De Kwestie van Burgos l DE SENAAT Heden algemeene 24-uren staking in heel het land De Antwerpscfae Tuaaels j Donderdag DEC. 1938 Een Vliegplein te St Denijs-Westrem Het Nieuwe Amnestie-Ontwerp Frankrijk voor de Groote Krachtproef Belangwekkende vondsten in het Durance-dal NUMMER XXXXIIIe JAARGANG NUMMER 2E7 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CEN TIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTAgentschap Havas, Adolf Maxlaan, 1 3, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C.2 H. ELIGIUS IZon op 7, 24 af 15,55 L. K. 7 V. M. 14 DE VERKLARING DER REGEERING GOEDGEKEURD In den Senaat werd een druk debat gevoerd in verband met de interpella ties van hh. NOTHOMB (kath.) de DORLODOT (kath.) en VAN DIE-, REN (VI. Nat.) over de betrekkingen' met Nationalistisch Spanje. Namens de regeering legt eerste mi- nister Spaak een verklaring af waarin hij vooreerst meedeelt dat Belgie zich zal terugtrekken uit het niet-inmengings- comité, maar daarom het verbod hou dende vervoer van wapens naar Spanje niet opheffen. Spreker toont aan de hand van het verslag van h. Delcoigne dat omwille van onzen handel, Belgie er alle belang bij heeft dat het verte genwoordigd worde te Burgos. De heer Spaak geeft dan voorlezing •van een hoofdstuk van het verslag in kwestie waaruit blijkt dat inzake aan koop van machines Belgie goede zaken zou kunnen doen. Firma's beklagen zich dat gèen Belgische produkten mo gen uitgevoerd worden naar het natio nale Spanje. Het dossier is overtuigend zegt de h. Spaak, en als men enkel de economische voordeelen wil overwegen komt men tot het besluit dat de benoe ming van een handelsattaché te Burgos zich opdringt en het besluit zoo spoedig mogelijk werkelijkheid zou worden. Ik heb deze zaak in de grootste onpartijdig heid onderzocht. De h. Spaak maakt dan gewag van beweringen in de pers verschenen vol gens dewelke Belgische industrieelen er- van worden beschuldigd geweigerd te hebben leveringen te doen aan het roo- de Spanje. De eerste minister heeft, zegt hij, hier omtrent een onderzoek ingesteld en de beweringen vatsch bevonden. Dit is geen politieke kwestie. Onze nijverheid heeft vele bestellingen in Spanje verloren en er zijn voor 1 mil liard 200 miljoen Belgische kapitalen ii' Nationalistisch Spanje belegd. De re geering zal dadelijk onderhandelingen inzetten voor het aanstellen van een handelsvertegenwoordiger en desgeval lend bereid zijn aan bemiddelingspo gingen tusschen beide oorlogvoerende partijen deel te nemen. Ik vraag thans aan niemand de toe lating meer, besluit de h. Spaak. Het besluit der regeering staat vast, er wordt vanaf mc-igen een begin gemaakt met het aanknoopen van handelsbetrek kingen met het nationaal Spanje en elk heeft maar zijn verantwoordelijkheid te nemen. Wij willen overigens onze rol van dienstbetoon tegenover de slachtoffers van het geteisterde Spanje naar behoo- ren vervullen en spreker vraagt zich af of Europa en Amerika geen pogingen zouden aanwenden om den vrede in Spanje te bespoedigen. Belgie wil ook te dezer zake zijn verantwoordelijkheid nemen. Deze zaak kan een regeerings- crisis meebrengen, doch na deze van Burgos zijn cr nog andere moeilijkhe den op den weg der regeering. (Toejuichingen bij de katholieken, liberalen VI. Nationalisten, rexisten en op sommige soc. banken. Na de rede van h. SPAAK stelt de h. v'INCK (soc.) voor de zitting te schor en ten einde de onderscheidene groe ien de gelegenheid te geven over de in- ediende dagorde te beraadslagen. Bij de hervatting van het debat richt ie heer NOEL (com.) zich tot de uhristen democraten om het vertrouwen a de regeering te verwerpen. M. RO- JN (soc.) betwist het economisch be lang aan de vertegenwoordiging te Burgos verbonden en vraagt dat de re geering wapens aan republikeinsch Spanje zou leveren waarop h. SPAAK antwoordt dat de regeering dit zal doen noch voor de republikeinen noch voor de nationalisten. De h. GILLON ver klaart dat de liberalen voorstander zijn van de vertegenwoordiging om econo mische redenen. De katholiek-liberale motie van ver vertrouwen in de regeering wordt goed gekeurd met 83 stemmen tegen 1 3 en 50 onthoudingen. Stemden voor kath., liberalen, VI. Nat. en rexisten de meerderheid van de socialistische sena toren onthield zich. Ofschoon de kwestie van de verte genwoordiging te Burgos op parlemen tair terrein uitgestreden is en de regee ring reeds betrekkingen met Nationalis tisch Spanje heeft aangeknoopt, is het toch niet uitgesloten, dat deze zaak politieke verwikkelingen met zich zou slepen en mogelijk een regeeringscrisis. De h. Spaak heeft in den Senaat een ertrouwensstemming behaald vanwege katholieken, liberalen, rexisten en VI. Nationalisten terwijl de socialisten zich bij de stemming hebben onthouden, ne gen hebben zelfs tegen gestemd. De zaak wordt voor een socialistisch partijcongres gebracht, dat voor Zon dag 4 December bijeengeroepen is. Moest de stemming die daar zal uitge bracht worden ongunstig zijn voor den heer Spaak dan zou deze en zijn socia listische collega's in de regeering met- hem, zich in een moeilijken toestand bevinden en eventueel aftreden wat een crisis voor gevolg zou hebben. Nochtans, hoe men van socialistische zijde ook maneuvreere, onze handels vertegenwoordiging te Burgos is een voldongen feit en onze belangen in Na tionalistisch Spanje zijn voor de toe komst gevrijwaard. Al te lang reeds werden zij over 't hoofd gezien. Op verzoek van Ghent Aviation Club» zijn militaire en burgerlijke be stuurders van het vliegwezen, Dinsdag voormiddag op het plein van St Denijs- Westrem gekomen, ten einde de moge lijkheid te onderzoeken, dm aldaar een vliegplein op te richten voor militairen en burgers. Luitenant Generaal Duvivier, bevel hebber der luchtverdediging; Generaal Vertommen, bevelhebber van de pro vincie Oost-Vlaanderen; Generaal Hier- naux, bevelhebber van het militair vliegplein; Luitenant Kolonel Daumerie, algemeene bestuurder in het ministerie van Vervoer; luitenant Kolonel Gru- wes, van de Genie; Ridder Soenens, schepen van openbare werken te St. Denijs-Westrem werden ontvangen door de heeren De Breyne, Eeman, Poulaen, Mast, Hanet, Mols, Coppieters, vertegenwoor digers van de Aéro Club des Flandres en (iGhent Aviation Club» en M. Block, ingenieur, die de plans voor de lucht haven te St Denijs-Westrem heeft opge maakt. Voertuigentunnel 1937 1938 Personenautos 32.943 35.110 Motorfietsen 1.715 1.413 Autocars 509 304 Autobussen 3.808 3.310 V rachtwagens 16,794 18,376 Het is bij den Senaat dat minister Pholien het wetsontwerp heeft inge diend waarbij amnestie wordt verleend voor sommige misdrijven gepleegd voor 1 0 Oktober 1 938. De amnestie zou gelden 1. Voor de misdrijven voor 10 Ok tober 1938 gepleegd, welke door het gewone Wetboek van Strafrecht en de bijzondere wetten en reglementen ge straft worden met geldboete en met ge vangenisstraf van ten hoogste drie maanden 2. Voor de andere misdreven vóór 10 Oktober 1938 gepleegd, welke voor zien zijn door het gewone Wetboek van Strafrecht en door de bijzondere wet ten en reglementen en waarvan de da ders tot geldboele en tot gevangenis straf van ten hoogste drie maanden wer den veroordeeld. De Raadkamer kan de openbare rechtsvordering vervallen verklaren, wanneer het haar voorkomt dat de uit te spreken straf zal moeten zijn van een geldboete or een gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden. Misdrijven die uitgesloten worden Van de amnestie worden uitgesloten df volgende misdrijven en de poging tot die misdrijven a) valsche munt b) namaking of vervalsching van openbare effekten, aandeelen, obliga ties, rentekoepons en bij de wet toege laten bankbiljetten c) namaking of vervalsching van stempels, zegels, keurijzers en merken; d) valschheid en gebruik van valsch- heid in geschriften e) omkooping van openbare ambte naren of knevelarij f) diefstaf, afpersing, verduistering of misbruik van vertrouwen, oplichting of heling. g) bedrieglijke bankbreuk h) de misdrijven gestraft bij de arti kelen 372 tot 386V 498 tot 50'0 en 509 van het gewone Wetboek van Straf recht. In geen geval, kan de amnestie aan gevoerd worden tegen de rechten van den Staat, noch tegen die van derden. De amnestie geeft aan den veroordeel de de hem ontnomen eereteekens, ti tels, graden, openbare ambten, bedie ningen en diensten niet terug. VOOR DE MILITAIREN Een ander ontwerp voorziet verlee ning van militaire amnestie voor 1de deserties welke een aanvang ge nomen hebben vóór 25 Oktober 1938, behalve de deserties naar den vijand 2. de vóór 10 Oktober 1938 ge pleegde misdrijven welke gestraft wer den of zullen worden met een straf van ten hoogste zes maanden inlijving bij een boetkompagnie. De in staat van desertie verkeerende militairen moeten zich persoonlijk aan melden om hun aangifte van onderwer ping te doen binnen bepaalde termijnen. Totaal voertuigen 55.769 58.513 V oetgangers tunnel Voetgangers 145.834 139.628 Werklieden en Scholieren 267,284 251.897 Totaal personen 413,118 391.525 Totaal rijwielen 129.707 133.381 Uitleggingen werden gegeven aan de vertegenwoordigers van het leger door M. de Breyne, graaf de Hemptinne en M. De Block. Na het bezoek bood graaf de Hemp- 1 tinne aan voornoemde officieren een Zie onderaan volgende kolom, ontbijt aan. De Kamer heeft een begin gemaakt met de behandeling van de rijksbegroo- tmg voor 1939. De h. ALLEWAERT (kath.) gaat ae middelen na die ons kunnen weer houden van een financieele ramp, en deze middelen zijn besparingen en be vordering van onzen uitvoerhandel. De personeeluitgaven zijn de laatste jaren met honderden millioenen toegenomen ook de bestuursuitgaven. Ofschoon het aantal kinderen in het lager onderwijs met 50.000 verminderde vermeerderen de uitgaven van jaar tot jaar. Zijn de militaire uitgaven niet te hoog opge voerd, vraagt spreker, die vervolgens zeer nadrukkelijk een realistische bevol kingspolitiek aanprijst die meer afzet van landbouwprodukten met zich zou meebrengen. De h. WYNS, (rex) wil dat onze munt zou verbonden worden aan het pond, dringt aan op belastingsverla ging, en verklaart dat zijn groep, zij het voorwaardelijk, voor de begrooting zal stemmen. M, HUBIN (soc) spreekt over het electriciteitsvraagstuk en de h. M.JAS- PAR (lib.) beweert dat de regeering een politiek van deflatie voert. M.VAN BUGGENHOUT (kath.) is de meening toegedaan dat de regeering haar voor naamste taak namelijk deze van werk verschaffing uit het oog verliest. Te 5 u. 30 wordt de vergadering ge heven. 12.000 MAN ZULLEN TE PARIJS DE ORDE HANDHAVEN Parijs, 29 Nov. Verantwoordelij ke overheden hebben uitdrukking gege ven aan hun vertrouwen, dat de regee ring in staat zal zijn een verlamming van het nationale leven door de alge meene staking, die voor Woensdag ontworpen is, te voorkomen. De voornaamste krachtproef zal te Parijs geleverd worden en een psycho logisch beslissende factor zal zijn, of de regeering al dan niet in staat zal zijn.de transportdiensten gaande te houden. Ambtenaren verwachten dat de helft der autobusarbeiders zich zullen aan melden en dat zelfs meer dan de helft der arbeiders bij den metro zal opko men. Er zullen geen troepen gebruikt wor den om de staking te breken, doch de autobusremises zullen zwaar bewaakt worden en op eenigen afstand zullen cordons worden gevormd ter bescher ming van de werkwilligen. Tevens zullen sterke afdeelingen mobiele wachten patrouilleeren langs alle belangrijke autobuswegen. De sleutelstations van den metro zullen eveneens zwaar bewaakt worden. Mo gelijk zullen eenige kleine stations wor den gesloten. Van betrouwbare zijde wordt thans geraamd dat 12.000 man beschikbaar zijn te Parijs en in de onmiddellijke om geving voor de handhaving van de or de. Deze manschappen behooren tot de mobiele wacht, terwijl voort politie in burger aanwezig is, republikeinsche gardetroepen en gewone troepen. EEN LAATSTE POGING OM DE STAKING TE VOORKOMEN Parijs, 29 Nov. De socialistische en republikeinsche unie maakt een me- dedeeling openbaar waarin een laatste oproep wordt gedaan op de arbeiders er de regeering opdat zij trachten zou den een vergelijk te treffen. De leden van het bureau van het verbond van oudstrijders hebben een onderhoud gehad met de leden van het Bureau van het socialistisch vakverbond Na afloop van dit onderhoud verklaar de de heer Jouhaux, leider van het ver bond, dat er zich geen nieuw element heeft voorgedaan en dat dus de sta king doorgaat. De oud-strijders werden daarna door den h. Glapier, kabinets- hoofd van den h. Daladier, ontvangen, INRICHTING VAN DE NATIE OP OORLOGSVOET Parijs, 29 Nov. Het Staatsblad kondigt het bestuursreglement af voor de toepassing van het decreet van Ju li waarbij de natie op oorlogsvoet wordt ingericht. Parijs, 29 Nov. Het parket van het Seinedepartement heeft een onder zoek ingesteld in zake de houdmg van de secretarissen-generaal van het ver bond van spoorwegarbeiders. Dit on derzoek wordt ingesteld krachtens de I wet van 1 845 welke voorziet dat ieder een die schriftelijk het vrije verkeer van de treinen dreigt stop te zetten, straf baar is. Parijs, 29 Nov. Het personeel van de rechtbanken is van af Dinsdag opge- ë'ischt. De plakbrieven nopens de op- eisching van de ambtenaars werden Dinsdag uitgehangen. Het verbond van beroepsorganisaties van onderwijzers deelt zijn leden mede dat er Woensdag NIET vyordt gestaakt. Parijs, 29 Nov. De syndikale ka mer van het hotelbedrijf maakt bekend dat alle hotels Woensdag zullen open zijn en dat alle diensten als naar ge woonte zullen verzekerd worden, in overeenstemming met het personeel. Rij.sel, 29 Nov. Het mijnwerkers- syndikaat van het Noorden heeft aan alle mijnwerkers medegedeeld, dat, krachtens het besluit van het algemeen vakverbond op Woensdag een staking van 24 u. moet worden in acht genomen Het vrije metaalbewerkerssyndikaat van Rijsel heeft besloten op 30 Novem ber op het werk aanwezig te zijn. Het vrije syndikaat in het boekbedrijf heeft zich eveneens tegen de staking uitge sproken. De vorst uit den ijstijd. De olifant van Hannibal. Waar Galliërs, Hunnen, Tartaren en Romeinen voorbij trokken. Het geheim van een Dolmen. Briancon, Nov. 1938. De Fran- sche archeoloog dr Laurent Bernard heeft in het Durance-dal sensationeele vondsten uit twee geheel verschillende tijdperken van de Fransche prae-histo- rie en historie gedaan. Men heeft hier te doen met de ontdekking van het graf van een vorst uit den Ijstijd en het skelet van een olifant, die met Hannibal uit Carthago kwam. Het Durance-dal is volgens de vast stellingen der archeologen en historici een van de oudste kruiswegen der Eu- ropeesche geschiedenis. Men kan aan nemen dat hier Galliërs, Hunnen, Tar taren en Romeinen doortrokken en wel in het begin der civilisatie. Op het oogenblik is de Durance als zijrivier van de Rhone nog steeds een belangrij ke stroom. In het interessante dal wer den reeds zeer vroeg en wel ten tijde van de oudste Kelten, nederzettingen aangelegd. Derhalve verrast het den archeoloog niet, dat men hier vondsten gedaan heeft, die wellicht in staat zijn een nieuw licht op de Fransche voorgeschie denis te werpen. Onder de gedane vondsten is zonder twijfel de ontdek king van een dolmen van het grootste belang. De inhoud van den Dolmen Bij een grondwerk stuitten ingenieurs in de nabijheid van Briancon op een zware granieten plaat, die door vier granieten pijlers werd gedragen. Men moest hier dus te doen hebben met een door menschen vervaardigd bouwsel. Men vroeg dr Laurent Bernard, den be kenden Franschen archeoloog, om raad en begon daarna zeer voorzichtig de steenen plaat tn haar pijlers vrij te ma ken. Men had zich niet vergist men vond een dolmen, een prae-historisch graf met een steenen deksel en loodrechte pijlers of steenen wanden. In dit graf echter rustte het skelet van een vorst die in den Ijstijd geleefd moet hebben. Toen men voorzichtig poogde den schedel schoon te maken, viel deze in kleine stukken in elkaar. Maar de kin nebak bleef behouden. Bij de skelet vond men schoone sie raden, ten deele uit barnsteen, dus sie raden, die uit het kustgebied van de Oostzee moeten stammen. Op het graf gedood Dit graf had aan een zijde een groo te opening. In een halven cirkel lagen de skeletten van honderd menschen om deze opening. Klaarblijkelijk waren zij tegelijk met den vorst begraven. Nu is men het er nog niet over eens, of men hier te doen heeft met de slachtoffers van een strijd, die vele eeuwen voor on ze jaartelling in het Durance-dal plaats vond, of dat deze menschen op het graf van den vorst gedood werden om in een andere wereld in zekeren zin zijn Ieefwacht te vormen. -I Dergelijke dingen speelden zich zoo als bekend in de Europeesche prae-his- torie dikwijls op de graven van groote legeraanvoerders en vorsten af, Soms gingen de officieren van den overleden vorst vrijwillig den dood in, soms ook doodde men slaven en slavinnen om den vorst in de andere wereld niet al leen te laten. Slagtanden leiden naar nieuwe sporen In de nabijheid van dit skelet ontdek te men in een ietwat hooger gelegen aardlaag de slagtanden van een aantal olifanten. Men weet uit de geschiedenis dat Hannibal, op zijn expeditie tegen Rome, 37 olifanten mede op weg nam Met 1 2.000 ruiters en 90.000 gewone soldaten was Hannibal in het jaar 2 1 8 oor Christus uit Carthago vertrokken. Hij versloeg in het Rhone-dal de Gal liërs en zette daarna zijn weg over Briancon naar Italië voort. Door zijn bespieders was hem verteld dat de Alpen voor de olifanten groote moeilijkheden zouden bieden. De zwak ke en de oudere dieren werden derhal ve gedood en met militaire eer begra ven. Op dit graf schijnt men thans ge- ^tooten te ziju.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1