10 DE POLITIEKE TOESTAND Opsporing en ontginning van Petroleum Bell geen vertrouwen in de Duitsche Beloften Zaterdag DEC. IS Nieuwe incidenten te Tunis De begrafenis van Koningin Maud De verdeeling der Invoervergunningen KAMER SE1AAT Wat er overblijft van Tsjecho=Slowakije XXXXIlIe JAARGANG NUMMER s es Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C.2 H.MELCHIADES ÏZon op 7,34 af 15,52 L. K. 14 N. 1L 21 DE TOESTAND ONTWIKKELT ZICH IN HET BELZINNIGE. ONZEKERE EN DUB- HEER DIERCKX TREKT ZIJN ONTSLAG IN Donderdag avond rond 7 ure, zag men heer Dierckx verschijnen op het ministerie van Buitenlandsche Zaken na een onderhoud dat ruim een half uur duurde, kwam de heer Spaak de vol gende verklaring voorlezen aan de pers: De heeren Max en Henricot, voorzit ters van de liberale linkerzijden van het Parlement, zijn met den heer Spaak van oordeel om het wenschelijk te ach ten dat de heer Dierckx voorloopig zijn medewerking aan de regeering zou voortzetten, met dien verstande dat zijn ontslag zou geschorst worden tot op het zeer nabije oogenblik dat de politieke spanning zal geluwd zijn en dat de kalmte in de geesten zal teruggekeerd zijn, zoodat de liberale vertegenwoor diging in de regeering kan aangepast worden aan den parlementairen invloed en aan de waardigheid van de liberale partij. Aan deze mededeeling voegt de heer Spaak nog toe, dat de heer Dierckx aanvaard heeft in bovengemelde voor waarden aan te blijven, en dat de eer- ste-minister zelf een meer omstandige verklaring aan de pers zal afleggen over de positie van de regeering. DE SOC. MINISTERS MOGEN NOG WAT BLIJVEN De bijeenkomst van socialistische kopstukken, die begon in het kabinet van heer Spaak, werd 's namiddags voortgezet in het Parlement. Na afloop er van werd volgende me dedeeling verstrekt «De leden van het bureel der partij, vergaderd met de afgevaardigden van het bureel van het Belgisch Algemeen Vakverbond en de voorzitters en secre tarissen van de socialistische groepen vair Knmcr- gezinden wil vastgesteld het besluit van van het Congres van 5 December, be treffende Burgos te eerbiedigen en te doen eerbiedigen. Zij namen akte van het aanbod der socialistische ministers, onmiddellijk ontslag te nemen. Doch met het oog op het belang van het land en van de werkende klas se, hebben zij geoordeeld dat er in den huidigen toestand voor de socialistische ministers geen aanleiding bestaat uit de Regeering te treden, aangezien de voor waarde dooi het Congres gesteld voor dit ontslag niet verwezenlijkt is Algemeen wordt aangenomen, dat De regeering heeft bij de Kamer het wetsontwerp ingediend betreffende de opsporing en de ontginning van aard- pekhoudende gesteenten, petroleum en brandbare gassen. Het bestaan van ontginbare petro- leumbeddingen in den ondergrond van ons land, werd de laatste jaren veel be sproken. De enkele boringen, waartoe werd overgegaan, hebben niets opgeleverd. Geologische navorschingen hebben aangetoond, dat de kansen op ontdek king van petroleumhoudende stoffen zeer gering zijn. Toch mag de mogelijk heid petroleum te ontdekken niet ge- met «voorwaarden)) bedoeld wordt, de heel worden uitgesloten, meent de re- feitelijke erkenning van Burgos, Thans verkeert men nog in het stadium der voorberendende onderhandelingen, zoo dat, objectief gesproken, in werkelijk heid de voorwaarden door het Congres gesteld niet verwezenlijkt is. Ondervraagd over de houding der socialistische ministers, antwoordde M. Vandervelde Den dag dat een handelsverte genwoordiger te Burgos wordt benoemd moeten de socialistische ministers, de congresresolutie van 5 December ge trouw, de regeering verlaten. MINISTERS HEYMANS EN BALTHAZAR NAAR KEULEN Na de Kamervergadering deelde de h. Balthazar aan de journalisten mede, dat de h. Cam. Huysmans in zijn hoe danigheid van burgemeester van Ant werpen nog denzelfden avond naar Keulen zou afreizen waar hij heden Vrijdag ten Stadhuize een hanseatische conferentie zou bijwonen. De h. Heymans, minister van Eco nomische Zaken en ikzelf, voegde mi nister Balthazar erbij, zullen ons mor- gen op onze geering. Het komt er dus op aan een wette lijk regiem voor net opsporen en ont ginnen van petroleum vast te stellen. Wegens den vloeibaren aard der be doelde stof en ook wegens haar belang voor de landsverdediging, kan dit re giem niet overeenstemmen met dit in gesteld door de samengeordende wet ten op de mijnen erts- en steengroeven. De regeering wenscht van deze gele genheid gebruik te maken om ook het vraagstuk te regelen van de brandbare gassen, die dikwijls met de petroleum verbonden bij de boringen kunnen ont snappen, evenals het vraagstuk van de aardpekhoudende gesteenten. Parijs, 8 Dec. De onlangs afge treden minister van marine, Duff Coo per, heeft te Parijs een konferentie ge geven met als onderwerp «Frankrijk, Engeland en de Vre<^e Onder de toehoorders bevonden zich onder meer Paul-Boncour en Yvon Del- bos. Met een toespeling op het bezoek van von Ribbentrop te Parijs, sprak Duff Cooper de hoop uit, dat geen en kel van zijn woorden nadeel zou be rokkenen aan de pogingen, welke ge- een kerkelijke plechtigheid, ontvangst op het gemeentehuis en viering door de buren worden de oudjes gehuldigd. Oslo, 8 December De lijkkist met het stoffelijk overschot van Noorwe gens koningin is gisteravond uit het ou de kerkje van kasteel Akershus naar de kathedrale kerk van Oslo overgebracht. Duizenden hebben te Akershus langs de lijkbaar gedefileerd. Alleen gedekt daan worden om de internationale be- met een krans van den koning is de kist trekkingen vriendschappelijker te ma- in alle stilte naar de kerk vervoerd. ken Twee geestelijken hebben de lijkbaar De Britsche oud-minister was van vannacht bewaakt. meenin°', dat Hitier niets teruggenomen] De kathedrale kerk is een eenvoudig heeft van het programma, dat hij in godshuis in rooden baksteen. Oslo heeft «Mein Kampf ontwikkeld heeft, Inte-jnl. geen mooie Gothische kerken gendeel heeft hij er nog de koloniale eischen aan toegevoegd. Het program ma omvat tevens de vernietiging van Frankrijk. Duff Cooper wees er op, dat alle in het verleden gedane beloften-verbroken zijn en er is geen reden om meer ver trouwen te hebben in de huidige belof ten voor de toekomst. Spreker was ten slotte van meening, dat een politiek van voortdurende toe gevingen den oorlog niet kan vóórko men, daar er geen grenzen zullen zijn aan de te stellen eischen. Indien het juist is, den oorlog te vermijden omdat wij hem verafschuwen, is het verkeerd dit te doen omdat wij er voor vreezen. Eu ropa en de geheele beschaving loopen een doodelijk gevaar. GOUDEN BRUILOFT TE HOFSTADE Zondag 1 1 December vieren de echtgenooten Karei De Kelper-Maria Van de Voorde te Hofstade hun gou den bruiloft. Deze blijde gebeurtenis zal door gansch de gemeente en vooral door de Dronthem en Stavanger. Het was even wel de wensch van den koning, dat de begrafenisplechtigheid een eenvoudig verloop zou hebben. Aangezien konin gin Maud echter een groot bloemenlief- hebster was, had men de kerk rijk ver sierd met roode en witte bloemen. Cadetten van de militaire academie wezen den 1 600 genoodigden voor den uitvaartdienst hun plaats in de kerk aan. Onder hen bevonden zich de voor zitters van het storting en vele parle mentsleden, de ministers, vele burger lijke en militaire overheden, de leden van het diplomatieke corps en particu liere vrienden van de koninklijke fami lie. Een dichte menigte stond in de stra ten opgesteld en troepen van alle wape nen bevonden zich langs den weg van de kathedrale kerk naar Akershus. Tegen één uur kwam de stoet bij de kerk aan, t.w. de Koning, het kroon prinselijk gezin, prins Karei van Zwe den, als vertegenwoordiger van den ko ning, prinses Ingeborg, de koning er kofiingin van Denemarken, de hertog van Kent als vertegenwoordiger var den Engelschen koning, prins George Een nieuw.incident heeft zich voorge daan te Tunis. Een 1000-tal arbeiders van de spoorwegwerkplaatsen van Sidi Fatjallaf, die met den trein weerkeer den van hun werk, hebben een groep gevormd in de statie van Tunis, en heb ben zich in de richting begeven van het statie. Ze hebben inkpotten met blau wen en rooden inkt, tegen den gevel ge- zoodoende dat een witte ruim te in het midden tegen den muur open bleef. Ook werden enkele ruiten ingegooid. De betoogers hebben zich vervol gens naar het instituut Dante Alighieri het centrum van de Italiaansche fascis tische cultuur, begeven, terwijl ze de «Marseillaise» zongen. De ordedienst, die door het consu laat verwittigd was geworden aangaan de het incident, greep in. Een lichte opwinding heerschte in de stad, maar niettemin schijnen deze be toogingen geen ernstig karakter te dra gen. De magazijnen der groote Ita liaansche ondernemingen, worden door de politie beschermd, om alle inciden ten te voorkomen. Betoogingen te Toulouse De studenten van Toulouse hebben Woensdag een groote betooging inge richt om protest aan te teekenen tegen de betoogingen in Italië. Een stoet van een duizendtal studenten werd ge vormd, waarin opschriften werden mee gedragen als Leve Tunisië, Leve Cor- sika, enz. En daar bij de studenten de humor nooit zijn rechten verliest, droe gen andere opschriften de woorden «We willen Sicilië, Sardinië en Tripoli- tanië !»De betoogers koesterden het plan voorbij het Italiaansch consulaat te gaan, doch de politie kon dit belet ten. Men vreest dat de studenten hun opzet zullen herhalen. bewoners van de wijk Blekte gefeest van Griekenland als vertegenwoordiger worden. Karei De Keiper werd geboren te Lede op 7 Februari 1 862, zijn echt- genoote te Wichelen op 12 Augustus van koning George. De koninklijke familie en haar gasten werden bij den ingang der kerk door d' De openbare vergadering wordt te 14 ure door den h. Huysmans geopend. Dadelijk wordt een aanvang ge maakt met de bespreking der artikelen van de Rijksmiddelenbegrooting. Bij art. I hoopt de h. PONCELET (kath.) dat de regeering de dreigende afschaffing van sommige buurtlijnen in de provincie Luxemburg zal verhinde- Verder klaagt hij over het feit dat de proviftcie Luxemburg tijdens de gedeel telijke mobilisatie van elke militaire be zetting werd ontbloot. Had men in 1914, de provincie Luxemburg in staat van verdediging gebracht, dan had misschien den Duitschen inval kun nen stuiten. Spreker kan zich voorts niet akkoord verklaren met de oprichting eener be- stuurswijk omdat zulks te veel uitgaven zou vergen en de centralisatie van de openbare diensten voor gevolg zou hebben. De h. FIEULLIEN (kath.) beknib belt de verhooging van de radiotaks. De h. MARTEL (soc.) dringt er an dermaal op aan dat geen gezinsvergoe dingen zouden verleend worden aan de rijke gezinnen. De h. DAYE (rex) verklaart dat zijn groep de rijksmiddelenbegrooting zal stemmen gezien den buitenland- schen en binnenlandschen politieken toestand. 15 u. 10 wordt door de Kamer overgegaan tot de stemming bij naam froeping van de hieronder vermelde begrootingen 1. Rijksmiddelen; 2. Rijksschuld; 3. Pensioenen; 4. Kwade posten en terugbetalingen; 5. Ontvang sten en uitgaven voor orde; 6. Radio ontvangtoestellen verhooging van de taxe. Al deze begrootingen worden met, groote meerderheid van stemmen aan genomen. De h. PIERARD (soc.) legt namens zijn groep de volgende verklaring af. We hebben willen doen uitschijnen in welken zin dezen onder ons die de be- hebbenT Wij keuren de financieele en sociale uitgaven van de Regeering goed maar. wij blijven inzake Burgos op ons standpunt staan. De h. SAINTES (soc.) motiveert de negatieve stemming van zekere zijner vrienden. Behandeling van enkele kleine wetsontwerpen De Kamer gaat dan over tot de be- ipreking van enkele" kleine wetsont werpen. Als eerste punt komt ter be spreking het wetsontwerp tot verlenging van de wet d.d. April 1938, houdende het verbod zekere instellingen voor de tailverkoop te openen of te vergrooten wordt verlengd tot 31 December 1939. Hierop werd door den h. M. H. JAS- PAR (lib.) volgend amendemeftt inge diend. De wet van 1 April 1938 tot verlenging en wijziging van de wet van 13 Januari 1937 reeds verlengd bij die van 25 Maart en die van 1 7 Juni van hetzelfde jaar, houdende verbod zeke re inrichtingen voor kleinhandel te ope nen of te vergrooten wordt verlengd tot 31 Juli 1939. Na een bondige bespre king waarvan zich de heeren PEL- GROMS (V.N.V.), VANDEVELDE (soc.) en V1NDEVOGHEL (kath.) betuigen, wordt dit amendement met de goedkeuring van Minister Heymans door de Kamer aangenomen. De wetsontwerpen houdende tijdelij ke verlenging tot 31 December 1939 van de bepalingen die de modaliteiten van den financieelen steun van den Staat en de Kolonie aan de Belgische Naamlooze Venootschap Luchtverkeer (Sabena) regelen. De wetsontwerpen op de groote warenhuizen, op het leger- contingent en de onteigeningen ten al- gemeenen nutte worden naderhand schier zonder bespreking door de Ka mer aangenomen. De zitting wordt te 16,30 u. geheven. De Senaat zette Donderdag namid dag de bespreking voort der begroo ting van landsverdediging. De zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. MOYERSOEN. De vergadering is weinig talrijk. M. DEUMENS, stelt vast, dat het be- grootingscijfer elk jaar op een onrust wekkende wijze stijgt. Hij vraagt of artikel 5 7 van de wet, betreffende de vrijstellingen, stipt wordt toegepast, en pleit voor de belan gen van de groote gezinnen, waarvan kinderen dikwijls ten onrechte voor den dienstplicht opgeroepen worden zegt hij. M. Deumens, terugkomende op de kwestie van het begrootingscijfer, stelt vast dat 12,76 t.h. van 's lands uitga ven voor Landsverdediging worden aangewend, wat hij overdreven vindt. Hij bestrijdt verder het voorstel tot heffing van een belasting op de vrijge stelden en klaagt misstanden aan op taalgebied. M. Rolin, soc. zal de begrooting stemmen gezien den internationalen toestand. M. LOHEST stelt eene vraag nopens de frontstrepen der oud-strijders van Eupen-Malmedy. M. SASTERATH. Dat men eerst de vergoedingen betale aan weggevoer den. M. NEVES verstaat niet dat er ver goedingen zijn voor oorlogstijd en voor vredestijd. Nog verscheidene redenaars nemen het woord waarna de zitting om 1 7,30 ure wordt geheven. 1864. De jubilarissen traden in het hu-geestelijkheid ontvangen. velijk te Hofstade, op 5 December 1888. Uit hun huwelijk sproten zeven kinderen. Ze tellen veertien kleinkinde ren en een achter-kleinkind. De feestelingen, die in gansch de ge meente de achting genieten, hebben een Korten tijd voor de begrafenis stort te een dak waarop jongelieden geklom men waren om die plechtigheid bij de kathedraal te kunnen volgen, in Vele personen werden daarbij zwaar ge kwetst en een kwam om. De minister van economische zaken gaf het volgend antwoord op eene vraag van senator Godding De regelen van toepassing bij de ver deeling der invoervergunningen hebben het voorwerp van geen enkelen spscia- len wettelijken maatregel uitgemaakt, maar werden door mijn voorgangers vastgelegd, krachtens de macht welke hen de wetten en koninklijke besluiten met betrekking op het regime der in- voermachtigingen verleenden in deze kwestie; zij zijn ten andere gelijkvor mig gemaakt naar deze welke in 't alge meen ons in de vreemde landen op dit gebied worden opgelegd. Wat er ook van weze, onlangs heb ik bij mijn departement, de oprichting te weeggebracht van een «raad van ad vies voor de verdeeling der contingen ten v/elke zich bezighoudt met de studie van vraagstukken als deze waar op het achtbaar lid zinspeelt. De eerste officieele statistiek De Dienst der Statistieken te Praag kondigt voor de eerste maal officieele gegevens af betreffende het nieuwe Tsjecho Slowakije. Het grondgebied der Republiek heeft nog een oppervlakte van 98,912 vierkante kilometer. Er werden afgestaan 28,860 vierkan te kim aan Duitschland, 11.830 aan Hongarije en 1.086 aan Polen. Slowakije is het uitgestrekste land geworden in de republiek. Tsjecho-Slowakije telt thans de vol gende bevolkingsgroepen 6,453.837 Tsjechen. 2.055.802 Slowaken. 512.289 Oekranïers. 377.830 Duitschers, 100.378 Hongaren. 4.1 5 7 Polen en 126.310 Joden. De geheele bevolking bedraagt dus nog 9.630.604. Aan Duitschland werden 3.5 76,719 inwoners afgestaan. Aan Hongarije werden afgestaan t 587,699 Hongaren, 288,803 Slowaken, 51.578 Joden, 13,608 Duitschers, 35,261 Oekrainers. Aan Polen 76,303 Polen, 17,351 Duitschers, 134.311 Tsjechen en 2095. Joden. JODENKWARTIER TE BERLIJN. uitwijkende Joden aanzocht worden De Munzstraat te Berlijn waar de niet- hun huisvesting op te slaan.

De Volksstem | 1938 | | pagina 1