KREDIETBANK l Bonine BONINE smmm nieuws Keizerlijke Plaals, 14 Aan de Uitwijkelingen De Werkstakingen in Frankrijk Probeert het toch eens met U zult zien, Bonine is werkelijk hef middel tegen allerlei pij nen en daarenboven volkomen onschadelijk. Het Leven van UILENSPIEGEL KOLONIALE LOTERIJ 27 November. H. Acharius. In 621 werd Acharius bisschop van Novcn en Doornik. Zijn beste krachten wijdde hij aan de evangelisatie en.de beschaving. In 640 volgde de H. -E.li- gius hem op als bisschop. De woning van den Koning. De herinrichting van het gedeelte vair den linkervleugel van het koninklijk domein van L.aken, dat woning van den Ko ning» genoemd wordt, zai weldra ver wezenlijkt worden. Een krediet van 500.000 frank werd gevraagd om de werken, die in 1937 een aanvang na med, voort te zetten. Er dient opge merkt te worden, dat het krediet van 1.200.000 frank, voorzien op de bui tengewone begrooting van 1938, niet gansch gebruikt werd en dat hierop een bezuiniging van 500.000 frank werd gedaan. Het bijwonen der H. Mis op Zonda gen en de Reisagentschappen. - De Frarischsprekende afdeeling van de Vrouwelijke Katholieke Burgers- Middenstandsjeugd (J.I.C.F.) heeft een belangwekkend initiatief genomen. Zij heeft namelijb aan alle reisagentschap pen-een brief gericht, waarin wordt aangedrongen opdat het programma van reizen en uitstappen derwijze zou opgesteld worden dat de toeristen in de mogelijkheid worden gesteld op Zon en feestdagen de H. Mis bij te wonen. Met genoegen vernemen we dat ver scheidene reisagentschappen hebben la ten weten dat zij met dit verzoek reke ning zullen houden. De Zaligverklaringen. De alge- meene congregatie van de Riten verga derde Dinsdag, in aanwezigheid van Z. H. den Paus, om het voornaamste mirakel te bespreken en te stemmen voor de zaligverklaring van Emilie de Vialar, stichtster van de Congregatie der Zusters van St Jozef der Verschij ning, overleden in 1856 te Marseille. Het: verkeer te Parijs. Het vorig jaar telde Parijs 247.000 autos. De ba lans van de ongelukken bedroeg 246 dooden en 1 798 ernstig gewonden. Geen ontslag van Minister Heymans. (.De Courant» herinnert aan de ge ruchten die onlangs de ronde deden no pens een mogelijk ontslag van minister Heymans. Het blad voegt er aan toe Aanleiding tot deze geruchten was de vervaldag van de toelating hem door de regeering destijds gegeven om door de nationale maatschappij voor krediet aan de nijverheid met verlof, met halve soldij, te worden gesteld. Deze vervaldag viel op 1 5 November Meri voegde er zelfs aan toe dat de ka tholieke ministers nog steeds niet zin nens waren met de vernieuwing van dit verlof in te stemmen. - Thans kunnen wij uit bijzonder be voegde bron deze tendencieuse geruch ten ten stelligste logenstraffen. Ministerieele bezoeken. -Luitenant- generaal Denis, minister van Landsver dediging zijn inspectietochten vervol gende bezocht Vrijdag morgend het rui terij kwartier van Etterbeek. KAPITAAL FR. 150-000.00!) Agentschap AALST Alle Bank- en beursverhandelingen onder de beste voorwaarden. Het is in de laatste jaren voorgeko men dat landgenooten in het bezit van '.eenig kapitaal en door bedrieglijke be loften aangetrokken naar overzeesche landen, aldaar een pijnlijke ontgooche ling hebben gekend en verplicht waren naar BeTgie terug te keeren na nun gansch bezit te hebben verspeeld. Het Regeeringseommissaviaat voor de Uitwijking .gevestigd, te Antwerpen, 1 4 Hofstraat, te dien einde bizonderlijk gedocumenteerd, gelast zich kosteloos niet het bezorgen van alle nauwkeurige inlichtingen óver de waarachtige voor- j waarden door de colonisatielanden aan geboden aan de Belgische inwijking. Het'is dus van het'hoogste nut voor de belanghebbenden zich vooraf te wenden tot dit officieel bureel, en het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en Buftenlandschen Handel te Brussel, waartoe het Regeeringscommissariaat voorde Uitwijking behoort, kan in geen geval tusschenkomen in de gebeurlijke kosten van repatrieering. Parijs, 25 Nov. Hèt verzet tegen de besluit-wetten van de regeering Da- ladier heeft een scherp karakter gekre gen door verschillende stakingsbewegin gen en bezettingen van fabrieken. Het algemeen vakverbond heeft bovendien tegen Woensdag, 30 November, een al- gemeene staking van 24 uur afgekon digd. De regeering heeft zich echter niet onbetuigd gelaten en de ontruiming der bezette fabrieken geschiedt, desnoods met geweld. De au tof abrieken van Renault te Billancourt zijn in den nacht van Don derdag op Vrijdag ontruimd. Hierbij werd gebruik gemaakt van traangas- bommen. Driehonderd arbeiders die tegen de politie in opstand kwamen werden aan gehouden. Aan beide zijden vielen ge wonden. Zoo hebben zich twee en twin tig personen in het ziekenhuis aange meld, terwijl nagenoeg een zelfde aan tal gewonden bij de politie werd ge maakt. Bij de mobiele garde zouden er 18 gewonde manschappen zijn. Te Parijs was Vrijdagmorgen geen enkele fabriek meer bezet. In het Noorden heeft de stakingsbe weging eveneens een snelle uitbreiding genomen. Men telde er Vrijdagavond 51 dui zend stakers. Bijna in alle mijnen is het werk neergelegd. Van de 73 bezette fa brieken konden er reeds 23 ontruimd worden. Te Anzin werd het spoorweg personeel opgeeischt, doch weigerde aan het werk te gaan, waarbij de rijks wacht machteloos bleek. Later kan ech ter toch, het vervoer van personen op nieuw verzekerd worden. Parijs, 25 Nov. Tijdens de verga dering, welke Vrijdagmorgen gehouden werd, heeft de nationale raad van het Verbond van spoorwegpersoneel een motie goedgekeurd, waarbij de aange sloten arbeiders verzocht worden eens gezind het stakingsbevel van 24 uur van het vakverbond te beantwoorden. EEN REACTIE TEN VOORDEELE VAN DE REGEERÏNG Parijs, 25 Nov. In verband met de moeilijkheden waarmede de Regeering te rekenen heeft en met de aanvallen van de uiterst-linkerzijde, schijnt een beweging van aansluiting bij de Regee ring zich af teteekenen. De vastberaden houding van den h. Daladier tegen- over de ruststoorders heeft een zeker getal politiekers doen aarzelen en ten slotte aangezet de regeering te steunen. Plet schijnt dat de radicaal-socialisten alsook de leden van de andere fracties van het Centrum het eens zijn om de oproermakers te veroordeelen. HET GEHEIMZINNIG STERFGEVAL TE OOP.OltGEM door AUCTOR 191ste Vervolg. Als de menschen, die afzonderlijk meestal de ongeduldigste schepsels zijn, ergens te zamen komen, om iets te zien dan worden het de geduldigste wezens van den aardvol. Eindelijk, toen de avond begon te vallen, zag men twee ruiters in galop komen aanrijden, en als ze de poort waren genaderd, riep de bode uit Daar is mijn meester De overheden stormden naar buiten. De twee mannen, in uniform van ge neraal der republikeinsche troepen uit gedost, sprongen uit den zadel. De eene trad op den bode toe en vroeg hem in het Fransch, luid ieder woord sprekend Alles in regel Ja, generaal. Dan keerde hij zich tot de overhe den. De meier trad vooruit en nam het woord. Generaal, wij begroeten u in naam der Scheldestad en wij zijn trotsch u te. Lefevre onderbrak hem Hoe minder woorden hoe beter... Ik dank u voor al wat ge nog te zeggeri hebt... Ik heb sinds dezen middag geen druppel drinken en geen beet eten kun nen bekomen... En mijn vriend de ge neraal Mars ook niet... Dat beduidt burgéts, dat wij honger eri dorst heb ben... Sinds een paar uren zal het maal bij me thuis op u wachten, zei de meier. Wij dachten u vroeger in de stad te zién, u naar het stadhuis te leiden en ik zou de vrijheid genomen hebben u dan uit te noodigen bij mij te middag malen... Aangenomen, maar zonder het stadhuis... Ik zal dat morgen wel te zien krijgen... Zooals gij het verkiest... Den bode werd de zorg voor de twee paarden opgedragen en de twee Fransche véldheerén vergezelden den meier naar zijne woning, gevolgd door de andere overheden die insgelijks bij den burgervader te eten waren genoo- digd. Aan tafel sprak de generaal Lefevre over taf zaken die Antwerpen betroffen j en toonde op dié wijze den meier dat hij op de hoogte van den toestand der Twee personen aangehouden Zooals gemeld, werd de 39-jarige Ri chard Hanckaert, uit Oordegem, langs den Brusselschen steenkveg bewusteloos aangetroffen met een diepe hoofdwon de. De man overleed den volgenden dag zonder tot het bewustzijn te zijn ge komen. Dokter Julius Schelfhout uit Aalst, deed de lijkschouwing. Verondersteld werdidat Qc ongeluk kige het slachtoffer was geworden van een auto-ongeluk. Thans heeft de vrouw van Hanckaert een .naamloozen brief ontvangen, waarin medegedeeld wordt dat haar man vermoedelijk aangerand was geworden. De namen van twee per sonen worden in verband met deze zaak genoemd. De betrokken mannen, zekere Leon H. en Alberic J., beiden uit Oordegem, werden door de rijkswacht aangehou den. Vrijdagnamiddag |s kommissaris Herrman, van de Gentjeche rechterlijke opdrachten, de twee personen komen ondervragen. Zij werden ter beschik king van den prqkureur des Konings van Dendermonde geplaatst. Het parket is Zaterdag te Oordegem afgestapt. BRAND TE MOERZEKE Vrijdagnamiddag, omstreeks 3 uur; is.dorand uitgebroken in het klooster te: Mberzeke. Het vuur was ontstaan in het bureel der moeder-overste en nam een snelle uitbreiding. De vrijwillige brandweer was echter spoedig ter plaatse en kon na een uur hard zwoegen het vuur blus-' schen. EEN TERECHTZETTING In verband met het bericht versche nen in ons blad, betreffende een Pool uit Vivegnies, die een firma-van pro- nostiekwedstrijden uit Doornik zou op gelicht hebben, vernemen wij van de zijde van de inrichters nog wat volgt <i De heer Wladislaw Brodinski heeft zijn prijs op de meest regelmatige wijze gewonnen. Zijn pronostiek werd afge geven bij onzen depositaris, te Viveg nies, die de door hem verzamelde bulle- tijns, waaronder het winnende bulletijn aan onzen algemeenen agent te Luik in. een omslag heeft overgemaakt. Deze omslag is op Zondag voormiddag 23 Oktober, voor 1 2 uur op onze kantoren toëgekomen. Hij werd alsdan onder toezicht van den deurwaarder, in de koffers geplaatst, welke gesloten en ver zegeld werden voor den aanvang der matchen. Er werd dan ook door ons geen klacht ingediend tegen den heer Brodinski.» .i&v Scheldestad was gebrarht geweest en met veel doorzicht alles beschouwde. Generaal Mars, die tusschen Meier en schatmeester gezeten vaaa, at vóór twee en dronk voor vier, zoodat hij schier den tijd niet had een gesprek aan te knoopen. m Op al wat hem gevraagd werd, ant woordde hij niet meer dan ja» of neen 4 v Uilenspiegel die vreesde dat Lamme in het weinig Fransch dat hij kende, zou verward geraakt; ,zi.jri, en een Fransch generaal, die zqq slecht zijne taal sprak,„argwaan zpp,hebben opge wekt, had zijnen makker opgelegd niet meer dan oui» en ^non». te zeg gen, en voorts maar tenten en te drin ken. Dit laatste, ging Goe^z^k wonderwel en de schatmeester vond in den gene raal een veelvraat en een onbeschoften kerel, maar, wijl in het :r,epublikeinsch leger alleen moed en geluk in aanmer king kwamen voor den; vooruitgang, verwonderde zulks dep ambtenaar niet buitenmate. En als generaal Mars zich de maag tót kroppens toe gevuld,had. en zijn hoogrood gelaat aanduidde dat nog een enkele beker de maat zou kunnen doen overloopen, vouwde hij de handen op TREKKING DER 11e SCHIJF 1938 Vrijdagavond had te Brussel in het Koninklijk Cirkus de trekking plaats van de 11e schijf 1938 der Koloniale Loterij. Hierna de uitslagen Winnen 109 fr. al de biljetten ein digend op 4 Winnen 550 fr. al de biljetten eindi gend op 93. Winnen 1.000 fr. al de biljetten ein digend op 015o Winnen 2500 fr. al de biljetten ein digend op 614. Winnen 5.000 fr. al de biljetten ein digend op 9323 of 0747. Winnen 10.000 fr. al de biljetten eindigend op 8661 of 8356. Winnen 25.000 fr. al de biljetten ein digend op 12024, 70071, 00098, 32180, 13153, 36035 44542 en 77983 Winnen 50.000 fr. al de biljetten ein digend op 62606 of 95285. Winnen 100.000 fr. al de biljetten eindigend op 62211 of 25560, De biljetten dragende nummers 319822, 472462 en 483098 winnen elk 250.000 frank. Het biljet dragend nummer 114670 wint het grot lot van één miüioen. den buik, lachte de aanwezigen eens goedig toe en sloot de oogen. Een paar oogenblikken later liet hij eëri luicj gesnork hooren., L Lefevre verontschuldigde, zijnen ge zel en op bevel van den meier, leidden, of beter gezegd, droegen een paar knechten den zalig rustenden krijgsman naar zijne kamer, waar hij zijn roes kon. uitslapen. Lamme had zich dien dag overtroffen! Het nagerecht werd opgediend en de meier besloot nu uit te pakken met de redevoering, die hem veel tijd en in spanning had gekost, en die aan dé .Kipdorppoort zulk ongelukkig lot had gevonden. Nu de generaal aan tafel zk, zoo dacht hij, zal hij gewilliger het oor lee- nen aan mijne schoone volzinnen. De meier stond recht en sprak Generaal, wij begroetten u in naam der Scheldestad en we zijn trotsch u te... Maar tot zijne groote verbazing en niet geringe woede, werd hij opnieuw onderbroken, niet door generaal Lefe vre, die zich te luisterenhad gezet maar door een gerucht van stemmen aan den ingang der zaal Luid klonken daar de woorden Als ge niet maakt dat ge uit mij nen weg zijt, dhn zal ik u eens een op- stömper-i geven, dat ge wel duizend sterretjeöTvöwr uwe varkensoogen zult zien daneen.3 isfDe draperq;-die de deur "afsloot wérd gj^geli^l^er^generaal- Mars, slechts met zijn hérifd, "zijn broek en zijne laarzen 'gekleed, verscheen m de opening, met echte kalveroogen, in zijn bezopen ge laat, de: dischgenooten aankijkend. Uilenspiegel was rechtgesprongen en had een zoo woedenden blik op zijnen j gëZel geworpen, dat deze er half door ontnuchterd werd, scheen te begrijpen I dat hij eerie domme streek uithaalde, rechtsomkeer maakte en verdween... De aanwezigen keken malkaar eerst ondervragend aan, waarna dé eenen hun lachen moeilijk konden bedwin gen en dé anderen een vertoornd gelaat vertoonden. Verontschuldig mij, zei Tijl, ik ga even kijken writ mijn makker te kort heeft. Hij moet toch eene reden hebben gehad, om hier iri dien staat weder te keeren. Terwijl hij achter Lamme stapte, die terug naar zijne kamer was gesukkeld, maakte de: fneier den lof van generaal Lefevre. 't Vervolgt. Zie Cliche in het nummer van Maandag.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2