Groot zakenman aangebonden mmm mium kt1 ïóartel "besloten, de produktie te be perken op 69,64 t.h. van het normale voortbengstvermogen en de oprich ting van nieuwe fabrieken te verbieden. Deze beperkingen zullen gehandhaafd blijven tot einde December 1939. Het Leven van UILENSPIEGEL Voor Steun aan Vluchtelingen Mgr Heylen terug uit Rome Nieuwe stukken van 1 frank 5 December. H. Anastasius. -In 496 werd Anastasius tot Paus gekroond Zijn voornaamste bezorgdheid was d verdwaalden, ineen schioma terug tot de kerk te brengen. 6 December. H. Nikolaas. Hij was bisschop in* Klein Azie tijdens de IVe eeuw Zijn groöte zorg ging steeds tot den evennaaste. De gébruiken die wij thans met St. Niklaasfeest kennen zouden hun oorsprong hebben in het feit, dat de heilige, een man die niet genoeg fortuin bezat om zijn dóchters uit te huwen des nachts door het vens ter een groote som geld toewierp. De H. Vader op wandeling in de ho vingen. Voor de eerste maal sedert zijn ongesteldheid van verleden week heeft de H. Vader Zondagnamiddag eene wandeling gemaakt per auto in; de hovingen' van het Vatikaan. - De Belgische gevangenissen. M. Drapkin, bestuurder van. het Gesticht voor Misdadigheid te Santiago (Chili), kwam onlangs in Belgie én "bezócht ach tereenvolgens degevangenis voor ^gees teszwakke misdadigers te Doornik en de schoolgevangenis te Hoogstraten. Hij verklaarde zoo opgetogen te zijn over het Belgisch stelsel, dat hij bij zijn te rugkeer in Chili de aanvaarding van het regiem der Belgische gevangenissen zal voorstellen. Luxemburg heeft zijn beiaard. De stad Luxemburg zal binnenkort ook zijn beiaard hebben. Men is thans bezig hem te plaatsen in de klokkenkamer van de kathedraal. Sinds enkele dagen heeft men hem op proef gehoord. Zoo wer den het «Wilhelmus)) en enkele volks liedjes ten gehoore gebracht. Voor buitengewone gelegenheden zal men beroep doen op bekende beiaar diers en dan bijzonder op Belgische. ADOLPHE EN ADOLPHINE tre- den vanavond te 21 u. 15 op in het Paleis van Schoone Kunsten te Brussel voor SOLO. Luister naar de heruitzen ding door Radio Luxemburg. De toestand in de glasnijverheid. De verbetering in den toestand van d< glasblazerijen houdt aan; in zooverre zelfs dat men kan zeggen dat de stocks bijna gelikwideerd zijn. Men schat op 150.000 vierkante meter de hoeveel heid glas die per dag geleverd wordt. In deze omstandigheden ziet men naar middelen uit om de voortbrengst te ver grooten. De toestand in het tafelglas- Een millioen soldaten. Een jaar klasse, in Belgie, telt 44.000 man schappen welke gedurende 25 jaar ter beschikking van het leger blijven. Re kening houdende met verlies wegens sterfte, enz., kan ons land, bij een alge- meene mobilisatie één millioen soldaten onder de wapens roepen. In September j.l. tijdens de voormo bilisatie, stonden 360.000 manschap pen in de gelederen. Soor AUCTOR 198e Vervolg 1Dat weten wij, maar in uwe wo ning was niemand meer, als de politie dienaars er zijn binnengedrongen. - En moeder Goedzak dan Spoorloos verdwenen. Goedzak knikte en lachte. Ik dank u voor de inlichting... Dan heeft Tijl voor haar gezorgd... Ik vreesde dat men ook het arme wijf ach ter de grendels zou zetten... Meéf vér- lang ik niet te wetén. Ge kunt me terug opsluiten. De rechter zette een boos gezicht op. Hij had zich door Lamme latéh beet nemen. Wilt ge nu spreken als het u ge vraagd wordt, zei hij korzelig, en kort en bondig antwoorden, zonder er uwe bespiegeling bij te voegen Dat zal er van afhangen. Had Uilendpiegel nog een ander verblijf te Antwerpen, had hij er vrien den, waar men hem zou kunnen ontdek ken Ik herhaal u nog eens, 't is in uw belang, dat wij hem opzoeken. Lamme dacht eenige oogenblikken na. Ik geloof dat het inderdaad in mijn belang is u alles te zeggen, sprak hij eindelijk. Zeker, want tegen u is niet veel in té brengen, en eens den schuldige in handen dan komt gij er met eene lichte straf van af. Ge gaat het hooren, zei Goedzak.. Ge weet waar het Kipdorp is, niet waar Natuurlijk. Er staat daar, nabij Sint Jacobs- Regendroppen, die aan mijn venster kloppen.... zegt het lied. Onze moeders wachten zich wel den regen te verheerlijken; zij vreezen terecht voor hun kleintjes de verkoudheden waarmee hij ze bedreigt. Moeders, geeft uw kinderen een ver sterkende en volkomen evenwichtige voeding. Geeft hun dus regelmatig So lo. Deze heerlijke margarine is rijk aan vitaminen D en A, die rachitis voorko men, den groei bevorderen en het weerstandsvermogen tegen ziekte ver- hoogen. Solo margarine is een ideaal voedingsmiddel voor groot en klein. Onze prinsen in een godshuis. Prins Baudewijn en prinses Joséphine Charlotte, beiden in 't wit gekleed, kwamen Zondag chocolade en tabak uitdeelen aan de ouderlingen in het godshuis der Vaartstraat te Brussel. De gansche wijk was voor die geleJ genheid bevlagd. Een Christus-Koning-monumênt te Warschau. Prof. Switoslawski, minis ter van eeredienst en onderwijs heeft het comité voor de oprichting van een Christus-Koning Monument in de Pool- sche hoofdstad in aüdientie ontVangéit. In het comité hebben Mgr Szlagow- ski, hulpbisschop van Warschku, en verschillende intellectueele autoriteiten ztiting genomen. De vrijheid is een goed dat niemand van ons zou willen verliezen. De vrijheid van meening, vrijheid van geest, vrijheid van geloof, is ons kostbaarste bezit. Wij beseffen dat maar eerst dan als wij ze door dwang en geweld onderdrukt zien. Wie zou niet alles op zich willen ne men om deze geloofsvrijheid te bewa ren en niet alles \sullen offeren om ze terug te winnen. Om den strijd, vqor deze vrijheid zijn vele mannen, geloofsgenooten, ka tholieke broeders in Christus in bal lingschap moeten gaan. Om der vrij- heidswille namen zij ^11 es. op zich ge vang, tuchthuis, koncentratiekamp, mis handelingen, dan de uitwijking met haar nood en ontberingen. Ook onder ons leven er velen, stil en geduldig, ver verwijderd van allen die eertijds thuis het leven schoon en levenswaard maakten; zonder familie, zonder de zorgende hand eener moe der, zonder de begrijpende liefde der levensgezellin, stérk verlangend naar den zorgloozén lach hunner kinderen New-York, 4 December. In de Vereenigde Staten is een geweldige op schudding verwekt door de aanhouding van een van de vermaardste Ameri- kaansche zakenlieden, namelijk B. Wil liam Buckner, neef van den Koning van de Levensverzekeringen») en zelf even bekend wegens zijn milliarden als zijn verhouding met een van de popu lairste en mooiste filmstars van Holly wood, Loretta Young. Buckner werd door gewapende poli tiemannen in den kraag gepakt, toen hij te New York van de Queen Mary aan wal kwam, wat een woeligen volks toeloop verwekte. De beschuldiging ten laste van den machtigen zakenman is nogal zonder ling. Hij heeft namelijk een reusachtge spekulatie gewaagd met de aandeelen van de Philippijnsche spoorwegen, die in den laatsten tijd bijna op nul gezakt waren. Hij heeft het zoover weten te krijgen, uui. .„.tjm'ia uat)TTi«.u>..- crrrctci "irjrr geheimen invloed, en wetsontwerp is ingediend bij den Senaat te Washing ton, om aan de Philippijnsche spoor- wegaandeelen der waarborg van de Amerikaansche regeering te schenken. Om, na een stormachtig onderhoud met eenige parlementsleden, den laat sten en hardnekkigen weerstand te overwinnen van sommige Senatoren, had Buckner er ten slotte niet beter op gevonden dan de diensten aan te wer ven van vijf beeldschoone «vamps», zorgvuldig gestyleerd en voor haar taak opgeleide jonge vrouwen, die flink be taald waren om de weerbarstige Sena toren te verleiden en over te halen tot de plannen van den vindingrijken za kenman. zij zijn zonder tehuis en loopen be drukt onder eigen zorgen, gepijnigd door de zorgen om de lieve wezens die zij moesten achter laten. Honger en kou .zijn dikwijls te gast bij hen Vroeger stonden zij in het volle le ven, hun plicht vervullend in den arr beid. Nu zijn zij tot «nietsdoen» ver oordeeld. Hier in hét land arbeiden kunnen zij niet, daar wij zelf nog lijden onder den geesel der werkloosheid. Maar zij moeten tóch leven en bede len kunnen zij niet'. Het gevaar voor verbittering is groot en er is gevaar voor dat zij aan hun ideaal gaan twijfelen, het ideaal Elke gift is ons hartelijk welkom geld, levensmiddelen, kleeding, enz. Het Komiteit staat er borg voor dat de bekomen hulp slechts besteed wordt aan vluchtelingen die waarlijk hulpbe hoevend en klaarblijkelijk slachtoffers van geloofsvervolging zijn. Stortingen kunnen gedaan worden op postcheckrekening n. I 1 14.05 Katho liek Komiteit voor steun aan vluchtelin gen» te Brussel. Giften in natura zullen met den grootsten dank aanvaard worden op de permanentie, St. Kristoffelstraat, 19, Brussel, of naar beliefte ten huize af gehaald. Namens het Katholiek Komiteit voor steun aan vluchtelingen. Renaissancelaan, 14, Brussel. Mgr Heylen is in gezelschap van zijn sekretaris, Z. E. H. kanunnik Tharci- sius, van zijn reis naar Rome te Namen teruggekeerd. De geliefde bisschop was zeer opgetogen over zijn reis welke hij zonder vermoeienis heeft volbracht. In SMOKKELVANGST TE ZAFFELARE Zondag morgen, rond 7 uur gingen drie leden der Rijkswacht, namelijk Kommandant Vereeckc en de wacht meesters V. d. Mortele en Vermylen op velddienst. Een verdachte kamion reed voorbij hen in de richting van Zeve neeken. De rijkswachters van Zaffelare bekend voor hun speurzin op smokkel- avonturen achtervolgden den wagen en kwamen aan de hoeve bij de Lander te Zeveneeken terecht alwaar zij 13 kal vers van stal haalden rond 8 uur. Aan stonds werd een kamion gehaald om de kalvers naar het depot van Zelzate over te brengen, na de gebruikelijke weging. Kontroleur Buysse" kwam ter plaatse voor Het onderzoek. Een prachtige vangst welke ruim 13.000 fr. zal op brengen. sene kringen, werden feestelijkheden^ ter zijner eere op touw gezet ter ge legenheid van zijn 39 jaren bisschoppe lijk ambt. Verzet tegen de verkleining van het formaat Men weet dat eerlang nieuwe één- frankstukken zullen geslagen worden van een kleiner formaat dan deze wel ke thans in ons land in omloop zijn. Van verschillende zijden wordt te gen dit voornemen verzet aangetee- .- kend, om reden dat alle thans in ge- waarvoor zij alles offerden, en dat ook/i)rujk gestelde automatische toestelllen, het onze is. jjg werken met één-frankstukken, zul- Zij zijn onze broeders in nocd Wij willen ze bewaren en behoeden voor dit noodlot £)(at is het doel dat BRAND TE DUFFEL In de Kerkstraat houdt de h. Jan So- ïrs een winkel van behangsels en schildersartikelen. Zondagmorgen rond 5^uur. werd hij wakker en merkte hij óp, dat er rook in de slaapkamer kwam. In allerijl wou hij naar beneden de vafikaan'ëcKé en ook in dè" Roorri^ omtegaan wal ér aan dë zich de persoriert "gesteld hebben die tot het Katholiek Komiteit voor steun aan vluchtelingen zijn toegetreden, nl. de heeren Staatsminister Van Cauwe- laert, Oud-Ministers De Schrijver, du Bus de Warnaffej Heyman, Van Die voet, de Juffrouwen de Hemptinne, Belpaire en Baers; de HH. Verbist, P. IW. Segers, Colen£ en Delmartino. Maar hoe kunnen wij dat als wij ze zelfs het allernoodzakëlijkste niet kun nen geven, hun len moeten herbouwd of heraangepast worden. Daar zijn b.v. de automatische telefoontoestellen, de automatische buf fetten in de eetgelegenheden, de muur kastjes met chocolade, perronkaartjes automaten in de stations, enz. ERGE ZAAK ONTDEKT TE BRUSSEL Tachtig personen zouden er in betrokken zijn Reeds drie personen aangehouden, waaronder een geneesheer Naar verluidt, is te Brussel een ern- 'Hagelijksch brood enlstige zaak van verboden geneeskundi- onderdak ge behandelingen aan het licht geko- Onze middelen'zijn beperkt of liever j men, die een verrassende uitbreiding uitgeput. Hoelang nog zullen wij kun-!genomen heeft, en waarbij een aantal öêHv^elpeJ)óor WëeR pasteden wij een hoofdstad betroklcënzijriT^ C'C groot bedrag enkel 'en alleen voorl Het is op klacht van een moeder dat voedsel en huisvesting. De winter! een onderzoek werd ingesteld, dat eischt ook verhoogde hulp voor klee- j reeds leidde tot drie aanhoudingen, ding, licht en vuur. waaronder een geneesheer. markt, eene zeer fraaie meesterswo- ning... Hoe heet de edelman ook weer die er woont... Ik zou het wel duizend maal zeggen. De edele heer van de Werve Zooals ge zegt... Welnu, in dat huis woont een portier en die heeft de sleutels van den zesden kelder, rechts onder de straat... Begrepen Ik teeken dat op. Nu hebt ge enkel dit te doen ge zendt een paar verkleede politiedienaars naar dien man en ge verplicht hem naar dien kelder te gaan en de deur te ope nen. Desnoods gebruikt ge geweld. Goed. Hewel, in dien kelder, tegen de getraliede opening die in het ..yoetpad bestaat, zult ge een groot spinnet zien,: want ik heb dat verleden week .nog be merkt, als ik er voorbijging. Waar wilt ge heen Naar huis, als het zijn kan, als 't u belieft Ik beduid wat heeft dat gemeens met Tijl Uilenspiegel Waar was ik weer gebleven Mijn geheugen laat me dikwerf in den steek Aan het spinnet van den kelder mond. Hewel, ge draagt uwe pakkeman- nen op dat net zorgvuldig weg te ne men en hier te brengen. Ge kunt dan beproeven er Lamme Goedzak in te vangen En hij lachte dat hij schokte. De rechter kon zijne woede niet be dwingen en sloeg met de vuist op de tafel. Dat zal ik u betaald zetten, kerel! We zullen Uilenspiegel we! zonder u weten te vangen, en dan zullen wij sa men afrekenen Hoe eerder, hoe liever, zei Lam me, want ik voer liever een praatje met Wij slaken een ;hülpkreet tot U,-ka-De aangehouden geneesheer verbrak tholieke volksgencoten en vragen U toen het beroepsgeheim en overhan- ons niet alleen te Eten staan. Helpt ons, jdigde aan den onderzoeksrechter een in ons werk van edele christelijke cari- lijst van zijn «speciale kliënten», alsme- tas, ons verleden, onze Kerk en ons de van de konfraters de apothekers land waardig. j die hem in het uitoefenen van weder- Weldra bij de dagen van St-Niklaas rechtelijke werkzaamheid hadden bij en Kerstmis, die éen mensch zoo diep gestaan, of kliënten verschaft hadden, gelukkig kunnen maken in intieme fa-Er zouden reeds een tachtigtal perso- miliekring, zal het «alleen zijn» en zul-nen betrokken zijn in deze zaak, die len de nood en de zorgen, zwaar wegen zich uitstrekt tot in de provincie, inzon- op onze vluchtelingen. derheid tot in Luik, en waarvoor ver- Helpt ons, ook een aangenaam scheidene deskundigen aangeduid zijn oogenblik te verschaffen met het oog op het verder onderzoek, ven in gevaar wordt geacht. band was, maar toen hij de. d^ur van dq. slaapkamer openrukte, sloeg een ge wéldige rookwolk hem te gemoet.In den winkel, gelegen onder de slaapkamer, woedde een geweldige brand. In olie, vetstoffen, balatum en andere licht ont vlambare stoffen vonden de vlammen een gemakkelijke prooi. In de keuken brandden de meubelen eveneens, en doordat de trap reeds vuur had gevat, was aan ontvluchtén langs daar niet te denken. Op het hulpgeschreeuw der familie Somers werden de buren gewekt, die dadelijk ter hulp snelden, de brand weer opriepen en aan de eerste red dingswerken begonnen. Intusschen had Jan Somers zich met zijn vrouw en hun 7-jarig dochterke langs een balkon van het aanpalende huis Stuyck weten te redden. Het is erkelijk een groot geluk, dat Somers juist op tijd is wakker geworden, zoo niet ware gansch het huishouden ver stikt geworden en ware een gruwelijk drama te betreuren geweest. De brandweermannen verdienen een woord' van lof voor hun snel en kor daat optreden. het gerecht, dan zoo aJeen in een eng kamertje te zitten. De rechter had gescheld en beval dat men den gevangene ferug naar zijne cel zou leiden... De beste speurhonden werden nog maals uitgezonden, maar Tijl Uilenspie gel bleef onvindbaar. De rechter kwam tot het besluit dat de guit buiten de stad was gevlucht, en het moeilijk zou wezen er de hand op te leggen als hij' niet bij toeval werd ge snapt.... Moeder Goedzak weende en jammer de den ganscheu dag in den kelder van Pot. i Tijl is altijd voor ons een onge- luksvogel geweest, zei ze, en als ons on- geluk hebben wij aan hem te wijten. Wij zouden te Parijs rustig geleefd en voor onzen ouden dag een spaarpotje ver gaard hebben, had hij ons niet doen verjagen Ge vergeet te zeggen, antwoord de Nele, dat zonder Tijl uw Lamme nooit naar Parijs zou gekomen zijn, en AUTO-ONGELUK TE ODEUR Te Odeur heeft zich tijdens den nacht van Zaterdag op Zondag, een vreeselijk auto-ongeluk voorgedaan, aarbij een Brusselsche dame het leven verloor en twee andere reizigers le vensgevaarlijke verwondingen oplie- ^cen 'Huro pesruu Crabbe, wonende té Elsene, en waarin nog mej. Anna Hendrickx uit Brussel, er, mevr Méla Daron hadden plaats ge nomen, reed langs den grooten steen- eg van St. Truiden naar Luik. Op het grondgebied van de gemeente Odeur slipte de wagen in een bocht en kwam tegen een huisgevel terecht. De auto werd volledig vernield. Toen men de drié inzittenden uit het puin van den vernielden wagen ophaal de bleek mevr. Méla-Daron op slag te zijn gedood. De bestuurder en de an dere reizigster hadden beiden een sche delbreuk opgeloopen en moesten bij hoogdringendheid naar een ziekenhuis Luik worden gevoerd, waar hun le- gij hem wellicht nooit hadt weergezien. En hier te Antwerpen, ging moe der Goedzak voort, zouden we rijk ge worden zijn in onze herberg, en daar heeft Tijl ook weeral een einde aan gemaakt. Het is waar, sprak Nele, maar als Tijl er niet geweest ware, zou er geen ziel naar uwe herberg gekomen zijn. Ge moogt niet onrechtvaardig wezen Nu zit Lamme gevangen, en wie weet of hij het niet met den dood zal moeten bekoopen. - Och, zei Uilenspiegel, zie dat nu zóo zwart niet in. Wat kunnen ze hem zóoal aanwrijven t Misschien hebben ze hem reeds- haar de galeien gezonden, en-zullen wij h'ëm nooit meer terugzien. Dat gaat zoo. gemakkelijk niet meer. Ge spreekt er over alsof de sans culotten nog heer en meester zijn in ons land. Ze moeten-hem toch eerst veroor- deelen. -Als ge 't maar goed weet Ze hebben er zooveel in 't geheim doen verdwijnen, waar ge nooit meer hebt hooren over spreken Moeder Lamme, sprak Tijl ge belgd, ge weet dat ik mijnen makker niet in de handen der Franschen zal la ten ,en gij hem wel zult terugzien... Ais ik iets zeg, dan hebt ge 't recht niet eraan te twijfelen... Ik heb altijd mijn woord gehouden... Maar ge moet me toch den noodigen tijd laten om te ver zinnen... Heb nog een paar weken, ge duld: nu kan ik niets doen... Als ik nu iets waag dan loop ik de kans ook te worden ingerekend, en als we beiden achter 't slot zitten, is er niets meer te doen... 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2