^EBSplSpP^ fmimmm loterij Het Leven van UILENSPIEGEL Wat zal Uwe Maag U vandaag toelaten? Het Sinte Ceciliat'eest der Koninkt. Harmonie «AI Groeiend Bloeiend» 23 November. H. Clemens. Clemens een dér eerste pausen der Kerk was een bekeerling, van den H. Petrus of den H. Paul vs.. Hij regeerde omtrent 10 jaar en stierf 'den marteldood in t jaar 100. - - Receptie in de Amerikaansche Am bassade. AP de Amerikaansche on derdanen die in' België, .verblijven, of die in cns land op doorreis zijn, worden uitgenoodigd op de receptie, dié dé ambassadeur en Mevr. Davis zullen houden op Zondag 27 Nov. van, 5 tót 7 u. in het hotel der ambassade, Weten schapstraat 33,'te Brussel, r v'..' Het a.s. Internationaal Eucharistisch Congres te Nice. - "Z. Exc.Mgr. bley- len, bisschop van Namen en voorzitter- van het Bestendig "Comité der hiterna- tionale Eucharistische Congressen, is heden Maandag naar Parijs vertrokken waar hij een vergadering van voor noemd Comité zal voorzitten. Op deze. vergadering zal het aanstaande Intern. Eucharistisch Congres worden bespro ken dat in 1 940 le Nice zal worden ge houden. - Z. Exc. Mgi. H'eylen- zs^-v^rvolgèns naar Nice afreizen waar ;-hrj'de voorzit ters zal aanstellen van ;de verschillende plaatselijke comité s welke zich*-mét de inrichting van het aanstaande Congres zullen bezig houden. De Kerkvoogd zal ten slotte' een be- boek brengen aan Rome' waar hij aan Z. H. den Paus verslag zal uitbrengen? Italianen in het Buitenland. Naar Stefani meldt, blijkt uit de statistieken dat het aantal Italianen (mannen, vrou wen en kinderen) in het buitenland- on geveer 9.500.000' bedraagt, van wie 1.200.000 boeren of menschen, die m het landbouwbedrijf werkzaam zijn. 1.770.000 arbeiders in de nijverheid, den handel en het vervoerbedrijf en 150.000, die vrije beroepen uitoefenen. In Amerika is het meerendeel dezer Italianen gevestigd in Nóord-Amerika 41 pet. van het totaal, in Zuid-Amenka bijna 40 pet., in Etropa 16 pet., in Afri ka 2 pet. en 1 pet in Azië, Centraal Amerika en Australië. Een krachtig geneesmiddel gevonden tegen longontsteking. In Engeland blijkt men thans een krachtig genees middel tegen longontsteking gevonden te hebben in de gedoseerde toedieping van (<sup}ianilamide))>en men heeft in de laatste dagen genezingen bekomen van gevallen, die een drietal maanden gele den als volledig hopeloos werdén be schouwd. De proefnemingen met suplianila- mide werden overigens reeds verle en Wonnen ^1:4kr- enhuizen te Wolverhampton en té Walsali hadden zich sedertdien speciaal toegelegd op de zaak, naar aanleiding van een plaatselijke epidemie. In de Engelsche bladen \yordt de draagwijdte van de nieuwe geneeskun dige ontdekking toegelicht mét cijfers: ixv Engeland sterven jaarlijks gemiddeld 28.000 mannen en vrouwen ten gevolge van longontsteking, de gevaarlijkste vorm van de ziekte alleen al heeft in Engeland in 1936 niet minder dan 6242 mannen en 3694 vrouwen wegge rukt. Het bouwen van goedkoope woningen. -Een krediet van 1 5 miljoen fr. komt voor op de buitengewone begrooting van 1939, om het stelsel van premiën voor het koopen en bouwen van goed koope woningen verder uit te breiden. Boor AUCTOR 187e Vervolg Men verzoekt mij een dezer dagen naar Brussel te gaan, om er dé onder richtingen van den algemeenen schat meester te ontvangen.' Ik zal morgen vertrekken want als de consul mij heeft doen aanstellen als toeziener, dan moét hij wel geoordeeld hebben dat er toé- zicht noodig is... En het zal döh'wé! in het belang mijner landgenooten zijn,als ik er zoo spoedig mogelijk medé begiaé Dat denk ik ook, zei Lamttïe.Zeg eens, als ge soms een helper 1 noodig hebt, ben ik uw ipan. Of als ge. mij aan eene andere bediening kunt helpen, zal ik u ook dankbaar wezen, heer hoofd opziener. Als we met ons geld eens eene herberg openden vroeg moeder Lam me. Met de bescherming van den heer hoofdopziener zou onze winkel wel draaien. Dat voorstel vond dadelijk ingang bij Goedzak, die het woord herberg hét schoonste heette dat een Vlaamsche mond kon uitspreken. Des anderdaags vertrok Uilenspie gel, door Lamme vergezeld naar Brus sel. Gedurende hunne afwezigheid zou den de twee vrouwen naar een huis uit zien, waarin de herberg zou kunnen gevestigd worden. Des morgens rond tien uur bood Tijl zich aan in het bureel van den schat meester, waar hij tót zijne niet geringe verbazing vernam, dat deze ambtenaar Behoort gij tot degenen die hun voed sel -voorzichtig" kiezen uit vrees dat het een of ander gerécht pijnlijke maag kwalen zou veroorzaken De oor sprong van het :meerendeel der troebe len van de spijsvertering is een overtol lig zuur dat de spijsvertering gedurende verscheidene urè'h vertraagt. Indien gij tijdig aandacht schenkt aan deeerste. symptomen vali een slechte spijsverte ring als brand, zwaarte, oprispingen, dan kunt gij op afdoende wijze alle las tere en ernstige troebelen vermijden. Ontlast u van hét overtollig 'schadelijk izuur dat de> teere maagvliezen prikkelt; Neem een kleine dosis Magnésiè Bismu- 'rée, vanaf het eerste téeken ëéner maagkwaal. Het overtollig zuur wordt ^ogenblikkelijk onschadelijk gemaakt en gij zult opnieuw zonder eenige pijn kunnen verteren. MAGNESIE BISMUREE... verzekert de spijsvertering. In alle apotheken, in poeder en com primés frs 7,50 of frs1 3,50 het groot voordeelig formaat. NIEUW INCIDENT AAN DE DUITSCH-BELGïSCHE GRENS- Een niéuw incident - hét derde in acht dagenheeft zich aan de Duit- sche gréns voorgedaan namelijk bij Kelmis. Zekere X., wonende te Kelmis, had zich in gezelschap van zijn zoon in het bosch van Bidchen begeven om er mis pels te plukken. Öp zeker oogenblik klom de jonge man in een kléinen boom, toen drie ge weerschoten weerklonken. Kort nadien verschenen op eenigen afstand, maar op Belgisch grondgebied, Duitsche tolbe ambten, die op de twee Belgen afstap ten. Dezen namen de vlucht hetgeen nog verscheidene schoten vanwege de achtervolgers uitlokte. Gelukkig iverd geen van beiden gewond. Te Kelmis teruggekeerd heeft de heer X.,"een klacht ingediend bij de rijks wacht, welke de bevoegde overheid op de hoogte stelde. E ENGELSCHE REGEE RING EN DEN H- STOEL Londen, 21 Nov. Volgens den be richtgever van de «Daily Telegraph», te Rofne, doet in Vatikaansche kringen het gerucht de ronde dat een overeen komst geëloten is tussehën de Engelsche regeering' en den Heiligen Stoel. Krach tens deze overeenkomst :zou een aposto lisch delegaat te Londen benoetncl wór den Zooals-jnen. w.eeL.was Z. H, de. Paus sedërüdé 'Hérvórniihg niét meer te Londen vertegenwoordigd Mgr William Godfrey, rector van het Engelsch College té Rome, tot aposto lisch delegaat benoemd Er is geen spraak van diplomatieke vertegenwoordiging Londen, 21 Nóv. Volgens ge ruchten uit Rome, die naderhand te Londen bevestigd werden, zou Mgr William Godfrey rector van het En gelsch College te Rome, benoemd zijn tot apostolisch delegaat te Londen. De ze benoeming werd hoffelijkheidshalve aan de Engelsche regeering ter kennis gebracht zonder dat er spraak van is de goedkeuring der Britsche regeering te vragen, vermits het geen diplomatische vertegenwoordiging betreft. Sedert het einde der 1 8e eeuw werd er te Lon- slechts des middags te zien was. Hij gaat slechts naar bed als de dag in de lucht komt en staat eerst te- gén den middag op, zei een der ambte naars. Heeft hij zooveel werk vroeg Uilenspiegel. Het antwoord klonk bevestigend doch Tijl meende er een zweem van spot in te hoorén. Twaalf uur klokslag was Tijl terug in hét bureel, maar de schatmeester had zich wellicht naar bed begeven, als het reeds heélemaal dag was, want hij was nóg niet verschenen. Tij!'besloot te wachten.. RohcPëën uur kwam de verwachte '^ihdelijk te voorschijn. Onmiddellijk werd nieuwe hoofd opziener bij hém toegelaten. Wat verlangt ge van mij vroeg de ambtenaar, zonder op te kijken. Hij leunde met den elleboog op zijne schrijftafel en hield de geopende hand tegen zijn voorhoofd aangedrukt. Ik ben Tijl Claes. -Goed... .Verder... De nieuwe hoofdopziener. Hoe zegt ge De pas benoemde hoofdopziener van het geldwezen. Zoo... ik weet er niets van... Uilenspiegel haalde de papieren te voorschijn, welke de meier hem had overhandigd. Wilt ge kennis nemen van deze stukkon De andere had nog altijd niet opge keken. Lees maar. Tijl voldeed aan dit verzoek. - Opperbest... Verder. -T-. En hier ben ik nu, om uwe onder richtingen te ontvangen. den geen apostoüach delegaat benoemd. Het gaat hier pokiget om de benoeming van een pauèelijj® nuntius. Men weet trouwens dat de" Engelsche regeering door een minister bij het Vaticaan ver tegenwoordigd wordt. OP 25 NOVEMBER kunt gij MILLIONNAIR zijn met een biljet van de Trekking van dé 11de Snede volgens het - NIEÜW PLAN KOOP UW BILJET VANDAAG EEN GEKWETSTE LANGS DE BAAN TE QQRDECEM Waarschijnlijk do$ir een auto gevat Zondag, rond '18|30 ure, werd Han- kaert Richard, 39 jaar, afkomstig van Westrëm én wonende te Oordegem, uit gestrekt gevonden langs den rechter kant der groóta .b.aan te Oordegem, in het dalen van den berg- Deze persoon droeg een wonde- aan het achterhoofd. Door voorbijgangers werd hij binnen gedragen in de inrijpoort van Meule- man Amedée, riabijv.de plaats van het ongeval en vervolgens overgebracht naar zijn Woning bij middel van een kruiwagen. V Maandag morgenrond 6 ure, is Hankaert Richard pyerleden. Vermoe delijk heeft deze pe^óon een stamp ge kregen, van eem autó. die doorgereden is zonder zich om hét slachtoffer te be kommeren. Hankaert, had deelgenomen aan het St-Cecïliafeest té. Oordegem en was rond 17,30 ure zijde dieren komen eten geven thuis; hij scheen niet be dronken. Hankaert is gehqwd met Sugems Bertha, die weduwe blijft met twee kin deren onderscheidelijk" 3 en 9 jaar. VRACHTAÜtÉTIN DE LEIE TE KORTRIJK Maandagnamiddag, omstreeks 3 uur, kwam de vrachtauf^ met aanhangwa gen, toebehooreriae jaan de firma «De Kprtrijksche BloérnrmSlens» gereden uit de richting van. dén Broei naar de Broel- kaai. Het voertuig was bestuurd door Leon Demeulemé'èstèr, uit de stad, die als geleider den f. genaamden Robert Vergote had die naast eerstgenoemde had plaats genomen. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de richting der Damkadp een heerenauto, bestuurd door Louis -Paren, uit Waas ten. Dit laatste voertuig werd gevat door de vrachtauto; met het gevolg dat de hëerenauto zijdelings naar de Leie sloeg. Dè vrachtauto, zwenkte insgelijks naar links zoodat bpidè wagens tegen de borstWëring der 3 t^iecht kvramen. De bóïstwëring'beg^' ën de vrachtauto viel in het water, terwijl de aanhangwa gen met dé achterwielen óp de kade bleef gekneld zitten; Het voorste ge deelte van de reiporque rustte op den tractor, die gansch lag ondergedom peld. Een der inzittenden van de remor- que werd uit de babine geslingerd en viel in de Leie. De andere man kon uit de kabine bevrijd worden door schip per Alex Vanpraet, die met zijn lichter op enkele meter van het ongeval ge meerd lag. De redder bracht beide mannen, die in bewusteloozen tqestand verkeerden aan wal, waarna de slachtoffers in de Bloemmolens werden binnen gedragen. Geneeskundige hulp werd dadelijk ont boden terwijl inmiddels de kunstmatige ademhaling werd toegepast zulks geluk kig met goed gevojg. Goed. Zeer góed... De schatmeester gewaardigde zich eindelijk den nieuwen hoofdopziener een blik te gunnen, voor zooveel zijne oogen die vol water schenen te staan, het hem toelieten. De man had een mager, ingevallen, bleek en baardeloos gelaat en een kalen schedel. Aangenaam uwe kennis te maken zei hij. Ik heb een hevige hoofdpijn... We zullen malkaar dater nog wel eens ontmoeten... ri Tot weerziens?.;,-; Tijl keek allerbeteuterdst... tMaar -uwe onderrichtingen;.. Ik kan toch mijn werk niet beginnen, zon der... h De oogen van den schatmeester openden zich zepx.,wijd. Gij wilt uw werk beginnen Natuurlijk. Gé zijt van plan te werken I Ik begrijp niet... De schatmeester rees op. Mijn waarde hoofdopziener, zoo sprak hij op afgemeten toon, alles gaat opperbest in ons beheer en het geldwe zen wordt in de puntjes verzorgd...Zie goed na of men uwe wedde stipt uitbe taalt en bemoei u met niets anders.Tot weerziens. En hij stak Tijl Zijne magere hand toe. Onze held was een oogenblik als van den bliksem geslagen. De schatmeestër was de deur gena derd en opende zé om Tijl buiten te laten. Uilenspiegel's verbazing duurde ech ter slechts een oogenblik. i Hij trad naar dè; deur, sloot ze en sprak Verschooning, maar zoo versta ik het niet. Consul Bonaparte heeft het (Vervolg van eerste bladzijde.) M., M., Ik stel voor, te drinken op de gezond heid van U allen, en op den voorspoed onzer Koninklijke Harmonie. Oök de Heer Moyersoen, voorzitter van deii Senaat, en eere-voorzitter van de Kon. Harmonie richtte enkele woor den tot de aanwezigen. Na zijn dank betuigd te hebben voor de hulde van wege den voorzitter had hij het over de stads- en iandspolitiek. Hij drukte de hoop uit dat onze elf gekozenen hun man zouden staan in het stadsbestuur en de belangen der stad, ook al zijn ze in de minderheid, met waardigheid zullen weten te verde digen. Wij stellen hooge verwachtingen op hen. Wat de buitenlandsche politiek be treft verklaarde de h. Moyersoen, staat het vast dn,t, het Katholieke Blok. zijn standpunt getrouw blijft inzake -de Jée-, trekkingen met nationalistisch .Spanjeq De redenaar behaalde veel succes met zijn aanmoedigende toespraak. DE KONINKLIJKE HARMONIE IN HET AFGELOOPEN JAAR Door Heer Karei Van den Bossche werd verbolgens verslag uitgebracht over hét afgeloópen jaar. Geachte Heeren Eere-Voorzitter, Voorzitter, Bestuurs- en Eereleden en Beste Muzikanten, Tijdens een partikulier gesprek met onzen geachten Onder-Voorzitter, drukte deze den wensch uit op het jaarlijksch St Ceciliafeest een verslag te zien uitbrengen door den Secretaris, be treffende de activiteit van de Maat schappij gedurende het verloopen jaar. Ik geef volgaarne voldoening aafl" dezen wensch en zal dus in enkele woorden een zoo volledig mogelijk overzicht trachten te geven over het geen het jaar 1938 ons bracht. Ik moet,helaas beginnen met te her inneren dat twee onzer verdienstelijke Bestuursleden en Muzikanten zijn heen gegaan nogmaals brepg ik een wel verdiende hulde aan de nagedachtenis van de Heeren De ;Loose Felix en D'Hoir Prosper. De Harmonie was ALLES voor hen en zij i hebben haar dan ook het béste gegeven. Moge hun nagedachtenis voortleven en hun ver kleefdheid voor hun Maatschappij steeds een voorbeéld voor oris allen zijn. Gedurende hetb jaar in overzicht hield het Bestuur 1 0. vergaderingen. In den schoot van het Bestuur „.werd een Leidingscomité opgericht dat volmacht kreeg.de. meest-dringende zaken af te handelen; dit cojnité vergaderde 3 maal. Het Feestcomité vergaderde 9 maal en richtte het zoo welgeslaagd Carna valbal in. In den loop van het jaar werd 1 alge meenevergadering gehouden 48 her halingen vonden plaats. Op 1 8 Februari en 1 2 April begeleid de onze Maatschappij debetreurde vrienden De Loose en D'Hoir naar hun laatste rustplaats. We namen deel aan de 2 jaarlijk- sche processiën en aan 3 Te Deum's. De volgende concerten werden gege ven 1Op Kermis-Donderdag, op de Groote Markt, onder groote belang stelling vanwege het publiek. geheel anders voor. Ik verwittig u, dat ik hem zal berichten, hoe men hier het beheer van het geldwezen begrijpt. Een glimlach speelde op de dunne lippen van den schatmeester De consul weet dat alles hier goed gaat en ik geef u den kosteloózen raad hem met zulke zaken niet lastig te val len... Ten minste als ge hoofdtoezichter wenscht te blijven. Mijn ontbijt wacht me... Tot ziens... En hij verliet de kamer; Er bleef Tijl niets "over dan heen te gaan. Als hij bij Lamme teruggekeerd was verhaalde hij den makkëf zijh weder varen. Hoe vindt ge dien kefélj Lamme - Hij is geld waard. Goedzak -sprak ietwat met dübbele tong, want hij had geruimen tijd op Uilenspiegel zitten wachten en het Brus- selsch bier dapper aangesproken. Wat moet ik nu dóen -Niets... Hij heeft het u gezegd Ik ga onmiddellijk den consul verwittigen. Niet doen. Wat zegt ge Hem niet verwittigen. Maar het is zeker dat al die Fran- sche ratten de schatkist bestelen, en die nachtraaf nog het meest van aL Laat hem doen, TijItje Of nu de sommen in de kas van de republiek gaan of in den zak der republikeinen, onze burgers zullen er toch geen duit minder om betalen En of ge 't jju na ziet of niet naziet, gij zult geen goud stukje meer ontvangen. Maar als Bonaparte... Die heeft andere katten te geese- len en als ge verlangt hoofdtoezichter te blijven, laat dan de zaak onverlet. 2) Te Mijlbeek, ter gelegenheid van de 1 1-Julifeesten van het Davidsfonds. 3) Op 2 Oktober, ter gelegenheid van de bekomen vrede en ter eere der in Aalst gekantonncerde soldaten. Daarenboven luisterden wij den 29 Mei, de feesten van het 50-jarig bestaan der grot van Mijlbeek op;' en den 25 September namen we deel aan de In huldigingsfeesten van het Koningin As- trid-Monument. Wij stapten ook nog mee in 2 fak keloptochten op 13 en 15 Oktober. Tijdens het verloopen jaar heb ik mij speciaal bezig gehouden met het in or de brengen van de muziekbibliotheek der maatschappij, die sedert jaren ver waarloosd was. Thans is alles behoorlijk gerangschikt en heb ik een catalogus op gemaakt waaruit blijkt dat wij beschik ken over 56 Concertmarschen, 132 Ouvertures. 287 bantaziën in 3 m, 93 Walzen. 49 Polkas. 43 Allerlei dansen .51 Arias van allen aard. 18 Nationale liederen. J)aarbij komen nog verschillende wérken voor Symphnie, namelijk 5 7 Ouvertures 1 6 Fantaziën. 7 Klassieke werken en 8 Dansen. 't Zij dus in totaal een repertorium van 81 7 volledige partituren. Tijdens dit echt monniken-werk ont dekte ik nog de muziekstukken die des tijds uitgevoerd werden op het tornooi van het «Concordat musical of I'Union musicale de Dendre et Waes» gesticht ten jare 1 856. Dit verbond omvatte de Harmoniën van Aat, Dendermonde, Geeraardsber- gen, Lessen, Lokeren, Ninove en Al Groeiend Bloeiend van Aalst-. Jaarlijks greep in een der voormelde steden een Bondsfeest plaats waar elk der maatschappijen, 2 muziekstukken naar keus speelde. Tot slot van het tor nooi werden gezafnenlijk, dus door de 7 Harmoniën, twee muziekstukken uit gevierd onder de leiding van den Aalst- 'ferschen Ork^fiHeidèr, den Heer Jef Schelfhout, grootoom van onze geach ten Voorzitter. Deze ontdekking, Geachte Heeren, bracht mij op de gedachte een lans te breken ten voordeele van het terug in voege brengen van dit verbond en ons in betrekking te stellen met de verschil lende maatschappijen hooger vermeld. .Hierdoor.zouden wij de muziekkunst in onze streken allerbest kunnen dienen ei: de onverschilligheid waarmede thans de muziekmaatschappijen bëjegend v.orden, wellicht kunnen breken. Dit zou misschien het teeken wórden van een; herapbouwing, i onze geliefde maat schappij ten bate. •f Al deze spreekbeurten werden warm toegejuicht. De afwezigheid van dirigent Karei Walpot werd algemeen betreurd. Dó créatie Van ëen Tsjechische Burleske in drie deeïeh weerhield hem te Brus sel; Maandag 21 November werd in St. Martinüskerk ter nagedachtenis der af- gëstorven leden der maatschappij een H. Mis opgedragen. Bij dit verslag hoort een woord van dank aan het huis Jozef De Vuyst, voor de keurige bereiding der spijzen, aan de sfirrna De Hert-Vander Mensbrugghe voor haar fijne dranken, aan den lokaal houder h. Oscar Van Paemel en last not least aan dezen die het banket met zang en muziek hebben opgeluisterd. Lamme, Lamme. Geloof me en laat ons nog een potteken drinken, op de gezondheid van dén schatmeester, die het leven schijnt te begrijpen. Tijl wilde zijner makker verontwaar digd antwoorden, maar hij keek hem goed aan en bemerkte dat het Brussel- sche nat Goedzak te ver in den hoppe gaard des Heeren had gebracht. Te Antwerpen wedergekeerd,schrééf Tijl een langen brief aan Bonaparte.om hem zijn wedervaren bekend te maken. Hij ontving geen antwoord en eene maand nadien werd hem zijn maand loon uitbetaald. Uilenspiegel wendde zich tot den jrhéfëir, die hem hetzelfde antwoord gaf dat Lamme hem had gegeven in de BriïSSéischc hérberg. Onze held schreef opnieuw aan den oppermeester der Fransche republiek. Weer liet het antwoord zich wachten tot Tijl verzocht werd zich bij den pre fect aan te bieden. Daar werd hij met veel vriendschap en beleefdheidsbetuigingen ontvangen en stond nog erger versteld te kijken dan bij den schatmeester, als hij het volgende uit den mond van den prefect vernam Men is er te Parijs zeer op gesteld waarde hoofdtoezichter, dat het toe zicht over de financien hier met aller grootste kennis van zaken geschiede, daar het van het grootste belang is voor het algemeen geldwezen... Nu heeft de minister opgemerkt dat gij niet allerbest geschikt zijt voor deze taak en... '.t Vervolgt,

De Volksstem | 1938 | | pagina 2