KREDIETBANK esEsiss .mm WEKT DE GAL VAN UWE LEVER OP- Betaalde Verlofdagen Keizerlijke Plaals, 14 Technische dag voor Schilders Het Leven van UILENSPIEGEL HET NIETS BON 11 December. H. Damasus. In 366 volgde hij Paus Liberius als op perhoofd der Kerk. Het was een zeer geleerd en deugdzaam man, aldus wordt van hem in geschiedenisboeken getuigd. De gezondheidstoestand van graaf de Broqueville. - Graaf de Broque- ville, minister van Staat, werd de staar gelicht, Zijn gezondheidstoestand, na die heelkundnge bewerking aan het oog is uitstekend en weldra zal hij zijn be zigheden kunnen hervatten. Waar stroo goed voor is. Bij de ontleding van stroo en hout kwamen M.M. Bertrand en Brooks tot de vast stelling dat stroo steeds meer xylose be vatte dan het hout. De verschillende houtsoorten leveren van 14 t.h. (populier) en 33 t.h. (els) xylose op. Voor wat het stroo betreft bedroeg dit zoo vijftig ten honderd, de helft dus van de verbruikte hoeveelheid stroo. Het besluit dat hier logischer wijze moet uitgetrokken worden is dat het heel wat voordeeliger zijn zou stroo aan te v/enden voor het vervaardigen van papier. Men zou het vee zagemeel als strooisel moeten toedienen. En het schijnt bovendien dat het aldus verwor ven mest beter is dan het huidige. toch ttenj zutsjj eutaUnA0 De werkloosheid stijgt. Tijdens de week van 28 Nov. tot 3 Dec. be droeg het daggemiddelde der gekon- troleerde werkloozen 196.407 tegen 189,81 l in de vorige week het zij een vermeerdering met 6.596 eenheden of 3.5 ten honderd. De daggemiddelden voor de overeen stemmende weken van 1935, 1936 en 1937 zijn onderscheidenlijk 189,224, 150.326 en 152,485 eenheden. Beschaving door christelijke liefde. In de landstreken langs de kusten van het Tanganykameer, waar zich 50 jaar geleden de slavenhandel nog i: vollen bloei bevond, heeft zich thans, dank zij de zorgen van de Witte Paters een der prachtigste centra van kathi liek Afrika ontwikkeld. In de districten Urundi, Ruanda aan de Noord-West kust van dit meer, is het aantal katho lieken in de laatste 10 jaar gestegen van 30.000 op 300.000, met inbegrip van het aantal doopleerlingen, bedraagt het aantal geloovigen in deze streek reeds meer dan 524.000. Witloof. Er wordt geschat dat i: dit seizoen de opbrengst van ongeveer 7.000 hektare suikerijwortelen zal moe ten geplaatst worden. Gedurende het seizoen 1937-1938 bedroeg de totale uitvoer van witloof 47.635.000 kilogr., voor een waarde van 96.5 75.000 fr. Van deze hoeveelheid nam Frankrijk 88 t.h. voor zijn rekening.Naar Duitsch- land gingen 1 millioen 64.000 kilogr, tegen 713.000 kilogr. in 1936-1937. De uitbreiding van het onderwijs in Congo. De Paters van Scheut heb ben den bouw aangevangen van een nieuwe school voor moderne humanio ra voor inlanders te Leopoldstad. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. Da lever moet eiken dag één liter gal in de Ingewanden uitstorten. Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren: liet bederlt. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen. U lijdt aan verstopping. Uw orga- Een laxeermiddel is een noodhulp. Een ge- Iwor.gen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren, wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plantenulttrcksels, die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de gal Uevordcrcn. Eischt de Kleine Carters Pillen ivoor de Lever. lu alle apotheken Ir. 12.50» In het Staatsblad is zooeven het ko ninklijk besluit verschenen, houdende regeling van de toepassingsmodaliteiten der wet van 20 Augustus 1 938, betref fende de betaalde verlofdagen. De Nationale Hulpkas voor betaalde ver lofdagen, opgericht bij die wet en be heerd door de AJgemeene Spaar- en Lijfréntekas, zal in werking treden op 2 Januari 1939. De werkgevers zullen, van dien da tum af, in alle postkantoren de verlof- kaarten en -zegels kunnen aanvragen, die door de Nationale Hulpkas voor de toepassing van de wet uitgegeven zijn. Voor de nijverheden of groepen van nijverheden, die bij koninklijk besluit zouden gemachtigd worden om van het gebruik van zegels af te wijken, zal de wijze van vestiging van de verlofs bezoldiging vastgesteld worden per nij verheid of groep van nijverheden en na overeenkomst van de Nationale Kas met de bevoegde beroepsgroepeeringen Buiten de stortingen, die door de wet zijn opgelegd voor de bezoldiging der verlofdagen, hebben de werkgevers geen enkele bijdragen te betalen voor beheerskosten van de Nationale Hulp kas voor betaalde verlofdagen. Nadere inlichtingen daarover worden aan de werkgevers verstrekt door de Nationale Hulpkas voor betaalde ver lofdagen, 48, Wolvengracht, Brussel. KAPITAAL: FR. 150 000.000 Agentschap AALST Alle Bank- en beurs verhandelingen onder de beste voorwaarden. Ingericht door de «Vrije Gilde der Meesters-Schilders» van Gent en omlig gende (Chartreuzenlaan, 8) onder de bescherming van de Kamer van Am bachten en Neringen van Oost-Vlaand. Zondag 18 December 1938, om 10 ure voormiddag, in de groote zaal van het Midd.enstandshuis, Lange Kruis straat, 4, Gent (dichtbij de hoofdkerk) Lesgever Heer Paul Lechoux, lee- raar bij het Instituut voor Kunsten en Ambachten te Brussel. Programma 1Een nieuwigheid Gemetali- seerde schildering toegepast aan de bin^ nenhuis-versiering. Aanschouwelijke les. 2. Eenige schilderwerken uitge voerd met de kleine verfmachien op electrische stroom, gemakkelijke toe passing in de huisschildering. Aanschou welijke les. 3. Voorstelling, met uitleg, van een aantal paneelen uitgevoerd volgens 'door AUCTOR 203de Vervolg. Uilenspiegel wist niet wat ze bedoel de, maar hij deed alsof hij alles verno men had en zei Geen moed verloren. Ja, dat is spoedig gezegd. Weet ge welke straf hij zal krijgen 7 Hoe straf Wel ja, als hij veroordeeld wordt en dat lijdt niet den minsten twijfel, hebben ze aan Pot gezegd. Wie 7 De mannen van het gerecht. Hij is daar nog niet. Overmorgen moet hij voor den *echter verschijnen Eindelijk weet ik toch wat ze bedoelt en wat men aan Pot heeft me degedeeld, dacht Tijl. En hij zei op lossen toon tot Lam- me's vrouw Lamme zal niet voor den rechter komen. Neen 7 Want eer het overmorgen is, zal hij hier bij ons zijn. Is dat waar 7 Of ik zal ook achter de grendels bovenstaande werkwi^fc. N. B. Een zeer uitdrukkelijke, en goed verstaanbare samenvatting van de voordracht zal aan ieder toehoorder ter hand gesteld worden. GOEDERENTREIN ONTSPOORD TE OPWUK Donderdagavond, omstreeks 1 7 uur, is te Opwijck een goederentrein ont spoord. Er was gelukkig alleen stoffe lijke schade. Tengevolge van de ont sporing ontstond een stremming in het verkeer, zoodat dc reizigerstreinen uit Brussel vertraging opliepen. PHILIPS zitten... Zoodus, zet een plezanter gezicht,en ^.Is Pot u nog zooiets komt vertellen, zeg tem dan maar gerust dat hij er rvetp.-van weet en beter zou doen te zwijgen. Als Pot thuis kwam, nam Uilenspie gel hem terzijde en vroeg hem fluiste rend Wat weet ge van Lamme Ik heb het reeds aan de vrouwen gezegd. Hij moet .overmorgen voor den rechter verschijnen. Ze willen een streng voorbeeld stellen en hij zal voor zijn leven verbannen worden naar de kolonie. V/at zouden ze mij dan wel ge ven 7 Den kogel, dat is niet te betwijfe len. Ze zijn er niet gierig op Geef mij eens papier en eene veder. Ik heb werken. Morgen moet Goedzak uit de gevangenis. Zult ge daar in slagen Ik hoop het. Ik zou echter een helper moeten hebben. Zoiidt ge niet eens willen beproeven onzen Van Dop den pianotrommelaar terug te vinden Dat is de man die mij zal hulp verlee- nen. Of ze zouden hem ook bij de lur ven moeten hebben. Ik weet niet waar hij verbleven is, sinds hij als bode van VERKEERSONGEVAL TE GALMAARDEN Vrijdagavond om 8 uur is op de nieuwe baan te Galmaarden een erg verkeersongeval gebeurek René De Né- ve van Galmaarden kwam per auto de nieuwe baan opgereden. In tegenoverge stelde richting kwam mevr. Cavor en Mevr. Ronsyn en korf in de hand dra gende. Beide vrouwen werden aange reden door eerstgenoemde. Mevr. Ca- von is er erg aan toe. Ze werd naar de kliniek van Geeraardsbergen overge bracht waar het ergste gevreesd wordt. Mevr. Ronsyn komt èr êoedkooper van af. De gendarmerie vart Geeraardsber gen kwam een onderzoek in te stellen. MEISJE DOOP; TRACTOR GEKWETSTTE GENT Vrijdag namiddag, werd de scholier ster Maria De Maesschalck, te Gent op het Antwerpenplein, gevat door een tractor en omvergeworpen. De tractor was bestuurd door Eyserinck Jan, wo nende te Ukkel. Het meisje werd vrij ernstig gekwetst aan linkerbeen cn linker elleboog. Zij werd ter verpleging naar een kliniek overgebracht. ONTPLOFFING TE -ANTWERPEN Een electrieker verwekt onwetend eene ontploffing. Twee aanhoudingen. Vrijdagmorgen, ron 9,30 uur heeft in den winkel van den electriker Hugo Claus, gelegen 147, -Nationalestraat, zich eene ontploffing voorgedaan, die wel werd veroorzaakt door onwetend heid v/aar ook alle onvoorzichtigheid niet is uitgesloten. De electrieker kreeg het bezoek van nen dokker uit de vierde wijk, die hem een klein voorwerp toonde, vra gende of hij dit kendë en of hij dit be zigen kon. De electrieker Claus zag wel dat er electriciteit mede gemoeid was, maar kende toch het getoonde voorwerp niet. Nieuwsgierig, wildé hij toch het ge bruik van het ding kinrièh en de man bracht het in verbinding met een bak- batterij. Het onbekende tuig ontplofte en sprong met een krachtige knal aan stukken. Heel wat schade werd in den winkel aangericht, maar de electriker zelf was er. erger aan toe. De man werd zooda nig aan de handen gekwetst, dat hij voor verpleging naar het Sinte-Elisa- betngasthuis moest overgebracht wor den. De politie werd ermede gemoeid, die dadelijk een onderzoek instelde, over het gevaarlijke tuig. De dokker, beweerde het niet te ken nen en het te hebben gekregen van eenen kameraad. Deze werd dadelijk opgezocht en in diens bezit werden nog 1 30 stuks van het gevaarlijke tuig, die niets anders waren dan electrieke slag hoedjes, gevonden. Deze beweerde de slaghoedjes te) hebben gevonden in zijne woonst, ver- I borgen tusschen de dakpannen. De politie heeft de twee dokkers de W. en N., beiden op dé Sint-Andries- plaats woonachtig aangehouden en ter' beschikking van den procureur des Ko- nings opgesloten, terwijl, een streng on derzoek wordt voortgezet om de her komst van deze slaghoedjes te ontdek ken. IEN Philips' radiotoestel der Drie Sterren Reeksgeeft jarenlang dage lijks vreugde. Dank zij een prachtige korte-golf-ontvangst kunt U de geheele wereld beluisteren. De Philips Drie Sterren is een ware vereeniging van kunst en techniek. Zijn automatische, nauwkeurige, gemakkelijke en onontregelbare af- voor een luxe brochure Van pen en te zenden aan PHILIPS. stemming wordt verkregen door het Radio-Clavier. Zijn onvergelijkelijke muzikaliteit geeft U den indruk U In de concert zaal zelf te bevinden. Met den Philips 1939 Drie Sterren Reeks zult U zich rekenschapV kunnen geven van hetgeen U tot nu toe .hebt gemist op radio-gebied Korte Golven en Verre Landen uit te kmp- Belg. N. V., 37-39, Anderlechtstraac. Brussel. Naam Adres ONTZETTEND VERKEERS ONGEVAL TE WERVSK Donderdagavond heeft zich langs de groote baan Wervik-Busbeek, een ont zettend verkeersongevl voorgedaan. De 51-jarige Alfons Dejonckheere, herbergier en paardenkoopman, wonen de te Wervik, aan de Molenstraat, reed per fiets huiswaarts. Hij werd kort op gevolgd door een sleepauto, met volg- wagen. Ter hoogte van het gehucht «De Koeien», werd de handelaar ten gronde geslingerd door den schommelenden aanhangwagen.Ooggetuigen snelden toe en namen het slachtoffer, dat nog flauw ademde op. Dejonckheere werd bin nengedragen bij den heer Lode Del- motte, waar hij weldra den geest gaf. De ongelukkige was bezweken aan een schedelbreuk. Vrijdagmorgen is het parket ter plaatse afgestapt en ging de wetsdok ter tot de schouwing van het' lijk. over generaal Lefevre zijne rol heeft ge speeld. Ge moet zoover niet zoeken. Hoedat 7 Kan ik u niet helpen 7 Zoudt ge dat willen doen Om Lamme te verlossen 7 Ja. Ik ben uw man. Het is een gevaarlijk spel, ik moet u van te voren zeggen Mislukt de onderneming, dan worden we ge knipt in de gevangenis zelf. Daar kunnen ze mij toch niet houden. Neen Ik weet te veel van tal van heer tjes van het bestuur. Daarom zouden ze u misschien met veel plezier in de gevangenis zien zitten. Als ik niet meer spreken kon, ja, maar zoolang mijne tong gaat, zullen ze mij wel los laten loopen Zeg maar wat er te doen is. Morgen zal ik het weten. Opperbest, verwittig mij maar, als ik de handen uit de mouwen moet j steken. Tijl ontving papier en ganzenveder jen begon met ijver te schrijven en te wrijven. Des anderdaags, in den morgen,trok hij terug naar de herberg over dé ge vangenis, weer met zijn rood haar en zijn rossen knevel en het lidteeken over zijn voorhoofd. De portier liet zich niet lang wach^n en ze begonnen weer te dobbelen, cfat het eind er aan verloren scheen In het midden van het spel, als de gevangenbewaarder er heel en al door ingenomen werd, des te meer daar hij verloor en dat verlies trachtte in te winnen, zei Uilenspiegel plots, na een oogslag op de oude hangklok geworpen te hebben Te laat reeds... Ik moet weg. Eene belangrijke zaak. Als ik me niet spoed ben ik mijne bediening kwijt. Nog eentje. Onmogelijk, beste vriend. Ge gaat met de winst loopen Mijne broodwinning hangt er van af... Hij stond recht en maakte zich ge reed om henen te gaan. Dezen avond, als ge wilt zei hij. Ik heb dienst. Wel, bij u thuis. Hierover 7 Gaat dat niet 7 Er is geen bier. We laten hier eene kruik halen. Ge zegt zooal iets. Tenzij gij geene vreemdelingen AVONTUUR VAN JOODSCHE VLUCHTELINGEN TE BERGEN-OP-ZOOM In de uitgestrekte bosschen van het landgoed de Lievensberg werden door de Nederlandsche politie twee mannen en een vrouw aangetroffen, die bij na der onderzoek Joodsche vluchtelingen bleken te zijn, die de Belgische grens overschreden hadden. Dé vluchtelingen zagen er onderkomen uit en waren ha veloos gekleed. Per taxi werden zij, die meer dan drie dagen in de bosschen zonder voed sel hadden vertoefd, naar het politie bureau aan de Stationstraat te Bergen- op-Zoom vervoerd. In den namiddag werden de on ge lukkigen, wier papieren niet voor een verblijf in Nederland in orde waren, door de politie over de Belgische grens gezet. in uw huis moogt laten komen. -Wie zou me dat verbieden - De bestuurder. Die zit 's avonds tegenover zijne zwartzusters en drinkt als een tempelier Eigenlijk is 't wel verboden een vreem deling 's avonds binnen te laten, maar er is zooveel verboden, dat toch gedaan wordt. En een politieman kan toch geen kwaad in 't gevang. Zoo denk ik er ook over. Om acht uur Dan is 't donker. Goed. Niet kloppen. Wacht maar op de straat. Ik komeven kijken en laat u binnen. Begrepen 7 Tot dezen avond dus. Een kwart uur kom ik wis te laat bij mijn overste. Ik zal den duivel voor mijnen nieuw jaar krijgen En tijl haastte zich voort. Dat heeft beter gepakt dan ik dacht, en als ik er Pot nu nog bij bin nensmokkelen kan, dan heeft Lamme negen kansen op de tien dezen avond de vrije lucht met volle teugen in te ademen. Als 's avonds Onze Lieve-Vrouwe- toren de achtste slag over de stad deed galmen, verscheen Tijl met Pot in de straat der gevangenis. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1938 | | pagina 2