Maria's Onbevlekte Ontvangenis 8 :/fi! Ce ontploffing te Senile Pirow doet een voorspelling REGEERINGSMEERDERHEID IN GE KAMER Joachim von Ribbentrop te Parijs Donderdag DE C.JMF- XXXXIIIe JAARGANG NUMMER aea Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMENTELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTAgentschap Havas, Adolf Maxlaan, 1 3, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C.2 O. L. Vr. Onb.OntU Zoa op 7.32 a! 15,53 n L. K. 14 N. M. 21 Geheel schoon zijt Ge O, Maria, En in U is geen vlek van zonde te bespeuren Plechtig weerklonk weleer in 't para dijs de donderende stem van den ver gramden God tot het valsch serpent «Ik zal vijandschap stellen tusschen u en de Vrouw, tusschen uw en Haar na komelingschap... ze zal u den kop ver pletten. In die woorden ligt de aankondi ging van de komst der Uitgelezen Vrouw wier Zoon zal zegepralen over den duivel en zijn rijk verdelgen. Deze vrouw is dus geroepen om de eeuwige vijandin van Satan te zijn... met hem zal ze van af den eersten oogenblik van haar bestaan op oorlogs voet leven. Die vrouw zijt Gij Maria, gekomen om Satan te weerstaan, zijt Gij de bij zondere vriendin van God. Waar alle andere menschen 'n voorwerp zijn van z'n gramschap, zijt Gij het van z*n Lief de,... aangenaam aan den Allerhoogste, dochter van Zijn Hart, zonder wanor de in uw eersten bestaansoogenblik,... zonder erfzonde in uw ontvangenis,... grooten schat van hemelsche gaven en positief bedeeld door 'n onbesefbaar van glinsterende genade. Bij het aanschouwen van dit meester werk Zijner Liefde en Almacht gaat de Heer als in verroering wijl Hij u toe roept «Ge zijt geheel schoon, mijn vriendin, en in u is geen vlek van zonde te bespeuren Het gebeurde tijdens de periode van de achttien achtereenvolgende verschij ningen te Lourdes. De kleine Bernadette Soubirous heeft aan de hemelsche Dame den naam ge vraagd. Maria had even goed kunnen zeg- gen «Ik ben de Moeder van God» of ibeste spreke bij pDe Koningin der Engelen», doch het;Christus. Viert devoot dit heerlijk feest Maria chetsend Ik ben de Onbevlekte Ont vangenis 1 Weleer gaf God de bepaling van Zijn wezen Tot Mozes zei Hij in het Oud verbond Ik ben deze Die is, Door het geven van haar naam schenkt Maria ons de bepaling van haar wezen.. Ze vereenzelvigt zich met haar Onbe vlekte Ontvangenis., alsof haar wezen noodzakelijk onbevlekt ontvangen was. Inderdaad die Onbevlekte Ontvan genis brengt met zich de ongereptheid van geheel haar leven en van geheel haar persoon. De vijandschap welke door God ge plaatst werd in haar ziel van den eer sten moment van haar bestaan gaat voort,... bJijft onophoudend... tenover- staan van den Satan. Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis Ze bevestigt dat ze zich vereenzelvigt met die vrouw zegepralende vijandin van den duivel. Welk 'n vreugde heerschte niet in het hart van Maria toen ze handen saam- gevouwen, oogen hemelwaarts ver heven, in dankbare houding tegenover God,... dien naam van haar lippen liet vallen Die vreugde moet heden de onze we zen! want die Onbevlekte Ontvangenis van O. L. Vrouw was de dageraad van onze verlossing... Door haar kon Chris tus tot ons komen. Zooals de dageraad de voorbode is van de nakende zonsopgang... zoo is de- komst van Maria in hare Onbesvlekte Ontvangenis de rozige ochtend van den lichtvollen dag van Jezus komst. Daarom noodigt de Kerk ons uit tot het blij vieren van dezen mooien feest dag; inderdaad zoo luidt het «invitato- rium» in net breviergebed Laten we met vreugd en godsvrucht de Onbe vlekte Ontvangenis der Allerheiligste Maagd vieren, opdat zij voor ons ten onzen Heer Ie antwoord luidde heel anders, t is daar om ook beteekenisvol en het openbaart ons de groote voorliefde van O. L. Vrouw voor dit haar voorrecht Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis Ze zegt niet ((ik heb een onbevlek te ontvangenis gehad,,,» ook niet: «mijn ontvangenis was onbevlekt,...» heel ken ter eere... bidt met vurigheid opdat ze van u verwijderd houde Satan met zijn misdadigen invloed,... en u bekome den lijken zegen Gods... zijn liefde, Zijn welbehagen. DENDERZOON. NADERE BIJZONDERHEDEN Tweede slachtoffer overleden Dinsdag, in den vroegen morgen, werd vastgesteld, dat de ramp te Schel le, een tweede slachtoffer had ge- eischt. Het is Jules Henriot, wonende Bi- zaartlaan te Niel. Het slachtoffer werd heden morgen ontdekt door de gendar men. Dinsdag avond schen hij niets te mankeeren. Hij bleef ter plaatse op de ramp tot op 't laatste oogenblik. Onze correspondent had er nog een heel vertrouwelijk gesprek mee. Er werd nog een glas gedronken in het naar huis gaan. Heden morgen wilden de gendarmen hem roepen voor het on derzoek. Men moest de deur instampen en Jules Henriot werd dood naast de kachel aangetroffen. Naar het blijkt zou het nog een pilleke van het Rood Kruis hebben genomen en daarachter wat water gedronken. Droeve bijzonderheid. De dochter van Jules Henriot was juist Dinsdag ge trouwd. Het slachtoffer was weduwnaar er dus gansch alleen in huis. De dokter, die den doodvaststelde dacht deze te moeten toeschrijven aan verstikking, door gas ingenomen in de fabriek. DE OORZAAK Naar we te Schelle vernemen zou de ramp niet geschied zijn door de ont ploffing van een stalen flesch. In tegen deel schijnt het bewezen, dat geen en kele flesch of iets dergelijks ontploft is. Men vertelde ons dan ook dat de zaal waar de werklieden bezig waren zich langzaam met gas zou gevuld heb ben. De ontploffing moet geschied zijn op het oogenblik dat de electrische schakelaars werden overgehaald, om de motors stil te léggen. Dit zou gepaard zijn gegaan met een vlam, die net aan wezige gas zou doen ontploffen heb ben. Wat feitelijk de oorzaak is, zal na tuurlijk het onderzoek moeten uitwij zen. HIJ IS ALLES BEHALVE OPTIMISTISCH GEEN OPLOSSING INZAKE 'T KOLONIAAL VRAGSTUK GEVONDEN DE FRANSCH-DUIT5CHE OVEREENKOMST. M.M. Georges Bonnet (rechts) en von Ribbcntrop (links) bij de onderteekemng van het^ Fransch- Duiische pact in de «Salon de l'horloge» op de quai d'Orsay te Parijs. De h. Pirow, minister van landsver dediging in Zuid-Afrika die een rond reis door Europa heeft gemaakt, ver toeft thans te Londen. Hij heeft op Maandag een verklaring afgelegd over den Europeeschen toe stand. Hij zeide, dat Europa in de richting van een oorlog drijft, een oorlog, wel ke geen enkele natie wenscht, doch waarop iedere regeering zich voorbe reidt. Tenzij er in de volgende maanden een volledige wijziging komt in de vooruitzichten zal de internationale spanning volgens Pirow in het a.s. voor jaar haar hoogtepunt bereiken. Het tragische van den toestand is, dat sinds de regeling der Tsjecho-Slo- waaksche kwestie geen vraagstuk aan de orde is, dat een oorlog zou veront schuldigen laat staan onvermijdelijk maken. Het drijven naar oorlog wordt volgens Pirow zuiver veroorzaakt door psychologische factoren. Zelfs het vluchtelingenvraagstuk is, volgens den minister, op betrekkelijk gemakkelijke wijze te regelen. Voor zijn oplossing zijn twee dingen noodig: 1Geld ter vervanging van de bezit tingen, die de vluchtelingen in Duitsch- land moeten achterlaten. Dit zou kun nen worden geregeld door een interna tionale leening, waarvoor de landen, die zich van hun vluchtelingen wensch- Ll.u te m.tUo-l., IrtOUJUcUjK inut- ten zijn, doch welke gewaarborgd zal moeten worden dobr de andere groote mogendheden 2. Land voor de vluchtelingen, die geen geld hebben of door immigratie- wetten worden belemmerd. Er is volgens Pirow meer dan vol doende onbewoond geschikt gebied waar tweemaal zooveel vluchtelingen zullen kunnen koloniseeren als er in aanmerking voor zullen komen. Wat ontbreekt er evenwel de bereid heid, eenige werkelijke opoffering te doen. Dit is zoowel aan de zijde der landen, die hun vluchtelingen kwijt wil len als aan de zijde dergenen, die hun gevoelens van sympathie laten hooren, het geval. Pirow voegde hieraan toe, dat de in ternationale houding ten aanzien van de vluchtelingenkwestie op zichzelf geen rede is voor de geestesgestelheid, welke niet bereid is, werkelijke opofferingen te doen voor den vrede. Zoolang die geestesgesteldheid aanhoudt, zal Euro pa naar oorlog drijven. Uit die vrij pessimistische verklarin gen van den h. Pirow kon worden afge leid dat de zending die de Zuid-Afri- kaansche minister in Europa te vervul len had niet geslaagd is. Wij meenen dat de Dailly Tele graph» het bij het juist eindje heeft waar dit blad schrijft dat Pirow naar Europa is gekomen eerst en vooral om bestellingen van wapentuig te doen voor een bedrag van 6 millioen pond en ten tweede om een oplossing te vin den van het koloniaal vraagstuk. Zuid-Afrika is gekant tegen de terug gave van Zuid-West-Afrika en van Tanganyka aan Duitschland doch Pi row koesterde het plan Duitschland te vreden te stellen met deelen van Por- tugeesch Angola,van Belgisch Congo en van de Fransche bezittingen in den Evenaar in Afrika. Te Lissabon en te Brussel moet Pi row ervaren hebben dat dit plein niet kan slagen. Dan heeft Pirow gedacht aan den af stand aan Duitschland van Kameroen en Nigeria doch de Duitsche pers heeft duidelijk te verstaan gegeven dat Duitschland zijn voormalige kolonies lerugeischt. Pirow niet heeft bereikt wat hij ver- De «Daily Mail» bevestigt ook dat wacht heeft en dat de eenige positie ve uitslagen van zijn reis zijn, de verbe tering van de luchtvaartdiensten met ItaÜe en Duitschland. Vandaar de ontgoocheling en het pessimisme van den h. Pirow. H. SPAAK WIJST ZIJN SOCIALIS TISCHE COLLEGA'S OP HUN VER ANTWOORDELIJKHEID. 38 SOCIALISTEN STEMMEN TEGEN DE REGEERING De vergadering der Kamer waar de oude regeering zou verschijnen, met uit zondering van h. Max Leo Gerard, vervangen door h. A. Janssen, had een kolossale belangstelling gelokt zoowel van parlementairen als van nieuwsgie rigen, wegens de verklaring die eerste minister Spaak zou afleggen en de stem ming die moest volgen. REDE VAN H. SPAAK De h. Spaak beklimt de tribune en vangt onder een opvallende stilte zijn redevoering aan. Hij begint met er op te wijzen dat zijn regeering grondwette lijk tot stand kwam en ook grondwette lijk wil sterven voor het Parlement. Ie dereen dient zijn verantwoordelijkheid op te nemen in 't parlement en niet el ders. (toej.) Indien ik voor het Parlement komen kan dan is zulks te danken aan de ver knochtheid en de openhartige houding van mijn medewerkers. Ook dezen die wisten dat zij misschien in een volgen de ploeg niet zouden opgenomen wor den, hebben geen oogenblik geaarzeld. Deze blijken van gehechtheid vanwege politieke tegenstanders troosten mij over veel dingen. Het meest lof misschien verdient de heer A. Janssen, die een ondankbaren rol op zich heeft genomen door plaats te nemen op de lekke regeeringsschuit waarvan ik de leiding heb (Toej.) De h. Spaak zegt dan waaraan de huidige moelijkheden toe te schrijven zijn. Men kan moeilijk zeggen dat er een politiek meeningsverschil is ont staan tusschen ons en h. M. L. Gerard. Wat ons heeft gescheiden is eerder een kwestie van tactiek of van politiek© psychologie. Ik neem de begrooting aan zooals zij werd opgemaakt door h. Ge rard, doch verzeker u dat geen defla- tiepolitiek zal gevoerd worden. Sprekend over de buitengewone be grooting verklaart de redenaar dat de ze met een milliard werd ingekrom pen en dat de regeering getrouw blijft aan haar leuze werk verschaffen Daarna handelt hij over de verplich te verzekering tegen werkloosheid en verdedigt dit programmapunt der re geering. De ontwerpen op de bedrijfsorgani satie en de economische reglementee ring werden door vroegere regeeringen voorbereid en zijn geen uitvindsels van ons. Onze economische politiek kan niet meer gegrondvest zijn op liberale en socialistische stelsels van vorige eeuw De wereld is grondig gewijzigd en wij hebben ons daar naar te gedragen. Tenslotte bezweert de h. Spaak, zijn so cialistische vrienden het vertrouwen in de regeering te stemmen en plaatst hen voor hun verantwoordelijkheid (Le vendige toejuichingen bij Katholieken en liberalen.) Hierop wordt de zitting geschorst om de groepen toe te laten te beraad slagen. Bij de hervatting komen de woord voerders der partijen hun standpunt 1 uiteenzetten, waarna gestemd wordt. De vertrouwensmotie wordt goed- gekeurd met 1 1 1 stemmen tegen 49 bij 2 1 onthoudingen. Stemden voor al de j katholieken, de liberalen op vier na, de rexisten en achttien socialisten; stem- Iden tegen 38 socialisten, 4 liberalen en de communisten onthielden zich de Vlaamsche nationalisten en 5 socialis- DE TOEKOMSTIGE SAMENWER KING VAN FRANKRUK EN DUITSCHLAND Joachim von Ribbentrop, minister van Buitenlandsche Zaken van het Duitsche Rijk, is Dinsdag-voormiddag te 11 u. 10 in het station der Invalie- den te Parijs aangekomen, waar hij werd begroet door Georges Bonnet, mi nister van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk, de hooge personaliteiten van het Quai d'Orsay en den ambassadeur van Duitschland, graaf von Welczeck. De Duitsche minister van Buitenland sche Zaken, vergezeld door mevrouw von Ribbentrop, verklaarde in het Fransch aan minister Bonnet «Ik ben zeer gelukkig naar Frankrijk te komen en met U kennis te maken. Ik heb van morgen Frankrijk op zijn best gezien, onder een heldere zon. Bij het verlaten van het station, werd de haag gevormd door de leden van de Duitsche ambassade aan welke de Duit sche minister der Hitlergroet bracht. Minister von Ribbentrop begaf zich onmiddellijk naar enen groot hotel van de place de la Concorde. BIJ PRESIDENT LEBRUN President Lebrun heeft minister von Ribbentrop in private audiëntie ontvan gen. Graaf von Welczeck woonde het onderhoud bij, welk vijf en twintig mi nuten duurde. Daarna was de Duitsche minister aanwezig op een ontbijt, welk hem werd aangeboden door minister-voor zitter Daladier. DE ONDERTEEKENING Te 15 uur kwamen de ministers op het Quai d'Orsay terug en een half uur later werd in het Salon de 1'Horloge de Fransch-Duitsche verklaring ondertee kend. Kart na 6 uur ontvingen de mi nisters von Ribbentrop en Bonnet de vertegenwoordigers der diplomatieke pers en te halfzeven hielden zij voor de radio een korte toespraak waarin zij het belang der verklaring onderlijnden. Op het Quai d'Orsay werd te half- negen door M. Georges Bonnet een di ner aangeboden aan den h. von Rib bentrop. DE TEKST VAN DE FRANSCH- DUITSCHE VERLARING Plechtige erkenning van de huidige grenzen da als Parijs, 6 Dec. De tekst van Fransch-Duitsche verklaring luidt volgt «Tusschen den h. Georges Bonnet, minister van Buitenlandsche Zaken van de Fransche Republiek, en den h. Joa chim von Ribbentrop, minister van Bui tenlandsche Zaken van het Duitsch© Rijk, handelend namens en op bevel van hun regeeringen, is tijdens hun ont moeting te Parijs, op 6 December 1938 overeengekomen wat volgt 1De Fransche regeering en do Duitsche regeering zijn ten volle de overtuiging toegedaan, dat vreedzame betrekkingen en goede nabuurschap tusschen Frankrijk en Duitschland, een van de voornaamste faktors zijn voor de konsolidatie van den Europeeschen toestand en voor het behoud van den algemeenen vrede. Beide regeeringen zullen dan ook alles doen wat in hun macht is, om de betrekkingen tusschen beide landen in dien zin uit te breiden. 2. Beide landen zijn ertoe beslo ten, dat tusschen hun landen geen en kele kwestie van grondgebied meer ge steld is, en zij erkennen plechtig, dat de huidige grens tusschen beide landen definitief is. 3. Beide landen zijn ertoe beslo ten, onder voorbehoud van hun bijzon dere betrekkingen met derde mogend heden, in kontakt te blijven met elkaar betreffende alle vraagstukken die hun beide landen aanbelangen, en elkaar te raadplegen, indien de verdere ontwik keling van die vraagstukken zou drei gen tot internationale moeilijkheden te leiden. Tot staving hiervan, hebben de ver tegenwoordigers van beide regeeringen onderhavige verklaring onderteekend, die onmiddellijk van kracht wordt. In dubbel opgemaakt, in het Fransch en in het Duitsch. Te Parijs, den 6en December 1938. (w.g.) Georges Bonnet Joachim von Ribbentrop. De Fransch-Duitsche verklaring werd te 15 uur 42 onderteekend^

De Volksstem | 1938 | | pagina 1