Ds financieels toestand der groote steden DE POLITIEKE TOESTAND Vrijdag ffiS DEC. mf- KAMER SENAAT Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 De nalatenschap van Rockefeller Landbouwerszoon onder stroo bedolven te Tielt Do Landpachten liet Kristen Onderwij- zersverbond in feest De tentoonstelling van Parijs liet een tekort van meer dan I milliard fr. VOLKS XXXXIIIe JAARGANG NUMMER sa es s Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALSTDAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTAgentschap Havas, Adolf Maxlaan, 1 3, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C.2 H. JULIANUS IZmj op 7.33 sf 15,53 U K. 14 N. M. 21 Economische Zaken en Landbouw en Albert De Vleeschauwer, Minister van Koloniën. De vergaderirig was voornamelijk ge wijd aan een breed onderzoek van den politieken toestand. Het Directorium verheugt zich over de eensgezinde houding der Rechterzij de van de Kamer zoowel in de afdee- lingen als in de openbare zitting van Dinsdag 6 December. Met voldoening heeft het kennis ge nomen van de verklaringen van den Eerste-Minister over de noodzakelijk heid om de werking van het parlemen taire regiem te verbeteren en het belooft zijn volledige steun aan alle hervormin gen die in deze lijn zullen nagestreefd worden. Vervolgens heeft het Directorium de Commissie samengesteld die belast is met de studie van het probleem der ver plichte verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid. Deze Commissie is sa- HET VERDER BESTAAN DER REGEERING NOG ONZEKER De geruchten deden Woensdagna middag de ronde dat de Regeering ont slag ging nemen. En inderdaad, de heer Spaak had den kabinetsraad bij eengeroepen tegen half zes, om het ontslag der Regeering op te maken. Na raadpleging van zijn partij- genooten en vooraanstaande persona- teiten had hij de overtuiging opgedaan, dat een ordentelijk regeeren verder on mogelijk was geworden. Wanneer de ministerraad nu verga derd was, kwam daar plots de delega tie van de heeren Eekeiers, Van Acker en Gailly, socialistische volksvertegen woordigers, die bij hoogdringendheid om een onderhoud met den heer Spaak verzochten. Het bleek dat die delegatie met de verzekering kwam dat de meerderheid der socialistische volksvertegenwoordi gers van oordeel was dat de Regeering mengesteld als volgt: de heeren Hoyois, geen ontslag mocht nemen op dit Verbist, Mullie, Behogne, Pauwels, Be oogenblik. kaert, Carton de Tournay, J. J. De De heer Spaak heeft deze boodschap Clercq, Bossuyt, Lohest, Heyman, Mer- aan zijne katholieke en liberale colle- get, Philippart en Vaes. gas overgebracht en hun meening ge-j Tenslotte heeft het Directorium akte vraagd. Dezen waren van oordeel dat genomen van de aanduiding der af- hunne groepen zijn ontslag niet vroegen vaardigingen der Rechterzijden van integendeel, vermits zij uitdrukkelijk Kamer en Senaat die het organisch ver hun vertrouwen in hem daags te voren band met het Directorium van het Blok hadden uitgesproken. Het besluit waszullen vastleggen, dan ook spoedig genomen en de heer Spaak zal opnieuw zijne polsingen voortzetten en nagaan in hoeverre de delegatie de wenschen van zijne partij- genooten heeft weerspiegeld. De Regeering blijft voorloopig nog Zal het voor lang zijn Wie kan dat zeggen. Indien de heer Spaak ondervindt dat de meerderheid van zijn partijgenoo ten zijn aanblijven wenschelijk acht, zal de regeering geen ontslag nemen. In dat geval zal zij eerst en vooral de dringende zaken afhandelen. Is de atmosfeer ondertusschen opge klaard en heeft de regeering kans op een verder voortbestaan, dan zal de heer Spaak denkelijk de omvorming van zijn ploeg uitvoeren. In afwachting zal hij dan waarschijn lijk een liberaal opnemen in de regee ring om het evenwicht langs liberale zijde te herstellen. HET KATHOLIEK DIRECTORIUM ONDERZOEKT DEN POLITIEKEN TOESTAND Het Directorium van het Blok der Katholieken van Belgie, vergaderde onder voorzitterschap van h.Hoyois; se nator Verbist liet zich verontschuldigen Benevens de leden van het Directo rium waren nog aanwezig de hh.h A. E. Janssen, Minister van Geldwezen, G. Heymans, Minister van Middenstand, WIL H. DIERCKX THANS MOEI LIJKHEDEN VERWEKKEN Woensdagavond na den Kabinets raad, blijkt de h. Dierckx, minister van Openbaar Onderwijs, en die het bij de liberalen nog al te verduren had, om dat hij de h. Max-Leo Gerard had la ten uit de Regeering treden zonder zich solidair te .verklaren met zijn liberalen collega, de hiernavolgende verklaring te hebben afgelegd. «Het is thans zeven maand geleden dat ik aanvaard heb met den h. Spaak mede te werken zonder dat ik daartoe door mijn politieke vrienden gemanda teerd geweest was. Ik heb het uit ganscher hart gedaan, omdat ik overtuigd was eenen plicht te vervullen. H Maar nu is de toestand veranderd. De h. Max-Léo Gerard door een katho lieken minister vervangen zijnde, is het dringend dat een liberaal hem in de re geering vervange, zoo niet zou ik vol strekt weigeren, zelfs nog vier-en-twin- tig uren, in de Regeering te blijven. Overigens, ik voeg er aan toe, aan gezien zekere bladen hebben geschre ven «dat ik mij aan mijne portefeuille zou vastklampen» dat ik ook zou wei geren in de Regeering te blijven, indien de leiders van de liberale parlementai re groepen het mij niet uitdrukkelijk vroegen. Dit bevestig ik ten stelligste In de Kamer werd de behandeling voortgezet van de begrooting van s Lands middelen. De h. GLINEUR (com.) als eerste spreker lokt incidenten uit doordat hij handelt over den politieken toestand en handelt over den politieken toestand en is genoodzaakt spreker tot de orde te rug te roepen en, waar deze in zijn hou ding halstarrig volhoudt, zelfs de zitting te schorsen. Bij de hervatting blijft het commu nistisch kamerlid bij de begrooting, maar zoodra is de h.Spaak binnengeko men of h. Glineur roept Allez vous- en Trek er uit. De h. VAN HAMME (kath.) waar schuwt tegen overdreven fiscaliteit die een eerste stap is naar de devaluatie. M. VAN GLABBEKE (lib.) kan de begrooting niet- goedkeuren. M. VAN DEN EYNDE (kath.) ver dedigt de landbouwbelangen. M. CARTON DE WIART (kath.) verklaart zich voorstander van een be- grootingsjaar dat op 1 April zou aan vangen. Verder wijst hij op een reeks mogelijke bezuinigingen. Kwart voor 6 wordt de vergadering geëindigd. De Senaat, onder voorzitterschap van M. MOYERSOEN zette Woens dag namiddag de bespreking voort der begrooting van landsverdediging Bij ordemotie vroeg M. Van Coillie dat het wetsvoorstel Van Ackere over de bedrijfsorganisatie, naar de kom missie zou worden verzonden, om zelfdertijd met het regeeringsontwerp over de kwestie te worden onderzocht. De h. LOHEST, verslaggever, be tuigt hiermede zijn instemming, even als de aanwezige senatoren. De bespreking der begrooting werd dan voortgezet, en de zitting geheven om 1 7 uur 15. Het 41e Bondstumfeest Het Comité tot Inrichting van het 41e Bondstumfeest heeft den datum van deze betooging bepaald op 2. 3 en 4 September 1939. Zij zal te Luik plaats hebben, bij gelegenheid van de Internationale Tentoonstelling-Luik 39 en zal aanleiding geven tot talrijke en Een nieuwe betooging van de Belgisch- Nederlandsche vriendschap Na de eerstesteenlegging van het Ne- derlandsche Paviljoen, zal een nieuwe betooging van de Belgisch-Hollandsche iendschap plaats hebben. Zij zal de bestuurders van de Luiksche World s aamciuui- Fair groepeeren bij een groot aantal belangrijke wedstrijden, persoonlijkheden van den groothandel: De buitenlandsche Bonden hebben en van de nijverheid van Nederland. een scbitterende deelneming toegezegd Op Vrijdag 9 December zullen in-en bet Comité hoopt dat een zeer groot derdaad de heeren Voorzitters van de aanfaj van Turners hier verzameld zul- verschillende Nederlandsche Kamers jen zjjn van Koophandel, den heer Gouverneur, De boogstaande dirigeanten van de der Provincie Limburg, de heeren Bur-1 versChillende Luiksche vereenigingen gemeester en Schepenen van de Stad wercjen belast met de inrichting van dit Maastricht, de Nederlandsche Consuls feest cjat bet grootste succes zal beha- in de verschillende Belgische steden, de jen^ Voorzitter en de Secretaris van de Ne-j j)e Radiaesthesie derlandsche Kamer van Koophandel te £en wereIcongres van radiaesthesie Brussel, alsook verscheidene Nederland- zaj Luik plaats hebben, bij gelegen- sche journalisten ontvangen worden heid van de Internationale Tentoonstel door de Internationale Tentoonstelling jing van Luik 1939. Dank zij de pogin- Luik 1939. 'gen van de heeren Dr. Monnier, Be- Na een bezoek van de terreinen der stuurder van het Biologisch Instituut te Tentoonstelling zullen deze persoonlijk- Luik, en Georges Discry, die zich heeft heden in het Paleis van de Provincia- gespecialiseerd in de studie van Radia le Diensten ontvangen worden door esthesie, worden totnogtoe meer dan den heer Jules Mathieu, Gouverneur 2000 inschrijvingen ontvangen, van de Provincie Luik. j Deze persoonlijkheden hebben het Een lunch zal in de Salons van de jnjdatief genomen, alle Belgische Radia «Chambre Syndicale des Entrepre- esthesievereenigingen te groepeeren on- neurs» aangeboden worden en, ten slot- der ^en naam van «Cerele Federale de te, zal een bezoek van het Lyceum Lee- ja Radiaesthesie». nie de Waha plaats hebben. Touring Club van Belgie Zeil-Yachting De Maas is een prachtig veld Voor de laatste maal, op Zondag 1 1 dezer, zullen de leden van de Tou- voor ring Club van Belgie, de terreinen van Na aftrek van al de lasten laat de Amerikaansche petroleummagnaat Ro ckefeller, senior, die enkelen tijd gele den overleden is en die als de rijkste man van de wereld werd beschouwd, «slechts» 6 millioen dollar na (ongeveer 180 millioen Belgische frank). Oorspronkelijk beliep deze som tot meer dan 26 millioen dollar, maar de staat New York eischte meer dan 4 mil lioen dollar (120 miljoen in ons geld) successsierechten voor zich, terwijl aan de federale regeering 16 millioen toe kwamen (ongeveer 480 millioen Belgi sche frank). Rockefeller was een zeer voorzichtig zakenman. Tijdens zijn leven had hij een groot deel van zijn vermogen in staatsobliga- tie's belegd, terwijl hij in de door hem opgerichte en thans machtige petro- leummaatschappij slechts één aandeel bezat. Toch had zijn voorzichtigheid hem niet kunnen beletten nog belang rijke verliezen te ondergaan, aangezien thans 27.000 aandeelen in mijnmaat- schappijen werden gevonden, die als volkomen waardeloos kunnen worden beschouwd. De voornaamste erfgenamen, die in aanmerking komen voor de nalaten schap van 6 millioen dollar zijn Rocke- eller's kleindochter, mevr. Margaret Syrong-de-Cuevas, haar kinderen en het Rockefeller-instituut. Zooals men weet hebben de eigen kinderen van den Amerikaanschen pe troleummagnaat reeds tijdens zijn leven hun aandeel in het bezit van hun vader ontvangen. De landbouwerszoon Maurice Tallieu wonende steenweg naar Wingene, ging morgens vroeg de dieren voederen. Enkele tijd nadien waren de andere fa milieleden verwonderd hem nog niet te zien terugkomen, terwijl ook de koeien in den stal groot misbaar maak ten bij gebrek aan voedsel. Deze onre gelmatigheid niet gewoon zijnde, vrees de men het ergste en ging op zoek. Na eenigen tijd bemerkte men dat de strooschelf omvergevallen was en ver moedde aldus dat de zoon daaronder bedolven lag. Men ging aanstonds met man en macht aan het werk, en nadat met een tweetal wagens stroo verwij derd had, ontdekte men den verdwene ne onder deze groote massa stroo. Hij was er gedurende meer dan een uur on der bedolven geweest, doch ademde nog en had bovenmenschelijke pogin gen gedaan om uit zijn benarden toe stand te geraken. Ook zijn hulpgeroep kon buiten niet gehoord worden. Door M.M. Merget, Maenhaut e consoorten werd een wetsontwerp neer gelegd tot verlenging en wijziging van de wet van 10 Oogst 1933, gewijzigd bij die van 15 Januari 1938, betreffen de de «tijdelijke vermindering van ze kere pachtprijzen. Artikel 1 wordt gewijzigd als volgt: Hij die vóór het van kracht worden van deze wet, een pachtovereenkomst heeft afgesloten, kan een vermindering aanvragen van den bedongen pacht prijs,, in de mate waarin deze pacht prijs, wegens de economische omstan digheden, blijkbaar buiten verhouding is met de vóordeelen die hij uit het ge not van het gepacht goed kan halen. Paragraaf 2 van het eerste artikel wordt geschrapt en artikel 10 wordt gewijzigd als volgt Deze wet houdt op van kracht te zijn, op 1 Januari 1940, datum waarop de aanvankelijke voorwaarden van de pachtovereenkomst opnieuw gelden voor de pachten of onderdeden van pachten die op een genotneming na 1 Januari 1940 betrekking hebben. In de Senaatscommissie van binnen- landsche zaken werd aan de regeering de volgende vraag gesteld «Het schijnt dat een overeenkomst getroffen werd tusschen de Regeering en het bestuur der groote steden (Brus sel, Antwerpen, Gent en Luik). Ware het mogelijk, zoo dit gerucht juist is, in groote lijnen deze overeenkomsten te laten kennen Daarop kwam het antwoord «De vraag verdiende nader omlijnd te worden. Indien het gaat om den financiee- len toestand der groote steden, zoo houdt de Regeering zich met dit vraag stuk bezig even goed als voor de an dere gemeenten van het land; geen en kele oplossing werd echter tot hiertoe getroffen. Wij hopen zegt de verslaggever, dat de Regeering en het Parlement het eens zullen zijn om te getuigen dat voor het vraagstuk der gemeenten een ne oplossing moet gevonden worden. Om het woord van den h. Dierckx over te nemen men moet de kwaal der groote steden onder het oog zien, maar evenzeer de kwaal van al de ge meenten, natuurlijk in verschillenden graad. het uitoefenen van de watersporten, de Internationale Tentoonstelling Luik Van Monsin tot Flémalle, is de stroom 1939 mogen bezoeken. Verzameling vrij van hindernissen: geen versperrin- j om 13 u. 30 bij de Brug van Coron- gen, geen sluizen meer op een langen meuse. afstand. I Voor de Fotografen En. te Luik zelf, zal de prachtige wa- De Internationale Tentoonstelling terpartij van 30 Ha. midden in de Ten-1 van Luik 1939 heeft de concessie toe toonstelling, waar de stroom een breed- gegeven van uitgifte van postkaarten en te van 1 80 m. bereikt, de ideale plaats albums. zijn voor dë liefhebbers van zeilyach-j Van nu af, is het verboden binnen ting. Gedurende de Luiksche World's de Tentoonstelling foto's op te nemen, Fair zullen de mooie yachten met hun die voor de reproductie bestemd zijn. witte zeilen, de snelle out-boards en de Dit gaat de Pers niet aan. elegante steam laughs een prachtig! De Winter-Zwemovertocht schouwspel vormen, in de indrukwek- De 12e Winter-zwemovertocht van kende omlijsting van de Tentoonstel- Luik zal op Zondag 8 Januari plaats ling. hebben. De Cercle Royal des Bains Op 31 Juli en 4 Augustus, een week Grétry zal voor de inrichting zorgen van na de aankomst van de yachten, die dezen wedstrijd die de bescherming aan den bekenden kruistocht «Gouden van de Internationale Tentoonstelling Wimpel» deelnamen, zullen zeilwed- Luik 1939 geniet. strijden, en daarna, roeiwedstrijden plaats hebben. De verschillende soorten van sche pen dinghies, sharpies, stars en olym- Een lezing Gedurende een Gala-zitting, georga niseerd door de Vereeniging tot Bevor dering- van het Vreemdelingenverkeer pische jollen, door den Internationalen van Wezet, zal de heer F. Baar, Secre- Bond voor Zeilyachting erkend mogen taris van den Financieelen Dienst van er aan deelnemen. het Algemeen Bestuur der Internationa- Voor inlichtingen, zich wenden tot le Tentoonstelling van Luik 1939, een den heer René Macors, Secretaris van lezing houden over da Luiksche World's de Commissie voor Zeilyachting, 61, j Fair. Lokaal: zaal van den «Théatre des rue Hullos, Luik. Arbalètriers», te Wezet. Het Christen onderwijzersverbond van Belgie dat 1 7.000 leden telt, onder wijzers en onderwijzeressen uit het offi cieel en het vrij onderwijs, heeft in de laatste maanden een buitengewonen opbloei gekend. Schier al de plaatselijke afdeelingen mogen een groote aan winst in leden boeken. Aan het hoofd van gansch de Pro vincie Oost Vlaanderen staat de afdee- ling Aalst, die voor enkele dagen haar 500ste lid inschreef, getal dat nu reeds met een 25-tal inschrijvingen gestegen In akkoord met het Centraal Bestuur zal de C.O.V. Kring Aalst, de inschrij ving van dat 500ste lid op merkwaardi ge wijze gedenken op Zondag 1 8 Dec. aanstaande. Op gezegden datum zal te Aalst een C. O. V.-DAG gehouden worden dat een triomfdag wezen zal voor het Chris ten Onderwijs in het Aalstersche. Wij kunnen hier reeds den voorloo- pigen Feestrooster mededeelen Te 9,30 u. Bijeenkomst in de lokalen van het Christen Werkersverbond, Groen Kruis. Te 9.45 u. Korte optocht met mu ziek aan 't hoofd naar de St Maartens kerk, waar de Eerw. Heer Directeur ;emee- Sabot, Proost van de afdeeling, de H. Mis zal opdragen tot zielerust van de overleden leden, voor het welzijn der leden en voor den bloei van C.O.V. in 't algemeen. Te 10,45 u. Korte Optocht door de bijzonderste straten der stad met n ziek en vaandel aan den kop. Te 11 u. Ontvangst van de plaatse lijke afdeeling C.O.V. door het Stads magistraat. Te 11,15 u. Feestrede door Hr Van- denberghe, Provinciaal Voorzitter, Lie. Paed. Wet. Te 13 u. Banket in de feestzaal van het Gesticht der Eerw. Broeders, Lange Ridderstraat. Gedurende het Banket zullen enkele tafelredenen gehouden worden. Na het banket gezellig samenzijn op hetwelk al de C.O.V.-ers ook die welke belet waren aan de andere plechtighe den deel te nemen vriendelijk uitge- noodigd worden. 18 December 1938 wordt een TRIOMFDAG voor C. O. V. Aalst. Dat de tentoonstelling van heden- daagsche kunst en techniek, het vorige jaar te Parijs gehouden, uit financieel oogpunt een ramp geworden is, mag bekend ondersteld worden. Het Kamerlid Fernand Laurent in een hoofdartikel van de «Jour» schrijft, dat ze een milliard 466 millioen frank heeft geïnd. In die som komen voor toegangsgel den voor 130 miljoen, de opbrengst van de concessies voor 1 2 en een half en verschillende ontvangsten voor 23 miljoen 700.000. De rest is gedekt door subsidies van den staat (938) en de stad Parijs ten bedrage van 361 mil joen. De belastingplichtigen hebben dus één milliard 299 miljoen bij te passen*

De Volksstem | 1938 | | pagina 1