De h. Spaak mislukt in de omvorming van zijn Kabinet Het buitengewoon Socialistisch Partijcongres 7 De Italiaansch- Franschs spanning Woensdag DEC. 1938 De oude reegeering voor het Parlement Naar algemeene verkiezingen M. ARTHUR GODDYN OVERLEDEN Bij de Rijkswacht Een kuricus vonnis Autobotsingen te Assche VOLKSSTEM XXXXIIIe JAARGANG NUMMER s, i Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTAgentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C. 2 H. AMBRÓSIUS iZoa op 7,3-1 af 15,53 L. K. V. M. 10,22 DE HOUDING DER SOCIALISTI SCHE MINISTERS NA DE STEM MING OP HUN CONGRES De socialistische ministers verlieten om 6 u. 50 het kabinet van den heer Spaak. In verband met hunne besprekingen verklaarde minister Balthazar, dat de ministers om 8 u. 30 in kabinetsraad zouden vergaderen. Na de stemming van het Congres, zoo voegde hij eraan toe, hebben wij den toestand onderzocht, namelijk om te weten of wij al dan niet ontslag zou den nemen. De meening is, dat de grondwette lijke proceduur dient gevolgd te wor den. De regeering zal dus voor het par lement verschijnen. Wordt er over Burgos gestemd, dan kunnen nog sommige ministers, zelfs in dien de regeering de meerderheid be haalt, hun ontslag indienen. Dat is de grondwettelijke traditie. BARON CAPELLE BIJ M. SPAAK Rond 19 uur begaf zich baron Ca- pelle, segretaris van het kabinet des Konings, bij den eerste-minister Spaak. M. SPAAK EERBIEDIGT DE GRONDWETTELIJKE TRADITIES Om 7 u. I 0 legde de eerste minister de volgende verklaring af Wij rekenen erop voor de Kamer te verschijnen. Mijn regeering werd grondwettelijk geboren en zij zal ge beurlijk ook grondwettelijk sterven. En al lachende Indien het moet zal ik alleen naar de Kamer gaan. Talrijke ministe-rs zouden mij in mr ten laten, opdat ik morgen niet in het parlement zou verschijnen. Indien ik moet vallen, zal het voor het parlement zijn. De kabinetsraad zal er straks over beslissen. Behoudt uwe plaatsen voor, mijne heeren. Er zal volk geweigerd worden! De heer Spaak voegde er nog aan toe, dat zijne verklaring zou loopen over drie punten Geen deflatie, stem ming der verplichte werkloosheidsver zekering, industrieele tucht. DE OUDE REGEERING IN KABINETSRAAD Omstreeks 2 1 uur heeft de k. Spaak volgende verklaring aan de pers afge legd «Ik heb besloten over een half uur den ouden Raad bijen te roepen. Op het oogenblik worden de onderhande lingen die ik in den loop van den dag heb gevoerd, voortgezet, maar er is geen oplossing. Ik zal dus overleg ple gen met mijn collega's over de aan te nemen houding. Mag men hieruit besluiten dat gij terugkeert op uw beslissing van daar even, namelijk voor de Kamer te ver schijnen Volstrekt niet. Ik roep den kabi netsraad bijeen om te weten wie mij zal vergezellen. De heer Max Leo Gérard zal geen deel nemen aan de beraadslaging. Rond half-een was de -Kabinetsraad ten einde. Na afloop van de vergadering lé£de de eerste-minister volgende verklaring voor de pers af De h. Albert-Edouard Janssen heeft de portefeuille van Financiën aanvaard en zal dus den h. Max-Léo Gérard ver vangen. Hij zal Dinsdagochtend ten Paleize den gebruikelijken eed afleggen De regeering zal Dinsdagnamiddag vóór de Kamers verschijnen. Benevens de aangekondigde verkla ring over de financieele politiek, de eco nomische politiek, en over het wetsont werp tot verplichte verzekering tegen werkloosheid zal de Eerste Minister een verklaring afleggen betreffende de noodzakelijkheid om een vertegen woordiger van België te Burgos te be noemen. De hh. Ministers Heymans en Pho- lien hadden kwart vóór middernacht even den kabinetsraad verlaten en zich naar de woonst van den h. Albert Jans sen in de Wetstraat begeven om zijn aanvaarding te vragen, t.t.z. zijne in stemming om met de andere regeerings- leden in de Kamer te verschijnen. De aldus voltallige regeering zou eventueel het ontbindingsbesluit aan den Koning voorleggen en de begroo tingen, doen stemmen tijdens de voor bereiding van de wetgevende verkiezin gen. De h. Spaak sprak nog zijn hooge voldoening uit over de houding van al zijn collega's uit de regeering. Ik moet getuigen, zeide hij, dat zij zich allen zeer ruiterlijk hebben ge dragen, niet het minst mijn collega's die niet tot mijn politieke partij behooren. Gelukkig, voegde hij er lachend bij, M. JANSSEN, Minister van Financiën. dat men in dergelijke omstandigheden tegenstrevers heeft waarop men reke nen kan. DE LAATSTE ONDERHANDELIN GEN VAN M. SPAAK De heer Spaak had Maandag nog een onderhoud met den heer Heymans. Ik heb reeds Zaterdag mijn ont slag gebracht, verklaarde de heer Hey mans, toen hij het ministerie verliet en de heer Spaak heeft dit thans aanvaard. 1 Na den heer Heymans werd graaf de la Barre d'Erquelinnes door den eerste- minister ontvangen. j Men wist dat de heer Spaak hem de portefeuille van Landbouw zou aanbie den, en men had reedsvemomen dat graaf de la Barre d'Erquelinnes aan zijn politieke vrienden gezegd had dat hij idie portefeuille zou weigeren. Na zijn onderhoud met den heer Spaak bevestigde de katholieke sena tor voor Bergen die weigering. Ik heb geen bijzondere bevoegd heid voor landbouw, zegde hij aan de journalisten, en daarom heb ik gewei gerd. DE HH. C. E. JANSSEN EN CAMU WEIGEREN Het was bij negen, Maandagavond, toen de hh. C. E. Janssen en Camu op nieuw het kabinet van den eerste-minis ter verlieten. Zij verklaarden niet inge gaan te zijn op het aanbod van eerste- minister Spaak. Wat den h. Camu betreft, deze heeft het bezwaar gehandhaafd, dat hij in zijn eerste onderhoud met den h. Spaak heeft laten gelden, namelijk de noodza kelijkheid voor hem, om zich verder te wijden aan de bestuurshervorming. HET KATHOLIEKE BLOK Het Directorium van het Belgisch Katholiek Blok volgt van nabij de evo lutie van den politieken toestand. Het Iaat M. Spaak zijn werk doen in den geest der grondwet en wacht in vertrou wen den uitslag van zijne onderhande lingen af. Door het uittreden van M. Pholien jZou de Federatie der Katholieke Krin gen en Vereenigingen niet meer in het voorgenomen kabinet vertegenwoor digd zijn, iets waartegen genoemde groepeering protesteert. De heer Arthur Goddyn, gewezen eerste-voorzitter van het Hof van Ver breking te Brussel is Zondag overleden aan de gevolgen eener langdurige ziek te. De aflijvige was afkomstig van Brugge, waar hij op 1 3 October 1 865 werd geboren. Op 2 1 -jarigen leeftijd derscheiding het diploma van doctor in reeds behaalde hij met de grootste on- de rechten en doctor in de politieke en administratieve wetenschappen in de Hoogeschool van Gent. Twee jaar later plaatste hij zich den eerste in den inter- universitairen wedstrijd. - - - Hij trad in de magistratuur in 1892 debatten met een met minder hef tij als rechter bij de rechtbank van eer- jrakter voortgezet, sten aanleg te Gent. In 1901 werd hij j De h VOS verklaarde zich voorstan- raadsheer bij he'c Beroepshof te Gent der van het zenden eener vertegen- DE SOCIALISTISCHE MINISTERS IN 'T ONGELIJK GESTELD Op het socialistisch partijcongres, waarover wij gisteren reeds gedeeltelijk verslag gaven, werden 's namiddags de reSo»utie wordt aangenomen met 372,540 stem men, terwijl de tekst van de minder heid 187.598 stemmen behaalt. Er zijn 7.820 onthoudingen. Ziehier de tekst van de aangenomen ka- en in 1907 trad hij in het Verbrekings- J woordiging naar Burgos, om opportu hof. Op 9 December 1926 werd benoemd tot eerste-voorzitter van Verbrekingshof als opvolger van Van Iseghem. hij nistische redenen.Hij vreest den val der het regeering, de ontbinding, en een neder- M. j laag van de socialisten. In denzelfden zin spreekt Het Congres, Na een tweede onderzoek van het vraagstuk van Burgos. Overwegend dat het handelsregime van Opstandig Spanje en de ervaring van andere landen dan Duitschland en Italië die reeds te Burgos vertegenwoor digd zijn, niet laten hopen, dat het stu- I ren van een vertegenwoordiger tot re- minister sultaat zou hebben, België merkelijk commercieele voordeelen op te leveren; dat de door de regeering aangekon digde compensaties voor zulke maatre gel nietig schijnen dat de groeiende stoutmoedigheid en barbaarschheid, waarmee de buiten- Vorige maand gajf hij zijn ontslag omBALTHAZAR, die de houding der re gezondheidsredenen. De heer Goddyn, j geering en vooral den h. Spaak verde- had de faam een dpr beste magistraten digt. Wij gaan een nederlaag tegemoet, van het land te zijh en meer dan eens roept de minister uit. deed de regeenng beroep op zijn we-: HH. BUSET en GAILLY houden tenschap en zijn talent als junst voor,een striemend pleidooi tegen Burgos, qzon ere geva en. j Dan komt eerste-minister SPAAK aanlandsche aanval op Republikeinse!» ij was on er meer voorzitter van het woord die hoofdzakelijk zijn eigen Spanje wordt voortgezet, voor de BAV. e egisc e a vaardigmg die met Ne-1 persoon moet verdedigen naar aanlei- P. een absolutie moreele omogelijkheid derland een verdrag sloot voor- ge-1 ding van de aanvallen waarvan hij het schept, het sturen van een vertegen- voorwerp is. Tenslotte wil hij zijn par- woordiger bij de opstandige junta van tijgenooten op het hart drukken hoe na- Burgos bij te treden deelig het zou zijn voor de socialistenbevestigt zijn resolutie van 6 Novem- een ongunstige stemming uit te bren- ber, waarbij het verklaarde zich te ver gen. j zetten tegen het sturen van een verte- Dan wordt overgegaan tot de stem- genwoordiger bij Franco, ming over de resoluties. Deze der j De uitslag der stemming wordt meerderheid moet het ontslag der so- toejuichingen onthaald. heb- j Na een kort slotwoord van den voor zitter wordt het congres voor gesloten Dé resolutie van de meerderheid verklaard. rechtszaken. De aflijvige onderrichtte ook den Koning, tóen deze nog kroon prins was in rechtszaken. Over den toestand der op rustgestelde adjudanten Onder dit opschrift hebben wij in cialistische ministers voor gevolg onze uitgave van den 1 7en November ben. laatstleden een artikel gepubliceerd, de positie te kennen gevend, door de Re geering genomen ten overstaan van het Wetsvoorstel dat wijzigingen moest aanbrengen aan de artikels 29 en 58 van de bijgeschikte wetten over de mi litaire pensioenen. Dit voorstel heeft tot doel recht te doen wedervaren aan de i riicIfTAcföl/Ji, y Ziehier ten andere de hoofdgedach- op een origineel vonnis 'geve'ldT L/e rehfifif te van dit wetsvoorstel. Het artikel 23 heeft beslist, dat de betichte gedurende der bijgeschikte wetten over de militai- een jaar alle agenten, die hij ontmoet, re pensioenen kent een pensioenver- moet groeten. Nu is het waar, dat deze hooging toe aan de keurgegradeerden betichte laten we hem Mr Brown van de rijkswacht voor ieder volledig noemen ten aanzien van de Lon- dienstjaar bij dit korps. Maar zonder-densche «bobbies» een houding had ling toeval, deze verhooging is juist de- aangenomen, die niet strookt met dien zelfde voor den eerste wachtmeester van een Engelsch gentleman, als voor den adjudant van 2e klas (151 Op zekeren avond, toen hij terug- fr. per jaar). 'keerde uit een café, waar de whisky Het wetsvoorstel in kwestie, reeds nogal straf was, beleedigde hij een gestemd door den Senaat, verholp aan agent, die rustig zijn plicht deed in deze ongelijke verhouding van wedde, Oxford. door de toegestane verhooging op 201 Deze agent verloor eindelijk zijn fr. te brengen voor den adjudant van j flegmatieke kalmte en nam mr. Brown 2e klas, en op 25 fr. voor den adjudant mee naar het bureau. Daardoor kal- van 1 e klas. j meerde deze nog lang niet en hij belee- Wat het artikel 58 der zelfde wetten digde alle aanwezige agenten, betreft, het bepaalt dat een pensioens- Hij moest den nacht op het bureau vermeerdering van 4, 6, 8, 10, 12, 14, doorbrengen en werd den volgenden 16, 18 of 20 ten honderd zal toege- dag vóór den politierechter gebracht, staan worden aan al de ondergeschikte Daar kreeg hij berouw en bood zijn ex- gegradeerd en van het leger en van de cuses aan den agent uit Oxfordstreet. rijkswacht, naar gelang de belangheb- j De rechter nam daar echter geen ge- benden 2, 3, 4,^ 5, 6, 7, 8, 9 of 10 noegen mee. In anmerking nemend, dat dienstjaren tellen in de grade. i bet heele corps beleedigd was, wilde hij 't Is hier dat het rekenhof, door een den beklaagde een lesje geven, dat de- verkeerde uitlegging der wettelijke ze niet spoedig zou vergeten. schikkingen een ernstig nadeel berekent aan de rijkswachtadjudanten. Inderdaad, uit de schikkingen van artikel 5 7 der reeds aangehaalde wet ten blijkt klaar en duidelijk dat de ad judant der rijkswacht voor de pensioen vermeerdering voorzien door art. 58 van deze wetten, zich kan beroepen op den diensttijd in de grade vanaf den dag zijner benoeming tot wachtmeester der rijkswacht. Maar gezien het' Rekenhof niet van dit gedacht is, maakte het wetsvoorstel ter sprake een einde aan deze verkeer de uitlegging. Ongelukkiglijk heeft de regeering, die dikwijls veel van de rijkswachters weet te eischen wanneer het erop aan komt hen te gebruiken tot ondankbare en gevaarvolle bezigheden, de 500.000 Daarom veroordeelde hij M. Brown om iederen agent, dien hij in de stra ten van Londen ontmoette, heel diep te groeten, zoodat de eer van de «bob- bies» gered is en Mr Brown wel niet zoo spoedig opnieuw zal beginnen. VERKLARINGEN VAN CHAMBER LAIN IN HET BRITSCHE LAGERHUIS Londen, 5 Dec. In antwoord op vragen welk hem gesteld waren door fr. dus niet kunnen vinden, die noodigConservatieve en Labourafgevaardig- zijn om het nadeel sinds meer dan 20, den met betrekking tot de anti-Fran- jaar aan de rijkswachtadjudanten be-jsche betoogingen in Italië en de reis van rokkend te herstellen. Maar zij kan den Britsche premier en Halifax naar nochtens miljoenen ten overvloede vin den, om in alle domeinen, de begeer ten te bevredigen van rumoeriger er min onderworpen lieden dan de rijks wachters, en bijgevolg meer belangwek kend dan deze laatsten. 't Is weinig be- Rome, verklaarde M. Chamberlain, in het Lagerhuis Alhoewel Tunis Corsika en Nice niet specifiek vermeld werden in den loop der onderhandelingen welke het En- gelsch-Italiaansch accoord van 1 6 April moedigend voor deze trouwe wetsdie-voorafgingen worden zij gedekt door aanhangsel dat handelt over het be naars. Laat ons hopen dat er spoedig een heilzame kentering in dezen neteligen toestand mag tot stand komen en de rijkswachters loon naar werken zullen ontvangen dank zij de stemming het bovengemelde wetsvoorstel. houd van het status-quo in de Middel- landsche Zee (Toej.) Wegens de betooging in de Italiaan- sche Kamer, werd de ambassadeur van van j Groot-Brittannie te Rome Zaterdag be last, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken er opmerkzaam op te maken dat incidenten van dien aard (tenzij maatregelen getroffen om den onbehaaglijken indruk weg te ne men), den meest noodlottigen indruk van samenwerking tusschen de vier mogendheden van Munchen. Het antwoord van graaf Ciano heeft dan op duidelijke wijze doen uitschij nen dat de Italiaansche regeering zich niet aansloot bij deze betooging en be slist niet zinnens was te verzaken aan de verbintenissen welke zij tegenover ons was aangegaan. Ik zie dan ook geen enkele reden de schikkingen welke getroffen werden voor mijne reis naar Rome, te wijzigen» Een der Lagerhuisleden, M. Morgan, wenschte te' weten «of een pact of co venant Engeland verplichtte Frankrijk ter hulp te snellen zoo dit land door Ita lië werd aangevallen. M. Chamberlain verzocht hem zijn vraag op de volgende dagorde te laten opnemen. Maandag rond 1 2 uur had er te As sche een botsing plaats tusschen de au to van M. Louis Van Mulders-De- voghel, statie te Assche en den auto van den vervoerdienst A. Dujardin, Zoon en Cie, Bruggestrat te Meenen. Aan het kruispunt der Statie- en Mo lenstraten, wilde Louis Van Mulders links inrijden. De voerder van den zwaargeladen autotractor, vol tabak in bladeren, bestemd voor Thum en Ta xis, te Brussel, had niet tijdig genoeg gezien, dat de kamion van Van Mul ders links wilde inrijden, zoodat de ta bakwagen van achter op de auto van Van Mulders reed. Van zijn auto werd het voorste gedeelte geheel ingedrukt. De stoffelijke schade is groot. Denzelfden dag, rond 1 7 uur 30, heeft er rechtover de school van Wal- fergem, te Assche een tweede autobot sing plaats gehad, ditmaal tusschen lu xe-auto's. De auto van graaf t'Kint de Roodebeke, van Brussel komende, en deze van M. De Ridder, van Erembo- degem, zijn aan de school, kop op kop, op elkander gebotst. De beide autos zijn deerlijk geha vend. M. Van den Berghe, van Aalst, die in de auto van M. De Ridder zat, is door een doktoor naar de kliniek van het H. Hart te Assche gevoerd. Hij heeft het neusbeen gebroken en eene groote wonde aan het hoofd opgeloo- pen. M. De Ridder kwam er met eenige kneuzingen vanaf, doch kloeg over er ge inwendige pijnen. Graaf 't Kint de Roodebeke werd ook gekneusd, maar niet erg. Het parket is ter plaatse ge weest.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1