KREDIETBANK tROOS KRUIS WEKT DE GAL VAN UWE LEVER OP- Een Jood springt onder den trein in Duitsóhland GEMENGD NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL IX-. in den Kolonialen Raad 0® ilGO De Italiaansche aanspraken op Tunis en Corsica Keizerlijke Plaals, i-i Priesterlijke benoemingen 4 December. H. Barbara. - Deze populaire heilige onderging den martel dood in Klein Azie tijdens de derde eeuw. Eerst werd zij in een toren opge sloten, daarna met brandende staven bestookt en ten slotte onthoofd: Dankbetuigingen van Koning Leo pold aan de bevolking van Amersfoort. Baron Herry, gezant van Belgie te *s Gravenhage heeft graaf van Rand- wyck, burgemeester van Amersfoort, de dankbetuiging van Koning Leopold overgemaakt, voor de hartelijke ont vangst welke den Belgischen vorst al daar, vanwege de, overheden en de be volking, te beurt viel. Slachtoffers van den oorlog. Her haaldelijk werd er aangedrongen opdat de regeering de besluiten zou bekend maken over de commissie belast met de studie van den toestand der slachtof fers van den oorlog, die gewerkt heeft onder voorzitterschap van generaal Six. De regeering had uitdrukkelijk deze be kendmaking beloofd. Het kabinet van d-en eersten "minis ter laat hu weten dat de cohclusiès' der commissie Six eerstdaags zullen bekend gemaakt worden. Het invoerkontingent voor boter met 150.000 kgr. verhoogd. Gezien den toestand van de botermarkt heeft de minister van Ekonomische Zaken, Mid denstand en Landbouw, bij het loopen- dc invoerkontingent van boter dat 100.000 kgr.bedraagt.een nieuw kontin- gent van 150.000 kgr. gevoegd, Bijge volg bedraagt het loopende kontingent thans 250.000 kgr. Naar gelang de ont wikkeling van de botermarkt zal het kontingent uitgebreid worden. De in voervergunningstaks is onveranderd. Restauratiewerken in de grafzerk der Poolsche Koningen. In de crypte van de Leonardkapel van de histori sche Wavelburcht te Krakau, werden restauratiewerken uitgevoerd, om de ka pel in zijn oorspronkelijken historischen toestand te brengen. De graven der vorsten werden geopend. Het stoffe lijk overschot van vorst Jozef Ponia- tovski, die in de Volkerenslag, bij Leip zig gesneuveld is, bevond zich in goe den staat. De eikenhouten kist van den bekenden koning Joannes Sobieski bleek te klein te zijn. De zilveren kroon lag naast het hoofd van den grooten landsheer. Ook het gebeente van ko ningin Maria en van koning Michael Korybut was goed behouden gebleven. De onbewaakte overwegen. Er be staan op de lijnen van de nationale spoorwegmaatschappij 3785 onbewaak te overwegen. Van 1 November 1937 tot 31 Okto ber 1938 deden er zich 77 ongevallen voor. Een en twintig gevallen hadden een doodelijken afloop. De schade aan het spoorwegmatériaal mag in totaal op 22.500 frank geraamd worden. Een kruis op een bergtop in Abessi nie. Op den top van 3800 meter hoogen Termaber-berg, gelegen tus- schen Adis Abeba en Dessie in het hart van Abessinie, heeft de Apostolische Delegaat Mgr Castelani in tegenwoor digheid van den Vice Koning een 1 3 meter hoog kruis gewijd en op een klein veldaltaar de H. Mis opgedragen. 'door AUCTOR 197e Vervolg. We zitten er in, morde hij, en hoe we er uitkomen zullen, dat is een raad sel Tijl had het noodig hier den generaal te komen spelen, als we zoo plezierig aan ons brodje kwamen in mij ne herberg Hij heeft nu dien schat meester beet gehad, maar ik zal de ge broken potten móeten Betalen 1... Tjet ziet er lief uit Uilenspiegels nieuw bedrijf Hoe zorgvuldig de opzoekingen ook werden geleid, en wat moeite dé politie ook inspande, er was geen spoor te vin den van den valschen generaal Lefe- vre en van het geldkoffertje van den ontvanger, zoomin als deze te ontdek ken was. De boeken van dezen laatsten wer den op verzoek van den echten Lefevre door een bekwaam financier onderzocht en deze ontdekte natuurlijk dat de ont vanger gestolen had als éene raaf. Er werd nagegaan hoe hij dit zoo ongestoord had kunnen gedaan krijgen. De hoofdtoezichter, die Claes had op gevolgd moest voor de pinnen komen, en de slotsom was dat niemand meer kon twijfelen aan de schuld van den opperschatmeester. Men besloot de zaak blauw-blauw te laten, om de burgers niet op de hoogte te brengen van het dievenspel. De ambtenaar werd naar Parijs ge roepen, waar hij echter nooit toekwam, De Koloniale Raad vergaderde Vrij dag namiddag onder voorzitterschap van den h. A. De Vleeschauwer, minis ter van Koloniën. De h. gouverneur-generaal Ryckmans woonde de vergadering bij. Na het yerslag van, den heer Louwers over het ontwerp van decreet.betrekke lijk het in 1939 voor de Weermacht te verwerven contingent aangenomen te hebben, zette de raad het onderzoek voort van het verslag van den h. Mor- tehan, staats-inspecteur, over de drie ledige contracten en van het ontwerp van decreet tot goedkeuring der tus- ;chen de Kolonie en Huileverge sloten overeenkomst. De laatste werd terug naar de admi nistratie gezonden die met Huilever zal onderhandelen ten einde er zekere door den Raad aanbevolen wijzigingen aan te brengen. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch liit het bed springen. Da lever moet eiken dag één liter gal ln de Ingewanden uitstorten. Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren: het bederft. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen; U lijdt aan verstopping. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen. U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel is een noodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel- niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren. wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plantenuittreksels, die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de ga! bevorderen. Eisclit de Kleine Carters pillen ■voor 4l£ Lever lö alle apotheken fr. J£.5(b TOEN HIJ DOOR DE POLITIE WERD VERRAST Uit Viersen wordt gemeld dat een Jood, zekere C., die met zijn fortuin naar Holland wilde vluchten en zich tc Viersen in den trein van Duisburg bevond, door zijn zonderling gedrag de aandacht van een agent der crimi- neele politie. trok.Crefeld voorbij,door zocht de agent, geholpen door een ka meraad, het compartiment en ontdekte het verborgen fortuintje. De Jood werd aangehouden en zou naar Duisburg te ruggebracht worden. Toen hij door de politie bewaakt op het perron te wach ten stond, sprong hij plots onder den aanrollenden trein en bleef op slag dood. - De Thysville vertrokken De Congoboot Thysville» is Vrijdag morgen om 1 0 uur, van afdak 22 der Scheldekaaien, onder bevel van com mandant Potie, uit Antwerpen naar de Kolonie vertrokken. Er scheepten in het geheel 1 59 passa giers in, waaronder 34 van eerste klas, 52 van tweede en 7 van tusschenklas, die de reis Antwerpen-Belgisch Congo medemaken, en 1 9 van eerste klas, 24 van tweede en 23 van tusschenklas die te Lobito zullen aan land gaan. De lading van de Thysville» bestaat in het geheel uit 3000 ton verschillende goederen, waaronder 1 80 ton materia len voor koloniale maatschappijen, en verschillende auto's die als deklast me degevoerd worden. 'Behoud Uw helderen lacl> en Uw zelfvertrouwen. Gebruik zooals millioencn anderen Wrig- ley's Kauwgom. Hel bevordert de spijsvertering en kalmeer» de zenuw.cn. 7org cr voor steeds Wrigley's bij dehand le hébben, op straat en thuis. Kinderen zijn ei do) pp. Groot in waarde Jaag in prijs. M DE FRANSCHE REGEERING EISCHT OPHELDERINGEN DE FRANSCHE PERS LAAKT DE HOUDING VAN ITALIË De heer Bonnet, minister van buiten- landsche zaken, heeft op Donderdag den Italiaanschen gezant ontvangen.Er werd geen mededeeling verstrekt, doch het is duidelijk dat de Fransche minister om ophelderingen heeft verzocht no pens de uitlatingen van den minister van buitenlandsche zaken in Italië en de kreten die in de Kamer werden geuit met betrekking tot Tunis en Corsica. Volgens sommige inlichtingen zou Italië eischen dat de Italiaansche onder danen in Tunis een statuut zouden ge nieten dat gelijken zou op een autono mie. Wat Djibouti betreft, Italië zou ver moedelijk dit gebied bij Abessynie wil len naasten omdat zulks de verbindin gen tusschen Abessinie, en de andere Italiaansche kolonies zou verbeteren. Het kan ook zijn dat Italië voor Dji- boeti een statuut vraagt zooals voor Tanger, welke een internationale stad is. Een Italiaansch blad Lavoro Facis- ta» schrijft dat de bezetting van Tunis door de Franschen in 1881 een hoon was. aan Italië aangedaan. Dat onrecht moet worden hersteld: De Fransche bladen, zelfs deze die steeds een ruime syrtipathie voor Italië hebben betuigd, schrijven thans dat Frankrijk nooit of nooit dulden zal dat Tunis en Corsica ophouden zouden Fr^nsch gebied te zijn. Dit is namelijk het geval mpt de é'.-Jpf'Lt .4n. d'e" Action Francaise»; In den - Parijschen „gemeenteraad heeft de voorzitter, dè h. Provost de Launay, die ook een.Varme vriend van Italië is, een protest geuit tegen die aanspraken van Italië. PROTESTBETOOGINGEN IN DE VOORNAAMSTE STEDEN VAN CORSICA EN MAROKKO Na de redevoeringvan Crano in de Italiaansche Kamer van afgevaardigden en de manifestaties \yelke daarvan in de straten van Rome het gevolg waren zijn in de voornaamste steden van Cor sica en Marokko protestdemonstraties georganiseerd. Aan Daladier werden telegrammen gericht, waarin uiting wordt gegeven aan den vastbesloten wil der Corsika- nen, om bij Frankrijk ,te blijven en alle Italiaansche intriges te weerstaan. omdat hij het verstandiger achtte den raad van Tijl te volgen en naar Enge land uit te wijken, om er met het geld onzer burgers een lekker leventje te slijten. Niemand giste wat er gebeurd was'en een nieuwe opperschatmeester kwam de zaken in regel brengen. Tijl had dus zijn doel bereikt, en als Pot, die van alles op de hoogte wist te geraken, omdat hij nog steeds de repu blikeinen veel kleine en ook soms groo- te diensten bewees, Uilenspiegel mede deelde dat er een nieuwe ambtenaar met het beheer van het ;geldwezen was gelast, geworden, wreef hij zich verge noegd de handen. Zoo komt boontje om zijn loont je, sprak hij. Als die arme Lamme nu maar uit de litsen kon geraken, dan was weer alles vergaan op zijn beste in de beste der Scheldesteden De historie van den valschen generaal Lefevre had men niet in den doofpot kunnen krijgen... Stilaan had zich de menigte meester gemaakt van het verhaal der gebeurte nis. Degenen die er iets van wisten, had den één voor één gesproken, en, zoo met stukken en brokken, was men alles te weet gekomen. Meer zelfs dan er gebeurd was, want degenen die er niets van wisten, had den ook bijzonderheden medegedeeld, die ze, naar hun beweren, uit goede bron kenden, en zoo was de geschiede nis nóg aangedikt geworden. Aan hoogerhand vond men het voor val erg vervelend, vooral nu het nog óverdreven werd en bij het publiek de overheid natuurlijk de bespottelijke rol moest vervullen. Dat is altijd zoo bij de massa ge weest, en 't is nog zoo. Ieder burger heeft den grootsten ëerbied voor de overheid, maar als er zoo eenige bur gers samen zijn, dan is hun grootste plezier op den rug der overheid te kloppen of ze te bespotten. De Antwerpenaars maakten in Uilen spiegel's tijd op dien algemeenen regel geene uitzondering, en.de meier en zij ne ambtenaars, de schatmeester en al wat medegeholpen had om den valschen Lefevre te ontvangen en hem de kas in handen te spelen, waren het slachtoffer van publieke spotlust. En als eindelijk de mare. ging, dat de generaal niemand anders geweest was dan Tijl Uilenspiegel," de leutige guit, dan was het plezier onzer goede Schel- destad nog grooter. Een volksdichter van dien tijd bezong zelfs het voorval in het volgende rijmp je Burgers van de Scheldestad, Wij zijn op het réchte pad Uilenspiegèl generaal, Dat verlangën w' allemaal, Want met zulk eëri vieze guit Waar' het spel der Franschen uit. Dan ons geld ten minste stak In een echten Vlaamschen zak Eene week lang zat Lamme gevan gen, eer men er aan décht zich met hem onledig te houden. Dan moest hij voor den rechter ver schijnen, die eindelijk aan dien gevan gene van minder belang had gedacht. Misschien, zoo óverwoog hij, zal die ons aanduidingen kunnen geven om zijn makker te ontdekken. We zullen eens beproeven hem te doen praten. Het verblijf van acht dagen achter de grendels, met droog brood en zuiver ERGE BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S TE ERPE Donderdagavond rond vijf uur had óp den steenweg van Aalst naar Gent éën zware autobotsing plaats. De ge naamde Nelis Adelin, woonachtig te St Pieters Leeuw kwam met zijn personen auto uit de richting van Aalst gereden. Uit de tegenovergestelde richting kwam een andere personenauto gevoerd door Carboné Louisa. In deze laatste auto hadden twee andere personen plaats ge nomen. De twee voertuigen kruisten el kander juist op de hoogte waar een stil staande vrachtauto stond. De botsing was geweldig. Carboné Louisa, -de voer ster, had een diepe wonde aan het lin keroog, werd daarbij gekwetst aan den linker arm en bekwam verwondingen over het lichaam. Zekere Bonte Marie die in haar auto zat liep lichte verwon dingen op alsook Leek David die in den zelfden auto had plaats genomen en een diepe vleeschwonde' opliep aan het hoofd en daarbij lichtelijk gekwetst werd aan de béenen. De rijkswacht kwam ter plaatse. De gekwetsten ont vingen de noodige zorgen. Hét 'parket werd óp de hoogte gesteld. GESPAN AANGEREDEN DOOR DEN TRAM TÈ ERONDEGEM Gisteren voormiddag te half negen, heeft op de Gentschen steenweg een aanrijding plaats gehad die doodelijke gevolgen kon na zich slepen. Genaam de Rottiers Frans, woonachtig op de wijk Ganzendries te Vlierzele kwam met zijn paard uit een zijstraat gereden gevende op den Gentschen Steenweg langs den kant van de tramlijn. Van op den steenweg aan den Kamdries kan men den tram niet zien aankomen. Rot tiers was zoo onvoorzichtig zich niet te vergewissen of de baan vrij was en is gepakt geworden door den tram die uit de richting van Aalst kwam. Het paard was zoo erg gekwetst dat het moest.gedood worden. Gelukkig zijn geen persoonsongevallen te betreuren. KAPITAAL: FR. 150 000.000 Agentschap AALST Alle Bank- en beutsvechandelingen onder de beste voorwaarden. EEN ZONDERLING VOORVAL TE BRUSSEL Een zonderling voorval heeft zich Donderdagavond voöfgëdaan, naaf loop van de voorstelling in den Park schouwburg te Brussel. Het publiek had den schouwburg verlaten en op het too- neel waren dé machinisten alles aan. Jie't rangschikken. Zooals iederen avond, la ten zij dan het ijzeren rolluik naar be neden, ?aa' scke'dt Yan het too~. neel. Öp nëp bogënblik dat Hét rö'lFuik bij den groh^was,.feordé-mèh.ëëï\p^r^^ verdoovenden slag: net was het tegen- gewichj; sd&t beneden gekomen was. De massa van 2000 kgr. drong door den planken1 vloer. Gelukkig werd niemand getroffen, maar het voorval had een onverwacht gevolg. Inderdaad, een waterleiding be vindt zich onder den schouwburg; zij werd door de massa geraakt en de bui zen braken door, met het gevolg dat de kelder, die zich onder het tooneel be vindt, in een ommezien overstroomd DE MISDAAD TE OUDEGEM Een nieuwe aanhouding In verband met de moordzaak te Oudegem, op een jonge vrouw, is het gerecht op een nieuw spoor gekomen. Men vraagt zich af of men thans het goede heeft gevonden. Er werd te Ou degem overgegaan tot een aanhouding. Het parket is andermaal afgestapt in het dorp. Verscheidene andere personen, die aangehouden waren, zijn in vrijheid gesteld. BISDOM GENT Z. E. H. A. Van den Fonteyne, pas toor te Berchem-bij-Oudenaarde, is in dezelfde hoedanigheid benoemd te Mel- le, in vervanging van Z, E. H. Van Hyf- te, die eervol ontslag neemt. E. H. G. Vercraeye, onderpastoor to Temsche wordt pastoor te Kruisstraat- Moerbeke. E. H. R. Scheire, subregent te Den- dermonde, is godsdienstleeraar be noemd aan de rijksmiddelbare school voor jongens. E. H. J. Van der Cruyssen, onderpas toor te Melle, gaat in dezelfde hoeda nigheid naar O. L. Vrouw, St Pieters, té Gent. Hoofdpijn, vermoeid bij het werk, afgemat Herneemt den moed... Eenige APOTHEEK DEPOORÏERE St-NIMaai-Waw de vermoeide toestand verdwijnt, en 't werk schijnt U opeens zóó licht... ■ft poeders- water voor ontbijt, middag- en avond maal, had van Goedzak een gansch an der mensch gemaakt. Hij zag er zoo papachtig niet meer uit, zijne oogen glimden weer en zijne hersenen waren opnieuw in hun norma len toestand. Had de rechter Lamme beter gekend, hij zou hem gedurende acht dagen aan eene welvoorziene tafel geplaatst heb ben, met keurige spijzen en heerlijke wijn overladen. Dan zou er misschien van Goedzak wel iets te-weten geweest zijn. Als onze held bij den rechter was ge voerd keek deze hem èen stond door dringend aan en zei dan Wij kennen u. Des te beter, sprak Lamme. Wat wilt ge zeggen Wel, ik -vind het aangenamer met iemand te redekavelen die u kent, dan met een wild vreemden man. Gij zijt Goedzak. Ik heb die eer, en Lamme ben ik op den koop toe. Ge bekent Dat beken ik sedert mijne ge boorte. Waarom hebt ge onder een val schen naam en een valsch kleed met de overheid den draak gestoken Dat heb ik niet. -7— Gij hebt gezegd dat gij generaal Mars waart. Ik heb dat niet gezegd. Misschien heeft iemand anders dat aan die hee- ren wijsgemaakt. Ik heb niets anders gezegd dan «ja» en «neen». Ik roep den opperschatmeester tot getuige. Ge hebt toch het uniform vari ge neraal aangetrokken Of heeft soms iemand anders u verplicht u met die kleeren te tooien Te tooien Als ge mij gezien hadt in dat plunje, ge zoudt zoo niet spreken. Ik geleek op een generaal als een muil ezel op een rechter. Laat ons geen tijd verliezen. Ik heb er anders genoeg ik heb acht dagen lang tijd gespaard, en dat vormt al een heel hoopje. Wie was uw makker -Genefaal Lefevre. JLammeGoedzak, het is in uw voordeel de waarheid te zeggen, want als ge alléén, zult geoordeeld worden, zal de veroordeeling dubbel streng zijn. Hoeveel jaar gevang boven mijn leven K-). uv Hef zal trpuwens-tot niets dienen u achter een kwinkslag te verschuilen. Wij weten alles. Zóó Ik niet Mag ik u dan 't een en ander vragen dat ik niet weet? Uw makker, de valsche generaal Lefevre, was.Tijl Uilenspiegel. Dank u voor de inlichting. Hij heeft niet alleen de overhe den misleid, maar tevens het geld van den Staat gestolen. Dat is poets wederom poets de Staat heeft reeds zooveel van ons ge stolen. Gij zijt zijn medeplichtige. Zooals ge zegt. En gij zult voor beiden boeten, tenzij ge mij wildet zeggen.waar Uilen spiegel zich bevindt. Weet ik het - Waar verbleef hij gewoonlijk Bij mij thuis. We hielden samen herberg: hij zong en ik schonk. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2