Hevige brand te Barcelona eEËiüee nieuws Het Lichteken op den Toren KOLONIALE LOTERIJ Noorwegen in rouw Het Leven van UILENSPIEGEL E©n zestigjarige leest zijn eerste mis Pre mielsensng "ars 1033: Het bezoek van Koning Leopold aan Nederland 21 November. Opdracht van Ma ria. De kerk heeft een groote voor liefde voor O. L. Vrouw. En niet zon der reden. Ieder min of meer belangrij ke gebeurtenis uit het leven van Maria is haar telkens een nieuwe gelegenheid om de H. Maagd'speciaal te eeren. Zoo 21 November, waarop de herinnering aan Maria's Opdracht in den tempel wordt gevierd. - 22 November. H. Cecilia. De ze Romeinsche edel vrouw genoot een christelijke opvoeding. Haar echtge noot,, dezes broeder en een officier.- wist .zij .voor het Christendom te win nen. Alle drie stierven den marteldood Cecilia werd door verstikking om hét leven gebracht. Gemeentekrediet van Belgie. - Het Gemeentekrediet van Belgie gaat een lotenleening uitgeven van 600 miljoen aan 4 procent. De trekkingen mét lo ten zullen verdeeld worden over een termijn van 15 jaren, in drie tijdper ken van- gelijken duur, waar-van hét eerste 1 2 miljoen frank loten zal begrij? en met een groot lot van 2.50Q;000 fïf; het tweede. 9 miljoen frank loten met 4 groote loten "van 1 miljoen en-hef der de 6 miljoen frarik loten met 4 groote loten van 500.000 fr. Het uit'giftebe- drag is 96 0/0. De Nieuwe Nationale Hymne van Tsjecho-Slcwakije. Waarschijnlijk zal de oude Tsjechische St. Wences- laus hymne de nieuwe nationale hymne worden. De melodie van dit lied. dat reeds in de 1 2e eeuw bekend was, komt na het accoord van Munchen meer en meer in gebruik. De tekst is eigenlijk een gebed van de Tsjechische natie tot haar H. Patroon en Martelaar-Koning. Schatkistcertificaten. Overeenkom stig het in het Staatsblad van 1 5 No vember verschenen ministerieel bericht, worden op 1 8 November de aanbiedin gen geopend voor het bekomen van een kapitaal van 40 millioen frank in schat- kistcertifikaten, gedateerd 23 Novem ber 1938 en met vervaldag van 22 Fe bruari 1939. De geldig ingediende aanbiedingen slaan op een kapitaal van 185.000.000 fr. Deze certifikaten worden uitgege ven tegen den gemiddelden disconto voet van 1,74 fr. t.h. per jaar. verklaard dat in Juni 1939, de Britsche luchtmacht over 100.000 man zal be schikken, die in staat zullen zijn de ver dediging van het gansche land te verze keren. De begrooting van de luchtmacht zal 200 millioen pond (28 milliard frank) bedragen. De aanbouw van vliegtuigen wordt nog steeds uitgebreid en bespoedigd. ADOLPHE EN ADOLPHÏNE tre- den vanavond te 21 u.'15 op in het Paleis van Schoone Kunsten te Brussel voor SOLO. Luister naar de heruitzen ding door Radio Luxemburg. De vrijmetselarij in de wereld. De «Osservatore Romano» geeft enkele ge gevens uit het Vrijmetselaarsboek van 1939. Hieruit blijkt dat de Loges ver boden zijn in de volgende staten Sow- jet-Rusland, Hongarie, Italië, Portugal, Duitschland en Oostenrijk. In Turkije en Roemenie worden de Loges onderdrukt. In Finland, Spanje en Turkije wor den zij in hun actie ten zeerste bemoei lijkt. De draagwijdte van deze verbo den moet men niet overschatten, want van de ongeveer vier en een half mil lioen vrijmetselaars der geheele wereld worden slechts ruim 50.000 driepunts broeders door deze maatregelen getrof fen. De Britsche luchtmacht zal over 100.000 man beschikken. Op het banket van de persclub, heeft sir Kings- ley Wood, minister van de Luchtmacht, VAN DEN EENEN KAAKSLAG TOT DEN ANDEREN Te oordeelen naar de laatste kran tenberichten schijnt hét in de democia- tische landen zoo stilaaan de gewoonte te worden kaakslagen aan ministers uit te deelen. En dit meestal door heetge bakerde politieke tegenstanders, die niet akkoord gaan met het beleid dier staatslieden. Belg ie heeft zijn beurt natuurlijk niet willen laten voorbij gaan en zoo zagen we over korten tijd de foto.„in de bla den van een minister van Verkeerswe zen en déze van een oud-kolonel, De- ambte in een openbaren dienst. Het is nogal een kordate man'.;: om zijn onte vredenheid uit te drukken, en die waar schijnlijk erg doeltreffend moet zijn vermits het pretest uitgedrukt wordt langs den meest direkten weg. Of deze methode door het slachtoffer even hooggeschat wordt als het ontvangen van een protestbrief is natuurlijk een persoonlijke kwestie van smaak. Bij de- overeenkomst van Munchen had de heer Flandin, Fransch ex-mi nister, een telegram gezonden naar den president van het Hie Reich, (om net redden van den vrede, waarschijnlijk!) en dat gebaar, getuigend van een verre gaande politieke breedheid van gedach te werd door iedereen niet even naar waarde geschat. Laat staan het zonder linge van de daad van den heer iTan- din, dan beteekent dit toch nog niet dat men zijn verontwaardiging erover op een zoo persoonlijke wijze moest uit drukken als dat een nationalistisch ge zind advokaat deed. Het valt daarbij erg te betreuren dat zooiets geschiedde op het graf van den Onbekenden Soldaat. Of was zulks in naam van al diegenen die hun bloed ge- eveh hébben voor'hét bekomen van den zoo duur gekochten vrede Neen, er is geen plaats meer voor een nieuw _,raf van den Onbékenden Soldaat. Als men een oorlog kan vermijden door én kele toegevingen, dan moet zulks ge schieden, hoe pijnlijk soms ook voor het betrokken land. Er zijn andere middelen om zijn ón tevredenheid uit te drukken dan deze van het brutaal geweld. Het kan alleen maar ten voordeele van het prestige van een land zijn, wanneer men de wet ten der welvoeglijkheid en der ver draagzaamheid ten volledigste naleeft. Heintje Pietërse. VRIJDAG 25 NOVEMBER EERSTE TREKKING van de volgens het NIEUW PLAN Hét plan der groote loten Tien loten van vijftig duizend tien loten van honderd duizend; drie loten van 250.000 frank. En het super groot lot van 1 miljoen KOOP VANDAAG UW BILJET KONINGIN MAUD OVERLEDEN Het overlijden kwam nog betrekkelijk onverwachts De dokters die Koningin Maud van Noorwegen verzorgden, hebben volgen de mededeeling verstrekt «H. M. de Koningin van Noorwegen is Zondagochtend te 0,2-5 uur plots overleden. Niets liet een zoo spoedig einde voor zien. Enkele uren voor middernacht waren de verschijnselen, voortkomend van een heelkundige bewerking in den buik, gunstiger geworden, en de Konin gin, die een onrustigen dag had door gebracht, sliep rustig Wordt Koningin Maud in Engeland begraven Koningin Maud van Noorwegen werd in haar slaap door den dood verrast. Alleen een verpleegster bevond zich aan haar zijde, err de bijgeroepen ge- neesheeren konden alleen nog den dood vaststellen. Koning -Haakón bevond zich in het koninklijk paleis van Buckingham. Koning Georges en Koningin Elisa beth, die in Schotland, op het kasteel van den broeder der Koningin, het weekeind doorbrachten, hebben beslo ten dadelijk naar Londen terug te kee- ren. Kroonprins Olaf van Noorwegen is dadelijk uit Oslo naar Londen vertrok ken. Totnogtoe werd niets beslist betref fende de teraardebestelling. Daar Ko ningin Maud geboren werd als prinses van Engeland, zal zij misschien in En geland begraven worden. 'dooi AUCTOR 1 86e Vervolg Een tiental menschen zaten in de meierij te wachten, om bij de stede voogd te worden toegelaten. Een bediende, met een zwaren ket ting om den hals, waaraan een groote medalie hing, richtte het woord tot Uil enspiegel Wat moet gij hebben Niets, zei Tijl. -Dan zijt gij hier met noodig Toch wel.. Waarom Wie zijt gij De deurwaarder van den meier. Dat kan ieder zeggen Hier, mijn kenteekem.. Dat kan ieder aan zijn hals han gen. Gij houdt mij voor den gek. Het doet mij plezier dat gij het vat Maak dat ge weg komt. Is dat volstrekt noodig Of ik jaag u weg. Goed, burger Kettings... Zoo heet ik niet Waarom hebt ge dan dien ijzeren halsband aan Ik dacht dat het uw fa miliewapen was Pak u weg I En de bediende keexxle Tijl den rug toe. Deze ging op eene bank zitten, naast de deur van het kabinet van den meier. Hij kende het zeer wel, vermits hij in het stadhuis een tijd lang als beambte Rijsel, 20 Nov. Heden morgen heeft een 60-jarigé monnik in de kerk van Lys bij Lamoy bij Roubaix, zijn eerste mis gelezen. Het is de benedictijner don Edmond Cleton uit de abdij van Wisques bij Saint Omer. Don Edmond w"as te Arras geboren, er gehuwd en vader van' vijf kinderen. Sinds 1916 was hij weduwnaar. Hij werd bijgestaan tijdens de plechtigheid van heden door zijn zoon, priester en zijn neef, eveneens geestelijke, zijn twee dochters Benedictijner oblatessen, woonde de plechtigheid bij. Een lot van een half millioen De 62e trekking De 62ste trekking heeft plaats gehad ir. de Nat. Bank, van de premieleening van 1933. Het lot van 500-000 fr. wordt ge wonnen door reeks 183016. 45 loten van 25.000 fr. worden ge wonnen door de volgende reeksen 106315 122724 127303 130323 133382 134255 138054 141785 148014 152467 166755 176675 196354 199304 202969 206198 210056 217448 223756 243935 246106 246642 252966 256496 258463 258978 262411 269422 279977 281803 288068 290830 316130 322756 325421 343329 349452 353070 355262 363789 382621 395919 396136 396410 399862 Algemeene herhaling te Amsterdam Zondagmorgen had, onder begrijpe lijke belangstelling van het publiek, te Amsterdam een herhaling plaats, met deelneming van de troepen van het ce remonieel en de ordedienst, met het oog op de ontvangst heden Maandag, van den Koning. Boodschap aan de Nederlandsche Pers Afgevaardigden van den Belgischen persbond hebben Zondag aan den Voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring een boodschap over handigd, gericht door den voorzitter van den Belgischen Persbond tot ar. Nederlandsche Pers. Deze boodschap geeft uiting aan de gevoelens welke de Belgische journa listen bezielen bij gelegenheid van het koninklijk bezoek aan het Nederland sche Hof. Zij wijst op het hoog gehalte van de Nederlandsche pers, dat werdi bereikt in een regiem van vrijheid-.m'et> een vrijwillig aanvaarde tucht en op de omstandigheden waarin de vrijheidszin in Nederland vroeger tot uiting is geko men, dat bij andere Europeesche vol ken het geval is geweest. Nederland was voor den geest steeds een uitverkoren land. Nederland heeft met wapens in de hand zijn onafhankelijkheid weten te verzekeren en is er zich steeds «bewust van geweest wat het te danken heeft aan zijn ontvoogdingswil. In dit besef is het steeds gastvrij opgetreden ten opzichte van hen die bezield zijn met dezelfde liefde voor de vrijheid. Het is deze vrij heidsliefde die Nederland heeft gemaakt tot een groote ekonomische en kolonia le mogendheid, die eerbied afdwingt. De boodschap stelt in het licht hoe Nederland en Belgie buren zijn en vrien den wier gevoelens een zelfde richting uitgaan, onder de leiding van twee vor stenhuizen die elk een onvergelijkelijk prestige genieten. Zij zijn bestemd om elkander te begrijpen, te waardeeren en lief te hebben. De voorzitter van den Belgischen Persbond drukt tenslotte de hoop uit dat het Koninklijk bezoek het begin mo ge zijn van een tijdperk van nauwe vruchtbare en vertrouwde samenwer king tusschen beide landen in het hoo- ger belang van de Europeesche ge; meenschap en den internationalen vre de. in de munitiefabriek van Hospitaiet een granaat vallen, welke ontplofte. Op het hooren van de explosie vluchtten de ar beiders van de aangrenzende gebouwen in de vluchtkelders daar zij meenden dat een vliegtuig van de nationalisten een bom had neergeworpen. Juist omdat iedereen ervan door ging kon het vuur zich snel uitbreiden, met 't gevolg dat een aantal bergplaatsen vol granaten, vlam vatten. Dè projectie len ontploften met oorverdoovend la waai. De brandweer stond totaal mach teloos. Tal van personen werden onder brandend puin bedolven. Hoe groot het aantal slachtoffers is, is nog niet be kend, doch ooggetuigen schatten het op minstens vier honderd. had verbleven. De bediende wandelde eenigen tijd heen en weer door de gang, en toen hij bemerkte dat Tijl geduldig op de bank bleef zitten, hield hij voor onzen held stil, keek hem spottend een stond aan en richtte weer het woord tot hem Ge rust wat uit, vriendje Toch niet. Waarom blijft ge daar dan zitten? Ik wacht. Op wat Wel, op de meier, vriendje. Ge verlangt hem te spre)cen 7 Dengt ge soms dat ik hief geko men ben om hem wat klappen rond cjé 'ooren te geven •-/" Hebt ge een briefje Neen. Dan zult ge nog lang wachten. -Ik moet hem zien. Denkt ge soms dat ik hier geko- aan een nagel hangt en dat ik hem los haak als de eerste de beste hem ver langt te spreken. Dat zou eene vervelende positie zijn voor den meier en ik geloof dat hij aan dien nagel spoedig een onbeleefden kinkel als gij z<#u doen opknoopen. De bediende zei niets meer en wan delde weer heen en weer door den gang. Er werd gescheld en de man trad i het kabinet van den meier, diep bui gend zoodra hij de deur geopend had. Zoo vindt men meer mindere be dienden, die tegenover het publiek eene houding aannemen, als waren ze een Keizer, maar zoodra ze een overste zien, hem met hun hoofd tegen hunne teenen groeten. Dat is hun over het algemeen niet euvel op te nemen, daar het ieder niet Het radiostation van de roode vloot heeft Vrijdagavond, te elf uur, een me dedeeling van den minister van Lands verdediging bekend gemaakt, waarin werd medegedeeld, dat een groote brand was uitgebroken bij Barcelona. De brand had zeer snel een grooten om vang angenomen en veroorzaakte een aantal ontploffingen. Minister-president Negrin heeft zich naar de plaats des onheils begeven en heeft gelast dat een onderzoek naar de oorzaken zal worden ingesteld. Eerst op Zaterdagavond liepen be trouwbare berichten binnen nopens den brand. Volgens United Press heeft de brand zich als volgt voorgedaan Donderdagmiddag liet een arbeider CODEX lis daarenboven ook doode- ilijk voor ratten en muizen, maar onschadelijk voor huis dieren en pluimvee. ERG VERKEERSONGEVAL TE DAMPREMY. Zondagnamidag, omstreeks 15 u-, heeft zich te Damprémy een, vreeselijk verkeersongeluk voorgedaan. De motorfietser Alfred Goovaerts, afkomstig uit Anzin, in Frankrijk, en wonende te Jumet, volgde een tram, die den weg naar Bergen afdaalde. Nabij de brug over het kanaal hield de tram nogal plotseling stil en botste Govaerts met geweld tegen het voertuig. De ongelukkige liep een schedelbreuk op en was op slag dood. De motorfiets werd echter niet om vergeworpen en zette haar weg verder met het lijk. Isidore Reynaerts, uit Damprémy, die van de tram wou stappen werd door het motorrijwiel gegrepen en ernstig ge wond. Het is slechts enkele meters ver der, dat het rijtuig tegen het voetpad terecht kwam en omsloeg, waardoor de beide beenen van den doode werden gebroken. ZEVENTIEN GEWONDEN BIJ EEN VERKEERSONGEVAL TE LUIK Zondagnamiddag heeft zich aan de quai des Ardennes ,te Luik, een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij vier personen zwaar en dertien anderen licht werden gewond. Een auto, bestuurd door Emil d'Inver- no,wonende rue Dehin, en waarin voet balspelers met hun supporters hadden plaats genomen, is er in botsing geko men met den 4 7-jarigen motorfietser Jules Michaux, uit Angleur, die een schedelbreuk opliep. De auto, die verder reed en en boom neervelde, kwam tenslotte 45 meter verder in een veld terecht. De zestien in zittenden werden allen gewond. De 28-jarige Jean Rasquinet uit Embourg, zijn echtgenoote Irma Bion en de 61-ja rige Oscar Rossel, uit Luik, waren er het ernstig aan toe. gegeven werd beleefd en vriendelijk te wezen, bijzonderlijk als opvoeding ont breekt. De man met den ketting kwam te rug en het woerd tot de wachtende lie den richtende, vroeg hij op vriendelij ken toon, die erg afstak bij de houding die hij een paar minuten vroeger had aangenomen Is er iemand van u burger Claes Allen antwoordden ontkennend. Uilenspiegel was rechtgestaan en den bediende naderend tikte hij hem op den schouder. De andere wepdde zjch om en kreet verbolgen -- Zijt ffli.daaf, wesr Ik heb u hooren vragen, als ik goed gehoord heb, of Claes niet hier is. Gij bedoeld et wel'Tijl Claés. Ja! Die ben ik. Hij brabbelde Burger Tijl Claes, van Parijs Ja. Waarom hebt ge mij dat niet eer der gezegd Gij hebt het mij niet gevraagd. Verschooning, zei de kinkel... Verschooning... Wilt ge binnengaan. Hij opende de deur en boog vóór Tijl. De meier zat achter eene tafel, stond recht als de bediende Tijl Claes aan meldde en trad op onzen held toe. Hij reikte hem de hand. Wees welkom te Antwerpen, zoo sprak hij... De prefect heeft mij laten weten, dat de consul u naar onze Schel- destad heeft afgezonden... Wij zijn ge- j lukkig u in ons midden te tellen... Gij weet wellicht dat de prefect uv/e be noeming reeds heeft geteekend... Ik wensch u hartelijk geluk... Ik dank u, zei Tijl... En hij dacht Wat beteekent dat nu Mijne benoeming is door den prefect getee kend... Heeft men soms een verkeerde voor Zou er te Antwerpen nog een Tijl Claes rondloopen Maar, er zal toch geen naamgenoot van mij door den consul gezonden zijn... Neen, ik moet dat wezen... Ik zal maar doen net alsof ik er alles van weet, anders maak ik hier zoo ri raar figuur. - Te Parijs gaat alles goed vroeg de meier. De consul is gélukkig ont- snfip.t pi^njleen nieuwen aanslag Hij wordt door zijne gelukster béscKermd/ omdat het vaderland hem noodig heeft.. Mogen wij hem nog lange jaren be houden, tot meerder heil onzer geliefsde stad, want hij houdt veel van Antwér- pen. Dat heb ik hem niet hooren zeg gen, dacht Tijl. Doch hij kende de menschen en hij sprak Ja, ik heb dat uit den mond van den consul vernomen. Gij hebt met hem gesproken Dikwerf... De meier keek Tijl met bewonderen de blikken aan. Onze guit bemerkte zulks en hij voeg de er bij Ik middagmaalde nogal eens met den consul. Hij is een genie. Meer dan een genie, beaamde Tijl Hij dicteert aan zijne secretarissen ter- zelfdertijd. een liefdebrief, een oorlogs plan en een recept voor het stoven van haas I Hoe is 't mogelijk De meier reikte Tijl een gevouwen en verzegeld papier over en sprak Nogeens, hartelijk gelukge- wenscht... Wij zullen dikwerf met el kaar te werken hebben en ik hoop dat wij in de beste verstandhouding zullen leven. Dat beloof ik u. Een handdruk en de meier leidde [Tijl tot buiten zijn kabinet, waar hij hem nogmaals de hand reikte, even boog en luide sprak Tot weerziens, heer hoofdopzie ner. Tot weerziens, herhaalde Tijl. De man met den ketting 4»óog diep voor Uilenspiegel h -Gegroet, heer hoofdopziener, Goeden dag, Kettings, zéi Tijl, en verliet het stadhuis. Als hij op de Groote Markt gekomen was, bleef hij daar een oogenblik stil. Wat is me dat nu voor een spel vroeg hij zich af. Ik begrijp er al min der en minder van. Deze papieren zul len er mij meer over zeggen. We zullen ze eens gaan lezen. Thuis gekomen ontvouwde hij het stuk en las het. Hoofdopziener van het geldwe zen voor het departement der Beide- Nethen, zei hij... Wat dat voor iets is, weet ik niet, maar 't is een openbaar ambt, en daar ik niet dommer ben dan een ander, zal het wel gaan... En vee! werk zal het niet vragen, want de Fras>- schen hebben hier niet veel geld gela ten... 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2