbieden, om dit te verzachten Het is eene allermooiste gravjuifë. Eji hij gaf Lamme een met zorg toe- gebonden pakje. Daarna drukte hij Uilenspiegel nog maals de hand en zei luid Goede reis en wellicht tot weer ziens.- Tot weerziens, sprak Tijl, en vér- liet de wachtzaal door Lamme gevolgd, die met een kort afgebeten goeden dag!» den consul had gegroet. 'Zoodra ze weer plaats hadden geno men in de koets, bolde deze voort, den weg naar Belgie op... Die flauwe grap ontbrak er nog aan, zei Goedzak. Zijne beeltenis Wat kan ik daar nu mede aanvangen ?...Ik heb veel lust het pakje door het raam te smijten Ik geloof dat een vat wijn u meer welkom zou wezen, maar werp dat pak je nog zoo spoedig niet weg. Zie eerst eens wat er in is. Misschien zit de beel tenis van den consul wel in eene gouden lijst met edelgesteenten bézét. Dan zou het ding wat zwaarder wezen. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2