Belgïscli missionaris tot bisschop gewijd GEMENGD NIEUWS Het Leven van UILENSPIEGEL DECEMBER.... SMUL PARTIJTJES KOLONIALE LOTERIJ 'kerel 9 Decrmber. H. Julianus. Tij dens de 111e eeuw bisschop van Apa- mca in Syrië. Hij staat aangeteekend als een vurig strijder voor en verdedi ger van het Geloof. De Belgen in.Frankrijk. In Frank rijk is een extra-taks op de vreemde lingen in het vooruitzicht gesteld.- In beginsel zou een dergelijke hef fing niet kunnen toegepast worden op de Belgen die in Frankrijk verblijven, tengevolge van de Fransch-Belgische overeenkomst van 31 Maart 1936. Niettemin wordt er door sommigen*op gewezen dat de Fransche regeering toch misschien den voorgenomen maat regel gebeurlijk zou kunnen toepassen op de Belgen, aangezien de Belgische regeering sedert 31 Maart 1936 een bijzondere taks, heft op de arbeidskaart van afle vreemdelingen, zonder uitzon dering. De werkloosheid in Engeland.^ -- Het aantal, werkloozen in E.ngelandr.!be- droeg op 14 .November laatst l.&ZÖ. 103, hetgeen 46.876 meer is dan op .1 7 Oktober. De appelsienen-oogst in de centrale zone. De appelsienen-oogst in de centrale zone heeft reeds 200 miljoen kilo opgeleverd. De totale oogst zal ongeveer 600 millioen kilo opbrengen, waarvan 330 miljoen ter waarde ongeveer van 500 miljoen Fransche frank, naar Engeland, Frankrijk, Belgie, Zweden, Noorwegen Polen en Holland zullen uitgevoerd worden. De overigen zijn bestemd voor binnenlandsch verbruik. Vcor oud-strijders en invaliden. Krachtens een ministerieel schrijven zijn de oud-strijders en invaliden van den oorlog gemachtigd hunne aanvra gen om vernieuwing van de identiteits kaarten voor vermindering op de spoorwegen, aan den bevelhebber der Provincie over te maken. De aanvraag moet vergezeld gaan van eene stempelvrije en niet op karton geplakte toto, genomen in burgerklee- ding, het hoofd onbedekt en ten minste 1 5 mm. groot ze moet 6 cm. hoog en 4 cm breed zijn. Familienaam en voornamen van den aanvrager moeten leesbaar en met inkt op de keerzijde der foto geschreven. Over 't formulier der aanvraag zul len de bestuursleden der oud-strijders vereenigingen, zeker alle inlichtingen verschaffen. Postzegels van Rubber. De Bra- ziliaansche regeering heeft het voorne men postzegels uit te geven, die niet van papier, maar van rubber zijn ge maakt. Men wil dat doen om verschil lende redenen, doch de voornaamste ervan is, dat men op die manier recla me denkt te maken voor de inheemsche rubberindustrie, die het tegenover de Amerikaansche zwaar te stellen heeft. En ook uit een oogpunt van veiligheid acht men de rubberpostzegel van be- teekenis. Het mond- en klauwzeer. In de week van 28 November tot 4 Decem ber is er eene tamelijk belangrijke ver mindering van het aantal nieuwe geval len waar te nemen en dat over bijna elke provincie. Onrustwekkend voor West Vlaanderen is echter het feit dat het aantal gemeenten waarin gevallen aangegeven werden van 86 op 100 steeg. Hieronder de getallen der pro vincie met tusschen haakjes die der vo rige week. Antwerpen 23 (42) 1 7 (27) Brabant 38 (45) 28 (38) West VI. 226 (253) 100 (86) O.-Vlaand. 76 (106) 48 (61); Henegouwen 16 (30) 16 (26) Luik 183 (216 84 (114) Limburg 39 (18) 39 (47) Luxemburg 126 (183) 39 (47) Namen 39 (36) - 23 (26) Totaal 75 7 (999) 386 (470) Bijna 20 milliard frank legeruitgaven in Frankrijk. De commissie van fi nancies heeft heden de begrooting van oorlog onderzocht. De legeruitgaven bedragen biina 20, milliard fr. hetzij 6 milliard 400 millioen meer dan verle den jaar. door AUCTOR 201ste Vervolg. Zoo. zoo, bernam de portier,daar was die oude schavuit ook bij. De aanvoerder van de bende. Had ik hem dan maar bij de lur ven doen grijpen En tot de waardin 't Is uwe schuld, dat ik hem biet heb opgevolgd. Gij beweerdet dat het een sukkelaar was, die niemand kwfeiad zou doen! Ik dacht dat... Wie zou dat nu gissen. En. zeg .nu- niet dat het- mijn schuld is hé, want Tist is binnengeko men, cn ge zoüdt dan toch gebleven zijn. Ge hebt geluk genoeg gehad. Dat is waar. Viermaal voor een potteken met de dóbbelsteenen gesme ten en viermaal gewonnen En gewon nen tégen elf en tien Ik heb hem, dacht Tijl. De man houdt van dobbelen. Het lot van Lam me hangt aan de dóbbelsteenen. Zijt ge liefhebber vroeg hij den portier. Of ik. Toch kunt ge er zoodanig niet naar verhangen zijn als ik. Ik zou er mijn eten en mijn slapen voor laten. *t Is mijn ongeluk. Ge moet in alles maat houden. Willen wc er eentje doen Met plezier. De waardin haalde de dóbbelstee nen te voorschijn en de twee mannen gingen bij de tafel zitten. Het spel begon. Het begunstigde den gevangenbe- Volgens een bericht uit Peking is voor het eerst in deze stad een katho lieke bisschop gewijd geworden. Mgr Morel werd er gewijd door Mgr De- smedt, apostolisch vicaris van Siwant- ze, terwijl Mgr. Joosten, apostolisch vi caris Tatung, en Mgr J. Fan, aposto lisch vicaris van Stining, assisteerden. De plechtigheid had plaats in de ka thedraal, Zoowat alle 76 priesters van' het vicariaat hadden, ondanks de on-j veiligheid der wegen er aan gehouden de wijding bij te wonen van den bis- j schop, die reeds 33 jaar als missiona-: ris in deze streken werkt, en die door den H. Vader als hun hoofd is aange steld geworden. Ook waren er enkele priesters uit an dere vicariaten, E. P. Leysen, rector van het seminarie van Tatung, E. P. Ingelbeen, provinciaal, E. P. Jamart, eveneens uit Tatung, E. P. Van .Keer bergen, van Tsining. Er waren 62 pries ters, en verder waren alle parochies vertegenwoordigt. Mgr Morel is afkomstig van Hou- tem, en vertrok in 1907 naar de Philip- pijnsche eilanden, ter stichting van een missie van Scheut. In 1930 woonde hij een algemeen kapittel bij in Belgie. Meer dan 33 jaar was hij in China. E. P. Baudouin volgt den bisschop op ais rector van het gewestelijke seminarie. MIJNWERKER VERMOORD TE VIANE-MOERBEKE Dinsdag ochtend vond men in een weide te Viane-Moerbéke, langs den Edingschen steenweg, een 100-tal me ter voorbij den molen~ Drixard, het lijk van den 31-jarigen mijnwerker Jozef Treutens, wonende té St. Paulus-Gal- zijn vrouw. Hij had een gapende won maarden, en gescheiden levende van de aan den hals, benevens een schot in het voorhoofd en een in de borst. Hef slachtoffer is niet ter plaats ver moord, want er waren geen sporen van schermutseling op den grond te bespeu ren. Treutens was Maandagnamiddag uit zijn woning vertrokken om, zoöals alle mijnwerkers, Ste Barbara te vieren. Hij bezocht verscheidene herbergen der streek; het laatst wérd hij gezien in de herberg «In de halve deure» be-! woond door Gustaaf Galaye, op een1 40-tal meter van de; plaats waar het lijk in de weide werd aangejroffen. Daar kwam hij den laatsïeri tijd nogal veel en het was eén'publiek geheim dat hij de 1 7-jarige dóchter Galaye het hof maakte. j Rond half één 's nachts is hij er ver- j' trokken in gezelschap van Firmin en Ju-' les Temmermans, van Moerbeke, en j Victor Pletinckx, van Viane, bijge naamd «Matoar»:. De herbergbewonlrs* beweren, niets meer te hebben gehoord en niets te hebben gezien. Dit is moeilijk aanneem- baar, gezien bij het onderzoek is gcble-j ken dat Treutens niet alleen door mes-, steken werd gedood, maar daarbij nog' een revolverschot in het voorhoofd en j een in de borst kreeg .op minder dan 50 meter van de hérberg. Het parket van Oudenaarde is ter plaats afgestapt, vergezeld door den heer Hantson van den- fotografischen dienst van de rechterlijke politie te Gent. Reeds Dinsdag-namiddag wer den de 1 7-jarige dochter uit de herberg In de halve deure» en de gebroeders Temmermans onderhoerd. MAN VERMIST TE HAALTERT Sedert 24 November wordt cle 48- jarige Georges Mortier, woonachtig op'! het gehucht Eekent, gehuwd en vader: van vijf kinderen vermist. Hij was dienj dag op bezoek geweest bij zijn broe- der te Hoèilaart. Hij werd het laatst op-j gemerkt in een herberg te Sint-Gillis, I op den hoek van de Merodestraat en de Zuidlaan. De vermiste is 1 m. 67 groot, is sterk: gebouwd, heeft kastanjebruin haar en snor. Hij draagt een lidteeken op den linkerarm, voortkomende van een glas- snede. De man was gekleed met vest en ondervest van donkerblauwe stof j met wit streepje, zwarte breek met wit streepje, zwarte schoenen en kousen, j bleeke pet en khaki hemd. Zij die inlichtingen zouden kunnen j verstrekken, worden verzocht zich tot de politie te wenden. GEWELDIGE ONTPLOFFING TE ETTERBEEK Woensdag-morgen, rond 7 uur, werd de wijk van de Generaal Capiaumont- straat te Etterbeek in opschudding ge bracht door een vreeseüjke ontploffing. Op het oogenbiik dat M. Stieremans, bijzonder huurder van het huis n. 35 van hoogergenoemde straat, den vul- haard naderde, staande op het gelijk vloers, had een luchtverplaatsing plaats De ontploffing was' zoo geweldig, dat de voordeur werd afgerukt en mid den de straat werd gèslingerd. Een scheidsmuur oj/'"P«&''*/55fijkVöerè' stortte in, Waar de i 8-jarige zeón van M. Stie- remons sliep.-'Gelukkiglijk stortte de muur in langs den buitenkant en de jongeling werd alléén licht gekwetst. Ook de echtgenooten Stieremans lie pen lichte kwetsureh op. Op het gelijk vloers was alles stukgeslagen en 00 het eerste en het tweedjë verdiep is de scha de eveneens aanzienlijk. Van de aanpalende huizen werden de vensters verbrijzeld en dakpannen afgerukt. De pompiers van Brussel kwamen ter plaats, maar gozien er geen brand was ontstaan, moesten zij slechts de puinen opruimen. De oorzaak is niet gekend; men vraagt zich af of geen ontploffingstuig in de kolen was gemengd. Wat de drie gekwetsten betreft, zij werden naar het gasthuis van Etterbeek overgebracht. BRAND TE HEULE Woensdag avond, rond 5 uur 30, brak er een geweldige brand uit in de loodwit-en verffabriek van M. Jean De- clercq, gelegen in de Pastorijstraat te Heule. Het vuur werd opgemerkt in de afdeeling droogerij langs de zijde van het kasteel van M. Goethals. Het vond gretig voedsel in de groote hoeveelhe den licht-ontvlambare stoffen, welke opgestapeld waren in de droogerij. De brand nam een snelle uitbreiding, bij zooverre, dat, in weinige oogenblikken, gansch het gebouw in een ware vuur poel was herschapen. De hulp der pompiers van Heule werd spoedig ingeroepen. Dezen snel den onmiddellijk ter plaatse, doch stonden schier weerloos tegen den rpachtigen vuurpoel. Daar de brand uit breiding dreigde te nemen in de rich ting van ^het kasteel werd de hulp der pompiers van Kot tri jk ingeroepen. In middels stortte het dak reeds in. De vlammen sloegen met geweld opwaarts en konden van op grooten afstand waargenomen worden. Vandaar dat. er zich xyeldra een groote menigte ver drong ter plaatse; >yan de ramp, bjj zoo verre dat er een ordedienst moest wor den ingericht. Inmiddels was de brandweer van Kortrijk ter plaatse gekomen. Verschei dene lansen werden opgesteld en, na groote krachtinspanningen, slaagde men er in het vuur te omschrijven en gelei delijk te overmeesteren. Rond 8 uur 's avonds konden de pompiers van Kortrijk huiswaarts kee- ren. ren schotel, waarvan de kanten met hertoginne-aardappelen belegd zijn. Hertoginne-aardappelen Bereid ap- pelpuree met Solo en I of 2 eierdooiers zooals voor kroketten! Laat houd wor- j den. Doe de puree in een spuitzak met groote opening. Maak soezen, die ge op een plaat zet geboterd met Solo. Laat in den oven kleuren en zorg c!at de hertoginne-aardappelen klaar zijn terzelfdcrtïjd als de tongen. December is natuurlijk voor ontel bare huisvrouwen aanleidig tot het ge ven van *n feestdiner. Bij velen is de feeststemming echter ietwat getemperd door een zekere vrees met 't oog op de leveren kookprestaties. Hier volgt een toepasselijk menu, waarin menige huisvrouw een greep zal kunnen doen, die, naar wij hopen, haar zal helpen een goed figuur te slaan en eer met haar dineetje in te leggen. Schapenbout Ontdoe den bout van zijn zenuwdeelen door het vel "zoo dicht mogelijk af te villen, verkort het been. Laat in een langwerpige braadpan 50 gr. Solo bruinen, leg den bout erin met peper en zout. Zet in een warmen oven. Laat goed braden en overgiet dikwijls. Een bout van *2 kilo moet alleszins 1 1/2 braden. Als de schapenbout goed gebraden 'is, snijd in snéden. Dien op met een Bordelaise-saus. Witte boontjes met room Koop droge witte boontjes die gij een nacht in ;régenwater laat weeken. 'Zef 's an derdaags in licht gezouten waterr op hét -vuur. Laat koken tot ze gaar zijn en giet'dan het water af. Laafde boontjes' stovén in een kastrol met 50 gr. Solo. Vóeg er eenige minuten vóór het opdie nen eenige lepels versche room van melk bij en dien op. Consommé met quenellen van gevo gelte Maak een goeden bouillon van soepvleesch, tong of oud kieken. Leg groenten in den bouillon om er smaak aan te geven maar neem er de groenten ui!, korten tijd voor het opdienen. Snijd heel fijntjes 125 gr. rauw kieken- vléeschbewerk met een klontje Solo, voeg.er een snede brood bij, geweekt in melk en het wit van een ei. Steek door de teems. Maak kleine bolletjes, die gij eenige minuten in den bouillon laat opkomen. Dien den bouillon op met de quenellen. Kalkoen opgevuld met kastanjes Laat i/2 kgr. kastanjes koken in wa ter gedurende 10 minuten. Vergeet niet er een snede in te geven. Pel de kastan jes. Laat ze vervolgens bakken in 50 gr. Solo. Meng 100 gr. kalfsgehakt met 100 gr. varkensgehakt en met de ge hakte lever van den kalkoen. Voeg er de kastanjes bij die half gaar zijn. De kalkoen moet voorafgaand schoon ge maakt zijn en ontdaan van het midden been, zoo het mogelijk is. Vul den kal koen op met de gemaakte farce. Naai dan kalkoen toe, omring hem met een dunne laag spek, braad in den oven met Solo en overgiet dikwijls.Voor een kalkoen van 4 kil. mag 2 u. gerekend worden. Leg op een warme schotel. Leg de saus aan met een glas witten wijn. Bind met en weinig bloem, zoo noodig geacht en dien afzonderlijk op. Kerstgebak (Büche de Noël) Besla 3 eierdooiers met 75 gr. fijn suiker. Voeg daarbij het wit van 3 eieren heel hard geklopt. Meng vervolgens heel lichtjes 75 gr. bloem bij en 20 gr. ge smolten Solo. Giet in een vorm (model van een houtblok), geboterd met Solo. Laat 20 minuten bakken in een zachten oven. Laat afkoken. Snijd het gebad in de .lengte door en bestrijk met crè me au beurre. Leg de twee deelen terug op elkaar. Bestrijk de twee uiteinden van het gebak met crème au beurre a Ia vanille. Door middel van een spuit zak, voorzien van. een getande spuit versier den blok met crème au beurre met chocolade. Versier nog met blaad jes en stengels naar beliefte. waarder en Uilenspiegel terzelfdertijd. hij aanhoudend omdat Tijl niet dat zijn mede- onze held en vijf kelen dei- Den eeiste omdat won en den tweede beter verlangde dan speler winnen zou. Vijfmaal verloor potten bier verfrischten de spelers. Ge zijl zoo sterk niét als ik pochte de gevangenbewaarder. Ik moet het bekennen. Kom, nog een. Ik moet toch ook eens winnen. Nög drie spelen volgden en telkens moest Uilenspiegel het onderspit delven Het noodlot 7 dat hier door Tijl gezegend werd scheen herh te ach tervolgen. De gevangenbewaarder, die zijn ne~' genden beker naar binnen gegoten had scheen onder den invloed van den drank te geraken. Uilenspiegel, die met Goedzak al wat meer door de keel had gegoten en trouwenstegen het bier bestand was als een echte drinkebroer, bemerkte dat zijn gezel zonderlinge oogjes be gon te zetten en niet al te best zijne woorden meester was. Nu, ei maar op los, meende hij. En tot den pertier Nu ruoogt ge wel een potteken voor uwe rekening laten brengen. Ja, dat is er aan verdiend. Ze klonken en dronken. Moet ge vandaag nog terug in dienst Dezen raiddag. Veel werk Och, neen.. Nu en dan een nieuwe kostgast of een gelukkige tap, die er uit mag. Ge hebt daar zeker rare vogels zitten Gespuis ja, en daar tusschen een paar sukkelaars, die zelf niet weten hoe ze er in geraakt zijn. - Niets bijzonders. Ja die dubbel bewaakt wordt. Hoe hij weer heet weet ik niet, maar 't is de kerel die met den valschen Franschen generaal hier gekomen is. Ha zoo. Houd die maar in 't oog. Als ik zijn makker kon vatten, we Cataleenscke zeetongen Pel eenige tomaten; snijd ze in vier. Doe er de zaden rit. Laat de tomaten stoven in een kastrol met Solo. Laat in tusschen Solo smelten in een braadpan. Leg er de filets van de zeetongen op, in twee gevouwen. Doe er peper en zout op.' Laat eenige minuten bakken. Schik de tomaten op een schotel die in den oven mag staan. Leg de filets van zeetongen er op, giet er een glas witten wijn over, bestrooi met geraspte gruyère en zet nog 5 minuten in den oven. Dien den schotel op en zet hem op een groote- GEEN PUBLICITEIT mag gemaakt worden door de omtrent de winners ZULKS IS HET REGLEMENT En als U een der winners zult zijn zult U dit reglement naar waarde schatten. zouden hier nog een potteken pakken, Uilenspiegel Dat is hij. Eene ronde som is uit geloofd voor dengene die hem op het droge brengt. Niemand zal ze verdienen, jon gen. Uilenspiegel is niet te vangen En onder ons gezegd en gezwegen, ik zou niet gaarne zien dat ze dien Iuistigen kerel snapten. Ik ook niet dacht Tijl. En dan tot den portier Ge moet maar goed op- Ietten dat zijn makker er maar niet in laagd het hazenpad te kiezen. Daar is geen vrees voor. De be stuurder der gevangenis heeft de noo- dige maatregelen genomen. Als die ke el op "Ie vlucht slaat, dan zal gansch ons gesticht wel op den loop zijn. Hij ligt toch niet in de ijzers Hoegenaamd niet, - maar hij is zóódanig goed bewaakt dat alleen de bestuurder in hoogsteigen persoon hem i^tj zijn cel kan komen halen. fi, f— Zoo... zoo. Uilenspiegel dronk een langen teug.. i—- *t Ziet er maar droevig uit, zoo dacht hij. ik weet er nu alles.-van en ik weet niet:;... Hoe geraak ik tot bij dien bestuurder, die alleen het «sesanf open u j> voor de cel van Goedzak kan uit spreken Ik geloof dat moeder Lamme nog zoo spoedig haren dikken lieveling niet zal terugzien Mijn gezel ziet er v ierkwart- dronken uit. Als ik me niet spoed, dan slaapt hij. En 'weer het woord tot den portier lichtend Ge hebt niet te klagen over uwen bestuurder O neen Een brave kerel Melk en brood. Tegenover zijne bedienden wel te verstaan. Voor de gevangenen is hij een ander man. Dat laat zich begrijpen... En eer lijk als goud Ware de gevangenbewaarder zoo riet onder den invloed van het bier ge weest, hij zou zich hebben afgevraagd waarom Je politieman dat alles weten wilde, 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2